Kamer van Koophandel voor de langstraat Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. wal een pijn.' AKKERTJES KAATSHEUVEL, werpsche havenarbeiders met kracht voortgezet. Woensdag heeft minister president van Zeeland een delegatie van de socialistische mijnwerkerscen trale ontvangen. De delegatie drong aan op het doen van een nieuwen stap in de richting van de volledige toepas sing van de veertigurige arbeidsweek. De huidige arbeidsduur werd reeds gebracht van 48 op 45 uur. De mijn werkers willen dit nu op 42 uur zien gebracht. Het hoofd van de regeering beloofde deze kwestie in den minis ter-raad te berde te zullen brengen. Ongeveer op hetzelfde uur kwain ook de hooge arbeidsraad hijeen onder voorzitterschap van Senator pater Rut ten. Zoowel oe gedelegeerden van de Antwerpsche havenarbeiders als van de bazen kwamen aan het woord. De arbeiders eischen de toepassing van de veertigurige arbeidsweek. De bazen verklaren op dezen eisch niet te kun nen ingaan. Senator Rutten stelde voor een proef te nemen over een ter mijn van vier a zes maanden, maar dit voorstel werd door beide partijen afgewezen. Een nieuwe bijeenkomst zal Vrijdag worden gehouden. AANVAL OP BRITSCH TORPEDOJAGER. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de Britsche torpedobootjager „Hn- vock" door een duikboot van onbe kende nationaliteit is aangevallen. De „Havock" bevond zich op dat oogen- blik ter hoogte van Kaap San Antonio, op circa 80 K.M. ten Zuiden van Va lencia. De torpedobootjager werd ech ter niet getroffen. Onmiddellijk na de ontvangst van dit bericht heeft de Britsche admira liteit aan de vlootbasis te Gibraltar de noodige instructies gegeven. Kort daar op vertrokken drie Britsche torpedo bootjagers, o.a. de „Hardy" en de „Hyperion", naar de omgeving van Valencia. De officieren en manschap pen, die zich aan wal bevonden, wer den in allerijl aan boord geroepen, waarop de schepen kort daarop de haven verlieten. DE STRIJD IN HET OOSTEN. DE CHINEEZEN IN DEN AANVAL. De Japanners hebben de versterkin gen waarop zij wachtten thans ontvan gen. De bezetting van de forten van Woesoeng is er klaarblijkelijk het ge volg van geweest. Ook rukten Japan- sche troepen in Noordwestelijke rich ting langs de Jangtse. In de omgeving van Paosjan zijn ze echter op sterken Chineeschen tegenstand gestuit en het bericht dat zij Paosjan bezet zouden hebben wordt dan ook tegengespro ken. Het blijkt, dat de Chineezen zich iloor de nieuwe Japansche troepen niet in een verdedigende positie laten dringen, want op het oogenblik doen zij weer krachtige pogingen om de Woesoeng-fortcn te heroveren. Ook in Sjanghai hebben de Japan ners nieuwe troepen aan land gezet, n.l. in de internationale concessie. Het plan tot een grooten Japanschen opmarsch, die aan alle fronten van Sjanghai en Woesoeng verwacht werd, is bezig voltooid te worden. De strijd van vandaag was hevig, maar men is van meening, dat dit slechts een in leiding is. De Japansche bombarde menten waren buitengewoon zwaar, maar de stellingen zijn naar het schijnt weinig gewijzigd. De Japanners pielden dat zij Paos jan, een ommuurde stad ten Noorden van Woesoeng, aan de Jangtse gelegen hebben bezet. Voorts versterken de Japanners hun stellingen langs de linie Woesoeng Paosjan, nu zij laatstgenoemde plaats hebben bezet. De woordvoerder der Japanners, die deze mededeeling deed, voegde daar aan toe, dat de naar Lotien op rukkende Japanners krachtigen tegen stand beginnen te ondervinden van vijf of zes Chineesche divisies. Volgens een berichtgever in het Verre Oosten van de Manchester Gu ardian stuit Japan in Mantsjoekwo op groote moeilijkheden. Daarover zijn geen nauwkeurige inlichtingen te krij gen, daar Japan daaromtrent niets of zoo weinig mogelijk loslaat. Volgens den man van de Manches ter Guardian zijn in de huurt van Moekdcn twee Mantsjoekwo'sche ba taljons aan het muiten geslagen. Ook in Jehol zijn er moeilijkheden. Daar zouden twee Japansche generaals zijn omgebracht door hun eigen troepen. SLECHTS EEN NEDERLANDER ONTVOERD. De Chineesche ongeregelde troepen, die de missie-statie van de Fransche Maristen te Hei-Shan-Kau hebben ge plunderd, hebben negen buitenland- sche gevangenen, onder wie een vijf tigjarig Iersch priester uit Dungannon, father James Francis Freely, en een Nederlandsch priester, meegenomen in het heuvelland. In een Havas-telegram d.d. 31 Aug. werd, zooals wij meldden, gesproken van twee Nederlandsche paters. Dit is echter blijkbaar onjuist, want ook in een Unipress-telegram uit Peiping d.d. heden wordt slechts melding gemaakt van één Nederlander. BRITSCHE SCHEPEN GETROF FEN BIJ SJANGHAI. Twee Britsche oorlogsschepen, de „Danae", aan boord waarvan zich de vice-admiraal bevindt, die het bevel voert over de Britsche vloot in de Chi neesche wateren, en de „Flamouth", alsmede het Britsche vrachtschip „Schenking" zijn tijdens luchtgevech ten hoven Sjanghai door granaten ge troffen. De schepen hebben alleen ma- lerieele schade opgeloopen. In de omgeving van Woesoeng woedt een hevige strijd. Volgens mededee- lingen van Chineesche zijde hebben de Chineesche troepen het gebied ten Westen van de Goengtsji-universiteit heroverd. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat de Japansche troepen gis teren het dorp Paosjan hebben ver overd. De Chineezen deelen verder me. de, dat twee nieuwe Chineesche divi sies bij Woesoeng in den strijd zullen worden gebracht. De Japanners zijn er toe over ge gaan de Chineesche troepenconcentra ties ten Westen van het Noordersta tion en in den sector van Kiangwan aan te vallen. De actie der Japanners is op groote schaal ingezet. Terwijl de Japansche vliegtuigen in actie zijn, dondert ook het Japansche scheeps- en veldgeschut. De Chinee sche stellingen worden bestookt met projectielen van groote ontploffings kracht. De Chineezen hebben niet de beschikking over voldoende luchtaf weergeschut. Zij beantwoorden de aan vallen met machinegeweer- en artille rievuur. JAPAN CONTRA ENGELAND. Japan neemt tegenover Engeland een zeer onverschrokken houding aan. Het bombardement van Kanton moet voor het Britsche rijk al bijzonder onaangenaam geweest zijn en thans doen artikelen in de Japansche bladen vermoeden, dat Japan de Engelsche eischen in verband met den aanslag op dén ambassadeur Hugessen zal af wijzen. Ongetwijfeld zou zulk een op treden van Japan groote verontwaar diging wekken bij de Britsche open bare meening. De New York Tribune meldt, dat de Japanners ongetwijfeld formeele verontschuldigingen zullen aanbieden maar men verwacht dat zij zullen weigeren de vliegers die den aanslag gepleegd hebben, te straffen. Wat betreft de door Engeland' gevraag de garantie dat dergelijke incidenten in het vervolg vermeden zullen wor den, vermoedt men dat de Japanners zullen eischen dat, wanneer buiten landers zich in een gevaarlijke zone willen hegeven, zij daarvan tevoren de Japansche autoriteiten in kennis zul len stellen. WEER EEN BRITSCH TANK SCHIP GETORPEDEERD. Het Britsche tankschip „Woodford" is, naar Reuter verneemt, tusschen de Columbretes-eilandén en de Oostkust van Spanje getorpedeerd. Volgens een Lloyd-telegram uit Beaicarlo ten Zuiden van Tarragona, is de tweede machinist hij dezen aan val gedood en werden vijf andere le den van de bemanning gewond. Zij zijn te Benicarlo aan land gebracht. EEN OPZIENBARENDE ZELF MOORD IN RUSLAND. die van dezelfde soort misdrijven wor den beschuldigd. DALENDE GEBOORTECIJFERS IN ENGELAND EN FRANKRIJK. Op een congres te Brighton heeft Sir Renau Hill een met veel statistisch materieel voorziene rede gehouden waarin hij trachtte te bewijzen, dat de bevolking van Engeland in het jaar 2040, dus in goed 100 jaar tot 5 mil- lioen zou ingeschrompeld zijn, als de huidige neiging tot kinderbeperking in dezelfde mate bleef voortduren. Nu de crisis voorbij was bestond voor de ze beperking feitelijk geen reden meer, maar een deel der bevolking was zoo gewend geraakt aan opschik en ge mak, aan uitgaan en niet het minst aan spel en wedden, dat daarvoor al de sommen gebruikt werden die vo rige geslachten aan de opvoeding hun ner kinderen hadden ten koste gelegd. Een gemidelde van drie kinderen per 'chtpaar was het absolute minima.1 om het Engelsche volk op peil te hou den. Voorts maakt het -nationaal ver bond voor toeneming van de Fransche bevolking bekend dat er in het eerste kwartaal van 1937 in Frankrijk 19,000 meer sterfgevallen waren dan geboor ten. Ljoebtsjenko, dé voorzitter van den raad van volkscommissarissen van de Oekraïne, heeft volgens berichten uit Moskou zelfmoord gepleegd. Als verklaring wordt opgegeven, dat men ontdekt had, dat hij actief tegen de Sowjet-regeering in actie was en dat hij voor de consequentie van deze ontdekking uit den weg gegaan is. NIEUWE DOODVONNISSEN IN RUSLAND. De rechtbank te Tiflis heeft vonnis gewezen in het proces tegen elf be klaagden, die beschuldigd waren in dé bekende Trotskistische woelingen, sa botage en voorbereiding tot aanslagen op Sowjet-autorileiten. Van de elf beklaagden zijn er zeven ter dood veroordeeld, twee tot 10 en twee tot 8 jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. De beklaagden hadden allen hekend, maar zich in hun verdediging beroepen op hun vroegere verdiensten jegens de partij. De zeven doodvonnis sen zijn onmiddellijk voltrokken. Thans wordt te Tiflis het proces tegemoet gezien tegen den vorigen pre mier van Georgië, de vier gouverneurs en 40 andere hooge ambtenaren die zich reeds in hechtenis bevinden en GEERTRUIDENBERG. Oppervlakte: 478 ha. Bevolking: 1 Jan. 1936 1358 m., 1502 vr., totaal 2860. 1 Jan. '37 1378 m. 1490 vr., totaal 2868. Loop der Bevol king in 1936. Toename door geboorte 37 m., 32 vr. tótaal 69. vestiging 78 m., 95 vr., totaal 173. Vermindering door sterfte 15 m., 10 vr., totaal 25, vertrek 80 m., 129 vr., totaal 209. De bevolkingsdichtheid per km2 be droeg op 1 Januari 1937 600 tegen 598 op 1 Januari 1936. Het bodemgebruik is gelijkelijk wei land en bouwland; de tuinbouw is hier van weinig beteekenis. Het grootste deel van de oppervlakte dezer gemeen te wordt echter ingenomen door ge bouwen, straten en pleinen. Hoofdmiddel van bestaan is de in dustrie, die in deze gemeente in betrek kelijk groote verscheidenheid wordt aangetroffen, waaronder eenige bedrij ven van grooten omvang. Deze industrie omvat: De Centrale van de Provinciale Noord—Brabantsche Electriciteits— Maatschappij, welker zetel te 's-Bosch is gevestigd. Verder, ressorteerende onder het grootbedrijf. de navolgende indus trieën: 1 machinefabriek; 1 steenfabriek; 1 tankfabriek (filiaal; 1 lijmfabriek (fi liaal); 1 groentezouterij (filiaal). Behoorende. tot het kleinbedrijf, wor den er nog aangetroffen: 2 aardewerkfabrieken; 1 oliefabriek; 1 scheepsbouw- en reparatie-werk plaats. Deze bedrijven konden zich alle vrijwel ongewijzigd handhaven. In het afgeloopen jaar werd een oliefabriek opgeheven en een meubelfabriek naar elders verplaatst. De middenstand, die in deze ge meente nogal beteekenend is, had zoo als overal elders met groote moeilijkhe den te kampen. Vooral het grootwin kelbedrijf met filialen, o.a. in de krui deniersbranche, is voor vele midden standers een niet te bevechten concur rent. De haven met de gunstig gelegen loswal in de rivier de Donge werd wel door veel schepen aangedaan, doch slechts voor tijdelijke ligplaats, in af wachting van een beurt ter bevrach ting ingevolge de evenredige vracht- verdeeling. De algemeene economische toestand bleef gedrukt, hetgeen vooral tot uiting komt in de bezuinigingen, die allerwe- ge moeten worden toegepast en waar van de handel en de middenstand den terugslag ondervinden. Het aantal in geschreven werkloozen, dat op 1 Jan. 1936 bedroeg 168, daalde tot 160 op 31 December j.l. Gemiddeld werden 58 personen volgens rijksregeling ge steund met een totaal bedrag in 1936 van 22.000. terwijl in werkver schaffing, waarbij gemiddeld 26 per sonen waren geplaatst, ƒ21.500. werd verloond. De gemeentelijke belastingdruk is in hoofdzaak als volgt (begrooting '36): Grondbelasting: geb. eigendommen 80 opc., ongeb. eigendommen 20 opc. Personeele belasting: 7e klasse met 180 opcenten. Vermogensbelasting: 40 opcenten. Gemeentefondsbelasting: 3e klasse met 75 opcenten. Verder bestaat er nog een belasting op honden en op vergunnings- en ver- lofsrecht. De gemeenteschuld bedroeg op 1 Januari 1936 643.555.— tegen ƒ659.391.— op 1 Januari 1935. J LOONOPZAND- KAATSHEUVEL. Oppervlakte: 5214 ha. Bevolking: 1 Jan. 1936 5715 m., 5244 vr., totaal 10959: 1 Jan: 1937 5767 m., 5313 vr., totaal 11080. Loop der Bevolking in 1936. Toename door geboorte 158 m., 152 vr., totaal 310, vestiging 211 m., 176 vr., totaal 387. Vermindering door sterfte 71 m., 57 vr., totaal 128, vertrek 246 m., 202 vr., totaal 448. De bevolkingsdichtheid per km2. was per 1 Januari 1937 derhalve 212.5 tegen 210.2 per 1 Jan. 1936.. Het gebied van de gemeente Loon op-Zand wordt voor de grootste helft ingenomen door bosch, heide en dui nen, welk gebied veel aan natuur schoon te genieten geeft. Het bodemge bruik van het overige deel bestaat hoofdzakelijk in bouwland, met hier en daar wat grasland. Deze gemeente bestaat uit de dor pen Kaatsheuvel, Loon-op-Zand en St. Joachimsmoer. De hoofdmiddelen van bestaan zijn schoen- en lederindustrie. In de dor pen Kaatsheuvel en Loon-op-Zand is een zeer beteekenende middenstand. In St. Joachimsmoer woont landbou wende bevolking; kleine gemengde be drijven. De industrie in deze gemeente om vat: 9 schoenfabrieken, behoorende tot het grootbedrijf; 46 schoenfabrieken, be hoorende tot het kleinbedrijf, waaron der vele miniatuur-bedrijfjes; 3 leder- fabrieken, grootbedrijf; 3 lederfabrie- ken, kleinbedrijf; 3 lederwarenfabrie- ken, behoorende tot het kleinbedrijf; 1 handschoenenfabriek, kleinbedrijf; 1 hakken- en 1 contrefortfabriek, beide kleinbedrijf. De middenstand doorstaat moeilijke tijden. In de bouwnijverheid heerschte over 't algemeen minder bedrijvigheid dan vorige jaren. De winkelstand breidt zich gestaag uit en past zich be hoorlijk aan de gewijzigde omstandig heden aan. De landbouw wordt uitgeoefend door voor het meerendeel kleinere ge mengde bedrijven; deze kunnen slechts met moeite, dank zij de van regee- ringswege getroffen steunmaatregelen, het hoofd boven water houden. Het af geloopen jaar was iets beter dan 1935. De algemeene economische toestand was nog verre van gunstig. Het aantal werkloozen, dat op 1 Januari 1936 213 geheel- en 107 gedeeltelijk werkloozen bedroeg, liep in 1936 op tot 308 ge heel- en 84 gedeeltelijk werkloozen op 31 December j.l. Het aantal gesteun- den was in 1936 gemiddeld 199. Aan werkloozenzorg, n.l. steunverleening en werkverschaffing, werd uitgegeven een bedrag van 93.279.29, wat ongeveer 31.500.hooger is dan in 1935. De gemeentelijke belastingdruk is in hoofdzaak als volgt: Grondbelasting: geb. eigendommen 80 opc., ongeb eigendommen 20 opc. Personeele belasting: 6e en 7e klas se, met een progressief aantal opcen ten van 105 tot 185. Vermogensbelasting: 40 opcenten. Gemeentefondsbelasting: 3e klasse, met 75 opcenten. Verder worden nog geheven een be lasting op honden, een vermakelijk heidsbelasting en een vergunnings- en verlofsrecht. De gemeenteschuld bedroeg op 1 Januari 1936 1.687.687.— teqen ƒ1.735.005.op 1 Januari 1935. R.K. Middenstandsbond. In verband met de Vestigingswet houdt het bestuur der plaatselijke mid- denstandsvereeniging met de diverse vakgroepen speciale vergaderingen. Voor het slagersbedrijf had dit Maandag j.l. plaats en zal deze verga dering worden voortgezet op Woens dagavond van 89 uur 8 September, waarna om 9 uur met de bakkers ver gaderd wordt. In verband met de moeite en tijd, welke het plaatselijk bestuui zich ge troost, mag verwacht worden, dat de betrokken vakgenooten waardeering zullen toonen voor dit werk en tijdig Neem daar nu toch eens een paar AKKERTJES" voor en lot Uw ver bazing en welbehagen zal de pijn verdwijnen, want AKKER-CACHETS helpen uitstekend bij Rheumaliek, Rheumalische zenuwpijn, Lendenpijn Spit, Spierpijn, Gevatte Koude, enz. $?%er*anc*scf}Smaakloos ouwel-omhulsel oflfi Product poeder. Ge proeft daardootj niets. Ze glijden naar binnen^ Per 12 st. 52 cl. Zakdoosje 20 cm AKKER.CACHETS ter vergadering zullen aanwezig zijn. Koninginnedag. Met groot enthousiasme is Konin ginnedag alhier gevierd. Nog nimmer te voren is er zoo algemeen gevlagd. De bloempjesdag om de kinderen in hun vliegerwedstrijden en optochten iets te kunnen geven slaagde uitste kend. Meer dan 50.— bracht de ver koop op. De deelname aan de vlieger wedstrijden was niet bijzonder groot, doch wat vertoond werd was keurig. Uitblinkers waren: J. de Nijs, H. Tuer- lings, W. v. d. Velden, Jac Brekel- mans, C. Muizelaar en J. Put. Jammer, dat van deze zes al gauw eentje vleugellam werd. terwijl een paar andere niet opgingen bij gebrek aan voldoende wind. Op deze wedstrijden werden de vol gende prijzen gewonnen: 1ste pr. W. v. d. Velden, 2 Jac. Brekelmans, 3 L. de Vries, 4 Fr. de Vries, 5 M. Ver vers, Fr. Laros, J. v. d. Put, 6 J. Kern- meren, 7 A. in t Groen, 8 A Couwen- berg, 9 H. Tuerlings, 10 J. Trommelen, 11 A. Schrauwers, 12 W. Chavenu. n Volgend jaar nog meer deelne mers en meer wind. De kinderoptocht was keurig. Bijna 500 deelnemers met prachtgroepen en versieringen. De jury heeft hier zwaar v/erk gehad. De uitslag wordt in de school bekend gemaakt. Het avondcon cert werd voor een zee van belangstel lende hoorders gegeven. Achtereen volgens traden op Apollo, Orova, Bel- Canto en Euphonia. Er werd goed ge musiceerd. Districts-dag Jonge Wacht. Ofschoon feitelijk niet voor het pu bliek toegankelijk om het rustige wer ken der jongens te verzekeren, zijn wij toch in staat gesteld een verslag te ge ven van bovengenoemden districts-dag die op Zondag 29 Augustus in een ge deelte van ons R.K. Sport- en Wan delpark gehouden is. Omstreeks half twaalf arriveerden de eerste groepen onder aanvoering der GL's. Keurig in marschtempo, ge pakt en gezakt kenmerkten ze spoedig dat er een spoortocht was uitgezet om de staf te vinden. Om half een werd het carree gefor meerd en de vlag geheschen, nadat ieder zijn groepskuil had in orde ge bracht. 'n Vroolijke stemming heersch te in het kamp. Onder het zingen van Jonge Wacht-liederen was men ijverig in de weer om den groepskuil zoo mooi mogelijk te maken. Toen ging het sig naal en allen stonden in enkele secon den in carree. De district-directeur Kapelaan van Lierop opende en gaf aan de Jonge Wachters de kampwet. Ondertusschen werd er gezorgd voor fourage. Nadat ieder zijn kamp plaats had opgezocht werd de f geflo ten en de GL s der 15 groepen kwa men aangerend met een pan om eten te halen. Heerlijke puré door de Eerw. Zusters bereid, fijne Amerikaansche biefstuk met boontjes klaar gemaakt door de Eerw. Broeders smaakten heerlijk. Daarna nog fruit en 't eerste groote estaffettespel zou beginnen on der leiding van de H.L. van Kaats heuvel. Om drie uur werd het einde gefloten en werd een fleurige stoet opgesteld, die onder tromgeroffel naar de St. Jo- sefkerk trok om een plechtig Lof ce celebreeren. Onder het Lof werd ge zongen door alle Jonge Wachters on der leiding van Kap. v. d. Bult, hield de D.D. 'n toepasselijke toespraak over St. Jansonthoofding en de Mis sie-actie onder de Jowa's. Daarna ging het in pittig marschtem po naar 't Sportpark terug. De primus sen vertikten het en de vieruurboter- ham vloog naar binnen zonder thee. Maar de staf wist raad en maakte Volgens recept van Apotheker Dumont

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6