3 A KANTONGERECHT. GEMENGD NIEUWS. TARZAN VAN DE APEN. 1 ir J Algemeene vergadering van den raad der gemeente Geertruidenberg op Vrijdag 27 Augustus 1937 des namiddags 8 uur. Voorzitter burge meester J. Bianchi, secretaris de heer N. G. E Meijers, aanwezig alle leden. Aan de orde is 1. Voorloopige vaststelling van: a. Rekening van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf dienst 1936; b. Rekening van het gemeentelijk grondbedrijf dienst 1936; c. Gemeenterekening dienst 1936. De Voorzitter verzoekt of een der leden van de commissie van onder zoek, bestaande uit de heeren Sassen, Boon en Dirven bereid is rapport omtrent dit onderzoek uit tebrengen. Hierop brengt de beer Dirven namens de commissie't navolgende rapport uit De rekening dienst 1936 vangt aan met een batig saldo van het dienst jaar 1934 groot f 16.303,03 zoodat de reserve door dezen dienst met f9,362,92 is teruggeloopen Verschillende oorzaken zijn hier voor aan te wijzen 1. Hoofdstuk V (Volkshuisvesting) bleef, wat de inkomsten betreft, be langrijk beneden de raming, terwijl verschillende uitgaven o a. de bij drage aan de Geertruidenbergsche Bouwvereeniging hooger waren. 2. Het nadeelig saldo van hoofd stuk IX 2 (ondersteuning aan werkloozen) was door de kosten van werkverschaffing f2,032,51 hooger dan geraamd. 3. Het nadeelig saldo van het grondbedrijf was f3,378,59 hooger dan geraamd. 4. Verschillende posten waren voorts bij het opmaken der begroo ting zoodanig geraamd dat op be langrijke meevallers niet te rekenen viel. De commissie heeft geconstateerd dat J. S. ook in 1936 in gebreke is gebleven de verschuldigde rente en aflossing, totaal f898,63 te betalen. Met het bedrag dat over vorige jaren nog verschuldigd is, is ge noemde persoon bij het sluiten dezer rekening dus nog f 2,019,89 schuldig. De commissie heeft met voldoening vernomen dat thans met betrokkene een regeling is getroffen. De huren zullen in het vervoig door de ge meente worden geind, zoodat ver wacht mag worden dat in de toe komst grootere bedragen aan de gemeente ten goede zullen komen. De ondersteuning aan werkloozen vorderde ook dit jaar belangrijke offers. Na aftrek van de rijksbij drage bleef met inbegrip van de subsidie aan werkloozenkassen on geveer f 10.000,- voor rekening der gemeente. Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf Uit de rekening en bescheiden blijkt dat de ontvangsten en uitgaven van den gewonen dienst hebben bedragen f23,049,74. De ontvangsten van den kapitaal- dienst bedragen f3539,62; de uit gaven f 17,007,57. De stroomafname naar maximaal- tarief bedroeg 20.000 K.W.H. minder dan in 1935. Voor het bedrijf gingen verloren de aardwerkfabriekDecora, N.V. Meubelfabriek Geertruidenberg en de meelfabriek van Riel. Door deze verminderde afname was ook het percentage distributie- verlies grooter. Voor licht en kracht doeleinden werd resp. 1000 en 1200 K.W.H. meer afgeleverd dan in het afgeloopen jaar. Aan de gemeente kon 'n bedrag van f2644,03 (vorig jaar f3561,46) als winst worden uitgekeerd. Behalve de statutaire afschrijvin gen had een extra-afschrijving plaats tot een bedrag van 1 673.62. Gemeentelijk Grondbedrijf. De baten en lasten van den ge wonen dienst bedragen 1 7705.58, die van den kapitaaldienst f9146,96 en f4596,58. De opbrengst van de verkochte gronden bedroeg in 1936 14043,08; de hierop gemaakte winst ad 1 1174,69 werd tot schulddelging aangewend. Het verlies bedroeg over 1936 5691,68 (vorig jaar f2789,08. Dit bedrag is belangrijk grooter dan in 1935 omdat het tot dat jaar mogelijk was het verlies op de daar voor in aanmerking komende ter reinen bij te schrijven. Onder de debiteuren vond de com- missie ook thans weer den heer J. S. vermeld. Het achterstallige bedrag is inmiddels opgeloopen tot f459,57. De commissie zou de daarvoor in aanmerking komende gronden, die reeds bij derden in huur of erfpacht zijn, trachten te verkoopen. In het bijzonder wordt hierbij gedacht aan de gronden bij de N.V. Tanklabriek in gebruik. Algemeene opmerkingen. De rekening en bescheiden der gemeente en die van haar bedrijven werden in orde bevonden. De Voorzitter brengt dank aan de leden der commissie voor de ver richtte werkzaamheden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen omtrent de rekening wordt geen gebruik gemaakt zoodat een en ander voorloopig vastgesteld wordt. Ter tafel wordt gebracht een voorstel van Burgemeester en Wet houders tot conversie van eenige geldleeningen. Besloten wordt tot converteering van de navolgende geldleeningen Van de spaarbank Dordrecht de geldleeningen per resto groot f6720,-; 1 10,800,— en f9500,— welke leenin- geu zullen worden teruggebracht tot 3'/2 °/0. Van de Maatschappij van Levens, verzekering N.V.»Vesta» te Arnhem de leeningen per resto groot f 19000,- en f40.500.— tegen 3 3/4 °/0. Van de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten de leeningen per resto groot f 18,400,— f 32,400 en f24,059,30 tegen 3 3/4°/0. Deze laatste bank zal echter de boetebepalingen toepassen van 1 °/0 hetgeen de heer Sassen deed op merken dat het toch beter blijkt dat men gemakkelijker zaken kan doen met particuliere instellingen dan met semi-officieele lichamen. Goedgekeurd wordt een wijziging der begrooting 1936 van de Sted. Godshuizen. Van de dames Allard en Beerens is een verzoek ingekomen om sub sidie voor de oprichting van een kookcursus in deze gemeente, groot f100.- Na eenige bespreking wordt be sloten deze subsidie te verleenen doch niet alvorens B. en W. op de hoogte zijn gebracht met het aantal leerlingen. Blijkt dat deze cursus levensvatbaarheid zal bevatten dan zal subsidie worden verleend tot een maximum bedrag van f100. De heer de Kroon wenscht zonder meer deze subsidie te verleenen aangezien dan van dit geld 't noodige kan worden aangeschaft alvorens den cursus te beginnen, Aan M. H. v. d, Ploeg wordt een bijdrage van f36,verleend in de reiskosten van zijn kind die te Breda e^u school voor achterlijke kinderen bezoekt. Bij de rondvraag maakt de heer Okkerse een compliment aan de wonmgbouwvereeniging voor het opknappen der huizen. Toch zag hij gaarne dat B. en W. wat meer drang uitoefenden op de particu liere woningen. Hierbij wees hij op een paar »zeer schunnig» uitziende woningen o.a. in de Dordtschestraat en in de Koestraat. Verder informeerde de heer Okkerse om welke redenen enkele steuntrekkers gestraft waren, waarop de Voorzitter antwoordde dat een der steuntrekkers met opzet de schoon te maken uien had stukge sneden en de ander een deel der uien had weggeworpen en daardoor een groot onderwicht had. De heer Okkerse betreurde het dat er geen beroepsinslantie in deze was en meendedat onderwicht alleen geconstateerd kan worden indien de uit te geven uien ook worden ge wogen, hetgeen thans niet gebeurt. Niets meer aan de orde zijnde sluit hierop de Voorzitter de ver gadering. Scène uit de schitterende film »DeCharge van de Lichte Brigade«. (Musis Sacrum) DEN BOSCH. De vacantie is voorbij! We zien weer dezelfde samenstelling van het kanton gerecht. Ruim 100 strafzaken op de lijst en veel getuigen. De deurwaarder begint met orde te brengen onder de opdringende nieuws gierigen. De eerste zaak betrof een broekje uit Sprang-Capelle. Oranjelievend draagt hij de goudsbloem van Koninginnedag nog op zijn jaske. Was de rest nu ook maar zoo aar dig! Maar dat kon er niet mee door! De knaap, genaamd A. v. D., al 18 jaar, schoenmaker te Sprang-Capelle. Hij staat terecht wegens straatschen derij. die hierin bestaat, dat hij de fa brieksarbeidster Teuntje van der Mast heeft vastgegrepen en meegetrokken. Ze was van die streken niet gediend en was flink genoeg aangifte te doen van die onbetamelijkheid, 't Meisje was gevallen en verdachte droeg daar nog een uitvlucht om naar voren. Maar het O.M. reprimeerde hem en wees er op dat de jongen zich eerder voor zijn brutaliteit had te schamen en 't hem zeker wel heugen zou als hij straks uit de rechtzaal naar huis terug ging. Conform den eisch werd de jongen veroordeeld tot 1.50 boete. Dat was nog 'ns een uitvlucht! J. W. uit Sprang-Capelle voerde een span en was inmiddels op de kar blij ven liggen. Als in den goeien ouwen tijd, want toen zagen we steeds een paard met z'n kar langs den weg zeu len. rustig en sekuur en de boer deed dan z'n middagdutje op de kar en kon er op rekenen, dat bruintje zou aanko men waar 't trouwe dier wezen moest. Dat is véél te gevaarlijk! zegt de ambtenaar van het O.M. Als het paard op z'n achterste pooten gaat staan kunnen er allerlei- ongelukken gebeu ren. Naast je kar loopen! En als ik naast de kar loop, dan kan ik worden doodgereden, was de uit vlucht van verdachte. Maar hij kwam er niet mee en werd voor zijn fout ver oordeeld tot 2.— boete. Vrijgesproken. Voor het gerechtshof hebben in hoo ger beroep terecht gestaan moeder en dochter S. uit Raamsdonk. Het heette, dat zij bij buurman Quirein v. d. Veer zand in de teilen water gooide en de zen buurman bij diens optreden heb ben mishandeld. Een burenruzie als een storm in een glas water! Een troebele geschiedenis. Het ge rechtshof heeft de vrouwen vrijgespro ken overeenkomstig den eisch. Hachelijk avontuur van twee Kanovaarders. De kanovaarders Van Deurzen en Van 't Hof, die Woensdag Zandvoort verlieten met Engeland als reisdoel, zijn Woensdagnacht om half twee dwars voor IJ muiden opgepikt en naar de voorhaven van Amsterdam gebracht. Hiermede was aan de gewaagde onderneming een einde gekomen. Tusschen elf uur en half twaalf was het tweetal van wal gestoken en de eerste uren ging alles goed en vlot in zijn werk, doch om goed zeven uur stak een onweer op, dat gepaard ging met hevige windvlagen. De zee werd woelig en al spoedig kreeg de boot water in. Het werd een benauwd geval en de hoop was slechts gevestigd op een voorbij komend schip. Luidkeels werd ge roepen om de aandacht te trekken. Op het schip de »Umea Aelf», thuis, behoorende te Hamburg, en op weg zijnde naar Amsterdam, hoorden zoowel de kapitein als de loods het geroep. De zoeklichten gingen aan en nadat deze eenigen tijd over de watervlakte hadden gezworven kwam de kleine boot met de beide Zandvoortenaars in den lichtbundel. Enkele oogenblikken later stonden zij druipnat op het dek. Valsche munter. De vorige week Zaterdag werd aan de gemeente politie te Eist bij Arn hem kennis gegeven, dat tijdens de kermis te Elden in een café aldaar drie valsche rijksdaalders in betaling waren ontvangen. Bij het onderzoek werd de aandacht gevestigd op den 25-jarigen bakker J. Z. uit Huissen. Hij werd aangehouden en per auto overgebracht naar Eist. Op hem werden een aantal vervalschte geld stukken aangetroffen en uit zijn verklaringen kwam vast te staan, dal hij dienzelfden avond te Gendt een valschen gulden in betaling had uitgegeven. Dit geldstuk werd nog denzelfden nacht bij een caféhouder aldaar in beslag genomen. De na gemaakte geldstukken waren vrij duidelijk van echte te onderscheiden, zij hadden alle kenteekenen, bewerkt te zijn door een beginneling. Ten huize van verdachte te Huissen zijn de matrijzen en andere ingrediënten voor verva ardiging van geldstukken in beslag genomen en Z. is Woens dagmorgen voor den officier van justitie te Arnhem geleid. Als tragische bijzonderheid kan gemeld worden, dat de verdachte de oudste zoon is van den gemeente veldwachter uit Huissen, die op krachtige wijze aan het onderzoek had deelgenomen en die als een zeer goed politieman alle achting geniet. Dader van aanslag te Oss meldt zich aan. De 32-jarige G. die den 48-jarigen slager Verbiuggen met een mes zwaar lichamelijk letsel heeft toe bracht en daarna de vlucht nam, heeft zich bij de politie aangemeld. De dader heeft een volledige be kentenis afgelegd. Het mes, waar mede de daad gepleegd werd, is in de nabijheid van de woning van het slachtoffer teruggevonden. Ongeluk met een geweer. Woensdagavond om 11 uur heeft in Den Holder en wel in een buurt Onrust genaamd, een ernstig ongeluk plaats gehad. 2>ekere van Es, die in het bezit was van een oud ganzen roer, wilde ter verhooging van de feestvreugde eenig schoten lossen met dit wapen, dat veel op een klein kanon gelijkt. Naeenige vergeefsche pogingen waarbij wel de slaghoedjes ontploften maar het kruit niet wilde ontbranden, vloog plotseling met een donderenden knal het geweer uit elkaar. Van Es werd ernstig in den buik gewond en werd zwaar bloedend'naar het marinehospitaal vervoerd. Zijn toestand is ernstig doch niet levens gevaarlijk. Twee personen werden ookgewond door de in het rond vliegende stuk ken, een in de borst en een in de been. Overreden en gedood. Woensdagmiddag is het 8-jarige zoontje van den heer Van Wijn gaarden op den Nesserdijk te Kra- lingscheveer door een leegen kolen vrachtauto overreden en gedood. hrh Door EDGAR RICE BURROUGHS. 18. Tarzan was verlangend naar de hut en op een morgen heel vroeg begon hij zijn onderzoekingen naar al de voor werpen opnieuw. Nadat hij de deur geopend had, trad hij de hut binnen en sloot de deur weer achter zich. Vervolgens besteedde hij zijn aandacht aan de prenteboeken. De plaatjes boei den hem zeer. Een van de kleine apen, zooiets als hemzelf, hield hem vooral bezig. Deze aap had een eigenaardige huid, want Tarzan wist niet wat klee- ren waren. Onder het plaatje waren kleine torretjes aangebracht: A Boy, wat „een jongen" beteekent. Onder een ander plaatje stonden de torretjes weer: „A Boy and a dog", „een jongen en een hond". Hij puzzelde lang, maar langzaam, heel langzaam leerde hij. Toen hij vijftien jaar was, kende hij de verschillende lettercombinaties, die onder ieder prentje stonden in het eer ste leesboekje en in enkele der prente boeken. Hij volhardde maanden lang, telkens als hij in de hut kwam, ging hij voort met het vergelijken van plaat jes en onderschriften. Op zekere dag vond hij een aantal potlooden in een kast. Hij kraste met een er van over het tafelblad en was opgetogen over de zwarte lijn, die achterbleef. Hij probeerde nu een paar van die kleine torretjes .uit zijn boeken na te maken, doch dat was heel moeilijk. Na her haalde onbeholpen pogingen kwam hij er achter, hoe hij het pollood vast moest houden; zoo begon hij te schrij- \en. Van toen af aan ging zijn ont wikkeling met rasse schreden voor uit. De boeken vertelden hem ook, dat hij van een heel ander ras was dan zijn vrienden, hij was a man, „een mensch", een woord, dat hij niet kon uitspreken, daar hij de menschelijke spraak niet machtig was. Gemeenteraad Geerlruidenberg. MAM ■rt- -un.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8