een dubbeltje Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. Buitenlandsch Nieuws gratis. GEMENGD NIEUWS. IN DIT BLAD? I N D I T BLAD OUSSEN. ÜRUNEN. HERPT. REDIKHUIZEN. NIEUWKUIJK, SPRANG—CAPELLE. WASPIK. 1 Rusland beschuldigd Italië. Naar van officieele zijde vernomen wordt, heeft 8ovjet - Rusland aan Italië een nota gericht, waarin dit land er van beschuldigd wordt, Sovjet-Russische schepen tot zinken te hebben gebracht, en waarin schadeloosstelling alsmede bestraf fing van de voor de torpedeering verantwoordelijke personen wordt geëischt. Uit zekere bronwordtgemeld.dat de nota der Sovjet-regeering recht streeks aan Ciano gezonden is, daar de Russische ambassadeur op het oogenblik niet op z'n post aanwezigis. Ciano had onmiddellijk een on- houd met Mussolini, waarbij beslo ten werd, de Sovjet.nota van de hand te wijzen. Eea dienovereen komstige nota werd onverwijld aan de Russische ambassade gezonden. De Middellandsche zee conferentie. zijde wordt verklaart, dat de troe pen overal verder kunnen oprukken. De Chineezen melden echter, dat zij standhouden en zelfs Paustan zou den hebben heroverd. Officieel wordt medegedeeld, dat de uitnoodigingen voor de Middel- landsche-Zee-conferentie, die bijeen zal komen in een stad nabij Genève in de loop van de volgende week, op een nog niet vastgestelden datum, Zondagavond uit Parijs en Londen verzonden zijn. Voor deze conferentie ziju uitge- noodigd: Rome. Moskou, Berlijn, Belgrado, Boekarest, Tirana, Sofia, Athene, Ankara en Caïro, De Fransche en Engelsche regee ringen hebben nl. overwogen, dat het van belang was, behalve de m^gendhedenaan de Middellandsche Zee, de landen uit te noodigen, die aan de Zwarte Zee liggen, en voor wie de Middellandsche Zee een on misbaren doorgang vormt. Duitschland is uitgenoodigd o.m. omdat het deel uitmaakt van de internationale controle aande Spaan- sche kusten. Belchite geheel in handen der rooden. Van het Aragoneesche front wordt gemeld, dat de nationalisten die nog weerstand boden in de kerk van Belchite, zich hebben overgegeven. De rechtschen, die verschanst waren in den commandapost, hebben zich eveneens overgegeven. Belchite is thans geheel in handen de regee ringstroepen. Offensief der Japanners duurt nog voort. Van Jangtsepoe, een aan de Wang. poe geleden wijk van Sjanghai, tot Pausjan, aan de Jangtse, woedt nu al 24 uur achtereen het Japansche offensief op den ten Noorden van havenstad gelegen Chineesche stel lingen. De Japansche oorlogssche pen, vliegtuigenen artillerie steunen krachtig dit offensief, 't grootste sedért het begin van den strijd in dat deel van China. Van Japansche Blokkade der Chineesche kust. De Japansche regeering heeft de blokkade afgekondigd van de ge- heele Chineesche kust. Aan de desbetreffende verklaring van de regeering wordt toegevoegd, dat het verbod van scheepvaart in de Chineesche Zee alleen betrekking heeft op Chineesche schepen. De Japansche vloot zal volkomen de vreedzame handelsschepen van der den respecleeien. Sluit China een geheim ver.drag met Rusland Naar aan het Japansche telegraaf agentschap Domei gemeld wordt, zouden te Nanking onderhandelin gen gaande zijn tusschen generaal Feng-Joe-Hsiang, den vice-voorzitter van den Chineeschen militairen raad, en den Russischen militairen attaché Levin over het sluiten van een geheim verdrag tusschen China en de Sovjet-unie. Dit verdrag zou eventueel het volgende behelzen: Nanking erkent formeel de gesovjetiseerde gebieden in China de Sovjet Unie steunt de troepen der centrale regeering; China en de Sovjet-Unie vormen een gezamenlijk front tegen Japan; China sluit geen vrede met Japan zonder goedkeuring van de Sovjet Unie. Het Jaarfeest te Neurenberg. Alle kerkklokken hebben heden avond van half zes tot 6 uur den rijkspartijdag der N. S. D, A. P. ingeluid. Onmiddellijk daarop had in de groote zaal van het raadhuis de ontvangst van den Fuehrer plaats, in tegenwoordigheid van de repre sentanten der partij en van de rijks- en staatsautoriteiten. De perschef had tevoren tot de talrijke internationale persmenschen een redevoering gehouden, waarin hij hen duidelijk maakte wat pers fatsoen is I Een lied in D-itschland verboden. Het lied »Siegreich wollen wir Frankreich schlagen* is thans ver boden. Rudolf Hess heeft een de^ betreffend rondschrijven aan alle diensten in Duitschland gezonden. Palestina blijft onrustig. Zaterdagmorgen is een bom ge worpen naar een met Arabieren bezette autobus. Hierbij werd 'n Arabische vrouw gedood, een andere vrouw gewond en kreeg een Engelsch politieman, die de autobus verge zelde, lichte verwondingen. Deze politieman vuurde nog op den aan valler, maar deze wist te ontkomen. len wy immer veel dankbaarheid ver schuldigd blijven. Na onze voormannen herdacht te heb ben wil ik een speciaal woord richten tot onze Jubilarissen. Schutter M. Elshout, Op de eerste plaats tot onzen Eere- Voorzitter Tinus Elshout, die de belangen onzer vereeniging gedurende een veer tigtal van jaren op zulk een onnavolg bare en correcte wijze heeft behartigd. Gij waart het toch Tinus die gedurende vele jaren het Voorzitterschap hebt be kleed. En deze functie legde U een zware verantwoordelijkheid op en bracht ook zyn moeilijkheden mee. Doch steeds wist gij door Uw tacvol en scherpzinnig op treden deze moeilijke klippen te omzeilen en den onderlingen vriendschapsband te bewaren. Dit is een groote verdienste die veel zoo niet alles heeft bijge dragen tot den groei en bloei onzer ver eeniging. Als blijk van erkentelijkheid bied ik U namens onze vereeniging dit koffie- servies aan. Ik hoop 'Tinus dat gij nog vele jaren hiervan met vrouw en familie een dank baar gebruik zult mogen maken en er nog dikwijls in goede gezondheid uit zult mogen leuteren. Schutter Jos v. Delft, Onze tweede Jubilaris Jos van Delft is in niet mindere mate gedurende al die jaren een der groote steunpilaren onzer vereeniging geweest. Immers van onzen Jos ging by de oefeningen maar voor namelijk bij de wedstrijden de groote be zielende kracht uit. Gy waart de groote vechter in den strijd. Gij waart den schutter die steeds Uw stuk stond en waar wy immer trotsch op waren. Gij waart het Jos die door Uw groote schut- ierseapaciteiten de bewondering af dwong van Uw collega's en concurrenten. Tk wil U hiervoor speciaal aan onze jonffe leden ten voorbeeld stellen. Als huldeblijk voor deze groote ver diensten bied ik U een vulpenhouder aan. Moge gij hiervan een nuttig gebruik maken en moge dit geschenk U nog vele jaren zijn diensten bewijzen. Gastheer en Schutter Doms Elshout. Onze Dorus sluit de ry der Jubila rissen, doch de hulde die wy U brengen is daarom niet minder. „Den Doel" heeft onzen Dorus altijd na aan het hart gelegen en bij zeer vele gelegenheden liet gy, Dorus, dit op 011 dubbelzinnige wyze blyken. Steeds en altyd is „Den Doel" je troe tclkind geweest. Doch niet alleen dit doch gij waart tevens een trouw lid en voorbeeldig verecnigingsman. En wij, wij waren ook altijd graas bij jouw thuis Dorus omdat gij en je kinderen voor ons allen, immer zoo voorkomend en hulpvaardig waren. Een bovenbeste gast heer, die wij nog vele jaren hopen te behouden. Ik huldig je hiervoor hartelijk en breng je onzen hartelijken dank en als eeuwigdurend blijk van onze erkentelijk heid is het me een groote eer je deze draagmedaille van goud op de borst te kunnen spelden. In welk blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit voerig als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, aanbestedingen, verkoopin. gen uit plaats en streek, zooals ze voorkomen En dat alles voor in de week. ABONNEERT U THANS, dan krijgt U de nummers in September HANK. Concerten. De harmonie van het Jongens Patro naat gaf Zondagavond met medewerking van het R.K. Zangkoor een zeer geslaagd avondconcert. De harmonie concerteerde onder leiding van Directeur H. Brok, terwijl de heer J. P. van Rooy het R.K. Zangkoor dirigeerde. Een goed verzorgde uitvoering met een talrijk en dankbaar pubdiek. In verband met een sterfgeval kon het aangekondigde concert van de „Kon. Erk. Harmonie „De Volharding" niet doorgaan. „Den Doel" vierde haar GO-jarig bestaan. Groot feest en grootsche hulde aan de drie jubilarissen. „Den Doel" bestond 60 jaar en werd alzoo in den bloeitijd der schutterijen en gilden in 1877 opgericht. De handboogschutterijen moeten in Drunensch historie zeker een groote plaats hebben bekleed, want immers het gemeente-wapen is „pijl en boog". „Constantia" is ongeveer 40 jaar ge huisvest in het café Th. Elshout en daar heeft zy Zaterdag dan ook op grootsche wijze en onder echte Brabantsche ge moedelijkheid haar diamanten bestaans- feest gevierd. De schietbanen waren prachtig ver sierd en om twee uur waren de schut ters present om elkaar in volle ernst te bekampen op het gelukspapier. Jan Veltnuui opent. Den heer Jan Veltman, voorzitter, open de de festiviteiten met de volgende woor den Leden van Constantier", Bij den aanvang der feestelijke viering van ons zestigjarig Jubileum heet ik U en in het bijzonder onze 3 Jubilarissen waarop ik straks nader zal terug komen hartelijk welkom. Ik vertrouw dat gij allen zooals gewoonlijk Uw best zult doen om dit feest op waardige en gepaste wijze te vieren. Het Bestuur heeft mij opgedragen U dringend te verzoeken in het half uurtje voor het diner U allen voor in het café te begeven en niet zooals gewoonlijk even op te stappen. Ik vertrouw in deze op Uw aller medewerking. En thans heb ik de eer als Voorzitter dit Jubelfeest te mogen openen en ver zoek ik onzen Koning-Jubilaris over te gaan tot Kaveling. Zet de bloemetjes vandaag maar ge rust eens flink buiten en viert vroolijk en opgewekt feest. De wedstrijden namen daarna een aan vang en menige prettige noot werd g kraakt. Het was gezellig en geen minuut heb ben de schutters zich verveeld. Te ongeveer 7 uur verzamelden zich allen aan de goed -verzorgde koffietafel, die alle eer werd aangedaan. Gewoonlijk feesten lieeren alleen, maar deze keer waren de dames ook present en zij hebben zich kostelijk vermaakt en zelfs meegeschoten om prachtige prijzen. Wanneer het prijsverschieten is van „Den Doel" dan kiezen de schutters zelf en dan is „dat zal de vrouw wel aan staan" om dan thuis aankomend te ont dekken dat men reeds zooiets heeft, wat manlief vol trots heeft geschoten. Om zeker iederen huishoudelijken twist of oneenigheid te vermijden, heeft het bestuur van „Constantia" heel verstandig gedaan om de dames te laten kiezen wat hun wederhelft of mogelijk a.s. weder helft had verdiend. Ook dit verliep vlot en naderde het officieele gedeelte van de avond n.l., de huldiging der jubilarissen. Jan Veltman huldigt. Geachte Jubilarissen, beschermheer, Dames en Heeren leden van „Constantia". Vandaag is het mij als Voorzitter Uwer Vereeniging een buitengewoon aange name taak om U bij de viering van dit 60-jarig Jubileum te mogen toespreken. Allereerst een hartelijk welkom tot (onze beschermheeren) onze dames die in zoo'n groote getalen zijn opgekomen om dit Jubileum met ons te vieren en hiermede tevens blijk geven met onze vereeniging mee te leven. Tk dank U hiervoor hartelijk en ik vertrouw dat dit feest er toe bij moge dragen om de sympathie die gij voor onze vereeniging voelt levendig te houden en gij dit zult laten blijken door Uw mannen en a.s. mannen steeds trouw naar de schiet oefeningen en vergaderingen te sturen. Het past mij dan op dezen Jubeldag de oprichters onzer vereeniging te geden ken, die toch ongetwijfeld de pioniers zijn geweest van onzen Handboog. De groote verdiensten hiervan blijve ons in dankbare herinnering voortleven. Ook al de anderen die na hen de groote stuwkracht onzer vereeniging waren bieden wy vanaf deze plaats onze hartelijke en warme hulde. Ook hen zul- Beschermheer IIoo\jmaaier, Van deze gelegenheid wil ik ook ge- Joni fla^en om eeji speciaal woord van dank te brengen aan onzen Bescherm- i1 .T-. heer Rooymaaier voor de vele blyken van hartelyk medeleven die hy ons steeds gaf. Gy gaat, geachte Beschermheer, onze gemeente wel verlaten, doch ik weet het, Lwe gedachten zullen steeds in Drunen zyn, by Lwe vele vrienden, by ons. Ik zou L namens onze leden willen vragen wilt gy onze Beschermheer blijven, ook' a' zit gy iets verder van ons af? En ik durf vertrouwen dat Uw antwoord Ja houdt^"' °mdat van onzen „Doel" Wy hoopen dat het U en de Uwen in L we nieuwe woonplaats wel moge gaan Als aandenken bied ik U namens de leden deze medaille aan. De Jubilarissen danken. Zeer getroffen door deze hulde en de blyken van waardeering dankten de Jubi larissen in welgekozen woorden het be- e" lef!,en ..voor de hun gebrachte hulde, terwyl zy er prijs op stelden te 2 V-'erklaren, dat zy ook in de toe komst hun beste krachten zouden geven aan de vereeniging. De heer Hooijmaaier blijft beschermheer. De heer Hooymaaier zeide verrast te zyn door de hem gebrachte hulde en hij zegde toe, ondanks zyn vertrek naar elders, het beschermheerschap te zullen blyven waarnemen. De eer aan de dames. Na deze huldiging die allen getroffen had door de liartelykheid en echte ka- meraadschappelykheid onder de leden, werd nu eens de eer aan de dames ge geven om met de buks te schieten en te dingen naar prachtige pryzen. Het was voor de schutters een open baring te zien, hoe tevreden de dames waren in hel treffen van de roos. Mevr. de Wit bleek de beste prestatie geleverd te hebben en werd nummer één. De avond werd verder gevuld met die echte Brabantsche gezelligheid, die velen uit Holland nog jaloersch maakt. „Den Doelheeft haar Diamanten be- staansfeest op waardige en vlotte wijze gevierd. De uitslagen. Heeren De uitslag van de gehouden prysver- schieting was als volgt 1 J. v. d. Krabben. 2 P._Elshout. 3 J. Veltman. 4 M. Schapendonk. 5 H. de Wit. G A. Luypen. 7 Fr. v. d. Leur. 8 L. de Wit 9 J. Klomp. 10 J. v. d. Putten. 11 M. Elshout. 12 C. Bruurmyn. 13 Fr. Berg mans. 14 M. de Wit. 15 Jan Vissers. 16 Th. Elshout. 17 Jac. van Gorcum. 18 M. v. d. Lee. 19 A. v. Delft. 20 Jos v. Leest. 21 L. Kouveld. 22 A. J. Hooymaaiers. Dames De uitslag voor de prysverschieting voor dames was als volgt: 1 Mevr. H. de Wit, 2 Mevr. J. Klomp, 3 Mevr. A. v. Delft, 4 Mevr. T. v. d. Leur, 5 Mejuffr. C. Voorbraak, 6 Mevr. M. v. d. Lee, 7 Mejuffr. J. v. Wezel, 8 Mevr. M. Schapendonk. ABONNEERT U OP ,De Echo van het Zuiden", Onze gemeente trekt steeds meer vreemdelingen, vanwege haarappart natuurschoon. Dit is nog maar al te weinig bekend. Die hier zoo eens onverwacht als toerist terecht komt, heeft gewoonlijk spijt dat hij onze plaats niet eerder heeft «ontdekt.» Het is hier een eldorado vooral voor hengelaars en watersport, daar deze streek zoo visch en waterrijk is. Daarbij komen nog vele typische plekjes met wielen en mooie hoornen groepen. Hier is zoo voor elk wat wils. Thans vertoonen de vele appel boomgaarden weer 'n rijken vruch tentooi. Van een toertje, vooral per rijwiel door de gemeente zal niemand spijl hebben. Over enkele dagen zijn een flink contingent padvinders uit een onzer grootste steden van plan om hier hun tenten enkele dagen op te slaan. Mogen dezen gasten hier eenige dagen prettig doorbrengen. Voor een goed kampeerterrein is inmiddels zorg gedragen. Onder het vee van den land bouwer J. v. d. P. alhier, loopende in een weide aan den Peerenboom, is mond- en klauwzeer uitgebroken. De noodige voorzorgsmaatregelen zijn genomen. In onze plaats heeft zich een geval van varkenspest voorgedaan, door de veeartsenijkundigen dienst zijn de noodige maatregelen ge nomen. De schutterij »St. Catharina« hield haar jaarlijksche prijsver- schieting, de prijzen werden behaald als volgt: 1 C. de Kort, 2 A. de Kort, 3 Kees de Kort, 4 Gust de Kort, 5 Th. Siegers, 6 H. v. d. Pol, 7 W. de Kort, 8 H. v. d. Wens, Jac. Kuijs. ln onze plaats zal een af- deeling E.H.BO. worden opgericht, alsmede zal een hulppost E.H.B.O. geplaatst worden. De heer A. C. G. van Heivoort, secretarispenningm. der slieren- houderij heeft wegens vertrek en aanstaand huwelijk ontslag gevraagd als zoodanig wat in een speciaal daarvoor belegde vergadering onder dank en lof voor zijn toewijding werd verleend. Als zijn opvolger werd gekozen de heer Daniël van Hemert Johzn Koninginnedag. De verjaardag van H.M. de Konin gin is alhier Zondag jl. op enthou siaste wijze gevierd. Om 2 uur verzamelden zich de jongens en meisjes aan de scholen onder leiding van het onderwijzend personeel. Hierna trok men naar het feestterrein alwaar met begelei ding der harmonie volksliederen werden gezongen, Na deze zanghulde werd de stoet der schoolkinderen opgesteld en werd met begeleiding der harmonie een rondgang gemaakt door't dorp. Hierna marcheerde^ men naar het feestterrein waar begonnen werd met de kinderspelen. Onder leiding van het Oranje Comité en het onderwijzend perso neel hadden de spelen een vlot en goed verloop. Begrijpelijk was hier voor van de zijde van het publiek groote belangstelling. Na afloop der spelen werd door den Edelachtb. Heer Burgemeester der gemeente aan de kleinere kin deren chocolade uitgedeeld. Om half acht gaven de liedertafel »Oefening baart Kunst» en de harmonie »De endracht» op de ingerichte kiosk een concert. De muzieknummers werden onder leiding van de resp. directeuren de heeren de Gouw en Houët zeer verdienstelijk uitgevoerc en oogstten bij het zeer talrijk aan wezige publi.k luiden bijval. I er gelegenheid van de ver jaardag van H.M. de Koningin heeft de Ghr. Oranjevereeniging al hie het volgende telegram verzonden »Aan H.M. de Koningin Wilhelmina De Ghr. Oranjevereeniging »He Drievoudig Snoer« te Sprang— Capelle, medeherdenkend U\s Hoogstderzeiven verjaardag, feli citeert Uwe Majesteit hiermede hartelijk en dankt met U onzen God voor het hernieuwde blijk van Ziju gunst en trouw. Zij bidt Uw Majesteit de genade toe, om hij het toenemen der gevaren te blijven volharden in geloof en gebed. God zegene Koningin en Vaderland«. Op deze felecitatie is j.l. Zaterdag het volgende antwoord ontvangen »Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen den heer Voor zitter der Chr. O. V. te Sprang Capelle Haar dank over te brengen voor de gelukwenschen aange boden ter gelegenheid van de herdenking van Harer Majesteits geboortedag«. Onderteekend Heemstra, Part. secretaris«. SPRANG. Vergadering der Ger. Mannenver- eeniging alhier op Donderdag 9 September des avonds half acht in het vergaderlokaal der Geref.Kerk. Aan de orde Inleiding door de heer H. de Hoop over: »Onze levenswandel» Ver slag Bondsdag. Naar wij vernemen zal candidaal van Lummel, beroepen predikant hij de Gerei. Kerk alhier,inde ver gadering van de Classes Den Bosch op 29 September a.s. worden ge ëxamineerd, waarna hij zich D. V. PP Zondag 17 October a.s. aan de Ger. Kerk alhier hoopt te verbinden. VRIJHOEVE-CAPELLE. Op den a.s. Zaterdag alhier te houden Landdag op het weiland van den heer P. v. d. Hoeven, tegenover Kasteel Zuidewijn aan de Hoogevaart hopen als sprekers op te treden Ds. Zandt te Delft, Ds. Lokhorst te Hilversum, Ds. Vroeg- indewei te Middelharnis en Zende ling Belkoma. Deze samenkomst gaat uit van de Geref. Zendingsbond, district Langstraat en vangt aan om half drie, onder leiding van Ds. Cuperus alhier. - De landbouwer J. v. T. aan de Nieuwevaart werd zoodanig door een stier aangevallen in het weiland, dat hij zich onder geneeskundige behandeling van Dr. R. moest stellen CAPELLE. Na gehouden aanbesteding heeft het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente alhier het verven der pastorie opgedragen aan den heer A. Rijken en het verven van hel kerkgebouw aan de Gebr van der Waals, zijnde de laagste inschrijvers Hedenmorgen ontstond brand in een hooischelf, staande achter de woning van den Heer C. Boezer op het Vaartje. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, gelukte het weldra het vuur te blusschen, zoodat verder onheil werd voorkomen. Naar wij vernemen zal in de maand September in het patronaats gebouw een missietentoonstelling worden gehouden. De Zeereerw. Pater Flavianus Huijbers O.M.C., broeder van onzen Zeereerw. Heer Pastoor, missionaris in Nederl. Borneo zal op Vrijdag 10 September a.s. scheep gaan en eenigen tijd met vacantie in het vaderland verblijven. Moeder en kind in vlammen. Zaterdag heelt zich te Nieuwerkerk a. d IJssel een ernstig ongeval voorgedaan. Een 2'/2-jarig meisje heeft door het omtrekken van een petroleumtoestel zich zoo ernstig verbrand, dat het aan de gevolgen is overleden. De moeder, die het kind te hulp kwam, bekwameven- eens ernstige brandwonden en is in zorgwekkenden toestand opge nomen in het Diaconessenhuis. Engelsch vliegtuig door Scheve- ningsche logger gered. Bij de reederif V. F. Vrolijk te Scheveningen is heden bericht ont vangen, dat een harer motorloggers, de Sch. 103, schipper L. Taal, gister middag, 60 mijl van Scarborough een Engelsch watervliegtuig heeft opgepikt, dat een noodlanding op zee had moeten maken. Aan boord bevonden zich 6 menschen, die dooi den logger op zee zijn overgenomen. Tengevolge van het stormachtige weer is de tros een keer gebroken, zoodat deze opnieuw moest worden

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2