Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. KAATSHEUVEL. GEERTRUIDENBEHG. EUSDEN. SPRANG—CAPELLE. Bij KIE B 0 0 M vrijhoeve. Het uitbreidingsplan. Bij Kon. Besluit is, met vernietiging van een desbetreffend besluit van Ged. Staten van Noord-Brabant, aan het be sluit van den raad van onze Gemeente ter vaststelling van liet uitbreidings plan-Kaatsheuvel, alsnog goedgekeurd. Zooals onze lezers weten verleende Ged. Staten geen goedkeuring aan het plan destijds ontworpen en door den Gemeenteraad met algemeene stem men goedgekeurd. Zeer terecht stelden B. en W. voor om tegen deze afwijzing van Ged. Sta ten bij den Kroon in beroep te gaan. In schriftelijk en mondeling verweer heeft Burgemeester Mallens met den ontwerper van het uitbreidingsplan Ir. Geene uit Eindhoven de rechten van onze gemeente tegen de afwijzende be schikking van Ged. Staten in Den Haag met kracht verdedigd, met het resultaat, dat het plan, dat geheel vol gens de wettelijke voorschriften was ontworpen en opgezet, thans de goed gunstige beschikking van den Kroon mocht verkrijgen. Het gevolg van deze beschikking zal zijn, dat thans kan worden begonnen met de werkzaamheden, die de orde ning van de bebouwing in de nieuwe parochie met zich brengt. Wij mogen het Gemeente-bestuur met het verkre gen succes feliciteeren'en zien met be langstelling de komende werkzaamhe den in dit nieuw gedeelte tegemoet. Opening handboog Doelen en concert Mandolineclub. Zooals we reeds in ons vorig num mer meldden zal Zondag 12 Septem ber de opening plaats hebben van de Handboogdoelen van de onlangs op gerichte schutterij „De Parkschutters" in ons R.K. Sport- en Wandelpark. Om 12 uur zal de HoogEerw. Heer A. J. v. d. Brekel Pastoor en Deken der Parochie St. Jan met een toepasse lijk woord de doelen openen en het eerste schot lossen. Ook de genoodig- den bij deze plechtigheid zal gelegen heid gegeven worden enkele proef- schoten te lossen. Om drie uur zullen de wedstrijden aanvangen voor de diverse zestallen schen Bond van Handboogschutterijen van de afdeelingen van den Tilburg- een aanvang nemen. Talrijke fraaie prijzen zijn hiervoor beschikbaar ge steld. Tijdens de wedstrijden zal de Man dolineclub Edelweis een concert aan bieden, terwijl om 7 uur de prijsuit- dceiing zal plaats hebben. Voor de Sportparkbezoekers zal deze nieuwe sport bij gelegenheid van deze feestelijke opening ongetwijfeld een attractie zijn. LOON-OP-ZAND. Brand op een wagen. Dezer dagen toen de poelier v. d. S. uit Sprang aan het einde van zijn tocht door de straten op den Hoogcn Steenweg was gekomen, merkten voor bijgangers dat uit een der manden met gevogelte rook op steeg. Men trachtte den koopman die nog niets bemerkte en al maar doorreed opmerkzaam te maken op het gevaar dat hem dreigde, doch vooraleer de man de waarschu wing begreep stond een mand in volle vlam. Twee kippen bleken reeds het leven te hebben verloren, terwijl an dere deerlijk waren gehavend. Waarschijnlijk vond het ongeval zijn oorzaak, doordat vuur uit 's mans tabakspijp in een der manden was te recht gekomen en daar het vuur had doen ontstaan. Groot K.J.V.-Congres. Begunstigd door schitterend zomer weer had Zondag 5 September j.l. te Geertruidenberg een groot K.J.V.-con- gres plaats, waaraan deelnamen de af deelingen Made, Hank, Raamsdonks- veer, Waspik, Zevenbergen en Zeven- bergschen Hoek. De Harmonie St. Ba- vo uit Raamsdonk verleende hieraan haar muzikale medewerking. In stoet trok men naar de kerk, waar een plech tig lof werd gecelebreerd, door deken v. d. Hout uit Made en waar sprak de Zeereerw. heer W. v. d. Waarden uit 's-Hertogenbosch, directeur van de K. J. V. Na het Lof werd na inleiding door den directeur van de K.J.V., door pater Paschasius een propagandarede uitge sproken op het kerkplein. Daarna trok men naar het sportter rein, waar een korfbalwedstrijd werd gespeeld door de afdeelingen uit Made en Zevenbergschen Hoek. Laatstge noemde vereeniging was gedurende den geheelen wedstrijd in den aanval, zoo dat ook deze won met 10. In 't parochiehuis werd de prijs uit gereikt en kregen de meisjes gelegen heid voor consumptie, waarna in de bovenzaal op keurige wijze werd opge voerd de operette „Reepelsteeltje" door de afdeeling Geertruidenberg. Deze op voering was een waar succes. J Predikbeurten op Zondag 12 Sep tember 1937: Ned. Herv. Kerk des v.m. 10 uur Ds. W. F. ten Bruggenkate. Evangelisatie Eben Haëzer te Raams- donksveer des v.m. 9.30 en des n.m. 2 uur de heer v. d. Kolf uit Dubbeldam. Vanwege het Groene Kruis zal in deze maand een cursus worden ge opend voor huisverzorgster, waaraan kunnen deelnemen vrouwen en meisjes, niet beneden 18 jaar. De bedoeling is opgeleid te worden voor datgene, wat in de huishouding voorkomt, o.a. ko ken, verstellen van kleedingstukken, waschbehandeling, kinderverzorging en eenige tuinbouwlessen. De cursus zal worden gegeven in het Groene Kruis- gebouw. De beslissingswedstrijd om het damkampioenschap van Noordbrabant tusschen onzen stadsgenoot A. de Graag en den heer Hoogland te Breda, wordt a.s. Zondag gespeeld in het kof fiehuis „Metropole" te Breda. Van de scheepswerf de Haan en Oerlemans werd met goed gevolg te water gelaten het motorschip „Durnes" voor Zuid-Afrikaansche rekening. De lengte van het schip is 100 fl., breedte 23 fl. 6 en een holte van 11 fl., draagvermogen 300 ton. Het schip is voorzien van een Atlas-Dieselmotor van 300 P.K.; tevens is aangebracht een koelinstallatie, electrische verlichting. Het schip is gebouwd onder Lloyd's klasse 100 A.l. en de Britisch Board of Trade requirements. De tewaterlating had plaats in tegen woordigheid van het Zuid-Afrikaan sche Gezantschap te Den Haag en de commissie voor de Ned.Zuid-Afri kaansche Handel te 's-Hage. H. C. J. V. alhier, is door de ge- meente-politie, in vereeniging met de Kon. Marechaussee, in arrest gesteld en overgebracht naar 's-Bosch, als ver dacht van niet te noemen handelingen met minderjarige kinderen. Na verhoor is verdachte in het huis van bewaring ingesloten. Voor ditzelfde feit heeft verdachte reeds eerder straf ondergaan. De R.K. Fanfare der H. Familie alhier bracht gisteravond een serenade aan de Eerw. Zuster Albertine in het R. K. Liefdegesticht alhier, die haar gouden kloosterfeest vierde. Deze mu zikale attentie werd zeer op prijs ge steld. 9 SPRANG. Predikbeurten Zondag 12 Sep tember 1937: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur leesdienst en n.m. 3 uur Ds. Koenekoop van s-Gravemoer. Op Zaterdag 18 September a.s. zal alhier, vanwege de plaatselijke com missie Sprang-Capelle van het Tuber- culosefonds „Draagt Elkanders Las ten", afdeeling van het Chr. Nationaal Vakverbond in Nederland, een bloem pjesdag worden gehouden, ten bate van genoemd fonds. Enkele dames stelden zich voor den verkoop beschikbaar. Wij verwachten dat eenieder voor dit mooie doel zijn penningske zal wil len bijdragen. CORSAGES, GESPEN, RIEMEN, KNOOPEN CAPELLE. Voor de Zaterdag 18 September a.s. door de postduivenvereniging „De Luchtvaart" te organiseeren wedvlucht waarvan de netto opbrengst ten goede komt aan de plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis, zijn door enkele win keliers en particulieren reeds prijzen beschikbaar gesteld, terwijl anderen toezegden een prijs beschikbaar te zul len stellen. Moge dit voorbeeld meer dere navolging vinden, opdat de orga- niseerende vereeniging in staat gesteld wordt een mooi bedrag te kunnen af dragen voor het goede doel, dat zij zich jpzt deze vlucht voor oogen stelt. A.s. Zondag des morgens half 10 en des namiddags half drie zal voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse optreden Ds. Cuperus. In de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des voormiddags half tien en des namid dags twee uur op t etreden Ds. Vroeg- indewei van Waddingsveen. Een man op het dak. Op het politiebureau in Den Bosch heerscht de rust van een rustige nacht. Totdat circa twaalf uur de telefoon nerveus rinkelt en de agen ten overeind vliegen, want een trillende stem deelt mede dat er «mannen op het dak« zijn. De politie de straat op, richting Papen hulst, waar de oude Casinoschouw- burg het tooneel van een lugubere wandaad schijnt te worden. Kort daarna melden de agenten aan het hoofdbureau dat er inder daad iets gaande is, maar dat zij assistentie noodig hebben om het terrein af te zetten. Een politieco- lonne wordt in beweging gezet. Een geheele wijk wordt omsingeld. Het net wordt nauwer en nauwer toe gehaald. Tot eindelijk alleen het voormalige Casino nog af te speuren blijft. Maar dat ligt in zoo ongun stige positie dat het levensgevaarlijk is zonder meer op dit onbekende terrein door te dringen. De zwakke zaklantaarns van de agenten sortee- ren geen effect. Waarschuwings schoten hebben geen resultaat. Dan komt er een op het idee om de zoeklichten van de brandweer te requireeren. En kort daarna komt de zware auto met den Magyris- ladder aangestoven en maakt halt en front voor het Casino-in-ruste, maar nu vol leven. Felle lichtbun dels zwiepen door het nachtelijk duister en tasten voorzichtig over deuren en glaskappen, glijden over muren en langsslaapkaraervensters waar nerveuse bewoners met groote schrikoogen voor het raam ver. schijnen. Eindelijk rusten de stralen op de figuur van een jongen kerel, die lak heeft aan alle politie en brandweer vertoon. Agenten met de revolvers in de vuisten klauteren door dakgooten en langs ladders naar voren, besluipen den wreeden dief.... die plotseling verdwijnt en via een dakgoot aan de achterzijde ontsnappen wil. Maar helaas komt hij in een tuintje terecht, waar bereids twee agenten tusschen de struiken hadden post gevat en die nu het looze diefje in het nekvel grepen. Dat is het einde van het drama. De zoeklichten trekken hun stralenbundels in. De brandweer keert haastig huistoe. De agenten brengen het boefje weg. De belang stelling gaat naar bed. Kostbare viool gestolen. Een dezer dagen heeft de heer L. M. H. Th. uit Voorburg zijn kostbare viool, een Jakob Steiner, gebouwd omstreeks 1700 en f850 waard, ter reparatie naar een viool bouwer in de binnenstad van 's Gra venhage gebracht. Eenige dagen later de viool was inmiddels gerepareerd en in de kist voor in den winkel geplaatst ging de winkelbel tweemaal kort achter elkaar over. Toen de bel voor de tweede maal overging, stak de vioolbouwer het hoofd uit het raam van zijn woonhuis en zag iemand op de fiets wegrijden met de viool kist, waarin de Jakob Steiner ge borgen was. Hij heeft den man nog nageroepen, maar daarmee geen succes gehad. De politie heeft den dief nog niet gearresteerdhet onderzoek is in vollen gang. Oneerlijkheidsplaatje* en „eerlijke" dief. Een gestolen rijwielbelastingmerk ziet men meestal niet terug. De heer Th. te Ugchelen evenwel deed een andere ervaring op. Dezer dagen werd hein zijn rijwielbelastingmerk 1936—1937, dat hem reeds spoedig na het ingaan van het belastingjaar ontstolen werd, terugbezorgd met een briefje er bij, waarin de dief hem vriendelijk dankte voor het gebruik De ironische dief had blijkbaarde duisternis van den nacht benut om den briefen het verloopen plaatje bij den heer Th. in de bus te stoppen. Dat de bestolene het »grapje« niet erg waardeeren kon, is wel te begrijpen. Motorrijder over den kop geslagen en gedood. Vannacht is in de bocht van den rijkswegte Klimmen (Zuid Limburg de motorrijder J. K. uit Heerlen, door onbekende oorzaak tegen het trottoir en daarna tegen een hoop steenen gereden. K. sloeg over den kop en overleed spoedig daarna Zijn duo passagier, de J. uit Heerlen, werd licht gewond. Moeder verhindert kinderroof. Dinsdagmorgen tegen den middag was mevr. B. te Oisterwijk, wonen de aan den Moergestelscheweg, bezig met het wasschen harer kinderen. Nadat het tweejarig dochtertje ge- wasschen was, mocht het in den voortuin gaan spelen. Met een an dere kleine was mevrouw B nog jezig toen een woonwagen voorbij iwam gereden. Een der woonwagenbewoners zag iet kind, riep het en tilde het over iet hekje van den tuin en nam het mee in den wagen. Mevr. B. zag de ontvoering van ïaar kind voor haar oogen gebeu ren en liep, roepende: «Mijn kind, mijn kind Ier den wagen achterna. De woonwagenbewoner heeft haar iet kind teruggegeven, doch onder voorwaarde, dat zij met niemand over het voorgevallene zou spreken Aanvankelijk heeft de doodelijk verschrikte moeder aan dit verzoek voldaan, doch later op den dag heeft zij de gemeentepolitie van het opbeurde in kennis gesteld. Jeugdige wielrijder door een auto overreden. Gistermiddag is in de Jan Hen drikstraat te 's-Gravenhage eeh 13- jarige jongen, T. L., wonende aan de Larixlaan, met zijn fiets op de tramrails, waarin zand lag, uitge gleden en door een vrachtauto overreden. De G.G.D. heeft den knaap, wiens toestand zorgwekkend is, naar het R.K, Ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. In den loop van den avond is het slachtoffer aan zijn wonden overleden. Aan brandwonden overleden. In perceel no. 40 in de Van der Neerstraat in Den Haag is vanoch tend een binnenbrand ontstaan, vermoedelijk tengevolge van het morsen van petroLum in de keuken. De motorspuit van de brandweer bluschte het vuur. De 76-jarige mej. A. S. kwam echter met het vuur in aanraking en is ain haar ver wondingen overleden. Het paard sloeg op hol. Doordat zijn paard in de Dorps straat op hol sloeg, geraakte gister avond de 70 jarige landbouwer G. Bramer onder den wagen, met het gevolg, dat hij vrijwel onmiddellijk aan de opgeloopen wonden is over. leden. De man was ongehuwd en jaren hoofdbestuurslid van het waterschap «De Regge« te Almelo. Door den stroom getroffen. Te Breda is gisteravond een droe vig ongeluk gebeurd. De 35 jarige wolhandelaar Wubbe uit de Eind- straat was bezig met het azien van een stopcontact, dat in de étalage defect was geworden. Toen W. hiermede bezig was, ging de stroom hem door het lichaam. De man viel neer In der haast werden eenige doktoren gewaarschuwd, die slechts den dood konden constateeren. Het stoffelijk overschot werd naar het £t. Ignatius ziekenhuis overgebracht. W laat een vrouw en 2 kinderen na Paddenstoelenvergiftiging Een ernstig geval van vergiftiging door het gebruik van oneetbare paddenstoelen heeft zich voorgedaan te Utrecht. De vorige week Woens dag had mevrouw W. in gezelschap van haar dochter en den Indischen student H., die met haar dochter verloofd was, een fietstochtje naar Hilversum gemaakt. Daar heeft het gezelschap paddenstoelen gezocht. De meegenomen exemplaren werden thuis bereid en bij den maaltijd opgegeten. Kort na het gebruik er van deden zich bij alle drie vergif tigingsverschijnselen voor, die al spoedig ernstige vormen aannamen. De patiënten werden naar zieken huizen vervoerd, waar zij ter ver pleging werden opgenomen, alwaar mevrouw W. naar thans eerst be kend wordt, reeds Zaterdagmiddag aan de gevolgen der vergiftiging is overleden. Gisteravond is ook de student H. bezweken. Naar wij ver nemen is de toestand van mejuf frouw W. nog steeds zeer zorgwek kend. Watervliegtuig omgeslagen. Het watersportvliegtuig, dat den heeren Heymans toebehoort, is hedenmiddag op het buiten-IJ om geslagen. In het toestel was de heer Sluyter en een watervlieger gezeten. Beiden slaagden er in uit de cock pit te klauteren en zwemmende den wal te bereiken. Botsing tusschen Nederlandsche vrachtauto's in België. Gisteravond zijn tusschen de ge meenten Gooreind en Wuestwezel, nabij de Belgisch-Nederlandsche grens, twee Nederlandsche vracht auto's hevig met elkander in bot sing gekomen. De eene vrachtanto was ingericht voor vleeschtransport en kwam uit de richting Antwerpen de andere had een lading haring en was op weg naar Antwerpen. De auto met de lading haring vloog in brand en werd deor de vlammen vrijwel totaal vernield. De chauffeur liep vrij ernstige brandwonden op. Nog erger was het gesteld met de inzittenden van den vleeschauto. De heer J. Bey- mans, die naast den chauffeur zat, werd vrijwel op slag gedood de chauffeur werd ernstig gewond De heer Beymans was te Breukelen woonachtig. FORD PRODUCTIE. Reeds meer dan l.UÜÜ. UÜ0 Ford V8 Automobielen model 1937. De productie van Ford V8 in de Vereenigde Stateu gedurende het seisoen 1937 bereikte onlangs een record hoogte door den houw van den millioensten wagen door de Ford Motor Company te Dearborn, Michigan, waardoor 1937 het grootste productiejaar is geworden sedert 1930. De Ford" V8 is derhalve de eenige wagen in de Vereenigde Staten die voor het loopende seizoen een pro ductiecijfer bereikte van 1 millioen. In het totaal van 1 millioen was niet begrepen de productie van V8 wagens in Canada, noch die van den Lincoln en den Lincoln Zephyr in de Vereenigde Staten en evenmin de productie van de Ford Motor Company te Dagenham, Engeland, van de Fransche Fordfabriek Mat ford of die van de Duitsche Ford Company te Keulen. RAAMSDONK. Van 28 Aug. tot en met 3 Sept. 1937. Geboren: Dymphna C. dv. Cornelis Joh. van den Kieboom en Bertha A. Broe ders Pieter Joh. zv. Pieter van Strien en Koosje Pruyssers Petrus Adr. zv. Arnoldus P. van Schijndel en Petronella M. Laureijssen. Gehuwd: Adrianus Joh. Ansems, oud 28 jaar en Huiberdina C. Baijens oud 34 jaar. Martinus C. van Suijlekom oud 34 jaar en Geertruida M. Dank oud 29 j. OverledenPietje Pruijssers, echtgen. van Johannes Blom oud 72 jaren. RAAMSDONK.! ^.i.„ Van 1 tot en met 31 Augustus 1937. Ingekomen Adriana P. Snijders, van Reusel Hoofd straat 17 naar D 6 Maria A. Schot, van Rotterdam Aert van Nesstr. 47 b naar G10 Johanna C. Loman, van Wede- noijen Drumpt D 103 naar H 112 Hoe lof Adr. Beems, van Tiel Kwelkade 27 naar H112 Wede. L. van Diem, van Dordrecht Steltenstraat 9 naar E 37 c. Hendrikus J. van Oosterhout, van Oos terhout Teraalst K 346 naar C 53 Ber- nardus S. van der Westen, van Moor drecht St. Josephgesticht F 49a naar a/h Adrianus A. Severijnen, van 's-Herto genbosch Papenhulst 4 naar J 39 Nor- bertus A. Rijnen, van Hilvarenbeek Koe straat A 129 Huberta van Rroda, van St. Oedenrode St. Odagesticht A 392 naar J 45 Henricus P. J. B. Mutsaers, van Haaren Kant A 81 naar C 32 Maria P. Verhagen, van Geertruidenberg Brander straat 18 naar J 93 Marijnus Roomer en gezin, van Sprang-Capele C 45 naar D 51 Catharina C. D. M. de Klijn. van Roermond Voogdijstraat 10 naar H 108 Marinus C. Meijer, van Amersfoort Utrechtscheweg 247 naar aan boord Johanna M. Geers, van Bergen op Zoom Lourdesstraat 5 naar E 86. Vertrokken Willemijna van den Hoek, van G109 naar Botterdam van Malsenstraat 62 b Anna M. Verhagen, van J 45 naar Schijn del Wiibosch F 106 Simon Verduijn, van H 35 naar Geertruidenberg Gasthuis straat 20 Petronella M. Broeders, van J 41 naar Dongen Julianastraat 78 Johanna G. Groeneveld, van E60 naar 's-Gravenhage Schenkkade D 58 Jo hannes de Vries, van F 117 naar Rotte»*- daD Charlois Doklaan 59a FJisnhoth van Tersel, van J 149 naar Geertruiden-- berg Dordtschestraat 2n Susanna A van Ommeren, van F 43 naar Ginneken Ulvenhoutscliolaan 18 Jacobus J. M. de Moor, van G 32 naar Made Nieuwstraat 31a Johannes J. Molenwijk, van aan boord naar Rotterdam aan boord Kreek- weg 115 Petronella E. Damen, van C 31 naar Made Stationstraat R 33 Cornelia J. G. van Hal, van M 18 naar Eersel St. Jacobusgesticht Emanuel L. J. Go wie, van J 149 naar Geertniiden- berg Dordtschestraat 2a Hendrika M. J. Otiens. van aan boord naar Rotterdam Overijlschestraat 59a Antonius van der Vaart, van J 42 naar Tilburg Gasthuis straat Maria C. M. S. Penn, van J 45 naar Tilburg Jacob van Campenstraat 23 Catharina C. J. Verklaren, van H 57 naar Tilburg Wilhelmus D. M. Berkel- mans, van J 39 naar 's-Herlogenbosch Panenhulst 4 Petrus van Vugt. van G 74 naar Geertruidenberg Havendiikstr. 18 Jacoba F. de Graaf, van aan boord naar Rreda Rietmakerstrant 41 Johan nes M. de Graaf, van aan boord naar Ginneken Regentesselaan 11 Gover- dina C. Godefrov. van D 22 naar Rotter dam Clnes de Vriezelaan 133n Johan nes A. F. Kolsteren. van H 97 naar Roo sendaal Molenstraat 122 Maria Tim mermans, van .T 45 naar Tilburg St. Li- dwinagesticht Pelgrimsweg Gerarda W. J. van Hal, van M 18 naar Schijndel Pastoor van Erpstraat B 1.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 7