Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws ANNE GOLD STAR SHAG FEUILLETON NOORD BRABAIID Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG UITGAVE: Brieven. Ingezonden stukken, gelden. enz. tranco te zenden aan den Uitgever WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. rijk 1.40. Advertentiën moeten Woensdag et Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. DE CONFERENTIE VAN NYON. Een kras besluit. Veel eerder dan men algemeen ver wachtte, is men te Nyon, ondanks de afwezigheid van Italiaansche en Duit- sche gedelegeerden, tot overeenstem ming gekomen en heeft men er een zeer kras besluit genomen, inhoudende een vrij afdoende bescherming van de scheepvaart in de Middellandsche zee. Aanvankelijk was voorgesteld, dat een internationale vloot, w.o. ook Rus sische schepen, patrouille-diensten zouden verrichten, maar, waarschijn lijk om de Italianen niet te prikkelen, werd weldra de zaak aldus gewijzigd, dat slechts de vloten van Engeland en Frankrijk deze taak op zich zouden ne men. Dit besluit viel met algemeene stemmen (Albanië, half en half Ita liaansche vazalstaat, was op een aan wijzing van Rome mede afwezig ge bleven). Voorts zal ieder land voor zich toezicht houden in zijn eigen ter ritoriale wateren. De overeenkomst trad reeds Dins dag, in werking. Iedere duikboot, die zich niet zal ge dragen naar de regels, die vastgelegd zijn in de verklaring van Londen van 1936, zal als zeeroover behandeld wor den. Vijftig Britsche en Fransche torpe dojagers zullen voor de uitvoering er van gebruikt worden. Indien een Spaansche duikboot, het zij van Valencia, hetzij van Salamanca, koopvaardijschepen van andere landen aanvalt, zal de positie als volgt zijn: indien de duikboot boven water komt, zijn vlag toont en hun, die zich aan boord van het aangevallen vaartuig be- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 52) Alleen, wat had Nanna bezield om er deze japon en haar zilveren schoentjes bij te pakken? Déér had Anne toch zeker niet om gevraagd. Ze pakte ze heelemaal onder in den koffer. Toen schreef ze John. De brief bestond uit een enkelen regel zonder een aanhef of onderteeke- ning. De koffer is gekomen. Ik speel geen golf. John had dien morgen bezoek. De me- dedeelingEen dame voor u, meneer, deed hem vliegensvlug naar de hall gaan. Natuurlijk, het kon Anne wel niet zijn, maar als het zoo was. Het was Jenny Marr, in het elegante donkere mantelpak, dat ze altijd droeg als ze naar de stad ging en dat haar blan ke huid en glanzende haren zoo geraffi neerd onderstreepte. Het zonlicht speel de in den ketting, dien ze van Nicholas gekregen had en het leek alsof het ge slepen kristallen diamanten waren. Hoe gaat het? begroette John haar, maar toen haar hand ternauwernood de vinden, de gelegenheid geeft zich in veiligheid te stellen zooals voorzien in de bepalingen van de maritieme conventie van Londen en het schip vervolgens tot zinken brengt, zal het optreden van de duikboot nationale, doch geen internationale gevolgen heb ben. Het zal een oorlogsdaad zijn te gen het land, waartoe het tot zinken gebrachte schip behoort, doch de pa- trouilleerende torpedojagers zullen niet optreden. Indien de duikboot daarentegen de hiervoor genoemde regels niet in acht neemt, zal haar daad internationale gevolgen medebrengen en zal de duik boot als een zeeroover behandeld en tot zinken gebracht kunnen worden. De Russen zijn dus prachtig uitge schakeld, maar het besluit van Nyon is ook een heel erg bittere pil, welke men de regeering van den Duce te slikken geeft, want hier komen twee groote West-Europeesche mogendheden de lakens van macht èn internationaal fat soen uitdeelen in de zee, welke de Ita lianen in hun roes als „mare nostrum" aanduiden, d.i. als „ónze eigen Itali aansche zee". Italië kan eigenlijk moeilijk anders dan „faire bon mine a mauvais jeu", d.i. zich schikken naar de belabberde omstandigheden van het oogenblik en althans meedoen aan de bewaking van de „Italiaansche" Middellandsche Zee. Maar de Italianen hebben nu eenmaal geweigerd om naar Nyon te komen en daarom, willen ze consequent blijven, dan WIE WAREN DE PIRATEN? In een onderhoud met een corres pondent van Reuter heeft generaal zfjne raakte, vroeg ze al op een angstig- gespannen toonWaar kunnen we pra ten? En hij besefte onmiddeljjk dat ze niet maar zoo even gekomen was om een luchtig praatje te maken. Hfj ging haar voor naar een kleine spreekkamer, die aan den salon grensde en ze zetten zich op een ongemakkelijke, stijf-burgerlijke pensioncanapé. Jenny had haar handschoenen uit en gooide ze tusschen hen. Nanna is er gisteren geweest, begon ze. Ik kon niet eerder komen. Waar is Anne? John was zich bewust van een gevoel van voldoening. Hij had ze allemaal tegen zich gehad, verward in leugens; nu wa ren de bordjes verhangen en het was Jenny, die nu, kleintjes moest komen vragen: Waar is Anne? Hij glimlachte. Waarom vraag je mij dat? Nanna zei dat je haar gestuurd had om Anne's kleeren te halen. Ze vertelde dat je haar een brief van Anne had ge geven. Waar is ze, John? Waarom wil je dat weten? Een mislukt lachje gleed om Jenny's mond. Ik ben vreeselijk ongerust geweest. Ik wou zeggen dat je dat wel kon weten. Waar is ze? Het zou zoo'n opluchting zijn als ik wist dat ze veilig is. Je kunt je niet voorstellen. Haar woorden stierven weg onder zijn harden blik. Kan ik dat niet? Ik dacht van wel, antwoordde hij. Wat bedoel je? Wat doe je toch ei genaardig! ik wil zoo graag weten waar Queipo de Llano o.m. verklaard: „Noch wij, noch onze tegenstanders bouwen duikbooten. Zij koopen deze en dat doen wij eveneens. Wij hebben er vier gekocht, en deze bevinden zich op het oogenblik in de Middellandsche Zee." Deze verklaring heeft de wereld ein delijk tot de oplossing gebracht van de geheimzinnige vraag, hoe duikbooten in het Oosten der Middellandsche Zee, ver van Spanje, haar aanvallen op vreemde, in het bijzonder op Russische vrachtschepen, konden doen. Men wist dat zoowel Valencia als Salamanca ie der over slechts één onderzeeër van de oude Spaansche vloot beschikte. De zaak blijkt thans waarschijnlijk zóó te zijn, dat Italië een viertal duik booten waarschijnlijk op „crediet"! aan de nationalisten heeft verkocht. Misschien is daarbij de Italiaansche bemanning wel meteen in dienst van Franco overgegaan! Niet ondenkbaar is ook, dat Rusland duikbooten aan Valencia heeft gele verd, eveneens met een Russische be- EEN POLIS LEVENSVERZEKERING ze is. Het spreekt toch vanzelf dat ik dat wil. John liet zich een beetje gaan. Heb je haar al niet genoeg pijn gedaan? Jenny werd vuurrood. Waarom zou ik haar pijn willen doen? Waarom denk jijWal hééft ze gezegd? Er was nu minachting in de uitdruk king van zijn gezicht en toon. Als je haar honderd pond per jaar biedt op voor waarde dat ze je uit den weg blijft, doe je haar dan geen pijn? O! riep Jenny ontsteld. Dat heèft ze toch niet gezegd? Ze heeft niets gezegd. Het was Ni cholas die mij dat vertelde. Hij zei dat hij Anne het geld had aangeboden, dat haar vader haar nagelaten heeft op voorwaarde dat ze jou en Nicholas met rust zou laten. O! zei Jenny nog eens en het was alsof ze even ineenkromp. Daarom zei ik: Heb je haar al niet genoeg pijn gedaan? John, jeje begrijpt het niet. Je bent hoos om Anne. Ik houd van je om dat je boos bent en haar partij opneemt. Maar je begrijpt het niet. Niet? Ze legde haar hand een oogenblik tegen haar vochtige oogen. Neen je kunt hel niet begrijpen. Het is jouw schuld niet. Het is zoo'n hopelooze warboel. Dacht je dat ik niet van Anne houd? Dacht je dat ik haar niet graag bij me wilde hebben? Maar het is zoo'n afschuwelijke verwar- de geschiedenis, dat ik niets kan doen. Het is in de eerste plaats ter wille van Anne zelf. Als zij het geld wilde aanne- manning welke in dienst van de Spaan sche Volksfrontregeering overging. Vandaar, dat „vriend en vijand" worden belaagd in de Middellandsche Zee, want wie de vriend is van de eene partij in Spanje, is de vijand van de an dere partij. Intusschen, hoe konden de Italiaansch-Russische leveringen in overeenstemming worden gebracht met de non-interventie-overeenkomst? DE STRIJD IN HET OOSTEN. De renbaan bezet. De Japanners rukken op. De Japanners zijn in vrijwel alle sec toren tot een verbitterd offensief over gegaan. Voor het eerst ook na een maand van worstelen tegen een onver wacht krachtig Chineesch verzet heb ben de Japanners het, naar 't schijnt, tot eenige voordeelen van beteekenis gebracht. Zoo zijn zij er in geslaagd na een week de renbaan te veroveren. De Chi- neezen werden hier uit hun goed ver schanste stellingen verdreven, nadat tonnen aan bommen en granaten in de zen sector ontploft waren, in totaal ruim vijftig groote branden veroorza kend. De Chineesche troepen hebben zich onder den druk van het Japansche of fensief, teruggetrokken naar het gebied ten Westen van den spoorweg Sjang hai—Woesoeng. Zij hebben daar, naar het Chineesche hoofdkwartier mede deelt, de vooraf gereed gemaakte stel lingen bezet. De streek tusschen den spoorweg, de Wangpoe en Sjanghai, is dus thans geheel in het bezit der Ja panners. Langs den Jangtse, ten Wes ten van Pausjan, zetten de Japanners den opmarsch voort. Het is haast ongelooflijk, dat de Chi- neezen hun tegenstand voortzetten, ge zien het ontzettend vuur waaraan zij blootstaan. Zij zijn echter vast van plan Sjanghai tot het uiterste te verdedigen. In het Noorden. Ook in het Noorden woedt de strijd hevig voort. De Japanners hebben Tsjahar over men, zou ze kunnen reizen nieuwe vrienden kunnen maken. Ik zou haar meer dan de helft geven zes honderd pond. Ik zou van Nicholas wel gedaan kunnen krijgen dat hij dat goedvindt. Het is niet de kwestie wat jij wilt geven, maar wat Anne wil aannemen. En je weet net zoo goed als ik dat Anne nog geen sixpence aanneemt als ze een beleediging op den koop toe krijgt. Wat geeft het om „o" te zeggen en te schrei en? Het is een beleediging, dat moet je toch toegeven? Wat zou jij voelen als Nicholas ja, Nicholas tegen jou zou zeggenIk wil je nooit meer zien en niets meer met je te maken hebben, maar je kunt een toelage krijgen als je belooft uit mfjn buurt te blijven? Jenny's stem liet haar in den steek. Ze stak haar handen uit en trachtte te zeggen: Dat niet! maar er kwam alleen een schorre fluistering over haar lippen. John's woorden hadden gestalte gegeven aan die onbestemde, heimelijke ontzet ting, die in de beklemmende eenzaamheid van den nacht beving door haar huiver de, als ze den slaap niet kon vatten. John sprong op en liep van de canapé weg. Aan het andere eind van de kamer stond een tafel, met tijdschriften erop. Hij ging erheen en bladerde in een ge- illustreerd weekblad. Op iedere bladzijde stonden platen, maar hij zag er geen en kele van. Na enkele minuten kwam hij weer bij de zitbank terug. Jenny had een verfrommeld zakdoekje in haar hand; ze hield het in een stevigen, bevenden greep. Je begrijpt het niet, zei ze weer. Waarom ben je zoo fel en onhandelbaar? Waarom wil je mij niet vertellen wat ik BLAUW BAND=VOL AROMA WIT BAND EXTRA LICHT weldigend en later Wan Ling ingeno men. Er zijn thans geen Chineesche troepen meer in Tsjahar. De Japanners zijn thans een eind over de grens van Sjansi. De versterkte stad Tatoeng heeft zich Maandagmorgen overgege ven. Nadat Japansche cavalerie om 10 uur voor de poort was verschenen en later versterkingen waren aangeko men, heschen de Chineezen na korten tegenstand de witte vlag. Andere Ja pansche troepen bewegen zich in Oos telijke richting van den spoorweg naar de Joko, waarachter in de heuvels de Chineezen zich voorbereiden tot de fensie. Gezegd wordt dat de Japanners in twee weken reeds 100 mijl vooruit zijn gegaan. De Chineezen hebben weinig tegenstand geboden sinds hun neder laag in de streek van Nankoupas. Japansche officieele communiqués vermelden dat de strijdkrachten van vier Chineesche divisies zijn vernie tigd. China en den Volkenbond. De Chineesche delegatie te Genève heeft bij het secretariaat-generaal van den Volkenbond een officieele aan klacht wegens de Japansche agressie in Noord-China ingediend. Dientenge- zoo graag weten wil? Luister eens, Jenny, klonk het toen, langzaam en ernstig, maar zonder boos heid, het heeft geen zin. Je kunt geen twee wegen tegelijk bewandelen je kunt niet met je eene hand Anne uit je leven bannen en haar met de andere vasthouden. Je hebt haar gezegd weg te gaan. Nu is ze weggegaan. Wat je nu verder moet doen is haar met rust laten. Jenny keek enkele seconden zwijgend naar hem. Toen vroeg ze aarzelendIs ze gezond? Is ze gelukkig? Ze heeft nogal veel om gelukkig »e zijn, nietwaar? viel John uit, zóó bitter, dat Jenny haar adem inhield. Waarom trek je het je zoo vreese lijk aan? vroeg ze. En dat was het moment waarop het in alle duidelijkheid tot John's geest doordrong hoeveel hij om Anne gaf. Zijn woede, zijn bitterheid, zijn vastbesloten heid die gevoelens kende hij; maar tot op dit oogenblik had hü niet geweten dat ze de reflecties van liefde waren van zijn liefde voor Anne. Het was hem nu alsof hij altijd van haar gehouden had, met een onmetelijke, beschermende tec- derheid. Iets van de plotselinge ontdekking scheen op zijn gezicht leesbaar te zijn, want Jenny hijgde: Maar John, dat is onmogelijk! Wat is onmogelijk? Dat je van Anne houdt op die manier. Is dat onmogelijk? (Wordt vervolgd). I - Waalwjjbsclie en Langslraatsclie Courant, ii GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN. M

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1