R.K. Huishoudschool te Waalwijk. 19,26,27September „The Ming Band Plaatselijke Berichten. Woensdag 15 September 1937 No. 74. De Echo van het Zuiden Tweede Blad Prijzen: fl,-, f 0,75 f 0,50 Muzikaal verzorgd door In »de Maasbode« van verleden Zondag troffen wij in de rubriek «Sociaal Leven« het volgende artikel aan Vorming uoor de taak van huisvrouw en dienstbode. De minder gunslige financieele en economische omstandigheden, waar onder zeer vele gezinnen in de laatste jaren tengevolge van de wereldcrisis hebben verkeerd en in veie gevallen nog verkeereu, hebben bij breede lagen van ons volk de oogen geopend voor de noodzake lijkheid van een goede opleiding van de jeugd voor de taak, welke haar later wacht. Niet alleen voor de mannelijke jeugd trad deze nood zakelijkheid scherp aan het licht, doch ook voor de vrouwelijke jeugd kwam een behoorlijke vorming voor de taak van huisvrouw of dienstbode steeds meer als een klemmende eisch des tijds naar voren. Het behoeft n.l. geen betoog, dat in tijden als wij thans beleven, het van groot belang moet worden geacht, dat de huisvrouw geleerd heeft, haar soms zeer bescheiden inkomsten op de meest doeltreffende wijze voor haar gezin te besteden, hetzij door het zelf' vervaardigen en verstellen van kleedingstukken,het zij door de keuze en het bereiden van de minst kostbare spijzen met een behoorlijk voedingsgehalte. De vorming tot dienstbode is een be langrijk middel om het nog steeds bestaand tekort aan Nederlandsche dienstmeisjes te bestrijden. Voor dit tweeledig doel wordt hier te lande opgeleid aan de nijverheids scholen voor meisjes, waarvan de tweejarige primaire opleiding open staat voor meisjes, die bij den aan vang van het schooljaai tenminste 12 jaar en 8 maanden oud zijn en voldoend lager onderwijs hebben genoten of den leeftijd van 12 jaar hebben bereikt en een bewijs over leggen, dat zij het zevende leerjaar van een lagere school met vrucht hebben doorloopen. Het is duidelijk, dat degeldsmid- delen van de openbare klassen het niet mogelijk maken, dat overal, dus ook in de kleinere plaatsen, gesub sidieerde nijverheidsscholen voor meisjes worden gesticht of in stand gehouden. Wel wordt er echter naar gestreefd, dat zooveel mogelijk in centraal gelegen plaatsen, van waar uil de omliggende dorpen e. d. ge makkelijk kunnen worden bereikt, deze scnolen, voor zoover de be hoefte daaraan is gebleken, in het leven worden geroepen. Zoo is nu dezer dagen door de Kroon goedgekeurd de oprichting en instandhouding van een Christ. Landbouwhuishoudschool te Groo- tegast, van een nijverheidsschool voor meisjes te Tiel, uitgaande van het departement 1 iel van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen en van een R.K. huishoudscüooi te Waalwijk. Uit bovenstaande blijkt, dat slechts drie gemeenten in aanmer king zijn gekomen voor de stichting van een nieuwe huishoud- of nij verheidsschool, en dat Waalwijk één van die drie bevoorrechte ge. meenten is. Het is begrijpelijk dat verschillende ouders nog wat sceptisch tegenover de oprichting van deze nijverheids school zullen staan en daarom menen wij goed te doen enkele mededelingen aan bovenstaand ar tikel toe te voegen. Toen de Zeereerw. Heer Pastoor Heezemans nog maar enkele maan den hier in functie was, heeft hij reeds gevoeld, dat de oprichting van een huishoudschool hier hoogst gewenst, zo niet noodzakelijk was. De helft van de meisjes gaan naai de fabriek, en ontvangen dus hele maal geen voorbereiding voor haar latere huishoudelijke bestemming. Bijna alle andere komen reeds dadelijk in een huishouding, hetzij bij anderen of in het eigen gezin. Dat voor de fabrieksmeisjes huis- houdonderwijs noodzakelijk is, zal niet nader behoeven te worden aan getoond. Ook voor de a.s, hulp in de huishouding, is goed ingericht huishoudonderwijs van het hoogste nut. De meisjes leren het werk op deze school degelijk en systematisch, zoals ze het niet in een of andere dienst kunnen leren. Er bestaan huishoudcursussen in twee parochies van onze gemeente, maar deze geven niet datgene, wat het doel is van een huishoudschool, als door de Regeering bedoeldopleiding van meisjes van alle groeperingen onzer maatschappij, voor een toekomstige huishoudelijke taak, door speciaal daarvoor opgeleide leraressen. Waar dus tiet initiatie! van Pas loor Heezemans uitging, gesteund uoor nel Kerknestuur van de Pa rochie St. Jan, daar moet dankbaar worden erkend, datueueineenteraad in de vergadeiing van dl Juli i9jö met algemene stemmen «üeopricü- ting en instandhouding van een huishoudschool te Waalwijk nodig geoordeeld heeften dat in korte tijd een R.K. Vereniging voor Nijver heidsonderwijs aan meisjes en vrou wen is geformeerd, welke als sehool- besluur zal optreden. De dagschool wordt tweejarig en kan worden gevolgd door meisjes die 12 jaar en 8 maanden oud zijn, Zij kunnen dus vóór hun vijltiende jaar een volledige huishoudcursus hebben afgemaakt. Per week krijgen zij dan 4 uur koken, 7 uur huis houden en was, 12 uur naald vakken en 5 uur rekenen en Nederlandse taal. Voor reeds in functie zijnde meisjes en dames, die haar huishoudelijke kennis wensen uit te breiden, zullen speciale cur- svssen worden opgericht. Hierover zullen over enige, tijd nog nadere inlichtingen worden verstrekt. Men kan er op rekenen, dat ook deze nieuwe schooi zo zal worden ingericht, dat ze'voor geen andere behoeft onder te doen. Waarschijnlijk zullen 4 leraressen worden benoemd1 voor koken, 1 voor huishouding en was, 1 voor de naaldvakken en 1 onderwijzeres met hoofdakte voor lager onderwijs. Eén van deze vier dames wordt niet de directie belast. De leraressen voor de huishoud, vakken moeten in het bezit zijn van een of meer nijverheidsakten, en deze kunnen alleen worden behaald, als ze in het bezit zijn van een diploma Mulo B, einddiplomaH.B.S. 3-jaiige cursus, Middeib. Meisjes school, enz. Die opleiding voor lerares is een zeer mooie studie voor meisjes »uit de burgerstand«, maar er is hier geen gelegenheid tot het volgen van de voorbereidende studie en we willen dus eindigen met de zin uit ons artikel in dit blad van 3 Juli 1937: »We kunnen zonder vrees van tegenspraak getuigen, dat vele ouders in onze gemeente het gemis voelen van een Kath. school voor U.L.Ü. of Middelbaar Onderwijs». G. J. DE VRIES. driemaal zoo groot geweest, dan nog zou hij alle danslustigen niet hebben kunnen bevallen. Eu maar steebs groeide hel aantal dansers op en rondom den vloer, kijkers op en rondom het plein aan. 'tZag er op t groote plein waarlijk zoo als men dat zegt «zwart van 't volk«. Toen om kwart voor tien de uittocht naar üeu Winterdijk door liooisteeg, Goudmi|n, Poststiaal enz. enz. begon was er geen door komen meer aan. Hoeveel menschen zich van de Haven tot Hoek hadden geposteerd, is niet te benaderen, maar 't was geweldig, vooral 't aantal vreemdelingen. Nu men zal er zich ook niet over beklaagu hebben, want het vuur werk der bekende Pyrotechnische fabriek te Leiden was in een woord schitterend, üp tijd werd begonnen, alles verliep vlot zonder eenige stoornis en de omstreeks 5U num mers van 't programma waren uit stekend, er waren zelfs bijzonder mooie kostbare nummers bij en ieder was zeer voldaan. Vuurwerk blijft toch een mooi slotnummer voor elk feest en 't wordt door ieder gewaardeerd. Toen de duizenden weer de stra ten ingeloodst waren, werd het bal- champetre tot 12 uur voortgezeten hadden het plein en de straten weer een overdruk bezoek, wat hetzelfde van verschillende gelegen, heden gezegd mag worden. Het strijkje en de dancing in hotel Verwiel mochten zich op nieuw in een zeer druk bezoek verheugen. 't Was een mooi feest met prettige stemming, een groote voldoening voor ieder die 't bezocht, een succes voor Waalwijks Belang, dat ook 't publiek de herdenking van 't 30 jarig bestaan op eclatante wijze heeft laten meevieren. Wij meenen dat opnieuw geble ken is dat steun aan W. B., ad f 2 per jaar toch wel op z'n plaats is! De Zoolleder-prijzen üp Maandag 13 Sept. j.l. ver gaderde in café »de Looiersbeurs» te Tilburg de groep vache-zool- lederfabrikanten ter bespreking van den ondragelijken toestand, die in de lederindustrie op dit oogenblik heerscht tengevolge van de absolute wanverhouding welke er bestaat tusschen de leerprijzen en de grondstoffen. Door den voorzitter, den heer \V. v. d Mee, werden woorden van groote waardeering geiiclit aan liet adres van den scheidenden directeur die gedurende 4 jaren zijn beste krachten aan de liedertalel had gewijd en wiens talenten vooral aan het licht kwamen bij bet dubbele concours-succes dat de hederlafel eenige jaren geleden oogstte, toen met het hoogst aantal punten van het geheele concours de eerste prijs in de 2e afdeeling werd behaald. Door het bestuur was inmiddels de heer Joh. Verhoeven, muziek leeraar te Drunen, als directeur aangezocht, die zich voorloopig bereid verklaarde die taak op zich te nemeu. De vergadering kan zich unaniem met deze keuze van het bestuur vereenigen. A.s. Zondag zal de nieuwe direc teur de eerste repetitie leiden. In de vacature van vice-voorzilter ontstaan door het bedanken van den heer Ger. Veltman, werd met nagenoeg algemeene stemmen ge kozen de heer Jac. van Mierlo, terwijl de heer E. van Beijnen bij acclamatie tot commissaris werd benoemd, zulks in de plaats van den heer J. van Drunen, die als zoodanig ontslag genomen had. De H. Familie naar Nijmegen Zondag 1.1. heeft de H. Familie der parochie St. Jan Baptist alhier een bedetocht gemaakt naar de alom bekende H. Land-Stichting te Nij megen. Des morgens om 7 uur werd er eerst een H. Mis opgedragen in de parochiekerk alhier door den Zeer- Eerw. Heer Pastoor Heezemans, waarbij allen ter H. Tafel naderden. Ten ongeveer half tien vertrok men vanaf de Markt waar een 9-tal groote autobussen gereed stonden om de 320 leden naar Nijmegen te brengen, waar bij aankomst om plm. ll'/a uur een Stille H. Mis werd opgedragen in de kerk van de II Landstichting. De schitterende Basiliek werd voorts ook met een bezoek vereerd. Nadat de inwendige mensch ver sterkt was, werd een rondgang ge maakt over de H. Landstichting, met hare prachtige imitaties uit Palestina, die zooals steeds aller bewondering hadden. Om 6 uur volgde er een plechtig Lof opgedragen door Pastoor Heeze mans en met predikatie door den Vicaris Mgr. A. Suijs, oud-directeur Zaal R.K. Werkliedenvereeniging Piaatsbespreken aan de zaal. MEDEDEELINGEN. Herhaaldelijk worden ons den laatsten tijd berichten aangeboden die naar vorm als inhoud zuivere advertenties zijn. Wij deelen bij deze mede, dat wij zulke berichten niet meer kunnen opnemen en verwijzen moeten naar de rubriek advertenties. Aankondigingen van uitvoeringen met entréeprijs, plaatsbesprekingen, mededeelingen voor aangiften van leerlingen, deelnemers, leden enz. zijn geen berichten en kunnen als zoodanig ook niet meer worden op genomen. Wel willen wij gaarne naar een eventueele advertentie, (die wij bil lijk plaatsen) onder de berichten verwijzen, doch verder kunnen wij niet gaan. Ook moeten wij heeren adver teerders die een abonnement of regel contract voor hun zaak of bedrijf afsloten, er op wijzen dat deze lage contract- of regelprijzen alleen gelden voor hunne artikelen, bedrijven of ondernemingen, maar dat deze niet van toepassing zijn op familie-berichten,aanvragen om per soneel e. d. De Administratie. In ons nummer 1.1. Zaterdag konden wij in de editie voor Waal wijk nog 't volgende voor onze gemeente zoo belangrijke bericht opnemen WAALWIJK KRIJGT EEN ERKENDE R.K. HUISHOUD SCHOOL. Naar wij vernemen heeft de voor zitter van het R.K. Kerkbestuur, de ZeerËerw. heer Pastoor Heezemans, Zaterdagmorgen van den betrokken minister bericht ontvangen dat „de oprichting en instandhouding van een R.K. Nijverheids- en Huishoud school in Waalwijk" door hem wordt goedgekeurd met ingang van 1 Janu ari 1938 en dat de daartoe ver- eischte subsidie op de Staatsbegroo- ting is uitgetrokken", door welke be slissing de vestiging van een erkende R.K. Huishoudschool, waarover wij reeds vroeger uitvoerig schreven, een i'eit zal worden. Wij mogen het Kerkbestuur en spe ciaal den Zeereerw. heer pastoor ge luk wenschen met dit mooie succes op hun ijverig streven in deze; niet minder is deze beslissing van het grootste belang voor plaats en streek. Wij kunnen hier nog aan toevoe gen dat Waalwijk met nog slechts twee plaatsen in den lande, voor deze subsidie in aanmerking komt. De school die van zoo groote beteekenis voor Waalwijk en de geheele streek wordt, zal gevestigd worden in 't pand toebehoorende aan 't R.K. Kerkbestuur, thans be woond door de familie Smelt, Grootestraat 237. Het woonhuis, leermagazijn, pakhuis enz. zal geheel worden verbouwd volgens de plan nen van den architect Edmond Nijsten te 's-Hertogenbosch en waar door een ruim, prima ingericht modern schoolgebouw zal worden gesticht. Men hoopt zoo spoedig mogelijk een aanvang te maken met de uitvoering der plannen, alsook met de benoeming van eene directrice, opdat de voorbereidende werkzaam heden kunnen beginnen en een en ander zoodra doenlijk z'n beslag zal krijgen. Slotfeesten Waalwijks Belang. Der traditie getrouw is het slot der Waalwijks.Belang feesten Zater dag weer schitterend geslaagd, 't Weder hield zich, ondanks alle dreiging uitstekend, zoodat de be langstelling, ook van buiten, enorm was. Zeldzaam hebben we zooveel menschen bijeengezien om te ko men genieten van 't mooie pro gramma, dat Waalwijks Belang in. woner en vreemdeling gratis bood. Van 6-8 uur gaf de harmonie <St. Crispijn« onder leiding van den heer G. Duijvelaar een concert, dat zij de jubileerende vereeniging welwillend aanbood ter gelegenheid van haar 30 jarig bestaan, een sympathieke geste, die door W. B. zeer op prijs is gesteld en waarvan de voorzitter, de heer J. Timmer mans Phzn. getuigde in een harte- lijk dankwoord, dat hij bestuur, directeur en leden op de kiosk bracht. De vereeniging had een extra programma saamgesteld, dat op uitstekende wijze werd vertolkt en door de vele toeschouwers op hoo- gen prijs werd gesteld, al werd het rustig beluisteren wel gehinderd door t geklos der kinderen over 't plancher en het gekrioel tusschen de omstanders. Na afloop van dit goedgeslaagde concert begon het bal-champêtre, dat gegeven werd op een llink plancher, keurig verlicht en met muziek van 't prachtige concert orgel van den heer Jos Slaats, werkelijk een bezienswaardigheid op zichzelf, een pracht-orgel dat aan dit aardige volksvermaak een bijzonder cachet gaf. Nauwelijks klonken de eerste tonen of de paartjes zwierden over den vloer, en dikke rijen kijkers schaarden er zich om heen. Was de dansvloer Deze verhouding zal binnenkort nog ernstiger afmetingen aannemen, omdat er weer opnieuw melding wordt gemaakt van een aanzienlijke verhooging van de prijzen der looistoffen. Men besloot unaniem de leer prijzen beduidend te verlioogen en om deze verhooging beter te consoli deeren werden er verschillende maatregelen van samenwerking be spraken om aan deze verhooging meer kracht bij te kunnen zetten. In verband hiermede werd be sloten in ongeveer 14 dagen de looiers weer ter vergadering op te roepen teneinde deze plannen in een meer delinitieven vorm te kunnen voorleggen en ten uitvoer brengen. Speldjesdagen üp Zaterdag 9 en Zondag 10 üctober is aan het Roode Kruis, afdeeling Waalwijk, vergunning verleend, tot het verkoopen van speldjes. Idem op Zondag 26 September ten bate van Sobriëtas. Zwembad gesloten Het zwembad »Het Hoefsven« der Waalwijksche Zwem vereeniging wordt a.s. Zaterdag 18 September gesloten. »Tot Bloei der Toonkunst« Nieuwe directeur. 2 Nieuwe bestuursleden. In de gisteravond in café van Cromvoirt gehouden buitengewone algemeene vergadering der Lieder tafel »Tot Bloei der Toonkunst« werd mededeeling gedaan dat de directeur, de heer W. Ligtvoet wegens studie en andere drukke werkzaamheden als zoodanig ont slag wenschte te nemen. der H. Familie van onze parochie St. Jan, waar hij meer dan 15 jaar als kapelaan werkzaam is geweest. Het is dan ook te begrijpen, dat onder de predicalie door hem ver schillende oude herinneringen uit Waalwijk werden opgehaald. üm 7 uur werd de terugtocht aanvaard waarbij nog enkele beziens waardigheden, o.a. de Waalbrug, werden bezichtigd. Ten ongeveer 10 uur arriveerde men weer ter plaatse, zeer opge togen over den ongetwijfeld schitte rend geslaagden dag in velerlei op zicht. De deelnemers zullen zeer zeker daaraan de meest prettige herinne ringen bewaren. R.K. Vrouwenbond. Wij willen de leden van den R.K. Vrouwenbond er nog eens aan herinneren, dat op Dinsdag 21 Sept. a.s. een uitstapje zal gemaakt wor den naar Rotterdam. Zij die interesse gevoelen hieraan deel te nemen, kunnen zich lot en met Zondag a.s. opgeven bij Mevr. Hoffmans—v. d. Schoot. Jubileum Kees Ahaus. Een in de kringen der lederfa brikanten, huiden-, leder- en looi- stoffenhandelaars in de Lang straat en omgeving welbekende figuur gaat a.s. Woensdag 15 Sep tember jubileeren. Het zal dan 25 jaren geleden zijn dat de heer Kees Ahaus te Rotter, dam verbonden werd aan de Trans- portmaatschappij «Binneveld en Schellen aldaar. Wie den heer Ahaus kent, wie ooit met hem in connectie kwam, zal begrijpen dat het dezen actieven, sympathieken en hulp vaardigen jubilaris op dezen dag i' in.. - --1 'T Is KkkeMk

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5