AFSCHEID VAN BURGEMEESTER MOONS TE RAAMSDONK WASPIK. voerde »An der Schonen blaueu Donau« was het talrijke publiek naar den zin. Meeting. Op de Wielerbaan hadeengroote meeting plaats van de propaganda- clubs van de U.K. Werkliedenver- eeniging »Credo Pugno«, welke met een lot in de St. Jozefkerk geopend was. Er werd het woord gevoerd door enkele sprekers o.a. Rector S' J. Morel, die de leden ongetwijfeld tot actieviteit beeft aangezet. Zijn speech genoot aller bijval. Tegen woordig waren de clubs van Kaats, heuvel, Waalwijk, Baardwijk, Was pik, Raamsdonk en andere omlig gende plaatsen. Plotseling dood gebleven. De 56-jarige Th. L. in de Markt straat bleef Zondagavond om 10 uur toen hij in buis naar de radio zat te luisteren en zonder dat hij tevoren ook maar eenig blijk van ongesteld heid gegeven had plotseling dood Kampioenschappen Deze week zijn de kampioenschappen over het afgeloopen vliegseizoen van den Kaatsbeuvelsche Concoursbond. deCom- binatie en de K. C. C. in vereeniging met de Dongensche Postduivenvereni ging uitgemaakt.' De uitslag was Kampioen K.C.C. jonge duiven C. de Bondt met ringno. 115504 met 939 92 pnt-, Hamers met ringno. 124181 met 839,74 pnt-, o. de Bondt met ringno. 115507 met 798.12 pnt. en A. de Bie met ringno. 116637 mtt 766,30 pnt. Kampioen Dongen KaatsheuvelJos Schrauwers met ringno. 116506 met 682.50 pnt. Kampioen Combinatie IC. de Bondt met ringno. 115504 met 939.62 pnt 2. C. de Bondt met ringno. 115507 met 798. 12 pnt. 3. A. de Bie met ringno. 116637 met 766.30 pnt. Op Donderdag 16 September a.s. zal de Raad der Gemeente Waspik op een openbare vergadering bijeenko men ten gemeentehuie des namiddags te 7 uur. Aan de orde is: 1 Mededeeling 2 Wijziging reglement Burgerlijk Armbestuur. 3 Wijziging Ambtenarenreglement. 4 Aanvulling besLuit tot 't aangaan eener conversieleening. 5 Voorloopige vaststelling der ge- meenlerekening 1936. 6 Verbetering der wegen in Boven. 7 Vaststelling rekening Burgerlijk Armbestuur 1936. 8 Aangaan eener geldleening voor verbetering van wegen. 9 Vaststelling percentage straatbe lasting 1937. 10 Adres van caféhouders om ver mindering van biljartbelasting. 11 Reclame belastingen. Op waardige wijze heeft Raamsdonk gisteravond afscheid genomen van zijn Burgemeester, welke plaats hij meer dan 20 jaar met zijn beste krachten heeft gediend. De toeloop van de bevolking was zeer groot, alhoewel deze ongetwijfeld nog grooter was geweest, wanneer het weer niet zoozeer als spelbreker was opgetreden. Hoe hoog de achting is, die de Raamsdonksche bevolking zijn burge meester toedraagt, bewees wel het aan tal personen, die van de gelegenheid kwamen gebruik maken, om persoon lijk van den burgemeester, met zijn echt- genoote en kinderen, afscheid te ne men. De raadsvergadering. Het afscheid van den gemeenteraad had plaats in de raadsvergadering, die om 5 uur aanving en waarvan wij het verslag hieronder weeigeven. Gisteravond vergaderde de raad de zer gemeente, voor der laatste maal on der voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester A. J. W. M. Moons, die in ambtsgewaad de vergadering opende. Het lid Kanters was afwezig. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring van Ged. Staten van de verordening der besmettelijke ziekte-gelden. b. Enkele goedkeuringen van be- grootings-wijzigingen. c. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. d. Van Ged. Staten goedkeuring van de rekening 1937. e. Koninklijk Besluit dat benoemd is tot burgemeester van Helmond, de heer A. J. W. M. Moons, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Raams donk. Alle voor kennisgeving aangenomen. 2. Ontwerp raadsbesluit tot onbe woonbaarverklaring van de woningen H 54 en G 122. EEN SPONTANE HULDIGING. Het betreft hier de woningen van A. de Bont in de Centraalstraat en van Juffrouw Joris in Het Gort. Aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tol in williging verzoek van het bestuur der R.K. meisjesschool op het Dorp om beschikbaarstelling van de noodige gelden voor aanschaffing van school- meubelen. Goedgekeurd werd een bedrag van 295.— als zoodanig beschikbaar te stellen. 4. Alsvoor van het bestuur dei R.K. meisjesschool op het Veer voor aanschaffing van nieuwe kachels. Aangenomen. 5. Ontwerp verordening betreffen de het beroep, bedoeld in het regle ment autovervoer personen. Aangenomen. 6. Ontwerp besluit om voor 1938- 1939 wederom 75 opcenten te heffen op de hoofdsom der gemeentefonds belasting. Aangenomen. 7. Alsvoor om het aantal opcenten op de hoofdsom der Personeels-belas- ting voor 1938 te bepalen op 200. Dit aantal opcenten is even groot als vorig jaar. Aangenomen. 8. Benoeming leden der Vleesch- keuringscommissie. Bij acclamatie werden benoemd de heeren Schoenmakers, Bianchi, Dek kers en v. Gils. 9. Aanbieding van de rekening, dienst 1936, van de bedrijven der ge meente en het Burgerlijk Armbestuur. Zonder hoofdelijke stemming werden de heeren de Jong, Elemans en de Bont benoemd om deze rekening te onder zoeken. 10. Alsvoor van de begrooting '38. Ook deze begrooting zal eerst nage zien worden door een commissie, waar-, voor dezelfde personen werden be noemd, als genoemd in punt 9. 11. Ontwerp besluit tot wijziging van de begrooting der gemeente en het G.E.B. dienst 1937. Aangenomen. 12. Uitloting van schuldbrieven. Uitgeloot werden twee schuldbrieven van een leening groot 20.000, beiden van 500 en 250; no. 20 groot 125 van de leening van 4000; no. 9 groot 150 van de leening van 6000; no. 14 groot 300 van de leening van 8280. 13. Bezwaarschriften tegen plaat selijke belastingen. Aan Groeneveld werd ontheffing verleend in de rioolbelasting voor een bedrag van 1.33. Idem, over de maanden Juli t.m. De cember aan G. Kieboom voor 2. Idem over de maanden Maart t.m. December aan H. J. Kieboom voor 3.33. Op het verzoek van Elemans werd afwijzend beschikt, eveneens op het verzoek van Jooren, betreffende het vergunningsrecht. Aan J. Simonis ontheffing rioolbelas ting tot een bedrag van 2.32. Idem aan Hendriks voor 3. 14. Verzoek van den Heer A. J. W. M. Moons om eervol ontslag, met ingang van 15 September, als Ambte naar van den Burgerlijken Stand. Aangenomen. AFSCHEID BURGEMEESTER. Als 15de punt stond op de agenda het afscheid van den burgemeester. Voor dat dit punt in behandeling kwam werden den burgemeester door een dochtertje van Weth. Mr. Heere, bloemen aangeboden. Rede raadslid van Seeters. De heer van Seeters wil in deze raadsvergadering van de gelegenheid gebruik maken om een enkel persoon lijk woord van dank te spreken. Spr. stelt het op prijs te kunnen ge tuigen dat de burgemeester voor geen enkele moeilijkheid terugschrok, om de maatregelen te nemen, die genomen moesten worden. Met z'n beste wenschen in den nieu wen werkkring besluit spr. Rede Weth. Heere. Spreker kan niet zonder ontroering het woord nemen en wel om twee re denen. Ten eerste de vreugde over de. schitterende promotie, en droefheid over het heengaan. Spr. herinnert dan aan de steeds een drachtige samenwerking en aan de on-, partijdigheid van den burgemeester. Spr. kan dan ook niet anders dan de gemeente Helmond met een dergelijke benoeming van harte te feliciteeren. Rede Weth. Schoenmakers. De heer Schoenmakers kan zich ge heel aansluiten bij de woorden van den vorigen spreker. Spr. noemde het een genot steeds de vergaderingen van B. en W. en den raad te mogen bijwonen, daar daar nooit een hard woord gespro ken werd. Ook bewonderde spr. de krachtige houding van den burgemees ter, toen men van hoogerhand een vin ger naar de zelfstandigheid van deze gemeente wilde uitsteken. Rede raadslid Elemans. Namens de C.-H. Raadsfractie sprak de heer Elemans, die de toestanden van 20 jaar geleden en nu vergeleek. Veel "is er veranderd, doch de burge-r meester heeft het schip der gemeente steeds veilig bestuurd, waarvoor hem een hartelijk woord van lof en dank toekomt. Rede raadslid v. Woerden. De heer v. Woerden sprak namens de A. R. raadsfractie woorden van lof voor het krachtig gezag, waardoor de burgemeester zijn doel steeds wist te bereiken. Men zegt wel eens, aldus spr,-, dat de raadsleden kerels van niets zijn vanwege de korte vergaderingen, doch dit komt dan, aldus spr., omdat de voorzitter reeds gesproken had en d? anderen dan niets meer behoefden te zeggen. Rede raadslid G. C. de Bont. De heer G. C. de Bont, namens de R. K. raadsfractie, zegt in deze zaal veel van den burgemeester geleerd te heb ben, waardoor de gedachten aan de raadsvergaderingen onder leiding van burgemeester Moons, steeds de aan genaamste zullen zijn. Als blijk van waardeering bood spr. namens den raad een fraai Delftsch- Blauw porceleinen wandbord aan, met het oude en nieuwe raadhuis, waar- tusschen het gemeentewapen. Rede Secretaris Kieboom. De heer Kieboom noemde het een voorrecht nog twee jaar met den bur gemeester te hebben mogen samenwer ken, waardoor hij veel van hem heeft kunnen leeren. Spr. kon niet andei-s dan het bericht van de benoeming tot burgemeester van Helmond met ge mengde gevoelens ontvangen. Eens deels voelde hij het groote verlies dat hem trof, maar aan den anderen kant was hij oprecht blij met de prachtige promotie. Tot slot spreekt hij nog een woord van dank namens ale ambtena ren en werklieden der gemeente. Dankwoord Burgemeester. Mijne Heeren, Het was mij een genoegen in deze laatste vergadering nog enkele zaken met U te mogen regelen, maar nu is het oogenblik gekomen, dat ik afscheid moet gaan nemen van U, met wie ik bijna 20 jaren op vredige, ja bijna har telijke wijze heb mogen samenwerken ir, het belang van Raamsdonk en zijne inwoners. Ik kwam hier als jong burgemeester, vervuld met idealen voor de mij toe vertrouwde taak, om veel goed voor de gemeente en haar inwoners te bewer ken en te bevorderen. Bij mijn eerste verschijnen in den ge meenteraad werd ik welwillend tege- moed getreden; medewerking werd mij toegezegd en het is mij steeds een grot-te voldoening te mogen beleven een hartelijke samenwerking met de raads leden, zoowel in als buiten de verga deringen. In de vergaderingen, zoo van den Raad, als van Burgemeester en Wet houders, heerschte steeds een goede en ongedwongen toon, als natuurlijke vrucht van ware oprechtheid en weder- rijdsch onbeperkt vertrouwen. Vanzelfsprekend moest Raamsdonk s gemeenteraad dan ook de loffelijke on derscheiding toegewezen worden, dat hier het vereischte decorum van eeq hoogstaand openbaar college aanwezig was. Daarop mocht ik, als Uw voorzitter, ntei recht trotsch gaan. Het is niet aan mij een revue te hou den, van wat door samenwerking is bere-kt; alle idealen zijn natuurlijk niet verwezenlijkt, alle wenschen niet ver vuld kunnen worden. De wisseh'ng tusschèn opgang en neerslag in het economische leven, welke door hoogcrc Macht geleid wordt, kan zelfs de r.-r- verste gemeenschap niet naar haar hand zetten, maar wel kan een nijver; volk van eiken maatschappelijken toe-] stand zijn voordeel trekken. Een gemeentebestuur heeft rekening te houden met de tijdsomstandigheden, moet naar gelang ebbe of vloed haar baken verzetten, moet rekening hou-i den met de midldelen, welke beschik baar zijn, mag zich niet de middelen verschaffen welke een te zwaren last op zijn burgers legt en vindt dus daar in een richtsnoer voor handelingen, al zou het ook zijn activiteit veel hooger op willen voeren, Ook een vooruitstrevend burgemees ter, die zijn verantwoordelijkheid kent, wordt door welvaartspeil der gemeente voortgestuwd of getemperd. Een nijver volk kan van eiken maat schappelijken toestand zijn voordeel trekken, zei ik zoo juist. Raamsdonk's volk mag ik een nijver volk noemen; ik heb het gekend in be tere tijden dan we nu beleven en het doet me waarlijk goed, dat het zich aan deze crisistijd weet aan te passen. Hier door toont het karakter en geeft het blijk, ook den hoogeren zin voor het leven te hebben bewaard. Ik hoop en vertrouw, dat landbouw], nijverheid en handel in de nabije toer komst, op den grondslag van werklust en werkkracht, weer een goeden tijd beleven mag. In dit uur van scheiden betuig ik gaarne mijn erkentelijkheid en breng ik hulde aan de vertegenwoordigers in den gemeenteraad van het goede en mij dierbaar geworden volk van Raamsr- donk. Ik dank heel hartelijk de heeren wet houders, die mij zoo trouw in het dap gelijksch bestuur hebben bijgestaan, voor de aangename samenwerking, hun raad en steun, welke ik steeds mocht ondervinden. Naast een bijzonder woord van dank en waardeering voor den secretaris, mag ik hier zeker niet vergeten diens vader, den oud-secretaris dezer ge meente. Mijnheer Kieboom, vanaf deze plaats mijn hartelijken dank voor Uwe medewerking. Verder dank ik de overige ambtena ren van hoog tot laag, de werklieden, in de verschillende takken van dienst, de leden van het politiecorps, de brand weer enz. voor den bijstand en dienst ijver, welke zij steeds aan den dag heb ben gelegd en waardoor zij mijn taak hebben verlicht. Ik verlaat Raamsdonk in het zelf bewustzijn, zooveel als mij mogelijk was, voor de gemeenschap te hebben gedaan, gelet op het bereikbare in ver band met de finantieele positie der ge meente en den ondernemingsgeest van hare inwoners. Moge bij U, vertegenwoordigers der ingezetenen, de overtuiging bijblijven van mijn goeden wil voor hetgeen nog niet is kunnen worden bereikt. Ik bid God voor de eendracht en den bloei van Raamsdonk en wensch U ^1- len voor U zelf en voor Uw gezin Gods besten zegen in de toekomst. HET DEFILé. Nadat het afscheid in de raadsver gadering van de raadsleden genomen was, begaf zich de burgemeester met zijn echtgenoote en kinderen naar het bordes van het gemeentehuis om af scheid te nemen van de inwoners zelf. Nadat hij bij zijn aankomst op het bordes door de duizendkoppige menig te hartelijk was toegejuicht, had een défilé plaats, van vereenigingen. Wij merkten op: Harmonie ,,De Een dracht"; Rij-vereeniging Juliana"; de C.N.W.B.; de Herv. Meisjesvereeni- ging; de K.J.M. en K.J.V., de de R.K. Werkl. ver. ,,St. Joseph"; de Bouw vakarbeidersbond, het Raamsdonk's Muziekcorps; R. K. V. V. „Veersche Boys' de Jonge Werkman; R. K. W.V. „St. Bavo"; het Gemengd Koor, en den R.K. Jongen Boerenstand. Door het gemengd koor en de mu ziekcorpsen werden enkele mooie num mers ten gehoore gebracht, waarna het Wilhelmus klonk. Dankwoord aan de inwoners. Vanaf het balcon sprak hierna de burgemeester een laatste woord tot de inwoners van zijn gemeente: Inwoners van Raamsdonk, Zoojuist heb ik in de vergadering afscheid genomen van Uw vertegen woordigers in het gemeentebestuur. Ik wil,mijn ambt niet neerleggen vóór ik ook rechtstreeks tot U gesproken heb. i- Aan allen, die naar mij luisteren, breng ik op de eerste plaats mijn vrien delijken groet, maar wil dien dan van avond ten afscheid ook overbrengen aan hen, die hier niet tegenwoordig zijn. Ik behoef het wel niet uitdrukkelijk te zeggen, hoezeer het door mij en mijn gezin wordt gewaardeerd, hoe dank baar en erkentelijk wij er U voor zijn, dat gij in zoo grooten getale zijt samen gekomen in en v.oor het gemeentehuis, omdat dit op zoo raa.chtige wijze spreekt van Uw sympathie en belangstelling. Ik verschijn thans vqor U in het of- ficieele kleed, het ambtscostuum van den burgemeester, om daarmede uiting te geven, op de eerste plaats van eer bied aan H. M. de Koningin, die mij als Haar vertegenwoordiger uitzendt en op de tweede, plaats, om U in de vol heid van mijn ambt.toe te spreken. Deze toespraak moet helaas zijn een woord van afscheid tot alle inwoners van Raamsdonk. die mij, zonder uit zondering, dierbaar zijn geworden. De eer der uitverkiezing tot Burge meester van de belangrijke industrie stad Helmond, breng ik aan de 'inwo ners van Raamsdonk over. Immers, de leendracht en de samenwerking, welke onder de inwoners vanJRaamsdonk zoo voorbeeldig heerscht, en die meermalen bij diverse gelegenheden tot uiting kwam, heeft bij de hoogere autoriteiten voor de vacature Helmond de aandacht op Raamsdonk en deszelfs burgemees ter doen vallen. Daarom wil ik U in mijn afscheid een woord van dank, van hulde en op wekking spreken. Op de eerste plaats van dank. Uw voorbeeldig saamhoorigheidsgevoel en de medewerking in de gevallen, waar in een beroep op de inwoners moest worden gedaan, hebben mij de vervul ling van mijn ambt zeer verlicht. Op de tweede plaats breng ik gaar ne warme hulde voor den geest van onderneming en den werklust, welke onder de burgers leeft. Bijna 20 jaren, de beste jaren van mijn leven,, heb ik U met voldoening gadegeslagen, heb ik gaarne het mijne er toe bijgedragen om de welvaart in onze gemeente te bevorderen. Het zijn jaren van opgang en van neergang, gefeest; de algemeene eco nomische toestand kan zelfs door de grootste werklust en werkkracht van een geheele gemeente niet worden over meesterd. maar wel kan en zal een plaatselijke gemeenschap, die hard werkt en zich weet aan te passen aan niet te vermijden omstandigheden, zich, ook in moeilijker jaren, een dragelijke levenspositie verzekeren. Gelukkig de bevolking van Raams donk, waarvan dit kan worden getuigd. Daarom spreek ik op de derde plaats vrijmoedig en met vertrouwen een woord van opwekking. 1 Blijft U één gevoelen als burgers van dezelfde gemeente, als leden van een en dezelfde gemeenschap. Laat oprechte eenheid Uw symbool zijn, werklust Uw parool. Vecht schou der aan schouder, wanneer de zelfstan digheid van Raamsdonk nog ooit zou worden bedreigd. In oprechtheid heb ik getracht, Uw aller heiangen te dienen, zonder te.stre ven naar z.g. populariteit. Mochten er al eens zijn, die gemeend hebben, daar aan Ie mogen twijfelen, laat dezen dan bij mijn afscheid mijn oprechte verkla ring aanvaarden, dat de plicht van on partijdig handelen steeds het richtsnoer is geweest van mijn doen en latep. Ik kan U de verzekering geven, dat ik. ook als Burgemeester van Helmond, de gemeente Raamsdonk en de beste jaren van mijn leven in Uw nj.idden doorgebracht, nooit zal vergeten. Ik stel mij in de toekomst nog gaarne ter beschikking van, en het zal voor mij een vreugde blijven, indien ik pog ook Raamsdonk of een zijper bewoners van dienst kar. zijn. Nogmaals dank voor den onvergete- lijken dag, mij ?n mijn gezin bereid. Het gaat II dan allen goed en ik wensch Raamsdonk en zijn inwoners van ganscher harte Gods besten zegen. Leve de Koningin. DE RECEPTIE. De icceptie is een overweldigende manifestatie geworden \an de aanhan kelijkheid der inwoners aan hunnen scheidenden burgemeester. Honderden en honderden, zoowel ar men als rijken, bestegen de trappen van het gemeentehuis om in de raadszaal den scheidenden magistraat, met wien liL 1

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 7