Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. DE TROONREDE. FEUILLETON. ANNE m „NOORD BRABAHD" Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD NUMMER 76. :W\ WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1937. 60c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. H.M. de Koningin heeft Dinsdagmid dag in de vereenigde zitting der Staten- Generaal de volgende Troonrede uit gesproken: Leden der Staten-Generaal, Mij wederom in Uw midden bevin dend gevoel Ik allereerst behoefte uiting te geven aan Mijne gevoelens van dankbaarheid voor de tot dusver voortschrijdende verbetering in het economische leven hier te lande. Deze verbetering in belangrijke deelen van het bedrijfsleven verlevendigt de hoop, dat de nog steeds omvangrijke werk loosheid geleidelijk verder zal kunnen worden ingeperkt. Alle maatregelen, die de Regeering doelmatig voorkomen om het proces van herstel uit de langdurige depressie te bevorderen, zullen harerzijds wor den genomen of aan Uwe goedkeuring onderworpen. De ontwikkeling van den economi- schen toestand in Nederlandsch-Indië geeft reden tot voldoening; in het gun stig verloop van de opbrengst der Landsmiddelen weerspiegelt zich de al lerwegen ingetreden opleving in land bouw, handel, nijverheid en scheep vaart, waartoe mede bijdroegen de over het algemeen bevredigende oogsten van de voedselgewassen der inheemsche bevolking. Het stemt Mij tot verheugenis, dat als gevolg daarvan thans weder een stijging valt waar te nemen van het welvaartspeil der bevolking van Ne derlandsch-Indië en dat een begin kon worden gemaakt met de verlaging van de op haar rustende lasten. De ruimer vloeiende middelen geven gelegenheid van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 54) Opeens hoor ik haar zeggen: Wat een schitterende parels! Mag ik ze eens even zien? Mijn bediende komt bij me en ik geef hem het pakje met de parelsnoeren. Ik kijk langs de toonbank en zie dat het jonge meisje haar handschoenen uittrekt. Ik denk bij mezelf: Zij houdt van parels en heeft er verstand van; ze Svil ze met de bloote hand betasten. Daar kunt u inkomen nietwaar? Je betast iets wat je mooi vindt niet met handschoenen aan. Ik zie dat ze een kostbaren ring aanhad en dat brengt me op het idee dat ze dt parels niet alleen bekijken en betasten wil, maar ook koopen. Maar ik keek niet langer, want ik moest mijn aandacht bij de klanten bepalen die ik zelf stond te helpen bij dat verloofde paar. Zij kochten mijn mooisten diamanten ring, een prachtsteen niet den grootsten, begrijpt u, maar den mooisten. Ik vond het prettig ik vind het altijd prettig in meerdere mate dan de laatste jaren het geval kon zijn, gelden beschikbaar te stellen voor de bevordering van de geestelijke en stoffelijke belangen der bevolking. Door toepassing van daartoe ge ëigende middelen zal ernstig worden gestreefd naar verbreeding en verster king van de economische basis, ten einde die voor de toekomst beter be stand te doen zijn tegen schokken, als welke in de laatste jaren werden onder vonden. Hoewel in Suriname een lichte ver betering, zoowel bij den in- en uitvoer als bij de voornaamste cultures viel op te merken, bleef de economische en fi- nancieele toestand van dat gewest nog weinig bevredigend, in tegenstelling met dien van Curasao, aan welk ge biedsdeel de wereldcrisis schier onge merkt is voorbijgegaan. Te midden van de geestelijke ver warring in de wereld, waaraan ook ons volk niet geheel ontkomt, is steeds dringender de eisch, dat in wetgeving en bestuur vóór alles Gods wet tot op perste richtsnoer worde genomen. In zijn algemeen karakter zal het Regee- ringsbeleid het kenmerk dragen van een doelbewust streven naar beveili ging en versteviging van de positief Christelijke grondslagen onzer samen leving. Aldus zal een beleid kunnen worden gevoerd, dat -met vermij ding van toespitsing van tegenstellin gen ook door zijn innerlijke rede lijkheid instemming vordert. Het karakter van dit beleid zal tot uiting komen met name in werkdadige zorg voor een gezonde ontplooiing van het huwelijks- en gezinsleven, bescher- als koopers goeden smaak toonen dat doet je als vakman goed, dat bewijst, dat de menschen apprecieeren waar je zelf in opgaat. Enfin, het tweetal neemt me verder heelemaal in beslag, doordat er nog een inscriptie in den ring moest. En toen ik klaar was, was de jongedame in het grijze mantelpak verdwenen. Pollard zweeg een oogenhlik. Nu komt het. Ik ga de parels terug halen en zeg tegen mijn bediendeDus ze heeft er geen gekocht? en hij schudt van neen. Zou ze terugkomen? vraag ik. Hij antwoordt Ik weet het niet. Daarop neem ik de strengen die in watten lagen op en zie dat één streng iets langer is dan de anderen. Hij steekt uit het scheelt maar twee parels, maar zooiets ontgaat mij niet. Ik zeg: Wat beteekent dat kerel, wat beteekent dat? En mijn bediende wordt zoo wit als een doek. Wat was het geval? er waren vier snoe ren echte parels en een streng nagemaak te, een goedkoope imitatie zooals je ze voor dertig shilling overal kunt krijgen! Ik roep mijn bediende toe: Welken kant is ze uitgegaan? en ren meteen Bond Street in. Maar of ik links of rechts kijk nergens een grijs mantelpak tezien geen spoor van een chique winkeldie vegge. Ik terug en de politie getelefo neerd en daarna geef ik mijn bediende er van langs en niet zoo'n klein beetje ook want die parels moeten voor zijn neus verwisseld zijn! Ik was helsch, dat ming van de publieke eerbaarheid, ont houding door de Overheid van aan moediging van alles wat tot ontheili ging van den wekelijkschen rustdag aanleiding geeft, en krachtige handha ving van het gezag. Eerbiediging van de vrijheid van godsdienst en van ge weten, en handhaving van den recht- matigen volksinvloed op het landsbe stuur blijven hechte pijlers van ons volksbestaan. De Regeering overweegt een nadere regeling van het vereenigingsrecht, ter bevordering van een meer werkdadig repressief toezicht, naar de reeds thans in de wet neergelegde normen van openbare orde en goede zeden. Hoewel de internationale omstandig heden veelszins aanleiding geven tot bezorgdheid, bleef het vriendschappe lijk karakter, hetwelk onze verhouding tot andere mogendheden pleegt te dra gen, ongerept bewaard. Niettemin zal, gelet op de spanningen in de verhou ding tusschen de volken en het daar mee saamhangende gevaar van inter nationale verwikkelingen, zoowel hier te lande als in Indië, moeten worden voortgegaan met de versterking van onze weermacht. Belangrijke voorstel len daartoe zullen onverwijld aanhan gig worden gemaakt. De Regeering zal zich beijveren de samenwerking in onderneming en be drijf ten bate van de geheele volkshuis houding te bevorderen. Met handhaving van krachtige me dewerking aan de bevordering van op wederkeerigheid gegrond internatio naal ruilverkeer, is noodig versterking van onze handelspolitieke weerbaar heid, ter beveiliging van den buiten- landschen en binnenlandschen afzet van onze producten, met inachtneming van nauwe samenwerking tusschen Neder land en de deelen van het Koninkrijk buiten Europa. De landbouwcrisismaatregelen zul len, met handhaving van den voor den landbouw nog noodzakelijken prijs steun, zooveel mogelijk beëindigd wor den. Daarnaast zal bevorderd worden, dat nuttige regelingen door de bedrijfs- genooten zelf zullen worden overgeno men en voortgezet of opgebouwd. Verschillende wettelijke maatregelen tot verhooging van het peil van den landbouw zullen worden voorgesteld. In voorbereiding zijn wettelijke rege lingen tot beperking van den arbeid der gehuwde vrouw en tot het rekening houden met gezinslasten bij het ar beidsinkomen. Ten aanzien van de landarbeiders zal de practische uitvoerbaarheid van een wettelijke regeling van den arbeids tijd, voor zoover misstanden niet door onderling overleg van de georganiseer de belanghebbenden uit den weg wor den geruimd, worden onderzocht. Het temperen van de gevolgen der werkloosheid voor hen, die daarvan slachtoffer blijven, beschouwt de Re geering als een harer voornaamste plichten. Wettelijke regelingen betref fende werkloosheidsverzekering en begrijpt u, en hij huilde letterlijk. En de politie kon me niet veel meer vertellen dan ik al wist, namelijk dat er weinig hoop was. Er waren de laatste twee, drie maanden zoo dikwijls parels verdwenen de kranten stonden er vol van en niemand van de benadeelden had er ook maar een stuk van teruggezien. Maar u hebt ze toch teruggekregen, nietwaar? vroeg John, in gedachten langs den voet van een der candelabres strij kend. Ja, het is in één woord ongelooflijk wat ik voor geluk gehad heb. Den vol genden dag sta ik buiten om even iets in étalages te zien. Er schiet een taxi langs en wie kijkt uit het raampje? Niemand anders als diejongedame van gisteren met haar grijs mantelcostuum en haar zwart hoedje. Ik holde zooals ik nog nooit in mijn leven gehold heb ik zie het nog voor me. Ik spring in een taxi die juist stilstaat voor een kantwinkel om een dame te laten uitstappen. Houdt dien wagen voor je in de gaten! schreeuwde ik tegen den chauffeur ik ben Pollard ik ben bestolen! Je krijgt vijf pond als je die taxi inhaalt de dievegge zit erin! Wij volgen. Ik zie de andere auto een honderd vijftig meter verder in een verkeersopstopping. Ik eruit en weer hollen. Plotseling zie ik het grijze man telpak ze was ook als de wind eruit gegaan en rende voort. Ik schreeuw. Zij den hoek om ik den hoek om. Houd steunverleening zullen worden voorbe reid. Voortgegaan zal worden met de uitvoering van openbare werken als middel tot werkverruiming, met de werkverschaffing en met het cultureele werk voor de werkloozen. Ondanks de ingetreden verbetering in den economischen toestand en de daarmede samenhangende stijging van de opbrengst der middelen, blijven, na de diepe depressie der laatste jaren, de openbare financiën nog in bijzondere mate zorg vereischen. Buiten hetgeen op economisch-sociaal terrein en op het gebied der defensie onvermijdelijk is tot behoud en versterking van de Nederlandsche volkskracht, zullen vele op zichzelf gewenschte of nuttige maat regelen, waaronder die op het gebied van het onderwijs, dan ook eerst ter hand genomen kunnen worden, wan neer de inwendige positie van het bud get voldoende zal zijn versterkt. De verhooging der defensie-uitgaven zal enkele bijzondere financieele voorzie ningen noodig maken. Naast de reeds genoemde voorzienin gen stelt de Regeering zich voor een re geling tot coördinatie van het goederen verkeer te land en te water tot stand te brengen, terwijl een herziening van de woningwet in voorbereiding is en een wettelijke regeling van de opleiding der onderwijzers zal worden aanhangig ge maakt. De toewijding, waarmee Leger en Vloot, zoomede de ambtenaren in bur gerlijken dienst in het geheele Konink rijk, hun taak vervullen, stemt Mij tot erkentelijkheid. In het komende zittingjaar zal weer veel arbeid en toewijding in hartelijke samenwerking van Regeering en Sta ten-Generaal worden gevraagd. Met de innige bede, dat ons allen door den Al- machtigen God de kracht en de wijs heid geschonken worden, die Hij al leen geven kan, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. de dief! roep ik en een agent pakt haar bij den arm. Wij gaan naar het politie bureau. Mijn parels zitten in haar tasch. Ze zegt niets geen woord ze huilt niet eens. Ze vertelt dat haar naam An nie Jones is; ze bekent direct voor den rechter en krijgt een jaar gevangenis straf, als afschrikwekkend voorbeeld, omdat er zooveel dergelijke diefstallen hebben plaats gehad. Nu, meende John, u was wel ge lukkig. Ze moet een deksels koelbloedige jongedame zijn. Wat voor type was het eigenlijk zoo op het oog? Heel elegant, wat je noemt chic, dat had ik al dadelijk in de winkel opge merkt. Op de films, hernam John, hebben dames, die parels stelen, altijd donker haar en schitterende oogen. Was het een van dat slag? Pollard glimlachte een tikje sarcas tisch. Haar haar was donker, dat heb ik in het politiebureau en later in de rechtzaal gezien, maar als iemand in de beklaagdenbank staat of door een in specteur verhoord wordt, schitteren de oogen in den regel niet.... Neen, dat zou ik ook niet denken. Maar in den winkel, toen 11 haar voor 't éérst zag zijn haar haren en oogen 11 toen niet opgevallen? De juwelier haalde de schouders op. Och, in den winkel zag ik alleen een knappe, goedgekleede jongedame. Van haar haar en oogen heb ik geen notitie genomen. Ik zag het elegante costuum en haar ring met een steen, dien ik best had willen koopen. Wat voor steen zat erin? Een smaragd, een zeldzaam mooi exemplaar, zooals ze niet veel voorko men. Later vroeg ik me af van wien ze dien ring wel gestolen zou hebben en waar ze hem had verborgen, want toen ze den volgenden dag gepakt werd, droeg ze hem niet meer. De parels waren in haar tasch, maar de ring met den smaragd was nergens. Dus in den winkel zag u niet of ze donker was? Met zijn intelligente oogen keek Pol lard John plotseling onderzoekend aan. Interesseert u zich dan voor die jonge dame, mijnheer? vroeg hij. De geschiedenis interresseert me, ja. En het haar van de jongedame, dat interesseert u ook? Dus het komt hierop neer, klonk John's wedervraag de laatste vraag van den juwelier negeerde hij dat u er in den winkel geen acht op geslagen hebt, nietwaar? Mr. Pollard knikte. Juist: zoo is het. Even bleef het stil; toen zei John: Ik geloof dat ik die caitdelabres maar neem. Hoe zwaar zijn ze ook weer? (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, WaalwyfesclM en Laiigstraatscbe Conranh Zich varzek«r«n bl] «en goed* maatschappij la san wljza voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSO N EN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De .,NOOR,D-BRABAND" betaalde In 1936 circa f 1.500.000 uit aan hare verzekerden 4

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1