AGENDA'S. BUITENLAND BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. SPORT, "WASPIK. Rechtzaken. bekomen vergunning op Zaterdag 2 October a.s. een speldjesdag ten bate van het werk van «Pro Rege« in de gemeente te houden. De 15-jarige J. B. alhier had j.l. Dinsdagmiddag het ongeluk met zijn hand door een ruit te slaan, waardoor hij ernstige snijwonden opliep en hij zich onder geneeskundige behandeling van Dr. Winkelman moest stellen, die de wonden heeft verbonden. CAPELLE. De teuloousieiiiiig uer door de leerlingen uer U. L.. school in de Kom uil jaar gekweekte plantenen bloemen zal Vrijdag 24 dezer des avonds hall acht in nel gymnastiek lokaal der school geopenu wordeD. Zaterdag d.a.v. zal ue tentoonstelling voor hei puhliek geopend zijn. lol verhooging der gezeiligheiu zullen ook weer enkele allracues op deze Fioralia een plaats vinden. V Bij guustig weer zal a.s. Zater- dagavonu uoor het muziekgezel- scnap «Kunst na Arbeida en de gemengde zaugvereemging »'t Boze- knopje» op de kiosk over de Bin- nenuaven een concert worden ge geven. De postduivenvereeniging «De Luchtvaart» houdt a.s. Zonuag een wedvlucht vanal Quievrain, waar voor de duiven Vrijdagavond op gewonen tijd worden ïugekorld. Aangezien uit de laatste Bonusvlucht is worden door het bestuur voor deze vlucht verscniliende extra- prijzen beschikbaar gesteld. Wethouder Vloeimans t Hedennacht is in het Ignatius Ziekenhuis te Breda overleden de heer A. G. Vloeimans, wethouder onzer gemeente. Met nem is een algemeen geacht en verdienstelijk ingezetene heen gegaan die veie jaren zijn beste krachten heeft gewijd aan de be hartiging der belangen van de ge meente en haar ingezetenen. Hij was vanaf 1915 lid van den gemeenteraad en sinds 19iy wet houder, verder voorzitter der YVo- ningbouwvereeniging »Volksbelang« I en lid der St. Vinceutius.vereeniging. In den nacht van Zondag op Maandag 1.1. brak brand uit in de woning van den heer v. G be woond door den heer K. die het pand nauwelijks eenige weken be woonde. In een ommezien tijds stond het geheele pand in lichte laaie, zoodat aan blusschen niet te denken viel. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon de belendende gebouwen behouden. De oorzaak van den brand is on bekend. Verzekering dekt de schade. Zaterdagavond werd in het hotel van den heer P. Roovers Montens een damséance gegeven door den heer B. Springer, kam pioen 1937. Er werd met 44 borden gespeeld. Met uitzondering van 4 remise werden alle partijen door den heer Springer gewonnen. De séance werd geopend met eenige hartelijke woorden door den Heer Burgemeester alhier. WAALWIJK W.G.V. Donderdag van 5.15— 6.30 uur Adspiranten I, van 6.30— 6.45 uur Adspiranten III en van 7.3010 uur leden. Donderdag 8 uur repetitie Ge mengd Koor O. en V. «De Eendracht«. Vrijdagavond van 8 tot 10 uur inkorven duiven voor wedvlucht Quievrain 173 K.M. «W.C.B. Vrijdagavond van 6 tot half 9 inkorven duiven voor wed vlucht vanuit Quievrain. Vrijdag Luxor Bioscoop «Triomf der Liefde«. Vrijdag Theater-Musis Sacrum, «De Geheime Code«. PRAAG BEWIJST DE LAATSTE EER AAN MASARIJK. Cechoslovakije heeft gisteren zijn pre sident-bevrijder Thomas G. Masarijk de laatste eer bewezen en op ondub belzinnige wijze uiting gegeven aan de diepe gevoelens van dankbaarheid, die er voor dezen staatsman en geleerde bestaan. Een millioen menschen waren uit de provincie naar de hoofdstad getrokken en reeds vroeg Maandagavond zag men op de trottoirs boeren in hun nationale kleederdrachten en de bergbewoners uit de Karpathen zitten, die geduldig wachtten op 't oogenblik, dat de rouw stoet zou voorbijtrekken. Praag was als met een rouwkleed overdekt, de hoofdstad treurt om den grooten zoon. J Nederland was vertegenwoordigd door H.M.'s gezant mr. dr. L. Carsten en den eersten legatie-secretaris jhr. H. P. J. Bosch van Drakestein. DE LESSEN VAN SPANJE EN CHINA. Litwinoff heeft vandaag weder de in de laatste jaren bij de algemeene dis cussies gebruikelijke felle rede tegen Duitschland, Italië en Japan gehouden. Tweeërlei was het doel van Litwi- noff's redevoering: ten eerste, de vol kenbondsstaten te overtuigen, dat de volkenbond energiek tegen hen moet optreden, die Spanje en China hebben aangevallen; ten tweede, die delegaties te bestrijden, die ook onder de tegen woordige tijdsomstandigheden nog naar een onmiddellijke universaliteit van den volkenbond meenen te mogen streven. DE RIJKSBEGROOTING. Tekort van 13 millioen. Hooge defensie-uitgaven. Volgens de gisteren ingediende rijks- begrooting voor het dienstjaar 1938 be draagt de raming voor den gewonen dienst aan: Uitgaven 703.195.931 Inkomsten 689.950.275 zoodat er een nadeelig saldo is geraamd van 13.245.656 Dit tekort zal worden gedekt door perspectiefbesparingen van het dek kingsplan 1937. Daar verschillende maatregelen, de laatste jaren genomen ter vermindering van de tekorten (overboekingen naar den kapitaaldienst, achterwege laten van stortingen in sociale verzekerings fondsen e.a.) moesten worden gehand haafd, stelt de Minister het werkelijk tekort op 84.720.656. Aan belastingverlaging kan voorloo- pig niet gedacht worden; wel zal wor den overwogen eenige indirecte belas tingen te verlagen, met name enkele accijnzen. Ook ontbreekt de gelegenheid tot sa- larisverhooging, verlaging van de leer- lingenschaal bij het lager onderwijs en andere op zichzelf nuttige en ge- wenschte zaken. Het wetsontwerp inzake herbereke ning der pensioenen van burgerlijke en militaire ambtenaren zal worden inge trokken, dat betreffende tijdelijke ver hooging van eenige invoerrechten houdt de regeering in beraad. Voor defensie wordt op den gewonen dienst 25j^ millioen en op den kapitaal- dienst 41 millioen meer gevraagd dan in het jaar 1937. Alzoo geen belasting-verlaging, maar ook geen verhooging. Het bedrag aan middelen, dat voor 1938 in vergelijking met 1937 meer be schikbaar komt, wordt op 50.01 milli oen gesteld. Hiervan is 34.4 millioen gebruikt voor reëele verhooging van uitgaven, zoodat niet meer dan 15.7 millioen voor verbetering van het bud get kan worden aangewend. Voorts wordt voorloopig rekening gehouden met een bate van bijna 6.5 millioen als gevolg van de wijziging van de verdeeling van de kosten der zeemacht tusschen Nederland en Indië, zoodat de totale bate, welke de begroo ting voor 1938 bij vergelijking met die voor 1937 toevalt 15.7 millioen en bijna 6.5 millioen of pl.m. 22.2 millioen be loopt. Dit bedrag moet dienen om de niet-geëffectueerde middelen van het dekkingsplan voor 1937 te vervangen. Voor steun aan noodlijdende gemeen ten is ruim 3 millioen meer uitgetrok ken dan het voor 1937 gevoteerde be drag. De nieuwe last uit hoofde van de aanspraken, welke de defensie in ver gelijking met de begrooting van 1937 stelt, kan op ruim 18 millioen worden aangenomen. De begrooting van 't werkloosheids- subsidiefonds vertoont een beeld, dat 7.7 millioen gunstiger is dan ten vori- gen jare. Bij het plan tot dekking van het te kort heeft de minister de niet-geëffec- tueerde 24.5 millioen van z.g. perspec tiefbesparingen van het vorige jaar tot het bedrag van 't tekort 13.245.656) als dekkingsmiddel te moeten aanmer ken. Bij de vergelijking kan dan nog ten gunste van de begrooting voor 1938 worden opgemerkt: le. dat deze begrooting niet meer in het teeken staat van den aanhoudenden strijd tegen dalende inkomsten eener- zijds en stijgende behoeften, onmiddel lijk verband houdende met de ernstige tijdsomstandigheden anderzijds. 2e. dat de dekkingsmiddelen, welke in het dekkingsplan van 1938 zijn ge bracht, in meerdere mate de verwach ting wettigen, dat zij ook inderdaad ge realiseerd zullen worden. Defensie. In de toelichting tot de begrooting van defensie wordt vastgesteld, dat de Staatsmarine een sterkte zal moeten hebben van 3 kruisers, 2 flottieljelei ders, 12 torpedobootjagers, 18 onder zeebooten meer in het bijzonder voor Indië bestemd, benevens eenige voor den dienst in Nederland bestemde on derzeebooten, 3 flottielje-vaartuigen, waarvan 1 voor West-Indië, 1 artil lerie-instructieschip, 6 bewakingsvaar tuigen voor den dienst hier te lande, mijnenleggers, ten minste 12 mijnen vegers, eenige torpedomotorbooten be nevens de noodige opnemings-, politie- en hulpvaartuigen, terwijl een aantal van 72 groote zeevliegtuigen naast de noodige kleinere toestellen voor oplei ding en inscheping de noodzakelijke aanvulling in de lucht dienen te vor men van de genoemde varende strijd krachten. Om in de behoeften van de weer macht op bescheiden wijze te voorzien, zal men in de jaren 1938 tot en met 1941 een bedrag van rt 157.500.000 noodig hebben. Diefstal in vereeniging. In hooger beroep stonden wegens diefstal terecht M. van B. en H. de W. beiden koopman te Wijk en Aalburg. Door de rechtbank te Den Bosch waren verdachten veroordeeld ieder tot een jaar gevangenisstraf. In den nacht van 17 op 18 April had den zij tezamen acht zakken suiker weggenomen 'niet een inhoud van 400 K.G. De suiker behoorde toe aan M. Schouten te Wijk en Aalburg. Ver dachten bekenden. Zij waren in hoo ger beroep gekomen omdat zij de straf te zwaar vonden. De advocaat-generaal eischte in hoo ger beroep bevestiging van het vonnis. Vervolgens stond terecht J. de W. eveneens koopman te Wijk en Aal burg. Ook deze verdachte was door de rechtbank te den Bosch veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Hij had den vorigen verdachte de middelen verschaft tot en was behulpzaam ge weest bij het plegen van den diefstal. De advocaat-generaal eischte in hoo ger beroep een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak op 4 October a.s. Politiek vuur. A. te Loonopzand was door den politierechter te Breda veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf, wegens niet voldoen aan het bevel van een politieambtenaar in functie. Het was bij gelegenheid eener N.S.B.-vergade- ring. Toen deze uitging was er nogal rumoer en de politie beval doorloopen om kloppartijtjes te voorkomen. Ver dachte deed dat echter niet, zelfs ver zette hij zich tegen de politie en ten- slote stelde hij zich aan alsof hij flauw viel. Even later was hij plotseling ge vlogen. Verdachte beweerde dat ze hem flauw geslagen hadden. De advocaat- generaal nam het echter zoo jammer lijk niet op en eischte bevestiging. KANTONGERECHT. \j Uitspraken. De Kantonrechter te Den Bosch wees o.m. de volgende vonnissen: A. J. v. d. B., Vlijmen, trekhonden- wet, 3boete; M. A. B., Sprang Capelle, loopen over verboden grond, 3.boeteJ. M. B., Sprang-Capelle, loopen over verboden grond 3. boete; O. R., Dussen, ondeugdelijke remmen ƒ40,boete; L. J. A. v. d. L., Loonopzand, links rijden twee maal 3,boete. BRUTALE INBRAAK TE EINDHOVEN. Zondagmiddag werd, terwijl de be woners afwezig waren, ingebroken in een boerderij aan den Rielschen dijk, die verpacht wordt door den heer Smits van Oyen. De landbouwer was met vrouw en kinderen te vier uur het huis uitge gaan om even een kijkje te gaan ne men op de fancy-fair, welke in Tivoli gehouden werd. De boer sloot de deu ren goed af en verliet langs de achter zijde de boerderij. Tegen zes uur kwam de boer met zijn familie weer thuis en ontdekte tot grooten schrik, dat er ongenoode gasten op bezoek waren geweest. Beneden had men alles afgezocht en niets gevonden. Boven uit een der kasten was een bedrag van 700 ver dwenen. De som gelds was bedoeld voor de pacht, die zij volgende maand moest betalen. Onmiddellijk werd de recherche gewaarschuwd, die een uit gebreid onderzoek instelde. De daders hebben onmiddellijk nadat de boer zijn boerderij verlaten had zich toegang tot het huis verschaft. Ongeveer tien minuten over vier werd de voordeur reeds open gevonden, ter wijl er op geroep geen enkel antwoord kwam. De brutale inbraak, met diefstal waardoor de benadeelde zeer onder den indruk was geraakt, veroorzaakte langs den Rielschen dijk waar de boerderij staat en op den Heezerweg nogal eenige opschudding. TE TILBURG WERD INGEBROKEN, TERWIJL DE BEWONERS THUIS WAREN. De laatste weken zijn in Tilburg op verschillende plaatsen inbraken ge pleegd, doch een hrutaal stukje is Za terdagavond toch wel uitgehaald ten huize van de familie v. E., die op den Heuvel een bakkerszaak heeft. De dader moet hebben geweten, dat er een vet kluifje te halen viel. Om streeks tien uur is hij op sluwe wijze langs den achterkant van het pand binnengekomen, zonder dat de bewo ners, die thuis waren, iets gemerkt hebben. De dief heeft zich meester ge maakt van een geldkistje, inhouden de ongeveer ƒ600.en is daarna op even geraffineerde wijze weer verdwe nen. Later op den avond hebben de bewoners den diefstal ontdekt en di rect de politie gewaarschuwd. Ofschoon een nauwkeurig onder zoek wordt ingesteld, heeft de politie den dader nog niet kunnen achterha len. Spoorwegramp bij Angoulème. In de nabijheid van Vars op omstreeks 15 K.M. van Augoulème (Zuid West Frankrijk)is gisteravond laat de exprestrein Bordeaux- Parijs met volle vaart op een stil- staanden trein geloopen. Tot dusver heeft men reeds 8 dooden en om streeks 50 gewonden uil de puin- hoopen te voorschijn gehaald. Verschrikkelijk drama Lijken van twee jeugdige personen gevonden. Gistermorgen te Velden zijn achter een stroohoop, niet ver van den rijksstraatweg VenloNijmegen de lijken gevonden van 2 jeugdige personen, een jongen en een meisje Vermoed wordt, dat de jongen, die nog een revolver in de hand had het meisje heeft doodgeschoten en daarna zelfmoord heeft gepleegd. Auto In de Weespertrekvaart gereden. Om ongeveer 10 uur is vanmor gen een luxe auto, bestuurd door den heer M. A. Sajet, komende uit de richting van de Duivendrecht- sche brug nabij Diemen in de Weespertrekvaart ger.den. Eerst na geruimen tijd gelukte het den wa gen boven water te brengen. Met zuurstofapparaten hebben de broeders van den G.G.D. onder toezicht van een geneesheer van dezen dienst meer dan een uur getracht de levensgeesten op te wekken, doch alle pogingen bleven vruchteloos. Tenslotte kon men niets anders dan den dood consta teeren. I.V.C.B. R.K. V.V. H.E.C. Als inzet van de nieuwe competitie '37-'38 was de wedstrijd te Drunen tegen Sporters vastgesteld. De 2 vorige jaren waren de HEC'ers al heel slecht gestart, zoodat de verwachtingen niet al te hoog gespannen waren. Zeker, Sporters speel den hun eersten match in den IVCB, zoo dat de routine nog niet erg ontwikkeld is. Hier staat tegenover dat Drunen een kampioenschap achter den rug had, en zich in de promotie overtuigend de meer dere toonden. Van een dergelijk elftal kan men gewoonlijk op een enthousiast partijtje rekenen. De uitslag 92 in het voor deel van HEG is daarom wel een beetje uit den toon gevallen. De HEC'ers hadden zich op heftigen tegenstand voor bereid, zoodat zij van meet af aan de zaken energiek aanpakten, waardoor de Sporters direct overrompeld werden. Onze voorhoede was geweldig op dreef, en reeds in de eerste minuut maakte onze centervoor het eerste doelpunt in de competitie uit een afgemeten voorzet van rechts. Dit was nog slechts een begin, want direct daarop was het 20. De achterhoede van Drunen werd herhaal delijk voor de lastigste problemen ge steld waarvoor zij geen oplossing kon den vinden, wat tot resultaat had, dat nog voor de rust de stand tot 50 werd opgevoerd. Door een onweersbui werd de tweede helft met c.a. een half uur vertraging aangevangen. Direct kregen onze voor- waartsen weer enkele prachtige kansen, welke door slecht schieten verloren gin, gen. Het overwicht was echter te sterk, en werden nog 4 goals geproduceerd, waartegen Sporters 2 maal het net wis ten te vinden. Uitslag werd dus 92. De cijfers spreken hier een duidelijke aal, en toonen al heel sterk aan, wie hier ie meerdere was. De doelpunten werden gemaakt door: linksbinnen (4), center voor (3), rechtsbinnen (1) en rechtsbui ten (1). Het is een zeer goed teeken dat HEG zoo'n mooi begin heeft gemaakt, waaruit 1°gt,d™groote vitaliteit blijkt.- Wanneer ue 11LC ers hun taak ernstig opvatten, kunnen zfj het, zonder voorbarig te zijn, dit seizoen nog een heel eind brengen. R.K.V.V. HERCULES. Het eerste elftal heeft Zondag j.l. zijn intrede gedaan in de 3e klasse IVCB met een uitwedstrijd tegen de Vlymensche Boys. En we kunnen niet anders dan uiterst tevreden zijn over de prestaties van onze ploeg. Indien zij in de komen de wedstrijden met hetzelfde enthousi asme blyven spelen als in dezen' wed strijd dan zien wij vol vertrouwen de toekomst tegemoet. Het was een fraaie wedstrijd waarbij beide ploegen volkomen aan elkaar ge waagd waren, van eenig overwicht was dan ook in het geheel geen sprake. Jam mer dat de scheidsrechter genoodzaakt "ras 17 minuten na de rust den wedstrijd staken vanwege het slechte terrein dat door een geweldige regenbui onbespeel baar geworden was, want juist op dat moment was er een kleine inzinking bij de Vlijmensche Boys te constateerenrter- wijl Hercules er toen goed in was. Als scheidsrechter van den Oudenhoven die keurig leidde het sein geeft tot aanvangen blijken beide partijen geheel compleet. Vlijmen wint den toss en Hercules trapt af. Direct ontwikkeld zich een vlug en vurig spel en beide doelen verkeeren beurtelings in gevaar, doch voorloopig weten de achterhoeden van geen wijken. Opvallend is het aantal corners dat op beide doelen genomen wordt. De eerste helft is bijna verstreken en de stand is nog 0 -0. Enkele minuten voor de rust komt Vlijmen op gelukkige wijze aan de leiding. De bal belandt bij den rechtsbinnen en deze schiet op doel. De keeper wilt den bal al vallend stoppen wat hem zeker gelukt was, doch op het juiste moment verandert de bal via het been van een der backs van richting en belandt zoodoende in het doel 1—9. Hier mede breekt de rust aan. Na de hervat ting hetzelfde spelbeeld. Tien minuten zijn verstreken, als de midvoor van Her cules den stand op gelijken voet^rengt 1I. Even later gevolgd door een doel punt van Vlijmen waarmede zij wederom de leiding nemen. Hercules niet ont moedigd speelt lustig verder en de Boys achterhoede moet alle zeilen bij zetten om onheil te voorkomen. Bij een der Hercules-aanvallen belandt de bal bij den rechtsbinnen, deze passeert handig enkele spelers en met een schitterend schot scoort hij onhoudbaar den gelijk maker. Even later begint het te regenen, en is de scheidsrechter genoodzaakt den strijd te staken met den stand 22. DRUNEN. Sporters, Drunen—H.E.C., Waalwijk. 2-9. Het was een slecht begin van Sporters om met zulke cijfers hun eersten match in den IVCB van een ploeg te verliezen, waarvan zij zooiets niet hadden kunnen denken. Voorop dienen wy te zeggen, dat Spor ters misschien hun taak iets te licht heb ben opgenomen met 't noodlottige gevolg van 29. Daarbij kwam nog dat Spor ters wegens sterfgeval een harer beste spelers moesten missen. De belangstelling was groot, maar de regen was ook van de partij. Al aanstonds blijkt dat Sporters hun handen vol hebben aan hun gasten, want deze ontwikkelen een zeer vlug spel, waar Sporters niet mee overweg kunnen. De gasten blijken al spoedig de meerder heid in het veld te hebben en de leiding krijgen zij op een zeer gunstige wijze, doordat de bal tegen den paal tikt en via den rug van den keeper in 't net belandt. Nog scoren de HEC'ers drie maal, waar (leSporters-keeper niets tegen doen kan. De vijfde goal is weer eveneens een meevaller voor de gasten, als de bal juist over het hoofd van den keeper tikt. Sporters hebben voor de rust heel wei nig kunnen presteeren. Hun voorhoede had weinig gelegenheid tot scoren, dank zij de goede HEC-verdediging. Met rust leiden de gasten met 50. Tijdens de rust in Uitspanning „De Sleegerf" bood de nieuwe gérant van het cublokaal Sporters eeu fraaie club- vlag aan onder een toepasselijk speechje, als bewijs van waardeering bij het he reiken van den IVCB. Namens Sporters dankte de heer L. v. d. Wiel den heer van Keulen voor zijn aard.ige attentie. Na de rust valt het op det Sporters er beter in zijn. De opstelling is eenigszins gewijzigd. Pulles gaat back spelen en Voogt midhalf, terwijl Sigmans vervangen wordt door Mulders. Het spel gaat goed, en uit een goed opgezette aanval kan Cales het eerste tegenpunt scoren. Wij krijgen eenige hoop, maar HEC zet wederom alle zeilen bij. Voogt kan nog eenmaal scoren voor Sporters, maar als tegenprestatie scoren de gasten nog vier maal. De eindstand is dan 29 voor HEC. De cijfers zijn geflatteerd, maar HEC heeft alleszins verdiend gewonnen. Dat het Sporters-elftal gehavend was en dat zij daarbij den match misschien iets onderschat hebben nemen wij aan als de reden van deze nederlaag. De nederlaag is jammer, maar houdt daarbij nog geen enkel bewijs in voor de toe komst. R.K.V.B. DEN BOSCH. Liefdadigheidswedstrijd te Nieuwkuijk. Onder groote belangstelling, doch on der minder gunstige weersomstandighe den werd Zondag op het SDO-terrein een

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 7