H olie Begrooting 1938. Begrooting der inkomsten en uitgaven. 9.75 drukks i Tiel! Zaterdag 2 October 1937 No. 79. De Echo van het Zuiden Vierde Blad De Koninklijke onderscheiding van den Voorzitter. Een andere afteekening van den raad als in ,,'t Is Dikke Mik". Aanbieding begrooting en benoeming commissie van onderzoek. B er raafc' TERS orm x f 25( 10000,1 I jelukki Gisteravond kwam de raad dezer 3.90 gemeente in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den Kdelachtb. Heer burgemeester E. C. K f ps J- Moonen, Secretaris de heer J. v. Mierlo. 1 AZ Aanwezig alle letten. J Nadat de voorzitter de vergadering heelt geopend neemt de beer Uoxs Kofa's het woord en zegt het volgende »Mijnheer de Voorzitter,alvorens U overgaat tot de behandeling van de agenda, doet het mij genoegen U A namens den raad te kunnen lelici- teeren met uwe benoeming tot ridder in de orde van Orauje-iNassau. GAZIll voorzitter stelt het buitenge- woon op prijs dat in deze vergadering VEG"' met enkele woorden de aandacht op zijne bevordering gevestigd is. Ik mag, aldus spr., aannemen dat f. deze koninklijke onderscheiding het Cl gevolg is van mijn gevoerd beleid als hoofd der gemeente. Wij mogen echter niet vergeten dat die leiding kelierl tot uiting komt en in daden wordt g Beso omgezet door het dagelijksch bestuur (wilt i en den raad dezer gemeente, waar- rialen) d°or die leiding naar buiten treedt, •eitjes ^eze k°n< erkenning slaat dus voor een \groot gedeelte terug op de be- Nover stuursorganen, waarmede ik samen- rijksdi werk tot welzijn der gemeente, linke g Wanneer ik dat beeld nog verder uitwerk zou ik moeten zeggen dat de klezeressen en kiezers die de personen hebben afgevaardigd in het bestuur van deze gemeente, zoodanig dat de door deze colleges genomen besluiten een Kon.onder scheiding zijn waardig gekeurd, 1 deelen in deze kon. onderscneiding. seltjefc>; waar deze terugvalt op de kiezers, HE He ontvangen onderscheiding be- teekent dus een onderscheiding voor de gemeente en ik zou dan het voorrecht hebben gehad de leiding zoodanig te, voeren, dat de eigen schappen van burgerzin en burger- deugd, die hebben geleid tot deze 1171/) kesAuiten *n welzijn onzer ge- liVH meente, tot uitdrukking zijn ge komen. Wanneer wij de zaken in dit licht bezien, dan is de taak van raadslid lartikel toch wel anders dan deze door biep en ins in »'t Is Dikke Mik» werd afgetee- eren i kend. Die heefi gezegd dat, wanneer men verloofd en getrouwd is, men nagenoeg verloren is, maar als Waalwijks raadslid is men heele- maal verloren. Ik meen dit toch wel even in een ander licht te mogen stellen. Ik dank den heer Roxs nogmaals en hoop dat ook in de toekomst de eigenschappen van goede burgerzin evenals in het verleden tot uiting zullen komen. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Aan de orde Ingekomen stukken. Van de Gedeputeerde Stalen. 1. Goedgekeurde raadsbesluiten jH van 30 Juli 1937 en van 27 Augustus 1937 inzake omzet ting van geldleeningen, alsme- Sde verdagingsbesluiten en nota's van aanmerkingen daaromtrent. Wordt voor kennisgeving aange nomen. 2. Nota van aanmerkingen op de bij raadsbesluit van 30 Juli '37 vastgestelde verordening tot wijziging der politieverorde ning. dDe voorzitter zegt dat Ged. Staten het nog niet eens zijn met het door den raad in de vorige vergadering genomen besluit tot wijziging dei- politieverordening, betreffende het vervoeren van kalk en plak middelen. Ged. Staten wilden hier bij een uitzondering maken voor personen die voldoende konden motiveeren waarom zij in het bezit van deze materialen werden aan getroffen. B. en W. meenen echter dat door een dergelijke bepaling het hek van den dam is en stellen voor de redactie te laten als in de vorige vergadering vastgesteld. Aldus wordt besloten. ""3. Kennisgeving betreffende het door den geneeskundigen in specteur der volksgezondheid ingediende bezwaarschrift te gen. de Lij raadsbesluit van 29 Januari 1937 vastgestelde ver ordening, regelende de verlos kundige armenverzorging, te- - -"vens instructie voor de vroed vrouw. Goedgekeurde raadsbesluiten van 27 Augustus 1937 tot wij ziging der begrooting 1937. Goedgekeurd raadsbesluit van 27 Augustus 1937 tot verkoop van een strook grond langs de Baardwijksche Straat aan de G. 1. a. 7. N.V. Ivo van Haren's Leder maatschappij alhier. Mededeeling verdaging beslis sing omtrent de bij raadsbe sluit van 30 Juli 1937 vastge stelde instructiën voor het per soneel van den vleeschkeu- ringsdienst. Alsvoor betreffende de bij raadsbesluit van 27 Augustus 1937 .vastgestelde verordening lotwijziging der bouwveror dening. voor kennisgeving aange 4. 5. Alle nomen. 1). Van de Koninklijke Nederland- sche Automobielclub 's Graven- hage. Adres inzake personeele belasting voor motorrijtuigen. Wordt voor kennisgeving aan genomen. c. Van de Centrale Esperanto-Pro- pagandacommissie. Nijmegen. Verzoekschrift inzake bevorde ring van het esperanto-onder- wijs. De heer v. d. Waerden voelt er wel wat voor in deze richting iets te doen, vooral met het oog op de groeiende belangstelling in deze wereldtaal. Er is in deze gemeente een persoon die de taal beheerscht en bevoegd is een cursus te geven. De medewerking der gemeente zou kunnen bestaan .in het disponibel stellen van een zaal. De voorzitter vindt zulks een beetje ontydig. Aan andere ver zoeken om een zaal beschikbaar te stellen werd geen gevolg gegeven. En het is een kwestie van appre ciatie waarmede het meest het algemeen belang gediend is. De heer Pullens zou liever eens willen afwachten of er belangstelling blijkt te bestaan, men kan dan later weer met een verzoek komen. De heer Spijkerman meent in tegenstelling met den heer v. d Waerden, nat de Esperanto-be weging niet vooruitgaat, maar langzaam doodbloedt, omdat men haar niet de aangewezen wereld taal acht. De voorzitter stelt voor de Centrale commissie in overweging te geven nader te onderzoeken of in deze gemeente belangstelling voor Espe ranto bestaat, later kan dan de medewerking der gemeente over wogen worden. d. Van den Directeur van 't Rijks proefstation en Voorlichtings dienst ten bate der Leder- en Schoenindustrie alhier. Verslag over 1936. e. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Finaneieele Advie zen der Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten, 's Graven- hage. Proces-verbaal van kasop- neming bij den ontvanger, ge houden 20 September 1937. Voo r ennisgeving aangenomen 2. Voorstel inzake benoeming van een leeraar aan de gemeentelijke avondteekenscliool. Met algemeene stemmen wordt de heer v. Mulkens weer tijdelijk voor een jaar benoemd. 3. Voorstel lot onderhandsche ver huring van het voormalige schoolhuis van Besoijen. De voorzitter zegt dat dit school, huis reeds gedurende tien jaar bewoond is door den heer Duques- noy, die zich gedurende dien tijd steeds een goed huisvader getoond heeft en steeds de huur trouw betaald heeft. Nu komt het bestuur van de school met den Bijbel en zegt het op prijs te stellen, wanneer dit huis weer aan de oorspronkelijke bestemming wordt dienstbaar ge maakt, In het belang van de school en van de schooljeugd verzoekthet bestuur te willen bevorderen.dat dit huis voortaan weer voor het hoofd beschikbaar wordt gesteld. Het gemeentebestuur, aldus de voorz., is echter van meening dat wanneer iemand die er 10 jaar ge woond heeft, er zijn zaak in geves- tigd heeft en een goed huurder is, het onbillijk zou zijn wanneer hij op straat zou worden gezet. Van algemeen belang kan hier niet zoo zeer gesproken worden en daarom behoeft het particulier belang er ook niet voor te wijken. De heer Roxs zegt dat het te apprecieeren zou zijn wanneer het hoofd der school daar zijn woning had, maar daarom is het hem een raadsel dat het schoolbestnur, het schoolhuis destijds heeft afgestaan en dat het hoofd toen in de Mr. v. Coothstraat ging wonen. Spr. zou het treurig vinden, wanneer, om deze zaak weer als van ouds in orde te brengen, een respectabel huurder op straat werd gezet. De Voorzitter zegt, dat het school bestuur wijst op het algemeen belang maar het is hier geen algemeen belang, enkel een gemak voor den betrokken persoon. De heer van Gent vraagt of men in dezen niet, den gulden middenweg zou kunnen bewandelen. Spr. voelt voor beide standpunten heel veel, maar vraagt of het niet mogelijk zou zijn, dat wanneer er een geschikt huis vrijkwam, de heer Duquesnoij hierin zou kunnen gaan wonen, daar het voor hem weinig verschil zou maken. De Voorzitter zegt dat de heer Duquesnoij op zijn huis gesteld is, jovendien is vroeger bij het over- ijden van den heer Surig door het schoolhoofd den heer van Kempen, jeen poging gedaan om in 't school huis te komen wonen. De heer van Gent zegt dat dit komt doordat de heer van Kempen toen reeds een woning in huurkoop genomen had in de Mr. van Cooth straat en dus reeds vast zat. De Voorzitter getuigt het tegen deel en zegt dat de heer v. Kempen volop gelegenheid heeft gehad het schoolhuis te huren, toen dit vacant kwam. De heer van Driel zegt echter dat bij het overlijden van den heer Surig, de heer Duquesnoy het huis van de gemeente huurde, terwijl te elfder ure de heer van Kempen hier nog om kwam, doch toen reeds te laat was. Spreker stelt voor om de woning, wanneer ze vrij komt, weer ter beschikking van het schoolbestuur te stellen en den tegenwoordigen huurder maar met rust te laten. De heer Passier is het met den heer Rox en den heer van Driel eens en vindt ook dat het niet opgaat om den heer Duquesnoy naar een andere woning te laten zoeken. Het voorstel van den heer van Driel wordt hierna door den raad overgenomen en met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Voorstel inzake omzetting van geldleeningen. Verschillende leeningen konden weer tegen een lagere rente worden geplaatst, o.a. een anuïteitsleening K 4'/4 pCt. met 1 pCt. boete voor vroegere aflossing werd verlaagd tot 33/4 pCt. met 3/4 pCt. boete, terwijl de overige geplaatst konden worden tegen 3'/4 en 3'/a pCt. rente met 1 pCt. boete bij eventueel vroegere aflossing. Met deze lee ningen zijn thans alle leeningen der gemeente tegen lagere rente geconverteerd. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. 5. Voorstel tot wijziging der be grooting 1938. Wordt goedgekeurd, 6. Aanbieding begrooting 1938. Voor bijzonderheden uit deze begrooting verwijzen wij naar de uitvoerige uiteenzettingen die men elders in dit nummer hierover kan vinden. Zooals gewoonlijk is door den raad een commissie tot onderzoek der begrooting benoemd. Na een 6-tal stemmingen en her stemmingen werden gekozen de heeren C. Pullens, F. Passier en Jac. Spijkerman, zoodat de commissie wederom dezelfde samenstelling heeft als vorig jaar. Hierna sluiting. Om te komen tot een sluitende be grooting zonder belastingverhooging, hebben wij. evenals het vorig jaar, dan ook onze toevlucht moeten nemen tot het fonds voor bijzondere doeleinden. Het daaruit geputte bedrag van 2.500 is ongeveer gelijk aan het bedrag, waarmede de begrooting 1938 extra wordt belast wegens veranderde uit- keering aan de besturen van de bijzon dere scholen van de vergoeding ex ar tikel 101 der Lager-onderwijswet 1920. Met betrekking tot de bedrijven mer ken wij nog het volgende op: Elcctriciteitsbedrijf. In de bedrijfs- uitkomsten over 1936 hebben wij aan leiding gevonden om U voor te stellen de electriciteitstarieven, voor zoover lichtstroom betreft, ondanks de met in gang van 1 Juli 1936 ingevoerde be duidende verlaging, andermaal te ver lagen en wel met 1 cent over de ge- heele linie, zooals dat nader in de be- drijfsbegrooting is omschreven. Gasbedrijf. Om het debiet van dit be drijf weer te herstellen zijn wij thans, bij wijze van proef, bezig met de toepassing van een nieuw tarief, waarbij de ver bruikers hun meerdere afname berekend krijgen tegen een prijs van 6, 5, dan wel 4 cent per M3. Als deze proef een be vredigend resultaat oplevert, zullen wij met nadere voorstellen komen om de bestaande tarieven dienovereenkomstig te herzien. Woningbedrijf. Voorgesteld wordt de storting in het onderhoudsfonds voor de middenstandswoningen (blokken VII en VIII) te verhoogen tot 60.— per woning per jaar. Wij zijn tot dit voorstel gekomen, omdat ons gebleken is, dat met de tegenwoordige storting in het onderhoudsfonds niet kan wor den volstaan. Voor een meer gedetail leerd overzicht van den huidigen stand van het onderhoudsfonds met betrek king tot deze woningen wordt verwezen naar den staat, voorkomende in het verslag van het woningbedrijf over 1936. Conversieleeningen, lagere uitkeering aan 't Woning bedrijf, honden-belasting- verhooging voorkomen. Voor armenzorg en steun- verleening 100.000. Verbetering Stationsplein met omlegging plantsoe nen, rioleering Burg. v. d. Klokkenlaan, verbreeding trottoirs St. Antoniusstr. en trottoir Noordzijde le Zei- ne (West) Groote omzichtigheid ten opzichte van 't financieel beleid noodzakelijk. Voorwoord van B. en W. Waalwijk, 20 September 1937. Aan den Raad der gemeente WAALWIJK. Wij hebben de eer U hierbij ter vast stelling aan te bieden de ontwerp-ge- meente- en bedrijfsbegrootingen voor het dienstjaar 1938. Mede gaan hierbij de op die begrootingen betrekking heb bende memoriën van toelichting. Het ontwerp der gemeente-begroo ting sluit, voor wat den gewonen dienst betreft, in ontvangst en uitgaaf met 612.539.39 tegenover 636.877.04 voor 1937. De totaalcijfers zijn voor 1938 dus rond 24000.— lager dan voor 1937. Dit verschil is in hoofdzaak als volgt toe te lichten: 1. Aan rente en aflossing behoeft, in verband met de tot aan het gereed komen van de ontwerp-begrooting plaats gehad hebbende conversie van geldleeningen in totaal minder te wor den uitgetrokken rond 18.500. 2. De uitkeering aan het Woning bedrijf wegens dekking van het voor dit bedrijf geraamd nadeelig saldo (zie post 401, letter a) is lager rond 4.400. In deze twee punten liggen de hoofd oorzaken van de lagere totaaltellingen van de aangeboden begrooting. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat de begroo ting voor 1938 overigens gelijk is aan die voor 1937, in geenen deele. Zij wijkt op nog andere punten af van die voor 1937. Maar tegenover de verlaging van nog andere posten staan weer noodza kelijke verhoogingen eensdeels als gevolg van de prijsstijging van mate rialen en anderdeels als gevolg van het gewone accres der uitgaven welke tenslotte nagenoeg weer tegen elkaar opwegen. Dat de totaaltelling van deze begroo ting rond 24000.— lager is dan die harer onmiddellijke voorgangster, wil ook niet zeggen, dat de werkelijke las ten met een zoodanig bedrag zijn afge nomen en dat dit bedrag beschikbaar is gekomen voor verlaging van belas ting. Van de in bovenstaande opstel ling genoemde twee posten brengt n.l. slechts de eerste een werkelijke verla ging van uitgaven en niet de tweede, omdat deze laatste inhaerent is met- en voortvloeit uit den eersten. De lagere uitkeering aan het Woningbedrijf tot dekking van het nadeelig exploitatie saldo is juist aan die rentebesparing te danken. Zoo men de lagere lasten wil berekenen, dient men die 4.400 dan ook buiten beschouwing te laten, om dat deze reeds in die daaraan vooraf gaande 18.500.— zijn verdisconteerd. Tegenover die 18.500.lagere uitgaven aan rente en aflossing staat echter weer: a. een verhoogde bijdrage aan hoofdstuk VI van den kapitaaldienst (zie post nr. 173) van rond 1.200.—. b. een minder voordeelig saldo van hoofdstuk XII (belastingen) bij een ge lijke heffing als voor 1937, van rond 2.300.-. c. een ten laste van 1938 komende hoogere uitgaaf krachtens art. 101 der Lager-onderwijswet 1920, zulks in ver band met de wijzigingswet van 22 Mei 1937, S. nr. 323 (zie de posten 233 en 249) van rond 3.200. d. een verlaging van de door de Hypotheekbank aan de hypotheekne mers in rekening te brengen rente we gens aan hen verstrekte geldleeningen hetgeen een bedrag vraagt van rond 1.300.—. e. een lager voordeelig saldo van een vorig dienstjaar, waarmede deze be grooting geopend wordt. Ten bate van de begrooting 1937 werd n.l. gebracht het voordeelig saldo van den gewonen dienst 1935 ad 10.475.47. Het saldo van den gelijknamigen dienst over 1936, dat ten bate van 1938 wordt gebracht, bedraagt slechts 5.035.31 en is dus lager rond 5.400. f. een lagere uitkeering uit het ge meentefonds in verband met de nog steeds afloopende garantie-uitkeering van rond 4.000. g. een lagere bijdrage aan den ge wonen dienst van het fonds voor bij zondere doeleinden. Om de begrooting sluitend te krijgen zonder belastingver hooging wordt dit jaar uit genoemd fonds geput een bedrag van 2.500. Op de bij raadsbesluit van 30 Decem ber 1937 uiteindelijk vastgestelde be grooting voor 1937 was te dezer zake uitgetrokken een bedrag van 4.208.84 hetgeen een nadeelig verschil oplevert van rond 1.700. In het licht van deze cijfers en in verband met het feit, dat wij gemeend hebben voor kosten van steunverle ning aan werkloozen en armenzorg, evenals vorig jaar nog nagenoeg 100.000.— op deze begrooting te moeten uittrekken, zal het U duidelijk zijn, waarom wij, niettegenstaande een beduidende verlaging der lasten tenge volge van de tot heden plaats gehad hebbende conversie van het grootste gedeelte van de gemeenteschuld, geen mogelijkheid hebben kunnen vinden om een gedeelte van het met conversie ver kregen voordeel aan te wenden tot be lastingverlaging. Met betrekking tot de werkloos heids- en armenzorg hebben wij ge meend op deze begrooting eenzelfde bedrag te moeten uittrekken als op die voor 1937, omdat ons, niettegenstaande er vrijwel algemeen van een opgaande conjunctuur sprake is en er ook wer kelijk een vermindering van het aantal werkloozen valt waar te nemen, geen omstandigheden bekend zijn, die er op wijzen, dat voor 1938 op een lager be drag aan uitgaven te dezer zake te re kenen valt. De feiten bewijzen, voor wat onze gemeente althans betreft, eer het tegenovergestelde. Zoo bedroeg het aantal geheel werkloozen in onze ge meente op 3 Juni 1936: 350 en op 14 Juni 1937: 276. Ten opzichte van het vorig jaar dus een vermindering van ruim 21 Met het bedrag aan steun- uitkeering staat de zaak evenwel an ders. Over het eerste halfjaar van 1936 werd aan steun uitgekeerd een bedrag van 30.875.18 en over dat van 1937 een bedrag van 32.698.95. Bij een vermindering van het aantal werkloo zen zien we hier dus een stijging van uitgaven voor werkloozenzorg van on geveer 1.800. De tewerkstelling van jongere, ongehuwde krachten, veel al ter vervanging van gezinshoofden, is aan dit verschijnsel niet vreemd. De oudere, duurdere krachten, meerendeels gezinshoofden, blijven zoodoende ten laste van de openbare kassen. Ook als het aantal werkloozen nog verder blijft afnemen valt bij deze, uit een sociaal- economisch oogpunt niet te verdedigen, wijze van tewerkstelling, niet op noe menswaardige verlaging van de uitga ven wegens werkloozenzorg te reke nen. Hypotheekbankbedrijf. In verband met de plaats gehad hebbende conversie van geldleeningen wordt bij deze be grooting voorgesteld de door de hypo theeknemers te betalen rente van 4% terug te brengen op 4 Gemeentewerken. Behalve de wer ken voor straatverbetering, verband houdende met het opbreken van de trambaan in onze gemeente, voor welke werken reeds bij raadsbesluit van 27 Aug. j.l. het noodige crediet werd be schikbaar gesteld, is op deze begrooting nog een bedrag van 11.000.uitge trokken voor: a. verbetering van het Stationsplein met omlegging van het aldaar aanwe zige plantsoen en rioleering van de Burgemeester van der Klokkenlaan, tusschen de Mr. van Coothstraat en de Kerkstraat: b. verbreeding van de trottoirs in de St. Antoniusstraat en het leggen van trottoirs aan de Noordzijde der Eerste Zeine (West). Bij een nauwgezette vergelijking van de voorliggende begrooting met die voor 1937 zult U tot de overtuiging ko men. dat wij haar zoo zuinig mogelijk hebben opgezet en dat zij nagenoeg al le elasticiteit mist. Het is, zooals uit de ii'. den aanhef gegeven becijfering kan blijken, uitsluitend aan de verkregen rentebesparing te danken, dat wij deze begrooting zonder belastingverhooging hebben sluitend gekregen. Wanneer wij hiervan geen gebruik hadden kun nen maken zou belastingverhooging de cenige uitkomst zijn geweest. Evenals in de voorafgaande jaren blijft daarom een groote omzichtigheid ten opzichte van het financieel beleid ook voor 1938 noodzakelijk. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, De Burgemeester, W. ELBERS, W.-B. De Secretaris, J. VAN MIERLO. Hieronder volgen enkele cijfers uit de begrooting der inkomsten en uitga ven der gemeente, welker bevolking per 1 Januari 1937 10913 zielen telde: volgens de laatste 10-jaarlijksche volkstelling 9919 zielen. De verzameling der totalen van den gewonen dienst toont de volgende cijfers: Inkomsten. Uitgaven. Vroegere Diensten 5035.31 Algemeen Beheer 81399.60 Openbare Veiligheid 1938.68 Volksgezondheid 1032.60 Volkshuisvesting 27232.03 Openbare Werken 31474.48 Eigendommen niet voor den openbaren dienst. 16477.17 Openbaar gewoon lager onderwijs 8526.76 Openbaar vervolgonderwijs Bijzonder gewoon lager onderwijs 7151.86 Bijzonder uitgebreid lager onderwijs 2810.72 Bijzonder buitengewoon lager onderwijs 210.— Bijzonder voorbereidend lager onderwijs Lager onderwijs 10.25 Middelbaar onderwijs Hooger onderwijs Nijverheidsonderwijs Onderwijs, kunsten en wetenschappen Ondersteuning aan behoeftigen Ondersteuning aan werkloozen Landbouw Handel en nijverheid Belastingen Electriciteitsbedrijf Gasbedrijf Woningbedrijf Waterbedrijf Hypotheekbank Slachthuis Gemeentewerken Vleeschkeuringsdienst Kasvoorzieningen Overige inkomsten en uitgaven Onvoorziene uitgaven Bij de verschillende hoofdstukken valt het volgende aan te stippen: Hoofdstuk I. Vroegere Diensten. De gewone dienst 1936 levert een ba tig saldo op van 5035.31. Dit bedrag wordt geheel ten bate van den gewonen dienst van 1937 gebracht. Om voor 1938 een sluitende begroo ting te krijgen zal nog 2500.— geput moeten worden uit het z.g. „Fonds voor bijzondere doeleinden". Hoofdstuk II. Algemeen Beheer. Hierop zijn o.m. verantwoord de uit- keeringen uit het gemeentefonds tot be dragen van 3000.— en 73.828.41. Het batig slot van dit hoofdstuk be draagt 30206.21 (1937: 33273.82; 1936: 36523.14). Hoofdstuk III. Openbare Veilig heid. Evenals vorig jaar is een subsi die uitgetrokken voor de politieschool te 's-Bosch, van 20.-. Doch B. en W. doen tevens het voorstel aan de toeken ning van alle subsidies voortaan de voorwaarde te verbinden, dat op eerste aanvraag van het college de desbetref fende vereenigingen of instellingen de rekening over het afgeloopen jaar en de begrooting over het toekomstig jaar moeten overleggen. De subsidie voor den luchtbeschermingsdienst is van 100 op 200 gebracht, 't Nadeelig slot van dit hoofdstuk bedraagt 37658.69 (1937: 37742.68; 1936: 36523.14). Hoofdstuk IV. Volksgezondheid, vermeldt o.m. de volgende subsidies: Wit-Gele Kruis 1600.— evenals vorig jaar. Doktersfonds R.K. Werkliedenver- eeniging 400. evenals vorig jaar. Groene Kruis, evenals vorig jaar 750.Gevraagd was 900, doch B. en W. konden geen termen vinden deze subsidie te verhoogen. Alg. T.B.C.-commissie 900.- (1937 750.— Er was een hoogere subsi die gevraagd dan voor 1937, doch een bedrag was niet genoemd. Uit de door 6947.81 75.- 13389.13 40122.90 208.17 932.40 152252.30 33273.81 35851.06 87536.43 32588.99 12382.55 5970.38 3258.65 1170.85 780.- 2500.- 51193.39 39597.37 8443.49 30561.31 61195.20 12172.52 9057.01 29.50 33344.20 3758.42 2210. 1000. 180.95 10437. 1000.— 10007.85 2870.16 58373.46 71367.27 708.27 11617.63 478.10 8902.60 32548.89 102283.46 16126.75 12482.55 6220.38 4258.65 1120.85 1280.— 20.- 7592.66 de T.B.C.-Commissie overgelegde be grooting 1938 bleek, dat er een tekort dreigt van 1880.Daar B, en W. overtuigd zijn van het groote nut dier commissie, stellen zij dan ook voor de subsidie voor het komende jaar op 900.— vast te stellen. Aan de vroedvrouwenschool ,,Moe- derheil", wordt voorgesteld evenals voorafgaande jaren een subsidie te ver- lecnen van 20. Het nadeelig slot van dit hoofdstuk is 7410.89 '(1937: 7415.15; 1936: 7413.36). Hoofdstuk V. Volkshuisvesting, sluit met een nadeelig saldp .van 3329.28 (1937: 3179.28, in 1936: 3049.83). Hoofdstuk VI. Openbare Werken. Voor staangelden kermis is evenals vo rig jaar wederom een bedrag geraamd van 5000. Door nieuwbouw vermeerdert de op brengst van de belasting wegens ge bouwde eigendommen enz. van jaar tot jaar. Daarom is hiervoor 17500. of 500.meer dan vorig jaar ge raamd. Ten behoeve van het Wegenfonds der vereeniging Waalwijks Belang is wederom een subsidie uitgetrokken van 50.-. Voor uitbaggering van de haven voor de jaren 1938 tot en met 1941, moet een bedrag beschikbaar worden gesteld van 8650.—, of per jaar 2170.—. Onder de post bijdrage aan den kapi taaldienst van dit hoofdstuk is een bij drage van 315.— tot gedeeltelijke dekking der kosten van aankoop van onroerend goed van J. G. de Leijer, voor straataanleg 12500.af te te schrijven in 40 jaar. Het nadeelig slot van dit hoofdstuk bedraagt 29720.72 (1937: ƒ32159.52, 1936: 31073.11). Hoofdstuk VII. Eigendommen niet Gemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 11