W erkt "RT1VNÏ riv natuurlij LICH jke T STERK TE BI-AULITA SLAGESSLEfRLING adverteer! Dllllu LAMPEN GEMENGD NIEUWS. DOET VERKOOPEN. i V'/TVV bij de lil! PHILIPS' EEN FLINKE jmmr w t want zou dit niet gebeuren, dan wordt de werkloosheidssubsidie door het rijk ingetrokken. Ook de politie kan dit baantje niet meer op zich nemen, want zij mag niet meer op dit terrein komen. Den heer Verheijden, zegt spr., moet ik de illussie ontnemen, dat de plicht om een controleur te benoemen kan ge schoven worden op de Provinciale Griffie, want deze regeling is alge meen. Bovendien is het bij de instructie verboden, dat de veldwachter dit werk nog mag doen. Ook spreekt de heer Verheijden zich tegen, door in het begin van zijn rede te gewagen van een mo gelijke vaste aanstelling en naderhand weer zegt, dat het wel weer voor een Blauwe Maandag zal zijn. De heer Michaël: Wanneer wij niet tot benoeming overgaan, krijgen wij dus geen steun meer, dat is mooi, zeg. Maar toch zou ik er eens op in willen gaan en maar afwachten of die stok achter de deur voor den dag komt. Ik zou ook de namen van de sollicitanten wel eens willen hooren. De Secretaris, v. d. Berg, leest dan de namen voor. Het zijn er slechts een vijftal, w.o. de heer v. Willigenburg te Sprang, die vorige keer reeds door B. en W. was voorgedragen, voorts de heeren v. Heijst, Pelikaan, Kommers en Versteeg. De heer Michaël is van meening dat ieder lid van den raad over de finan ciën van de gemeente toch ook wel wat te vertellen heeft. Wanneer dan van uit Den Haag steeds wordt aangedron gen op bezuiniging, waarom moet men dan nu nutteloos geld gaan uitgeven. Ik zeg dat, aldus de heer Michael, doodeenvoudig daarom, omdat, nu weer 250.— uit de gemeentekas zal ver dwijnen, ik niet weet waarom wij moe ten bezuinigen. Wij als raadsleden moe ten goed nadenken op welke manier wij deze zaak goed kunnen oplossen. Zooals ze nu er voor staat, kan ik me er niet mee vereenigen. De Voorzitter zegt dat de heer Mi chaël de zaak nog steeds niet goed be grijpt. Spr. zegt reeds meermalen met klem te hebben aangetoond, dat de veldwachters geen bijbetrekking meer mogen uitoefenen en dat de gemeente niet anders dan verplicht is een con troleur aan te stellen. De heer Verheijden zegt het met den heer Michaël eens te zijn. B. en W. hebben aan den Min. van Sociale Za ken gevraagd of de veldwachters de controle mochten uitoefenen, waarop deze bevestigend heeft geantwoord. Nu gaat echter de Commissaris der Konin gin zeggen, dat het niet mag. Wie heeft er nu het meeste te zeggen? De Voorzitter zegt dat de minister deze zaak beschouwde uit een oogpunt van controle en waarschijnlijk gedacht heeft dat de veldwachters dispensatie hadden gekregen van den Commissaris der Koningin. De heer Kerst is van meening dat men gewoonweg niets anders te doen heeft dan op te volgen wat van de ge meente geëischt wordt.- De Voorzitter zegt dat ook B. en W. den toestand wel zouden willen ge handhaafd zien, zooals die geweest is, maar dat gaat nu eenmaal niet. De heer Verheijden: Het zijn alle maal baantjesjagers daar aan Gedepu teerde Staten en is er geld tekort, dan spreekt men maar over devaluatie. Daar het voorstel van den heer Michaël om niet tot benoeming over te gaan, al leen door den heer Verheijden gesteund wordt, kan het geen punt van behande ling uitmaken. Hierna wordt de voordracht van B. en W. in stemming gebracht. Als eer ste stond op deze voordracht de heer W. J. van Willigenburg. De heer Kommers behaalde één stem, de heer van Willigenburg vijf stemmen en blanco vier. De heer Michaël zegt per vergissing een blanco briefje te hebben ingeleverd, maar hij bedoelde tegen te zijn. De Voorzitter zegt dat dit hier niets ter zake doet. De heer Michaël is het hier niet mee eens en mompelt nog wat na. 5. Conversie geldleening. De Voorzitter zegt dat de gemeente nog een leening heeft loopen van 4% oorspronkelijk groot 18000.-, nu nog 12000 en dat B. en W. er in ge slaagd zijn, deze leening bij de N.V. Nat. Levensverzekeringsbank Amster dam te continueeren tegen 3% De heer Michaël vraagt of dit niet tegen 3]/^ kon. De Voorzitter zegt van niet en vindt dat het al heel mooi is dat de gemeente een dusdanige regeling heeft kunnen treffen. 6. Goedkeuring rekeningen Burger lijk Armbesturen over 1936. De Voorzitter zegt dat het Burgerlijk Armbestuur van Capelle een batig sal do heeft van 273.43 en dat van Sprang eveneens een batig saldo van 419.47]^. Deze rekeningen worden goedgekeurd, terwijl tevens goedkeu ring wordt verleend aan het besluit tot wijziging van de begrooting van het Armbestuur van Sprang. Deze wijzi ging betreft een verhooging van uit gaven van 1267.68. 7. Aanbieding gemeente-rekening dienst 1936. Tot leden van de commissie van on derzoek worden benoemd de heeren: J. Vos, Kraak en Timmermans. 8. Aanbieding gemeente-begrooting dienst 1938. Tot leden van de commissie van on derzoek voor deze begrooting worden benoemd de heeren: Michaël, Kerst en v. d. Hoeven. 9. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede dat: a. Er een twintigtal arbeiders uit de gemeente in werkverschaffing zijn ge plaatst aan de Bergsche Maas en dat nog meerdere steuntrekkers aldaar ge plaatst zullen worden. b. Er ongeveer 50 werkloozen uit deze gemeente hebben deelgenomen aan de spaarregeling. Hierbij moet iedere werklooze wekelijks 25 cent afstaan, waarbij het rijk voor gezinnen van 2 5 kinderen eveneens 25 cent bijdraagt en voor grootere gezinnen zelfs 40 cent. Rondvraag. De heer Kraak zegt dat hem gisteren gebleken is dat het Armbestuur in Ca pelle als administrateur de burgemees ter van Woudrichem in dienst reeft. Spr. vraagt door wie die kosten gedra gen worden. De Voorzitter zegt dat de gemeente aan het Armbestuur een subsidie geeft van 2000.— en bovendien de te korten draagt. De heer Kraak zegt dat deze admi nistrateur dus eigenlijk op kosten van de gemeente bij t Armbestuur in dienst is. De heer Michaël zegt dat de heer Kraak abuis heeft. De heer Kraak is van meening, dat, wanneer het Armbestuur zelf niet ca pabel is zijn belangen te behartigen er maar een ander Armbestuur gekozen moet worden, iedereen hier is gek op zoo n baantje. De Voorzitter zegt dat het zoo'n vaart niet zal loopen en dat er maar weinigen zullen zijn die in het Armbe stuur zitting willen nemen. De heer Michaël zegt dat de admi nistrateur nog 50 heeft. De heer Verheijden zou er niet voor zijn dat anderen in het Armbestuur zit ting zouden nemen. De heer Kraak zegt dat Sprang ook zelf al zijn zaakjes behartigt. De heer Verheijden: Maar in Sprang zijn de menschen over het algemeen gladder dan in Capelle. (hilariteit). De Voorzitter zegt dat dit alles maar weinig ter zake doet, hoofdzaak is, dat de boekhouding in orde is. We kunnen hierover, zegt spr., in de volgende raadsvergadering, bij de behandeling van de begrooting nog eens spreken. De heer Verheijden zegt dat er in Capelle toch ook wel iemand zal zijn die de boeken bij kan houden. De heer Michaël: Ja, leden van de roeivereeniging. De heer Kraak meent dat er in een vergadering in het voorjaar in principe besloten was op den Eikendijk een fietspad aan te leggen. Spr. heeft hier van nog steeds niets gezien. De Voorzitter zegt dat dit komt om dat het zoo lang duurt eer de plannen van de werkverschaffing uit Den Haag komen. Spreker heeft echter op spoed aangedrongen. De heer Timmermans wijst op de mooie verbetering van den duiker aan de Sprangsche Pad, maar hij moet ook constateeren dat de straat er nog bar slecht is. De Voorzitter zegt dat B. en W. voor deze straat bij de begrooting een bedrag op de post verbetering van we gen hebben uitgetrokken. De heer Michael vraagt of een ge deelte weg aan den Vaartkant (z.g. Mistput) niet opgeknapt kan worden? Spr. zegt dat er menschen genoeg zijn, die een gedeelte van hun grond willen afstaan wanneer daar ter plaatse een goede verbindingsweg zou komen, spr. vraagt of er geen opdracht kan wor den verleend, dat die zaak daar in or de wordt gemaakt. De heer Michael vestigt voorts ook nog de aandacht op het gymnastieklo kaal van de school in Capelle. Het ziet er daar binnen schandalig uit. Spr. vraagt hiervoor 50.- uit te trekken op de begrooting, want er mag wel eens iets aan gedaan worden. Zoo'n toestand als daar, mag in Sprang-Capelle, waar toch feitelijk allemaal nette menschen in den raad zitten (hilariteit) niet voorkomen, zoo'n toestand als daar is voor Sprang-Capelle onwaardig. Als wij, zegt spr., de gemeentegebou wen in eere houden, kan Sprang-Ca pelle een gemeente worden in eer en deugd. De heer Verheijden zegt dat de heer Michael het interieur bedoelde, maar ook het exterieur ziet er naar spr.'s meening treurig uit. De voorz. zegt betreffende den ..Misputdat B. en W. de zaak daar eens zullen bekijken. Over het gymnastieklokaal is destijds bij een aanbesteding voor gemeente werken wat verbetering hiervan betreft gesproken. Ofschoon er oorspronkelijk voor verbetering een grooter bedrag uitgetrokken was, is naderhand dit be drag verminderd, zoodat niet meer ge daan kon worden dan strikt noodzake lijk was. Op verfraaiing konden B. en W. toen niet letten, daar moeten de vereenigingen zelf maar voor zorgen. De heer Michael zegt dat er niet om verfraaiing gevraagd is, maar er zijn zelfs scheuren in de muren en stukken in den vloer die men er zoomaar met de hand uit kan halen. Spr. staat er voor in dat Kunst na Arbeid wel 25 voor verbetering wil bijdragen. De ge meente moest maar eens 250,uit trekken, dat was ineens genoeg om al les eens grondig te verbeteren. De voorz. zegt dat de gemeente-op zichter periodiek rapport opmaakt. De DE natuur leert het zoo duidelijk: Uw oogen hebben veel, mild licht noodig. Alleen dan voelt U zich onbekommerd en leest en werkt U zonder turende inspanning. Stelt Uw oogen daarom binnenskamers niet op een karig rant soen. Zij kunnen daar niet tegen. Langzaam maar zeker bederft U ze. Des avonds behoort in het middenlicht van Uw vertrek een lamp van minstens 150 dekalumen te branden! En als U het zich gemakkelijk maakt in Uw wijden armstoel, zorgt dan, dat het niet juist weer Uw oogen zijn, die het ongemakkelijk krijgen! Een extra lamp op de juiste plaats is geboden! Goed, overvloedig licht is niet duur. Voor luttele centen geeft de zoo zuinige Philip „Bi-Arlita'Mamp een heelen avond helder licl lilips' licht! Vraagt ons het gratis boekje „VAN HET WONDERE ZIEN"! 't Bevat veel wetenswaar digheden op het gebied van practische verlichting. 99 99 laatste maal waren er enkele opmerkin gen voor het gymnastieklokaal, waarin toen voorzien is. De heer Michael vraagt of er niet een kleine begrooting voor verbetering kan worden opgemaakt. De heer Verheijden: Maar ik heb geen centen. De heer Michael: Met wat de heer Verheijden zegt heb ik niets te maken. De voorz. zegt dat het volgend jaar Mei weer een rapport van den gemeen te-opzichter komt. Spr. wil dan deze zaak nog wel eens bezien. De heer Timmermans vestigt de aan dacht op twee waarschuwingsborden voor school die geheel verveloos zijn. De voorz. zegt dat het opknappen van deze borden in het gemeentewerk is opgenomen, zoodat verbetering slechts een kwestie van tijd is. Daar niemand meer het woord ver langt sluit de voorz. hierna de openbare vergadering. ABONNEERT U OP „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". DOODELIJK ONGELUK BIJ ROERMOND. Zaterdagmiddag had nabij wacht post 46 aan de lijn RoermondVlo drop onder Herkenbach een ontzet tend ongeluk plaats. Omstreeks half een reed de heer F. Baars, boschwach ter, wonende te Herten, op zijn motor over den overweg. Blijkbaar had de man den naderenden trein niet gezien. Hij werd gegrepen en ontzettend ver minkt. Hel hoofd was van den romp gescheiden. De heer Baars was gehuwd. EEN BUITENISSIG HUWELIJK TE DRUNEN. Te Drunen is Zaterdag j.l. een zeer merkwaardig huwelijk gesloten, al thans een huwelijk, dat* merkwaardig lijkt. Bruid en bruidegom zijn n.l. broer en zuster, terwijl de schoonouders van de bruid tevens de schoonouders van den bruidegom zijn. De kwestie lijkt erg duister, maar in werkelijkheid is ze toch heel een voudig. De vader van den bruidegom was n.l. weduwnaar met den bruidegom van thans als zoon, toen hij met de moeder van de bruid in het huwelijk trad, die toen reeds weduwe was en de br.uid van thans reeds als dochter had. Lichtkroon in een kerk te Breda neergestort. De kerkgangers van de gerefor meerde kerk aan de Zandberglaan te Breda zijn Zondagmorgen aan een groot gevaar ontsnapt. Eenige uren voor den aanvang van den dienst is ecn der groote lichtkronen door tot dusver onopgehelderde oor zaak van den zolder neergestort. De kroon kwam met zulk een geweld in de kerk terecht, dat drie banken werden versplinterd. Was'tongeval tijdens den dienst geschied dan zouden de gevolgen ernstig zijn geweest, omdat de kroon juist in dat gedeelte van de kerk terecht kwam dat als regel het dichtst bezet is. Wielrijder te Amersfoort om het leven gekomen. Maandagmiddag reed te Amersfoort de gasfitter O. per rijwiel over de brug aan de Utrechtsche straat in de richting stad. Toen hem een vrachtauto passeerde maakte hij zich, volgens getuigenverklaring, zenuwachtig en kwam tegen den wagen aan. Hij viel en kreeg ernstige kwetsuren, tengevolge waarvan hij zeer veel bloed verloor. Vermoede lijk was hem een slagader doorge sneden onder het rechteroksel. Op advies van dr. van Hoften is het slachtoffer per ziekenauto naar het St. Elisabethziekenhuis overgebracht waar hij om vijf uur is overleden. Motorrijder verongelukt. Zaterdagavond is in de buurtschap Kudelstaart bij Aalsmeer de heer J. Akerboom uit Langeraar bij het uitwijken met zijn motorfiets voor epkele meisjes komen te vallen., In bettitéj&loozen toestand is hij in het Graalhuis gedragen, waar 2 doktoren hem hébben ^eh^ndeld. Zondag is hij overleden zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Tot onze diepe droef heid overleed heden, ge sterkt door de Genade middelen van de H. Kerk, onze dierbare Echtgenote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Esther Maria de Vries in de ouderdom van bijna 77 jaar. Sneek: Nic. de Vries Waalwijk G. J. de Vries J. S. de Vries-Olijhoek en kinderen Sneek Th. P. de Vries B. M. de Vries-Bröi ken en kinderen M.S. v.Bergen de Vries P. J. v. Bergen en kinderen N. J. de Vries E. I. M. de Vries- Dekkers en kinderen P. J. de Vries M. J. A. de Vries- Brenninkmeijer en kinderen Sneek, 10 October 1937. Kleinzand 57. In de slagerij te Waspik van P. A. RUIJTENBERG kan •- Öëplaatst worden. 58827 N.V. PHILIPS' GLOEILAMPENFABRIEKEN - EINDHOVEN geboren Rienstra

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 3