Plaatselijke Berichten een dubbeltje Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. Woensdag 13 October 1937 No. 82. De Echo van het Zuiden Tweede Blad Firma Th. v. Wijck Firma Th. v. Wijck Een nieuw raadhuis. IN DIT BLAD? IN DIT BLAD DONGEN. DUSSEN. EETHEN. HEUSDEN. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 14 OCTOBER '37 Blijde gebeurtenis in het prinse lijk gezin. Ook in onze provincie zal, ter gelegenheid der te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin, oranjevreugde worden gebracht in behoeftige gezinnen. Mevrouw Jhr. Rijckevorsel-Serra- ris, echtgenoote van onzen Com missaris der Koningin, heeft daartoe het initiatief genomen en voor Waalwijk een beroep gedaan op de echtgenoote van onzen burgemeester De bedoeling is om in de wo ningen, waar ook omtrent dien tijd een kindje wordt geboren, een ge schenk te brengen in den vorm van een volledige luiermand met wieg. Ter uitvoering van ditsympathieke doel zal op 18 October te 8 uur namiddag een bijeenkomst worden gehouden in zaal 20 ten gemeente huize, waarvoor de medewerking zal worden ingeroepen van de onder scheidene charitatieve en sociale vereenigingen in deze gemeente. Moge dit liefdewerk Gods zegen over onze beminde Prinses afroepen. Hartelijk afscheid. Zondagavond vierde in 't patro naat te v.m Besoijen de Bcsoijen- sche missienaaikring het afscheids feest van den eersten priester-mis sionaris der parochie, den weleerw. father J. van Haaren S.S J. Namens den missienaaikring bood de zeereerw. heer pastoor den ver- trekkenden jongen priester vier prachtige zijden autipendia benevens een wit kasuifel aan. Een tweetal dames verrastten den feesteling met een geestig overzicht van zijn verleden als schooljongen, waarna het zangkoortje een eenvou dig afscheidslied zong. Een dankwoord van den missio naris sloot deze bijeenkomst. De talrijke aanwezigen genoten zicht baar van wat hun geboden werd. Luchtbascherming. Hoewel het valt te betreuren dat het noodzakelijk is, zich thans in vollen vredestijd te moeten voorbe reiden en instellen op een modernen oorlog uit de lucht, is dit laatste niettemin voorwaarde, wil men niet weerloos aan de dreigende gevaren zijn overgeleverd, wanneer onver hoopt een oorlog zou uitbreken. Niemand hoopt, dat zijn huis ooit zal afbranden, echter verzekert ieder weldenkend mensch zich tegen brand. Niemand hoopt ooit door ernstige ziekte te zullen worden getroffen, doch niettemin verzekert men zich tegen gevolgen, wanneer zich onverhoopt dit geval wèl zou voordoen. En zoo staat het tenslotte ook met den oorlog. Niemand in ons geheele land wenscht een oorlog, maar wil dat zeggen, dat voor de mogelijkheid van oorlog de oogen gesloten moeten worden Ieder, die geen kind is in de toestanden van het huidige Europa, zal beter weten. En nu, juist omdat men immers voor het geval dat nooit gehoopte toch eens kwam »zeker« wil zijn »veilig« wi! zijn, is daarom en daarom alleen zoo noodig, dat men »zich verzekertce, dat wil zeggen in de taal van dit onderwerp, dat men eens ernstig nagaat, wat in zulk een geval voor het eigen gezin moet worden gedaan, voor den eigen kring, voor de eigen Gemeente, voor het eigen Land. Dat noemt men «voorzorgsmaat regelen treffen«, iets. dat de wel denkende mensch in zijn dagelijksch leven telkens doet en dat hij ook behoort te doen tegenover dit speciaal in een mogelijken oorlog dreigende gevaar. En dan moet al dadelijk gewezen worden op het feit, dat er inderdaad iets te doen valt, dat er inderdaad vele mogelijkheden zijn van bescherming, dat men niet alleen slaat als de éénling midden in het gevaar, doch dat allen samen iets kunnen doen, véél kunnen doen zelfs, om de gevolgen van dien modernen oorlog tot de kleinst mo gelijke proporties terug te brengen. We moeten den ernst van een lucht oorlog niet onderschatten, maar evenmin de mogelijkheden van ver weer en bescherming. Zien we dat niet op alle terreinen van het leven Er is een pro en een contra, een aanval en een verweer, een vóór en een tegen, een kogel en een pantser Zoo is er ook in den modernen luchtoorlog inderdaad een lucht, aanval, maar tevens en vergeten we dat nooit ook een luchtver dediging en een luchtbescherming mogelijk. Nu is die luchtverdediging een taak van de militaire overheid, van de weermacht, een taak, die de bur gerij niet raakt, doch die gericht is op het doelde luchtaanval verre te houden van de plaats, waar het bombardement ernstige schade aan menscben en materiaal zou kunnen toebrengen. Maar daarnaast is er nog een andere mogelijkheid om de ge volgen van een luchtaanval kleiner Met 1 Nov. a.s. zijn wij gereed om uw mot radicaal te vernietigen. GROOTESTRAAT 183. te maken, dat is die van de lucht bescherming. Het woord is duidelijk genoeg. Meu beschermt zich alleen, louter passief. Dat is nu, wat de burgerij moet doen de maatregelen van luchtbescherming toepassen Ziet, dat is juist weer iets, wat ieder mensch van nature doet: zich uit het gevaar trachten te houden, zich in gevaar zijnde trachten te redden, dat is de natuurlijke zucht tot zelfbehoud, welke elk levend wezen ingeschapen is. En zouden we dat dan niet doen, bij zulk een ernstige dreiging uit de lucht? Na tuurlijk, zal men dat doen I De groote vraag is echter: Hoe zullen we dat doen? Als we ons instinct volgen, zouden we in gevaar juist dat doen, wat moest worden nagelaten, men zou wegioopen als men moest blijven waar men was, enz. enz. Niet het instinct, maar het verstand moet ons juist in gevaar te hulp komen. Dat wil zeggen Wij allen, menscben van Nederland, moeten leeren. wat we moeten doen, wat we kunnen doen om dan bij ons zelf te besluiten wat we zullen doen, als onverhoopt dat gevaar over ons komen zou. Maatregelen leeren en onthouden en op onze gezinsomstandigheden toepassen. De Begeering heeft dit reeds lang voorzien. Zij zag de noodzakelijkheid de groote massa van ons volk te moeten gaan leeren, wat noodzakelijk was om zich zoo goed mogelijk le kunnen beschermen en zij gaf daar toe opdiacht aan de Nederlandsche Vereeniging vovr Luchtbescherming om die »opleiding« van den Neder- landschen burger en burgeres ter hand te nemen. Van deze taak kwijt deze vereeniging zich zoo goed zij kan. Een der eerste middelen is uiteraard het laten zien en hooren, wat luchtgevaar feitelijk is, om dan daarop te laten volgen, wat men tegen dat gevaar individueel hoofd voor hoofd kan doen. Daartoe worden vergaderingen belegd. Geen feestvergaderingen uiteraard, maar vergaderingen, waar ge heen moet gaan, omdat het ook gaat om het groote belang van Uw gezin en van U zelf. Ge zult U de moeite niet betreuren, wanneer ge iets hebt gedaan, waarvan ge in de ure des gevaars voor Uw gezin het grootste profijt kunt trekken, wanneer ge iets hebt geleerd, dat U in staat zal kunnen stellen het leven van hen, die U dierbaar zijn en van U zelf te redden, als het onverhoopt noodig mocht zijn. U dat te leeren is de moeilijke, maar om dat doel tevens zoo schoone taak van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming. De Vereeniging verzoekt U niet om harentwege op de bijeenkomsten te komen, het verzoek komt tot U om Uwszelfswil. Indien U dat duidelijk is, welnu, dan zal de voorlichting welke de Vereeniging op die avonden geeft, niet vergeefs zijn. Huldiging Frans Slaafs. De Polygoon-film der huldiging van Frans Slaats is uitnemend ge slaagd en velen hebben er dan ook in »Musis Sacrum» van genoten. Zoowel de opname ten raadhuize, als op straat en het raadhuisplein zijn schitterend. Men ziet dan pas duidelijk hoeveel menschen op de been waren en hoe groot het enthou siasme was. Polygoon alle hulde voor deze schitterende opname, den heer Kila voor zijn spoedig initiatief ten deze. Volksconcert. De harmonie »St. Jan« trof het j.l. Zondagmiddag niet met het weer- Het volksconcert op de muziek nis in de Min. Loeffstraat, waarmee het seizoen besloten werd, trok daardoor niet zoo'n groote belang stelling. Voor het mooie programma dat geboden werd en dat onder leiding van den heer J. Thijssen op zulk een uitnemende wijze werd uitge voerd, was het zeer jammer dat de regen als spelbreker optrad en daardoor niet meer publiek van dit concert heeft kunnen genieten. Sensatie Wie de fantast geweest is, die 't eerst alarm maakte, is nog niet bekend. Feit is echter dat de rustige »Havenbuurt«, Zaterdag werd opge schrikt door de oustellende mede- deeling, dat zoo juist een zeker iemand jn de haven zou zijn ver. dronken. Uit het aantal op sensatie beluste nieuwsgierigen, dat zich naar de haven spoedde, met de hoop het lijk van den ongelukkige nog te kuunen zien ophalen, blijkt wel dat velen tegenwoordig genie ten van den vrijen Zaterdagmiddag, al hebben de meesten het toch z.g.n. druk. Vermoedens omtrent de iden. titeit van het slachtoffer werden geuit, de een wist dit te vertellen, en de ander dat, maar wie in feite de drenkeling was, wist per slot van rekening niemand. Men zag een aantal keurig geuni. formeerden rondloopen met een rood kruis op mouwen en boord en het had er dus allen schijn van dat er werkelijk iets ernstigs aan de hand was. Biltere ontgoocheling echter bij de nieuwsgierige menigte 1 Wat was er namelijk aan de hand; het Boode Kruis hield 'n oefening 1 Langzaam droop de schare kij kers af, natuurlijk heftig veront waardigd dat men zich door een loos gerucht had laten verlokken. Alles gaat aan de haven weer zijn dagelijksche gangetje. Het Boode Kruis gaat voort met zijn oefeningen. Daar ligt een groote platte kolen- schuit, die mogelijk in de veron. derstelling van de Boode Kruis mannen een onderzeeër verbeeldde, waarop een ernstige ontploffing zich zou hebben voorgedaan. Wie weet, met dooden en gewonden. Daar moest hulp gebracht. Een ladder wordt aangesjouwd, op de boot gezet en de eerste menschen- vriend gaat naar beneden, een tweede volgt. Ook een derde zet, alhoewel wat aarzelend zijn voeten op de ladder, doet behoedzaam de eerste schreden. mogelijk is hij wat duizelig geworden, misschien denkt hij ook nog wel aan den ge- waanden drenkeling, aan het aantal nieuwsgierigen dat toen kwam op dagen, misschien wil hij nu ook wel eens in het brandpunt der belangstelling komenin elk geval, hij wankelt, slaat met zijn armen in de lucht, een plons en luchtbelletjes wijzen de plaats waar hij met het modderige nat kennis maakte. Thans is het bittere werkelijkheid; maar waar blijven nu de nieuws gierigen, de op sensatie beluste massa, de gewichtig doende huis vaders en kakelende huismoeders? Wat hebben zij nu veel gemist. Tot ieders geruststelling kan ge zegd, dat de drenkeling geen na- deelige gevolgen heeft ondervonden van zijn onvrijwillig bad in onze haven, die volgens Siep, weinig water en veel modder bevat. Weg Dongen-Tilburg. De Kamer van Koophandel te Tilburg besloot alle steun en mede werking te verleenen aan de dooi de Kamer van Koophandel voorde Langstraat te Waalwijk ondernomen stappen om eene noodzakelijke ver betering te verkrijgen van den weg Dongen—Tilburg. B. Springer (ex-wereld kampioen-dam men) komt Zaterdag in Waalwijk. Zooals hier en elders gepubliceerd speelt de ex-wereldkampioen-dam men B. Springer a.s. Zaterdag een simultaan in «Molenvliet» Het is dus wel een bijzondere gelegenheid, die niet spoedig meer zal voor komen,om deze partij mee te maken. Wij vernemen dat thans nog eenige borden beschikbaar zijn, maar dan moet men zich haasten, daar na Donderdag geen deelnemers meer worden aangenomen. Opbrengst Speldjesverkoop Roode Kruis De in onze gemeente gehouden speldjesverkoop ten bate van het Boode Kruis heeft opgebracht f 40,70 Ontwikkelingsavond Voor de leden van de R.K. Werk- liedenvereeniging zal hedenavond 8 uur een ontwikkelingsavond ge houden worden, als eerste onder deel van het uitgebreide winter- DRAIS VvanVALKEKBUR programma 1937 1938. Als speker zal optreden de Zeer Eerw. heer S. J. Morel, aalmoeze nier van den Dioc. Bond, over de encycliek »Mit brennender Sorge«. BIOSCOPEN. THEATER MUSIS SACRUM. Marguerite Gautier. - De Dame met de Camelia's Een meesterwerk van Garbo. Musis projecteert deze week een verfilming van Marguerite Gautier, de Dame met de Camelia's een bekend werk van Dumas. Zooals wellicht bekend is, staat het boek op den katholieken index, derhalve werden tot dusverre ook alle films naar dit onderwerp ver boden. Zóózeer heeft echter het spel van Garbo, die de hoofdrol in dit mees lerwerk vervult, de katholieke keu ringscommissie gegrepen, zóó una. niem brekend met alle tradities waren de oordeelen der katholieke journalisten, dat de film ook voor de katholieken en met name voor het Zuiden werd toegelaten, terwijl de katholieke bladen enthousiaste critieken gaven. Honderd acht minuten duurt de film en er is geen enkele minuut die niet boeit. Zonder reserve kan worden verklaard, dat dit Garbo's beste film is, als technische prestatie verdient deze rol alle bewondering, ze is tot de fijnste nuances uitge speeld Deze film is de bevestiging van Garbo's grootsche talenten ge worden. De opzet is meesterlijk. Naast Garbo va t Robert Taylor op, dien we reeds in vele Metro films hebben gezien en die voor de rol van Armand Duval hét aange wezen type is. De combinatie Garbo-Taylor is dan ook een vondst waarmede de regisseur George Cu- kor geluk moet worden gewènscht. Ook Lionel Barrymore geeft als de oude Heer Duval prachtig spel te zien. Terecht kan deze Marguerite Gautier hét evenement van het filmseizoen worden genoemd, en deze film, die overal uitverkochte zalen trok en prolongatie's nood zaakte zal ook hier ter plaatse wel het gewenschte succes hebben. Fiets weggehaald Maandagavond is het rijwiel van C., leerling der Handelsavondschool alhier, en komende uil Heusden, en dat hij op de speelplaats dier school geplaatst had, door onbekenden meegenomen. Bij de politie alhier is aangifte van dit feit gedaan. Met 1 Nov. as. zijn wij gereed om uw mot radicaal te vernietigen. GROOTESTRAAT 183. Een belangrijk besluit van Waspiks gemeenteraad. Zooals men lezen kan in het ver slag van de vergadering van den gemeenteraad van Waspik heeft deze een belangrijke beslissing ge nomen. Toen de raadsleden Vrijdag zoo lang in gesloten vergadering bleven en de heer Brokx zich in ile vesti aire onder de verslaggevers meng de, kien kregen we, gezien vroe. gere geruchten, al een vaag ver moeden van 't geen er besproken werd. Bevestiging konden wij van zelf sprekend niet krijgen. Maar toen er den volgenden avond een spoedeischende vergadering werd aangekondigd, werd ons vermoeden sterker en 't bleek Zaterdagavond dat dit dan ook juist geweest was toen in de openbare spoed eischende vergadering 't besluit ge nomen werd dat het mooie hoek pand, het groote heerenhuis met tuin van den heer Anton Brokx, afkomstig van de familie de Boon, werd aangekocht met bestemming dit in te richten tot raadhuis. Niemand zal 't bestempelen als een overbodige luxe dat Waspik 'n ander gemeentehuis krijgt, vooral nu de administratieve beslomme ringen telken dage toenemen en er sinds jaar en dag veel te weinig ruimten voor de administratie, voor commissievergaderingen, voor berg ruimte enz. Het mooie heerenhuis, dat ieder in deze streek kent, zal na ombou wing een werkelijk mooi en goed ingericht raadhuis vormen dat op zeer zeker billijke condities is aan gekocht en welker veranderingen ook riet te groote eischen zullen me.brengen, 't Voordeel is er nog bij, dat een mooie kom gevormd kan worden, want ook dt tuin hoort bij den aankoop. Zijn onze inlichtingen juist, dan zal men naast het raadhuis een plein vormen van den tegenwoordigen tuin, geschikt voor markten, kermis e.d., een terrein waaraan al zoo lang be hoefte bestond. Alles bijeen mag dit besluit daar om een van groot belang en be- teekenis voor de gemeente Waspik genoemd worden, waarmee zij van harte kan worden gelukgewenscht In welk blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit voer i g als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, aanbestedingen, verkoopin gen uit plaats en streek, zooals ze voorkomen En dat alles voor in de week. ABONNEERT U THANS, Stopzotting schoenfabriek te Dongen Naar wij vernemen, zal de schoen fabriek van de fa Leijten te Dongen waaraan voor kort surséance van betaling werd verleend, worden stop gezet Het personeel is tegen Vrijdag a.s. ontslag aangezegd. Het bouwen van een woning met landbouwschuur voor rekening van den heer P. Meijers, onder archi tectuur van den heer M. Walravens alhier is opgedragen aan de laagste inschrijvers, t.w. W. van den Broek, metselwerk f 1598.- W. Eijckhout, timmer werk f 1210.— H. Verhoeven, lood en zinkwerk f 74,20; A. Lensvelt, ijzerwerk f 79,66; A. Colijn, schil derwerk f 85,— H. Teuling, elec- triciteit f 61,—. Openbare vergadering van'den Raad dezer Gemeente op Vrijdag 15 October 1937, des voormiddags om 11 uur. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging begrooting 1937. 3. Wijziging geldleeningsbesluit. 4 Besluit tot converteering eener geldleening. 5. Aanbieding gemeente-begroo- ting. De uitslag van de 6e ronde van den jubileumwedstrijd bij de dam club V.D. was als volgt: Groep I. A. de Graag Gerr. Jonker 2-0 B. Klerks—Jac. Timmermans 2_0 C. Schaap_Fr. v. Münster 0-2 C. Bax—J. Deurlo 2—0 Groep II Gijs Jonker—M. v. Beijnen 2_ 0 M. Heuveling—B. Aerts 0—2 J. Andriese—R. Kamminga 0—2 Wegens bedanken van den heer J. v. Laarhoven Sr., zulks om ouderdomsredenen, als lid van de Badboudstichting is als zoodanig benoemd H. Verhoeven, alhier. cy -ZACHT VAN SMAAK - PRÜS 70 ct*

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5