Gemeenteraadsverslagen. Eethen. Geertruidenberg. Aranjuez rectificeeren. In den avond namen de troepen van Franco het initiatief tot een nieuw offensief. Er wordt hevig gevochten. Zaterdagavond hebben vijf vliegtui gen van de luchtmacht van Franco ge bruik gemaakt van de duisternis om den tunnel, het station en de spoor- wegwerken van Port Bou te bombar deeren. De schade is zeer aanzienlijk. Van slachtoffers wordt geen melding gemaakt. De militaire gouverneur van San Sebastian heeft een decreet uitgevaar digd, waarbij verboden wordt des nachts tusschen half één en zes uur op straat te zijn. Laatste verdedigingslinie der Asturiërs bezweken. De troepen van generaal Davila zijn erin geslaagd, de Asturische strijd krachten, die de verdedigingslinie van La Sella bezet hielden, te omsingelen. Dinsdagavond bevonden de witte troe pen zich op ongeveer 15 K.M. van illa Villa Viciosa. De laatste verdedigings linie der Asturiërs is thans bezweken. ITALIë'S VRIJWILLIGERS IN SPANJE. De „Informazione Diplomatica" pro testeert opnieuw tegen fantastische cij fers, die in het buitenland gepubli ceerd worden over de Italiaansche vrijwilligers in Spanje. Het blad er kent, dat zich op het oogenblik onge veer 40.000 Italiaansche vrijwilligers in Spanje bevinden, alle diensten me- degerekend. Het voegt er aan toe, dat de vrijwilligers, die aan de zijde van Valencia strijden, veel talrijker zijn. DE PACIFIC-CONFERENTIE. De uitnoodiging tot bijwoning van de negen-mogendhedenconferentie is tot nu toe aanvaard door de Ver. Sta ten, Engeland, Frankrijk, China en Canada. Van de andere mogendheden is te Brussel geen bericht ontvangen. Volgens berichten uit Rome wordt het waarschijnlijk geacht, dat Musso lini de uitnoodiging zal aanvaarden. Blijkbaar is men in Italië van oordeel, dat de handelsbelangen in China zoo belangrijk zijn, dat het land dient mede te werken aan pogingen tot be ëindiging van het JapanschChinee- Sche conflict. Vermoedelijk zal de Belgische pre mier Van Zeeland als voorzitter der conferentie optreden. Minister Eden, die aan het hoofd der Britsche delega tie zal staan, zal vermoedelijk ver scheiden dagen aan de conferentie -döélniemen, waarna hii door een ande ren minister of door den ambassadeur vervangen zal worden. De conferen tie zal op 30 October aanvangen. IS DE HERTOG VAN WINDSOR IN ENGELAND GEWEEST. Te Parijs doen geruchten de ronde, volgens welke de hertog van Windsor in den morgen van den 7en October eenige uren in Engeland zou hebben doorgebracht. Hij zou met zijn vlieg tuig op een klein vliegveld aan de Zuid-Westkust geland zijn en de ko ningin-moeder ontmoet hebben. DE ONRUST IN PALESTINA. Aan de noordelijke grens van Pales tina, tusschen Haifa en Safed, aldus Havas uit Jeruzalem, heeft zich een ge vecht voorgedaan, waarbij verscheide ne honderden Palestijnen met elkan der slaags raakten. Er werden schoten gelost en bommen geworpen. De strijd duurde twee uur. Te Jaffa en Tel Aviv is de toestand gespannen. Er zijn bommen geworpen naar het hoofdbureau van politie te Jaffa. De autoriteiten hebben de Jo den gewaarschuwd voor reizen naar Jaffa. De burgemeester van Tel Aviv heeft in verband met de onveiligheid van het vliegveld te Lydda den aanleg van een nieuw terrein gevraagd. Er zijn sancties genomen op grond van de recente aanslagen op autobussen. De huizen der vermoedelijke aanvallers zijn met dynamiet opgeblazen door den ordebewakingsdienst, nadat de dorpsbevolking geëvacueerd was. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Aan de twee belangrijkste fronten in het Noorden van China, den Peiping- Hankauspoorweg en de spoorlijn, die van Tientsin naar Poekau loopt, blij ven de Japanners met groote snelheid oprukken. Op eerstgenoemden spoor weg kunnen de Japansche troepen bij hun opmarsch zelfs van treinen gebruik maken, zoodat zij 200 K.M. in een week konden afleggen en reeds bij Tsetsjau de provincie Honan hebben bereikt; sedert het verlaten van Pei- ping hebben zij een linie van bijna 500 K.M. voltooid. De Japanners rukken thans op naar Tsjangte, dat vijftig K.M. ten Zuiden van de provinciale grens ligt. Volgens berichten uit Japansche bron is daar een groote veldslag ont brand. Groote verliezen. Nadat vier dagen en nachten lang zonder onderbreking vewoed is gestre den in de omgeving van Joeangpoeng, ten Noorden van Taijoean, zijn zoowel de Chineezen als de Japanners volko men uitgeput en bezig, in afwachting van versterkingen, hun linies te reor- ganiseeren. De verliezen aan beide zij den zijn zeer groot. De 30.000 tot 40.000 Japanners, die zijn omsingeld, hebben pogingen gedaan, door de linies hun ner tegenstanders heen te breken, waarbij de Japanners duizenden man schappen verloren. Ten Noordwesten van Sjanghai tus schen Nanstang en Tazang is geduren de een etmaal met afwisselend succes gestreden om het bezit van een dorpje, waarbij 1400 Chin, soldaten wer gedood, die hadden gezworen op hun post te zullen blijven. Den geheelen dag hebben de Japanners getracht over het riviertje daar ter plaatse te trekken en zij slaagden daarin pas, toen de gemo toriseerde afdeelingen in actie kwamen. Bij aankomst in het dorpje waren van de 1400 soldaten nog slechts tien in le ven, die bleven doorvechten, totdat ook zij het leven hadden gelaten. Vrijdagmorgen kwam de raad van de gemeente Eethen in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester I). v. d. Schans. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergade ring werden onveranderd goedge keurd. Onder de ingekomen stukken is een proces-verbaal van kasopnome bij den gemeente-ontvanger. De hoeken en bescheiden bleken in orde. In kas was een bedrag van 27.25. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Zonder hoofdelijke stemmen wordt ingegaan op het voorstel van B. en W. betreffende een verzoek van M. Spoor, voor bijdrage reiskosten voor zijn kind, dat de U.L.O.-school te Waalwijk bezoekt. Besloten wordt 1.per week toe te staan. Voorts is er nog ingekomen een verzoek van de Waterleidingmij. om grond beschikbaar te stellen voor hel plaatsen van een syphon in Genderen. B. en W. stellen voor 120 MJ grond a 10 cent de M- aan te koopen en de rechten op die grond aan de Water leidingmij. over te dragen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangeno men. Tot slot zijn er nog drie verzoeken om subsidie binnengekomen van de Burgerwacht in Drongelen, den B.V.L. in Genderen en van de landbouw school uit Andel. Deze verzoeken zullen in handen worden gesteld van de commissie van onderzoek der begrooting 1938. Enkele wijzigingen van de begroo ting 1937 zijn van vrij simpelen aard zegt de voorzitter. Worden goedge keurd. Ook moet wijziging gebracht wor den in het geldlecningsbesluit. De voorzitter zegt dal deze wijzi^ing. enkel van formeelen aard is. Oor spronkelijk stonden namelijk als ver- val-data genoemd 1 Juli en 1 Januari. Dit moet worden 30 J.uni en 31 .De cember. Aldus wordt besloten. Conversie geldleening. De voorzitter zegt dat in een vorige raadsvergadering besloten is om een geldleening bij de R.V.S. a 4lU% te converteeren tegen 3Ged. Staten hebben hiertegen bezwaren gemaakt. Thans is echter een gunstigere re geling verkregen tegen 3V»%. Het be treft hier een bedrag van 30.000. Wordt goedgekeurd. Aanbieding begrooting 1938. De voorzitter zegt dat de gewone dienst van de gemeentebegrooting een eindcijfer aangeeft van 95003,87 en de totaal dienst een eindcijfer van 2810.97. Deze begrooting wordt in handen gesteld van de commissie van onder zoek bestaande uit de heeren Donker, G. v. d. Beek en v. d. Stelt. Rondvraag. De heer Donker zegt, dat het nu juist een jaar geleden is dat de raad het besluit nam een nieuw raadhuis te bouwen. Nog steeds is er van een nieuw raadhuis echter nog niets te zien. Spreker heeft hierna in den raad al dikwijls gevraagd en kreeg dan ten antwoord dat het er wel gauw zal komen. Nou is 1937 reeds bijna ten einde zegt spreker, en nog steeds is er niets van het raadhuis te zien. Er wordt door de mcnschen allemaal maar over gepraat en men gaat denken dat er toch niets meer van komt. De voorzitter zegt dat bij hem wel een weinig schuld zit, daar hij in het voorjaar te lang gewacht heeft om iemand te zoeken die de teekeningen DRAISJtlA-vAN-VALKENBURG 'S-: e A /iLE" or-~Zacht van smaak - prus 70 ct^c kan maken. Ten slotte heeft spreker echter per sonen bereid gevonden die de plan nen willen maken. Het wachten is nu slechts op den dag wanneer die plan nen zullen afkomen. De voorzitter maakt dan aan een misverstand uit de vorige raadsver gadering een einde. Toen had spreker gezegd met een bepaald persoon een onderhoud gehad te hebben. De heer Donker zeide toen dat dit onderhoud niet had plaats gehad. Spreker heeft hier echter het bewijs dal dit onder houd wel plaats heeft gevonden en dringt er op aan wanneer iemand nog eens iets dergelijks heeft eerst met den voorzitter onder vier oogen eens te praten. Dan kunnen dergelijke misverstanden voorkomen worden. Hierna sluiting. Verhooging, tot 200 opcenten van de personeele belasting. In voering straatbelasting. De raad der gemeente Geertruiden berg kwam Vrijdagavond in Openbare vergadering bijeen. Voorzitter: Burgemeester Bianchi; Secretarisde heer W. Meijers. Aanwezig alle leden. 1 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het 2e kohier Hondenbelasting dienst 1937. De voorzitter zégt dat er honden in den loop van het jaar zijn bijgekomen. Hiervoor moet een 2e kohier Honden belasting 1937 worden vastgesteld. Opbrengst ervan 29.50. Wordt goedgekeurd. 2 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van di verordening, regelende de eischcn van benoembaarheid en de be zoldiging van de veldwachters der gemeente Geertruidenberg. De voorzitter zegt dat een paar raadsvergaderingen geleden deze ver ordening gewijzigd is in verband met het eervol ontslag van den nachtwa ker P. Werelds. Toen werd tevens be sloten om het nachtwaken voorlaan aan een gemeenteveldwachter op to dragen. In verband met deze wijziging is er toen een correspondentie ge voerd tusschen het gemeentebestuur, Ged. Staten en den Commissaris dei- Koningin. Aan het gemeentebestuur is toen voorgeschreven dat de bepa ling betrekking hebbende op den nachtwaker uit de verordening moet worden geschrapt, omdat een veld wachter geen nachtwaker is. Dit wordt goedgekeurd. 3 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tol vaststelling van een verordening betreffende het beroep, bedoeld in de artikelen 13,15, 17 en 18 van het Reglement Auto-vervoer personen. De voorzitter zegt dat vanaf 1 Sep tember de huur-auto's en taxi's aan bepaalde voorwaarden volgens de ver ordening moeten voldoen. B. en W. en den raad moeten nu een verordening vaststellen, regelende het beroep bij den raad, van de taxi- en auto-verhuurders, wanneer zij mee- nen dat hen door B. en W. ten rechte of ten onrechte nadeel is aangedaan. De heer Okkerse vraagt of dit re glement ook geldt voor hen die reeds een auto-verhuurinrichting hebben. De Voorzitter bevestigt dit. Het voorstel van B. en W. wordt hierna zonder hoofdelijke stemmen goedgekeurd. 4 Aanbieding der gemeente-begroo ting en de daarbij behoorende be- drijfsbegrootingen dienst 1938. De voorzitter zegt dat deze begroo ting 14 dagen ter visie zal worden ge legd, waardoor de raadsleden in de gelegenheid zijn, deze begrooting in te zien. Tot leden van de commissie die de begrooting zullen nazien en daarover rapport zullen uitbrengen worden benoemd de heeren Sassen, Dirven en Boon. De voorzitter zegt dat de gemeente er op het oogenblik zeer slecht voor staat en niets meer kan hebben of ze zal noodlijdend worden, daar de laat ste reserves, verhooging van het aan tal opcenten personeele belasting en invoering straatbelasting noodzake lijk waren om de begrooting sluitend te krijgen, terwijl op ongeveer alle posten tot het uiterste bezuinigd is. 5 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een verordening tot het heffen van 75 opcenten op de gemeente fondsbelasting. De voorzitter zegt dat deze veror dening jaarlijks moet worden vastge steld. Ook nu geschiedt dit weer voor een jaar. 6 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een verordening tot het heffen van 200 opcenten op de Perso neele Belasting. De voorzitter zegt dat deze verhoo ging van het aantal opcenten drin gend noodzakelijk was om de begroo ting sluitend te kunnen maken. De heer Okkerse heeft hierover het een en ander te zeggen. Spreker wil namelijk voorstellen om wanneer de verhooging tot 200 opcenten wordt goedgekeurd de kleine huurders, dus hen die b.v. tot 3.in de week ver wonen er buiten te laten. Voor deze menschen zegt spr. beteekent ieder dubbeltje dat noodeloos wordt uitge geven een heel bedrag en de belasting legt deze menschen zware verplich tingen op. Voor de gemeente zou het, aldus sp«r., geen bezwaar opleveren, wanneer deze menschen buiten de verhooging werden gelaten. De voorzitter zegt dat het voorstel van den heer Okkerse niet voor be handeling in aanmerking kan komen, daar het volgens de wet niet uitvoer baar is. De gemeente is in de 7de klas ingedeeld en daardoor is de aftrek voor de kleinere huurders in verband met de progressie reeds aanmerkelijk. De heer Okkerse zegt dat het in veel andere gemeenten wel kan. De menschen hebben geen geld om een dergelijke verhooging te kunnen be talen. Spreker heeft er met iemand van de belastingen over gesproken, die hem zeide dat er geen overwegend bezwaar zou zijn, wanneer de kleine re huurders van de verhooging wor den vrijgesteld en nu komt men hier vertellen dat dat niet kan. Spreker zou hel eerst toch wel eens willen probeeren. De voorzitter zegt er van overtuigd te zijn dat het niet kan. Iedereen, zegt spr., moet in de belastingen van de gemeente opbrengen. Die zgn. armere menschen kunnen toch niet overal van buitengesloten worden. Een ander zou voor hen alles maar op moeten brengen, terwijl zij allen van ander mans geld leven. Men kan zegt spr. de gemeente toch niet gaan verdeelen in twee groepen: eene groep die alles moet betalen en een andere groep die alles meeneemt. De heer Okkerse zegt zelf toch lie ver enkele guldens meer te willen be talen, dan het bij die arme stumpers te laten weghalen. De voorzitter zegt dat het nu een maal niet kan en leest uit de belas tingwet voor dat de huren tot 2. reeds vrijgesteld zijn van personeele belasting. De heer Okkerse zegt dat het goed mogelijk is, maar dat iemand die 2.50 huur betaalt er dikwijls har der voor kan zitten dan iemand die 1.50 of 2.moet betalen. Spre ker vraagt dan ook den raad zijn voorstel te steunen. De voorziter zegt dat de raad dit voorstel niet kan steunen daar het niet voor aanneming vatbaar is. Er is wel een weg om die personen buiten de belasting te houden en die wet ligt in een tariefs-wijziging. Dit moet echter geschieden 4 maanden voor 't nieuwe belastingjaar aanvangt, zoodat het daarvoor nu reeds te laat is. De heer Okkerse is nog niet over tuigd en zegt dal men eerst nog eens advies bij de belasting-autoriteiten kan inwinnen. De voorzitter zegt dat men dit niet hoeft te doen, daar men daaraan niets kan doen. Een dergelijke vraag zou totaal overbodig zijn. De heer Okkerse zegt dat wanneer het nu eens wel zou kunnen en de ge meenteraad het besluit reeds genomen heeft, men mosterd na den maaltijd krijgt. De voorzitter zegt dat de heer Ok kerse het absoluut mis heeft. Het is reeds jaren te voorzien geweest, zegt spr., dat de gemeente voor dit feit zou komen te staan en nu is het zoo ver gekomen. De gemeente zit bijna aan den grond en kan in het geheel niets meer hebben. Het voorstel van B. en W. wordt hierna zonder hoofdelijke stemmen aangenomen. 7 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van een straatbelas ting. De voorzitter zegt dat deze belasting geheven wordt volgens de kadastrale huurwaarde en dat het voorstel van B. en W. is, 6% te heffen. Deze be lasting zal volgens spreker niet langer dan 1 of 2 jaar noodig zijn. De heer Okkerse zegt met deze be lasting totaal niet op de hoogte te zijn. De voorzitter vraagt of hij dan ook niet met onmogelijke voorstellen zal komen. De heer v. Dirven vraagt wat de opbrengst ongeveer zal zijn. De voorziter zegt dat deze op 4500 is geraamd. Het percentage van 6% is vastgesteld om de begrooting slui tend te kunnen krijgen. De heer Okkerse vreest er voor dat de bouwvereeniging deze straatbelas ting misschien zal verhalen op de huurders. De voorzitter acht dit niet waar schijnlijk. De heer Okkerse vraagt of de mid denstanders, zooals slagers en bak kers ook onder de belasting vallen. De voorzitter is verwonderd over deze vraag en zegt dat de middenstan ders er natuurlijk even zoo goed bij hooren. Het voorstel van B. en W. wordt hierna zonder hoofdelijke stemmen aangenomen. 8 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een kasgeldleening. De voorzitter zegt dat dit agenda punt ook al een gevolg van de misere is, om namelijk over voldoende geld middelen te kunnen beschikken en niet vast te raken is de gemeente ge noodzaakt een kasgeldleening te slui ten. B. en W. stellen voor die aan te gaan met de Bank van Nederlandsche gemeente tot een maximum van 10000 tot ,ultimo December 1938; debetrente 33/«%, credietrente Vi%. 9 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot conversie van geldleeningen. De voorzitter zegt na al het minder goede ook iels te kunnen meedeelen dat de gemeente wat voordeel ople vert Ten eerste is er een leening die ge converteerd kan worden tegen 3'/a% gedurende de eerste 5 jaar. Daarna wordt de rente 33/«%. Voor de eerste 5 jaar zal er 1% boete verschuldigd zijn bij vervroegde aflossing. Wordt goedgekeurd. Voorts zijn er twee leeningen bij de N.V. „Vesta", levensverzekeringmij., respectievelijk groot 19000 gulden en 39000.De rente hiervan a 33/»%, kan geconverteerd worden tot 3l/a%, gedurende de eerste 15 jaar. Na 15 jaar zal deze rente weer verhoogd worden tot 4%. Hierbij zijn geen boe te-bepalingen gemaakt. Wordt goedgekeurd. Voorts zijn er nog twee obligatie- leeningen respect, groot 59500. en 4000.—, die de N.V. „Vesta" wil converteeren op dezelfde voorwaarden als de twee bovengenoemde leeningen van 19000.en 39000.Ook dit wordt goedgekeurd. 10 Ingekomen stukken. a). Van Ged. Staten, dal is goed gekeurd de capitulanten verordening b). van de Spaarbank „Dordrecht" dat de rente is verlaagd. Worden voor kennisgeving aan genomen. c). Ingevolge wijziging der gemeen tewet is de gemeente voortaan ver plicht zich te verzekeren tegen fraude. B. en W. stellen voor dit ook voor deze gemeente in te voeren. Aldus wordt besloten. d). Verzoek om toetreding tot de spaarregeling B.-steun. De heer Okkerse is er bang voor dat wanneer de minister ziet dat werkloozen iedere week een 0.25 kunnen missen hij de steun zal gaan verlagen. De voorzitter zegt dat men daar zeker niet bevreesd voor behoeft te zijn. Besloten wordt zonder hoofdelijke stemming tot deze spaarregeling toe te treden. e). Verzoek van de R.K. Werk- liedenvereeniging om bijdragen voer hen die door ziekte of anderszins niet langer in staat zijn de premie voor de ziekteverzekering te betalen. De voorzitter zegt er niet voor te zijn dat dit verzoek wordt aangeno men, alhoewel de beide wethouders 'n andere meening zijn toegedaan. De gemeente kan maar niet aan 't geven blijven, dat zal men wel inzien wan neer men de begrooting eens goed be kijkt. Wethouder de Kroon is voor het verzoek van de R.K.W.V.. Hij is van meening dat menschen die steeds trouw betaald hebben en door over macht niet langer in staat zijn, door te betalen gesteund moeten worden. De voorzitter zegt dat men niet aan het geven kan blijven. Men heeft zoo pas ook weer een spaarregeling aan genomen. Er wordt reeds genoeg voor den arbeider gedaan. De heer Boon is van meening dat een ondersteuning meer op den weg der Burgerlijke Armbesturen ligt. De voorzitter kan dit beamen en zegt dat wanneer op het verzoek wordt ingegaan, dit de gemeente 700.— zal kosten. Dit geld moet verkregen worden door van posten, waarop reeds tot het uiterste bezuinigd is, nog wat af te doen. Dit kan niet voort blijven duren. De heer Dirven ziet wel iets goeds in het verzoek. Wanneer de gemeente hier ste,unt, wordt die steun over ie dereen omgeslagen, terwijl het an ders neerkomt op enkele personen en vereenigingen. Ook wethouder Sassen steunt het verzoek. Besloten wordt echter om 't verzoek nog voorloopig aan te houden om eerst naar het een en ander bij de R.K.W.V. nog eens te informeeren. f). Verzoek van de Godshuizen om het door de gemeente bij hen ge dane voorstel, om rente-verlaging niet door te voeren. Dit wordt aangeno men. De heer v. d. Loo informeert bij de rondvraag dan nog of er reeds iets of ficieels bekend is, of er al dan niet weer een garnizoen in Geertruidenberg komt, dan was de gemeente ineens weer overal bovenop.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2