Gemengd Nieuws. BURGERLIJKE ™Mn Loonopzand. Rechtzaken. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" v De voorzitter kan hierover nog niets ineedeelen, daar hem nog niets bekend is. Weth. Sassen is van meening dat er aangaande het garnizoen wat mee* fut van de inwoners moet uitgaan. In alle oude garnizoensplaatsen wordt actie gevoerd om het garnizoen weer terug te krijgen. Spreker had nu eens graag gezien, dat jeugdigere personen in deze eens het initiatief namen en trachtten of er niet iets te bereiken valt. Een garnizoen zou voor Geertrui- denberg van zeer groote beteekenis zijn. Spaarregeling Steunverlee- ning-B. Een sluitende begrooting aan geboden. Maandagavond kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van den Edelachtb. Heer Burgemeester J. Mal- lens. Secretaris de heer v. d. Wee. De heer Roestenberg is met kennis geving afwezig. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Een drietal besluiten van Ged. Staten, betreffende goedkeuring van begrootingswijzigingen. b. Idem, betreffende conversie van geldleeningen. Worden voor kennisgeving aangeno men. c. Bericht van de maatschappij „Pensioenneering", dat een aldaar ge converteerde leening van 12.000, niet anders kan worden afgelost, dan met 1% boete. Dit is niet naar den zin van B. en W. en zij stellen dan ook voor, het raadsbesluit, waarin tot con versie werd besloten in te trekken. Al dus geschiedt. d. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeenteontvanger. In kas was een bedrag van 168511.77, terwijl vol gens de boeken dit bedrag zich ook in de kas moest bevinden. e. Kon. Besluit, dat is goedgekeurd het raadsbesluit om over te gaan tot aanleg van trottoirs in bepaalde wij ken. f. Van Ged. Staten goedkeuring van het raadsbesluit betreffende wijziging van het werkliedenreglement. g. Mededeeling van den minister van Binnenlandsche Zaken dat bij Kon. Besluit is goedgekeurd het uit breidingsplan van deze gemeente. De Voorzitter zegt niet anders te kunnen doen, dan de gemeente geluk wenschen met dit feit. Spr. hoopt dat dit uitbreidingsplan zal mogen strek ken tot welzijn van de gemeente en hare inwoners. Deze laatste ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Verkoop van de Openbare School aan de Gasthuisstraat. Uit het volledig prae-advies blijkt het volgende voorstel van B. en W. a. Aan het R.K. Kerkbestuur de school te verkoopen voor 2800. b. Over te gaan tot het bouwen van een nieuwe bergruimte voor onder brenging van de brandweer, politie- cachotten, enz. en daarvoor een crediet van 2200.te willen verleenen. De Voorzitter zegt dat dit voorstel in de vorige raadsvergadering werd aan gehouden om in nader overleg te tre den met het Kerkbestuur. Men wist toen namelijk nog niet zeker of na ver koop het oude schoolgebouw zou wor den afgebroken om er een nieuw voor neer te zetten of dat het oude zou wor den verbouwd. Het is echter de bedoeling van liet kerkbestuur de school te verbouwen, waarbij met redelijke aesthetisc.he eischen zal worden rekening gehou den. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st. goedgekeurd. Spaarregeling Steun-B. Deze spaarregeling is uitsluitend voor tewerkgestelden en steuntrek kers. Wanneer zoo'n persoon 0.25 per week stort, dan wordt hieraan door de overheid 0.25 aan worden toegevoegd voor gezinnen van 2, 3 en 4 kinderen en 0.40 voor grootere ge zinnen. Aannemende dat 150 werkloozen aan deze spaarregeling zullen deelne men en dat de suppletie gemiddelc 0.32J/2 per persoon bedraagt, dan zal de totale uitgaaf per jaar loopen over 2.535. waarvan wederom uitgaan de van de gedachte dat de steunbijdra ge van het rijk 85 beloopt, 2.155. ten laste van het Rijk is te brengen en de rest of 380.— (ronde sommen' door de gemeente is te dragen. De Voorzitter zegt dat het misschien wel eigenaardig zal klinken wanneer B. en W. voorstellen aan het verzoek van den minister te voldoen. Meerma len is namelijk door het college van B. en W. tot uitdrukking gebracht dat de loonen in werkverschaffing absoluut te laag waren, waarin wij af weken van de meening van de regeering. Des niettegenstaande hebben B. en W. toch gemeend het verzoek te moeten steunen, doch alleen omdat in deze spaarregeling -de overheid bijdraagt. Reeds 95 personen hebben zich voor deelname aangemeld. De heer v. d. Heuvel juicht dit plan toe, doch is van meening, dat wanneer het rijk 85% bijdraagt, de gemeente 461.25 krijgt te betalen in plaats van 380.—. De Voorzitter zegt dat dit verschil zit in het afronden van getallen, want in feite draagt het rijk 84,...% bij. Mocht echter het bedrag hooger zijn dan geraamd, dan hoopt spreker dat de gemeenteraad dit zal toestaan. Goedgekeurd. Een voorstel van B. en W. tot wij ziging der politie-verordening wordt eveneens goedgekeurd. Deze wijziging, betreft, zooals uit het prae-advies blijkt voornamelijk wiel rijders, die zich bij een stopplaats van het verkeer tusschen auto's, wagens e.d. door naar voren dringen. Dit is voortaan dus verboden. Van den heer L. Verbaandert is we gens ziekte verlenging gevraagd van den termijn van ontruiming der hem in eigendom toebehoorende onbe woonbaar verklaarde woning. B. en W. stellen voor hem alsnog een termijn van 9 maanden toe te staan. De heer v. d. Heuvel zou de vast stelling van eventueele ontruiming aan de bevoegdheid van B. en W. willen overlaten. De Voorzitter zegt dat men de vast gestelde termijn kan beschouwen als een waarschuwing, dat hij nog 9 maanden heeft. Mocht noodzakelijk deze termijn te kort blijken dan kan nog tot verlenging worden overge gaan. Goedgekeurd. Bouwen van een muur langs Bijz. School N.H. Overeenkomstig het verzoek van het bestuur der Bijz. School voor N.H. te Loonschendijk, stellen B. en W. voor 185.— beschikbaar te stellen voor den bouw van een muur langs school en speelplaats. De Voorzitter zegt dat uit overgroote bescheidenheid het schoolbestuur eerst niet met het verzoek voor den dag durfden komen. Door het bouwen van dezen muur zal aan een onhoudbaren toestand een eind worden gemaakt. Goedgekeurd. Verzoek van de caféhouders om verlenging van politieuur. Gevraagd wordt het politieuur voortaan op 12 uur te mogen stellen. C.q. eventueele verlenging na 11 uur des avonds gratis te willen verleenen en verder te willen bepalen, dat in den vervolge geen vergunningen tot het plaatsen van danstenten, hetzij op pu bliek dan wel op particulier terrein meer mogen worden toegestaan. De Voorzitter gelooft dat men voortaan iedere vergadering geabon neerd is op dergelijke verzoeken en stelt namens B. en W. voor afwijzend te beschikken. De heer v. d. Heuvel geeft in over weging t.z.t. toch rekening te willen houden met de zware lasten in dit be drijf. Ook de heer Snaphaan is deze mee ning toegedaan en wil voorstellen om t.z.t. b.v. de biljartbelasting af te schaffen. Hiermede zouden alle café houders gebaat zijn en met verlenging van politieuur slechts enkele. De Voorzitter zegt dat dit alleen mo gelijk zal zijn bij verbetering van den algemeenen toestand. Hiervan zal dan wel elke categorie personen van pro- fiteeren, maar toch zal dan rekening gehouden worden met de hier betref fende personen. Het verzoek van de café-houders wordt met algemeene stemmen ver worpen. Aanbieding begrooting 1938. De Voorzitter zegt dat de heeren ge bleken zal zijn dat deze vergadering langer is uitgesteld dan men gewoon is. Dit ligt daaraan, zegt spreker, dat wij onze begrooting niet kloppend konden krijgen. Toch zijn wij nog in staat geweest, om de begrooting slui tend- te kunnen aanbieden. Wij zeggen echter niet, wat er allemaal voor ge daan is moeten worden om dit te be reiken. Dat zal echter wel blijken in de diverse commissie-vergaderingen. Wij hebben, zegt spreker, alle moeite gedaan om de begrooting kloppend te krijgen, maar nu we zoover zijn, kunnen wij tot de regeering zeggen, we hebben U voorloopig nog niet noo- dig. Ieder die de begrooting dan ook bestudeert, zal tot de overtuiging ko men, dat er uitgehaald is wat er in zit en men zal dan ook bemerken dat de gemeente geen groote sprongen meer behoeft te doen of ze zit vast. Er wer den twee commissies benoemd om de begrooting te onderzoeken. In de eene commissie hebben zitting de heeren: Roestenberg, Dingemans, v. d. Heuvel, Markus, Snaphaan, Vrinten en Val- deren; in de tweede commissie de hee ren Nieuwstad, v. Iersel, Elshout, de Jong, Smit, Snoeren en Verhoeven. Rondvraag. De heer Dingemans vraagt of er niet iets aan den waterloop van de Heuvel- straat-Hilzestraat gedaan kan worden, daar deze waterloop geweldig stinkt. Als vermoedelijke oorzaak haalt spre ker aan ratten en de aansluiting van privaten op de rioolleiding. De Voorzitter zegt dat vorige week Vrijdag een schrijven van inenschen is ontvangen die in bovengenoemde buurt wonen, waarin hetzefde ge vraagd werd. Er is toen een schrijven teruggestuurd, waarin afdoende mid delen aan de hand zijn gedaan om het kwaad te verhelpen. Hierna sluiting. Steekpartij kermis tijdens de te Breda. Twee menschen met eeu mes gestoken. Reeds op den eersten avond van de kermis te Breda heelt een steek partij plaats gevonden, waarbij twee personen ernstig werden gewond. Zondagavond laat bevond zich in een calé de 22-jarige C. v. B. uit Oosterhout,die het andere bezoekers lastig maakte en daarom door den 24jaiigen kellner van K., eveneens wonend te Oosterhout, uit het calé werd verwijderd. Even later keerde hij terug met een geopend knipmes in de hand, waarmede hij den kellner een diepen steek in den schouder toebracht en vervolgens vluchtte. De gewonde wist nog het politie- posthuis aan de Trekpot te bereiken, waar hij bewusteloos neeizeeg. Nadat de politie een noodverband had gelegd, werd de man naar het St. Ignatius-ziekenhuis gebracht. Inmiddels hadden eenige burgers een achtervolging ingezet. Op de haven wist een der achtervolgers, de heer d. L. uit Terheijden, den dader bijna te grijpen, doch deze draaide zich om en bracht den heer d. L. met het mes een zoo hevigen steek in het hoofd toe dat het lemmet van het mes albrak en de punt in den schedel bleef steken. De heer d. L. werd in bewusteloozen toe stand naar het ziekenhuis gebracht. De dauer sprong in de haven en zwom naar de overzijde, waar hij zich verborg in een schuit. Daar is hij door de politie gearresteerd en later in het politiebureau opgeslo ten. De toestand der beide gewonden was vanochtend van dien aard, dat levensgevaar geweken wordt geacht. Door draaiende as gegrepen. Schilder op slag gedood. In de textielfabriek Rigtersbleek te Enschedé is gistermiddag de 30-jarige schilder H. H., die daar werkzaamheden verrichtte, door een diijfstang gegrepen, De man werd door een as gegrepen en was op slag dood. Tragisch ongeluk te Vreeswijk. Jongen in paal der electrische leiding geklommen, Zijn beide beenen kwijt. Gistermiddag drie uur klom de twaalfjarige J. de R. in een der palen der electrische leiding, welke nabij de nieuwe sluiswerken ten behoeve dezer werken zijn opgericht. Hij raakte met zijn voeten de leiding, waardoor een stroom van 10.000 volt ging Een voorbijganger hoorde zijn gekerm en haalde hulp. Beide beenen van den jongen bleken ver brand te zijn. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Utrecht overge bracht, waar beiden beenen geam puteerd moeien worden. Uit een trein gevallen en gedood. Tusschen Ede en De Klomp is een inwoner van Jutphaas uit een van Arnhem komenden trein ge vallen en terecht gekomen op de andere rails. Hier is hij door een van den tegenovergestelde!) kant komenden Hrein overreden en geheel vermorzeld. Schipper verdronken. Te Loenersloot is naar de »Utr« Crt« meldt de schipper H. uit Her wijnen van zijn schip in het Mer- wedekanaal gevaden en verdronken. Meisje vermist. Er bestaat ellendige onzekerheid omtrent het lot van de 7-jarige Lijntje Huizer, die sedert Vrijdag middag uit de ouderlijke woning aan de Brielschelaan te Rotterdam wordt vermist. De politie zet met kracht de na. sporingen voort. Bij de politie heeft zich een automobilist gemeld, die vertelde dat een jongeman hem op een der buitenwegen bij Rotterdam had gevraagd een jong meisje mee te nemen, hetgeen hij heeft geweigerd. Achteraf heeft hij dit in verband met de vermissing van de 7-jarige Lijntje Huiser gebracht. Dit was op den nieuwen Rijks straatweg naar Dordrecht, onder de gemeente IJsselmonde Reeds had de politie op de aangeduide plaats een uitgebreid onderzoek ingesteld maar zonder resultaat. Thans heeft de automobilist ter plaatse nog enkele aanwijzingen gegeven. Het spreekt van zelf, dat ook in deze richting het onderzoek met kracht wordt voortgezet. Ook zijn in een urinoir meisjes- kleeren gevonden, waarvan men dacht dat zij aan het vermiste kind behoorden. De moeder heeft ze echter niet als zoodanig herkend, alhoewel de politie wel in die richting zoekt. Ook het onderzoek in andere richtingen wordt nog steeds voort gezet, maar de politie heeft zoo goed als geen houvast, terwijl wilde ge ruchten die steeds weer opduiken, het onderzoek bovendien in ernstige mate belemmeren. Twee mannen verdronken. Drie arbeiders uit Wartena, die bij de werkverschaffing bij de Geeuw werkten, keerden gisteren per roei boot naar huis. Zij poogden zich daarbij door een passeerende motor boot te laten sleepen. Bij die pogingen is de roeiboot dwars komen te liggen en omgeslagen,, waardoor de drie mannen te water raakten. Een van hen J. Hoekstra, kon den wal be reiken, maar de beide anderen, Algra en K. de Jong, vaders van 2 en van 6 kinderen, zijn verdronken. Familiedrama te Maastricht. Vader doodt zijn dochtertje. Zondagmorgen heeft zich in een woning te Maastricht een familie drama afgespeeld dat aan twee menschen he leven heeft gekost. In Maastricht woont de vroegere schoonmoeder van den dader. Deze laatste is de 33-jarige huisschilder L. H. J., die reeds eenigen tijd wettelijk is gescheiden van z'n vrouw welke momenteel in Amsterdam vertoeft. Zondagmorgen vertoonde J. zich plotseling in den achtertuin van het huis, waartoe hij langs een der brandgangen in deze woningcom plexen toegang moet hebben gekre- gen. Toen zijn vroegere schoonmoeder buiten kwam, loste hij een schot op haar, doch trof haar slechts licht in den rechterarm. Toen de vrouw de straat op vluchtte, drong J. ver der de woning binnen. Even later werd er een knal gehoord. Daarna waren de inmiddels ge alarmeerde politie en geneeskundige dienst ter plaatse gearriveerd Toen zij de woning waren binnengegaan vonden zij Jei. zijn elfjarig dochter tje levenloos in de benedenvoorka mer. Beiden waren door een schot in het voorhoofd gedood. Zaterdagavond was J. reeds met twee andere Maastrichtenaren naar Kerkrade geweest. Zij bezochten daar een café waarboven de vrouw van een der anderen woont, In het café is ruzie ontstaan, welke zoo hoog liep, dat J. met zijn revolver op de caféhoudster Wetzels een schot heeft gelost en haar ernstig in den buik raakte. Deze vrouw is in ernstigen toestand naar hetzieken- huis te Kerkrade overgebracht en inmiddels ook overleden. Fraude bij de Robaver. Een vroegere sous-chef van de Rotterdamsche Bank-Vereeniging te Rotterdam een zekeren P., is gear, resteerd, verdacht van fraudes, die hij ten nadeele van de bank zou hebben gepleegd sedert 1927. De man is op het hoofdbureau van politie in bewaring gesteld. üp het stadhuis heeft men ontdekt dat er fraudes moesten zijn gepleegd op liet kantoor bij de bank en dat de gemeente tengevolge van die fraudes was benadeeld. Van deze bevindingwerd onmiddellijk de bank op de hoogte gesteld en de politie werd in de zaak gemoeid. Voor zoover het onderzoek thans heeft uitgewezen, moeten de fraudes over verscheidene jaren loopen en men mag wel aannemen dat er aanzien lijke bedragen mee gemoeid zijn. Op het oogenblik heeft men nog geen overzicht over den stand van zaken, zoodat het nog niet mogelijk is na te gaan hoe groot deze bedragen zijn. Het zou over tienduizenden guldens loopen. De vroegere employé van de Robaver is reeds drie jaar bij de bank weg, zoodat de fraudes, zooals gezegd, al eenige jaren geleden gepleegd zijn. Vliegtuigwrak In Utah ontdekt. Nog onzekerheid omtrent hel lot van de negentien inzittenden In de bergen op 50 K.M. ten Zuiden van Knight (Utha) is op ongeveer drie duizend meter hoogte het wrak ontdekt van het vliegtuig der United Airlines, dat niet op de plaats van bestemming was aange komen. Het is niet bekend, of er van de negentien inzittenden nog iemand in leven is. Het wrak werd ontdekt door een der vele vliegtuigen, die na het bericht van de vermissing waren opgestegen. De piloot seinde de ligplaats van het wrak, doch het zal uren duren, voordat de reddings. brigades, die onmiddellijk zijn ver trokken, het zullen kunnen berei ken. Het gebergte is ter plaatse zeer moeilijk begaanbaar. Nader wordt gemeld, dat de red ders, die thans reeds dicht in de nabijheid van hot wrak zijn geko. men, nog steeds geen teeken van leven hebben bespeurd. Men vreest dan ook, dat alle inzittenden zijn omgekomen. Tot hen behooren vier vrouwen. Valschheid in geschrifte dooreen gemeenteveldwachter. Het gerechtshof te Den Bosch wees arrest in de strafzaak van het Ü.M. tegen den gemeenteveldwach ter van Lage-Zwaluwe P. K. V., die door de Bredasche rechtbank veroordeeld was tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, om dat hij in Mei 1936 te Lage Zwaluwe een schuldbekentenis met borgtocht van de Coöp. Centrale Nutscrediet- bank G. A. te Breda valschelijk had opgemaakt, door het plaatsen van twee valsche handteekeningen op zegel, het afdrukken van het offici- eele stempel der gemeente Hooge en Lage Zwaluwe op beide zegels en het plaatsen van zijn eigen handteekening met den datum en de woorden »Goed voor vijfhonderd gulden«, dit alles met de bedoeling, bet stuk als echt te gebruiken. Het Gerechtshof veroordeelde den man tot vijf maanden gevangenis straf met aftrek. Politierechter. De misdaden in zakformaat, zoo als vechtpartijtjes, elkaar voor al wat mooi is uitmaken of elkanders ruilen en ander eigendom kort en klein slaan, te weinig inkomen op geven aan den steun, gappen enz. enz. beleven een oogenblik van hoogconjunctuur in ons arrondis sement naar het schijnt, want de politierechter heeft een aantal extra- zittingen noodig om door oen berg van dossiers heen te komen, die hem op het oogenblik in overstel pende hoeveelheid toegezonden worden. Zulk een extra zitting was het Vrijdag j.l. en als eerste uit het Brabant van de groote rivieren kwam de 19-jarige arbeider D. V. uit Veen voor het hekje, die minder inkomen aan den steun had opge geven, dan hij in werkelijkheid had en zoo hoopte meer geld uitgekeerd te krijgen dan hem wettelijk toe kwam. Zijn hoop was echter ijdel, want voordat hij profijl kon trekken van zijn valschheid in geschrifte werden de gegevens onderzocht en het bedrog ontdekt. Omdat de man al eens eerder veroordeeld was wegens verduistering, was de offi cier van Justitie streng in zijn eisch twee maanden gevangenisstraf. De politierechter maakte er een voorwaardelijke straf van maar verhoogde de strafmaat tot 4 maan. den, met drie jaar proeftijd. Dat is dus oppassen, baasje I J. C. B brugwachter te Waalwijk had een leelijk woord gebruikt, waar een ander zich beleedigd door voelde. Vijf piek kostte dat scheld woord Ook in Sprang-Capelle was er weer eens een gesnapt met steun- fraude, zekere C. M. Drie weken gevangenisstraf eischte de officier van Justitie De politierechter vol stond echter met een maand voor waardelijk met drie jaar proeftijd M. J. Th. v. H., landbouwer Ie Vlijmen trok bij een ruzie zijn klomp uit en sloeg daarmee een ander viermaal op den schouder. Je kunt toch maar goedkooper op het hoofd van Jut slaan, want nu kostte het hem vijf harde guldens. Th. K., landbouwer te Drunen, moest voor het hekje komen wegens dierenmishandeling. Hij had een paard met een stok geslagen, zonder noodzaak, naar zijn zeggen omdat het dier niet trekken wou. Hij beweerde, dat z'n baas hem daar verlof voor gegeven had. Twee gulden boete luidde het vonnis. RAAMSDONK. Van 9 tot en met 15 Oct. 1937. Geboren: Geene. Gehuwd Johannes C. van Gooi, 28 jaren en Hendrica J. Weterings, oud 26 jaren. Overleden Petronella H. Kuijsters, wed. van Pe trus Kamp, oud 47 jaren. Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 3