Plaatselijke Berichten Woensdag 20 October 1937 No. 84 De Echo van het Zuiden Tweede Blad BELASTINGVERLAGING? Naar wij vernemen zijn na de samen stelling der begrooting aan B. en W. nadere gegevens en cijfers bekend ge worden, y/aardoor het vermoedelijk mogelijk zal zijn eenige belastingverla ging voor te stellen. Zeker een goede boodschap, indien onze inlichtingen juist zullen blijken te zijn. LUIERMAND VOOR BEHOEFTI- GEN BIJ DE BLIJDE GEBEURTE NIS IN HET PRINSELIJK GEZIN. Op initiatief van mevr. van Rijcke- vorsel-Serraris, echtgenoote van den Commissaris der Koningin in Noord brabant, had mevr. Moonen-Sassen, echtgenoote van onzen burgemeester een aantal vertegenwoordigers(sters) van vereenigingen uitgenoodigd op 1.1. Maandag 18 October in zaal 20 van 't gemeentehuis, ter bespreking van 't plan om in onze gemeente te komen tot uitvoering van het sympathieke plan om daarvoor in aanmerking komende moeders die omstreeks denzelfden tijd als de Prinses een kind verwachten, een wieg en baby-uitzet te schenken, een plan dat hoogelijk de instemming heeft van 't Prinselijk paar en de sympathie van 't Nederlandsche volk. Tot dit doel waren dan ten raadhui- ze uitgenoodigd, de Voorzitter der R.K. Werkliedenvereeniging van Waalwijk, F. Passier en de Voorzitter der R.K. Werkliedenvereeniging van Baardwijk, C. Maas, die zonder bericht af wezig waren; de Voorzitter van den Chr. Besturenbond, J. A. Mandema- kers, de Voorzitter van den N.C. Boe renbond, J. van Loon, de Voorzitter van de R.K. Middenstandsvereeniging, Chr. v. Liempt.'de Voorzitter van de A. R. K. A., J. H. van Mierlo, de Voorzitter van de Ambtenarenvereeniging ,,St. Petrus O. de Rouw, de Voorzitter van de St. Vincentiusvereeniging, H. Min- ke, de Voorzitsters van de St. Elisa- bethvereenigingen in de parochies St. Jan, St. Antonius van Padua en H. Ma ria Onbevlekt Ontvangen, resp. de da mes Mevr. Timmermans-Mastboom, Mevr. de Graaff (vertegenwoordigd door mevr. v. Steensel-v. Ertrijk) en Mevr. Surig (vertegenwoordigd door mevr. Goutière-Groenen)alsmede de voorzitster van de Vereeniging ,,De Stille Armen" in voorm. Baardwijk, mej. C. Loeff; de Weleerw. heeren Ds. Miihlnickel, Ds. Louwe-Kooijmans en Ds. Hoffman, voor de diaconiën der Ned. Herv. gemeenten, de eerste en laatste waren vertegenwoordigd door de heeren Bonis en Nelis; de ZeerEerw. heeren Heezemans, van Erp, Verhagen en Kemps, pastoors, voor de R.K. ker kelijke armbesturen; pastoor Heezemans had bericht van verhindering gezonden. De heer Zeckendorf voor de Isr. ge meente (vertegenwoordigd door den heer Leon Hartog); de Voorzitter van de Alg. Tuberculose-commissie, Dr. Langemeijer; de Voorzitter van ,,Waal- wijks Belang" de heer Jud. Timmer mans (vertegenwoordigd door den heer Jan Tielen) Na een welkomstwoord en een dui delijke uiteenzetting van 't doel der bij eenkomst, werd de vraag of alle tegen- woordigen principieel instemden met t plan, bevestigend beantwoord en werd overgegaan tot verdere besprekingen van de wijze van uitvoering enz. Besloten werd uit de moeders, die in de 4 weken voorafgaande aan de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Ge zin een baby hebben gekregen, de keu ze voor toewijzing van een luiermand met inhoud te doen geschieden. De ba by, geboren op den dag der blijde ge beurtenis zal voorgaan en indien dat gezin niet in aanmerking komt voor een luiermand, zal een herinnering in an deren vorm worden gegeven aan dien dag. Het aantal uit te reiken luiermanden met uitzet zal natuurlijk afhangen van de collecte. Om de noodige gelden bijeen te krij- den wordt een collecte gehouden op Zaterdag 23 October, zoo noodig te vervolgen op Zondag 24 October of Maandag 25 October. De collecte zal in ieder van de 4 deelen der gemeente worden geregeld door de Z. E. Heeren Pastoors in overleg met de leden van het Comité in die deelen woonachtig. De collecte zal door dames langs de huizen, met gesloten bussen, gehouden worden. De samenstelling van de luiermand, alsmede de bestemming daarvan zal worden geregeld door een dames-co mité, bestaande uit de presidenten der St. Elisabethvereenigingen of hare plaatsvervangsters, de echtgenooten van de Dominée's en de echtgenoote van den Voorzitter der St. Vincentius vereeniging, alzoo de dames: Mevr. Moonen-Sassen, Mevr. Timmermans- Mastboom, Mevr. Goutière-Groenen, Mevr. van Steensel-van Ertrijvk, Mej. C. Loeff, Mevr. Mühlnickel, Mevr. Louwe Kooijmans, Mevr. Hoffman, Mevr. Minke-Jansen. A.s. Zaterdag wordt dus de collecte voor dit mooie doel in onze gemeente gehouden, een collecte waarmee zeer zeker iedereen zal sympathiseeren om het idee wat er aan ten grondslag ligt en omdat het eenige behoeftige moe ders in eigen gemeente grootelijks zal verblijden. Daarenboven wordt deze collecte ge houden met gesloten bussen, zoodat ie dereen kan geven wat hij kan en wil; een cent van den arme is even lief als een gulden van den beter-gesitueerde, dus iedereen geve wat. Men houde zich nu niet of men het niet weet of dat men niets kan missen. Iedereen kan voor dit mooie doel iets bijdragen! Dus a.s. Zaterdag houde men zijn gift gereed. LIEDERTAFEL „OEFENING VERMAAK". Zooals reeds vroeger voorloopig ge meld, heeft de liedertafel de vereeren- de uitnoodiging ontvangen te komen concerteeren in Tilburg bij het beken de Gemengd Koor ,,Bel Canto". Dit concert is thans definitief vastgesteld op Donderdag 28 October e.k. en zal plaats hebben in de groote zaal van de Koninklijke Liedertafel Souvenir des Montagnards". Zoowel gemengd koor als mannen koor van Oefening Vermaak zullen hier optreden en hebben onder leiding van den heer Gerritsen een 9-tal num mers ingestudeerd. Wij wenschen de liedertafel veel succes in de stad Tilburg. Nog vernemen wij, dat het bestuur voor het a.s. winterconcert in onder handeling is met prima solisten, waar op wij binnenkort nader hopen terug te komen. De Luchtbeschermingsplannen te Waalwijk De plannen ten aanzien van de Luchtbescherming alhier, waarover reeds een en ander werd bericht, beginnen thans vastere vormen aan te nemen. De al reeds aangekondig de groote Propaganda-auond is thans definitief vastgesteld op Donderdag 11 November a.s. in het Bondsgebouw van de R.K. Werk liedenvereeniging. Aan deze propaganda-bijeenkomst die voor iedereen toegankelijk is, zal voorafgaan een tentoonstelling van afbeeldingen en voorwerpen op het bebied der luchtbescherming en wel vermoedelijk op 6, 7 en 8 November a.s. Over een en ander hopen we t.z.t. nog nadere bijzon derheden mede te deelen. Aangezien het van het grootste belang is, dat een ieder in de ge legenheid gesteld worde, de propa ganda-bijeenkomst bij de wonen, verzoekt het Propaganda-comité de bevolking van Waalwijk dringend, om andere eventueele vergaderingen en bijeenkomsten niet op Donderdag 11 November te laten plaats hebben. Laten alle ingezetenen er toe medewerken, dat ook in Waalwijk evenals in tal van andere plaatsen van ons land, de actie voor lucht bescherming succes heeft. Want luchtbescherming is ook voor Waal wijk noodzakelijkwij mogen het luchtgevaar weliswaar niet over schatten, maar nog veel minder: onderschatten Wij moeten rekening houden met de telkens weer op doemende in ternation ale spanningen die, ook al streeft onze Regeering naar vrede, ons tegen onzen wil in een oorlog kunnen betrekken. Daarvoor moeten ook wij hier paraat zijn, omdat óók ónze plaats, ónze huizen, ónze eigen menschen getroffen kunnen worden. Daarom allen op naar de propaganda-ver- gadering op 11 November. Steunt allen het menschlievende werk der luchtbescherming, door u aaneen te sluiten, te organiseeren in de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming. Hierdoor steunt gij de Overheid en dient tegelijker tijd het belang van uw gezin en van uzelf I De Schoenindustrie. In de Dongensche schoenindustrie gaat nu de derde schoenfabriek stopgezet worden. Na Upper Ten en de firma Leijtens, volgt nu de firma Van Tuijn Co., die tegen 23 October a.s. het geheele perso neel, naar wij vernemen een bO h 70 tal, ontslag heeft aangezegd we gens stopzetting. Het ziet er hier vooral tegen den a.s. winter wel zeer droevig uit. Velen zonder werk, anderen die nog werk hebben, ge ringe verdiensten vanwege den zeer beperkten werktijd van 32, ja soms van 24 uur. En zijn we hiermee aan 't einde, als niet spoedig verbetering in de schoenindustrie intreedt? We vreezen terecht van niet en de stopzetting en de naweeën daarvan zullen zich niet beperken tot Don gen, want overal in de schoenindu- stne-plaatsen heerscht een onge kende slapte. En er is geen symptoon voor verbetering alsnog te onderkennen. Liefdadigheidsuitvoering. Een nagenoeg geheel bezet huis heeft Maandagavond genoten van de werkelijk schitterende uitvoering dte gegeven werd in de groote zaal van den R.K. Gildenbond. Opgevoerd werd het vroolijk spel in drie bedrijven »Een Paarden middel» of »De Gebrs. van Buuren, grossiers in manufacturen«, door de Blinden-tooneelvereeniging van het St. Henricus instituut te Grave. Het is werkelijk bewonderens waardig wat deze blinden, die over een zesde zintuig schijnen te be schikken, op de planken wisten te presteeren en een oningewijde zou dan ook niet gezegd hebben dat daar blinden aan het werk waren. Het was verbazend met welK een zekerheid zij zich bewogen en met welk 'n levensvreugd gespeeld werd. Vele andere amateur-tooneelveree- nigingen zouden hieraan een lesje kunnen nemen. Het tooneel, dat voorstelde het kantoor der firma van Buuren, ge tuigde van veel goeden smaak en ook de keuze van personen was in elk opzicht juist. Noch op het decorum, noch op't spel was eenige aanmerking te maken, 't Was in elk opzicht af. Onbedaarlijk heeft het publiek dan ook kunnen lachen met de com plicaties die zich op het kantoor voordeden, door de opvliegendheid van een der firmanten, Chris van Buuren. Iedere Maandagochtend harstte hij op het kantoor in ver. wenschingen uit, totdat dit zijn andere firmant begon te vervelen en deze een paardenmiddel toepaste in denzelfden geest, nl.doorgeweldig te keer te gaan. Ook het overige personeel nam dit middel te baat, met het gevolg dat het niet lang duurde of het geheele personeel kreeg zenuw-aanvallen. Het publiek heeft zich opkostelijke wijze vermaakt er dat dit gewaar deerd werd bleek wel uit het hartelijk applaus na elk bedrijf en uit de talrijkebijdragenin decollecte tijdens de pauze. Wij hopen dit sympathieke gezel schap nog meerdere malen op de Waalwijksche planken te mogen ontmoeten en kunnen overal waar de blinden tooneelclub van St. Hen ricus komt een bezoek dubbel aan bevelen 1 H. Familie St. Antonius-parochie. Bij de sluiting van't welgeslaagde triduum der H. Familie in de St. Antonius parochie deelde de leider pater Carlier mede, dat in deze parochie eveneens een kleine H. Familie voor jongens van 1418 jaar zal worden opgericht. Zooals bekend bestaat deze reeds in de parochie van St. Jan. FILM „St. FRANCISCUS VAN ASSISIë". Hedenavond wordt in den R.K. Gil denbond de bekende film „St. Fran- ciscus van Assisië gegeven, waarvan een der meest bekende schrijvers Joh. Jörgensen het scenario heeft geschre ven. Om het verhaal levendiger en inte ressanter te maken, is naast het his torische leven van Franciscus een dramatisch gebeuren ingelascht, dat door de schaduw der contrasten, juist de glorie en het licht, wat den Heilige omstraalt, duidelijker maakt. Met dit doel heeft de dichter Carlo Zangarini het historische avontuur van Monaldo di Sassorosso en Myria di Leros inge lascht, wier scherp en zinnelijk beeld we zien verschijnen in de bladzijden, die het mystieke leven van Agnes Scifi verhalen. Het „Alg. Handelsblad" zegt er o.m. van „De film is buitengewoon grootsch van opzet, van diepen ernst en laat een machtigen indruk achter". Gaat allen zien en genieten van de schitterende film, van de triomf van de fototechniek en piëteitvolle en massale spel. De film wordt gegeven tot steun van de missies in Borneo en Sumatra der P.P. Capucijnen. R.K. WERKLIEDENVEREENIGING. A.s. Zondag zal de R.K. Werklieden vereeniging haar Jaarfeest herdenken, dat naar goed Roomsch© zede des morgens met een algemeene H. Com munie der leden wordt ingezet, nadat zij ten 7 uur in optocht vanaf 't Bonds gebouw naar de kerk van St. Jan zijn getrokken. Ten 6.3U uur 's avonds heelt de l'eest- vergadering plaats opgeluisterd door de Tooneeivereeniging D.V.S.V., die o.m. zal opvoeren „Ondergang" een vreemd spel in drie bedrijven en een proloog door een Waalwykschen auteur en voorts „Het Versche kadetje" blijspel in een bedrijf. Het belooft dus voor de leden een heerlijke en mooie dag te worden. Een Goed* Huidverzorging! Witte Purol wrijft onzichtbaar weu in de huid en is daarom ook gcsthiki voor gebruik overdag. Dit zuivert de huiu van veiwurmpjcs en pukuels, noudt haar zacht en mooi en vuoikonu het ruw en schiaal worutn. Doos 30, tube 45 ci. bi] Apoth. en urogisten St. Clemens-Jeugdvereeniging. De Jeugdvereeniging der St. Cle- mens-parochie organiseert haar eer- ste Winter-uitvoenng in't Bondsge bouw te v.m. Baaidwijk op Zondag 24 October a.s. des avonds ten 7 uur. Dan zal de tooneelclub »Don Bosco« van de J.W. te Orthen ten tooneele voeren»De schamele straatzanger en 't miraculeuze Lieve- Vrouwke, van Jozef van üen Eijnde. Dit spel is een legende uit 't Rijnland, maar werd omgezet tot een typisch Vlaamsch Volksspel dat niemand minder dan Pierre Balle- dux op z'n repertoire plaatste. Zoowel het stuk als de vereeni ging is dus een bezoek dubbel waard en we twijfelen dan ook niet aan de noodige belangstelling op a.s. Zondag. Biljartwedstrijd. Maandagavond speelden de eerste zestallen van de biljartverenigingen »W.B.C.« en »Het Bandspel» in net café van den heer Frans van Hel- voirt een vriendschappelijke we d strijd met den volgenden uitslag W.B.C. Het Bandsp Fr. Schoelitz 95 Fr. v. Helvoirt Fr. Slaafs 100 B. v. Engelen L. v. Berkel 75 Jac. v. Helvoirt Chr. v. Berkel 46 P. v. Schijndel C. v. Berkel 100 J. Willemsen P. Danckaert 39 L. Moonen W.B.C.Gem. 4,10, hoogste serie L. v. Berkel 25. Het BaudspelGem. 5,43, hoogste serie Jac. v. Helvoirt 43. De returnwedstrijd zal gespeeld worden 8 November in het café van den heer A. v. Berkel. Ned. Herv. Kerk Waalwijk. Tweede lezing Donderdag 21 Oct. 1937 des avonds te 8 uur precies. Spreker: de Weleerw. Heer Ds. B. ter Haar-Romeney te Ginneken. Onderwerp: Kerkelijk leven in Indië. Kweekerij verkocht. De kweekerij van den heer André van Dongen, gelegen aan de Julia- nastraat naast het terrein der Eerw. Broeders, is verkocht voor villa- bouw. Wij verwijzen in dit verband naar achterstaande advertentie betreffen de den verkoop van heesters enz. „Eendracht maakt Macht". Zondagmiddag vergaderde de hand boogschutterij «Eendracht maakt Macht« in 't Vosje, te v.m. Baardwijk. Het bestuur dat periodiek aftreedt werd als volgt herkozenVoorz. J. Kleiberg; vice voorz. J. Verhoe ven; secr. Chr. v. d. Hoven; 2de seer. P. Muskens; H. v. d. Mee penningmeester; Commissarissen P. v. d. Hoven en P. v. Dijk. R.K. Leergangen. Aan de afdeeling Kerkmuziek van het Conservatorium der R.K. Leer gangen te Tilburg, heeft het Cura torium voor practische orgellessen met improvisatie, compositie enz. benoemd de heer Flor Peeters, organist van Metropolitane Kathe draal te Mechelen, professor aan het Conservatorium te Gent en aan het Lemmens-Instituut te Mechelen. ZWIJNTJESJAGER. Gisteravond is een onbeheerd staand damesrijwiel eigendom van A. de D. en staande in den dam naast zijn wo ning aan het Westeinde te v.m. Be- soijen, weggehaald. De politie heeft de zaak in onder zoek. KEURING DIENSTPLICHT. Naar het bureau voor Mil. Zaken ons meldt, houdt de herkeuringsraad in Januari 1938 in eenige gemeenten zit ting. De voorzitter van den herkeu ringsraad kan aan personen die voor de lichting 1938 of voor een vroegere lichting zijn ingeschreven, de gelegen heid geven om bij genoemden raad een onderzoek naar hun geschiktheid in te stellen. Tot het onderzoek worden niet toegelaten vrijwilligers, behoorende tot de landmacht, tot de zeemacht of tot de overzeesche weermacht. Hij die een aanvraag doet moet een geneeskundige verklaring overleggen, waaruit de ver moedelijke ongeschiktheid blijkt en moet voorts vermelden, naam en adres, datum van geboorte, de gemeente van inschrijving en de lichting waarbij hij is ingeschreven. Voorts het korps waarbij hij is ingedeeld en of hij in 1937 voor een keuringsraad is ver schenen en hoe de uitspraak luidde. De aanvraag moet gericht worden aan: De Voorzitter van den Herkeurings raad. Departement van Defensie, Plein 4, Den Haag. WAARSCHUWING VAN DEN MINISTER VAN JUSTITIE INZAKE VOETBAL POOLS. De minister van justitie heeft aan de procureurs-generaal bij de ge rechtshoven een schrijven gezonden, waarin er de aandacht op wordt ge vestigd, dat sedert langen tijd hier te lande ondernemingen werkzaam zijn, die biljetten verkrijgbaar stellen, waarop de uitslagen van voetbalwed strijden kunnen worden voorspeld, terwijl prijzen worden uitgeloofd voor hen wier voorspellingen geheel, of bijna geheel, met de esultaten der wedstrijden overeenkomen (zgn. voet balpools). Naast deze algemeene kenmerken zijn, wat betreft de voorwaarden, waaronder aan deze voorspellingen kan worden deelgenomen, alsmede den opzet van de gebruikte systemen, velerlei variaties mogelijk. Niet te ontkennen valt evenwel, dat de werk wijze. dezer „pools" als regel in strijd komt met de bepalingen der loterij- wet 1905. Daargelaten in hoeverre zelfs deskundigen op het gebied van de voetbalsport bij het raden van wedstrijduitslugen geen rekening kun nen houden met alle het spel beheer- schende factoren, moet immers wor den aangenomen, nu de deelneming is opengesteld voor eenieder, die in het bezit is van een der desbetreffende formulieren (welke in ruime mate worden beschikbaar gesteld), dat in het algemeen van een overwegende invloed op de kansbepaling geen spra ke zal kunnen zijn. Uiteraard geldt dit nog in meerdere mate voor in het buitenland door clubs te spelen wedstrijden, dan voor de in ons land door de nationale ver eenigingen te behalen resultaten. In het laatste geval zou de sterkte der deelnemende partijen o.m. uit vo rige wedstrijden mogelijk nog eenigs- zins kunnen worden afgeleid, maar zelfs hier zullen tal van variabele en oncontroleerbare factoren (men denke b.v. aan ziekte der spelers en invallers) als regel aanwezig zijn, zoodat van een overwegende kansbepaling zelden of nooit gesproken kan worden. Boven dien zal in de practijk deze kansbepa ling t.a.v. alle te raden uitslagen wel bijna nimmer mogelijk zijn. De minister verzoekt tegen deze in strijd met de loterijwet werkende on dernemingen, die misbruik maken van de populariteit van de voetbal sport in ons land, krachtig op te tre den, nu te verwachten is dat bij het begin van het voetbalseizoen de werk zaamheden der „pools" zullen wor den hervat. Zoo noodig waren hij de verkoopers der formulieren -en bij de adminislrtiekantoren der betrokken ondernemingen tot inbeslagneming over te gaan. Ten overvloede wijst de minister er nog op, dat het bovenstaande even eens zal gelden voor soortgelijke on dernemingen t.a.v. andere takken van sport. DE STRIJD TEGEN DE VOETBALPOOLS. Maandagmiddag is voor de Recht bank te Rotterdam in hooger beroep de zaak behandeld tegen de zoogenaamde Vernon Football Pool, welke vertegen woordiger voor Nederland door den Kantonrechter wegens overtreding der Loterijwet werd veroordeeld tot 5.50 boete en een dag hechtenis. Er werd bevestiging van het vonnis geëischt, terwijl de uitspraak op 1 Nov. zal geschieden. De strijd tegen deze voetbalpool-be weging is thans hevig opgelaaid, door de ministerieele aanschrijving om tegen iedere overtreding proces-verbaal op te maken. In bovengenoemd vonnis traden als deskundigen op twee oud-internatio nals, t.w. J. H. Wekker en Bok de Korver, die zeiden dat het onmogelijk is met zekerheid een voetbaluitslag te voorspellen. Dit werd betwist door andere des kundigen, t.w. de oud-internationals E. de Mundt, J. M. Hoogstede, de oud- Sparta-speler G. L. de Roodt, de trai ner van Blauw-Wit R. M. Longin en 100 93 1U0 100 99 100 592

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5