Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. DRUNEN. OUSSEN. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. KAATSHÈUVEL. SPRANGCAPELLE. RAAMSDONK. den trainer van Xerxes, I. Molnar, die een tegenovergestelde meening waren toegedaan. Dat het toch tot een veroordeelend vonnis is gekomen, bewijst wel dat met kracht tegen deze verkapte loterij wordt opgetreden. Naar wij vernemen is ook tegen een drietal agenten van voetbalpools in Den Bosch proces-verbaal opgemaakt. S. D. J. C. Gespeeld in de zaal der Jongens congregatie de derde ronde van de competitie door de Schaakclub S. D. J. C. Frans Boelen—Theo Couwenberg 0—1 Piet Elshout—M. Huiten afgebr. partij 0—1 L. v. Huiten—A. Smits 1—0 M. v. Huiten—L. v. Huiten 1—0 Schaakmat. De uitslag van de 4e ronde van de competitie van »Schaakmat« is als volgt J. Merkx—J. Verdiesen Va M. v. d. SteenW. Brok 1 Ed. IJsseldijk-C. Musters 1 Tafeltennis. De uitslag van hel op de congre gatie gehouden tournooi tafeltennis is als volgt: J. Verhagen 8 8 0 16 M. v. Huiten 8 7 1 14 P. Brok 8 4 4 8 A. Boelen 8 4 4 8 W. Verhagen 8 4 4 8 C. v. d. Wiel 8 3 5 6 B. v. Drunen 8 2 6 4 M. Luijpen 8 2 6 4 J. v. Delft 8 0 8 0 R. K. W. V. De R.K. Werkliedenver. houdt a.s. Maandag 25 October des avonds half acht een algemeene vergadering in de zaal der Meisjescongregatie. Als spreker zal optreden de heer Harry Poll over het onderwerp »Thomas Moore«. De Vestigingswet. Bij gebrek aan een correct functio- neerende Middenstandsvereeniging ter - plaatse kunnen daardoor geen cursussen worden georganiseerd voor opleiding tot het Middenstands- handelsdiploma. Toch zal men daar in Drunen trachten in te voorzien en hebben de heer W. Koozen en Theo v. Delft het initiatief genomen deze cursussen te gaan organiseeren. Wij hopen dat het hun gelukt, zoodat straks als de vestigingswet van kracht wordt onze dorpsge- nooten niet met hun mond vol tanden staan. Pater Peeters komt nietl Pater Peeters had ongeveer toe gezegd op 2 Nov. in Drunen op de Propaganda-avond van de R.K W.V. te komen spreken. Doch door omstandigheden zal dit op dien avond niet doorgaan 11 Ontslagname. Wij vernemen dat de heer Thomas Kuijs ontslag genomen heeft als bestuurslid der R. K. W. V. te Drunen. „B"-steun. In de zaal der Meisjescongregatie werd onder leiding van Wethouder M, v. Halder, als voorzitter van de commissie voor »B«—steun, een bijeenkomst gehouden van werk- loozea. In zijn openingswoord deelde de heer v. Halder mede, dat reeds 37 werkloozen zich voor deze extra »B«-steun hadden opgegeven. Spr. gaf daarna een nadere uiteen zetting van 't systeem. Door een zestal personen die zich daarvoor bereid verklaarden zal in de laatste week van October een collecte gehouden worden, zooals de minister dit gevraagd heeft. Tenslotte werd de gewone »B«- steunregeling nog besproken. Veiling. Pronkboonen f4.6ü. Festivalcomité. Hedenavond om 8 uur houdt het Festivalcomité een algemeene ver gadering in café A. v. d. Geld. Bond van Huiseigenaren. In Drunen bestaan plannen om te komen tot oprichting van een Bond van huiseigenaren, waarvoor reeds een voorloopig bestuur werd samengesteld waarin zitting namen de heeren A. van Drongelen, voor zitter, P. Veltman, seer. R van Son, penningmeester en comm. Chr. Muskens en H. Laarakker. Telephaat Murray. Zondag heeft Drunen weer eenige sensatie beleefd. Prof. Murray heeft daar gewerkt langs de weg en in de zaal van den heer Th. Elshout. Om vijf uur werd gestart met den geblinddoekten prof. Murray voor het uitvoeren van een geheime op dracht. Bij Willem van Sambeek werd een 6 cents Hudson meegenomen, terwijl bij Piet Klerks een 5 cent reep chocolade werd gekocht en bij Sjaan van Drunen werd een gewicht op de schaal geplaatst. In café Ph. Steenbergen werden de drie biljart ballen in den linkerhoek gelegd bij het buffet met de roode bal in den hoek. In het kantoor van Rex schoen fabriek werden een paar lakhiel boordjes No. 18 welke in de monster- kast stonden op een schrijfbureau geplaatst. Tegenover café Th. Elshout werd de bij Klerks gekochte reep choco lade aan een dame geven. Om 7 uur.trad de prof. op voor een tot in alle hoeken gevulde zaal met zijn krasse goocheltoeren en telephatische scènes, die spanning brachten met een afwisseling van humor en lachsalvo's. Prof. Murray had een dankbaar publiek en evenals de geheime op dracht mag deze avond schitterend geslaagd genoemd worden voor publiek en prof. „De Volharding." Op de gehouden algemeene leden vergadering werden de ontstane bestuursvacatures wegens vertrek der heeren Hooijmaijer en Molenaar aangevuld door verkiezing der hee ren Marie Elshout Pzn. en Piet Elshout Thzn. „Wiegenactie.'' Ten huize van Mevr. v. d. Heijden- Perquin had Maandagmiddag een bijeenkomst plaats van een 20-tal dames uit deze gemeente om te komen tot oprichting van een plaat selijk comité tot steun aan de z.g. Wiegenactie.» Besloten werd in den loop van de a.s. week een collecte te houden. Persil gaat demonstreeren. Donderdagnamiddag om 7 uur zal in de zaai der Meisjescongregatie in samenwerking met den Boerinnen- bond van Drunen en Elshout een demonstratie gegeven met Persil. Wat zullen onze dames wasschen. Zaterdag en Zondag jl. we-d in hotel Leemans alhier tot instand houding der fanfare Wilhelmina een bazar gehouden, welke zich in een zeer druk bezoek mocht ver heugen. Vooral des avonds waren de zalen stampvol. Waar het overgroote deel der prijzen door de fanfare ten geschenke zijn gekregen, heeft zij mei deze bazar goede zaken ge maakt. Op »De Baan« alhier is een paard, toebehoorende aan een land bouwer uit de Langstraat, des nachts in een sloot terecht gekomen en werd des morgens verdronken aangetroffen. Ook bij den landbouwer Verhoe ven bleef een zijner paarden plot seling dood, terwijl bij den land bouwer Middelkoop een paard voor de ploeg onwel werd en terstond moest worden afgemaakt. Het afbreken van een woon huis en het ter plaatse bouwen van een nieuwe woning, voor rekening van den heer A. Ribbens alhier is bij onderhandsche aanbesteding op gedragen aan de aannemers Heere te Hank (timmerwerk) en A. van Boxtel (metselwerk) alhier. In den voetbalwedstrijd Veer- sche Boys 3Be Ready 2 had de heer Olieslagers Jr. uit Hank 't ongeluk met zijn knie in een glas scherf te vallen, waardoor een ga pende wonde ontstond. Door dr. Lips te Raamsdonksveer werd de wonde met een vijftal krammen gehecht, waarna de ge troffene per auto naar zijn woning werd vervoerd. De P.T.T.-avond welke Dinsdag 26 October a.s. in hotel Centraal alhier gehouden wordt en waarvan de opbrengst komt ten bate van het P. T. T. Kinderfonds ter bestrijding van de t. b. c. belooft goed te zullen slagen. De directie van de papierfabriek Maasmond heeft het goede voorbeeld van de firma Spijer-Brothers gevolgd door eveneens voor f25.aan plaatskaarten voor haar personeel aan te koopen. De particuliere ver koop gaat eveneens zeer goed zoodat verwacht wordt dat op genoemden ayönd de zaal stampvol zal zijn. De in deze gemeente gehouden collecte ten bate van de «Voor God Actie« heeft f29.45 opgebracht. Door den architect Hub. Baaijens alhier werd aanbesteed het ver bouwen van een woonhuis en het bouwen van een landbouwschuur voor rekening van de wed. A. Th. Buijs-Robbe te Udenhout Ingeschreven werd als volgt a. Timmerwerk, b. Metselwerk. Jos. F v.d. Plas Udenhout a f2830 J. van Heijst a f '^748 Gebr. v. d. Plas a f2665 M. Verspeek a f 26J15 A. P. Brekelmans b f 3875 J. Vercammen Zn. b f3770 Gebr. Brekelmans b f3584 Het werk is aan de laagste in schrijvers opgedragen. De uitslag der laatste ronde van de jubileum-wedstrijden dam men bij de damclub V.D. alhier is als volgtgroep I. Gerr. Jonker—J. Deurloo 2—0 A. de Graag—B. Klerks 1-1 C. Bax—W. v Münster 1 1 C. Schaap—Jac. Timmermans 0-2 Groep II. G. Jonker—H. Heuveling 1 1 M. v. Beijnen \V. v. Münster 20 B. Aerts_J. Andriese 2-0 In deze groep moet nog een partij gespeeld worden. Mooie successen. Op de 12e wintertentoonstelling Zaterdag en Zondag gehouden op Houtrust te Den Haag door de Kyno- logenvereeniging „De Hofstad" waar niet minder dan 912 honden waren in geschreven behaalde de Kaatsheuvel- sche Kynologen prachtige successen. De heer P. van Dun won met zijn New-Foundlander teef Cilia in Open klasse liet predicaat U en 6de prijs. De heer F. Elshout met Dwerg- Pincher rood reu Gold Crimin von Ukkis Heim in Liinité klasse Z. G. 1ste prijs. De heer C. Jansen Loon op Zand met 1). P. rood, teef Tilly in Open klas se Z. G. 4de prijs. De heer Jac. v. d. Linden Kaatsheu vel met Vlinderhondje, reu Tippy in open klasse Z. G. 1ste prijs. Storm over Mexico. Genesius de tooneelclub van de R.K. W.V. blijft de gunst van het publiek genieten. De politie moest er bij te pas komen om Zondagavond een halt toe te roepen aan tien stroom van belang stellenden, die een plaatsje wilden ver overen in de zaal van den R.K. Gil denbond om de opvoering van „Storm over Mexico", een prachtig drama van Jan Grosveld bij te wonen. De eivolle zaal heeft genoten van het sublieme spel dat de jongens onder regie van den Eerw. Broeder Jonathus te lioo- ren en té zien gaven. Zoowel spel, als dictie waren uitstekend verzorgd. Niet minder de grime die uit handen kwam van den Eerw. Broeder Joad. Daarbij de goed passende decor, waarvan de meubels door de firma Frederiks be reidwillig ten gebruike gegeven waren er past geen ander woord voor deze uitvoering dan,,Af". Met zulk werk kunnen de jongens er op rekenen, dat reeds voor een volgende uitvoering de zaal weer te klein is. j Mond- en Klauwzeer zeer kwaadaardig en uitgebreid! Het mond en klauwzeer heerscht momenteel in deze omgeving zeer kwaadaardig en hevig. In den keu ringskring voor vleesch en vee voor Waalwijk en Omgeving wordt mo menteel door den ophaaldienst voor den destructor van den N.C.B. te Son het hoogste procent sterfgevallen ge constateerd. Hierin bereikt Kaatsheu vel een hoog percentage. Vooral het Loonsch Hoekje en de Loonsche Dijk worden ernstig geteisterd. Dagelijks komen sterfgevallen voor. En 't nood- lottigste voor de boeren is, dat zeer veel dieren niet verzekerd zijn, zoodat de schade geheel door den betrokkene zelf moet gedragen worden. „Polleke Prik". Kaatsheuvel krijgt Zondag a.s. weel een van die genoeglijke avonden zoo als alleen de Eerw. Broeders die be zorgen kunnen. Ten bate van „Het Zwakke Kind" is met een vijftigtal jongens ingestudeerd het schitterende Melo-drama in 3 bedrijven en 15 tafe- reelen „Polleke Prik". Het is een spel van echte goed doorleefde kindertra gedie, dat door de jongens van Broeder Jonathus gespeeld wordt, of het door de acteurs zelf beleefd is. Daarbij tre den de „Vroolijke Blazers" het Mond harmonica-orkest van Broeder Gale- nus op, met goed verzorgde ouverture en entre acte muziek. Niet ten on rechte wordt dit mondharmonica orkest beschouwd als een der beste il^ het land. 't Is een koor van 60 in strumenten sterk, dat een toon ont wikkeld zooals men elders zelden of niet hoort. De beau geste, dat het kind zelf speelt en muciseert voor zijn zwakke broertjes en zusjes zal daar naast velen een aansporing zijn, om dezen avond te gaan bijwonen. ST. JOACHIMSMOER. Mond- en klauwzeer. Mochten wij ons aanvankelijk ver blijden, dat het vee gevrijwaard bleef van het zoozeer en alom gevreesde mond- en klauwzeer, thans moeten wij melden, dat op een drietal plaatsen deze ernstige veeziekte is uitgebroken, en de terreinen er mee besmet zijn. SPRANG. Intrede Ds. van Lummel. Het was j.l. Zondag voor de Geref. Kerk van Sprang een blijde dag. Na een vacature van ca. één jaar deed Ds. B. A. van Lummel, die j.l. Donderdag avond door zijn Vader in zijn ambt was bevestigd, zijn intrede als predi kant alhier. De nieuwe leeraar verbond zich aan zijne gemeente met een predikatie naar aanleiding van Ezechiël 3 vers 4: „En Hij zeide tot mij: Menschenkind, ga henen, kom tot het huis Israëls, en spreek tot hen met Mijne woorden". De navolgende gedachten werden hierbij door Ds. van Lummel ont vouwd: 1. Wie er spreekt: een men schenkind: 2. Wat hij spreekt: Gods Woord: 3. Tot wien hij spreekt: tot het huis Israëls. Na de predikatie bracht Ds- van Lummel dank aan God, Die hem met de gemeente verbond, en richtte zich in zijn toespraak tot kerkeraad en ge meente, tot de Classis Den Bosch: sprak woorden van dank aan het adres van den consulent Ds. Keizer, en tot Ds. Hagen, vroegere predikant, tot de naburige kerken en tot Burgemeester en Wethouders. Namens kerkeraad en gemeente sprak ouderling A. C. Fijan, die zeide er van overtuigd te zijn, dat in de ge meente veel blijdschap leeft, dat God weer een eigen herder en leeraar aan de gemeente schonk, en de hoop uit sprak dat Ds. van Lummel's arbeid niet anders dan tot eer en verheerlijking van Gods Naam moge zijn en Gods Woord heerschappij mag voeren in de harten van allen die hem dat Woord hooren verkondigen, waarna de ge meente haar nieuwen herder en leeraar staande de zegenbede uit Psalm 134 toezong. Bij verhindering van Ds. Menke van Genderen, vertegenwoordiger van de Classis Den Bosch, werd door den heer Maijerson, van de zusterkerk van Genderen, een schrijven voorgelezen namens de Classis en het woord ge voerd namens de kerk van Genderen. De heer Kerst sprak er namens de meest naburige kerk (Vrijhoeve— Capelle) zijn blijdschap over uit, dat de gemeente van Sprang weer een eigen dienaar ontving en wenscht de ge meente daarmede geluk; spr. eindigt met de bede dat de Heere Ds. v. Lum mel steeds nabij moge zijn en sterke, en tot rijken zegen moge stellen voor de gemeente. Burgemeester Smit dankt namens 't gemeentebestuur den kerkeraad harte lijk voor de uitnoodiging om aanwezig te zijn. Het is op het oogenblik, zegt Z.E.A., noch de plaats, noch de tijd om te spreken over de verhouding tus- schen overheid en kerk, hoewel een ieder zal moeten toestemmen dat het gewenscht, geboden en van God ge wild is, dat er een goede verstandhou ding bestaat tusschen overheid en kerk. De overheid heeft ook te zorgen dat de openbare godsdienstoefeningen onge stoord kunnen plaatsvinden. Aan de andere zijde is het van belang dat de beginselen der reformatie die in ons land geplant zijn, beleefd worden, waarvan de overheid ook de vruchten zal genieten. Als hoofd der gemeente heet burge meester Smit persoonlijk Ds. en Mevr. van Lummel van harte welkom en wenscht Ds. v. Lummel hier een rijk gezegenden arbeid toe. De Vader van Ds. v. Lummel, die zijn zoon nu mag begroeten als broeder in de H. bediening, sprak vervolgens den nieuwen leeraar toe, en wijst op het werk van een dienaar des Woords, om door zijn dienst den wasdom van het lichaam van Christus te bevorde ren en daarbij rekening te houden met de onderscheiden gaven in de gemeen te, dan zal den arbeid niet vruch teloos zijn. Ds. van Lummel dankte hierna af sprekers hartelijk voor de goede wen schen, waarna de dienst werd beëin digd. Het kerkgebouw was tot in alle hoe ken gevuld. De afdeeling Sprang van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- Transportarbeiders kwam j.l. Maan dagavond in de zaal van den ChJ Volksbond in vergadering bijeen. Nj opening door den voorzitter, dhr. J. (I de Roon, heette hij de aanwezigen har telijk welkom, in 't bijzonder den sprei ker van dezen avond, dhr. M. J. Kuns van Den Haag, hoofdbestuurder val genoemden bond. Na de notulen werden enkele ingd komen stukken behandeld. De aftrek dende bestuursleden voor den Chi Volksbond, de heeren J. C. de Roon el J. de Jong, werden bij acclamatie her benoemd. De heer Kunst sprak hierna over d verbindeindverklaring der C.A.O. ij de schoenindustrie. Spr. zegt dat d aanvrage daartoe bij den Minister is in| gediend. Hoofdzaak is dat door de vei bindendverklaring alle werkgevers i de schoenindustrie onder de C.A.C kunnen worden gebracht. Spr, schilderde den chaotischen toe stand die momenteel heerscht, door oi| derlinge concurrentie en knoeierije met loonen. Spr. zette breedvoerig uitj een de noodzakelijkheid om vooral ij de schoenindustrie tot ordening te ko1 men. Verder besprak de heer Kunst dl a.s. November-propaganda. Hij wee er op dat het noodig is schouder aar schouder te staan en ieder te wijzen oj den duren plicht tegenover de Chj vakbeweging en wekt op de propagar da-vergadering in Sprang-Capelle b te wonen. Door de vergadering werden enkel vragen gesteld, die door den spreke werden beantwoord. De Voorzitter deelde mede dat d| Nov.-propaganda-vergadering wore gehouden in het Geref. Kerkgebouw tl Vrijhoeve-Capelle op Dinsdag 2 No| vember a.s. Verder wordt gewezen op het beslui; der Bondsvergadering dat per 1 Jai. a.s. alle leden bij het T.B.C.-Fond moeten aansluiten. De aanwezige jeugdige leden werde verzocht medewerking te verleenen tc oprichting van een Jeugdclub, waarvaj de secretaris doel en werkwijze uitew zette. Na een dankwoord door den vooi zitter werd de vergadering gesloten q ging de heer Kunst in dankgebed vooi De Afdeeling Sprang-Capelle Omstreken van den Ned. Chr. Wer meestersbond kwam j.l. Maanda avond, onder leiding van haar voorzi ter de heer A. Spierings, in vergad ring bijeen, in de zaal van den C Volksbond alhier. Na afhandeling v enkele vereenigings-aangelegenhede werd de a.s. November-propagand van het Chr. Nat. Vakverbond in Ni derland breedvoerig besproken. .M het oog op het a.s. eerste lustrum afdeeling werden voorbereidingen gi troffen ter viering van dit feit. J.l. Donderdagavond werd do| het bestuur der Ned. Herv. Jongeling vereeniging Timotheus alhier te G rinchem eene vergadering bijgewooc- met het doel te komen tot de oprichtir. van een Provinciale Afdeeling van de Bond van Ned. Herv. Jongelingsve eenigingen op Geref. Grondslag. Dot den bondsvoorzitter den Weleerw. he Ds. Bartelema uit Zeist, werd het n van een provinciale afdeeling uiteer gezet, waarna tot oprichting werd b sloten. Wij vernemen dat Burgemee* ter Smit zal worden uitgenoodigd in h afdeelingsbestuur zitting te nemen. RAAMSDONKSVEER. Door dhr. P. Verduijn werd in Kil, een kreek in de Werfkampen hier, een wolhandkrab gevangen. De heer H. van Dongen wer gekozen tot lid van het Provincia' Comité voor Noord-Brabant van df Chr. Nat. Werkmansbond. Bij gelegenheid van het 40-jaiir bestaan van het Genootschap vr den H, Kindsheid zullen alhi Woensdag 20 October a.s. een feestelijkheden plaats hebben, bestaan uit tractatie der schor kinderen en optreden in het Henricusgebouw van een bekend goochelaar en verder nog vert ning van de poppenkast. Tijdens den voetbalwedst tusschen de Veersche Boys 3 Be Ready 2, die alhier j.l. Zond plaats had, kwam een speler v Be Ready uit Hank, zoodanig vallen, dat hij zich onder genet

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6