BINNENLAND. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN. heoehauohd om b uur ST. FRANCISCUS-FILM DRUKWERK uiaAOhtt Stoomdruhherii AnlooB Tielea j CorrtpdtÉcbap Eerste UasstmililliiLIuk te Waalwijk. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. OP ELK GEBIED Regeeringspublicaties voor den Landbouw* zal de beroemde Entrée 25 cent - 1e Rang 35 cent. i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i ROODE KRUIS, AFD. WAALWIJK en de oefeningen in Etten en Leur. Het Roode Kruis, afdeeling Waal wijk, heeft met een 8-tal leden onder leiding van ploeg-commandant, den heer E. v. d. Pluijm, deelgenomen aan de groote Roode Kruis-oefeningen, die 1.1. Zaterdag gehouden werden in West-Brabant en Zeeland. Per touring-car vertrok men Zater dagmorgen naar Etten-Leur, waar de ze afdeeling werd ingedeeld bij de auto-colonne. Hier werd een afdeeling gewonden overgenomen om vervoerd te worden naar Bergen-op-Zoom. In laatstgenoemde plaats werden de ge wonden overgeladen in schepen om vervoerd te worden naar Wemeldin- gen, van waaruit zij gebracht werden naar een geïmproviseerd hospitaal te Goes. De taak van de afdeeling Waalwijk bestond dus hoofdzakegk uit het ver voeren en toezicht houden op het ver voer van gewonden. Ongetwijfeld zullen deze oefeningen voor de leden onzer afdeeling zeer nut tig geweest zijn, terwijl daaruit weer eens gebleken is van welk een belang een goed georganiseerde Roode Kruis- dienst voor elke plaats, dus ook voor Waalwijk is. Grondwetsnerziening. De tweede lezing over de grond wetsherziening is in de Tweede Kamer aangevangen. Bij de behandeling is gebleken dat de twee voornaamste wijzigin gen inzake revolutionaire optreden van leden in de vertegenwoordigen de lichamen, deze uit te sluiten en strafrechterlijk te vervolgen en op heffing van passief kiesrecht voor veroordeelden geen kans hebhen aangenomen te worden, de N. S B de communisten, de S D.A.P. en V. D stemmen tegen dus 't voor naamste in de grondwetsherziening krijgt geen meerderheid De liberalen zullen thans wel voor 't ordeningsontwerp stemmen. Rijkssaldo bij de Nederl. Bank daalt met f142 millioen. De jougste per 18 dezer atgesloten weekstaat vaa de jNedeilaiidscüe Bank tuont een afneming der reke ning couiantsalui van nel Bijk mei ronu 1 142 inillioen, als gevolg van liet beroep, dat op de scüaikisl is gedaan ui veibanu met üe terugbe laling van üet mei geconverleeide deel der allosbaar gestelde 4/0 leeningen indië. Hiertegenover too nen de balüi van anüeien een slij ging met 1 13o miltioen. Voorts onderging degoudvooraad een aanwas inei rond 1 lü miltioen als gevolg van een goud-transactie mei nel Egalisatie.onus. Da non-interventie. Na een ziiling van vier uur dei presidentieele commissie van de iioii-iiilervenlie commissie bleek hel, dat men op hel doode punt geko men is mei bedekking lot de voor stellen, welke beoogen een eind le maken aan de buiteiilandscbe in lerventie in den Spaanschei) bur gerooi log. De meeningeii stonden nog even scherp tegenover elkander als voor eenige maanden, toen men onverrichterzake uiteenging. Deze verschillen betreffen in de eerste plaats het toekennen van de rechten van oorlogvoerende partij. Sovjet Rusland wenscht, dat deze kwestie eerst zal worden overwogen nadat de laatste buitenlandsche vrijwilliger uit Spanje is geëvacu eerd. Italië en Duitschland daaren tegen bleven vasthouden aan het standpunt, dat belligerente rechten moeten worden toegekend alvorens schikkingen voor het terugtrekken der vrijwilligers worden getroffen^ De débacle der rooden in Asturie. De ineenstorting van de geheele Astuiische verdediging wordt steeds duidelijker. Iedere tegenstand wordt vrijwel onmogelijk gemaakt dooi de talrijke, uitermate snel uitge voerde tlanmanoeuvres der natio nalistische troepen. Langs den iinker-oever van de rivier de Sella hadden de iooden sterke stellingen aangelegd, in de veronderstelling, dat de vijand van den rechteroevei een aanval zou ondernemen, die hem duur te staan zou zijn gekomen. Op grond van de rapporten van verkenningsvlieg tuigen besloten de genei aals Davila, Aranda en Solchaga evenwel tot een misleidingsmanoeuvre. Van het strijdtooneel in Sjantoeng. Aan het Sjantoengfront heerschte Dinsdag rust. De Japansche troepen, die langs den spoorweg Tientsin. Poekuu naar hel Zuiden trekken, bevinden zich thans të Tsjang Tsjoean, halverwege Ping-Joean en Joe Tsjeng, dertig kilometer ten Noord-Westen van de Gele Rivier. Rlijkhaar wachten zij op een goede gelegenheid, om verder naar het Zuiden op te rukken. Men verwacht algemeen dat de Japansche troepen binnenkort de Gele Rivier zullen overschrijden, doch men weet eigenlijk nog niet, welke houding de gouverneur van Sjantoeng, generaal Han Foe Tsjoe, aan zal nemen. Twee nieuwe incidenten te Sjanghai. De toestand voor de buitenlanders te Sjanghai en de troepen, die hen moeten beschermen wordt naarmate de strijd om Sjanghai in hevigheid toeneemt, steeds gevaarlijker en vandaag zijn opnieuw twee inciden ten voorgekomen, die kenmerkend zijn voor de gevaarlijke situatie. In de eerste plaats is een hom uit een Japans vliegtuig terechtgekomen op het groote blokhuis, dal voorde lLitsche troepen was opgeiicht, die heiast zijn met de bewaking van het gedeelte der internationale concessie, dat aan het Noorderstation grenst Het blokhuis werd geheel vernield, doch er waren geen slachtoffers te betreuren. Het tweede incident had plaats nabij Soetsjau. Een auto, waarmede de Ilaliaansche marine-attaché en drie Duitscheis zich van Sjanghai naar Nanking wilden begeven, werd door drie Japansche vliegtuigen achtervolgd. De passagiers konden uit den wagen springen en zich in het veld verbergen, even later werden zij door talrijke kogels uit de machinegeweren der vliegers getrof fen. Naar United Press verneemt zullen deinzitlendenniet protesteeren daar de auto niet als een buitenland sche was te herkennen. HOE WASCHT MEN WOLLEN DEKENS! U kunt een wollen deken uitstekend thuis wasschen in een koud Persil- sop. Voor een groote één-persoons wollen deken hebt U 1 pakje Persil noodig. I)e Persil maakt U niet koud water aan tot een dun papje, waarin zicli geen klontjes meer mogen ehvin- den. Een ruime teil of tobbe (of nog eenvoudiger: het bad, inwdien U dit bezit), wordt gevuld met 3 emmers koud water; de opgeloste Persil wordt hierin gegoten, alles flink omgeroerd en liet koude sop is gereed. Daarna stopt U de deken in het sop. Flink op en neer halen, niet in liet sop laten staan. Als de deken schoon is, drukt U liet water eruit en spoelt daarna zoo lang in koud water, tot het vol komen helder blijft. Aan het laatste spoelwater een scheut azijn toevoegen voor het opfrisschen der kleuren. Het is beslist noodig, aan het spoelen even veel zorg te besteden als aan het was schen, want onvoldoende gespoeld waschgoed wordt, doordat de zeep- deeltjes niet geheel zijn verwijderd, op den duur geel en stug. Wanneer U over een wringer be schikt, kunt U deze gebruiken, mits de deken er losjes doorheen wordt ge draaid. Het overtollige water kan er ook met de handen worden uitge drukt, ecliter nooit wringen. Daarna hangt U de deken op, bij voorkeur bui ten, over een ronde droogstok, doch vooral niet in de zon. Bij drogen bin nenshuis mag de deken niet dicht hij een kachel hangen, doch liefst op een koele plek, waar het flink doortocht. RADIO—DISTRIBUTIE—BEDRIJF WAALWIJK. DONDERDAG 21 OCTOBER 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3 VRIJDAG 22 OCTOBER 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3 ZATERDAG 23 OCTOBER 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3 Ernstige aanrijding te Eist. Gisterenavond om ongeveer half zeven is op de Groote Molenstraat te Eist een ernstige aanrijding voor gekomen, De 46-jarige arbeider H. A. Krijgsman liep met z'n 3 kinderen in de richting van het dorp en werd door een hem achterop komenden personenauto, bestuurd door den fabrikant B. uit Driel. aangereden. K. werd door den radiateur gegre pen en tegen de straat geslingerd. In hoogst ern>tigen toestand met een zware schedelbreuk is de man nanr het Diaconessenhuis te Arnhem vervoerd. Ook de drie kinderen kregen dermate verwondingen, dat voor hen geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, welke door dr. Z»ydner werd verleend. De heer B. verklaarde door een tegenligger te zijn verblind en duapdkx.r lnlvier. tal niet te hebben opgemerkt De politie stelt een onderzoek naar de schuld raag in. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) (Reeds in een gedeelte van onze vo rige oplaag opgenomen). Waspik, 16 October 193 A Mijnheer de Redacteur, Bij voorbaat zeg ik U dank, indien U onderstaand in Uw blad zoudt wil len opnemen. Het is in troebel water kwaad vis- schen en hetzelfde zou ik willen zeggen van onze dorpspolitiek. Desondanks wil ik toch even napraten over onze laatste raadsvergadering, welke nota- bene op Zaterdagavond spoedeischend moest worden gehouden. Om niemand te krenken wil ik voofaf verklaren, dat ware ik raadslid, ik noch vóór, noch tegen het voorstel zou zijn geweest. Het pro- en contra is zoo moeilijk tegen el kaar af te wegen. De voorgeschiedenis kan kort zijn. Het oude raadhuis is reeds jaren te klein, zoo erg zelfs, dat daarover een goede mop is opgezet. Beleefdheidshal ve wil ik die hier doodzwijgen. Nu kwam er plotseling een geschikt pand te koop: vorige week Vrijdag werd dat ontdekt!! En daar het toevallig juist Vrijdagavond raadsvergadering was, werd de aandacht hierop gevestigd. Er was immers haast bij?! Aangezien ech ter dit punt niet op de agenda stond, reageerden niet alle raadsleden in den goeden zin, vandaar de spoedeischende vergadering op den dag daarna. Moch ten onze vroede vaderen niet eens en kele dagen kalm bij zichzelf te rade gaan, alvorens hun stem in een zoo be langrijke zaak te geven of te weigeren? Het bedrag van enkele duizenden die er mede gemoeid zijn, zou dit toch zeker rechtvaardigen. Of was men bang van den invloed van 't publiek? Wat er ook van zij, we krijgen een nieuw raadhuis, indien tenminste H. H. Gedeputeerde Staten hun goedkeuring aan het besluit kunnen geven. En dat staat volgens mij nog te bezien. Een der grootste bezwa ren is wel dat het huis een geweldig verkeers-obstakel is. Niet alle raads leden rijden een wagen, maar ik zou ze wel eens willen zien tobben, als-zij met een grooten truck daar eens de bocht moesten nemen, zonder het linker-weg- gedeelte te versperren. Bij trouwpar tijen en dergelijke zal men voor het raadhuis dan ook absoluut het parkee ren en stationeeren moeten verbieden. Kunt U zich voorstellen een bruidje met of zonder sleep die haar auto moet gaan zoeken om het hoekje? Leuk ge zicht! Verder zal ieder groepje men- schen dat doorgaans bij een raadhuis pleegt te vertoeven tot doorloopen moe ten worden gemaand. En dan is er nog die urgente vraag of er nog annexatie plannen in de lucht hangen. Of zijn de ze donderkoppen plotseling afgedre ven? En dan tenslotte: de kosten! Men kan zich nu wel voorstellen dat men er met dertien mille afkomt, maar prac- tisch zal men nog wel andere cijfers zien verrijzen. Men denke aan eventu- eele verbouwing, inrichting, aan op hooging van het terrein (waardoor het eenigste mooie plekje van Waspik ver nietigd wordt), en verder aan het be straten van zulk een oppervlakte, even tueel aanleg van een plantsoentje, enz. Belastingbetalers, zet U schrap. Of het nieuwe raadhuis met plein wordt pruts werk. of het kost veel centen. VERREKIJKER. gedraaid worden in de zaal van de R.K. Werkliedenvereniging De film is eenig in zijn soort. De bekende Franciscuskenner Joh. Jörgansen heeft het scenario geschreven. KOMT ALLEN ZIEN en genieten van deze schitterende film, van de triomf van de phototechniek en piëteitvolle en massale spel. P. P. CAPUCIJNEN. ALLES TOT STEUN VAN DE MISSIES VAN BORNEO EN SUMATRA Dat wij hierin iets presteeren, getuigen de vele schitterende recensies uit vakbladen en particuliere brieven welke wij tot nu toe ontvingen. Laat dit een aansporing voor U zijn om voortaan Uw drukwerk bij ons te laten vervaardigen. U is dan verzekerd, dat Uw drukwerk den toets der critiek kan doorstaan. De Drukkers voor het betere werk. KANTOORUREN TAN V—11 UUR. SO XATXRDAG8 VAN i—11 UUR. BIGGENMERKEN. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat liet aan tal aangebrachte biggenmerken in de week van 4 October tot 9 October 1937 bedroeg: 42036, te genover 50376 in de overeenkomstige week van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Januari tot 9 October in totaal aangebracht 1.382.583 merken, tegenover 1.619.841 merken in de overeenkom stige periode van 1936. Noord-Brabant 6421 aangebracht van 49 Oct. 1937, 6129 overcenk. week 1936. Totaal verbruik van l-l-'37 tot 9-10-'S7 207797, overeenk. periode 1936 228607. Bij de beoordeeling dezer cijfers dient niet uit het oog te worden verloren dat dit jaar 6% min der biggenmerken werden toegekend dan vorig jaar. HHT AANHOUDEN VAN RESERVEKALVEREN. Inzake de regeling betreffende liet aanhouden van reservekaUercn waaromtrent hier en daar een misverstand bestaat, maakt de Nederiandsche Veehouderijcentrale het volgende bekend: Bij de huidige regeling kan iedere veehouder, wien voor 1937 een kalvcrtoewijzing van 1 tot en met 20 (de ossen-toewijzing staat hierbuiten) werd verleend, van 1 October tot 1 November '37 1 reservekalf in voorraad hebben, terwijl dege nen, wier kalvcr-toewijzing-1937 21 of meer be droeg, gedurende dez.e maand nog 2 reserve kalveren mogen aanhouden. Deze reserve-kalve ren waarvoor dus geen indentlteitsbewijzen aan wezig behoeven te zijn, mogen niet zwaarder dan 250 kg. zijn. Uiteraard kunnen voor deze kalveren, zoo de eigounren ze tijdig (d.w.z. voor 1 Januari 19381 doen schetsen, nog indentiteitsbewijzen 1937 ver strekt worden. Is echter de toewijzing-1937 reeds „volgesclietst", dan bestaat ook, echter eerst na 31 October 1937, gelegenheid, de bedoelde reserve-kalveren op de tocwijzing-1938 te doen schetsen. Aangezien ecliter de toewijzingen-1938 op 1 November 1937 nog niet aan de georganiseerden bekend gemaakt kunnen zijn, ligt het in de bedoeling, door de gewichts- grens van 250 kg. tot 300 kg. te verhoogen, gele genheid te bieden, de reserve-kalveren waarvan hier sprake is, zonder indentiteitsbewijs aan te houden tot schetsing op de toewijzing-1938 mo gelijk is. Deze verhooging zal dan gelden voor het tijd vak 1 November 1937 tot 1 Januari 1938. Moch ten de toewijzingen-1938 op laatstgenoemden da tum onverhoopt nog niet bekend gemaakt zijn, dan zal dienovereenkomstig weder een verhoo ging van de bedoelde gewlchtsgrens plaats heb ben. Voorts ligt het, inet het oog op het feit, dat de kal veren toewijzingen 1938 eerst later bekend zul-* Ien worden gemaakt, In de bedoeling, de onderste gcwichtsgrens, vastgesteld voor de kalveren, welke van een indentiteitsbewijs voorzien bchoo- ren te zijn, met Ingang van 1 November 1937 van 100 tot 140 kg. te verhoogen. Ook deze verhoo ging heeft betrekking op het tijdvak 1 November 1937 tot 1 Januari 1938. Een en ander houdt in, dat gedurende het tijd vak 1 November 19^7 tot 1 Januari 1938 iedere georganiseerde een onbeperkt aantal kalveren met een gewicht tot 140 kg. zonder indentiteits bewijs in voorraad mag hebben. Daarenboven zal een veehouder met een kalvertoewijzing-1937 van 1 tot en met 20 in die periode nog 1 kalf met een gewicht van 110 tot 300 kg. zonder indentiteitsbe wijs kunnen aanhouden, terwijl veehouders, wier toewijzing-1937 21 of meer bedroeg, in dat tijds bestek 2 zoodanige kalveren zonder identiteitsbe wijzen in voorraad zullen mogen hebben. Wijzijfing in programma voorbehouden. 8.00 Keulen. 9.50 Pauze of diversen. 11.05 Londen Regional. 12.20 Droitwich. 2.20 Londen Regional. 5.20 Droitwich. 6.20 Keulen. 7.00-8.00 uur Grainofoonplaten v.li. R.D.B. 8.00 Droitwich. 8.30 Weenen. 9.30 Londen Regional. 10.20 Stultgart. 11.20 Diversen. 8.00 Keulen. 8.50 Pauzeof diversen. 10.35 Parijs. 11.05 Londen Regional. 12.10 Droitwich. 1.35 Londen Regional. 5.20 Keulen. 5.50 Droitwich. 6.20 Keulen. 7.008.00 uur Grniuofoonplatcii v.li. R.D.B. 8.50 Parijs. 9.50 Weenen. 10.50 Deutschlandsender. 11.20 Droitwich. 8.00 Keulen. 9.20 Diversen. 10.35 Parijs. 11.05 Londen Regional. 12.35 Keulen. 1.20 Droitwich. 2.20 Londen Regional. 3.20 Keulen. 5.20 Droitwich. 6.20 Keulen. 7.008.00 uur Gramofoonplaten v.h. R.D.B. Dansmuziek 8.00 Keulen. 9.20 Parijs. 9.55 Droitwich.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8