WEK DE GAL IN UW LEVER OP Buitenlandsch Nieuws B Nieuws. GEMENGD NIEUWS. innenlandsch DE NON-INTERVENTIE. Tegen alle pessimistische verwach tingen in, is de non-interventie-com-^ missie te Londen er in geslaagd zeer aanmerkelijke vorderingen met betrek king tot de kwestie der vrijwilligers in Spanje te bereiken. Deze gunstige wen ding moet hoofdzakelijk worden toege schreven aan een verklaring van den Italiaanschen gedelegeerde Grandi. die mededeelde, dat zijn regeering haar goedkeuring hecht aan de volgende punten: 1Aan beide zijden wordt onmid dellijk overgegaan tot een symbolische terugtrekking van de buitenlandsche vrijwilligers. 2. Er wordt een internationale com missie naar Spanje gezonden, die zal moeten nagaan op welke wijze de vrij willigers moeten worden teruggetrok ken en die daarop controle zal moeten oefenen. 3. Deze commissie zal desbetreffen de voorstellen doen. 4. Tijdens het terugtrekken zal worden nagegaan op welke wijze bei de partijen in Spanje de rechten van oorlogvoerenden toegekend kunnen worden. In hoofdzaak heeft Italië dus het Britsche plan van 14 Juli j.l. aanvaard en daarenboven nog een „symbolische terugtrekking der vrijwil igers. Duitsch- land heeft zich bij de verklaring van Grandi aangesloten. Na afloop der zitting verklaarde Eden zich zeer voldaan over de heden bereikte resultaten. DE BELGISCHE OUDSTRIJDERS- MANIFESTATIE. Daar de oudstrijders opzettelijk heb ben nagelaten de regeering en de leden van het parlement uit te noodigen tot deelneming aan den optocht, ter her denking van den slag aan den Ijzer, heeft de regeering besloten, dat de op tocht zich niet mag begeven in de neu trale zone van het koninklijk paleis, het parlementsgebouw en de departemen ten, en medegedeeld, dat de koning niet aanwezig zal zijn. De „Amicale anciens de IJser" deelt thans mede, dat van een optocht wordt afgezien. Slechts zal het vaandel zich voegen bij de vaandelgroep van den bond van oudstrijders, die bij het graf van den onbekenden soldaat haar hul de zal brengen. DE NATIONALE BANK VAN BELGIë. Van niet-officieele zijde wordt ver nomen, dat het parket het onderzoek, dat is ingesteld inzake bepaalde onge regeldheden, die bij de enquête betref fende het beheer van de Nationale Bank aan den dag zijn getreden, de z.g. „informatie", heeft omgezet in een instructie. De rechter zal ^e instructie moeten openen, o.a. ten aanzien van de be trouwbaarheid van bepaalde documen ten, die aan den raad van bestuurders en het college van censoren zijn voor gelegd. Het O.M heeft opdracht gegeven om o.a. de boekhouding van verscheidene financieele instellingen te controleeren. De instructie houdt in geen enkel op zicht verband met de activiteit der na tionale bank op financieel of monetair gebied. DE KATHOLIEKE KERK EN SPANJE. Graaf della Torre, de hoofdredacteur van de „Osservatore Romano", 't blad van Vaticaanstad, omlijnt in een artikel de positie, welke de katholieke kerk in het Spaansche conflict inneemt. Bij den burgerstrijd in Spanje, schrijft hij, heeft men het doen voorkomen, als of aan den eenen kant de rooden, aan den anderen de katholieke kerk en de nationalisten zouden staan. De aarts bisschop van Parijs en mgr. Hinsley hebben in de twee landen, waar deze opvatting het sterkst verbreid is, de posities als volgt gepreciseerd: rooden. katholieke kerk, nationalisten. Tus- schen de beide politieke en sociale kampen het godsdienstig kamp, tus- schen de twee partijen die strijden voor het leven van een volk de zaak Gods voor het geloofsleven, buiten de beide gewapende partijen de kerk. Niet als strijdster, doch als martelares. Graaf della Torre wijst er dan op, dat de kerk het eerste slachtoffer van den burgeroorlog was en dat bij voor baat vaststond, dat zij er het slachtof fer van zou worden. De beschuldiging dat zij oorlogszuchtig zou zijn, noemt hij absurd. Ten slotte legt hij er den nadruk op, dat kardinaal Verdier en mgr. Hinsley door uit te gaan van de pauselijke en cycliek betreffende Mexico de voor schriften in herinnering hebben ge bracht, welke Pius XI in dit document heeft opgesteld voor de bescherming van den godsdienst en de hiërarchie binnen het kader van recht, vrijheid en gevestigde instellingen, „zonder dat men de zaak Gods kan mengen in die der menschen". CHURCHILL O^R BRITSCHE DEFENSIE. Voor den marinebond heeft Winston Churchill ter gelegenheid van het jaar- lijks.che diner ter herdenking van den slag bij Trafalgar een rede uitgespro ken. waarin hij herinnerde aan Cham berlain's onlangs afgelegde verklaring, dat Groot-Brittannië de minst agressie ve van alle naties is. Wij moeten goed beseffen, ajdus Churchill, dat. als wij onverdedigd blijven, ons land de vetste buit zal zijn voor de plundering der niet-bezittende naties. Als wij nieuwe hoofdstukken willen toevoegen aan de lange en groote geschiedenis van het Britsche rijk, moeten wij bereid zijn de erfenis te verdedigen, die onze voorva ders ons nagelaten hebben, en als laat ste hulpmiddel moeten wij ons in staat toonen dit te doen met kracht van wa penen. Als wij met onze herbewape ning waren aangevangen, toen het ge vaar en de ontaarding van het vaste land het eerst aan den dag traden, dan zou niet alleen ons land, doch geheel Europa in een veel meer gerusten toe stand verkeeren. NIEUWE SCHENDING VAN HET CONCORDAAT. De vereeniging van katholieke on derwijzeressen in Duitschland is door den minister van nationale opvoeding ontbonden. De ontbonden vereeniging was een der belangrijkste katholieke beroepsor ganisaties in Duitschland, welker be staan gegarandeerd was door het tus- schen het Derde Rijk en den H. Stoel gesloten concordaat. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Chineezen verdedigen zich hardnekkig. Sinds twee dagen doen de Japansche troepen zonder onderbreking hevige aanvallen op de Chineesche stellingen ten Noorden en ten Zuiden van Sjang hai. Het felst wordt er thans wel ge vochten bij Koeangfoe op 4 K.M. af stand van den spoorweg Lotien Lioe- hang. Over het verloop van dezen strijd loopen de berichten uiteen. Terwijl de Japansche woordvoerder aan de pers verklaarde, dat „de Japanners aan alle fronten opnieuw opwaarts zijn getrok ken", wordt van Chineesche zijde aan United Press verklaard, dat niet alleen de rechtervleugel van het; Japansche leger, maar ook het centrum en de lin kervleugel in het gedrang zijn geko men. Talrijke Japansche afdeelingen, die in haar onstuimigheid te ver waren opgerukt, zouden door de Chineezen, die hun kracht vooral in een guerilla- methode zoeken, voortdurend met suc ces worden aangevallen. In het Noorden zouden de Japanners thans bedreigd worden door de troe pen van den „rooden Napoleon", ge neraal Tsoe-teh, die van het Westen uit de Japansche stellingen bestookt en het stadje Pingsjan heeft bezet, dat op ongeveer 35 K.M. ten N.W. van Pau- ting is gelegen. Ook het stadje Wanti, op 30 K.M. afstand ten Zuiden van Pauting, zou door de Chineezen her overd zijn. Door deze successen, aldus betoogt men van Chineesche zijde, zou het gevaar, dat de Japanners nog ver der in Sjansi zullen oprukken, voorloo- pig bezworen zijn. Volgens een bericht van het Chinee sche persagentschap zou een Chineesch bataljon een verrassenden aanval on dernomen hebben op de Japansche vliegtuigbasis te Joeanping (dicht bij Kohsien, in Sjansi) met het gevolg, dat twintig Japansche vliegtuigen vernield werden. De Japansche admiraliteit deelt mede dat de luchtmacht sinds het uitbreken van de vijandelijkheden in totaal 365 Chineesche vliegtuigen vernield heeft. Van deze toestellen werden er 153 bij luchtaanvallen neergeschoten en 212 bij het bombardeeren van vliegkampen vernietigd. De Japanners hebben daar entegen in totaal slechts 42 toestellen verloren. De waarnemende Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Horinoet- sji, heeft den Britschen ambassadeur bij zich verzocht en met hem een half uur lang geconfereerd over het inci dent bij Sjanghai, waar, zooals bekend, cp 12 October j.l. eenige auto's der Britsche ambasade door Japansche vliegtuigen werden aangevallen en met machinegeweren beschoten. DE SPAANCCHE BURGEROORLOG. Nu Villa Viciosa en Infiesto door de nationalisten bezet zijn, kan als zeker worden aangenomen, dat de oorlog in Noord-Spanje nog voor het begin van den winter beëindigd zal worden. Mo gelijk zal Gijon vallen nog voordat de rést van Asturie doQr de witten zal zijn bezet. Reeds zijn nationalistische troepen- afdeelingen ten Noord-Oosten van Vil la Viciosa opgerukt en nadat zij het gebied tot aan de kust gezuiverd had den, vereenigden zij zich met de hoofd colonne, die over den hoofdweg van Columga uit oprukte. Om den opmarsch nog te bespoedigen, kozen zij hun marschroute door weiden en velden, zonder eenigen tegenstand te ontmoe ten. Verschillende wegen en»bruggen waren weliswaar met dynamiet opge blazen, doch ook dit kon de nationa listen niet tegenhouden. Op enkele huizen na, die tot den grond toe zijn afgebrand, heeft Villa Viciosa met zijn bouwwerken uit de zestiende eeuw weinig geleden. De vij and had voor den terugtocht geen tijd meer, om verwoestingen aan te richten. Hij tracht thans zijn bataljons ten Wes ten en ten Zuiden van Villa Viciosa, aan den westelijken oever van den Rio de Villa Viciosa, aan den hoofdweg naar Gijon samen te trekken. De nationalistische voorposten be vinden zich in vogelvlucht nog slechts veertien kilometer van Gijon verwij derd. Het zou hun dus niet moeilijk zijn, de stad met zware artillerie onder vuur te nemen. De witten stellen thans alles in het werk, om een verbinding tot stand te GEWELDIGE BEURSVERLIEZEN. Wii, Nederlanders, zijn erg goed van vertrouwen. We laten het ons niet voorspellen, dat de hemel zal instor ten, we moeten het eerst zien. Zóó was ook het geloof onzer beleggers, toen men gedurende de laatste weken in het buitenland uit wantrouwen te gen de dingen, die zich aan den eco- nomischen hemel afteekenden, de ef fecten ging spuien. Vasthouden! was hier het parool. De menschen maken zich noodeloos ongerust, zoo dacht men bij ons over het buitenland. De markt zal zich wel weer gauw herstel len Helaas! De geweldige koersval van Maandag j.l. heeft den pessimisten ge lijk gegeven. Onze landgenooten, die hun Amerikaansche fondsen vasthiel den, hebben gevoelige verliezen gele den. Terwijl Steels reeds sinds maan den vielen, vergrootten wij ons bezit er van, omdat we zoo vast overtuigd waren, dal een spoedig herstel zou volgen. Alléén al ons bezit aan Steels steeg van 311.000 stuks in Juli. tot 312.300 in September. Sinds de top- koersen van dit jaar werden geno teerd, is op elk aandeel een verlies ge leden van 115. De bekende Nederlandsche finan cieele expert de Wolff, berekent dal op de genoemde aandeelen in ons land per stukje minstens 50 verloren ging, sedert het ieder duidelijk kon ïzijn, dat het mis moest gaan. Dat bcteekeni, alléén voor U. S. Steels in Ncder- landsch bezit, voor den allerlaatsten tijdƒ15 millioen. Het totale verlies aan de vele Amerikaansche fondsen is zelfs niet bij benadering te schatten, maar beloont te onzent enkele honder den milliocnen. GEEN OOTEVAARSREZOEK AAN DOMBURG. In verschillende steden en dorpen van ons land hebben zich de luier- mand-comité's gevormd, welke zich voorstellen om in Januari, de maand waarin de vorstelijke baby wordt ver wacht, aan de moeders van ter plaatse geboren kindertjes, voorzoover ze daaraan behoefte mochten hebben, 'n luiermand-uitzet cadeau te doen. Al dus had zich ook te Domburg zoo'n comité geïnstalleerd. De voorbereiden de werkzaamheden vlotten goed, tot dat een der dames op de gedachte kwam om eens te gaan informeeren, of de ooievaar op weg naar Den Haag wel over Domburg zou komen. Op discrete wijze werd eens navraag ge daan on de adressen, waar men om trent zulke zaak allicht meer zou kun nen weten, maarneen, om streeks Januari werd nergens de komst van den ooievaar verwacht Toen heeft het comité zich maar weer ontbonden. DE RRTTSNELSCHE CONFERENTIE. Een dezer daffen zal on biizondere wüze de aandacht onzer reffeering worden gevraagd voor .Tanansche po litiek in China. In Den Haag is n.l. een uitnoodiging ontvangen voor bijwo- ning der ne<?enmogendheden-confercn- tie, welke 30 October te Brussel zal aanvangen. Het is zeer zeker te ver wachten. dat onze regeering de uitnoo diging zal aanvaarden, want niet al leen hoort Nederland tot de nesen mo gendheden, welke den status van China hebben gegarandeerd, maar het is voor ons ten aanzien n.l. van ons bezit in Indië van het grootste be lang, dat Japan's penetratie van China wordt tegengegaan. Anders ko men wii na de Chineezen zelf aan de beurt om te worden overweldigd. NIEUWE RANG IN HET LEGER. De minister van defensie heeft be- paald, dat het Kon. Besluit van 24 Fe bruari 1937, waarbij o.m. de rangen van sergeant (wachtmeester, fourier) der 1ste klasse weder worden inge steld. in werking zal treden den lsten November 1937. In verband biermede worden alle sergeanten, wachtmeesters en fouriers, wier namen voorkomen op de candi- datenlüsten met ingang van 1 Novem ber 1937 benoemd en aangesteld tot sergeant wachtmeester, fourier), der brengen met de troepen rond Infiesto en de nog verspreide Asturische afdee lingen tot de overgave te dwingen. Honderden gevangenen zijn reeds ach ter het front gebracht en nog steeds ontmoeten de nationalisten Asturische militiegroepen met witte doeken aan hun geweren. De overloopers verklaren dat het geheele Asturische front ineen stort en dat de roode officieren hun sol daten nauwelijks ervan kunnen weer houden direct naar Gijon te vluchten. Noemenswaardigen tegenstand on dervonden de witten slechts van een bataljon stormtroepen, dat van Gijon naar de streek van Infiesto was gezon den, doch ook deze troepen besloten tenslotte maar tot den terugtocht, daar bij driehonderd dooden achterlatend. lste klasse, dan wel tot sergeant-maga zijnbeheerder der lste klasse, sergeant vuurwerker der lste klasse, of ser geant-amanuensis der lste klasse, bij het legeronderdeel, waartoe zij orga niek belmoren. Het onderscheidingsteeken van ser geant lste klasse is gewijzigd en zal bestaan uit een tres van gouden, c.q. zilveren (al naar gelang het legeron derdeel, waartoe belanghebbende be hoort) figuurtres loopende ongeveer 0,5 c.in. boven en evenwijdig aan de chevron met een lus ter lengte van on geveer 4 c.m. aan den top. Hr. Ms. VAN GALEN BLIJFT TE SJANGHAI. Het departement van marine heeft bericht ontvangen dat de regeering heeft heslist, dat de Van Galen te Sjanghai zal blijven, en dus voorloopig niet door een ander schip zal wor den vervangen. De voorraden voor de Van Galen zullen per particuliere gelegenheid naar Shanghai worden opgezonden. De Flores, welke zooals vroeger is gemeld voor een eventueel ver trek werd gereed gehouden, zal dus nief aan de sterkte van de zeemacht in Indië worden onttrokken. Dit schip zal naar de Java-Zee vertrekken om zijn oefeningen voort te zetten. DE GRONDWETSHERZIENING. Woensdag is de Tweede Kamer overgegaan tot de stemming in tweede lezing over de voorstellen lot herziening van de Grondwet. Zoo als bevreesd werd, heeft het voorstel tot het openen van de mogebikheid re volutionaire leden van vertegenwoor digende lichamen van dit lidmaatschap vervallen te verklaren, de vereischte meerderheid van twee derden niet be haald. DE RAMP VAN DE T 1. Omtrent de toedracht van het onge luk met de T 1 ziin tot dusverre nadere bijzonderheden uitgebleven. Nu het vloot-eskader waartoe ook de T 1 behoorde Makassar aandeed, heeft Aneta van een ooggetuige biizon- derbeden vernomen, die duideliik ma ken, hoe het ongeluk heeft plaats ge had. Drie vliegtuigen stegen op de reede van Banda op en vlogen of in forma tie. Men maakte toen een linksHien bocht. De T 1, welke het meest links vloog, moest daardoor (ten einde in formatie te bliiven) vaart minderen. Hoogstwaarscbiinlijk is hierbij teveel- vaart verminderd, zoodat het toestel afgleed en in zee stortte. Onmiddellijk daarna is de T 1 weggezonken. C. A. O. VAN DE SCHILDERS OPGEZEGD. Do bond van Ned. scbildersoatroons en de R K. Patroonsbond in bot schil dersbedrijf bobben de collectieve ar beidsovereenkomst voor bet heele land aan de ïfezollenorganisatïp onge zond. De Cbr. Patroonsbond bleek be reid bet bestaande contract te conti- nueeren. De gezellenorganisaties, welke het contract reeds vroener onzonden. heb ben thans aan de patroonsbonden hun w::ziningsvoorstellen toegezonden. Ge vraagd wordt o.m.: een verhooging van de uurl^onen voor alle lnonklas- sen met 4 cent, invoering van een leer- linnenroneling, zes danen vacantie en bespreking over een belangrijke ver korting van den werktijd. Mr. R. H. A. M. ROMME IJIT DEN RAAD VAN STATE. Bij Koninklijk Besluit van 14 Octo ber 1937 is met ingang van 1 Novem ber 1937 aan den heer mr. R. H. A. M. Roinme, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als lid van den Raad van State, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in die betrekking bewezen en is mr. R. H. A .M. Romme benoemd tot com mandeur in de orde van Oranje- Nassau. UITPONDFN ZONDER VERGUN NING VERBODEN. Bii de ministcrieele beschikking van 18 Augustus 1937 (genomen ingevolge en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. art. 1 van de vestigingswet kleinbe drijf 1937) is bepaald, dat het verbo den is een inrichting, waarin het sla- gersbedrijf al dan niet uitsluitend zal worden uitgeoefend voorzoover die uiloefening betreft, te vestigen zonder vergunning van den minister van eco nomische zaken. De vraag is gerezen of onder de ver bodsbepaling nu ook valt 't z.g. uit- ponden van vleesch door particulie ren. In ongeveer het geheele land be staat namelijk op 't platteland de ge woonte, dat landbouwers één of meer dere malen per jaar een slachtbeest uit hun bedrijf slachten met het doel het vleesch daarvan aan particulieren te verkoopen bij hoeveelheden van enkele ponden per persoon. Deze vraag is voorgelegd aan den minister van economische zaken en deze bewindsman heeft thans als zijn meening medegedeeld, dat ook dit uitponden geacht moet worden tot het slagersbedrijf in den zin van bovenge noemde beschikking te behooren, zoo dat de minister het slachten of laten slachten door particulieren en het slij ten daarna van het vleesch aan der den strafbaar acht. ..HET MOND- EN KLAUWZEER... Geldelijke steun aan de boeren? Het Tweede Kamerlid de heer Wijn koop heeft de volgende vragen ge steld aan den minister van Economi sche Zaken: Is het de regeering bekend, dat door- het heerschende mond- en klauwzeer, waardoor wel een vierde deel van den Nederlandschen veestapel is aange tast, vooral vele financieel niet draag krachtige boeren met den ondergang worden bedreigd? Zoo ja, wat is de regeering dan van plan, boven en behalve de handhaving van den voor de boeren noodzakelij ken gewonen crisissteun, bijv. door een geldelijke toelage voor het door de ziekte getroffgen deel der werkende boeren, tot directe ondersteuning in dezen te doen? Motorrijder geschept door zandvrachtauto Woensdagmiddag omstreeks twee uur is de 23-jarige motorrijder Van Wettum, wonende te Bussum, op het kruispunt Frederik van Eeden- weg Huizerweg aangereden door een zandvrachtaulo, bestuurd door N. uit Bussum. De motorrijder die van rechts kwam, had voorrang en werd geschept door den auto, hij is bewusteloos en met een ernstige hersenschudding naar de Majellastichting vervoerd. Kind valt van balcon Het tweejarig zoontje van den heer B., wonende aan den Lijnder- dijk, nabij Zwanenburg, speelde op het balcon van de ouderlijke woning in een onbewaakt oogenblik viel het naar beneden. Het ventje kwam zoo ongelukkig terecht, dat het een zware hersenschudding en een in wendige bloeduitstorting opliep In zorgwekkenden toestand werd het knaapje per ziekenauto naar een ziekenhuis vervoerd. Diefstal uit geparkeerde auto Van een reiziger uit Badhoeve dorp Haarlemmermeer) stond een auto, waarin zich een partij vloer, kleeden bevond, op de Keizers eracht te Amsterdam geparkeerd. Toen de eigenaar terugkwam om zijn wagen te halen, bleek, dat daaruit een veertiental vloei kleeden ter waarde van f77,_ was ont vreemd. Autobots'ng te Oosterhout Een auto met kermFgangers is op den Tdburgschen weg te Ooster hout. ter hoogte van den weg naar Molenschot in botsing gekomen met een auto, die uit de richting Rijen kwam. De eene auto botste na de aanrijding tegen een boom en werd totaal vernield. Een der inzittenden, mevr. v R. uit Tilburg werd daarbij zwaar gewond. Zij is in het ziekenhuis te Tilburg over- leden. Ook de andere auto is ernstig beschadigd. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8