Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws ANNE „NOORDBRABAHD" J Spierpijnen 1 FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD met AKKERsKloosf-erbalsem NUMMER 86. WOENSDAG 27 OCTOBER 1937. 60c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag et Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel: minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. CRISIS IN BELGIë. Het ministerie Van Zeeland heeft z'n ontslag genomen. Om de oorzaken der crisis aan te geven, moeten we herinneren aan een bankproces, dat op het oogenblik te Brussel wordt gevoerd. Het gaat tegen de bestuurders van de Bank Goldzieher en Penso, en die van de Noorderbank, instellingen, welke bankroet gingen, nadat de Nat. Bank voor millioenen had voorgeschoten aan haar, op onder pand van valsche wissels en misleid door vervalschte balansstaten. De millioenen van de Nat. Bank zou den voor een groot deel via de kas der beide eerstgenoemde bankinstellingen, in de zakken der befaamde Barmats bekend uit de Duitsche millioenen- zwendelarij zijn terecht gekomen. Die Barmats, althans een hunner, zijn nog langen tijd beschermd gewor den door enkele bekende politieke fi guren in België, een oud-minister en een senator, nadat hun handelingen wa ren bekend geworden en een uitwij zingsbevel tegen hen was uitgevaar digd. Velen insinueeren, dat het bestuur van de Nat. Bank, Van Zeeland inbe grepen, niet zoozeer misleid zouden zijn toen ze zoo goedgeefsch zich betoonden bij het verleenen van zeer groote cre- dieten, maar dat ze óf schromelijk te kort zijn geschoten in voorzichtigheid, óf... In elk geval zouden ze de voor credieten gestelde bepalingen niet in acht hebben genomen. Kort en goed: het gerecht schijnt be sloten te zijn om de verantwoordelijke bestuurders van de Nat. Bank te dag vaardigen. De procureur-generaal heeft den mi nister van justitie een samenvatting be zorgd van de vaststelling der deskun digen van het parket: deze gaan in van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 64) Ze voelde zijn schouders schokken. Ze hief haar hand op en begon zijn haar te streelen. Ze zei: .John! Hij hief het hoofd op. Zijn gezicht was nat. Vertel me alles dan zullen we samen een weg vinden. Er is altijd een weg als je er naar zoekt. Jij hebt er niet naar gezocht; je bent als een domme, lieve martelares blijven zitten. O, neen! Jawel. Je hebt jezelf op den brandstapel vastgebonden, een heele- boel hout om je heen gehaald en nu zou je je voor je heele leven willen laten roosteren. Je moet er af komen en mij de heele geschiedenis van het begin af vertellen. Anne zweeg. Haar hand viel terug in haar schoot. Ze keek er naar, aan dachtig, ernstig. Je moet het mij vertellen. Het deert Jenny niet, als je daar soms hang voor bent. Ik heb de bewTijzen tegen Jenny al. Kijk eens, Anne, ik zal eerlijk tegen je zijn: Ik ben inner lijk woest geweest op Jenny en ik ver hoofdzaak over de comptabiliteit van de Nat. Bank, over de verberging van sommige uitgaven, onware inschrijvin gen van uitgaven (om andere reëele uitgaven te dekken), over sommige pos ten geboekt als publiciteit, over een on echt proces-verbaal van beraadslagin gen van het bestuurscomité; over ze kere vermoedelijke bedriegelijke pos ten op de begrooting enz. Van Zeeland, die voor herstel van gezondheid met vacantie in het Zuiden van Frankrijk vertoefde, is in verband met de crisis Zondag vandaar naar Brussel teruggekeerd. Op gisteren, Maandag, heeft Van Zeeland inderdaad zijn ontslag aan den koning ingediend. Ook het kabinet als zoodanig deed eenzelfde stap. De heer Van Zeeland is vast beslo ten, in de affaire der Nat. Bank de ver dediging van zijn eer met alle kracht door te zetten. Inmiddels heeft de zelfmoord van den uit den wereldoorlog zeer bekenden ge neraal Etienne groot opzien gebaard. Hij was als bestuurder van de Bank Goldzieher en Penso voor de rechtbank gedaagd. Ook Franck, de directeur der Nat. Bank heeft ziekteverlof gekregen. Van Zeeland heeft al z'n beschuldi gers een proces aangedaan. DE NIET-INMENGINGSKWESTIE Weer groote moeilijkheden. Nadat de vorige week zoo'n belang rijke internationale ontspanning was in getreden, toen de Italiaansche verte genwoordiger te Londen, Grandi, ter vergadering van de niet-inmengingsr commissie zulk een belangrijke toezeg ging had gedaan bereidheid om me de te werken aan de terugtrekking der Italiaansche vrijwilligers uit Spanje langde er naar, dat zij haar straf zou krijgen; ik wilde haar doen bloeden; ik wilde, dat zij zou doormaken wat jij doorgemaakt en geleden hebt. Anne zette haar handen tegen zijn schouders als om weg te duwen. Dat mag je niet dat wil je niet. John hukte zich en kuste haar han den. Daar hen ik overheen. Ik heh het je niet verteld, maar ze is hij mij geweest. Wat wilde ze? Ze wilde weten waar jij was. Je hebt toch niet. Neen, natuurlijk niet. Ze gaf me een boodschap voor je. Die heb je me niet overgebracht. Ik ben eigenlijk mal om die nu over te brengen. Je bent veel te goed waar het Jenny betreft. Wat zei ze? Ze vroeg mij om je de hartelijke groeten te doen van haar en Ton- ny. Ozei Anne. Ze hield de handen even voor haar gezicht en keek John toen met een gelukkigen glimlach aan. Je weet niet je weet niet hoe een verschil dat maakt. Je bent gauw tevreden! O, Anne, wat een lieve domme schat ben je toch! Je hebt Jenny alles gegeven en nu ben je in den zevenden hemel om dat ze je haar groeten stuurt! Anne lachte. Je begrijpt het niet. Ja, ik begrijp het wel. Het is om dat mijn gevoelens veranderd zijn en ik Jenny niet meer wil laten lijden. Je bent zoo'n lieve schat, dat ik haar zijn alle schoone verwachtingen plotse ling weer beschaamd door de moeilijk heden, welke zich voordeden, zoo gauw de practische uitwerking der plannen werd besproken. De Londensche commissie zou eeni- ge onder-commissies naar Spanje af vaardigen om daar de sterkte der vrij willigers aan beide zijden te laten vast stellen. Italië gaat daarmede accoord, maar wenscht niet vooraf de juistheid te aanvaarden van de getallen, welke deze commissies straks zullen noemen. M.a.w. Italië is bang voor een over schatting der vrijwilligers, die aan de zijde der Valencia-regeering strijden. En ook Rusland wenscht de getallen der commissie niet gemaakt te zien tot uitgangspunt voor de vaststelling der contingenten, welke achtereenvolgens Spanje zullen moeten verlaten. De Rus sische bezwaren gaan natuurlijk in om gekeerde richting van die der Italianen. DE VAL VAN GYON. Thans één Spaansch front. De likwidatie van het Asturische front is tenslotte nog sneller gegaan dan werd verwacht. Met den val van MGDPD BPABAfiU WAALWIJK^ EEN POLIS LEVENSVERZEKERING Gyon is het strijdtooneel in het Noor den beslecht en blijft er thans nog slechts één front over, loopende van de Fransche grens over Madrid tot de kust der Middellandsche Zee bij Ma laga. De ineenstorting van het Asturische front is van zeer groote beteekenis en alle voordeelen vallen slechts Franco ten goede. De nationalisten maakten in de dagen van de inname van Gyon circa 60000 krijgsgevangenen, behalve een groote oorlogsbuit aan wapenen. Franco s troepenmacht uit het Noor den kan in haar geheel naar het Wes ten worden gedirigeerd, want in de „bevrijde" provincies zijn genoegzame aantallen geestverwanten van Franco om er de openbare rust te verzekeren, nu de wapens uit de handen der dina- miteros en anarchisten in de hunne overgingen. Bovendien kan Franco s vloot zich thans volledig concentreeren aan de Middellandsche Zeekunst voor de blokkade der havens van Barcelona, Valencia en andere steden, die de Volksfronters daar in hun macht heb ben. Tengevolge van de verovering van het Noord-Spaansche kunstgebied is de bevolking van het nationalistische Spanje gestegen tot ruim veertien en een half millioen zielen tegenover ne gen millioen in het nog in handen van Valencia zijnde gebied. ZWARTE WEEK IN DE SOVJET-UNIE. In de afgeloopen week zijn in de Sovjet-Unie, naar de bladen melden, 223 doodvonnissen ten uitvoer gelegd. Ook Maandag maakten de bladen weer van een heele reeks executies ge wag. Te Tasjkent zijn volgens de „Prawda Wostoka" acht Oesbekische nationalisten wegens „tegen de Sovjet unie gerichte agitatie" gefusilleerd. Te Irkoetsk in Siberië zijn volgens de „Oe- ralski Rabotsji" vijf districtsfunctiona rissen doodgeschoten. Te Chabarofsk trof volgens de „Tichokeaskaja Swjes- da" ditzelfde lot drie beambten van het graaninvorderingsbureau, omdat zij ondermijnenden arbeid" verricht had den. W rijven, maar wrijven met Kloosterbalsem zal U ervan genezen want die spierpijnen verdwijnen direct* omdat deze bijzondere balsem tot diep in de spierweefsels zijn oplossende, krachtig genezende werking voortzet. NIEUWE AANVAL VAN PIRATENVLIEGTUIG. Een watervliegtuig van onbekende nationaliteit vloog Maandag, naar Ha- vas meldt, boven de haven van For- nells, een plaats aan de Noordkust van het eiland Minorca. De machine wierp bommen op het marinevaartuig No. 91, dat door het departement van Marine ter beschikking is gesteld van de Fran sche luchtvaartmaatschappij Air Fran ce. Het schip werd door een bom ge troffen en vatte vlam. Volgens de eer ste berichten zouden er geen slachtof fers te betreuren zijn. AANVAL OP FRANSCH SCHIP. In een door den vertegenwoordiger der stoomvaartmaatschappij „Pauet" te Port Vendres ontvangen telegram wordt medegedeeld, dat het Fransche schip „Oued Mellah", komende met een lading graan, op vijftig mijlen ten Oosten van Barcelona is gebombar deerd door een vliegtuig van onbeken de nationaliteit. Het schip werd door een bom ge troffen en moest door de bemanning worden verlaten. Deze werd aan boord genomen door twee Fransche oorlogs schepen, die zich op een per radio uit gezonden verzoek om hulp naar de plek waar het schip zich bevond, hadden begeven. Alle opvarenden werden gered, doch het schip, dat als verloren wordt be schouwd, werd in den steek gelaten. niet kan straffen. Ik wil haar geen pijn doen, maar ik wil ook niet, dat ze jouw pijn doet. Zij en Nicholas moeten goed worden en alles gemakkelijk voor je maken. Nicholas weet het niet, hernam Anne. John liet een langerekt gefluit hoo- ren. XXXV. DE HELDENDAAD. Nicholas weet het niet, en Jenny is bang ze is altijd bang geweest, zei Anne. Ja, dat begrijp ik. Luister, Anne, vertel ine nu eens alles, van het be gin af. Anne keek langs hem heen in het vuur. Ze had zoolang gezwegen, dat het moeilijk scheen dat zwijgen te ver breken. Ze had nooit gedacht, dat ze het ooit aan iemand zou vertellen. Nu leunde ze tegen John's arm en vond woorden. Het begon een heelen tijd gele den. Je zult niet alles kunnen begrij pen als ik niet alles van het begin af vertel. Ik wil zoo graag, dat je het goed begrijpt, terwille van Jenny. Ik zal het probeeren. Jenny is erg lief ze is zoo zon nig en lief. Iedereen houdt van haar en zij houdt van iedereen. Ik ben heel anders. Maar Jenny is altijd zoo ge weest ze heeft zoo'n lief karakter. John's gezicht verstrakte. Je vergeet, dat ik je zag nadat je met Jenny gesproken had op Water- dene. Je keek alsof ze je vermoord had. Hoe uitte zich haar lief karakter toen? Ze was doodsbenauwd. Het was mijn eigen schuld ik had daar ook niets te maken. Zie je, ik dacht, dat ze het Nicholas verteld had en dat was niet zoo. Daarom wilde ze mij natuurlijk niet hebben en ze was doodsbang. O, natuurlijk. Zijn toon klonk droog. Nu, laten we verder gaan. En zeg, lieveling, wijd niet al te veel uit over Jenny's deugden, anders kan ik mijn mond niet houden. Zoo heel veel kan ik niet meer verdragen. Toe, wees lief, zei Anne. Ik kan je niets meer vertellen als je niet lief bent. Ik ben een en al liefheid. Dan is het goed. Als je niet be grijpt hoe Jenny is, zul je niets begrij pen. Ik heb je al gezegd, dat ik een heel eind terug moet gaan. Het begon al het laatste jaar van de oorlog, toen we zestien waren. Jenny logeerde bij nicht Jenifer en ze had een of andere liefdesgeschiedenis met een man, dien ze in een cantine ontmoet had, waar nicht Jenifer werkte. Ik heb hem nooit gezien, dus ik kan je niet vertellen hoe hij er uitzag. Hij schreef Jenny en Jenny schreef hem. En later, toen hij met verlof thuiskwamZe aarzel de schreef hij en vroeg aan Jenny om in de stad te komen en hem in een hotel te ontmoeten. Ik begrijp niet hoe hij durfde, maar de menschen houden Jenny altijd voor ouder dan zij is en John, je begrijpt het, hé Jenny was het soort meisje, dat ner gens kwaad in ziet. Sommige meisjes zijn nu eenmaal zoo. Het is niet alleen onschuld, maar het is een soort ver blindheid. Ze vond het grappig en ze schreef hem drie brieven om hem te vertellen hoeveel pret ze zouden heb ben en wat ze allemaal zouden doen. En toen stierf hij. Ik hoorde het pas jaren daarna, toen Jenny met Nicho las verloofd was. Zijn portret stond in dien tijd in alle kranten. En op een keer kwam ze vreeselijk opgewonden uit de stad terug. Ze had een week uit de stad terug. Ze had een week bij nicht Jenifer gelogeerd en ze ver telde, dat een vrouw haar gevolgd was, die geprobeerd had haar geld af te persen. Ze was buiten zich zelf en ze zei, dat die vrouw de drie brieven bezat, die ze aan dien man geschreven had ze waren naar zijn huis ge stuurd met zijn andere bezittingen. Die vrouw beweerde dat ze met hem getrouwd was en ze zei, dat ze de brieven aan Nicholas zou laten zien, als Jenny ze haar niet voor vijfhon derd pond wilde afkoopen. John, ik smeekte Jenny 0111 Nicho las alles te vertellen. Ik zei, dat hij haar gelooven zou; dat iedere man, die werkelijk van een vrouw houdt, haar gelooven zal. Maar ze ging den volgenden dag naar de stad en 's avonds kwam ze terug met de brie ven en wij verbrandden ze. Ze had het parelsnoer beleend, dat Nicholas haar gegeven had. Wat een dom kind, zei John. Arme Jenny! Ze was buiten zich zelf van vreugde. Ze lachte en zong en danste met mij rond zoo gewel dig opgelucht was zij. Zij houdt zoo geweldig veel van Nicholas. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwyfescbe en Laiigstraatscke Courant* ■VilXIW V*.» Vt&rtKJQ OO W lt»in lm fci mi GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1