Binnenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS. DE STRIJD IN HET OOSTEN. De Japansche strijdkrachten zijn bij Sjanghai, naar Domei meldt, tot het sinds eenige dagen aangekondigde of fensief overgegaan. Omtrent het resultaat van den strijd loopen de berichten sterk uiteen. Vol gens het Japansche hoofdkwartier heeft het offensief volledig succes gehad en zijn de Chineezen op den terugtocht. Volgens den Chineezen woordvoerder daarentegen hebben de Chineezen wel is waar eenig terrein moeten prijsge ven, doch is" hun linie als geheel onge wijzigd gebleven. ,,Na twee maanden van hardnekki- gen tegenstand", aldus zegt het Japan sche communique, „zijn de Chineesche troepen in den sector ten Noorden van Sjanghai Zondagochtend door het krachtige offensief der Japanners over weldigd en tot een algemeenen terug tocht overgegaan." Bij den strijd rond Sjanghai is een Engelsche schildwacht door een Japan- schen vlieger gedood. De vlieger had tevoren een groep buitenlandsche toeristen, onder wie twee vrouwen, aangevallen, die te paard op de Keswickroad, in de onmid dellijke nabijheid der internationale ne derzetting reden. De toeristen vluchten het wachthuis binnen, waarop de piloot met zijn machinegeweer het vuur op het gebouwtje opende. Hierbij werd een der manschappen zoo zwaar gewond, dat hij tijdens de overbrenging naar het hospitaal bezweek. De Britten maakten nu eveneens van een machinegeweer gebruik, waarop de aanvaller ver dween. De Japansche militaire autoriteiten hebben inmiddels reeds jegens den com mandant der Engelsche troepen hun diepste leedwezen over het gebeurde betuigd. Zij verklaarden, dat de vlie ger gemeend had, met een Chineeschen schildwacht te doen te hebben. De Britsche wachtposten zullen van nu af aan van luchtafweergeschut worden voorzien. In het gebied van Canton is de Ja pansche luchtmacht zeer actief ge weest. Acht toestellen hebben een deel van de spoorlijn Canton-Kauloen ge bombardeerd, en wel juist dat deel dat binnen Britsch gebied gelegen is. Hier bij zijn verscheidene slachtoffers te be treuren geweest. Zestien vliegtuigen bombardeerden de spoorlijn Canton— Hankau. Op het vliegveld te Hankau zijn eenige hangars en drie toestellen bij een luchtaanval door de Japanners vernield. In Noord-China duurt de opmarsch der Japanners in de provincies Sjansi en Honan nog altijd voort, waarbij Tayanfoe, de hoofdstad van Sjansi, steeds meer bedreigd raakt. Volgens de Japansche autoriteiten te Tientsin beschikken de Chineezen ten Noorden van de Gele Rivier over 62 divisies, zijnde in totaal omstreeks een half millioen man. Hiervan bevinden er zich 27 in Sjansi, 19 in Honan, 6 in Sjantoeng en eveneens 6 in het gebied van Yamingfoe. Tayanfoe wordt door 12 divisies verdedigd. AS BERLIJN-ROME TOT TOKIO VERLENGD? De Duitsche ambassadeur te Londen, von Ribbentrop, is even onopvallend van Rome weer naar Berlijn vertrokken als hij was gearriveerd. In strijd met de gewoonte zwijgen de bladen volkomen over het diner, dat graaf Ciano ter eere van den Duitschen bezoeker in de Villa Madama heeft gegeven. Het is evenwel bekend, dat ook de Japansche ambas sadeur te Berlijn, burggraaf Moesja- koji, die Vrijdag laat na von Ribben trop eveneens in alle stilte arriveerde, aan het diner aanzat. In buitenlandsche diplomatieke krin gen hecht men zeer groote beteekenis aan het bezoek van den Japanschen ambassadeur. Men gelooft, dat zijn te genwoordigheid gewenscht was met het oog op de besprekingen over de poli tiek, welke de Italiaansche delegatie tijdens de conferentie te Brussel zal voeren. Deze kwestie werd Zaterdag ochtend allereerst besproken door Mus solini, graaf Ciano. von Ribbentrop, den Duitschen ambassadeur von Has- sell en den Japanschen ambassadeur te Rome, dr. Soegimoera, en daarna we derom in Villa Madama behandeld. Het verluidt, dat overeenstemming is verkregen in dier voege, dat de Itali aansche politiek op de conferentie zal neerkomen op toetreding van Italië tot het Duitsch-Japansche anti-bolsjewis tische pact, dat voornamelijk door von Ribbentrop tot stand is gebracht. Deze omstandigheid verklaart ook, naar men meent zijn bezoek aan Rome. NIEUW RECORD VAN JEAN BATTEN. De 26-jarige Australische aviatrice Jean Batten is gistermiddag om 15.45 uur op 't vliegveld Lympne geland. Zij heeft den tocht Port-Darwin Lympne volbracht in vijf dagen, 18 uur en 15 minuten en daarmede het record, dat op naam stond van Broadbent met zes dagen, 8 uur en 25 minuten, verbe terd met 14 uur en 9 minuten. Prof. Aalberse lid van den Raad van State De minister van Staat, oud minister, lid en voorzitter der Tweede Kamer, prof. mr. P. J. Aalberse is door H. M. de Koningin benoemd tot lid van den Raad van State. Hij zal in de eerste helft van November a.s. als zoodanig zitting nemen. Hij zal dan mr. Romme opvolgen. Prof. Aalberse heeft het land gediend als Kamerlid, Minister, voorzitter van de Tweede Kamer, gedelegeerde te Genève, rijksbemid- delaar en op velerlei andere wijzen met een bekwaamheid, onpartijdig heid en toewijding, door H. M. de Koningin erkend in zijn benoeming tot Minister van Staat. De Kamer verliest in hem een voorzitter, thuis als geen in de kennis van het Par lement en zijn gebruiken, gevat leider der gedachtenwisselingen en door vriend en tegenstander geëerd en zijn zuivere, warme mensche- lijkheid, eerlijk karakter en zijn innemenden eenvoud, die hem de bemiddeling tusschen personen en stroomingen gemakkelijk maakte. Prof. Aalberse is thans 66 jaar. Als Kamerlid zal prof. Aalberse worden opgevolgd door mr. E. Roclvink, advocaat-procureur te Almelo. Mr. J. R. H. v. Schaik voorzitter van de Kamer? Nu prof. Aalberse de actieve po litiek verlaat, zijn er eenige parle mentaire problemen op te lossen. In de eerste plaats moet er een nieuwe Kamer-voorzitter worden benoemd. Verwacht wordt dat de Tweede Kamer hiervoor aan H.M. de Koningin zal voordragen mr. J. R. H. van Schaik, die het klappen van de zweep en van den voorzit" terlijken hamer kent. Hij is immers van 1929 tot 1933 de algemeen gewaardeerde leider der debatten geweest en was ook weder herbe noemd, toen dr. Colijn hem in laatstgenoemd jaar uitnoodigue als minister van Justitie op te treden. Nederlandsche missionarissen in China ontvoerd. Uit Shanghai wordt gemeld, dat men sedert 9 October niets meer heeft gehoord van acht Kath missio narissen, die op dien dag door ban dieten in de omgeving van Tsjeng Tin Foe in de provincie Hopei zijn ontvoerd, een dag nadat de stad door Japansche troepen was bezet. De ontvoerde missionarissen zijn de Nederlander Mgr. F. Schraven, apostolisch vicaris van Tsjeng Tin Foe, zes Lazaristen, van wie twee Nederlanders, twee Franschen, een Tsjech, een Pool en een Fransch Trappist. Mgr. F. Schraven, die reeds 35 jaar in China vertoeft, is in 1873 te Lottum geboren. Hij maakte zijn studies te Roermond en Rolduc, trad daarna in de congregatie der Lazaristen en werd 27 Mei 1899 te Parijs priester gewijd. Kort daarop vertrok hij naar China en was daar onder zijn heerneef mgr. Geurts in het uitgestrekte vi cariaat Yung-PungFu werkzaam. Toen in 1921 Tsjeng Ting Foe tot zelfstandig vicariaat werd verheven, werd pater Schraven eerste vicaris. Kort* daarop werd hij door mgr. Geurts tot bisschop gewijd. In het gebied van Tsjeng Ting Foe zijn de Nederlandsche missie staties der Eerw. Paters Lazaristen uit Helden Panningen. Iets noorde lijker missioneerende Nederlandsche Paters van Scheut. Dalende werkloosheid. De werkloosheid in September 1937 bedroeg 65.830 personen min der dan in September 1936. Het departement van algemeene zaken. Ontleend is aan het voorloopig verslag over het wetsontwerp: wettelijke voorziening naar aanlei ding van 't Kon. Besluit tot instel ling van een departement van algemeen bestuur. Vele leden beschouwden de in stelling van dit nieuwe departement als een gelukkige oplossing van de vraag, op welke wijze de positie van den leider van het Kabinet het best kon worden geregeld. Naar men meende, zullen nu ook zeker bijzondere functies, die tot dusver door den minister van bin- nenlandsche zaken werden vervuld, door den voorzitter van den raad van ministers kunnen worden over genomen. Met name dacht men in dit verband aan de sluiting van de zitting der Staten-Generaal. Ook zouden nu verschillende interdepar tementale instituten, onder het de. partement van Algemeene Zaken kunnen komen te ressorteeren. DRAISMA-van-VALKENBURC cFzACHTVAN SMAAK - PPUS 70 Ct*~ Andere leden zouden echter niet willen zien, dat de functie van den voorzitter van den ministerraad zou worden tot een ministerpresi dentschap, waaraan min of meer vergaande bevoegdbeden zouden zijn verbonden. Draadloos telefoneeren op zee. De «Nieuw Amsterdam« welk vlaggeschip van de Holland Ame rika Lijn volgend jaar Mei zijn eerste reis zal gaan ondernemen, is het eerste Nederlandsche groote passagiersschip, dat zal worden uit gerust met een radio telefooninstal. latie, zoodat de passagiers vanaf vertrek tot aankomst, op zee kun nen telefoneeren hetzij met hun handelsrelaties hetzij met hun fa milieleden. Natuurlijk kunnen ook zij, die zijn achtergebleven de «Nieuw Amsterdam« opbellen, tij dens zijn verblijf op zee. Deze gelegenheid om op zee te spreken bestaat reeds verscheidene jaren via Scheveningen radio, maar tot nu toe h.ebben passagiers daar van nimmer kunnen profiteeren. Het waren alleen de visscherssche- pen die daarvan gebruik maakten, terwijl de mogelijkheid mede open stond voor enkele oorlogsbodems als o.m, «De Ruyterc». Ook het Prinselijk jacht de »Piet Hein« is van een moderne radio-telefoon, installatie voorzien. Vliegbooten voor de Indische Marine. Naar de Tel. verneemt bevinden de onderhandelingen tusschen de regeering eenerzijds en de N.V. »Aviolanda« te Papendrecht en de N.V. Kon. Mij. «De >Schelde« te Vlissingen anderzijds, over de leve ring van 18 Dornier-vliegbooten voor de Indische marine, zich in een vergevorderd stadium. Uit den aard van de zaak heeft de regeering echter de order nog niet geplaatst, aangezien de Kamer eerst de gel den, voor de uitbreiding van de weermacht noodig, zal moeten vo- teeren. Nóch te Papendrecht, nóch te Vlissingen wenschte men nadere inlichtingen te verschaffen. In be voegde kringen te 's-Gravenhage verzekerde men echter dat de nieu we vliegtuigen, die in licentie in ons land gebouwd zullen worden, van het modernste type zullen worden. Een enkel vliegtuig van dit type heeft reeds in ons land, tot groote tevredenheid van de autoriteiten, proefgevlogcn, zoodat zoodra de order geplaatst zal zijn de Indische weermacht zich zal kunnen verheugen in een spoe dige aanmerkelijke versterking van het luchtwapen. Dreumel-operette. Bij de vroede vaderen van Dreu- mel, zoo meldt de Tel., blijkt het nog steeds geen pais en vrêe te zijn. Nadat de gemeenteraad vier maan den geleden in staking was gegaan, kwam het gemeentebestuur niet meer bijeen, totdat dezer dagen opnieuw een raadsvergadering werd gehouden. Spoedig nadat de burge meester de vergadering had geopend, liepen de besprekingen vast over het feit, of de nieuwe gemeente veldwachter al dan niet huur had te betalen voor een tijdelijk verblijf in een gemeentewoning. Men besloot daarop in geheime zitting te gaan. Nadat de openbare vergadering weer was geopend, deel de wethouder Mollenberg mede, dat de raad over genoemd agendapunt geen beslissing wenschte te nemen, daar men het gezichtspunt van den voorzitter in deze kwestie niet deel de. Vervolgens verlieten de leden allen demonstratief de raadzaal, zoodat de voorzitter met de onafge werkte agenda alleen achterbleef... Prov. Genootschap K. en W. in Noord-Brabant. De jaarvergadering van het Pro vinciaal Genootschap zal worden gehouden op Woensdag 10 Novem ber in het museumgebouw te 's-Hertogenbosch. Aldaar zal als spreker optreden Prof. Dr. Jozef Muls, conservator van het Kon. Museum van Schoone Kunsten te Antwerpen, met een voordrachtCmet lichtbeelden) over: «De eenheid in de Nederlandsche kunst«. Ontstemming bij burgemeesters benoemingen in Limburg. In de in «Ons Volkshuis« te Heerlen gehouden vergadering van den Staten Kieskring Heerlen van de R.K. Staatspartij, is in de plaats van mr. Lempers, burgemeester van Schoesberg, tot voorzitter gekozen de heer J. J. H. Joosten, leeraar M.O. Geschiedenis en Staatsinrich ting aan de R.-K. H. B. S. te Heerlen. Op het einde van de vergadering heeft de heer Jos. Pelzer, voorzitter van den Ned. R.K, Mijnwerkersbond, onder instemming van de vergade ring een klacht geuit over de bur gemeestersbenoemingen van den laatsten tijd in Limburg. Spreker betoogde, dat in Limburg ontstem ming is, dat Limburgsche intellec tueelen werden gepasseerd en niet Limburgers werden benoemd. Spre ker wilde overigens geen eng stand punt innemen, wanneer er maar een zekere wederkeerigheid bij be. noemingen is. De heer Pelzer vroeg, om deze aangelegenheid de aandacht van den Limburgschen Kiezersbond en sprak de hoop uit, dat de raad gevers van de Kroon recht zullen laten wedervaren aan de Limburg sche intellectueelen. De moordaanslag bij Breda. Aangezien geen enkele aanwijzing aanwezig is en het ernstig gewonde meisje met geen andere mannelijke personen omgang had, zoodat minne nijd uitgesloten moet worden geacht, houdt de politie terdege rekening met de mogelijkheid dat de schoten voor een ander dan het zwaarge wonde paar zijn bedoeld geweest. Gebleken is dat zich Donderdag avond in het Liesbosch nog een ander paartje bevond, waarvan de vrouwelijke helft kort geleden was bedreigd door een man, die in het bezit van een jachtgeweer is. Zaterdagavond en in den nacht van Zaterdag op Zondag werden in dit verband eenige personen door de politie gehoord, waarbij zooveel aanwijzingen tegen den man waren, dat in overleg met den officier van justitie besloten werd tot aanhouding en huiszoeking over te gaan. Bij deze aanhouding en huiszoe king werden inderdaad een dubbel loops jachtgeweer en hagelpatronen gevonden van het kaliber, waarmede de verraderlijke schoten zijn gelost. De gearresteerde, die te Beek woonachtig is, had echter een dus danig alibi, dat hij na een langdurig verhoor weer op vrije voeten moest worden gesteld. Het raadsel van de schoten op den donkeren Donderdagavond blijft derhalve nog steeds onopgelost, hoewel Zondagavond laat bij de politie zoodanige aanwijzingen bin nen kwamen dat een nieuw spoor wordt gevolgd. De toestand der gewonden. Wat den toestand van de beide gewonden betreft, vernemen wij nog dat deze niet direct levensgevaarlijk meer is, doch beiden bij genezing niettemin levenslangernstig verminkt zullen blijven. Meisje aangerand. De 20-jarige dochter van den vee houder van de B. uit den Boekelei- meerpolder te Helloo, ging Zondag ochtend om vier uur naar het land om de koeien te halen. Zij werd bij het demhek plotse ling door twee mannen aangerand. Toen het meisje zich verweerde, brachten de mannen haar eenige messteken in de borststreek toe, waarna zij haar in een sloot wierpen en de vlucht namen. Niettegenstaande haar verwon dingen zag het meisje kans, uit het water te komen en haar huis weer te bereiken. Onmiddellijk werd een geneesheer gewaarschuwd,die spoedigter plaatse was. Het slachtoffer verkeerde in een zeer overspannen toestand. Haar verwondingen zijn echter niet van ernstigen aard. De politie staat voor een raad sel Het meisje kon geen signale ment opgeven. Zij kon alleen mede- deelen, dat de mannen naar ster ken drank roken. De moord te Merkelbeek. Naar wij vernemen heeft dezer dagen de advocaat-generaal van het Gerechtshof te Den Bosch, mr. W. Massiök, de 64-jarige huishoudster M. C. van H., verdacht van den moord op den 71-jarigen landbou wer M. Buysens en diens 70-jarige schoonzuster M. Senden, voor welk feit zij tot vijftien jaar gevangenis straf is veroordeeld, bij zich laten komen, daar men redenen had aan te nemen, dat zij thans een vol ledige bekentenis zou afleggen. Toen de veroordeelde echter door mr. Massink werd verhoord, gaf zij toe, dat zij met de vermoorde men- schen gevochten heeft en dat zij den ouden landbouwer een scheer mes heeft ontrukt, doch tenslotte wilde zij niet bekennen den moord met opzet te hebben gepleegd Dergelijke verklaringen had zij vroeger bij den rechter-commissaris ook reeds afgelegd, doch later weer ingetrokken. Van een volledige bekentenis is ook nu geen sprake geweest. De ramp met de T 1. Kranige onbekende redder. Omtrent het vergaan van de T 1 wordt uit Banda Neira nog het volgende vernomen: Door de geweldige kracht waar. mede het vliegtuig te pletter sloeg, sprongen alle, boordevolle benzine tanks uit elkaar. Een inzittende van een ander T-c vliegtuig sprong over boord om te trachten zijn kameraden te helpen. Hij trachtte zwemmende het wrak te bereiken, doch dreigde daarbij door benzinedampen het bewustzijn te verliezen, terwijl hij brandwon. den opliep. Daar hij om hulp riep, bemerkte de bemanning van het T-vliegtuig het gevaar, waarin de redder verkeerde, zoodat zeer snel de rubberboot, welke aan boord van elk vliegtuig aanwezig is, werd opgepompt en te water gelaten. De redder werd bewusteloos opgehaald en naar een oorlogsbodem getrans porteerd. Na eenige dagen was hij hersteld. De naam van den betrok kene is niet gemeld. Noorsche vrachtboot lekgeslagen en gezonken. Opvarenden na moeilijke red. ding door Nederlandsch en Engelsch schip in veiligheid gebracht. De Noorsche vrachtboot «Aar sten», een houten motorschip van 430 ton, van de reederij Richard Petterson te Sande Fjord, was met een lading steenslag op weg van Kopervik naar Londen, toen het op de Noordzee, 80 mijl uit de kust bij IJmuiden, door een hevigen storm werd overvallen. Het schip bekwam lekkage en dreigde te zinken. Reeds zagen de negen opvarenden den dood voor oogen, toen er juist bijtijds twee schepen in de nabijheid kwamen, de stoomtrawler »Eveline« IJM. 115 en het Engelsche s.s. »Salerno«, welke alle opvarenden wisten te redden. Zijn patroon opgelicht. De Groningsche politie heeft Za terdagavond een 22-jarigen kantoor- en magazijnbediende aangehouden, terzake van verduistering van geld ten nadeele van zijn vroegeren patroon, welk geld hij ontving op door hem gestolen en valschelijk ingevulde kwitanties. De vorige week heeft hetzelfde jongmensch zich schuldig gemaakt aan oplich ting van een winkelier van een groote partij sigaren. Hij had hem een valsch briefje overhandigd, onderteekend met den naam van een van diens beste klanten. De arrestant is ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. 12 jaar, zag een verboden film en had zakken vol gestolen centen. Een rechercheur, die in een bios coop aan de Boekhorststraat te 's Gravenhage controleerde, of de jeugdige bezoekers wel 14 jaar waren constateerda dat een van hen nog slechts 12 was. Hij nam hem mee naar buiten en fouilleerde hem, waarbij bleek dat de jongen liefst in het bezit van 356 losse centen was. Op de vraag, hoe hij aan deze collectie koperen munten kwam, bekende de jonge boosdoener, dat hij er zijn werk van maakte weeg. automaten in tramhuisjes van hun inhoudt te ontdoen. Hiertoe had hij een ijzertje plat laten rijden door den tram en zoo washij erin geslaagd met de hulp van een vriendje in het bezit van de centen te komen VOORKOM ZEEPVERSPILLING Hebt U wel eens van Uw grootmoe der gehoord, hoe zorgvuldig zij het zachte regenwater voor de wasch ver gaarde? Zij wist, dat waschmiddelen in het harde leiding- of pompwater veel minder tot hun recht komen dan in zacht water. „Hard water verslindt zeep", is een oud gezegde. Ons leiding- en pompwater neemt bij zijn weg door de aarde kalk en an dere mineralen op en wordt daardoor hard. De kalk in het water belemmert het waschmiddel in zijn werking en maakt, dat het sop minder schuimt. Een deel van de zeep verbindt zich n.l. met de kalk van het harde water tot kalkzeep, een vlokkige, grauwe massa, die boven op het sop komt drijven en voor het eigenlijke wasch- proces onbruikbaar is. De kalkzeep heeft bovendien de onaangename ei genschap het waschgoed als het ware met een grauw waas te bedekken, waardoor het stug en ruw wordt en veel gauwer slijt. Bij gebruik van hard water gaat dus een groot deel van het waschmiddel verloren. Dit is de oor zaak van een belangrijke zeepverspil- ling in iedere huishouding. De manier om deze verspilling te voorkomen, is het zacht maken van 't water met Hcnco, Henkel's Wasch- en Bleeksoda. Het harde leiding of pompwater wordt door toevoeging van een paar handen vol Henco zacht

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2