DUSSEN. EETHEN. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. NIEUWKUIJK. RAAMSDONK. WASPIK. KAATSHEUVEL, Zeer juist brengt de spr. de tijd van Thomas Mores in verband met de vervolging der kerk in onze dagen, als men kijkt naar 't geen geschied in 't naburige Duitschland. 't Moderne heidendom staat ook voor onze deuren en dat kunnen wij alleen buiten houden door christe lijke eenheid, waarbij hij zeer juist waarschuwt voor de gevaarlijke elementen die ook onder onze menschen ronddolen. Spr. schildert vervolgens 't leven van Thomas Mores als de harde werker en martelaar van zijn geloof. De nieuwe leer van den afvalligen monnik Luther drong zelfs in zijn eigen patriarchale familie door. Thomas, de vrije denker, zag zeer duidelijk de achteruitgang van 't godsdienstige leven. Diep medelijden had hij met het eenvoudige volk, die de verkon digers der nieuwe leer naliepen in hun onwetendheid van de christelij ke leer. Doch dit alles was voor Thomas de stimulans om inniger zich in de godsdienst te verdiepen. De breuk kwam met Rome, toen de koning zich als primaat der kerk uitriep om zijn eigen zaken zuiver te kunnen stellen. Het gedrag van Thomas is een voorbeeld en een baken in onzen tijd dat strekt tot navolging. In 't tweede gedeelte zijner lezing schildert de spr. Thomas alsheilige. In prachtige bij deze gebeurtenis gekozen woorden vertelt de spr. de Heiligverklaring op 13 Mei 1935. In korte trekken schildert de spr. 't leven ven den martelaar en de reden die er na 100 jaar de aanleiding toe gaven om hem heiligte verklaren. In een kort maar welgemeend woord dankt de heer Maas den heer Poll voor zijn mooie causerie en roept hem een spoedig tot weer ziens toe. Met 't lied »Aan U, o Koning dei- Eeuwen» werd de bijeenkomst ge sloten. 't Luide applaus bewees 't succes dat de spreker geoogst had. Broeders van Elshout en Drunen Naar wij vernemen worden er thans besprekingen gevoerd om de Congregaties der Eerw. Broeders van Drunen en die der Congregatie van Elshout in een orde te ver eenigen. Opening Veilinggebouw van „De Langstraat". Naar wij vernemen zal de officieele opening van het geheel verbouwde en vernieuwde veiling, gebouw te Drunen zeer waarschijn lijk plaats hebben op 3 No^. a.s. Koffie, thee, tabak en amusement. Terwille van 't 115 jarig bestaan der firma v. d. Biggelaar zijn de heeren Guus Keddy en Wim Kubbens op tournooi met muziek, humor, zang en film. Dinsdagavond werd in Drunen in de zaal van café Th. Elshout een avond gegeven voor een prop volle zaal. Met een tweetal prachtige films, humor, declamatie en zang van Guus Keddy en eenige prachtige nummers van Wim Kubben als accordeon-virtuoos werd de avond in ernst en luim gevuld. Om 11 uur gingen allen dan ook voldaan huiswaarts overtuigt van Biggelaars kwaliteit-producten en de fijne smaak der »Lonke« toffé's. De verloting van »Zang en Vriendschap«. In de zaal van café A. v. d.Geld werd de verloting uitgespeeld van 't Mannenkoor «Zang en Vriend schap». Daarvoor echter werd nog onder de vele aanwezigen druk gehandeld en geschacheld met de loten. En zooals 't altijd schijnt te zijn. Het nummer waar de hoofdprijs op viel (lo27) een heeren-of dames rijwiel was dien avond pas verkocht aan den kastelijn, die alzoo heel toevallig in 't bezit van 't lot en den prijs is gekomen. Men- moet maar boffen of pech hebben in 't leven. De Veilingvereeniging »De Langstraat De Veilingver. »De Langstraat« mag wat gebouwen, inrichting en aanvoer van producten wel een der best geoutileerde veilingen der streek genoemd worden. Om het sorteeren van 't fruit met en zonder beschading te doen plaats hebben zal een loopende band worden geplaatst van plm. 8 m. lengte en 40 c.m. breed. Een en ander is ter vervaardiging opgedragen aan de firma's P. van Delft en Zn. en H. de Wit resp. mecaniciëns en timmerman. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente, te houden op Donderdag 28 October 1937, des namiddags te 7 uur ten gemeente- huize. Uitvoerig verslag in 't volgend nummer. Bouwvakarbeiders Vrijdag a.s. komen de bouwvak arbeiders in algemeene vergadering bijeen in de zaal der meisjes congregatie. Tafeltennis De uitslag van de partij tafel tennis van 't uitgeschreven tournooi is als volgt J. Verhagen 8 7 5 14 C. v. d. Wiel 8 2 12 M. Verhagen 8 5 3 10 M. van Huiten 8 5 3 10 A Boelen 8 4 4 8 B. van Drunen 8 4 4 8 P. Brok 8 3 5 6 J. van Delft 8 2 6 4 M. Luypen 8 17 2 Schaken De uitslag van de eers'c der vijf wedstrijden om de zilveren medaille is als volgt »Schaakmat« »S.D.J C Ed. IJsseldijk—J. de Leur C Musters—F. van Lest A. IJsseldijk_M. van Huiten W. Brok-Th. Couwenberg M. v. d Steen F. Boelen J. Merkx B. van Huiten 1-0 0_1 0-1 0-1 0-1 De stand is dus »Schaakmat« »SDJC« 1 i/2-4,/2. ELSHOUT. H. L. Film. Onder auspiciën der R.K. W. V. alhier, werd een filmavond georga. niseerd in de zaal der Jongenscon gregatie. Met een 4 tal prachtige films werd de avond gevuld. Tijdens de pauze hield de penningmeester van H. L. een causerie, waarin hij de ellende der T. B. C. beschreef en daarbij op de groote noodzakelijkheid wees om dergelijke patiënten in een sana torium te doen opnemen. Ruim 150 staan er nog op de wachtlijst. Met 20000 vrijwillige stuivers zou de nood kunnen worden gelenigd Vele aanwezigen gaven zich voor deze vrijwillige actie op en deze bedragen zullen wekelijks geind worden door de heeren M. v. d. Geld, A. v. Logten en C. Verhoeven. Brandje Door een petroleum-toestel ont stond brand in de woning van W. Kiviets alhier. Kleedingstukken e.d. vatten vlam. De alleen thuis zijnde vrouw liad handelend op en wist erger te voorkomen. Tot controleur voor 't denatu- reeren van aardappelen in't district Altena is aangesteld de heer J. J. Leemans alhier. Donderdagavond te 7 uur zal een algemeene bestuursvergadering plaats hebben der Parochiale jeugd verenigingen in de Bondszaal te Hank, o.m. van Jonge Wacht,Jon- gensbond, K.J.M. enz., om deze vereenigingen aan een eventueele reorganisatie te onderwerpen. Vrijdagavond zal deZ.E. Heer Pastoor alhier voor de leden der R.K. W. Ver. een lezing houden, deel uitmakende van een der ont wikkelingsavonden die voor de le den der R.K.W. V. dezen winter gegeven zullen worden. HANK. Zondagmorgen onder de eerste H. Mis hebben in onze parochiekerk 16 eerste communicantjes, 8 jongens en 8 meisjes, hun eerste Communie gedaan. De eenvoudige plechtigheid werd opgeluisterd door een 8 tal lieve kleine bruidjes. -- Verschillende personen alhier hebben bij het bieten rooien hun pols verstuikt. Het uittrekken met de hand is een zwaar werk. Zij hebben zich onder behandeling van Dr. van Vuuren te Dussen moeten stellen en zullen eenigen tijd rust moeten houden. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente te houden op Vrijdag 29 October 1937 des voor middags om half elf. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. 2. Onderhandsche verhuur van een stukje gemeente-grond. 3. Rangschikking der gemeente in de 8e klasse voor de Per- soneele Belasting. 4. Vaststelling verordening van heffing opcenten op de Perso- neele Belasting. 5. Vaststelling begrooting 1938. 6. Wijziging der begrooting 1937. De heer A. van Strien, kweekeling met akte te Raamsdonksveer werd benoemd tot klerk ten kantore van den Ontvanger der Registratie te Geertruidenberg. In verband met Missie-Zondag werd Zonpag j.l. in het parochiehuis voor de Jonge Wachters uit Hank, Raamsdonksveer, Raamsdonk, Was pik Made en Geertruidenberg een uitvoering gegeven waarbij Pater Zoetmulder verschillende verhalen deed uit het Missieland en waar ook tevens een missiefilm werd vertoond Ten zeerste voldaan keerden de Jonge-Wachters in vroolijke stern- bij moeder thuis. Zaterdagavond werd door on bekende daders gepoogd in te breken bij den heer S. Kalker op de Markt alhier. De politie stelt een onder zoek in. Gepoogd was met een schop de deur open te breken. Wel hebben de bewoners eenig leven gahoord doch men heeft daarop Seen achtgeslagen, 's Morgens kwam men tot de ontdekking dat gepoogd wrs de heer K. wat lichter in zijn portemonnaie te maken. Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer hoopt Zondag a s. des v.m. 9.30 en des nam. 2 uur voor te gaan de heer Tej^ouw uit Groot—Amers. Mej.J.J Mulders alhier slaagde yoor bet diploma Wiskunde M. O Zondag jl. werd door de Fanfare der H. Familie de jubileumuitvoe- r^n8 gegeven ter gelegenheid van haar 35 jarig bestaan. De vice-voor zilter, de heer H. v. d. Pol opende deze feestavond met een hartelijk welkomswoord tot de aanwezigen. Spreker zette in het kort uiteen de geschiedenis en het ontstaan der vereeniging; de verschillende suc cessen op concoursen werden naar voren gehaald, terwijl spreker ten- slotte hulde en dank bracht aan den huidigen Directeur den heer van Heivoort te Nieuwkuijk, die de vereeniging tot zulke successen had weten op te voeren. Spieker wenschte de aanwezigen een genotvollen avond en vroeg in het bijzonder de welwillende aan dacht voor het befaamde duo Hen tom uit Waalwijk, hetwelk voorde Heusdenaren geen onbekendheid is. Allereerst werden 'n paar muziek- nummertjes ten gehoore gebracht, waarvan een, de Feestmarsch, ge componeerd was door een der leden, de heer M. v. Hel voort te Nieuwkuijk. Hierna kwam het duo op het podium. Zoowel de heer H. van Engelen als Tom Burmanje wenschten de vereeniging van harte geluk met haar jubileum en hoopten, dat de vereeniging steeds in groei en bloei zou mogen blijven toenemen. Hierna werden door het duo eenige meer dramatische stukjes ten beste gegeven, welke bij het publiek zeer in den smaak vielen. Vooral »Droomland« viel bijzonder op. Na de pauze werd het komisch gedeelte uitgevoerd en we mogen zeggen dat het duo »Hentom« de tooneelkunsl in alle opzichten ver staat. Het publiek bracht hen dan ook een dankbaar applaus. Ten slotte werd door den vice- voorzilter een dankwoord gebracht op de eerste plaats aan het duo, vervolgens aan de Fanfare, den pia nist, en aan de aanwezigen voor hun belangstelling. De gemeentelijke commissie voor steunverleening aan kleine boeren is in deze gemeente als volgt samengesteld W. J. N. Wijs, Burgemeester, Voorzitter. I. Buijs Thz., lid (vertegenw. landbouworganisatie). P. J. v. d. Broek, lid (vertegenw. landarb. organisatie). Ambtshalve hebben in deze com missie nog zitting de leden, door den Minister aangewezen. De heer B. Duvekat, assistent bij de Rijks Directe Belastingen, alhier, is met ingang van 16 No vember 1937 als zoodanig overge plaatst te Dordrecht. In zijn plaats is aangesteld een oud-Heusdenaar de heer J.v. Mers- bergen. In den nacht van Zondag op Maandag werden bij den landbou. wer A. v. Son op 't Hoog een tien. tal kippen ontvreemd Bij nader onderzoek vond men nog twee doodgebeten kippen in den grond verstopt. Men verdenkt een kwaad- aardigen hond. Op Woensdag 27 October a.s. zal in deze gemeente gelegenheid zijn tot kostelooze inenting, en wel te Raamsdonksveer om 2'/3 uur in het Gemeentehuis, ingang politie bureau en te Raamsdonk(dorp) om 4 uur in't voormalig gemeentehuis. Zondagavond om ongeveer kwart voor tien ontstond er brand de groote landbouwschuur van den heer J. van Woerden, staande op het Sandoel te Raamsdonksveer. Tengevolge van den stormachtigen wind stond de geheele schuur zoo mede bet woonhuis in lichte laaie. Door toegeschoten hulp kon het op stal staande vee benevens eenige landbouwgereedschappen in veiligheid worden gebracht, doch overigens ging alles in vlammen op. De kinderen, welke reeds te bed waren, en waarvan er een ziek was, moesten in allerijl het huis verlaten. Door den vonkenregen ontstond nog brand in een in de nabijheid staand woonhuis met rieten dak, doch de brandweer slaagde erin dit huis te behouden. Van den heer van Woer den ging de geheele graan-en hooi oogst en 300 mud aardappelen ver loren. Verzekering dekt voor een groot gedeelte de aanzienlijke schade. Omtrent de oorzaak tast men vol komen in het duister. Zondagmiddag werd in Raams- donk(dorp) een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen de clubs «Het Wapen van Raamsdonk en »D.V.O.» uit Moerdijk. Nadat de spelers zich in het clublokaal hadden verkleed en naar het terrein waren gegaan vervoegde zich een onbekend per soon bij den catéhouder, den heer H., die mededeelde zich te moeten verkleeden aangezien hij nog met den wedstrijd moest meespelen en hij zich verlaat had. Zonder meer werd hem toegestaan zich in't lokaal te begeven, waaruit hij eenigen tijd later vertrok, z.g. naar het voetbal veld. Toen de wedstrijd afgeloopen was, kwamen de D.V.O.'ers tot de ontdekking, dat vijf portemonnaies met een gezamenlijken inhoud van ongeveer veertig gulden uit hun kleeren verdwenen waren. Ook had de onbekende nog kans gezien om een paar nieuwe schoenen mee te nemen. Van een en ander werd onmiddellijk aangifte gedaan bij den rijksveldwachter, die te samen met de marechaussee uit Raamsdonks. een onderzoek instelt. Het provinciaal comité van de afdeeling Noord-Brabant van den Christ. Nationalen Werkmansbond, bestaande uit de heeren v. Kampen uit Deurne, Colijn uit Werkendam en K. van Dongen te Raamsdonks veer, werd bij acclamatie herkozen. Begin van dit jaar werd be sloten wegens gebrek aan voldoende jelangstelling de Chr. Studieclub op te heffen In een dezer dagen ge houden vergadering van den Chr. Besturenbond werd echter't besluit genomen, dat men nu tegen den winter de werkzaamheden weer zal hervatten. RAAMSDONKSVEER. De onvermengde margarine is in het tijdvak van 25 October tot en met 6 November a.s. verkrijgbaar bij de volgende winkeliers Adr. de Bont, F. A. Canters, H. P. Konings eu Wed. F. Knaapen. Zondagavond verloor Mej. S. v. H. haar portemonnaie.inhouden- de een fiink bedrag aan geld. De portemonnaie werd gevonden door Jan Vissers uit de Sandoelsche Steeg, die deze onmiddellijk inleverde bij de gemeente—politie. De politie zorgde er voor dat Mej. v. H., die nog niets van het verlies had be merkt, weer in het bezit van haar portemonnaie kwam. Mej. v. H.zal in het vervolg wel wat voorzichtiger zijn. Men moet maar boffen. Als bijzonderheid mag wel vermeld worden, dat gedurende het tijdvak van drie weken ter secretarie alhier geen geboorteaangifte heeft plaats gehad. Op Donderdag 4 November a.s. zal des avonds om zeven uur in 't parochiehuis een veroveringsfilm worden gegeven met medewerking van de leden der K. J. V. A.s. zondag 31 October zal onder de H. Mis van 8 uur de plechtige aanneming plaats vinden van de nieuwe leden der K. J. V. en K. J. M. Op 1 Nov. a.s. (Allerheiligen) is het hulpkantoor na 12 uur voor den postdienst gesloten. De avondbestelling komt te ver valen. Het publiek heeft gelegenheid de aangekomen correspondentie van 19 tot 19.40 kosteloos af te halen. Voor de telegraaf en telefoondienst is het hulpkantoor als op werkdagen opengesteld, terwijl de verzendingen normaal als op werkdagen worden uitgevoerd. Steun aan behoeftige Moeders. Onder leiding van Mevr. Mallens- Luijten vergaderden Dinsdagmiddag om drie uur ten huize van Dokter Smals te Loon-op Zand de beide werkcomité's van Loon-op-Zand en Kaatsheuvel voor steun aan be hoeftige moeders bij gelegenheid van het feit, dat H.K.H. Prinses Juliana moeder zal worden. Besloten werd om te beginnen met Maandag 8 i November een collecte te houden in de beide plaatsen om gelden in te zamelen om de behoeftige moeders te ondersteunen. Na deze collecte zal bepaald wor den hoever de steun, die gegeven zal worden zich zal uitstrekken. Aan het comité, dat voor deze ge legenheid gevormd is moet nog worden toegevoegd Mevr. Schalken- Krijns te Kaatsheuvel, die bij de vorige opgave niet vermeld is. \y Kwaadaardige hond. Maandagmiddag speelde het 11- jarige zoontje van den veehandelaar W. de Graaf in de Verl. Hoofdstr. gedurende eenigen tijd met den huishond. Toen hij het spel beu was werd de hond weer aan den ketting gelegd. Omdat de jongen bemeikte dat de ketting niet goed zat, wilde hij dit in orde biengen. Onverwacht beet de hond hel ventje in de pols en het kostte heel wat moeite aan den knecht, die toevallig op het eif aanwezig was, om den jongen te bevrijden. Deerlijk gewond werd de hulp van Dr. Cappetti in geroepen, die de jongen naar het Ziekenhuis te Waalwijk vervoerde ter verbinding. Terstond na de euveldaad werd de hond op verzoek van den vader van het kind door den jager M., doodgeschoten. Tooneel. Het Nederlandsch Tooneel onder leiding vaii den heer W. Steenbergen trad Zondag tweemaal in Euphonia op. Om 4 uur voor de kinderen met het Doelende sprookje «Rood kapje met de Wolf« en in de avond, voorstelling met «Hoe een vader zijn dochters aan de man bracht«. Beide malen was de opkomst van 't publiek vrij goed. De kinderen hebben genoten van het goede spel in het sprookje. Sommigen kregen zelfs schiik van den vreeselijken wolt, als hij kwam om grootmoeder te verslinden. In de avondklucht blonken als spelers Mevr. Krol en de dokter commensaal wel het meest uit, terwijl meerdere andere spelers hier tegenover een minder typeerend spel te zien gaven. Als toegitt werd «Het levende 1 ijkgespeeld, waarin verschillende goede momenten voor. kwamen. Diefstah Zondagmorgen merkte een der dochters van v. d. L. in de Kruis straat, dat een doosje waarin eenige gouden sieraden bewaard werden op de vloer lag voor de kast waarin deze bewaard werden. Toen dit doosje weer in de kast zou gezet worden bemerkte v. d. L. dat uit een kistje, waarin ongeveer f 130 bewaard werd, het geld verdwenen was. Direct werd heel de kast afge zocht, doch zonder eenig resultaat. De gemeentepolitie, gewaarschuwd zijnde, stelde voor zoover mogelijk een nauwkeurig onderzoek in, dat echter tot heden nog geen resultaat had. De man is door dezen diefstal al heel ernstig gedupeerd, daar hij het geld had klaar liggen om een koe bij te koopen, wat door hem tot heden was uitgesteld om de heerschende mond en klauwzeer ziekte. Verkoop. Ten overstaan van Notaris v. Ham werd het winkelpand van de firma H. v. d. Velden en Co. in de Hoofdstr. alhier, bij publieke verkoop in calé Restaurant A. Snoeren van Heesch, verkocht voor de som van f 5025 aan den heer Tolboom v. Berkel alhier. Politiehondensport. 't Is de eerste maal geweest, dat de politiehondensport alhiergetracht heeft door een film vertooning de aandacht van de politiehondenlief. hebbers te trekken. Dit is maar gedeeltelijk gelukt. Van de vele lief hebbers, die Kaatsheuvel op dit gebied bezit, waren buiten die der eigen vereeniging, slechts weinigen opgekomen om naar de goede op name van Kazan, de Menschen. redder te komen zien. De heer v. d. Velden opende met een welkom, waarna de heer Meer- dink uit Eindhoven, de eigenaar van de filmhond, een uiteenzetting gaf ven het keuringsreglement van de K. N. P. V. en aan de hand daarvan met duidelijke explicatie de film vertoonde. Op het na de voorstelling gegeven bal, was de belangstelling zeer groot. Polleke Prik Voor een nagenoeg uitverkochte zaal werd in den Gildenbond Zondagavond het nog niet uitge geven tooneelwerk »Polleke Prik« van Frater Hubertus van Raams donk gespeeld. De schooljeugd van Kaatsheuvel, geleid door den eeiw. Broeder Jonathus, heeft laten zien wat ze in de mars heeft. Polleke Prik, een eenvoudig schoenlappertje heeft veel verdriet van zijn ondeu gend zoontje Nol. Om een van zijn streken moet hij vroeg naar bed. Maar dat is niet naar den zin van den rakker. Wanneer allen te ruste zijn, staat hij op, maar daar ver schijnt Merlijn met zijn trawanten, een heele serie duiveltjes van de bovenste plank. Nol wordt meege nomen naar de hellepoort. Vader Polleke is ontroostbaar. Het trio, dat waarlijk voortreffelijk speelde: Polleke Prik, de vader, Pinneke, de knecht en Peer, de buurman, resp. gewapend met paraplui,bezem en schietgeweer, gaan op zoek. Ze wagen zich in het hol van den leeuw en met behulp van de al machtige tooverfluit van de kabou terkoning weten ze Merlijn on schadelijk te maken. En Nolleke? Ja, die is heel wat wijzer geworden met zijn avontuur en genezen neemt vader hem mee naar huis. ii in

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 7