genstand der Chineezen zijn hun vor deringen slechts gering. Aan het Noordelijk front, ten Oosten van Nansiang, ontwikkelen de Chinee zen een grootere activiteit. WIJKEN CHINEEZEN WESTWAARTS De twee groote Japansche troepen machten in den Sjanghai-sector zijn thans nog slechts dertig K.M. van el kaar verwijderd. De afdeelingen, die in de Hangtsjaubaai aan land werden ge zet en langs den rechteroever van de Wangpoe marcheeren, bevinden zich vlak bij Minhang, dat 15 K.M. ten Zui den van Sjanghai ligt. De troepen, (lie over de Soetsjau zijn getrokken en zich, ondanks het Chineesche verzet, aan den Zuidelijken oever hebben kun nen nestelen, trekken langzaam naar Nantau, de Zuidelijke Chineesche stad van Sjanghai, waar zij met het leger uit de Hangtsjaubaai zullen moeten samentreffen. De Chineesche legers, die nu nog ten Zuiden van de Soetsjau en in Poe- toeng, tegenover Sjanghai, liggen, zullen, naar Domei meldt, ingesloten en vernietigd worden, of zich naar het Westen moeten terugtrekken. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Naar de Parijsche correspondent van de News Chronicle meldt is Mussolini bezig zijn infanterie uit Spanje terug te trekken. Dit zou geschieden op ver zoek van Franco en tevens omdat Mussolini de troepen, die voorloopig naar Libye zijn gezonden, dichter bij huis wil hebben. De technische troe pen, waaronder ook artillerie, tanks en luchtmacht worden gerekend, zijn achtergebleven. Dat zullen volgens den correspondent de 40.000 man zijn, welke Italië erkend heeft in Spanje te hebben staan. MUSSOLINI'S ZOON GEDOOD Volgens geruchten uit Barcelona en Valencia blijft, ondanks de officieele ontkenning, het gerucht loopen, dat de zoon van Mussolini, Bruno, in Spanje is verongelukt. Sinds 25 October heeft men niets meer van hem gehoord. Op dien dag werd bericht dat twee Ita- liaansche Savoiabommenwerpers door afweerkanonnen op de Katalaansche kust in vlammen waren neergeschoten. Een viel in zee, de andere stortte neer bij Moncada. Alle vijf inzittenden wa ren Italianen volgens de documenten, die op de lijken werden gevonden. KARDINAAL FAULHABER EN DE KERKVERVOLGING IN DUITSCHLAND. In de tot in de uiterste hoeken ge vulde kathedraal heeft de aartsbis schop van Miinchen kardinaal l aul- haber een preek gehouden, waarin hij nogmaals de verhouding tusschen de katholieke kerk en den Duitschen staat uiteenzette. De kardinaal drukte den geloovigen nogmaals op het hart, in hun geloof te volharden en verklaarde daarop: „Wij willen zoowel het goede als het kwade in het nationaal-socialisme onder oogen zien en de nationaal-socialistcn zouden ditzelfde moeten doen ten op zichte van de katholieke kerk. Hillei zelf geeft in zijn boek „Mein Kampt toe, dat de verhouding tusschen goed en 'kwaad in de kerk gunstiger is dan in iedere andere groote organisatie". Voorts zeide de kardinaal: „He Roomsch-Katholieken hebben hun loyaliteit jegens het vaderland bewe zen door hun houding tijdens den wereldoorlog en door den steun, dien de kerk aan de „Winterhilfe geeft. Bismarck zelf heeft gezegd, dat het Roomsch-Katholieke volksdeel Duitsch is en geen buitenlandsch element. Laten we God danken, aldus besloot de kardinaal, „dat wij Roomsch- Katholieken zijn en moge God ons ook helpen om Roomsch-Katholieken te blijven". VAN HUN NATIONALITEIT VER VALLEN VERKLAARDE DUITSCHERS. Zondag 7 Nov. is een wet uitgevaar digd, volgens welke personen, die van de Duitsche nationaliteit vervallen zijn verklaard, niet meer van Duitschers kunnen erven of schenkingen^ kunnen ontvangen. Dit strekt zich eveneens uit tot hun echtgenooten en kinderen. Op overtreding van deze wet staat een gevangenisstraf van twee jaar. Verder worden Duitschers gerechtigd hun erfgenamen, welke in het huwelijk zijn getreden met een niet-ariër, ge heel te onterven. BRUID EN BRUIDEGOM IN DUITSCHLAND MOETEN GEZOND ZIJN. Krachtens een Maandag 8 Nov. in het Staats-blad gepubliceerde wet heb ben met ingang van 1 Juli 1938 allen, die een huwelijk willen sluiten, een doktersattest van lichamelijke en geestelijke geschiktheid noodig. Amb tenaren van den burgelijken stand mo gen geen huwelijken voltrekken, zoo lang aan de bedoelde voorwaarde niet is voldaan. TEGEN ENGELAND BEDOELD „Het Antikominternpact is tegen Engeland bedoeld". Dit is de alarmkreet, welke Maan- zoowel door de linksche bladen bladen als de Daily Morning Post geuit dag communistische Telegraph and werd. De Manchester Guardan schrijft o.a.: Het anti-Sovjetpact is niet gericht te gen Rusland alleen, het is in de eerste plaats gericht tegen Groot-Brittannië. Zonder Groot-Brittannië en in zekere mate zonder de Vereenigde Staten zou Japan de hegemonie bezitten in het geheele Verre Oosten met inbegrip van Nederlandsch-Indië. Zonder Groot-Brittannië zou Italië meester zijn in het westelijk bekken van de Middellandsche Zee, want Frankrijk zou op zijn minst door Duitschland tot nactiviteit gedoemd worden. Zonder Groot-Brittannië zou Duitsch land zij h programma van „Mein Kampf" kunnen verwezenlijken, d.w.z. het zou zijn invloed kunnen laten gel den over het geheele Europeesche con tingent. SOVJET-STAP TE ROME. De minister van Buitenlandsche Za ken graaf Ciano heeft den ambassa deur der Sovjet-Unie ontvangen, die heeft medegedeeld, dat zijn regeering van oordeel is, dat Italië's toetreding tot het anti-kominternpact in strijd is met het Italiaansch—Russische ver drag van 1933. De regeering der Sovjet- Unie beschouwt Italië's toetreding als een onvriendschappelijke daad tegen over de Sovjet-Unie. Minister Ciano heeft van deze mededeeling kennis ge nomen. Mussolini is in verband hiermede per vliegtuig naar Rome teruggekeerd. DE TWINTIGSTE VERJAARDAG VAN I)E REVOLUTIE IN RUSLAND. De Sovjet-Unie heeft den 20sten verjaardag van de October-revolutie gevierd. Als steeds was Moskou rijk versierd en op het Swerdlof-plein, waaraan de groote schouwburg staat, die nu de plechtige herdenkingsver gadering van den Moskouschen Sovjet moest herbergen, waren groote stand beelden van Lenin en Stalin opgesteld. De schouwburg zelf was versierd met reusachtige portretten van Marx, Engels, Lenin en Stalin en de vlaggen van de elf Unierepublieken. De herdenkingsvergadering, die Za terdagavond plaats had, werd bijge woond door tal van delegaties van partij- en vakvereenigingen- en Sovjet organisaties, Stachanof- en stootarbei ders, vooraanstaande geleerden, bui- tenlandsche arbeiders-delegaties enz. Aan de voorzitterstafel namen Sta lin, Molotof, Kaganowitsj, Worosjilof, Kalinin en vele andere prominente figuren plaats. Molotof hield de feestrede, die op een groot eerebetoon voor Stalin uit liep. Op dezen avond werd ook de pre mière van de film Lenin in October ge geven. welk een groot succes geworden moet zijn voor den tooneelspeler Sjitsjoekin, die den rol van Lenin ver tolkt. MOND- EN KLAUWZEER IN ENGELAND. Maandag werd opnieuw gemeld dat een infectie-haard van mond- en klauwzeer was aangetroffen, thans te Frittenden in Kent. Ruw genomen be hoort thans geheel Zuid-Oost Kent tot verdacht gebied. Andere provincies waarin den laal- sten tijd gevallen zijn voorgekomen en dientengevolge drastische uitroeiings maatregelen zijn getroffen, zijn Suf- folk, Norfolk, Sussex, Essex en Cam bridgeshire. Het ergste geval deed zich deze week voor in Stowmarket in Suffolk waar, zooals wij reeds meld den, ongeveer 400 stuks vee en 1800 varkens vernietigd moesten worden omdat op de markt een stier, lijdende aan mond- en klauwzeer was aange troffen. Volgt Engeland met zijn afslachtings systeem wel de juiste politiek ter be strijding van deze gevreesde veeziekte? De meeningen loopen hieromtrent uiteen. Op het departement van Land bouw twijfelt men er echter niet aan, dat dit inderdaad de beste gedragslijn is. Een vergelijking met de ervaringen op het Continent opgedaan gaat niet geheel op omdat de landen op het Con tinent zich nimmer geheel van con tact met hun nabuurlanden kunnen isoleeren. Maar Engeland of liever Groot-Brittannië, dat een eiland is, kan dat wel. En daarom blijft men hier van meening, dat het veel beter is dras tisch op te treden en de afslachtings- politiek onverbiddelijk toe te passen. BLOEDBAD OP HAITA. De minister van buitenlandsche za ken van Haiti, Georges Leger, heeft den vertegenwoordiger van Havas me- degdeeld, dat hij nog geen bijzonder heden had gehoord over den massa moord op onderdanen van Haiti aan de grens van Haiti en Santo Domingo. Hij schat evenwel, dat op zijn minst een duizendtal Haitiaansche planters gedood zijn. De minister voegde hieraan toe, dat geen botsing tusschen troepen van beide landen is ontslaan, doch wel schijnt de politie van Domingo er bij De regeering van Haiti heeft gepro testeerd en de regeering van Santo Domingo heeft beloofd een onderzoek te zullen instellen en de schuldigen te straffen. Zij zal verder schadeloosstel ling betalen. Minister Leger hoopt, dat de kwestie langs diplomatieken weg geregeld zal worden. DPAISJtlA^AN-V^KENBÜRq o-ZACHT VAN SMAAK - PRIJ5 ZO cl* Request huiseigenaren afge wezen. Gemeentebegrooting 1938 vast gesteld. Vrijdagavond kwam de raad der ge meente Geertruidenberg in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van den Edelachtb. Heer Burge meester Branchi. Secretaris, de heer Meijers. Aanwezig alle leden. Nadat de notulen der vorige vergade ring onveranderd waren vastgesteld, stelt de voorzitter voor om eerst het request van de huiseigenaren inzake de stVaatbelasting te behandelen, dit in verband met de begrooting die straks moet worden vastgesteld. In dit request wordt gevraagd meer rekening te willen houden met de fi- nancieele draagkracht der inwoners over het algemeen en de lasten niet al leen te laten neerkomen op een be paalde categorie van inwoners, die der huiseigenaren. De Voorzitter zegt dat B. en W. een onderhoud hebben gehad met het be stuur, doch dat het onderhoud niet vruchtbaar is geweest omdat B. en W. niet hebben kunnen voldoen aan den wensch der heeren, om een andere soort heffing der straatbelasting of al- geheele afschaffing. Spreker zegt zich goed te kunnen voorstellen hoe dooi de huiseigenaren tegen deze belasting wordt opgezien, omdat zij een nieuwe druk is op hen die huizen bezitten. ITet is echter niet alleen een druk voor hen die de huizen exploiteercn, maar ook voor diegenen die in een eigen huis wonen en zij hebben geen gele genheid de gelden op een ander te ver halen. In de vorige vergadering, zoo vervolgt spreker, hebben B. en W. met loode schoenen hel voorstel moeten doen om deze belasting in Geerlrui denberg in te voeren. Men zag echter geen andere uitkomst om de begroo ting kloppend te kunnen maken, dan door invoering van deze belasting die ƒ4500.op zal brengen. In de vorige vergadering zegt spreker is er ook op gewezen dat de gemeente zeer aan den grond zit en een zoo zuinig moge lijk beheer noodzakelijk maakte, ter wijl vele andere, feitelijke hoognoo- dige dingen, achterwege moeten wor den gelaten. Bij de besprekingen is bovendien gebleken dat het geld op geen andere wijze bij elkaar gebracht kan worden, evenmin als het mogelijk is de belas ting op een andere wijze te heffen. Volgens spreker bestaat er ook geen gevaar dat deze belasting op de huur ders zal worden verhaald. B. en W. hebben namelijk in verschillende ge meenten hiernaar geïnformeerd, doch nergens bleek hel uesance te zijn de belasting op de huurders te verhalen. Zooals gebleken is, zegt spreker, moet de gemeente dus noodgedwon gen tot invoering van een straatbelas ting over gaan. Hij geeft echter de ver zekering dat deze belasting het eerst voor verlaging of afschaffing in aan merking zal komen. De heer v. d. Loo vraagt of de op brengst van de straatbelasting ook be steed moet worden voor het onder houd van straten, wegen, enz. De Voorzitter zegt dat dit niet direct eisch is, maar men mag deze belasting ook niet als een bron van inkomsten zoo hoog opvoeren dat er een surplus ontstaat. Weth. Sassen zegt dat in het request ook gesproken wordt over rechtvaar dige belastingheffing. Een belasting is echter rechtvaardig, wanneer zij in geweten verplicht. In naam der sociale gerechtigheid moeten alle welgestelde menschèn in de belasting bijdragen. Bij het beoordeelen van den toestand is echter gebleken dat slechts een ca tegorie en wel de huiseigenaren nog konden worden aangesproken met een straatbelasting. De rioolbelasting heeft men dan nog maar voorloopig erbui ten gelaten. Men moet niet van de veronderstelling uitgaan, zoo zegt spr., dat deze regeling werd ingevoerd, zoo maar zonder meer. Integendeel er is veel en breedvoerig over gesproken. Wanneer de huiseigenaren een beroep doen op het rechtvaardigheidsgevoel, dan moet dat niet gezocht worden bij het gemeentebestuur, maar in hoogere regionen, in regeeeringskringen. Het gemeentebestuur is er van over tuigd dat geen andere weg meer open stond. De heer Okkerse merkt op dat de belasting het zwaarst drukt op hen die een hypotheek op hun huis heb ben. Degene die de hypotheekrente int heeft met de lieele belasting niets te maken. Bovendien zijn er vele perso nen die in een groot huis wonen en welgesteld zijn, die eveneens niets hebben bij te dragen, omdat zij in een huurhuis zitten. De Voorzitter zegt dat wat de op merking van den heer Okkerse be treft, iemand wanneer hij een huis koopt op hypotheek de consequenties daarvan moet aanvaarden. Zoo iemand, zegt spreker, had ook wat langer kunnen sparen tot hij een vrij huis kon koopen. Ook merkt de heer Okkerse op dat wanneer de Bouwvereeniging de huren niet mag, of niet zal verhoogen, zij met een mogelijk tekort zou kunnen blijven zitten en dat in feite de ge meente verplicht is de tekorten van de Bouwvereeniging te dekken. Per slot van rekening komt dus een na deel van deze belasting weer op de ge meente terug. De Voorzitter zegt dat men wel veel kan praten, maar dat men eens niet uit het oog moet verliezen, het feit dat Geertruidenberg eerst in 1937 overgaat tot invoering van een straatbelasting, terwijl in andere gemeenten deze be lasting er reecis is sedert jaren. Weth. de Kroon overweegt de mo gelijkheid het aantal opcenten van de personeele belasting te verhoogen, dit wordt meer over alle inwoners ver deeld. Spreker meent n.l. dat een aan tal opcenten van %200 niet het maxi mum is. De Voorzitter zegt dat de Overheid een aantal van 200 opcenten bij de personeele belasting als grens be schouwt. Door verhooging van het aantal opcenten op de personeele be lasting zou men bovendien veel te een zijdig gaan werken. Om een opbrengst van ƒ4500.te krijgen zou men met 80 opcenten moe ten gaan verhoogen. Men kan zoo wel nagaan dat dit niet doenlijk is. De heer Dirven kan niet begrijpen dat Ged. Staten de heffing van een dergelijk onrechtvaardige belasting willen goedkeuren. De Voorzitter zegt dat men dit ook wel van alle andere belastingen zou kunnen gaan zeggen. De vermogens belasting drukt op hen die vermogen hebben, slraatbelasting op hen die buizen hebben. De heer Okkerse vindt het treurig dat indertijd een annexatieplan door den gemeenteraad verworpen is. Een groote gemeente kan naar sprekers meening meer bereiken dan een kleine. In Geertruidenberg moet de eene helft menschen betalen voor de andere helft. De Voorzitter zegt blij te zijn te kun nen opmerken dat de heeren blijkbaar inzien dat de gemeente voor zware lasten zit. De heer Okkerse zegt dat de ge meente steeds op veel te hoogen voet geleefd heeft en meer uitgaven deed dan er inkomsten waren. De Voorzitter is van meening dat deze belasting niet weggewerkt kan worden daar ze zooals reeds duidelijk werd aangetoond, noodzakelijk is om de begrooting kloppend te krijgen. Hij stelt daarom voor het request van de huiseigenaren voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Begrooting 1938. De Voorzitter stelt dan aan de orde vaststelling gemeentebegrooting dienst 1938 en daarbij behoorende bedrijf s- begrootingen. Namens de commissie van onder zoek dezer begrootingen brengt de heer Dirven verslag uit. De begrootingdienst 1938 kan aan vangen met een batig saldo van ƒ6940.41. De Commissie kon met vol doening constateeren dat 2000. was uitgetrokken voor onderhoud van straten en pleinen. De kosten wegens werkverschaffing worden evenals vorig jaar geraamd op 15000.die voor steunverleening op 20.000. Aan rijkssubsidie zal de gemeente 28945.— ontvangen. De betrokken paragraaf der begrooting levert een nadeelig saldo op van 6854.70. Bo vendien is wegens subsidie aan werk lozenkassen 1925 geraamd, zoodat de voor rekening der gemeente blij vende ondersteuningskosten onge veer 9000.— bedragen. De begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven wat den gewonen dienst betreft met 156.398.21 en wat den kapitaaldienst betreft met 18.132.77. Onvoorzien 2786.94. Gem. Electriciteitsbedrijf. De begrooting voor G.E.B. sluit in den gewonen dienst op 23.643.70 en in den kapitaaldienst op 15.927.95. Ten bate der gemeente is een winst ge raamd van 3000. Gemeentelijk Grondbedrijf. De begrooting van het Grondbedrijf sluit voor den gewonen dienst in in komsten en uitgaven op ƒ7598.30 en wat den kapitaaldienst betreft op 5210.Het geraamde tekort be draagt voor den gewonen dienst 5925.dat door de gemeente uit de gewone middelen moet worden bijge past en voor den kapitaaldienst 1400. Het rapport der commissie bevat voorts nog de opmerking dat de aan koopprijs van de voormalige vesting- gronden veel te hoog is geweest en geeft in overweging stappen te doen bij het rijk om deze koopsom meer met de werkelijke waarde in overeen stemming te brengen. Tot slot adviseert de commissie de uingeboden begrooting ongewijzigd vast te stellen. De Voorzitter dankt de leden van de commissie voor het verrichtte werk en het uitgebrachtte rapport. De raadsle den, zoo zegt spreker, die de begroo ting goed nagelezen hebben zullen hebben kunnen constateeren dat op alle posten tot het uiterste bezuinigd is, zoodat in de geheele begrooting geen enkele stille reserve meer zit. Spreker heeft het dan vervolgens over de ook reeds in de vorige raadsverga dering besproken kwestie van al dan niet bijdragen in de premie voor ziek teverzekering van werkloozen e"h steuntrekkers. Spreker is van meening dat hierin een zeer mooi werk zit, maar dat op het verzoek van de werk- liedenvereeniging om bijdragen te ge ven niet kan worden ingegaan van wege den financieelen toestand der ge meente. Bovendien zegt spreker dat om er mede te bereiken wat er van ver wacht wordt, namelijk dat iedere werklooze zich kan verzekeren, dit doel toch niet bereikt J<an worden om dat lang niet alle werkloozen zelf ook niet een klein gedeelte van de premie kunnen of willen bijdragen, hetgeen wel gebleken is uit de spaarregeling B-steun, waarvoor zich slechts 20 per sonen hebben opgegeven. De heer Okkerse zegt dat men in deze drie categoriën kan onderschei den: a. zij die reeds verzekerd zijn; b. zij die zich verzekeren willen, wanneer gemeente bijdraagt in de premie; c. zij die zich nooit zullen verze keren. Alleen al voor de personen bedoelt onder a en b zou spreker toe willen treden en hij zag dan ook graag het verzoek van de Werkliedenvereniging in stemming gebracht. De Voorzitter vraagt welke belasting men dan weer wil invoeren om door op het verzoek van de Werklie denvereniging in te gaan, het daar door ontstane tekort te dekken? Spr. zou er wel voor zijn wanneer hij ze ker wist dat alle werkloozen zouden meedoen nu echter blijkt dat dit niet het geval zal zijn, krijgt men toch maar half werk. Dhr. Okkerse zegt dat B. en W. het beste kunnen zien waar de gelden van daan moeten komen. De Voorzitter zegt er huiverig van te zijn naar zooiets te moeten gaan zoe ken. Er is reeds naar allerlei kleinig heden gezocht. Weth. Sassen vindt het beter deze zaak nog maar eens aan te houden om te onderzoeken hoevele personen zul len meedoen. De Voorzitter zegt dat men dit wel kan doen, maar dat nu de begrooting moet worden vastgesteld. Hij stelt voor er afwijzend op te beschikken. De heer Okkerse doet het voorstel de regeling voor een jaar aan te ne men en dan te zien of ze gecontinueerd kan worden of moet worden afge schaft. Spreker vindt deze zaak van te groot belang om op de lange baan te schuiven. De Voorzitter zegt dat onmogelijk een bedrag van 700.wat het de ge meente zou kosten kan worden uitge trokken. Misschien dat men er vol gend jaar beter voor te vinden is als de financieele perspectieven wat gun stiger zijn. Betreffende de opmerking van de begrootingscommissie over den hoogen aankoopsprijs van de oude Vestings- gronden deelt de Voorzitter mede dat wel eens stappen bij het Rijk kunnen worden gedaan. De gemeentebegrooting en de beide bedrijfsbegrootingen dienst 1938, wor den hierna allen ongewijzigd vastge steld. Een voorstel van B. en W. tot het rooien en verkoopen van ongeveer 40 iepeboomen en ongeveer 200 canada- boomen op het Galgenveld wordt z.h.st. aangenomen. Ingekomen stukken. a. Een verzoek om subsidie van de blindenzorgvereeniging „St. Anto- nius van Padua". De Voorzitter zegt dat een subsidie aan deze vereeniging telkenjaar tot we- deropzeggerts toe wordt verleend. b. Van de Werkliedenvereniging een verzoek om bijdragen voor de ver zekeringspremie tegen ziekte. Is reeds bij de begrooting behan deld. c. Goedkeuring van Ged. Staten van het raadsbesluit tot conversie van geldleeningen. Wordt voor kennisgeving aangeno men. d. Idem van het raadsbesluit tot 13- rhr-nniflo fin Hnnr dp. anti- hptrokken te ziin. Gemeenteraad Geerlruidenberg

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2