INGEZONDEN STOKKEN, GEMENGD NIEUWS. SPORT. O v e r p e i i z i n g e n. Rechtzaken. Bedreiging met zwaar lichamelijk letsel. Uitspraken. De mishandeling te Waalwijk Omzwervingen. Dienstbode stichtte brand. Ziekenauto doodt doove vrouw. Met een tandem tegen een boom gereden. Voerman op slag gedood Doodelijk mijnongeluk Doodelijk ongeluk te Gulpen ABONNEERT U OP DIT BLAD. wijziging der begrooting. Wordt eveneens voor kennisgeving aangenomen. e. De heer v. d. Corput verzoekt den raad te willen verkoopen een perceeltje grond aan den Emmaweg naast Reniers voor ƒ3,50 per M2. Wordt goedgekeurd. f. Idem een verzoek van den heer Dupon om hem te verkoopen een per ceeltje aan den Stationsweg naast het pand van v. Beurden a ƒ4.per M2. Wordt goedgekeurd. g. De heer P. v. Alphen wil van de gemeente koopen een perceel grond aan den Loswal tusschen Mouthaan en Speetjens voor ƒ4.per M2. of in het geheel 1500.De firma Speetjens is echter ook wel als gegadigde voor dit perceel te beschouwen, doch wil slechts 1000.geven. De heer Okkerse zegt dat van Alphen als eerste aanvrager het meeste recht heeft. Hij stelt evenwel voor dit punt aan te houden en van Alphen te vra gen of hij niet ergens anders een per ceel wil koopen, zoodat dan de firma Speetjens haar zin zou krijgen en de gemeente twee stukken grond ineens verkocht. Speetjens zou echter ook 1500.moeten geven anders zou v. Alphen eigenaar worden. Dit punt wordt dus voorloopig aan gehouden. Enkele reclames worden in geheime vergadering behandeld. Bij de rondvraag vestigt de heer Dirven de aandacht op het onverant woordelijke feit van opheffing van den bewaakten overweg bij Raams- donk. Spreker vraagt of hel juist is dat ook den bewaakten overweg bij villa „Pinksterbloem" verdwijnt. De Voorzitter zegt dat hem hiervan niets bekend is. Hierna sluiting. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur! Het proefproces inzake de rechts geldigheid van de provinciale weg- geldheiting, waarvan u in uw laatste blad melding maante is om meer dan een reden van belang. Hoewel deze zaak uitgemaakt wordt door hoogere rechtsbegrippen en het provinciaal bestuur van Brabant ook wei niel over een nacht ijs zal gaan wekt ook bij een gewone leek het door het provin ciaal bestuur gehuldigde standpunt »Wie de weg gebruikt betaalta een zekere weifeling. Eventueel kan de voetganger dus ook aangeslagen worden als hij op den publieken weg loopt en kan het gemeentebestuur zijn wegen ook onder cijns brengen! Wijlen Mr Buys ue Beerenbrouck huldigde en verdedigde destijds als Minister van Binnenlandsche Zaken in de Tweede Kamer 't standpunt »De publieke weg is vrij In een vrijheidslievend land als het onze met een zeer gemengde godsdienstige bevolking vindt dit laatste standpunt weerklank in het rechtsgevoel van bet Nederlandsche volk. Het provinciale standpunt »Wie de weg gebruikt betaalt«, bergt naar het^gevoel ook van den leek daarentegen een gevaarlijk vrijheids, roovend element in niets. U mijnheer de Redacteur dank voor de opname. Hoogachtend, X. P. G. G., vrachtrijder te Dongen, was door de rechtbank veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, omdat hij op 12 Mei 1937 te Waspik op H, Hamers, die zich langs den weg had opgesteld om tolgeld van hem te innen, met zijn auto was ingereden met flinke snelheid, om hem van het leven te berooven, en stond in hooger beroep terecht voor het Gerechtshof. De advocaat generaal nam na het getuigenverhoor de poging tot dood slag als niet bewezen aan en eischte daarom vernietiging van het vonnis der rechtbank, doch schuldigver- verklaring van verdachte aan be dreiging met zwaar lichamelijk letsel en daarvoor drie maanden gevan genisstraf. De Politierechter wees o.m. de volgende vonnissen E. R., koopman Amsterdam, ver duistering te Waalwijk, 2 maanden gevangenisstraf. Tijdens de kermis te Waalwijk was de aldaar wonende arbeider L. H met eenige vrienden op stap geweest. Het stelletje had eenige cafés bezocht en het resultaat was dat H. toen hij uit een der café's kwam, zoo dronken was, dat hij tegen een voorbijganger aanviel. H. maakte zich toen kwaad en gaf den voorbijganger, den leerbewerker A. D. met de vuist een klap in het gezicht. Voor deze mishandeling had H. zich Maandag j.l. te verantwoorden voor den politierechter. Conlorm den eisch van den officier van justitie werd H. door den politierechter veroordeeld tot f5 boete subs. 10 dagen hechtenis. Zondagmiddag is het s.s. Rhea van de K.N.S.M. de Amsterdamsche haven binnengeloopen met een ver stekeling aan boord, die na maan denlange omzwervingen weer in het vaderland is teruggekeerd. Deze 21-jarige Fries, kon niet direct als vrij man voel aan wal zetten, ien eerste omdat hij de reis op stralbare wijze als verstekeling had meegemaakt. Terug in eigen land volgde dus uitlevering aan de politie. Bij zijn verhoor door de politie bleek, dat de jongeman voor een kleine overtreding nog twee dagen hechtenis subs, f2 schuldig is, welke hij, voordat hij naar huis zal kunnen terugkeeren, zal moeten boeten. Intusschen zijn zijn omzwervingen in den vreemde niet van avontuur ontbloot. De jongeman, die werkloos was, wilde omstreeks acht maanden ge leden, zijn geluk eens in het buiten land gaan beproeven en vertrok daartoe naar Frankrijk, waar hij eenigen tijd werkzaam is geweest. Vandaar ging hij naar Spanje en nam werk aan in een munilielabriek. Al gauw werd dit werk verwisseld voor den dienst aan het front; hij schaarde zich aan de zijde van de regeerings- troepen. Hier streed hij mede, tot het regiment, waarbij hij was inge lijld de wijk moest nemen voor de troepen van Franco, üp de vlucht belandde hij weer in Frankrijk, waar hij dienst nam in het vreemdelingen legioen, met de hoop op een ont vluchtingsmogelijkheid voor oogen. 7an Marokko werd hij op transport gesteld naar de Sahara en hier deed zich na eenigen tijd de kans tot ontvluchten voor. In Tunis wist hij als verstekeling aan boord van de Rhea te komen en hij had het geluk eerst in volle zee te worden ontdekt. In verband met een feilen brand, welke Zaterdagavond heeft gewoed in de kapitale boerderij van den landbouwer N. Bouman te Wagen borgen (gem. Termunten) heeft de recherche, na een uitgebreid onder zoek, als verdacht van brandstichting aangehouden de 21-jarige dienstbode A. B., die bij de familie Bouman in betrekking was. Na een langdurig verhoor heeft zij ten slotte bekend den brand te hebben gesticht. Zij is ter beschikking van den officier van Justitie te Groningen gesteld. Zaterdagavond heett een auto van den Gem. Geneesk. Dienst, die op weg was om een zieke af te halen voor vervoer naar een der gasthuizen op de Ceintuurbaan bij het Sarphati- park te Amsterdam een ongeveer 55 jarige dame aangereden. Daar de auto een vrij groote snelheid had, werd de vrouw met zulk een kracht tegen de straat gesmakt, dat zij vrijwel onmiddellijk dood was. Op den weg Uden—Zeeland zijn de heer en mejuffrouw C. Verburg uit Eindhoven met een tandem bij het passeeren van een boerenkar tegen een boom gereden. De man werd met een schedelfractuur op genomen en in ernstigen toestand naar het St. Jansgasthuis te Uden overgebracht. Mejuffrouw Verburg kreeg slechts een kleirie wonde aan de hand. Het ongeluk is te wijten aan het feit, dat de berijder met te groote vaart direct na het passeeren der kar te veel naar rechts is uitge weken. Het slachtoffer kon nog niet worden gehoord. De ruim 60-jarige voerman C. van der Horn, wonende te Kollum, die een wagenvracht palen voor het electrisch net vervoerde is onder zijn wagen terechtgekomen en op slag gedood. Toen Van der Horn met zijn wagen, waarvoor een paard was gespannen, ter hoogte van de sluis te Dokkumer Nieuwe Zijlen was aangekomen, wilde hij, omdat de weg ter plaatse nogal hellend is, den wagen tegenhouden. Hij kwam hierbij te vallen en beide wielen gingen hem over hoofd en borst. De dood trad onmiddellijk in. Gistermorgen is de 35 jarige houwer A. P. uit Heerlen, hij het verrichten van werkzaamheden in de ondergrondsche werken van de Oranje Nassaumijn 3 te Heerier- heide, door een omvallende be timmering getroffen. De man was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Door onoplettendheid van een autobestuurder is op den rijksweg te Gulpen een ongeluk gebeurd, dat den 60-jarigen Loozen, wonende op de Imbergracht te Gulpen, het leven heeft gekost. De man, die geheel aan den rechterkant van den weg liep, is door een personenauto uit Maas tricht van achteren aangereden. Met zeer ernstige verwondingen is het slachtoffer direct per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht. Kort na zijn aankomst is hij aan de be komen verwondingen overleden. DISTRICT DEN BOSCH. Uitslagen van Zondag 7 Nov. j.l.: Eerste klasse. Juliana—ODI 2 3—2 AvantiSchijndel 2 00 Zwaluw 2—N. Gedacht 38 J. v. Arkel—OI)C2 2—0 Tweede klasse. MSVEVV afgelast. ConcordiaNieuwkuijk 30 SVD 2Sporters 2 20 Derde klasse. VJC 1—MSV 9—5 Herptsche BoysVJC 2 21 Concordia 3Sporters 3 11 OVERZICHT. ODI 2 heeft moeten ondervinden, dat Juliana toch de sterkste der twee was en daarmede twee kostbare punten heeft moeten laten vallen en de eerste plaats op de ranglijst daarmede heeft moeten afstaan aan Nooit Gedacht. De derby in Schijndel eindigde naar ieders genoegen met een gelijke eind stand, waarbfj Avantie zeer goed werk heeft geleverd. Nooit Gedacht deed zooals wij ver wachtten en nam bij Zwaluw 2 de pun ten met een prachtige 83 zege mee. Jan v. Arkel heeft voor de tweede maal dit seizoen getoond sterker te zijn dan ODC 2 en won deze keer niet zoover als wij verwachtten met 20. Tweede klasse. Gezien de gebeurtenissen van j.l. Zon- dag met MSV werd de match MSVEVV afgelast. Nieuwkuijk heeft tegen onze ver wachting in een 30 nederlaag opge- loopen bij Concordia en daarmede zeker een mooie kans verspeeld. Sporters moest met haar goede voornemens in SVD 2 met 20 haar meerdere herken nen waarmee het succes der Langstra- ters niet bijster groot is geweest in Den Bosch. Derde klasse. VJC toonde tot iets goeds in staat te zijn en zond MSV 2 met 95 naar huis. De Boys in Ilerpt toonden reeds in hun eerste match, wat zij waard zijn en zon den VJC 2 mt een 21 nederlaag naar huis. Sporters 3 deden meer dan "zij zelf waarschijnlijk hebben verwacht en wis ten daarmede in Den Bosch bij Concor dia 3 met 11 gelijk te spelen. R.K.V.B. DEN BOSCH. S.V.D. 2—Sporters 2 2—0 Na een drietal nederlagen hebben de SVD-reserves zich mooi hersteld. Mo menteel beschikken zij over een goede ploeg, die in maar weinig wedstrijden meer zal behoeven onder te doen. Sporters 2 waren met de versterking voor 't eerste elftal en het uitvallen van een speler danig verzwakt. Het goede samenspel was zoek en daarmede" had SVD 2 technisch beter spelend met de rust de gelegenheid met 10 te leiden. Na de rust is SVD 2 nog de sterkste der twee en is er van mooi spel aan beide zijde weinig te bespeuren. SVD 2 scoort nog eenmaal en wint daarmede verdiend met 20. V.J.C. 1—M.S.V. 2 9—5 Door haar groote meerderheid heeft VJC verdiend gewonnen van haar gas ten. Snel weet VJC als technisch beter spelende ploeg zich een 50 leiding te verzekeren, door MSV bij rust terugge bracht op 62. Na de rust komt MSV wat flinker op zetten, terwijl VJC het spel kalm op neemt. Het spelpeil is niet bijster hoog en beide ploegen scoren al heen en weer trappend, ieder drie goals en VJC heeft tenslotte met 95 gewonnen. Het zijn groote cijfers, die spreken voor de capa citeiten van VJC. Herptsche BoysVJC 2 21 De VJC-reserves uit Drunen hebben in de eerste match de Boys te Herpt flink party gegeven. VJC beschikt over een elf tal jonge rappe spelers, die de Boys op tijd den bal voor de voeten wisten weg, te pikken. Herpt is sterker en drukt dit voor de rust uit door één maal te scoren. Na de rust zorgt Hommels van VJC voor den gelijkmaker en even voor het einde scoren de Boys andermaal en hoi*, den dan met een verdiende 21 zege reeds in hun eerste match de punten voor zich. Dat was een dure dag\ Diverse clubs (14 in getal) hebben op 31 Oct. j.l. in het district Den Bosch RK VB de wedstrijden afgelast of uitstel ge vraagd, waarvoor geen afdoende reden voor aanwezig is blijken te zijn. De Bond eischt een vlotte afwerking van de competitie en dus werden de clubs, die zonder meer hun wedstrijden aflasten een boete van 5.opgelegd. in. i Ende alle saecken ende boecken van den scryver geraekten seer uit hunne fatsoenlijckheid als de cronyckscryver soeckende was de wereken dier cnaepen van hoe sy hunne scone woorden gemaekt hadden tot daeden van de handt ende sinne. Hv vond daer ene so groete menigh- te, dat synen veder knapte in duysend stucken. Van hoe die cnaepen seer drucke waren als bykens en hunne neus- kens steecken deden in veelderly nuttighe saecken. De waarde van woorden en idealen kan worden afgemeten naar de daden, die zij tengevolge hebben. De waarde van de daad hangt af van de intentie, waarin ze wordt ge steld. Zoo kunnen wij met voldoening wij zen op de tradilioneele K.R.O.-avon- den, St. Vincentius-inzamelingen en missietentoonstellingen. Zoo leeren wij ook de ontzaglijke waarde kennen van een onbevooroor deelde, onverdeelde, amicale samen werking, niet alleen van onontbeer lijk belang voor het onmiddellijke doel, maar ook en misschien vooral, zoo bij uitstek geschikt om elkaar beter te leeren kennen en begrijpen. En die samenwerking is er. Zij moge bijven en uitgroeien! Ende die grise cronycscriver sochte verder in d'onde saecken ende eoech so hard ende syn rug kraecke so heviglyck datte syn clercke in groeten schricke viel ende vraegde, wat dat vereeniging- ske gedaen hatte. Ende hi seide, dat si eene groeten boote komen hadden laten ende daerin bier ende alderhand dranek gepackt hadden ende gevaren hadden op twater in groet pleizier. Ende daer was enen boosen schepeu gekomen in enen snellen boote ende die knorde ende riep, dat hi di cnaepen in 't gevangh setten soude. Ende de kronyeken verheelden noch van vele boertigheden ende malle sotternyen, al te waer met de cnaepen malkanderen vermaeckten. Wij zijn jonge menschen en zoeken WIELRENNEN. BRUSSEL. Archambaud door Slaats verplettert. Slaats wint met Pellenaars eveneens den koppelwedstrijd. Frans Slaats heeft Zaterdag te Brussel wederom getoond een van de grootste wielrenners te zijn van het continent, üp fenomenale wijze heeft de Waalwij- ker een achtervolging gereden tegen den „man die hem zijn werelduurrecord ont nam en de wyze waarop Frans die ach tervolging won laat geen twijfel omtrent de macht van Slaats ten opzichte van Ar chambaud. Hij wilde den Franschman bewijzen, dat hij werkelijk sterker was. Wat moet Slaats niet gevoeld hebben, toen hij tegenover den man „stond, die hem zijn record ontnomen had! Hy was tot berstens toe geladen! Geen wonder, dat dit hoofdnummer een voor den Fratischman even groot fiasco werd, als voor den Nederlander een overweldigend succes. Is het wondei* dat het publiek bitter teleurgesteld was, toen Slaats binnen de Twee minuten Ar* chambaud reeds passeerde? Bovendien had Slaats nog dit voor op den Franschman, dat hij als zuiver baan renner een veeFsnellen» start had, dan de Fransche wegrenner Archambaud, waardoor de laatste reeds na drie ron den het laatste kruimpje wilskracht en vechtlust verloor. Drie ronden daarna was hy ingeloo- pen Na G van de 21 te verrijden baanron- den was Frans triomphator, ongetwijfeld een schitterende prestatie. De Koppelwedslrijd. Ook in de 144-minuten-kóppelwedstrijd had Slaats succes. In tegenstelling met den laatsten wedstryd in Gent reden de Nederlanders thans veel verstandiger. Van het begin van den wedstryd af pro beerden zij de leiding in handen te krij gen en de aanvallen van hun voornaam ste tegenstanders successievelijk af te slaan en hen meteen zoo ver mogelijk op den achtergrond te dringen. De wedstrijd bestond zoodoende uit een serie aaneengeschakelde duels, waar bij de Nederlanders voortdurend be trokken waren. Een van de beste duels was dat tegen DanneelsDekuijsscher, waardoor dfe .Belgen zóó zwaar geslagen werden, dat zij zich practisch niet meer hebben kunnen doen gelden. Toch hebben SlaatsPellenaars het niet gemakkelijk gehad. Vooral de Brus. selaars NayeVan Simaeys hébben het ten verschrikkelijk moeilijk gemaakt. Dit Belgische koppel heeft een uitstekenden wedstrijd gereden en heeft gedurende 't geheele eerste uur aan de leiding gestaan, zonder dat er ook maar een koppel in staat was hen van deze eerste plaats af te werken. Pas toen SlaatsPellenaars bijzondere aandacht aan hen begonnen te besteden, moesten zij toelaten, dat de Nederlanders hen gezelschap kwamen houden, doch zij slaagden er in zonder K.J.M.V. lot). de ontspanning in een gezonde vreug de. Onze vereeniging geeft die. In den juisten vorm, de juiste maat. In de zomermaanden. De open lucht in op 't water op de fiets! In de wintermaanden om de kachel rook om te snijden voordrachten declamatie een gezonde pint bier. Onze ontspanning kunnen wij af meten naar de herinneringen, die we ervan bewaren. Een ding durfde onze kroniekschrij ver niet aan Een oogenblik is onze pen stil blij ven staan voor een woord, dat wij jonge menschen zoo moeilijk schrij ven De dood. Hij is onze vereeniging niet gepas seerd. 4 Januari 1937 is Jos Timmermans overleden. Wij droegen hem zelf ten grave. Joske Timmermans Katholiek in den wijdsten en schoon- sten zin van het woord. K.J.M.V.-er naar ideaal model. Rusteloos werker. Rustige mensch. Blijmoedige mensch. Vriend. Hij ruste in vrede. Noch seer langhe tyt sat die cro nyckscryver. Syne rugge craeckte. Syne veder is gevallen op den gront uyt syne moede handen. Geenen toeback konde hy noch syu- ghen, daer die niet meer was in synen toebackspot. Seer vele en scoone saacken werden alsoo niet vernielt Neem deze bladzijden voor wat ze zijn. Simpel als ze zijn, misschien sim plistisch. Een vluchtig beeld geen vorm doch het wezen gevend van onze K.J.M.V. Het is geen publiciteit. Ze zijn voor intiemen kring. Kunnen zijn voor anderen. Chr. I\l. Jr. een ronde achterstand den wedstryd te beëindigen. 144-minuten-koppelwedstryd. 1 Slaats —Pellenaars. Afgelegde afstand 107.5000 K.M., 2 Nayev. Simaeys op 1 lengte. Op en ronde: 3 DanneelsDekuijsscher, 4 DepauwDe Caluwé, 5 Hu ijsMartin, G Ba esv. Eenaeme, 7 v. Schijndelv. d. Broek. Op 2 ronden8 BuysseBilliet. Op 3 ronden9 ArchambaudMithou- ard. Op 4 ronden: 10 ClautierThyssen; 11 GirardGoujon. Op 5 ronden: 12 Bruneau—Thijs. Op 9 ronden: 13 Degree!' Toubeau. Op 10 ronden: 14 v. d. Bosch Seynaeve. Archambaud wederom door Slaats geslagen. Ook te Parijs is Slaats er Zondag in geslaagd Archambaud een zeer zware nederlaag in de achtervolging toe te brengen. Opnieuw werd de Franschman ingeloopen zonder dat hij kans kreeg om zich te verweren. Reeds na vier ronden zag de Nederlander zijn tegenstander in de rug en na 2425 meter had hy hem in geloopen. In de finale (het was n.l. een achtervoi- gingswedstryd met series en een finale) werd Slaats op verrassende wyze door den oud-wereldkampioen Richard ge klopt. Slaats startte zeer snel in de hoop zijn tegenstander een moreele klap toe te brengen. Maar omdat ook Richard uiterst snel vertrok, sloeg de bom juist verkeerd en het was niet Richard doch Slaats, die de eerste inzinking kreeg. Van deze inzinking kon hij zich niet meer herstellen en hoewel hij niet ingeloopen werd, verloor hij toch met 110 meter. Een aanbod van een Italiaansche fabriek aan Slaats. Naar de Maandagmorgen uit zeer be trouwbare bron verneemt heeft Slaats van de Italiaansche fabriek „Dei" een aanbod ontvangen om op haar kosten naar Milaan te komen om te trachten het werelduurrecord opnieuw op zijn naam Ie brengen. Slaats zal de reis- en verblijf kosten volledig vergoed krijgen. De di recteur van deze fabriek, de heer Tro- schel is er n.l. ten volle van overtuigd, dat het werelduurrecord nog lang niet scherp genoeg staat, en hij is er, zoo schrijft hij, zeker van dat Slaats het ver boven de 4G K.M.-grens kan brengen. Slaats zal dit aanbod niet kunnen aan vaarden wegens gebrek aan.tijd. Zijn programma voor de komende maanden is zoo zwaar overladen, dat hy wel geen gelegenheid zal vinden zich naar Milaan te begeven. Pijnenburg naar Amerika. Naar Pijnenburg de Telegraaf mede deelde, heeft hy thans definitief besloten op 17 November a.s. naar Amerika te ver trekken, ten einde aldaar deel te nemen aan den Zesdaagsche van New York van 28 November tot 4 December a.s. Hij kon nog niet mededeelen welken renner hij dan als koppelgenoot zou hebben. Na af loop van den Zesdaagsche keert hij on middellijk naar Tilburg teru

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 3