Plaatselijke Berichten AKKERTJES Zoo'n erge Hoofdpijn V Woensdag 10 November 1937. No. 10. De Echo van het Zuiden Tweede Blad ONBEWAAKTE OVERWEGEN TE DRUNEN EN RAAMSDONK. Door de vereeniging „Waalwijks Belang" is aan de Directie der Staats spoorwegen een uitvoerig adres ge richt terzake de voorgenomen ophef fing der bewaking der spoorwegover gangen te Drunen en te Raamsdonk. In dit adres wordt gewezen op het zeer drukke verkeer over deze spoor weg-overgangen en op het groote ge vaar voor ernstige ongelukken dat hier zal ontstaan. Op verschillende gronden wordt met kracht bepleit in 't algemeen belang niet over te gaan tot opheffing der bewaking. Aan de K.N.A.C., A.N.W.B., de ge meentebesturen van 's-Bosch, Vlijmen, Drunen, Waalwijk, Sprang-Capelle, Waspik, Raamsdonk en Geertruiden- berg, de Kamers van Koophandel te Waalwijk en s-Bosch, is een afschrift verzonden, met verzoek hieraan adhae- sie te willen betuigen. Wij meenen dat „Waalwijks Be lang" een goed werk heeft gedaan met deze actie en wij juichen het zeertoe dat tal van gemeentebesturen en andere corporaties deze actie met kracht steu nen. 't Is wel mogelijk dat er weinig kans is, dat de bewaking door deze protesten gehandhaafd zal blijven, zooals 't D. v. N. voorspelt, maar wij meenen toch dat 't beter is te doen al wat mogelijk is dan lijdzaam af te wachten. En nu kan dit blad overtuigd zijn dat we hier een „afdoend signaalstelsel krijgen" en het zaak is het „publiek te gaan opvoeden", wij gelooven dat het een eerste eisch is tenminste met alle middelen te probeeren het gevaar te keeren. Lukt dit niet, dan kunnen we in tweede instantie zien wat dan gedaan moet worden, 't Lijkt ons a priori al heel gevaarlijk de directie der S. S. te stijven in hare snoode plannen! En wij willen vooral ons gemeente bestuur en Waalwijks Belang krachtig aanmanen op hun qui-vive te zijn, op dat de twee overwegen in onze ge meente, n.l. aan de St. Antoniusstraat en Besoijensche Straat, niet het voor beeld van de overwegen van Drunen en Raamsdonk zullen moeten volgen. Zijn wij goed ingelicht, dan staan deze twee thans op de nominatie. Laten we er ons toch niet bij voor baat rustig bij neerliggen! Wij kunnen nog melden, dat 't ge meentebestuur en de consul van den A.N.W..B., de heer Jos Eibers, ten de ze diligent zijn. Ook heeft men reeds eventueele mogelijkheden overwogen, indien de Staatsspoorwegen niet wen- schen te voldoen aan het algemeen ver langen om de overwegen bewaakt te laten. In dat geval zullen de noodige voorstellen om 't verkeer onderdoor te leiden worden gedaan. WAALWIJK EN DE LUCHT BESCHERMING. De Tentoonstelling. Zaterdagmiddag werd de eerste Waalwijksche tentoonstelling op het gebied van luchtbescherming, die ge houden werd in het gymnastieklokaal der Openbare School, geopend. Bij deze opening merkten wij o.m. op de beide heeren Wethouders W. Eibers en F. Smolders, den gemeen te-secretaris den heer v. Mierlo, ver schillende heeren raadsleden, den Zeer Eerw. heer Pastoor Heezemans, den Eerw. heer Kap. Allard en ds. Hoff man. Voorts nog verschillende verte genwoordigers van vereenigingen en organisaties hier ter plaatse. De Edelachtb. heer burgemeester E. Moonen was verhinderd. Om goed drie uur nam de heer Ir. C. v. d. Hoeven, voorzitter van het propaganda-comité het woord, om de tentoonstelling te openen. Spreker heette de aanwezigen in het bijzonder de geestelijke en wereldlijke autoriteiten van harte welkom. Deze tentoonstelling, aldus spr., heeft niet de pretentie, den bezoekers een volledig beeld te laten zien van wat er in Ne derland op het gebied der luchtbescher ming gepresteerd wordt, het eenige doel is propaganda te maken en daar door de belangstelling van de burgerij voor de luchtbescherming op te wek ken. Spreker zegt dat wat betreft het nut van de luchtbescherming er veel ver schil van meening is. Zoo zijn er bij voorbeeld personen die zeggen „ik doe er niets voor, want het geeft toch niets" en aan den anderen kant optimisten die het gevaar uit de lucht wel veel te licht opnemen. Spreker is echter van meening dat een doelmatige luchtbescherming heel goed mogelijk is. Bij het luchtgevaar maakt spreker dan een driedeelige onderscheiding aan de hand van een rapport uitgebracht door de Ned. Chemische Ver. voor Luchtbescherming. Op de eerste plaats zijn er de bri santbommen, niet voltreffers, tegen de voltreffers is niets te doen, waarvoor alleen goede bescherming kan gevonden worden tegen wegspringende stukken en scherven in scherfvrije kelders. Op de tweede plaats, de brandbom men. Spreker zegt dat tegen het lichte soort bommen een redelijke bescher ming mogelijk is; bij zware brandbom men is de kans om er iets tegen te doen geringer, maar een preventieve be scherming is ook tegen de zware brand bommen wel mogelijk. Op de derde plaats noemt spr. het gasgevaar, waartegen in ons land met de meeste kans op succes kan worden opgetreden, medewerking van de be volking is daarbij echter een gebieden de eisch. Evenredig aan de medewer king der burgerij noemt spr. het ver minderen van gasgevaar, dit moet der bevolking goed onder de oogen worden gebracht. Spreker hoopt dat door een bezoek aan de tentoonstelling het inzicht bij de bevolking zal worden bijgebracht dat de noodzakelijkheid van luchtbescher ming ieders plicht is, daar het verzuim om maatregelen tegen luchtgevaar te nemen onherstelbare schade en leed kan beteekenen. Luchtbescherming is daar om, zegt spr., een moreele plicht van de burgerij; wanneer dit de burgerij kan worden bijgebracht, aldus spr., dan is het voornaamste doel van deze ten toonstelling bereikt. Hierna verklaarde hij de tentoonstel ling voor geopend. Onder leiding van den heer P. van Vliet, leider van den plaatselijken luchtbeschermingsdienst, bezichtigde 't gezelschap vervolgens de verschillende interessante bezienswaardigheden, waarbij de heer v. Vliet zeer duidelijk explicatie gaf. Men kreeg bij deze ten toonstelling een goed beeld van de ver schrikkelijke uitwerking der bommen van diverse afmetingen en samenstel ling. Er waren o.a. ook twee zolders, de een vol rommel, de ander netjes opge ruimd, zooals het behoort te zijn om 't brandgevaar tot het uiterste te beper ken. Men zag de uitwerking van 't ge vreesde mosterdgas op het lichaam. Er waren voorts verschillende stands van zuurstofapparaten, gasmaskers, klee ding voor de ploegen die belast zijn de straten van het mosterdgas te zuiveren enz. een en ander weer verduidelijkt door goed uitgevoerde, suggestieve pla ten en foto's. Zeer zeker was deze tentoonstelling een bezoek ten volle waard en de vele bezoekers van allen rang en stand, on geveer 1400, waaronder 500 school kinderen, zullen de noodzakelijkheid van luchtbescherming wel terdege hebben ingezien. Dat zij ook metterdaad tot practische maatregelen over zullen gaan is niet alleen in hun eigen belang, maar ook in het belang van 't algemeen. Talrijke vragen werden gesteld, die gewoonlijk tot volle tevredenheid kon den worden beantwoord. Het lokaal waar de tentoonstelling gehouden werd was op doelmatige en keurige wijze, geheel belangeloos, ver sierd door de firma L. van Bi^adel Zn., met palmen en bloemen. Morgenavond om 8 uur wordt er in de groote zaal van de R.K. Werklie- denvereeniging nog een propaganda- vergadering gehouden, die wij in ieders belangstelling ten zeerste aanbevelen. R.K. SPORTBEWEGING IN ONZE GEMEENTE. De commissie ter bevordering van de R.K. Sport te Waalwijk zal zooals reeds eerder is medegedeeld op Woensdag 17 Nov. a.s. in 't gebouw van de R. K. Werkliedenvereeniging een propagan- da-avond organiseeren. Op dezen avond zal Mr. de Grood, voorzitter van de I.V.C.B. een propagandarede hou den. Verder zullen op dezen avond en kele Olympiade-sportfilms gedraaid worden. Deze films zijn opgenomen op de Olympiade te Berlijn. Zij behande len de volgende sporten: voetbal, hand bal, Hockey, Basketball, Spring- en werpoefeningen, Tienkamp, Ski-, bob slee- en schaatsenrijden. Deze laatste twee zijn opgenomen in de Beiersche Alpen. Ter aanvulling zal nog een ko mische teekenfilm gedraaid worden. Tot slot zal Pastoor Heezemans nog een kernachtig slotwoord spreken. Ook de jeugd is niet vergeten. Op Woensdagmiddag 17 Nov. zal ook voor de jeugd in de zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging een film ge draaid worden. Gezien de onkosten aan het organi seeren van een dergelijken avond ver bonden, ziet de commissie zich genood zaakt het entree op een dubbeltje te stellen. Men moet dit dus vooral zien als een noodzakelijkheid om de onkos ten te bestrijden. De commissie hoopt dat alle ouders en opvoeders dezen zeer belangrijken avond zullen bijwonen. Zij durft dit te hopen omdat ook de bisschoppen van Nederland in hun amendement van 15 Juli 1933 met de volgende woorden een beroep op hen doen: „Ten slotte doen wij een dringend beroep op al onze Katholieken, om zich in geen enkelen vorm in te laten met een sportbeweging die verderfelijk is voor onze katholieke jeugd en die daar om streng door ons wordt afgekeurd. Hun belangstelling voor de sport moe ten zij ten volle schenken aan de wed strijden der eigen katholieke vereeni gingen." Rest ons nog te vermelden dat in een vorig bericht de naam van den heer G. Veltman als commissielid is uitge vallen. De Commissie. OUDERSAVOND O. L. S. In een der lokalen van de openbare school werd Maandag een oudersavond gehouden, welke buitengewoon druk bezocht was. Met een hartelijk welkomstwoord opende het hoofd der school, de heer Froklage deze bijeenkomst en wees op het groote nut dezer avonden. Tot nieuwe leden der oudercommissie wer den gekozen mevr. v. Willigen en dhr. Biekart. De voorzitter der commissie, dhr. Oudkerk, richtte allereerst een hartelijk woord van dank tot het schei dende lid, mevr. v. d. Waerden en her dacht hierna den heer Gouda, door wiens droevig overlijden de tweede va cature ontstond. Voor dp laatste maal nam mevr. v. d. Waerden hierna het woord. Spr. schetste de taak der oudercommissie, die als het ware een band vormt tus- schen ouders en onderwijzers en bracht dank aan het onderwijzend personeel voor de goede verstandhouding welke het steeds tusschen hen en de kinderen wist te scheppen. Een welgemeend woord van dank richtte mevr. v. d. Waerden nog tot de ouders, voor de opofferingen welke zij zich getroosten om een vierde leer kracht aan de school verbonden te hou den, wat het onderwijs en de kinderen zeer ten goede komt. Overtuigd voorstandster van de openbare school brak spreekster hierna nog een lans voor dezen vorm van on derwijs, waarbij, dank zij een groote verdraagzaamheid en de eerbiediging van ieders principe, een geest heerscht van onderlinge waardeering en goede verstandhouding. Het beste bewijs hiervoor leverde volgens spr. deze school, waar door bij na uitsluitend katholiek personeel les wordt gegeven aan kinderen van her vormde ouders en waar het eerste kwetsende woord nog gezegd moet worden. De heer Froklage dankte mevr. v. d. Waerden. Met vrijwel algemeene stemmen werd besloten wederom een St. Nico- laasfeest te organiseeren, terwijl ook het wederom houden van een school reisje algemeene instemming vond. In den loop van den avond werd de tentoonstelling van nuttige handwerken en teekenen bezichtigd, die een juist beeld gaf van den hoogen trap, waarop dit onderwijs op onze plaatselijke open bare school staat, terwijl den ouders tevens gelegenheid werd gegeven het werk hunner kinderen te beoordeelen. Het geheel vormde een welgeslaagde avond, waarover allen zeer voldaan waren. FABRIEKSARBEIDERSBOND „ST. WILLIBRORDUS". De afdeeling Waalwijk van den Ned. R.K. Fabrieksarbeiders(sters)bond „St. Willibrordus", groep Lederbewerkers, vierde Zondag het jaarfeest van haar beschermheilige. Zooals gebruikelijk werd de dag in gezet met een H. Mis in de kerk van St. Jan, opgedragen door den eerw. adviseur Kap. van Rooij, tot intentie der levende en overleden leden der af deeling, waaronder algemeene H. Com munie. Des avonds werd in de R.K. Werk liedenvereeniging de groote feestver- gadering gehouden, bij welke gelegen heid de groote zaal tot in de uiterste hoeken bezet was. De Voorzitter, de heer Jos van Se- ters, opende den avond met den Chr. groet, waarna hij de aanwezigen har telijk welkom toeroep, in het bijzonder den eerw. adviseur kap. van Rooij, den heer H. Mulder, die een spreekbeurt zou houden en den heer H. v. d. Bosch die zijn medewerking had toegezegd voor wat betreft het humoristisch ge deelte. Nadat het strijdlied gezongen was, kwam direct de populaire karakter-ko miek H. v. d. Bosch de aanwezigen vermaken met een actieel voordrachts nummer: „Een aanval op het wereld uurrecord door Oome Hein", welk", welk nummer zeer in den smaak der aanwezigen viel. Ook „Vader Kobus", die verrast werd met een drieling, werd op grappige wijze door hem voorge steld. Na deze komische inleiding kwam de voorzitter de aandacht vragen voor de woorden van den heer H. Mulder, hoofdbestuurslid, over het onderwerp: „De belangen der jeugdige arbeiders in verband met de vakorganisatie." In duidelijke en welgekozen woorden belichtte spreker de moeilijkheden waaraan de arbeiders, in het bijzonder de jeugdigen, in dezen tijd blootstaan. Hij wees op de gevaren van het mq- derne heidendom, waarvan vooral Duitschland het slachtoffer is gewor den en vroeg het gebed voor de aldaar vervolgde Christenen. Om dergelijke toestanden hier te voorkomen, zegt spr., is het noodzakelijk dat iedere ar beider lid wordt van zijn sociale orga nisatie, daar slechts in een krachtige organisatie kan worden opgetrokken tegen allerlei wantoestanden. De rede van den heer H. Mulder, vond bij de talrijke aanwezigen een aandachtig gehoor en werd met een dankbaar applaus beloond. Vervolgens ging men over tot het uitreiken der consumptiebonnen, waar na H. v. d. Bosch met een zestal komi sche voordrachten zorgde dat er den geheelen verderen avond een geani meerde stemming bleef heerschen. Ongetwijfeld zal „St. Willibrordus" afd. Lederbewerkers, met genoegen aan dezen welgeslaagden dag terug denken. R. K. WERKLIEDENVEREEN. BAARDWIJK. Patroonsfeest. De afdeeling Baardwijk der R.K. Werkliedenvereeniging vierde j.l. Zon dag haar jaarlijksch patroonsfeest. Nadat 's morgens een algemeene H. Communie was gehouden en de Hoog mis tot intentie der R.K.W.V. was op gedragen, had 's avonds voor leden en verdere belangstellenden een uitvoering plaats in het Patronaatsgebouw. De tooneelclub „Kunst na Arbeid", onderafdeeling der R.K.W.V. kwam voor het voetlicht met het mooie too- neelspel „De Gouden Clown" door Willy v. d. Berg en J. Grosfeld. De stampvolle zaal heeft van begin tot einde meegeleefd met dit prachtige stuk en genoten van het uitstekende spel dat ten beste werd gegeven. De tooneelclub „Kunst na Arbeid" en haar kundige regisseur, de heer C. Mol, hebben alle eer van dit optreden, dat door de overdrukke opkomst van het publiek tot zulk een groot succes is geworden. Er bestaan zelfs plannen na, deze succesvolle uitvoering nog een tweede opvoering te geven, waarvan de baten aan een liefdadig doel, de T.B.C., ten goede zouden komen. Tusschen de bedrijven der uitvoe ring had de Weleerw. Adviseur, kape laan Allard gelegenheid om een opwek king tot de leden der R.K.W.V. te richten, om ook de vergaderingen en ontwikkelingsavonden dezer vereeni ging wat drukker te bezoeken. Aan het slot sprak hij, mede namens alle aan wezigen, een hartelijk dankwoord tot de spelers en hun bekwamen leider. HARMONIE „ST. JAN". A.s. Zondag geeft de Harmonie „St. Jan" in het patronaatsgebouw haar eer ste winteruitvoering. De bekende harmonie der Jongens congregatie uit Drunen zal aan deze uitvoering hare medewerking verlee- nen met een schitterend, gevarieerd muziekprogramma. Ook de heeren IJpelaar en Doreman, van hun vroeger optreden in deze zaal nog welbekend, zullen met eenige zang en komische nummers deze uitvoering komen opluisteren. In ons volgend nummer hierover meer. STEUNCOMITÉ KLEINE BOEREN Tot leden der plaatselijke commissie voor steun aan kleine boeren zijn in onze gemeente benoemd de heeren Bur gemeester E. C. J. Moonen, J. v. Loon, Jos. Loeff, Delwig, districtsleider con trole-dienst dept. van sociale zaken. Een vertegenwoordiger van den Rijkslandbouw-voorlichtingsdienst za nog worden aangewezen. KEURING LICHTING 1938. De keuring voor ingeschrevenen der lichting 1938 die alsnog gekeurd moe ten worden, zal plaats hebben voor de gemeente Waalwijk op Woensdag f December a.s. des voorm. 9.15 in het gemeentehuis, kamers no. 19 en no. 20 Verder zullen op 7, 8, 9 en 10 Dec a.s. ook de ingeschrevenen der lichting 1938 uit de gemeenten Vlijmen, Veen Wijk en Aalburg, Engelen, Op- en Neer-Andel, Rijswijk (NB.), Eethen Loon-op-Zand, Drunen, Sprang-Capel le, Heusden en Giessen voor de keu- Ling moeten verschijnen. COLLECTE T.B.C. De gehouden T.B.C.-speldjesdag op 6 Nov. voor het fonds Draagt Elkan ders Lastert, uitgaande van het Chr. Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten zijn en U als her boren voelen door één of twee Nationaal Vakverbond heeft opge bracht in v.m. Baardwijk 23.81 J/j, in v.m. Besoijen 19.46, in Waalwijk 46.78J/2, zoodat in geheel Waalwijk de som van 90.06 is gecollecteerd. POSTAVOND 1937. De belangstelling voor den negenden Postavond op Zaterdag 13 November a.s. is overweldigend groot. Het laat zich aanzien, dat ook dit jaar de con certzaal „Musis Sacrum" te klein zal zijn om alle liefhebbers te bevatten. Aangezien getracht zal worden pre cies om 8 uur te beginnen, doen wij een beroep op allen tijdig aanwezig te zijn. De zaal wordt om half acht reeds opengesteld, terwijl het salonorkest der „Music Friends" vanaf dat oogenblik zal zorgen voor opgewekte populaire muziek. Het bal begint op den gewonen tijd en duurt tot 2 uur. R.K. STEENKOLEN-INKOOP VER. „BROEDERHULP". Algemeene vergadering der R.K. Steenkolen-Inkoopvereeniging „Broe derhulp" op Zondag 14 November 1937 des nam. ten 5 uur in de groote zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging. Agenda: 1. Opening door den Voorzitter. 2. Notulen. 3. Jaarverslag van den Penningmees ter. 4. Verslag Controleurs. 5. Verkiezing Controleur. 6. Mededeelingen. 7. Rondvraag ën sluiting. CHR. J. V. ,IMMANUëL. Op uitnoodiging van de Chr. J. V. te voormalig Besoijen hoopt op 11 No vember D.V. in de Ned. Herv. Kerk aldaar op te treden de Weleerw. heer Ds. R. Bartlema, Ned. Herv. Pred. tc Zeist, met als onderwerp „Alleen wo nen". JUBILEUM JAN VAN DELFT. De oud-Waalwijker Jan van Delft, kunstschilder te Tilburg, viert 12 De cember a.s. zijn zilveren jubileum als docent aan de Academie voor Beelden de en Bouwende Kunsten van de R.K. Leergangen te Tilburg. Uit oud-stu denten heeft zich een comité gevormd om den sympathieken leeraar een har telijke huldiging te bereiden. CIRCUS VAN BEVER. Talrijke Waalwijkers en personen uit de omgeving hebben wederom naar hartelust kunnen genieten van de cir cus-voorstellingen die het welbekende nationale circus Van Bever hier gedu rende vier dagen heeft getoond. De ondefinieerbare circussfeer brachl het publiek aanstonds in de juiste stem ming, die niet weinig werd verhoog toen de beide circusclowns Pietro en Wavie op onnavolgbare wijze hun dwaze grappen ten beste gaven en daardoor het publiek deden schateren van den lach. Zoo luidruchtig en rumoerig als het echter was bij het optreden der clowns, zoo n ingehouden spanning heerschte er, wanneer de acrobaten onder dood- sche stilte hun huiveringwekkende toe ren verrichtten in den nok van het cir cus en een van hen, Sir Johnny, de ge weldige prestatie verrichtte door 50 maal achtereen een salto te draaien. Begrijpelijk was het voornaamste ge deelte van het programma gewijd aan de paardendressuur, die in dit circus tot werkelijk verbluffende hoogte is op gevoerd. Vooral het hoogeschoolrijden oogstte telkenmale een donderend ap plaus. Aardig was zeker toen vier klei ne ponnies met poppen als berijders, hun springtalenten toonden. Een muzikaal gedeelte verzorgd door professor Refala dwong werkelijk be wondering af, vooral de wijze waarop hij muziek maakte door trimbreerinq van een groot aantal half gevulde gl? zen met water. Veel te vlug naar den zin van vele bezoekers kwam het einde, doch zeer zeker hopen zij circus van Bever weer spoedig in Waqlwijk terug te zien. TOONEELVER. „D.V.S.V." De tooneelclub van de R.K. Werk liedenvereeniging „D.V.S.V." heeft in studie genomen het tooneelspel in drie bedrijven van Jan Grosveld: „Het Gou den Recht". OUDSTE INWONER. De oudste inwoner onzer gemeente de heer Frits Kemperman is gisteren in den ouderdom van bijna 93 jaren in 't gasthuis van het St. Theresia-gesticht alhier overleden. De oudste inwoner is thans Johan- Volgens recept van Apotheker Dumont

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5