Sint Nicolaas. Nieuws uit de Langstiaaten Omgeving. DRUNEN. DUSSEN. 5.-. 2.50. 2.50. nes Leijtens, verblijf houdende in het oud-mannenhuis te Baardwijk, die 6 April a.s. zijn 91 sten verjaardag hoopt te vieren. EXCURSIE. De leerlingen der afdeeling „looierij' der Rijksvakschool alhier, hebben Maandag onder leiding van den heer Surmont, de Chroomlederfabriek der fa. H. H. Jansen bezocht. De werking van dit interessante bedrijf werd ge heel nagegaan en vooral boezemde het looiproces en de afwerking der artike len rund- en wildbox en Peau de Suède natuurlijk groote belangstelling in. AUTO-ONGEVALLEN. Gistermiddag vloog in de Mr. van Coothstraat van een auto plotseling een der achterwielen af; de wagen reed op drie wielen nog wel een 20-tal meters verder, terwijl het wiel werd opgevangen. Wonder boven wonder gebeurde er niets; een passeerende wielrijder kon zich nog tijdig uit de voeten maken. Toen de wagen tot stilstand gekomen was, kon de bestuurder ongedeerd den wagen verlaten, die geen ander onge mak gekregen had, dan dat de as wat ontzet was. Door een der chauffeurs van „Timtur" werd de behulpzame hand geboden, 't wiel er aangezet en klaar was kees. 't Liep wel bijzonder gunstig 'af. Toen men hiermede doende was werd een luxe-auto uit Geertruidenberg, die de mr. van Coothstraat in draaide, door een achterop komende motor in de flank aangereden, 't Spatbord der auto werd leelijk ingedeukt en de motorrij der reed rustig verder. Diefstal Uit de weidea vau de landbouwers v. d. lir eu v. D. zijn twee groote ijzeren dnukkelels voor bet vee ontvreemd. De politie heelt de zaak in onder zoek. Langstraatsche bona van harmonieën Up Zondag 7 Nov jl. hield in cale i h. van der Geld te iNieuwkuijk de houd van Langsliaalsehe hai- monien een algenieeue vergadering. Alle algevaai dijden der aaugeslolen plaatsen, ni. Diuueu, Haarsteeg, Vlijmen Heipt, Hagelen, BoKUovea, Liuaaeu ea iNieuwkuijk waren pi eseat. De Voorziiler, ue neer Jüuijs uil Herpl opende de bijeenkomst met eeu wooid van welkom. bpr. bracht op de eerste plaats een hai lelijk woord van hulde ea dank aan bel afgestorven lid en tevens Voorzitter vau den liond, den heer Prinsen uit Haarsteeg voor de vele goede diensten aan den bond be wezen. Hierna werd door hem het doel dezer vergadeiing nader uiteengezet waaruit in't kort bleek datdeboud op den ingeslagen weg zal blijven voortgaan nl. met het geven vaneen jaarlijksch festival uoor de aange sloten vereenigingen van boven genoemde plaatsen. Hierin zullen dus op de eerste plaats yten utr- andennytn worden aangebracht zooal verleden week een bericht gevers in «Het Huisgezin» vermeldde. Spr. betreurde het geven van der gelijke onjuiste berichten ten zeerste daar zij ainreuk doen aan de onder linge ««menwerking en de goede verstandhouding die er bij den bond heerscht. Verder werd door spr. naar voren gebracht en nader uiteeugezet het voorstel om naast het geven dezer festivals gedurende dc zomermaan den, op een der wintermaanden een Solisten-concours te geven. Uit concours zal dan elk jaar in een der aangesloten plaatsen worden gegeven. Aan dit concours zullen alleen leden deelnemen van de aan gesloten vereenigingen. Ter beoor deeling van een en ander zullen 2 jnry-leden worden aangewezen Na een onderlinge geanimeerde bespre king werd dit voorstel met alge- meene stemmen aangenomen. Uit een hierna volgende bespreking bleek dat Nieuwkuijk 'teerst aan de beurt zou komen. Op een daarvoor nader te bepalen datum zal de harmonie »De Een dracht» dezen winter dus een solisten concours geven. Vermoedelijk zal dit in Januari of Februari plaats hebben. Tot Commissieleden dezer aan gelegenheid werden uit de vergade ring gekozen de heeren Buijs Herpl, Hillebrand Vlijmen, Priems Urunen, Houët Haarsteeg, de Bont Nieuw, kuijk en van Loon te Nieuwkuijk. Met een woord van dank voorde algeheele medewerking en de hoop uitsprekend dat de goede verstand, houding die er in den bond steeds heeft geheerscht zal blijven voort duren, sloot de Voorzitter de ver gadering. TIJDSTIPPEN VAN LAATSTE BUSLICHTING VOOR DE NIEUWJAARS CORRESPONDENTIE bestemd voor de landen buiten Europa. 26 November 7.25 Australië (Mel bourne, Sydney). 30 November 21.25 Ned.-Indië (Zeepost), (Sabang, Belawam, Bata- -'■•-A- 2 December 7.25 Siam (Bangkok). 2 December 13.10 Australië (Fre- mantle, Adelaide). 9 December 13.10 Birma (Ran goon), Ned.-Indië (mail) (Sabang, Be- lawan, Batavia). Malaya .Penang, Sin gapore). 9 December 19.20 Zuid-Afrika (Kaapstad) 9 December 21.25 Curagoa (Wil lemstad), Suriname (Paramaribo). 10 December 7.25 Argentinië (Buenos-Aires), Ceylon (Colombo), Uruguay (Montevideo). 13 December 18.25 China (Sjang hai), Japan (Tokio). 16 December 18.25 Brazilië (Rio de Janeiro, Santos). 17 December 7.25 Brazilië (Bahia, Pernambuco), Britsch-Indië (Bombay). 17 December 21.25 Mexico (Mexico stad). Luchtpost voor Ned.- Indië (Borneo) en Australië. 20 December, 19.20 Cuba (Ha- bana). Luchtpost voor Curasao (Wil lemstad). 20 December 21.25 Luchtpost voor China (Canton), Ned.Indië (Ma kassar), Zuid-Afrika (Kaapstad). 21 December 19.20 Canada, Ver- eenigde Staten v. Amerika. Luchtpost voor Cuba (Havana), Mexico (Mexico stad) en- Suriname (Paramaribo). Voorts voor alle plaatsen in de Ver- eenigde Staten per luchtpost vanaf New York. 22 December 21.25 Luchtpost voor Britsch-Indië (Madras), Ceylon (Co lombo), Zuid-China. 23 December 21.25 - Irak (Bagdad). 24 December 21.25 Egypte (Alex- andrië). Voorts luchtpost voor Pales tina (Jeruzalem), Argentinië (Buenos- Aires), Birma (Rangoon), Achter In- dië (Bombay en Calcutta), Ned.Indië (Medan, Palembang, Batavia, Ban doeng, Soerabaya), Siam (Bangkok), Malaya (Singapore, Penang), Uru guay (Montevideo) en Zuid-Afrika (Durban, Johannesburg). 25 December 7.25 Syrië (Bey routh), luchtpost voor Brazilië (Bahia, Rio de Janeiro, Florianopolis) 27 December 21.25 Luchtpost voor Britsch-Indië (Karachi), Irak (Bagdad, Basra), Palestina (Lydda). 28 December 21.25 Luchtpost voor Brazilië (Natal. Pernambuco), Syrië (Beyrouth). 29 December 21.25 - Luchtpost voor Egypte Alexandrië) Met deze tijdstippen is bedoeld de correspondentie voor de bij de verschil lende landen genoemde plaatsen. Voor de overige plaatsen in die landen is van een vroegere verzendingsgelegenheid gebruik te maken. Inlichtingen daarom trent worden aan het postkantoor ver strekt. DE VUILNISKWESTIE VLIJMEN—DEN BOSCH. De bekende kwestie omtrent de door de Bossche gemeente op den rand der gemeente Vlijmen gelegde vuilnisbelt, nabij een pas aangelegd zwembassin der gemeente Vlijmen en waartegen het gemeentebestuur dier gemeente heeft geprotesteerd bij de Bossche ge meente en Ged. Staten en daarna bij den Raad van State zal op Woensdag 24 November a.s. door den Raad van State worden behandeld. EEN GOEDE TIJDING VOOR ONZE ADVERTEERDERS EN ONZE LEZERS. Het is de laatste jaren de gewoonte geworden, dat wij tegen St. Nicolaas aan ons blad een bijzondere attractie verbinden die onze trouwe lezers een aardige afwisseling bezorgt en die boven dien het koopen in Waalwijk zooveel mogelijk bevordert. Daardoor hebben onze vorige St. Nicolaas-wedstrijden zich steeds in een algemeene deelname van de Waalwijksche winke liers en in een enorme belangstelling van de zijde van het publiek mogen verheugen. Dit laatste kwam wel het best tot uiting in het enorme aantal oplossingen, dat elk jaar al grooter werd. Voor dit jaar meenen we een opzet te hebben gevonden, waar mee het tweeledig doel: „attractie voor de lezers en reclame voor de winkeliers" wel in bijzondere mate bereikt zal worden. Op de Zaterdagen 20 en 27 November en 4 December a.s. zul len in ons blad, in verschillende advertenties letters onderst-boven of uit een afwijkend lettertype gezet worden. Deze letters zal men moeten opsporen; maar dan is men er nog niet! De verzamelde letters moeten nog verwerkt worden in een spreekwoord, een kruiswoord-puzzle en een rijmpje. Nadere bijzonderheden voor onze lezers volgen spoedig. Alleen willen we nog vermelden dat door ons wederom de volgende geldprijzen worden uitgeloofd: le prijs 2e prijs 3e prijs 4e prijs 5e prijs 25.-. io.-. 6e prijs 7e prijs 8e prijs 9e prijs ,10e prijs Onnoodig te zeggen dat de winkeliers door dezen opzet voor 100 zekerheid krijgen dat hun advertenties in deze nummers van a—z worden gelezen en her-lezen. Een buitengewone gelegenheid dus om het publiek in te lichten over hetgeen hun zaken met het oog op het a.s. St. Nicolaasfeest hebben aan te bieden. Maar dit is niet het eenige belang dat de winkeliers bij dezen wedstrijd hebben. De oplossingsformulieren zullen uitsluitend ver krijgbaar zijn in die zaken die één of meer advertenties plaatsten in ons blad van 20 Nov., 27 Nov. of 4 Dec. Voor iedere 1.— aankoop moet een oplossingsformulier be schikbaar worden gesteld, waarop alle namen der deelnemende winkeliers, alsmede alle bijzonderheden over den wedstrijd staan vermeld. In tegenstelling met vorige wedstrijden wordt, met het oog op de tijdsomstandigheden, van de winkeliers geen extra bijdrage voor deelname gevraagd. Ieder adverteerder wordt zonder meer in deze prijsvraag ingeschakeld. De oplossingsformulieren worden aan kostenden prijs beschikbaar gesteld, naar verhouding van het kwantum. Gezien het enorme succes van de vorige St. Nicolaas-wedstrijden van ons blad, verwachten wij ook voor deze zeer attractieve prijs vraag weer een algemeene deelname van de winkeliers en een overgroote belangstelling van de zijde onzer lezers. DE ADMINISTRATEUR. Krisje Smolders. Met 't heengaan van Krisje Smolders is uit Drunen een van die bekende ty pen verdwenen, zooals er ieder dorp een of meer pleegt te bezitten. Ruim 80 jaar was Krisje oud en met een kort huwelijk met Janske heeft hij zijn geheele leven langs Gods wegen gedwaald als handelaar in oud ijzer en schrapglas, die, toen de schoenmakers nog thuis werkten, een zeer gewaar deerde handel was. De laatste jaren was hij de hoofdboodschappenlooper voor de bewoners van over het Kanaal naar Drunen, om voor lien de suiker-, koffie- en rijstzaken te regelen. Vanzelfsprekend had Krisje zijn vaste aanlegplaatsen en vroeg men hem waar hij ziin geld uitzette, dan was rus Pomp", den kastelein van een der oudste dorpscafé's in Drunen. Bunzingplaag. Bij verschillende inwoners werden kippen kapotgebeten of gestolen. Men hoopt de daders thaijs gevonden te hebben in de vorm van eenige bun zings, die door middel van een klem werden gevangen. De Veiling „De Langstraat" opent de nieuwbouw. Een kijkje in 't verleden Zoo zal dan vandaag om 2 uur de officieele opening plaats hebben van de geheele vernieuwde en uitgebreide veilinggebouwen van de „Langstraat" te Drunen. Nu deze vereeniging tot een derge- lijken bloei is gekomen is het zeker toed om eens een terugblik te werpen Drunen en omgeving kende de tuin bouw na 1900 wel, maar intens werd deze toen nog niet beoefend. Commissionairs kochten toen de producten op en de prijzen die zij gaven waren niet buitengewoon hoog en op de veilingen in de omgeving werden over 't algemeen hoogere prij zen gemaakt. De oogen gingen toen open en de tijd was rijp om zelf een veiling op te richten. Dhr. Snellen, rijkslandbouwconsu- lent hield voor een talr ke vergadering een rede in het jaar 1915 of 1910, waarbij Mgr. Selten en dhr. A. v. d. Wiel de groote voormannen waren. Het plan om te komen tot oprichting van een Tuinbouwvereeniging werd aangenomen en daar treffen wij de na men aan van Mgr. Selten, A. v. d. Wiel, voorzitter en C. v. Huiten, oud- Burgemeester van Drunen, M. Klerks uit Drunen e.a. Voor deze streek moest een veiling worden opgericht! Ze was denkbeel dig reeds in Vlijmen geprojecteerd. Op de vergadering waren talrijke aanwezigen, doch geen uit Vlijmen. Het plan om de streekveiling in Vlijmen te stichten werd daarmede ongedaan en op aandringen van den heer A. v. d. Wiel werd alzoo de vei ling in Drunen gesticht. Onder presidium van den heer v. d. Wiel is men toen begonnen aan een instelling, die uitgegroeid is tot een geweldige organisatie, die vermaard is in „den lande" en daarbuiten. Bij de mede-oprichters mogen wij dan noemen Mgr. Selten uit Drunen, die zijn functie spoedig overdroeg aan Pastoor Willems te Elshout, die thans nog dezelfde functie bekleedt. Verder Herman Mosterman uit Nieuwkuijk, W. v. Huiten, Haarsteeg, M. v. Huiten, Drunen en J. v. Loon, Elshout. Daarnaast werd een raad van com missarissen benoemd, waar toen zit ting in hadden Burg. v. Huiten, Dru nen; Burg. v. Heijst, Baardwijk; Burg. v. d. Broek, Nieuwkuijk; Burg. van Liempt, Elshout en Burg. v. Bokhoven, Haarsteeg. De eerste directeur was dhr. van Roosmalen. Men begon toen in een oude kolenloods der Wed. Jan Els hout. Onder zijn opvolger dhr. L. Peijnenburg werd in 's-Bosch een oude treinloods gekocht, die geplaatst werd op 't Stations-emplacement te Drunen. Ook hier werd 't te klein en men kocht het land waar de veilinggebou wen en terreinen thans liggen, en verhuisde daarheen met de oude loods. Men breidde 't gebouw nog steeds uit. Van 't houten gebouw bleef ten slotte niets over dan 't dak. Directeur Boelen is als 't ware op gegroeid in de veiling. Als jongen is hij daar gekomen en toen hem voor vijf jaar de directeursfunctie werd op gedragen, begon voorgoed de bloei dei- veiling. Duizenden kilo's groenten en fruit werden dagelijks omgezet, 't Afmijnen werd reeds eerder vervangen door de ingenieuze veilingklok en moderni seerde daarmede 't geheele gebouw. De tuinbouw nam toe in de streek en toen de afdeelingen Capelle e.d. toetraden, werd de veiling, die al eng was ondanks voortdurende uitbreiding te klein. Zelfs Scharwoude zendt pro ducten. Blijkens 't laatste jaarverslag be strijkt de veiling 65000 M2. plat glas en 8500 kassen en warenhuizen n£ de uitbreiding, waarvan heden de officieele opening plaats heeft be slaan de veilingebouwen ruim 1300 M2. met een ruime emballageloods en ruim 5500 M2. terreinen. Bij dit alles denken we terug aan de tijd dat dhr. A. v. d. Wiel rondtrok en propaganda maakte voor de veiliing en succes had! Ruim 15 jaar is deze harde werker voorzitter geweest der veiling en heeft in dhr. Gijsman met den eminenten directeur Boelen naast hem een waar dige opvolger gevonden. Met 't huidige ijverige bestuur gaat 't steeds crescndo met de veiling. Voor de streek heeft de veiling veel goed gedaan. Trof men vroeger vele kleine onaanzienlijke boerderijen en behuizingen aan, thans zijn die wonin gen opgeknapt en mogen er de tuin- bouwhofsteden gezien worden qua in richting en omvang. 't Is alles goed gegaan en het is be kend dat de leden der veiling, leveran ciers en koopers groot en klein „De Langstraat" hoog hebben. Collecte. De collecte gehouden voor de extra B-steun voor kleeding enz. heeft in de ze gemeente 97.48 opgebracht. Raadslid. Bij vergadering van 't Centraal Stem bureau is per 6 Nov. j.l. benoemd tot lid van den raad den heer Jan Velt- Uit voer ing. Zondag 13 Nov., geeft de Kon. Erk. Harmonie haar jaarujksche uitvoering in de zaal van caié Th. Jbishout. Opdracht. Nadat wij hebben gemeld dat door dlir. Jos Wilgers 't leggen der wegen in de gemeente Drunen zou zijn over gedragen aan de firma G. Vissers, al- hier, vernemen wij thans, dat de werk zaamheden nog door den wegenbouwer Wilgers zullen worden uitgevoerd. Een jubileum b(j 't Gild. Heden (Woensdag) viert het O.L. Vrouwe Gild haar jaarfeest. De dag werd hedenmorgen begonnen met een t plechtige H. Mis. 't Gild heeft een jubilaris in zijn mid den n.l. den heer G. Peijnenburg viert zijn gouden jubileum als lid van 't Gild viert. Deze plichtgetrouwe, voorbeeldige gildebroeder zal dan hedenavond op waardige wijze gehuldigd worden tij dens de feestvergadering. Biljarten. E.B.C.B.J.C., Elshout. De uitslag van de in Elshout ge speelde biljartmatch is als volgt: E.B.C.—B.J.C.: A. Merkx'W. Vissers 44— 75 B. Klerks—L; Kuijpers 7375 C. Klijn-P. Willemse 61- 75 H. PullesA. v. Leest 7554 C. PullensM. v. Broekhoven 7570 328—349 Concordia (Lith) tegen Prins Bernhard (Drunen). „Prins Bernhard" gevestigd in hotel Vissers speelde een return match bij „Concordia" in Lith in hotel v. Dooren. Concordia heelt revanche genomen met 154 punten en heeft alzoo een voorsprong van 10 punten. De uitslag was Concordia Prins Bernhard. F. SchoutenJ. Vissers 5049 J. v. HeekJ. Bergmans 3150 P. Toebastv. Dommelen 5024 P. v. Doornv. Gorcum 5025 J. v. Eeu wijk—W. v. d Wiel 50— 37 M. v. DoornH. de Munnik 1150 A. Vogels—F. v. d. Wiel 100— 44 W. SleijpenM. v. d. Wiel 66100 M. v. MourikF. Vesters 7570 P. de Blank—J. v. Delft 200— 80 man. De Papfiets. Dinsdag werd door een luxe auto de „papfiets" aangereden van de melk- slijter Jan van Delft. De driewieler liep averij op, maar de automobilist bekende zijn schuld, nam 't geval mee naar de fietsenmaker en liet de stukken bij vooruitbetaling herstellen. 683—529 Hoogste serie P. de Blank 58 p. ELSHOUT. De R.K. Werkliedenvereeniging jubileert. Op 27 Maart j.l. bestond de afd. R.K.W.V. alhier 10 jaar. Dit feit moest feestelijk herdacht worden en daar toen de dagen begonnen te lengen moesten de feestelijkheden worden uitgesteld tot deze winter. Veel heeft de R.K.W.V. in haar korte bestaansperiode reeds gedaan. Zeker zouden prachtige momenten uit die periode gememoreerd kunnen worden, maar wij zullen die laten voor wat die zijn omdat wij weten, dat die een voudige organisatiemannen op geen uiterlijke vertoon gesteld zijn. Dinsdagavond hebben zij met hunne echtgenooten in café van Huiten 't feit feestelijk herdacht. Ook alhier is een „baby-uitzet- comité" opgericht en is inmiddels de actie begonnen. In een ten gemeentehuize gehouden vergadering van dit dames-comité werd besloten bij alle ingezetenen een inzameling voor dit doel te houden. HANK. Zondag j.l. vierde alhier de R. K. Werkliedenvereeniging haar zilveren bestaansfeest. Het feest werd ingezet met een algemeene H. Communie in de parochiekerk. Des middags om 5 uur werd een feestvergadering gehouden in het bondsgebouw. Hierbij waren tegen woordig de Diosecanen voorzitter dhr. van Rijen uit Tilburg en de bondsamb- tenaar Poppens, terwijl de Zeereerw. Heer Pastoor Damen als Geestelijk Ad viseur werd geïnstalleerd. Door ver schillende sprekers werd het woord ge voerd, de arbeiders aansporende steeds trouw lid hunner vereeniging te blij ven, terwijl niet-leden werden aange spoord lid te worden. Het geheel werd opgeluisterd door een bioscoopvoor stelling, terwijl de fanfare verschillen de nummers ten beste gaf. Het was een echt gezellig feest en allen keerden na afloop zeer voldaan huiswaarts. Dezer dagen kwam een koe van den landbouwer J. van V. alhier in een moddersloot terecht, waar het dier, doordat het diep in den modder zakte, niet weer uit kon komen. Met behulp van een aantal personen, die ter hulp waren gekomen, werd de koe na veel moeite weer op het droge gebracht. Zij had van het avontuur geen nadeel on dervonden, maar moest geheel gewas- schen worden vanwege den modder. Van een motorboot liggende in de haven van de Vierbanschesluis al hier, zijn een dezernachten verschil lende onderdeelen van den motor ont- f f

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6