Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Van de fronten wordt geen nieuws van beteekenis gemeld, blijkens het linksche legerbericht duurt de strijd in Opper Arragon voort. De rechtschen oetenden daar opnieuw druk uit op de linksche linies, doch werden volgens 't bericht uit Madrid met groote verlie zen teruggeslagen. Ook van het Madrileensche front melden de linkschen een mislukten rechtschen aanval en wel in de Casa de Escalanta, in den omtrek van Naval Gamella. FRANKRIJK EN FRANCO. De Fransche minister van buiten- landsche zaken Delbos en zijn Britsche collega Eden hebben gisteren te Brus sel samen geluncht, 'i'wee belangrijke kwesties zijn gedurende den maaltijd ter sprake gekomen: het toetreden van Italië tot het anti-communistische pact en de erkenning van generaal Franco. Wat dit laatste punt betreft, ver klaart men in de wandelgangen der Pacific-conferentie, dat Delbos zich aangesloten zou hebben bij het stand punt van Engeland, zoodat binnenkort ook Frankrijk officieus bij de Franco- regeering zou vertegenwoordigd zijn. RAMSAY MACDONALD f James Ramsay MacDonald, de En- gelsche oud-premier, is aan boord van de Reina del Pacifico plotseling aan hartverlamming overleden. De 71-jarige was verleden week Donderdag met Sheila, zijn jongste dochter uit Liverpool naar Zuid-Ame- rika vertrokken. Hij had zich den laat- sten tijd zeer vermoeid gevoeld en ver wachtte, dat de zeereis hem nieuwe kracht zou geven. Hij rekende daar zelfs zoozeer op, dat hij zich had voor gesteld in Zuid-Amerika nog lezingen te houden. Ramsay Mac Donald is de stichter van de parlementaire Arbeiderspartij, de minister-president van het eerste en het tweede Arbeidersministerie en de ex-premier van de eerste Nationale re geering. Hij lag de laatste jaren in conflict met de Arbeiderspartij, uit welker gelederen hij was geroyeerd. Met enkele leiders, die hem trouw bleven, o.a. Snowden, stichtte hij de Nat. Arbeiderspartij, welke echter niet veel invloed ver kreeg. Snowden wendde zich tenslotte ook van hem af, hij noemde den hoogmoed van Mac Donald onverdra- gelijk. Op 27 Mei van dit jaar heeft Mac Donald ontslag genomen als minister. ISOLEERING VAN DE SOVJET-UNIE. Het voornaamste doel van het Itali- aansch-Duitsch-Japansch anti-commu nistisch pact is, de Sovjet-Unie van haar westelijke vrienden te isoleeren. Nu Boris Stein aan graaf Ciano heeft doen weten, dat zijn regeering het nieu we pact als een onvriendschappelijke daad beschouwt, verklaart men te Ro me, dat het de regeering van Moskou zelf is, die de Komintern en de Sovjet republiek als een en dezelfde zaak be schouwt. Er bestaat dus nu geen ver schil meer tusschen de isoleering van Sovjet-Rusland als haard van het com munisme en de isoleering van dit land als Europeesche en Aziatische mogend heid. Bijgevolg zullen de pogingen van de drie mogendheden allereerst er op gericht zijn, de banden, die Moskou met Londen en Parijs verbinden, los te maken. Wat nu Italië betreft, dit land koes tert nog steeds den wensch, betere be trekkingen met Engeland aan te knoo- pen. plaats gehad. Ijïr is een nieuwe grond wet afgekondigd, waarin aangekondigd zou worden, dat Brazilië, een corpora tieve staat zal worden onder leiding van Getulio Vargas, die definitief aan het bewind zal blijven. HET BLOEDBAD IN HAITI. Regeeringskringen te Washington stellen een onderzoek in naar de uitvoe rige verslagen, die binnenkomen over het bloedbad, dat zich op de grens van Haiti en Santo Domingo heeft afge speeld. Het voornaamste verslag is wel dat van een neutralen Amerikaanschen waarnemer, die op Haiti vertoeft. Hij noemt wat er gebeurd is, „een van de grootste misdaden, die de geschiedenis kent". Hij bevestigt het bericht, dat er 5000 onderdanen van Haiti bij dit bloedbad zijn omgebracht en geeft een uitvoerige beschrijving van de wreed heden, die hierbij tegen vrouwen en kinderen zijn gepleegd. GEPOE-LUISTERPOST IN FRANKRIJK. De Parijsche politie heeft een merk waardige ontdekking gedaan: een me dewerker van den bekenden Russischen oud-min.-president Kerenski had zich geruimen tijd te beklagen over storin gen op zijn telefoonlijn. Een onderzoek heeft nu uitgewezen, dat zijn lijn ver takt werd op een geheimen luisterpost, die zich in handen van de communisten bevindt. OOK SPAAK'S POGING MISLUKT De kabinetsformateur Spaak heeft zich naar den koning begeven, om Zij ne Majesteit mede te deelen, dat zijn pogingen, een regeering samen te stel len, niet geslaagd zijn en Zijne Majes teit te verzoeken, hem van zijn op dracht als kabinetsformateur te ont slaan. De koning heeft dit verzoek inge willigd. Dat Spaak niet geslaagd is, moet voor een groot deel worden toegeschre ven aan zijn eigen partijgenoot de Man. Deze had namelijk, om zich te wreken op de liberalen, die zijn pogingen als kabinetsformateur hadden doen schip breuk lijden, zijn veto uitgesproken te gen het opnemen in de regeering Spaak van de liberale ministers uit de vorige regeering. De liberalen hebben hierop thans weerwraak genomen door .Spaak hun medewerking niet toe te zeggen. Anderzijds stonden ook de katholie ken aarzelend tegenover de houding der socialisten, die andermaal op aan raden van de Man, geen enkele der portefeuilles, welke zij in de regeering van Zeeland in handen hadden, door andere titulairssen wilden laten bezet ten. dit uit de overweging, dat deze portefeuilles zeer invloedrijk waren. DE STRIJD IN HET OOSTEN. SJANGHAI GEVALLEN. JAPANSCH ANTWOORD AAN DE NEGEN-MOGENDHEDEN- CONFERENTIE. Volgens vertrouwelijke inlichtingen, die langs diplomatieken weg uit Tokio zijn ontvangen, zal het Japansche ant woord een botte categorische weigering zijn, te onderhandelen met de conferen tie te Brussel. Als voornaamste reden zal worden opgegeven de aanwezigheid van de sovjet-delegatie. In Japansche kringen geeft men niet temin te kennen, dat de deur niet geslo ten is voor de mogelijkheid vari een eventueele bemiddeling door Engeland en Amerika, ofschoon deze problema tisch is. Voor de Japansche ambassade is een betooging gehouden, welke door talrij ke studenten op touw was gezet. Er ontstond een vechtpartij met de politie, die zes betoogers arresteerde, onder wie de voorzitter van den algemeenen studentenbond en den oud-voorzitter der socialistische studenten. STAATSGREEP IN BRAZILIë De bladen te Buenos Aires melden, dat in Brazilië een staatsgreep heeft Na een langdurig, dapper en bloe dig verzet, hebben de Chineezen de groote havenstad Sjanghai moeten prijsgeven aan de Japanners. Deze kon den de stad niet door rechtstreeksche aanvallen vermeesteren, maar hebben door middel van troepenlandingen om trekkende bewegingen uitgevoerd, wel ke de Chineezen te Sjanghai dreigden in te sluiten. Een waar pandemonium heerscht in de Nan-Taowijk, waar een noodlottige brand woedt, die door de Chineesche troepen, voordat zij zich terugtrokken, werd aangestoken. In deze wijk zijn eenige duizenden Chineesche soldaten achtergebleven, die zich den dood hadden gewijd. Zij hebben bevel ontvangen in samenwer king met de politietroepen dit gebied tot het uiterste te verdedigen. Daartoe heeft men de brug, welke van het Zui den uit toegang geeft tot Nantao, op geblazen. Met verbittering verdedigen zij iede re voetbreedte gronds, manmoedig ster vend, de een na den ander, een tweede legioen des doods. De Chineesche troepen laten een ros sig spoor van brandende huizen achter, welke het geheele strijdtooneel aan de Siccaweikreek luguber verlicht. Volgens Chineesche berichten, wel ke door Japansche waarnemers worden bevestigd, is de weerstand der Chinee zen na den val van Sjanghai ongebro ken, daar de terugtocht in goede orde geschiedde en nieuwe stellingen konden worden betrokken. De Japansche mi nister van oorlog heeft verklaard, dat Japan vast besloten is, den oorlog tot het einde door te zetten, al zal deze waarschijnlijk nog lang moeten duren. Zoo noodig zal ook Nanking worden worden bezet en zullen de japansche troepen nog verder gaan. „Ditmaal moet het Chineesche vraagstuk defini tief worden geregeld". Het is ongetwijfeld waar. dat het ver lies van Sjanghai voor de Chineezen 'n ernstige financieel-economische betee kenis heeft. Deze stad was China's fi nancieele en industrieele centrum. Een aantal ondernemingen en groote bank instellingen hebben haar hoofdzete vóór den val van de stad naar Nanking weten over te brengen. NANTAO GEVALLEN. Gisteren is Nantao gevallen. De Chi neezen zijn thans geheel van Sjanghai afgesneden. Er zijn 80 troepentransportschepen voor Woesoeng aangekomen. OPZEGGING VAN HET CON CORDAAT TUSSCHEN DUITSCH- LAND EN HET VATICAAN? De correspondent van „de Tijd" te Rome seint aan zijn blad: Uit alleszins bevoegde en betrouw bare bron alhier vernemen wij over den huidigen religieuzen toestand in Duitschland het volgende: alles wijst er op, dat binnen afzienbaren tijd, waar schijnlijk nog deze maand, Duitsch land het Concordaat met de Katholieke Kerk zal opzeggen. Bij de beroepstelling, die dit jaar in Duitschland gehouden werd, moest men opgeven tot welk kerkgenootschap men behoorde. Dit had ten doel vast te stellen hoeveel procent nog prijs stel de op het lidmaatschap van een kerk. De resultaten van deze telling zijn nog niet bekend, maar vast schijnt te staan, dat men in den loop van dezen winter met alle middelen zal trachten te berei ken, dat genoemd percentage in het voorjaar van 1938 niet meer, maar veel eer nog minder dan 30 zal zijn. Daar op zouden dan allerlei maatregelen te gen de kerken gebaseerd worden. O.a. zou men bepaalde kerken zonder vergoeding onteigenen en deze ter be schikking stellen van de Deutsche Glau- benskirche. In Duitsche kerkelijke krin gen weet men reeds, welke deze kerk gebouwen zullen zijn. ENGELAND'S HOUDING TEGEN OVER FRANCO. In een officieele mededeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken wordt gezegd, dat, met het oog op de wenschelijkheid van een meer bevredi gend contact tusschen de Britsche re geering en de autoriteiten van het door Franco beheerschte gebied, voor de bescherming van de onderdanen en de wederzijdsche handelsbelangen, over eengekomen is, dat een vertegenwoor diger der Britsche regeering zal wor den aangewezen, die zich te Salamanca of elders zal vestigen, en dat anderzijds de Britsche regeering een vertegen woordiger van Franco te Londen zal ontvangen. ROME WEER IN OVERLEG MET LONDEN. De Italiaansche minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, heeft van daag den Britschen ambassadeur, Lord Perth, ontvangen. Men hecht hier aan dit onderhoud, dat plaats vond op verzoek van Ciano, de grootste beteekenis. Het onderhoud sloot namelijk aan op dat, wat de Ita liaansche ambassadeur te Londen, Grandi, gisteren met Sir Robert Van- sittrat heeft gehad. Men verheelt te Rome niet, dat Ita lië bereid is, onderhandelingen met Londen te voeren over de verschillen de kwesties, welke de beide regeerin gen scheiden. INCIDENT BIJ LONDEN'S CENOTAAF. Even nadat de koning, tijdens de plechtigheid bij den cenotaaf, een krans had gelegd bij het monument en de ge bruikelijke twee minuten stilte een aan vang hadden genomen, klonk plotseling niet ver van den koning, een schrille kreet, „dat is allemaal huichelarij". De man die deze woorden had uit geschreeuwd, werd onmiddellijk door agenten van politie omringd. Toch hoorde men hem nog schreeuwen: „Gij bereidt u welbewust voor op den oor- Jog". Op dat oogenblik sprongen de agen ten op hem af, hielden hem de hand voor den mond en dwongen hem te zwijgen. De man stond geen twintig meter van den koning af. Uit zijn optreden kon men zien, dat hij het voornemen had op den koning toe te loopen. Alles ging z'n gewone gang. Ieder een nam de houding aan gedurende twee minuten stilte, terwijl de politie den man stilhield. Het bleek iemand te zijn, die in September uit een huis voor zwakzinnigen is ontsnapt. DRIE NOBELPRIJZEN TOEGEKEND. De Zweedsche Academie van We tenschappen heeft den Nobelprijs voor scheikunde verdeeld tusschen den En- gelschman Walter Norman Haworth en den Zwitser Paul Karrer uit Zurich. De nobelprijs voor natuurkunde is verdeeld tusschen den Amerikaan Clin ton J. Davisson, den chef-ingenieur der Bell Telephone Company, en den En- gelschman George Paget Thomson. Zij hebben den prijs gekregen voor de on derzoekingen inzake de bestraling van kristallen met electronen. De Nobelprijs voor literatuur is toe gekend aan den Franschen roman schrijver Roger Martin Du Gard. Nederlandsch-Duitsch goederenverkeer. Volgeiis bet voorloopig \erslag over net ontwerp van wei lolgoeu- keuring van het Nederlandsen Duitsche verdrag nopens de regeling van bet goederen vei keer voor 190/ met bijlage en bijbeboorend slot- protocol op 23 December I9d6 te 'sGravenbage gesloten, vestigden sommige lenen er de aandacht op, dal bel tijdsbestek, binnen hetweiK de regeling van bet goederenverkeer in dit verurag opgenomen, voor loopig wordt toegepast, bijna is ver. streken, reden waarom aan een goedkeuring in dit stadium weinig waarde moet worden gehecht. V erscheidene leden gewaaguen van de moeilijkheden waarvoor oe ex porteurs van fruit, met nameappelen woraen gesteld bij de uitvoer van hunne artikelen naar Duitschland, trots de instelling van de gemengde commissie, waarvan sprake is iu 't slotprolocol. De Duitsche Rijksminister Seldte m ons land De Duitsche rijksminister Seldte heelt deze week 111 ons land ver- loeit en bij deze gelegenheid ver schillende groote openbare werkeQ bezocht. Eerst heelt hij een hezoek ge- bracht aan de Zuiderzeewerken en den Wïeringermeerpoluer, waarbij hij zijn bewonuering uitte over hel geweldige werk dal hier verricht wordt. Voorts bezocht hij o.a. nog de ontginningsweiken in htt land van Voiienhove bij Giethoorn, welke in werkverschailing woi den uttge voei d. Alle treinen stopten éën minuut. Gisteren is het stoffelijk over schot ter aarde bestelu van den heer lr. E. C. W. van Dijk, in leven directeur der Nederlandsche Spoorwegen. Ais teeken van rouw was be. sloten dat alle treinen des s'middags op het geheele nel een minuut van 1.Z—12.01 uur moesten sloppen, tevens waren alle bureaux behalve uie der stations van 11 tot 13,30 uur gesloten Invoerrecht op Rundvleesch Bekiuchliyiny vuil toeytpaste utrluyiny. Ingediend is een wetsontwerp, ïouuende goedkeuring van 't Kon. besluit van 4 Augustus 193/ lot verlaging van het invoerrecht op versch o 1 gekoeld runuvieesch. De tarielovereeukoms't op 29 Juli ,1. te Kopenhagen tusschen Neder land en Denemarken gesloten, houdt voor Nederland een ver bintenis in oiii voor Deensch rund vleesch het invoerrecht, bedragende per 100 kg. bruto 20 pCt. van de waarde, te verlagen tot 12'/a pCt. dier waarde. len einde gevolg te geven aan de bij het sluiten van bovenge noemde overeenkomst gemaakte alspraak om, in afwachting van de uauere ralilicatie, de overeenge komen verlaging van invoerrecut dadelijk toe te passen, is bij K. B. van 4 Augustus 1937 bovenbedoelde verlaging in werking gesteld. Wereldkampioenschap Schaken. De 15e schaakpartij van den wedstrijd Euwe—Aijechin is na 62 zetten in remise geëindigd. De stand is thans Aijechin 9 pnt. Euwe 6 pnt. Mr. van Schaik op de nominatie voor Kamer-voorzitter De Tweede Kamer heeft de door het heengaan van prof. Aalberse noodig geworden aanbeveling aan H.M. de Koningin voor den nieuw te benoemen voorzitter opgemaakt. Van de 78 stemmen werden er 62 uitgebracht op mr. J. R. H. van Schaik, tegen 3 op den heer De Marchant et d'Ansembourg, een op dr. v. d. Tempel en 12 blanco. Als no. 2 werd weder op de nominatie geplaatst deheerSmeenk (ar.) met 48 stemmen, tegen 17 op den heer Drees, 2 op dr. v. d. lempel, een op mr. Terpstra en 8 in blanco. Op de derde plaats kwam weder de heer Drees met 64 stemmen, tegen een op dr. v. d. Tempel, een op mr. Joekes en 9 in blanco. Mr. van Schaik is reeds Kamer voorzitter geweest in de jaren 1929-1933. De spelling. Bij informatie in welingelichte kringen werd het Vad. er op gewe zen dat aan het door de regeering bij de uitgevers ingestelde onderzoek over hun voorraden in de nieuwe spelling geenszins de beteekenis mag woiden gehecht, dal de regeering zich op hel standpunt stelt, dat tot de oude spelling moet worden terug gekeerd. Ware dat het geval, dan zou de instelling van een commissie, welke in de memorie van antwoord op de algemeene beschouwingen is aangekondigd, overbodig moeten woiden geacht. Veeleer schijnt het de bedoeling van de regeenng met dit onderzoek te zijn, zich een denkbeeld te kun nen vormen van den omvang van de eventueele schade. Hierbij zou dan de gedachte aan een schadeloos stelling aan de uitgevers en boek handelaren voorzitten. Het rapport over de ramp van de bpecht. Het rapport van de commissie van onderzoek inzake de ramp van de Specht, zal niet in ludië worden gepuoiiceeiu. Het rapport zal naar iNederiand worden gezonden, alwaar over de publicatie zal worden be slist, zulks in overeenstemming met het genruik, dat het rapport in de eerste plaats wordt uitgebracht aan de betrokken instanties. Eieren naar Spanje. Een comoinatie van Nederland sche eierhandeiaren heelt op be stelling wederom een belangtïjke zending eieren aan Spanje geleverd. De hoeveelheid was uitmaal kleiner dan de beide leveranties, die in de algeloopen twee weken hebben plaats gehad. De koopers hadden een lageren prijs dan vorige keeren weten te bedingen. De verzending der eieren geschiedt via Rotterdam. Vermoedelijk zijn nog enkele bestellingen van eieren voor Spanje te wacnten. Onaantastbaarheid van Ned. grondgebied. Het Eerste Kamerlid, de heer v. Vessem, heelt eeuigen tijd geleden aan de regeering vragen gesteld over de onaantastbaarheid van het Ne- derlanuschegrondgebied.Hij maakte hierbij melding van hel plan Suouck en vreesde daldatin het buitenland den indruk zou vestigen, dat Ne derland zijn grondgebied beschik baar stelde als alweer- en opmarsch- gebied. Hij vroeg of de Nederland sche regeering geen vei klaring zou afleggen gelijk de Belgische heelt gedaan, dat de regeering vastbesloten is dat het Nederlandsche gebied nimmer voor een dergelijk doel zou worden gebruikt. Minister Palijn heelt thans deze vragen beantwoord. De minister deelt geenszins de mee ning, dat in het buitenland een der- gelijken indruk zou kunnen worden gewekt, als waarvan hierboven spra ke is. Een verklaring ais gevraagd, zou de regeering onbegrijpelijk en schadelijk voor onze belangen ach ten. De opvattingen omtrent de on. schendbaarheid van ons grondgebied zijn trouwens voldoende bekend. Nederlander in Duitschland ter dood veroordeeld? Woensdag deed in Venlo het ge rucht de ronde, dat de ruim 43- jarige W. C. die daar in deVleesch. straat een winkel drijlt in leder en fournituren en een schoenmakerij exploiteerten zich sedert eind Jan. van dit jaar in Duitsche gevangen schap bevindt, door de rechtbank te Berlijn wegens spionnage ter dood zou zijn veroordeeld. Het gerucht vond mede zijn oorzaak in het feit, dat de familie van C. van familie betrekkingen uit Duitschland Dins, dag bericht ontving, dat men zich omtrent het lot van den gearres. teerde op het ergste moest voor bereiden. Het gerucht werd ons van wel ingelichte zijde bevestigd. Het vonnis is evenwel nog niet voltrokken. Zekere P. S., zwager van C., die te Lobberich in Duitschland woont en tegelijkertijd is gearresteerd, is wegens medeplichtigheid tot levens lange tuchthuisstral veroordeeld Eind Januari van dit jaar werd C. telefonisch verzocht naar Duitsch land te komen, aangezien zijnzwa. ger in Lobberich hem noodig zou hebben Voordat C. echter de woning van zijn zwager had bereikt, is hij toen door beambten van de Gestapo gearresteerd en aanvankelijk in de gevangenis te Düsseldorp en later te Mnnsttr opgesloten. De zwagerS. is kort daarop in zijn woning van zijn if

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6