Mamaak kou niet VERVOLG NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Kaatsheuvel, SPBANG-CAPaLE. Borende Kiespijn 1 bed gelicht en eveneens in de ge vangenis opgesloten. Beide mannen werden beschuldigd van hoogverraad Na bijna tien maanden in voor— loopige hechtenis te hebben door gebracht, hebben beiden,naar thans bekend wordt, Vrijdag voor de recht bank te Berlijn terecht gestaan en zijn tot bovengenoemde straffen veroordeeld. 1/ SPRANG. Predikbeurten Zondag 14 No vember 1937: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Bedieninq H. Doop. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. half drie Ds. B. A. van Lummel. Het aantal werklooze leden der afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders bedraagt momenteel 104, waar van 64 geheel- en 40 gedeeltelijk werk- loozen; 10 leden zijn opgenomen in de gemeentelijke steunregeling of werk verschaffing. Vorige maand waren de ze cijfers resp. 90, 58, 32 en 13. A.s. Maandagavond half 8 houdt de Vereeniging Chr. Volksbond alhier haar jaarvergadering in haar gebouw. De agenda vermeldt o.a. Jaarversla gen van secretaris en penningmeester, terwijl er verder een z.g. praatavond zal zijn. Donderdagavond zal in de zaal van den Chr. Volksbond alhier de eer ste winterlezing worden gehouden, vanwege het comité voor winterlezin- gen gevormd uit de Ned. Herv. Jon- gelings-. Meisjes- en Mannenvereeni- gingen. VRIJHOEVE-CAPELLE. Naar wij vernemen zijn bij ver schillende commissieleden ten bate van de bazar van het fanfarecorps „Sire- na de navolgende giften ingekomen: Etui met 6 lepeltjes P. v. d. Sch., Hei- straat; 2 boeken, 3 tulpenglazen, 1 melkkannetje, 1 suikerstrooier, 1 schil derij, 1 koperen bloemvaas P. v. d. Sch. Heistr., spatkleed J. B. te W., Sierrek- je W. te A, Lepeldoosje G. te 's Gr., Bonbonstel S. te 's Gr., Bloemenvaasje W. te A., spatkleed H. G. te Vr. Op de voordracht voor Rijkskeu- ringsmeester bij 't voor eenige maanden opgerichte Zuivel-Kwaliteitscontrole- Bureau, onder Rijkstoezicht, gevestigd te Amsterdam, komt voor de heer H. Klaren, Assistent aan de Coöp. Stoom- zuivelfabriek „De Toekomst", alhier. Voor de drie te vervullen plaatsen hadden zich 230 sollicitanten aanqe- meld. De heer M. C. Rijken alhier, di recteur der Chr. Zangvereeniging Hal lelujah en het daaraan verbonden kin derkoor te 's-Gravenmoer, heeft als zoodanig bedankt. In de Geref. Kerk aan het Brug getje hoopt a.s. Zondag op te treden Cand. Kramer van Kralingen. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart leesdienst. Het aantal werkloozen bij de plaatselijke afdeeling van den Chr. Fa brieks- en Transportarbeidersbond be draagt momenteel 102, waarvan 65 ge heel en 37 gedeeltelijk werkloos zijn; hieronder zijn 89 fabrieksarbeiders en 13 transportarbeiders. In de plaatselijke steunregeling of werkverschaffing zijn 31 leden geplaatst, waarvan 25 in de gemeente Sprang-Capelle en 6 in Loon- opzand. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Cuperus. A.s. Zondag des morgens half tien en des middags 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschendijk op te treden Ds. Remme uit Amsterdam. - Bij den landbouwer G. S. aan de Nieuwevaart liep een der varkens een dezer dagen in een riek, waarbij het dier zich dermate verwondde, dat het afgemaakt moest worden. Deze land bouwer vond j.l. Dinsdagmorgen een beste vaars dood in het weiland liggen. De declamatieclub Nut en Ge noegen gaf j.l. Woensdagavond in de zaal van den heer Ant. van Dijk aan 't Bruggetje een uitstekend geslaagde uit voering, waarbij werd opgevoerd het tooneelspel in één bedrijf Plicht van A. H. v. d. Berg en het blijspel, eveneens in één bedrijf: Een knap stel. —Ingevolge Ministerieele aanschrij ving moeten van de lichting 1938 der gemeente Sprang-Capelle zich alsnog aan de keuring voor den dienstplicht onderwerpen de navolgende ingeschre venen dier lichting: P. Bogers, J. C. Dekkers, T. D. van Dongen, H. Goed hart, C. Adr. v. d. Haven, Joh. Hoef nagel, Adr. v. d. Hoek, J. de Jong, Adr. St. Kuijsten, Fr. W. Kuijsten, D. van Oversteeg, M. van Oversteeg, G. voor de Poorte, H. Rosenbrand, J. Rosen- brand, H. Rijken, Ant. Rijkers, G. P. v. Tilborgh, C. Timmermans, Ant. G. v. d. Ven, Adr. Vos, Adr. W. van Zeist en C. van Zeist. Op Zaterdag 27 dezer des na middags 2 uur zal in de consistorieka mer der Ned. Herv. Kerk a.d. Loon schendijk de stemming plaats hebben ter verkiezing van 2 notabelen der Ned. Herv. gemeente aldaar, wegens periodieke aftreding van de heeren N. deyRooij en J. C. van Os. Wisselconcert „Bel Canto". Zondag 14 November a.s. zal de be kende Tilburgsche gemengde zangver eeniging Bel Canto onder directie van den heer Jan van Leeuwen een wissel concert geven met de zangvereeniging Bel Canto alhier. Dat dit Tilburgsche selectie-koor op een zeer hoog peil staat, bewees wel de laatste uitvoering op 28 October j.l. te Tilburg gegeven, waar een goed bezet te zaal w.o. de voornaamste musici uit Tilburg, vol lof was over de prestaties van Jan van Leeuwen's ensemble. In de Bel Canto-zaal alhier wordt 't zelfde programma afgewerkt als in Til burg gezongen is, waarbij Kaatsheuvel zelf met dames-, mannen- en gemengd koor het programma completeert. Als solisten treden op Mevr. Mallens-Vol- laers, sopraan, Leo Verschuren, tenor Louis-van Sprang, bas te Tilburg en Mej. Marie van den Dungen, alt te Kaatsheuvel. Dit derde wisselconcert zal ongetwij feld evenals de beide voorgaande groo- te belangstelling trekken. Circus Van Bever. Bij het Wilhelminaplein alhier heeft het circus van Bever, dat in verschil lende omliggende plaatsen de laatste weken met zooveel succes werkzaam was, zijn tenten opgeslagen. Sinds de laatste maal, 1935, dat dit sircus hier optrad, is de inrichting aanmerkelijk uitgebreid. Het programma, waarin de paardendressuur nog een Voorname plaats bekleedt, geeft elk wat wils. De goede naam die Van Bever hier ter plaatse heeft, wordt door de aankon digingen niet teleur gesteld. Zooals de recensies in verschillende dagbladen luidden, is de werkelijkheid in overeen stemming met de reclame. K. J. M. V. De K.J.M.V. hield Dinsdagavond in de zaal van den heer Joh. Smit een ont wikkelingsavond, waarbij de Weleerw. Pater Mincke van het Missiehuis St. Antonius alhier, als spreker optrad, met het onderwerp „De Gezinsstich ter De Jonge Middenstanders kregen veel nuttigs en waars te hooren en ver schillende vraagstukken, die de moder ne maatschappij met schouderophalen overboord werpt, werden hier aan de hand van de wetten van God en de kerk behandeld. Spreker ontving een hartelijk applaus voor zijn leerzame en zakelijke behan deling van het onderwerp. Besloten werd tot het houden van een St. Nicolaas-actie, die hierin zal bestaan, dat op 28 November a.s. een optocht zal gehouden worden door de straten, waarbij een beroep gedaan zal worden op de beter gesitueerde bur gers om speciaal met goederen in na- tura, als niet meer noodige kleeding- stukken, kousen en schoenen, te hel pen de armen een prettige St. Nicolaas te bezorgen. W erkloozen-T riduum. Het programma voor het te houden W erkloozen-T riduum in de St. Joseph- parochie op 22, 23, 24 en 25 Novem ber is opgemaakt. Opening 22 Nov. om 7.30 uur n.m. met Lof en Predikatie. 23 en 24 November telkens om 9 uur v.m. H. Mis met predicatie en om 7.30 uur n.m. Lof met predicatie. Sluiting op 25 £Jovember met om 8 uur gezongen H. Mis met predicatie, waarna voor de georganiseerde deelnemers gemeen schappelijk ontbijt in den R.K. Gilden bond. 's Avonds om 7.30 uur Plechtig sluitingslof, waarna voor alle deelne mers Feestavond in den Gildenbond. Zooals bekend worden de oefeningen geleid door den Zeereerw. Pater Ca- pucijn Henricus. De werkloozen, die zich vooraf opgeven krijgen een kaart, die hen recht geeft op een vrije vaste plaats in de kerk. Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Loonopzand, te hou den op a.s. Dinsdag 16 November, des avonds om 7 uur ten gemeentehuize, en zoo noodig voortzetting op volgende werkdagen. Agenda: I. Vaststelling notulen vorige verga dering. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel om A. Brokx, meteropne- mer en incasseerder bij het ge meentelijk gasbedrijf in vasten dienst der gemeente te nemen. Prae-advies: Bij raadsbesluit van 6 November '36 werd met ingang van 11 November d. a. v. met een proeftijd van één jaar tot meteropnemer en incasseerder van gel den bij het gemeentelijk gasbedrijf be noemd A. Brokx, die derhalve op laatst genoemden datum gedurende één jaar zijn functie zal hebben waargenomen. Waar de betrokkene in dit proefjaar tot volle tevredenheid zijn arbeid heeft vciricht en daarnaast blijk heeft gege ven van goede accuratesse, stellen wij U voor hem in vasten dienst der ge meente te benoemen. 4. Voorstel om de huur van de wo ning, bewoond door H. van Noije te Loonopzand en staande aan de Kerkstraat aldaar, van 4.per week- te brengen op 3.50 per week. Prae-advies: Nu van het perceel dat van Noije van de gemeente huurt, een gedeelte wordt afgenomen, waarop de nieuwe ruimte voor onderbrenging van de po- litiecachotten, de brandweer, de berg plaats van de gasfabriek enz. zal wor den gebouwd, stellen wij U voor de door hem te betalen huur billijkheids halve tot 3.50 per week te verlagen. Deze verlaging is als compensatie be doeld voor het mindere comfort dat van deze terreinafgifte voor hem het gevolg kan zijn. 5. Voorstel tot conversie van de na volgende geldleeningen dezer ge meente: 12.000.a 4 gesloten met den Pensioenraad; 24.500.a 3J4 uitgegeven op obligatiën. Prae-advies: Voor de conversie van de hierboven- genoemde geldleeningen is door ons emplooi gevonden bij de Incassobank te Leeuwarden, door wier bemiddeling de daartoe noodige gelden zullen worden verstrekt op basis van 3 voor de eer ste leening en van 3J4 voor de twee de geldleening, met vergoeding verder van 34 provisie. De eerste leening heeft nog een loop tijd van 4 jaren, met aflossingen in 1938, 1939 en 1940 van 3.500.per jaar en van 1.500.— in 1941. Op de extra aflossingen dezer leening rust een boete van 1 Rekening hou dend met deze vergoeding en de beta ling van 34 provisie, zal deze con versie over de jaren, welke de leening nog zal loopen, een voordeel qeven van 120.—. - De tweede leening lost af met 2.000.— per jaar, zoodat haren duur nog 13 jaren is. Indien tot conversie dezer leening wordt besloten, zal het daaraan verbon den voordeel over den verderen looptijd dezer leening bedragen 460. Daarop is de provisie van 34 voor het sluiten der leening zijnde 61.25 in mindering te brengen. Van den anderen kant heeft de ge meente het voordeel, dat zij na enkele jaren niet zal behoeven over te gaan tot de afgifte van nieuwe couponbla den, waarvoor het aldus niet noodig zal zijn gelden te voteeren. Wij stellen U voor tot deze conver sie te besluiten. 6. Voorstel om medewerking te ver- leenen aan de door den Minister van Sociale Zaken in het leven ge roepen regeling tot steun aan klei ne boeren. Prae-advies: Voor de uitvoering dezer regeling is door den Minister een stel bepalingen ontworpen, welke gebaseerd zijn op het geven van een vergoeding, voor zoover de netto-inkomsten uit het be drijf beneden de daarbij aangegeven normen blijven. De netto-inkomsten worden vastge steld door eene voor elke gemeente in te stellen commissie. Niet mogelijk is het reeds thans op te geven hoeveel uitgaven voor de uit voering dezer regeling worden ge vraagd, nu het bij de velerlei voorbe reidingen, welke nog te treffen zijn, niet te zeggen is, hoeveel kleine boeren on der deze regeling zullen komen te res sorteeren. Daarbij moge enkel worden aange- teekend, dat de vergoeding, te verlee- nen aan kleine grondgebruikers wier netto-inkomsten op 7.of meer worden bepaald, door het Rijk wordt gedragen, terwijl de vergoeding in de overige gevallen ten laste van de ge meente is te brengen, die daarin onder gewoon voorbehoud, de gebruikelijke subsidie uit het werkloosheidssubsidie- fonds kan ontvangen. 7. Behandeling der gemeentebegroo- ting voor het dienstjaar 1938 met de daarbij behoorende begrooting van het gasbedrijf en van de ex ploitatie der drainagevelden. Daarbij wordt tevens het voorstel gedaan: a. tot vaststelling van de begroo ting van 't Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente voor 't jaar 1938, sluitende in ontvangsten en uitga ven op een bedrag van 21.534.— UEven g°e? als Persil" en »beter Namaak blijft Namaak! met een subsidie van 20.000.— van de gemeente. b. tot vaststelling van een veror dening op de heffing van school geld, welke slechts voor één jaar goedkeuring heeft gevonden. c. tot vaststelling van de verorde ning op de heffing eener straatbe lasting, waarvan de goedkeuring met ingang van 1 Januari 1938 af loopt. Deze verordeningen zijn in con- cept gelijk aan de thans geldende, waarvan een exemplaar in het bezit der leden is, zoodat voor herhaalde toezending geen aanleiding meer bestaat. Voor de behandeling der begroo ting moge naar het Centraal Com missierapport betreffende het on derzoek der begrooting en het daarop gegeven Antwoord van burgemeester en wethouders wor den verwezen. 8. Voorstel tot het aangaan van een rekening - courant - overeenkomst met de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten, voor 't jaar 1938. Prae-advies: Ten behoeve van een behoorlijke kasvoorziening heeft de gemeente, zoo wel voor de administratie van haar ge wone uitgaven, als voor de financiering van de kosten van steunverleening en werkverschaffing, de beschikking noo dig over de tijdelijke kasmiddelen, waarin 't meest gewenscht kan worden voorzien door een rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten te openen. Wij stellen U voor daartoe te beslui ten met bepaling van het bedrag, dat in maximum kan worden opqenomen op 59.000,-. Ook ten vorige jare werd door Uwen raad een gelijke beslissing genomen, zoodat in ons voorstel niet anders dan een continuatie van den bestaanden toestand is gelegen. 9. Rondvraag. LOONOPZAND. De^ hevigste kiespijn bedaart spoedig door Mijnhardt's Kiespijnpoeders V arkens verzekering. Zaterdagavond j.l. had in cafe Sto kermans alhier op initiatief van enkele ingezetenen een vergadering plaats met het doel te komen tot oprichting van een varkensverzekering. De aanleiding hiertoe was vooral het feit dat in de laatste weken alhier nog al eens sterf gevallen onder de varkens voorkwa men. Verschillende leden gaven zich reeds staande de vergadering op terwijl vele anderen in principe tot toetreding besloten. Een voorloopig bestuur werd sa mengesteld uit- de heeren Jos van Broekhoven, B. Cools en P. Vera. Een voorloopige berekening bepaalde de premie op 20 cent in de maand en per varken, terwijl per lid 50 cent voor toe treding verschuldigd is. Een volgende vergadering zal he denavond plaats hebben. Mariavereeniging. Op Zondag a.s. herdenkt de Maria vereeniging alhier op feestelijke wijze haar zilveren bestaan. Te dier gelegenheid wordt in de zaal van Concordia een Feestvergadering gehouden des avonds om 6 uur waarop verschillende autoriteiten zijn uitgenoo- chgd terwijl de höogeerw. heer Janssen deken en pastoor te Druten die inder tijd als kapelaan in onze parochie de stoot tot de oprichting der Mariaver eeniging gaf. De Mariavereeniging telt op haar feestdag nog twee jubilarissen in het bestuur t.w. Mej. Marie Basters en Mej. Jans van Esch die respectieve lijk hun zilveren feest als presidente en 2e penningmeesteres vieren. LOON OP ZAND. Geboren Hendrikus, zv. A. Kluijtenaar en Ja van der Schans Wilhelmina, dv. J. van Boxtel en Ma. van Boxtel Helena, dv. J. Damen en Ma. Ma. Jacobs Theodo- rus, zv. M. Aarts en Eth. Smulders Laurentius, zv. Th. Damen en Ja. Damen Henrica, dv. Th. van den Hoven en Ma. Vredenbregt Johanna, dv. J. Klijn en Ga. Stokkermans Clasina, dv W Opperman en Aa. Havik Cornelis zv' A. J Maas en Ha. de Kort Francisca, dv. Kooien en A. Aussems. Gehuwd C. A. Verschuren, oud 26 jaren, wonen de te Waspik en Pa. Hoevenaar, oud 29 jaren, wonende alhier J. van Laar hoven, oud 28 jaren en Pa. Driessen, oud "7 jaren, beiden wonende alhier. Overleden Johannes van Dongen, oud 79 jaren Johannes van Dijk, oud 70 jaren, weduw naar van Wa. van Broekhoven. Ingekomen Eth van Weerdenburg, van Amsterdam J. Koenen, van Oud-ValkenburgE Esch, met echtgenoote, van Waalwijk "e Kok, van Dongen Pa. v. d. Ven, van lilburg L. Panhuyzen, van Eind hoven P. Velthuizen, van Waaldijk Pa. van der Made, van Tilburg Eth. Visser, van Bergen op Zoom A. Bie- kens, met gezin, van Eindhoven H. Laros, van Eindhoven. Vertrokken L. Broeren naar Roosendaal c.a. A. Peterse naar Dussen P. van der Made naar Dongen A. Leytens naar Tilburg J. Snoeren naar Tilburg Ja. van Doorcn naar I ilburg J. Schrauwers naar Rouaan (Frankrijk) Pa. IJpelaar Wed. van A. van der Zanden, met gezin naar Waalwijk Ca. de Wijs naar Til burg A. Mutsaerts, met gezin, naar Tilburg P. van Erp naar Dongen A. Wierts naar Tilburg P. Scholt" naar Gilze c.a. M. Beulen, met echt genoote, naar Nijmegen. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Wanneer een artikel nagemaakt wordt, is zulks het beste bewijs voor de buitengewone eigen schappen van dat artikelI Hoe dikwijls heeftmen nietgeprobeerd Persil na te maken. Steeds weer bleek het een mislukking te zijn. Persil is niet na te maken, Persil is niet te evenaren, Persil is niet te verbeteren. dan Persil" zijn slechts redenee ringen, die niets bewijzen. Wan neer er werkelijk iets beters was .[J. ^ers''» zouden zoo vele millioenen huisvrouwen geen Persil gebruiken. Persil Her stuk 8 cent, doos van 6 stuks 45 cent.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 7