Plaatselijke Berichten Weerbericht 0. Ü.G.BAL WELLO Benauwd borst? op de Bezoekt Zondag a.s. het Zaterdag 13 November 1937 No. 91. De Echo van het Zuiden Derde Blad Weest op uw hoede. EEN AARDBEVING OP KOMST! in Thalia. Muziek: THE MUSIC FRIENDS. EntreeDames 35 ct., Heeren 50 ct. Koopt deze artikelen bij een vertrouwd adres. DEMON Petroleumgaskachel. De beste kwaliteit voor de laagste prijs* Fa. ANTON HOLTGREFE, Wentel dien last van U af door intijds Abdijsiroop te nemen. Per flacon 90 cent en f. 1.50 OPBRENST B-STEUN COLLECTE. De collecte voor den B-steun (schoeisel, kleeding, dekking), heeft in onze gemeente opgebracht 486.91, verdeeld als volgt: Waalwijk (Centrum) 332.32 St. Ant. Parochie 54.63^ v.m. Baardwijk 56.53 v.m. Besoijen 43.42]^ Totaal 486.91 De Propaganda vergadering voor Lucntbescnerming een succes. De groote zaai van den R.tv. Gildenbond was Donuerdagavond 1.1. geheel inel belangstellenden gevuid, om aldaar te worden over tuigd van den voor ieder nood. zakelijken plicht van luchioescüer ming. Under de talrijke aanwezigen merkten wij o.in. up hel voltallige Cohege van li Ui ge meester en Wel houders, de Zeereei waai de heeren pastoors Heezemans en Verhagen, de eerw. heeren Us. Müuliiickel, Louwe Kooijmaus en Hollmans, verschillende neeren raadsleden en eerw. oroeders. Voorts burgemeester Smit van Sprang-Capclle, den heer Guthman atgevaardigde van de Vereeniging van Waal wij ksche Scooenlaurikanlen en verscuillende afgevaardigden, bestuursleden van Waalwijksche Vereenigingen. Opening duur den EdelAchtb. Heer Hurgeinetsier. Om ongeveer 8,15 uur nam de EdelAchtb. heer burgemeester E. C. J. Muonen het woord. Hij sprak o.m. als volgt Mijnheer de Voorzitter, Dames en Heeren. In ons vredige en vreedzame Waalwijk zal vanavond een bom worden geworpen. Het is niet de bedoeling, dat dit een branduom zal zijn, die mits hij goed gericht is, in slaat is om enkele woningen in lichte laaie te zetten, wanneer althans niet de goede maatregelen getroffen zijn om het ontstaan van brand te bemoeilijken. Het kan namelijk ook een brisantbom zijn, die door zijn inhoud in staat is dood en verderf te zaaien, zeker ouder hen die zich in de straat hebben opgesteld om te kijken, hoe of die bommenwerper zijn bommen wegwerpt, hoe die wel zullen neerkomen of wat de uit werking zal zijn. Door dergelijke luchtaan vallen leeren de menschen zifih echter noodgedwongen te be schermen, al is het dan meestal te laat. Hedenavond echter zal U geleerd worden hoe U reeds te beschermen in vredestijd en de bommenwerpor die dat zal doen is mijn ambtgenoot van St. Michiels- Gestel, burgemeester Scheltus Het oorlogsrecht is een internatio naal recht en dat schrijft voor dat open en niet verdedigde plaatsen niet mogen worden gebombardeerd. Hiervan zijn echter uitgezonderd militaire objecten, wegen, bruggen, stations, kruispunten van spoor wegen, landingsplaatsen voor vlieg tuigen en voorts nog bedrijven van vitaal belang voor land en streek. De ervaring heeft ons echter ge leerd dat aan deze internationale voorschriften niet sterk de hand wordt gehouden. Men zie slechts naar de oorlogen in Abessinië, Spanje en het Oosten. Voor Abes sinië zou men als excuus kunnen aanvoeren dat een dergelyk onbe schaafd land toch niets anders heeft dan wat stroohutten, terwijl men van Spanje kan zeggen dat in een burgeroorlog niet naar een internationaal oorlogsrecht wordt* gekeken. Maar in het Oosten waar Japan in een snellen opmarsch door China trekt worden talrijke open plaatsen zonder eenige reden ge bombardeerd Nu kan men daaruit de conclusie trekken dat wanneer ons land ook eenmaal in een oorlog mocht verwikkeld worden wij wel degelijk rekening hebben te houden met de mogelijkheid dat op Waalwijk ook wel eens een bommetje terecht kan komen. Met de schade die zoo'n bom meebrengt moeten wij rekening houden en daarom tijdig maat regelen treffen om ernstige schade zoo veel mogelijk te voorkomen. Hoe u echter die maatregelen moet nemen is de taak van den heer Scheltus, wien ik hiermede gaarne het woord verleen. Rede van den Edelachtbaren Heer burgemeester Schelius. De heer Scheltus begint zijn rede met op de eerste plaats dank te zeggen aan den vorigen spreker voor de aardige wijze waarop hij hem heeft ingeleid. Tevens maakt hij hem een compliment vooi de goede propaganda die aan dezen avond is voorafgegaan. Spr. meent dat daardoor bier op het gebied van luchtbescherming reeds belang rijke stappen gedaan zijn. Hij brengt vooral ook woorden van lof aan de plaatselijke pers. Helaas heett spreker wel eens moeten consta teeren dat men in zijn ijver voor een goede zaak te ver kan gaan, maar de wijze waarop de pers dezen avond heeft voorheieid ver dient allen lof. Spr zou hier dan vooral met name willen noemen »De Echo van het Zuiden«, die door haar artikelen zooveel in het belang der luchtbescherming ter plaatse gedaan heeft en voor dezen avond en als propaganda voor de tentoonstelling zooveel plaatsruimte heeft over genad, waar uit duidelijk blijkt van hoevee) belang ook dit blad een doelmatige bescherming tegen aanvallen uit de lucht noodzakelijk acht. Deze vele propaganda en pers artikelen hebben spreker echter verontrust daar er nu in feite voor hem weinig overblijft om te vertellen. Verwachting van 19 Nov._23 Nov. Wordt verwacht: EEN STORMLOOP NAAR MUSIS SACRUM. In ieder geval wil spreker trachten door woord en beeld nog enkele dingen duidelijk te maken. Spr. wijst dan op de belangrijkheid van samenwerking tusschen luchtafweer dienst en burgerlijke bevolking. Over het algemeen, zegt spr., kunnen de menschen zich niet goed voorstellen de uitwerking en het gevaar van gasbommen. Om daarom de menschen eenigszins een beeld te geven van het gas- gevaar, gaat spreker de uitwerking van gas na toen dit voor het eerst gebruikt werd in den grooten wereldoorlog. Men moet zegt spr. een goed onderscheid aanvoelen tusschen luchtbeschermingen lucht verdediging. Luchtverdediging is een taak van de militaire autiri- teiten. terwijl de taak' van lucht bescherming, dus bescherming tegen luchtaanvallen op de burgerbe - volking drukt. Spreker leest dan enkele kranten uitknipsels voor uit de oorlogs- peiiode van 1914 1918, waaruit duidelijk de verschrikkingen van een gasoorlog blijken. Het was in 1915 dat door de Duitschers voor de eerste maal in een oorlog gas als strijdmiddel werd aangewend. Dit gas was het Chloorgas en de uitwerking van dit strijdmiddel bracht een kreet van afschuw bij de geallieerden over een dergelijke barbaarschheid van oorlogvoeren. Het zou echter niet lang duren of ook de geallieerden en wel de Franschen gingen eveneens van dit strijdmiddel gebrt.ik maken. Nu was het evenwel niet het Chloorgas maar Phosgeen. Dit was in 1916. De uitwerking hiervan was echter niet meer zoo hevig omdat velen nu reeds geleerd hadden hoe zich tegen de gassen te beschermen met doeken gedrenkt in een neu- traliseerende stof die men voor mond en neus hield. Er moest dus wederom een ander middel gevon den worden en in Juli 1917 kwamen de Duitschers d .n met 't gevreesde mosterdgas, dat ook op het lichaam zelve uitwerkte en een zoodanig sluw strijdmiddel was, dat men het bijna niet opmerkt, doordat hei reukloos en kleurloos was, terwijl het wel 14 dagen in een veld kon blijven hangen. Slechts een on middellijk gebruik van chloorkalk kon tegen het mosterdgas beveiliging geven. Na alzoo een beeld gegeven te hebden van het gasgebruik in den wereldoorlog, zegt spr., dat daarna wederom veie andere verschrikke lijke gassen zijn uitgevonden o.a de Nethelgassen. Ook de afweer middelen zijn echter geperfection neerd en spreker zegt, dat door doelmatige voorlichting en voor zorgsmaatregelen het gasgevaar zeer beperkt kan blijven. Hierop wil spreker thans niet verder ingaan daar dit een taak is van de plaatselijke overheid en van Aanvang 6 uur tot 11.30 uur. Honoraire leden van 0.0 G. vrij toegang op vertoon van hun kaart van lidmaatschap. HET BE 1TUUR. de Ned. Ver van Luchtbescherming. Spreker hoopt dat ook in deze gemeente een afdeeling hieran kan worden opgericht, daar dan pas doeltreffende maatregelen ge nomen kunnen worden Spreker eindigt met de woorden dat maatregelen in vredestijd ver zuimd in oorlogstijd met bloed worden betaald, Een plaatselijke afdeeling van de Ned Ver. vun Lucht bescherming opgericht. Tijdens de pauze die hierna volg de, maakten de leden van de trans portcolonne zich verdienstelijk door navraag te doen bij de aanwezigen of zij lid wilden worden van een plaatselijke afdeeling. Spontaan gaven zich schriftelijk ongeveer een 150 man op, waar mede de cprichting van een plaa- selijke afdeeling een voldongen feit is. Na de pauze toonde burgemeester Scheltus aan de hand van een serie lichtbeelden hoe men zich het beste tegen luchtgevaar kan beschermen. De plaatjes werden wederom met De jaarlyksche retraite der leerlingen zal plaats hebben van 20-23 December a.s. De overweg te Drunen. Naar wij vernemen wordt ervan verschillende zijden krachtig ge werkt bij den minister van Water staat om de ophetting van de be waking van den overweg te Drunen ongedaan te maken of althans op geschort te krijgen om in de gele genheid te zijn den minister te overtuigen van 't groote gevaar dat hiervan 't gevolg zal zijn en om bij niet inwilliging van dit vei zoek een andere goed uitvoerbare op lossing te vinden Vooral de gemeentebesturen van Drunen en Waalwijk en de Kamer van Koophandel voor de Langstraat naast de vereeniging wWaalwijks Belang« hebben hiervoor een krach tige en overtuigende actie uitgezet R.K. Vrouwenbond. De R.K. Vrouwenbond hield Woensdagavond een goed bezochte vergadering in de groote zaal van den R.K Gildenbond. De vergadering werd geopend met den Chr. groet door Mej. v. lersel, daar de presidente Mevr. Hofn ans v. d. Schoot, wegens fa. milieomstandighedeu verhinderd was. Spr. drukte haar tevredenheid uit over de goede opkomst en deel de tevens mede dat, daar geen can- didatenlijsten waren binnengekomen voor de bestaande bestuursvacature, hierin Mej. Smolders benoemd was. Ook spoorde zij nog de aanwezigen aan om zooveel mogelijk den pro- Iaganda-avond voor de luchtbe scherming bij te wonen. Hierna werd een aanvang gemaakt met het vertoonen van een drietal films. Moeten Uw VORKEN, LEPELS en MESSEN niet eens worden geïnspecteerd? ^OOR EN DOOR staalwaren van FRIEDR. VLEK VRIJ HERDER en Tafelartikelen va-^ WELLNER worden vol ledig gegarandeerd. Heeft U verwarming noodig op plaatsen waar U niet kunt stoken? Koopt dan een zeer groot verwarmingsvermogen, reukloos en zeer zuinig in het gebruik VRAAGT ONS INLICHTINGEN EN GRATIS DEMONSTRATIE. Ons devies luidt nog steeds: v.h BIERLAAGH VAN DER HEIJDEN -„DE GROOTE IJZERHANDEL" - HOEK RAADHUISPLEIN WAALWIJK TELEF. 72. buitengewone belangstelling gevolgd en het propagandacomilé kanrdan ook tevreden zijn over de hie ter plaatse bereikte resultaten en bur gemeester Scheltus over z'n prettige causerie en goede lichtbeelden. Nader vernemen wij dat op de Propaganda vergadering voor de Lucht bescherming Donderdagavond zich totaal 184 leden opgaven. Nieuwe aanmeldingen worden nog gaarne ingewacht bij Mej. W. Moouen, Julianastraat of bij Ir. C v. d. Hoeven, Burgem. v. d. Klok kenlaan. Voorbereid zal worden een Alge- meene Ledenvergadering waarin zullen behandeld worden 1. Samenstelling van het afdee- lingsreglement. 2 Verkiezing definitief Bestuur. 3. Voorloopig werkplan. R. K H. B.S. Op 20 November zal door leeraren en leerlingen der H B.S op eenig- zins plechtige wijze afscheid geno men worden van den leeraar schrij ven en machine-schrijven den heer A. van Mierlo. Op 17 November zal in de R K II.B S. een Vondel herdenking plaats hebben. De directeur zal een openingswoord spreken, terwijl de leeraar Nederlandsch de heer L. v. d. Linden een beschouwing zal geven over Vondel en z'n werk, waarna door leer li» gen 4e en 5e klas verzen zullen worden voorge dragen. Als eerste verscheen op het witte doek de schitterende natuuifilm: »De Rijn van Keulen tot Mainz« Dit mooie filmwerk toonde schitte rende opnamen van den Rijn, die zich door het Duitsche land slingert met zijn vele ruïnes en oude burch ten die herinneringen aan de oude roofridders wakker riepen. Ook verschillende andere bouwwerken verschenen op het witte doek, wij noemen slechts den alom bekenden Dom van Keulen. Deze film viel bij de aanwezigen zeer in den smaak. Vervolgens kreeg men de interes sante film te zien getiteld «Priester in Eeuwigheids Deze film toonde het geheele studentenleven der se minaristen, de ontroerende plech tigheden van hun opname in den geestelijken stand, voorts nog de vier kleine en de drie groote H. Wijdingen met hun talrijke en schoone symbolen. Deze film was dan ook een meesterwerk in zijn soort. Tot slot werd nog een product getoond van de fantasierijke geest van Walt Disney, een Mickey Mouse film. De talrijke aanwezigen ver maakten zich begrijpelijkerwijze naar hartelust met de avonturen van het wereldberoemde popje. Het kan gezegd worden dat de leden van den R.K. Vrouwenbond weer een avond van gezonde ont spanning hebben meegemaakt. ABONNEERT U OP DIT BLAD. VERSLAG van de Propaganda Vergadering van den Christelijken Besturenbond. Woensdagavond 7.3D uur had een Propaganda Vergadering plaats van den Chiist. Besturenbond, welke tamelijk go :d geslaagd mag heelen. De Voorzitter H Nieuwentiuizen. opende deze vergadering met liet laten zingen van Psalm 68, 1U. Hierna heette hij allen van iiarte welkom en gaf het woord aan den heer H. de Hoop, Gemeente architect Waalwijk, die het openingswoord zou spreken. Spreker las eerst Jesaja 40 voor. Daarna ging hij voor in gebed. 8pr. bracht naar voren, dat de meening bestond dat de vereeniging alleen maar bestond voor de Werkloozen- kassen. Maar zeide spr. hel gaat om hooger idealen, Uet gaat om plicht en recht tot Gods Woord. Spreker zei dat de onderwerpen «Keerendgetij» en »'t Zeilgehescüen» al iets verouderd zijn daar het op 't oogenblik geen zeil maar motor moet zijn Hij maakte een vergelijking met de vroegere Waal. wijksche haven waar dikwijls het waler te laag was om te zeilen, zoodat er om te varen van een motor gebruik moest worden ge maakt. Spr. zeide dat ook nu het getij laag is en meende de werkloosheid in twee deelen te kunnen deelen nl. de werkloosheid en het andere in de machinalisatie welke laatste hard meehelpt aan de weikluosheid. Spr. sprak de hoop uit dat de sprekers dit zouden verduidelijken in hun rede en hoople dat zij die hier aanwezig waren hun plicht zouden kennen met God. Hij wekle allen op Donderdagavond te gaan luisteren naar den Lucütbescher mingsavond. Hierna kreeg den heer J. Wind het woord die het onderwerp be sprak »'t Keerend geiij». Spr. gaf zijn teleurstt Hing te kennen over de slechte opkomst der vrouwen, en zeide dot wij nog niet zijn waar wij zijn moeten en wijst erop dat het de Chr. Vakbeweging is die alles gedragen heeft in slechte en goede tijden. Spr zegt als bet slechts gaat op sociaal terrein dan heeft dat de Chr. Vakbeweging gedaan, gaat het goed dan eischen de socialistische bonden dat voor zich op. Spr. vroeg de aanwezigen af waar we zouden zijn als wij niet in die jaren die achter ons liggen een Chr Vakbeweging hadden gehad. Al hebben we in den tijd die achter ons ligt veel verloren, wij hebben ons Christelijk Geloof, ondanks allen tegenstand behouden. Spreker hoople dat in het vervolg ook meer vrouwen aanwezig zouden zijn om met de mannen samen verder te strijden voor de Chr. Beginselen. Spr. toonde aan wat de Chr. Vak beweging gedaan heeft en nog doet en zeide dat wij samen in God moeten verder strijden. Spr. noemde de 400000 werkloozen van 1936 dat nu nog 327000 is en zegt dat het er nog niet zoo rooskleurig uitziet, maar het gelij toch aan het keeren is. Spr zegt dat het ledental groeit, al heeft het communisme een cel willen bouwen in de Chr. Vakbe weging, maar wij vertrouwen in God. Hierna volgde de pauze. De Voorzitter liet zingen Ps. 83: 3. Hierna gaf de Reciteervereeniging eenige mooie zangnummers ten ge- Wilt Ge verlichting in den kortst moaelij- ken tijd? Wilt Ge dat benauwde gevoel, dat overmatige fluimen doen ophouden, pleeg dan geen verzuim door te wachten en Uw hoest te laten ontaarden in een of andere gevreesde kwaal. Nog zijn Uw organen ge zond, laat ze niet ziek worden door het met ziektekiemen beladen slijm. Weer op na tuurlijke wijze de ziekteaanval af. Zorg dat die taaie slijm die U het ademen bemoeilijkt, wordt verwijderd. Neem Abdijsiroop, die stopt den hoest, maakt Uw ademhalings organen gezond, geeft Uw borst de weer stand die deze noodig heeft en zal U weer vrij, ruim en diep doen ademhalen.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 9