Gemeenteraadsverslagen. Binnenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS UW KRANT „De Echo van het Zuiden. Vlijmen. Waspik. Op voorstel van Frankrijk voorziet het accoord evenwel in wederzijdsche hulpverleening, voor het geval deze hulpactie tot incidenten zou leiden. Bij de eind-stemming stemde Italië tegen, de Scandinavisch^, landen onb. hielden zich van stemming. Japan zou voor vredes-besprekingen te vinden zijn, als niet „de werkelijk heid" rekening wordt gehouden. De te Brussel bij-^enzijnde staten blij ven de meening toegedaan dat, indien de partijen in het. conflict accoord zou den willen gaah met een staking der vijandelijkheden, teneinde het mogelijk te maken, een proef te nemen met het voeren vün besprekingen met een be perkt aantal mogendheden, op succes kan worden gerekend. De Chineesche delegatie heeft verklaard, dat zij bereid zou zijn, :zich bij deze procedure aan te sluiten. de Toestand in Jeruzalem. 7 JjOODEN EN 25 GEWONDEN. In de hoofdstad van Palestina is het Maandag weer tot ernstige troebelen gekomen, die aan zeven Arabieren, onder wie twee vrouwen, het leven hebben gekost Voorts zijn 25 Arabie ren en Joden zwaar gewond De toestand is thans weer even ge spannen als in de ergste crisisdagen. Naar aanleiding van deze gebeurte nissen hebben de autoriteiten 30 5 40 leden der Zionistische-revisionistische jeugdorganisatie in hechtenis geno men. De gearresteerden zijn naar het concentratiekamp te Acra overge bracht. De spanning in Jeruzalem bereikte Dinsdag haar hoogtepunt, toen fami lieleden van de Maandag gevallen slachtoffers, zes Arabieren en een Jood, in het rijksziekenhuis in het centrum der stad bijeenkwamen, om het stoffelijk overschot van hun dier baren naar de verschillende kerkho ven over te brengen. Naar ..thans bekend wordt, zijn de meeste slachtoffers gevallen bij ge vechten in de wijk Beit Israel nabij de Amerikaansche nederzetting, waarbij veertig Arabieren vijftien Joden te lijf gingen, nadat laatstgenoemden twee Arabieren hadden aangevallen en ge dood DE CORRESPONDENT VAN HAVAS UIT DUITSCHLAND GEZET. De Berlijnsche correspondent van 't Fransche persagentschap Havas, Paul Ravoux geheeten, heeft van de rijks- regeering bevel gekregen, Duitschland binnen drie dagen te verlaten. De on middellijke aanleiding tot dit besluit is een bericht van den correspondent over de oorzaak van het mond- en klauw zeer in Duitschland. Van Duitsche regeeringszijde wordt de volgende motiveering voor dezen stap gegeven: „Ravoux, die van oudsher heeft uit gemunt in een zeer kwaadwillige be richtgeving over het nationaal-socialis- tische Duitschland en dientengevolge door zijn nieuwspolitiek herhaaldelijk de grootst mogelijke verwarring in de publicistische betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk heeft gesticht, heeft zich in een bericht over de mond en klauwzeer - epidemie in West-— Duischland en Frankrijk verstout, de ziekte met het vierjaren-plan en de uit werking hiervan in verband te bren gen. DR. DECKERS ALS ERACTIE- LElDER. Zooals wij in ons vorig nummer nog mededeelden is Dr. Deckers benoemd als tractieleider der R.K. Staatspartij. Dezeltde groepen in de Katnolieke Staatspartij, die destijds bij de samen stelling van de candidatenlijsten voor de Kamerverkiezingen vergeefs ge tracht hebben dr. Deckers van de eer ste plaats op de lijst-Den Bosch te ver dringen, uiten thans weer haar verbol- genneid over de keuze van den oud minister tot voorzitter van de R. K. fractie in de Tweede Kamer. Vooral de N. Venlosche Crt. en Ons Noorden uiten hun misnoegen in hefti ge bewoordingen. Gaarne steuimen wij in met de woor den van „De Maasbodedie o.m. schrijft: „Dat de keuze zóó uitviel en werd aanvaard, juichen wij toe. In mr. Deckers krijgt de fractie een voorzitter met een scnitterenden staat van dienst voor de partij op zeer uiteen loopend terrein b.v. zedelijkheid, de fensie,' landbouw, propaganda en met een ongemeen rijke regeeringser- varing aan meer dan één departement gedurende een ministerieele loopbaan van ongewoon langen duur. Bovendien is mr. Deckers een vlot en slagvaardig spreker. Wij zien hem, ondanks reëele moei lijkheden, aan zijn optreden als fractie leider onmiddellijk na zijn lidmaatschap van het vorige kabinet verbonden, dan ook met vertrouwen zijn nieuwe ver antwoordelijke functie aanvaarden". WAT MAAKT NEDERLAND. Onlangs is samenwerking tot stand gekomen tusschen de vereeniging „Ne- derlandsch Fabrikaat" en het bekende Propaganda Instituut Mafapro, v.h. Ned. Fabrikaten Huis te Utrecht. Als gevolg van deze samenwerking heeft dit instituut op zich genomen het voeren van een grootsch opgezette pro- paganda-actie, teneinde het voorkeurs recht van Nederlandsch Fabrikaat op nieuw en krachtiger dan ooit te voren in het teeken van de algemeene belang stelling te plaatsen. De deelname aan deze propaganda zal openstaan voor alle industrieën, welke daartoe den wensch te kennen geven, met dien verstande, dat deze deelneming is onderworpen aan de con trole van de Vereeniging „Neder landsch Fabrikaat". De propaganda zal gericht zijn op de vraag: „Wat maakt Nederland?" UITBREIDING ARTILLERIE- INRICHTINGEN. Blijkens een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen wordt negen honderdnegentig duizend gulden meer aangevraagd, o.m. voor vergrooting van de affuitenwerkplaats en van de werktuiglijke inrichtingen in verband met de te verwachten groote aanmaak- orders voor geschut en munitie. LUIT.-GENERAAL BOSBOOM OVERLEDEN. Luit.-generaal tit. N. Bosboom, oud- minister van oorlog in het kabinet-Cort van der Linden, is Zondagavond in den Haag op straat voor zijn woning plot seling bewusteloos geraakt en aan hart verlamming overleden. Eenige voorbij gangers hadden hem zijn huis binnen gedragen, waarna de ontboden genees heer den dood constateerde. EU WE WINT DE I7e PARTIJ. Dr. Aljechin heeft de partij welke Zondagavond is afgebroken, opgege ven. Dr. Euwe heeft de zeventiende partij dus gewonnen. De stand is thans: Aljechin 9]^ punt met 6 gewonnen partijen; Euwe lYi punt met 4 gewonnen partijen; 7 partij en zijn in remise geëindigd. GEEN MALVERSATIES TE OSS. Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen, heeft het uitgebreide onder zoek, dat te Oss naar beweerde mal versaties bij het ontwikkelingswerk voor werkloozen werd ingesteld, zoo wel van politiezijde als vanwege de af- deeling werkverschaffing van het de partement van Sociale Zaken, bene vens het bureau voor cultureele zorg van dat departement, tot resultaat ge had, dat de justitie tot de conclusie is gekomen, dat er niet de minste aanlei ding bestaat tot het instellen van een strafvervolging. Zoowel de betrokken justitie-autori- teiten als de betrokken diensten van 't departement van sociale zaken zijn tot de overtuiging gekomen, dat den leider en den hoofdopzichter bij dat ontwik kelingswerk slechts het verwijt kan worden gemaakt, dat zij in sommige ge vallen met iets meer tact hadden kun nen handelen, waardoor zou zijn voor komen, dat bij de jeugdige werkloozen de indruk kon ontstaan, dat deze func tionarissen zich trachten te bevoordee- len en zulks nog wel te hunnen nadeele. Van genoemde zijde betreurt men 't dan ook, dat ontijdige en daardoor wel licht minder juiste mededeelingen voor- uitloopende op de resultaten van het onderzoek, hebben geleid tot publica ties, waarin een blaam werd geworpen op den hoofdopzichter en den leider van jeugdontwikkelingswerk, buiten iedere verhouding staande zelfs tot dat gene waarvan zij werden verdacht en waarin tevens de gemeente Oss in op spraak werd gebracht. De feitelijke toe stand is thans zoo, dat sedert de groote opruiming van Ossche misdadigers zich in deze gemeente geen enkel strafbaar feit heeft voorgedaan, aan de hand waarvan deze gemeente uit een oog punt van criminaliteit zou verdienen in het midden der openbare belangstelling te staan. Kijk, dat is mijn merk! MOET Z IJ N Waalwijksche en Langstraatsche Courant. Meisje in een regenbak gevallen en verdronken. De 28-jarige mej. Groen te Be dem, is in een regenbak bij haar woning gevallen. Toen haar vader uit de kerk kwam, vond hij het meisje, doch geneeskundige hulp welke onmiddellijk werd ingeroepen mocht niet meer haten. Motorrijder bots tegen hand wagen. Zaterdagavond is onder de ge meente Enschoteen verkeersongeluk gebeurd, dat aan den motorrijder van Nieuwhurg het leven heelt ge. kost. Om ongeveer half vijf reed de ongeveer 45-jarige J. van Nieuwb irg op zijn motor over den Bosscheweg in de richting Berkel. Ter hoogte van villa »Langeweg» hotste hij door nog onopgehelderde oorzaak tegen een stilstaanden handwagen met het gevolg, dat van Nieuwberg tegen den grond werd geslingerd en zwaar gewond bleef liggen. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Na korten tijd bezweek het slachtoffer aan zijn wonden. Motorrijders verongelukt bij Gilze-Rijen. Zondagavond omstreeks zes uur reed een motorfiets, waarop twee personen uit Eindhoven gezeten waren, op den Tilburgschen weg onJer Huiten, gemeente Gilze-Rijen in snelle vaart, toen plotseling de achterband sprong. De berijders werden op den grond geslingerd en bleven ernstig gewond liggen. Achter de motorfiets, die in de richting Tilburg reed, kwam een bestelauto uit Breda. De chaffeur trachtte nog de slachtoffers te ont wijken, maar dit gelukte slechts bij een hunner. De ander, de bestuur der van de motorfiets, zekere Trier werd door den bumper van den auto geschept en dertig meter me- degesleurd. Hij werd dood opge nomen. De duorijder is, nadatdokter van Gladbeek uit* Rijen de eerste hulp had verleend, in zorgwekken-ien toestand naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd Ook het stoffelijk overschot van den motorrijder is daarheen gebracht. De kinderen in een zandkuil bedolven Te Valthermond waren 3 kinderen van schipper A. van der Laan in een zandgraverij aan het spelen. Plotseling liet een groot stuk aarde los, waaronder alle drie bedolven werden. Men wist twee kinderen spoedig te bevrijden, doch hetderde het vijfjarige zoontje, bleek te zijn gestikt. Voor de linnenkast. Wij vrouwen kunnen met zoo'n echten trots onze linnenkast bekijken, waarin als ons witte goed zoo keurig netjes ligt opgestapeld. Dan zien wij weer voor ons de geleidelijke uitbrei ding van onzen eersten uitzet, noodig geworden door allerlei omstandig heden; dan beleven wij eigenlijk weet opnieuw vele prettige monumenten uit ons leven. Toen hebben we dit ge kocht tóen dat, waarvoor ook ai- weer. O ja. Er behoeven geen kaartjes aan te hangen, waarop wij dat allemaal nauwkeurig kunnen op schrijven; bij het opbergen van de wasch zien we de levensgeschiedenis van elk stuk linnengoed weer voor ons. Vergeet U daarbij echter nooit hieraan te denken: de levensduur van elk stuk uit Uw linnenkast wordt be langrijk beïnvloed door -het wasschen. Door verkeerd wasschen kunt U wel aan het aanschaffen blijven. Wascht U met Persil, het bekende zelfwerken de waschmiddel, dan kunt U ervan overtuigd zijn, dat Uw goed niet alleen helder wit geen witter wit dan Per- sil-wit wordt, maar dat het boven dien veel en veel langer meegaat. Juist de zelfwerkende eigenschappen heb ben Persil een ongeëvenaarde popula riteit bij duizenden huisvrouwen be zorgd. Door langzame verwarming van het Persil-sop dringt de zuurstof Persil bevat n.l. behalve zuivere zeep in poedervorm, ook zuurstof in den vorm van millioenen kleine blaasjes door de weefsels heen en drukt als het ware het vuil uit het goed. Boenen, wrijven en al die hard handige behandelingen van teere weef sels zijn door Persil overbodig gewor den. Persil maakt Uw goed niet alleen helder wit, maar spaart het tevens! De ambtenaren-kwestie. Verzet tegen salaris-ver hooging. Vrijdagavond j.l. kwam de raad der gemeente Vlijmen in openbare vergadering ten raadbuize oijeen., Voorzitter: burgemeester G. R. v. d. Ven. Secretaris: de heer A. v. Hast. De geloofsbrieven van 't nieuwe lid A. van lieivoort weiden onder zocht en tot toelating geadviseerd, waarna het nieuwe lid de voorge schreven eedeu in handen van den voorzitter allegde. Besloten werd gelden beschikbaar te stellen ingevolge de spaarregeling voor werkloozen. De gemeente heeft thans 64 spaardeis, zoodat een bedrag van ongeveer 125,— ten koste aer gemeente komen. Speciaal bracht de voorzitter nog dank aan degenen, die de collecte in deze gemeente hehheu gehouden. Vervolgens was aan de orde het voorstel van B. en VV. tot het toe kennen van presentiegeld aan de leden van de gemeentelijke com missie voor den steun aan kleine boeren, gecombineerd aan 't voorslei tot vaststelling van de bezoldiging van een tijdelijk ambtenaar ter secretarie op arueidscontract. 35U k 4üU bedrijven in deze ge meente komen in aanmerking voor steun aan de kleine hoeren. De commissie bestaat uit burge meester v. d. Ven en de heeren C. Peynenborg, N. van Mierlo plus 2 personen die ambtshalve hierin zitting hebben. Hel presentiegeld weid na een kleine bespreking op 11,5ü p. pers. en per verg. vastge steld. Het kardinale punt was echter de aanstelling van een tijdelijk ambtenaar met het oog op de werkzaamheden op het secretarie. Het lid v. d. Meerendonk was de meening toegedaan dat R. en W. niet bevoegd waren een vijfde ambtenaar aan te stellen daar er geen post op de begrooting hiervoor was uitgetrokken. Ook meende bovengenoemd lid dat bij oordeel kundige veideeling van het werk op het secretarie het werk kon gedaan worden door vier ambte naren. De voorzitter en met hem de wethouders, was de meening toege daan dat een vijfde ambtenaar absoluut noodzakelijk was en dat hiervoor de meening van den raad niet moest gevraagd wordeu, daar bekend is dat deze meening lang niet is zooals het behoort. Ook behoefde, aldus de voorzitter, de werkvtrdeeling op het secretarie niet gecontroleerd te worden daar er hard, zeer hard gewerkt wordt, er wordt werk verricht die alle lof verdiend, terwijl van de zijde van den raad nooit een woord van lof werd uitgesproken. Na nog een felle discussie werd het voorstel van B. en W. dat het salaris voor den vijfden ambtenaar vaststelde op f410,— (met het oog op de pensioenwet) in stemming gebracht en aangenomen. Tegen stemden de leden A. v. d. Meerendonk, Joh. van Wagenberg en J. Verschuren. Hierna werden de rekeningen van de burgerlijke armbesturen over 1930 goedgekeurd. De rekening van de afd. Vlijmen sloot met een nadeelig saldo van f 3780,35 en die van de afd Nieuw- kuijk met een nadeelig saldo van f659,87. De commissie adviseerde een commissie in het leven te roepen, die naging of het niet voordeeliger was voor de gemeente een verzeke ring aan te gaan tegen ziekenhuis, verpleging en specialistenhulp. Na een kleine bespreking voldeed de voorzitter volgaarne aan 't verzoek een commissie te benoemen en verzocht de leden A. v. d. Meeren donk, A. Boom en L. v. d.Griendt daarin zitting te nemen, hetgeen werd goedgevonden. Vervolgens werden de rekeningen der gemeente over 1930 voorioopig vastgesteld. De gewone dienst sluit met een batig saldo van ruim f lü.OUü,en de kapitaaidienst met ruim 1 7UUU,— De wijziging der begrooting 1937 ontlokte weer een discussie, omdat hierin voorkwam de verhooging der salarissen van de ambtenaren der secretarie en wel met terugwerkende kracht tot 1 Januaii ïyj/ hetgeen eveneens de bedoeling was van den minister. tiet lid v. d Meerendonk meende, dat de raad op naar eens ingeno men standpunt moest blijven slaan en de salarissen niel le veiUoogen. De voorzitter noemde 't kiuuer- acblig nu nog daarlegen le stem. men, daar men locü van üouger- band ue saiaiissen verhuoöd wer den. Biermede was hel lid v. d. Meeren donk bel niet eens en noemde bet recnlscbapen dat de raad bij zijn standpunt bleet. Blei na bad stemming plaats voor de wijziging van de begi ooling lbd7 welke wijziging niet werd aange nomen. legen stemden de leden J. van Wageberg, L. Scbuurmans, J. van Belvoorl, J. Verscbuien, A. van Belvoort, M. v. tl. Water, A. v. d. Meerendonk en N. van Mierlo. Vervolgens werd nog besloten een kasgeldleening aan le gaan van f25UUÜ,— welke tot 1 Juli kan worden aangegaan tegen rente van 1 pCt. plus ';8 onkosten. Bierna werd de begruoting 1938 aangeboden. Dit jaar zal geen bijdrage noodig zijn uil bet weikloosbeiosubsiuie- louds doen kunnen daarentegen de opcenten der personeele belasting met 25 pCt. verlaagd worden. Het batig saldo kan vaslgesteld worden met minstens flnUU.meer dan in 1935 welk saldo geraamd was op 1^37. De uitkeering uit het gemeente fonds is 13UU0 hooger dan over 1937. Ondanks belasting-verlaging ont vangt de gemeente f20ÜU,— meer dan in 19d7. De onigiuningen der laatslejaren beginnen zoo zacbijes aan op de begrooting door te werken. Ue conversie der geldlecningen is eveneens een factor van invloed geweest. De helft van de nadeelige saldo der voormalige gemeenten Nieuw- kuijk en Hedikhuizen, zijnde 12180 kon reeds in 1937 afgeboekt wor deu. Door al deze gunstige factoren kunnen de subsidies des armbe- sturen verhoogd worden met 1 55ü0, terwijl de steun voor de kleine boer op 1 3UU0 kan geraamd worden. Uit dit alles blijkt duidelijk dat de vereeniging der gemeenten toch nog vele voordeelen heeit afge- woipen. Hgzn. De raad der gemeente Waspik kwam Vrijdagavond in openbare ver gadering bijeen onder voorziterschap van den EdelAchtb. Heer burgemees ter Dekkers. De heer Zijlmans was wegens ziekte afwezig. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn o.m. de navolgende missives: van den heer D. C. van den Rijken dat hij zijn benoeming tot wet houder der gemeente Waspik aan neemt; van Ged. Staten, dat de minis ter bezwaar heeft tegen een raadsbe sluit betreffende verlaging van de per- soneele lasten van café-houders. De Voorzitter zegt dat dit bezwaar komt doordat reeds eerder een derge lijk raadsbesluit genomen was, dat eerst had moeten worden uitgetrok ken. De heer v. Dongen is de stellige meening toegedaan dat dit raadsbe- y Let U er óók altijd op, wanneer U een fijne bouil lon wilt maken, dat U daar voor MAGGI5 Bouillonblok jes gebruikt? Dat zijn de blokjes, die in kwaliteit aan de spits staan! Daórvan maakt U een bouillon, die een zuivere, natuurlijke, krachtige smaak heeft, die in alle opzichten „af" is. Let U dus óók op de geel-rode etiketten en de fabrieksmerken: de naam MAGGI en de Kruisster! 1 £l«l

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2