Plaatselijke Berichten Onze St. Nicolaas-wcdstrijd Woensdag 17 November 1937. No. 92. De Echo van het Zuiden Tweede Blad MUSIS SACRUM'S Clark Gable - Jeanette McDonald Winkeliers, Attentie! ONZE ST, NIGOLAAS-WEOSTRIJD KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE LANG STRAAT TE WAALWIJK. Agenda van de vergadering, te hou den te Waalwijk op 23 November '37. 1. Mededeeling van den Directeur gen. P.T.T., dat overeenkomstig het verzoek der Kamer maatrege len zijn getroffen, waardoor de re gelmatige verzending van voor t buitenland bestemde stukken van uit Dongen behouden blijft. 2. Vaststelling Begrooting 1938. 3. Vaststelling van de voor 1938 te verleenen subsidies. 4. Bespreking Vestigingswet Klein bedrijf. 5. Benoeming eener Commissie, be doeld in artikel 13 der Vestigings wet Kleinbedrijf, welke Commissie gemachtigd is namens de Kamer al datgene te doen, waartoe deze krachtens genoemde wet bevoegd is. 6. Vaststelling bedrag der heffing, bedoeld in artikel 12 der Vesti gingswet Kleinbedrijf, ter bestrij ding der kosten verbonden aan de uitvoering dezer wet. 7. Subsidieaanvrage door het Mid- denstandsborgstellingsfonds voor de Langstraat (M.B.L.). 8. Herbenoeming van de leden van de Bevrachtingscommissie L en hernieuwde vaststelling van het reglement dier commissie voor het jaar 1938. 9. Opheffing van de afsluiting en be waking van den spoorwegover gang in den Baardwijkschen Over laat onder Drunen. 10. Verzet tegen de wijze van bepalen der heffingen ingevolge de Waren wet. 11. Schrijven van de Federatie van Nederl. Vereenigingen voor den kantoorboekhandel en aanverwan te vakken inzake centrale inkoop van de Vereeniging van Neder- landsche gemeenten. 12. Mededeeling van het gemeentebe stuur van Waalwijk van de benoe ming van de leden en plaatsver vangende leden in het Hoofdstem bureau voor de periodieke en tus- schentijdsche verkiezing van leden der Kamer. 13. Schrijven van de K.L.M. voor Ne derland en Koloniën, houdende aanbeveling van het gebruik ha- rer vervoermiddelen van en naar Indië. 14. Verzoek van eenige caféhouders te Wijk en Aalburg om tusschen- komst bij den gemeenteraad van genoemde gemeente, teneinde openstelling der café's op Zondag te verkrijgen. ONTWIKKELINGSAVOND R.K. WERKLIEDENVER- EENIGING. Maandagavond werd in de groote zaal van de R. K. Werkliedenvereni ging de eerste der drie ontwikkelings avonden gehouden, met als spreker de heer F. Hamelijnck, referendaris van den Raad van Arbeid te 's-Bosch, over: ,,De Invaliditeitswet". Het is naar onze meening zeer te be treuren dat deze avond zoo bar slecht bezocht was, want het te behandelen onderwerp was ongetwijfeld voor de arbeiders van belang, daar zij er allen meestal wel eens mee te maken zullen hebben en dan niet weten hoe te hande len. De avond werd geopend met een welkomstwoord door den Voorzitter, den heer F. Passier. In het bijzonder bracht spreker enkele woorden van welkom tot den heer Hamelijnck, die zich bereid verklaard heeft voor de le den van de R.K. Werkliedenvereeni- ging, alhier, een drietal avonden onder werpen te komen behandelen, die voor den arbeider van het grootste belang zijn, daar hij er zeer dikwijls mee te ma ken heeft. Spr. betreurt het daarom dat zoo weinigen zijn opgekomen om zich te bekwamen in datgene waarin zij be lang hebben. De heer Hamelijnck begon hierna met zijn rede over de „Invaliditeitswet". Spreker zegt dat deze wet behoort tot een geheele serie sociale wetten, waar van de eerste dateert van het jaar 1901. Deze eerste was de Ongevallenwet. In het jaar 1913 kwamen eerst tot stand de Invaliditeits-, Ziekte- en Radenwet. Het duurde echter nog tot 1930 eer de Invaliditeitswet in werking trad. Deze sociale wetten zijn alle verplichte ver zekeringswetten. De Invaliditeitswet stelt zich ten doel door middel van ver zekering te voorzien in de geldelijke gevolgen van Invaliditeit en Ouder dom van arbeiders. Men moet niet uit het oog verliezen dat deze Invaliditeits wet een verplichte verzekering met zich brengt. Het is niet aan de arbeiders overgelaten om te beslissen of het hen behaagt verzekerd te zijn. Op den ar beider die zich van deze verzekering zou onttrekken, kunnen dwangmaatre gelen worden toegepast, daar zoo iemand zich aan een strafbaar feit blootstelt. De aanmelding moet geschieden per soonlijk of schriftelijk bij den Raad van Arbeid te 's-Bosch. Als bewijs dat de premie regelmatig is betaald, moet een rentekaart worden overgelegd, die ieder jaar door een nieuwe vervangen wordt. Verplicht zich te verzekeren zijn: loondienaren, die krachtens ar beiderscontract werken tegen een loon van niet meer dan 2000.—, niet in militairen dienst zijn, hun arbeid pres- teeren binnen het Rijk in Europa en den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt. Velerlei voordeelen noemt spr, ver volgens die aan deze wet verbonden zijn, waardoor de arbeider in staat ge steld is om zich in de moeilijke tijden van invaliditeit en ouderdom te helpen. Zeer zeker is de Invaliditeitswet dan ook een der nuttigste sociale wetten die Nederland kent. De heer Passier dankte den spreker voor zijne keurige rede, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. PARADE DER TRIOMFEN Vrijdag - Zaterdag Zondag (DE BEKEERING.) m g. m Een film van huiveringwekkende schoonheidoe aarde heelde en spleet uiteen een wereldstad ging onder, 18 April 190(5 te 5.13 v.m. Voorziet U THANS reeds van plaatsen. VERSLAG SCHOOLJAAR 1936-1937 RIJKSSCHOOL VOOR LEERLOOI ERS EN SCHOENMAKERS TE WAALWIJK. Aan dit verslag ontkenen wij: De moeilijke toestand van schoen- en lederindustrie oefent een ongunstigen invloed uit op het bezoek van ons in stituut. Aan de looierij-afdeeling wordt sterk de behoefte gevoeld aan een praktijk leeraar ter ontlasting van den leeraar die ook medewerkt aan den voorlich tingsdienst en thans te zwaar belast is met gewone werkzaamheden. Aan de hand- en maatschoenmakerij-afdeeling openbaart zich meer vraag naar onder wijs, waarschijnlijk in verband met de eischen van de Vestigingswet. De cursussen kunnen onderverdeeld worden in: Dagcursussen, aan de school. Aant. leerlingen '34/'35 '35/'36 '36/'37 a. Looierij 7 7 9 b. Machinale schoenmakerij afd. A 15 13 8 Idem afd. B 10 16 14 Handelscursussen, in alle deelen des lands. Iedere cursus 1 lesdag per week. a. Hand- en maat schoenmakerij 72 67 64 b. Cursussen in onder- werkmaken en ter opleiding voor diploma A 116 86 67 W interavondcursussen aan de school. Iedere leerling meestal 1 avond per week. a. Machinale schoenmakerij afd. mannen 156 158 126 b. Idem afd. vrouwen 10 11 25 c. Looierij-afd. cursus kleuren van leder 9 Totaal aantal leerlingen 386 358 322 Samenwerking met den voorlichtingsdienst. De leeraren der school werken gere geld samen met den voorlichtingsdienst, waardoor hij in staat is het geheel te overzien en in verschillende richtingen afdoende van voorlichting en advies te dienen. Ook de samenwerking met de economische technologische instituten kan daardoor meer vruchtdragend zijn. R. K. STEENKOLEN-INKOOP VER. BROEDERHULP. Zondagmiddag hield bovengenoem de vereeniging haar jaarlijksche alge- meene vergadering, welke goed be zocht was. De voorzitter heette de le den hartelijk welkom en verzocht den Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat wij vóór as Vrijdag moeten weten welke winkeliers we als deel nemers aan kunnen beschouwen Hun namen worden nl. gepubliceerd in ons blad van a s. Zaterdag en op da Oplossingsformulieren die DEZE WEEK reeds worden afgedrukt. Zooals men weet geldt als eenige voorwaarde voor de winkeliers dat zij een of meer adverties piaatsen in ons blad van 20 en 27 Nov. en 4 Dec. a s- en voor iedere fl.— aankoop in hun zaak een Oplossingsformulier aan hun klantnn verstrekken. Deze formulieren worden tegen een geringe vergoeding door ons beschikbaar gesteld Ook al is man voornemens eerst de volgende week of later te adverteeren dan dient men zich toch reeds DEZE WEEK VOOR VRIJDAG op te geven, daar anders de naam niet op de formulieren voorkomt. DE ADMINISTRATIE. secretaris en den penningmeester hun ne verslagen uit te brengen, welke door de vergadering werden goedgekeurd. Door de leden werden dit jaar ver bruikt 8998 hl. kolen. Tot controleur werd benoemd de heer G. de Jong. Besloten werd dit jaar wederom 25 hl. kolen af te staan aan werklooze le den van de R.K. Werkliedenver en 5 voor den Werkloozendag; tevens 15 voor het St. Nicolaasfeest en 25 aan de Werkliedenvereeniging. POST A VOND 1937. Zaterdagavond had in Musis Sacrum de 9e postavond plaats en zooals ge bruikelijk was de zaai wederom tot in alle hoeken bezet, toen de heer de Rouw, voorzitter van 't comité, den avond opende en 't woord gaf aan den heer Blokhuis, directeur der P.T.T. al hier. Deze heette alle aanwezigen harte lijk welkom, speciaal den burgemeester en mevrouw en den redacteur van dit blad. Hij sprak het vertrouwen uit dat allen een prettigen avond zouden heb ben en beval de Postavonden in ieders voortdurende belangstelling aan, speci aal met het oog op het 2e lustrum 't volgend jaar. De „band" had zich reeds verdien stelijk gemaakt, toen het Ensemble Han Hall zich kwam voorstellen. Zonder iets af te dingen op de pres taties van dit ensemble, of de vele moeite en zorgen die het comité zich als steeds gegeven heeft, meenen wij dat wij niet veel tegenspraak te duch ten hebben als we zeggen dat het groo te publiek van „den Postavond" iets anders verwacht. Men wil dan eens volop vroolijk uit zijn. Degenen die de ze avonden geregeld meemaken, zullen begrijpen wat wij bedoelen. Onder 't geen 't ensemble gaf, waren heel wat goede nummers: de groote kwestie is dat deze kleine kunst op zoo n avond niet zoo gewaardeerd wordt. Voor de pauze was men over 't ge heel met de keuze der nummers niet erg gelukkig, al maken we gaarne een uit zondering voor de Harmony Sisters en Amsy Moina. Als conferencier had Wim Sonneveld ook goede momenten. t Was of na de pauze een andere geest in 't gezelschap en 't publiek ge varen was. De moderne tooneeltjes, ze ven schetsen, waren erg leuk en wer den zeer goed gespeeld; de Harmony Sisters gaven veel goeds, maar speciaal de krontjong-liedjes van Amsy Moina sloegen in elk opzicht zeer in en Wim Sonneveld boekte groot succes, vooral met z'n imitaties van Chevalier, Fientje de la Mar, zoodat we hierdoor nog van een geslaagde uitvoering kunnen spreken. Het publiek, vooral degenen die het balcon bevolken, mogen ook wel mee werken aan een vlot verloop van een dergelijk druk bezette uitvoering. Het was voor acteurs en luisterenden dik wijls hinderlijk. Na afloop bracht de heer Teppe, penningmeester van 't kinderfonds har telijk dank aan 't comité en allen die 't welslagen van dezen avond, vooral op financieel gebied, hielpen bevorderen. Er is op deze wijze door 't geheele land reeds 500.000 bijeengebracht voor 't kinderfonds en dat zegt nog al iets. INED. HERV. KERK WAALWIJK. Derde lezing Vrijdag 19 November 1937, des avonds ten 8 uur, in de kerk zaak Spreker de Weled. Zeergel. heer Dr. A. van Selms te Culemborg. Onder werp: Strijd en liefde voor 33 eeuwen. WAALWIJKSCHE IJSCLUB. Wij vestigen de aandacht op achter staande oproeping van het Bestuur der Waalwijksche IJsclub, ter algemeene vergadering op Vrijdagavond a.s. in de „Twee Kolommen". Ontwikkelingsavond R K.W.V. afdeeling Baardwijk. Overal waar Raler Ilenricus komt spreken is de belangstelling over groot. Geen wonder dat ook giste renavond het Palronaalsgebouw te Baardwijk geheel bezet was toen deze bekende redenaar optrad op den eersten ontwikkelingsavond vanwege de R.K.W.V. aldaar. Op de hem eigen vlotte en be vattelijk* wijze besprak de begaafde spreker de z.g. »voor-God« actie. Met groote aandacht werd zijn mooie rede* die ongetwijfeld velen tot opbeuring en leering zalstrekken door de talrijke aanwezigen gevolgd. In zijn dankwoord was de Eerw. adviseur Kapelaan Ailard zeker de tolk van allen en men hoopt dezen pitligen, overtuigenden redenaar nog eens terug te zien. Waalw Schermver. „Athos Zondag werden in de Kon. Mil Academie te Breda de kampioen schappen getrokken van den Zuid. Amateur Schei mbond, onderdeel van den K. N. A. S. B, Zooals wij Zaterdag reeds melden, nam ook de Waalwijksche Schei m. vereeniging „Athos"' hieraan deei met een sabel equipe. Ofschoon dit pas de tweede maal is, dat de Waalwijkers op deze kampioen-- schappeu uitkomen, de laatste maal in 's Bosch bezetten zij de laatste plaats, hebben zij het er nu lang niet onverdienstelijk afgebracht. Het equipe bestond uitdeheeren E. v. d. Geer, J. Blom en C. Eibers. Voorts namen nog denavolgende vereenigingen deelAlg. Cadetten Sportver.; Bossche Schermclub; De drie Musketiers, Arnhem; 's Her— togenbossche Politie Spoi tvereen. 01 liciersscherm veret niging Nij meegsche Burgerwacht, onderafd. Vrijw. Landslormcoi p Motordienst Nijmegen Philipssportvereeniging, Eindhoven en de Trekkers, Nij megen. Van bovengenoemde vereenigingen namen er 7 deel aan de corpswed strijden op sabel, waarbij ook »Athos.» De uitslag hiervan was als volgt: 1 K.M.A., 14 gew. pait., 38 onlv. trreffers, 63 geg. trefleis 2 Bossche Schermclub 12gew, part 40 on tv. treffers. (58 geg. treffers. 3 's Hertogenbossche Pol. Sporty Ver. 9 gew. part. 47 ontv. treffers" 56 geg. treffers. 4 Burgerwacht. Nijmegen, 9 gew. part 54 ontv. tr.. 49 geg. treffers. 5 Philips Sportver. 8 gew. pait., 50 ontv. treffers, 52 geg. treffers. 6 ATHOS, Waalwijk, 7 gew. part 51 ontv. treffers, 35 geg. treffers. 7 Vrijw. Laudstormcorps, Nij meSen 4 gew part., 64 ontv. tr 41 geg. treffers. Zooals men ziet bezette »Athos» hier de zesde plaats met 7 gewonnen partijen en bleef dus voor bet Vrijw. Landst.-coips Nijmegen dat slechts vier gewonnen partijen had. Wanneer men daarbij nog in aan- merking neemt dat 's Hertogenbosch Pol. Sport Ver. en de Burgerwacht Nijmegen, die resp 3 en 4 staan, slechts twee partijen meer gewonnen hebben dan «Athos» en Philips Sportver. Eindhoven slechts een pari ij meer, dan moet men tot de conclusie komen dat met wat meer geluk «Athos» enkele plaatsen hooger had kunnen staan. In ieder geval heeft »Alhos» in Breda een besten indruk achter gelaten en zonder twijfel zal een volgende maal door meerdere routine een nog beter resultaat bereikt kunnen worden. Vondelherdenking Afscheid van den heer J. van Mierlo. In het gymnastiek lokaal van de R K. H.B.S. alhier, heeft heden morgen een Vondelherdenking plaats gehad door het bestuur der school,vertegenwoordigd door zijnen voorzitter, den heer J. van Iersel, directeur, leeraren en leerlingen In zijn openingswoord wees de directeur, de heer Drs. G. J. de Vries op de groote verdienste die Vondel voor de dichtkunst van ons land gehad heeft. De heer L. v. d. Linden, leeraar Nederlandsch hield een lezing over Vondel's leven en werken, waarop wij Zaterdag a.s. uilvoeiig hopen terug te komen. Enkele leerlingen declameerden voorts gedichten en Iraguienien uit Vondel's werken, waarvan vooral genoemd kan worden een fragment uit Lucifer, voorgedragen door een drietal leerlingen. Na deze intieme Vondelhuldiging nam de Directeur wederom het woord om zijn leedwezen uit te spreken over bet vertrek van den leeraar schoonschrijven, machn.e- schnjven en stenograiie,x de heer J. van Mierlo. Namens de leeraren bood spr. deu scheidenden leeraar de Vondel uitgave van Albert Verweij aa?p. Namens de leerlingen sprak liVriy van Loon die eeu bloemenmand offreerde. HARMONIE „ST. JAN". Zooals te verwachten was is er op de eerste winteruitvoering der Harmo nie „St. Jan voor de muziekliefhebbers volop te genieten geweest, vooral dank zij het hoogstaande programma dat door de Harmonie der Jongens-congre gatie uit Drunen werd geboden. De goede reputatie die dit uitstekend corps hier reeds genoot is met deze schitterende uitvoering alle eer aange daan. De wijze waarop directeur H. Brok met zijn prima geschoolde muzi kanten zulke veeleischende nummers als: Lugdunum Ouverture, Ballet Egyp- tien, Poëte et Payson, e.m.a. wisten te vertolken, dwong ieders bewondering af en oogstte telkens een langdurig ap plaus. Een extra compliment verdient voorzeker de heer Merks voor zijn su bliem uitgevoerde trombone-soli. Ook de Harmonie St. Jan zelf, onder leiding van den heer J. Thijssen, getuig de van hoogstaand muzikaal kunnen. Speciaal „Les Dragons de Villars" kreeg een uitstekende vertolking die al le lof verdient. Een zeer gewaardeerde afwisseling bood het optreden van de heeren IJpe- iaar en Doreman uit Drunen, die met hun oer-komische scènes, waarbij ook de zang een voorname rol speelde, zeer veel bijval oogstten. Zoowel de vlotte voordracht als het prima stemmenma- teriaal vielen zeer te prijzen. Als geheel een succesvolle avond voor de muzikanten en humoristen uit Drunen, zoowel als voor de harmonie St. Jan. ST. NICOLAAS HET FEEST VOOR GROOT EN KLEIN. Het mooie feest voor groot en klein staat weer voor de deur en stroomen de verschillende wenken in den vorm van prijscouranten etc. weer binnen. Het roode boek van St. Nicolaas, een recla me-tijdschrift van de Gruyter, valt ons speciaal op. vooral omdat het zakelijke hierin zooveel mogelijk is vermeden. Bij het doorbladeren denken wij on willekeurig aan de mooie jaren van on ze jeugd terug. Wij zijn er van overtuigd, dat ook dit jaar het St. Nicolaasboekje van de Gruyter, waarin de speciale St. Nico- laas-reclames reeds worden aangekon digd, met vreugde zal worden ontvan gen. BRAND IN TILBURGSCHE MEUBELFABRIEK. Maandagavond omstreeks zeven uur werd brand ontdekt in de meubelmaga zijnen der firma C. Dirksvan Oers aan het Wilhelminapark te Tilburg. De brandweer - was spoedig aanwezig en kon vanaf de hooge belendende percee- len met acht stralen het gebouw bespui ten. Intusschen werd de wacht betrok ken bij de wollenstoffenfabriek der fir ma Swagenmakers-Caesar. Het vuur, dat in de kapokafdeeling blijkbaar zijn haard had, breidde zich snel uit en sloeg over naar de afdeeling waar groote voorraden kunstleer, tapijten en ander meubelbekleedingsmateriaal wa ren opgeslagen. De brandweermannen beklommen, niet zonder gevaar, de da ken en maakten verscheidene openin gen, om het water beter in het gebouw te kunnen doen doordringen. Na on geveer een uur was men den brand meester. De brandschade bleef tot de bovenverdieping beperkt. De water schade was echter zeer groot. Door de absolute windstilte hebben de belenden de gebouwen vrijwel geen gevaar ge- loopen. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De voorraad meubelen en grondstof fen wordt op ongeveer 3000.ge schat. Een belangrijk deel daarvan is door water aangetast. Een en ander is slechts laag verze kerd. Het bedrijf, dat in hoofdzaak te Waalwijk wordt uitgeoefend, behoeft geen noemenswaardige stagnatie te on dervinden. Om ongeveer 9 uur kon de brand weer inrukken. (Zie Vervolg Provinciaal Nieuws vierde pagina).

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5