Gemeenteraad Loonopzand. St Nicolaas- advertenties SPORT, SPRANG—CAPELLE. ÜAAMSDONK. Wij verzoeken U tijdig uwe in te zenden* do sloot. De secretaris-penningmeester werd voor zijn werk dank gebracht. De altredende bestuursleden de hee- icn J. Remmeren, Jos van Amelsvoort en M. Vloemans werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Van de ten laste der Vereeniging uitgegeven obligaties werden uitgeloot de nrs. 47, 6g, 73 en 149. Met een op wekking tot trouw repetitie-bezoek werd de vergadering besloten. ST. JOACHIMSMOER. Zondag vergaderde de R.K. Voetbal- vereeniging, herdoopt in S.D.Z. bij M. Maas. De opkomst was flink, vooral voor een niet verplichte vergadering. De Voorzitter bracht in zijn openings woord een welverdiende liulde aan het elftal, dat 4 van de 5 gespeelde com petitiewedstrijden schitterend won en daardoor ernstig in aanmerking komt voor het kampioenschap. Na de be kende agenda-punten, notulen en fi- nantieël verslag werd gesproken over het geven van een bonte avond, ba rakconcours of i. d., ter versterking van de kas. Het bestuur zal eerst daar over vergaderen om dan op de a.s. De- cembervergadering mei een voorstel le komen. Voor 't bezorgen der con- vocatie's werd een ander lid aange zocht. De Voorzitter sloot met den wensch, dat het elital in zijn a.s. wed strijden de waarheid harer spreuk zal gestand doen: Samenspel doet zege vieren. Wederom doen geruchten de ronde als zouden weer plannen be staan tot opheffing der Openbare La gere School alhier. Het is te hopen dat deze geruchten voorbarig blijken SPRANG. A.s. Donderdagavond, om half 8 zal in de zaal van den Chr. Volksbonc alhier de eerste winterlezing worden gehouden, uitgaande van het comité voor winterlezingen uit de Ned. Herv Jongelingsvereeniging Timotheus, de Ned. Herv. Meisjesvereening Persis en de Ned. Herv. Mannenvereeniging Troffel en Zwaard. Als spreker hoopt op te treden den WelEerw. Heer Ds H. van Dijk te Rijnsaterswoude, met het onderwerp: „Calvijn, zijn leven en leer". Bij de verkiezing voor Notabelen bij de Ned. Herv. Kerk alhier, werden de aftredende heeren W. Timmermans en R. Timmermans Rzn. herkozen. J.l. Maandagavond werd in haar gebouw de jaarvergadering gehouden van de Vereeniging Christ. Volksbond alhier. De vergadering was tamelijk bezocht. De Voorzitter, de heer G. J. van \Villigenburg, opende de bijeenkomst, las een gedeelte uit de H. Schrift en ging voor in gebed, waarna hij in een openingswoord de aanwezigen, in het bijzonder de afgevaardigden der aan gesloten vereenigingen en donateurs, welkom heette. Het werk der vereeniging in het af- geloopen jaar overziende, zegt spr., past dankbaarheid jegens God, Die dat werk heeft gezegend. Spr. dankt het bestuur en de aangesloten vereenigin gen voor hun steun bij dat werk, en zegt dat er naast de dankbaarheid ook wenschen overblijven. Het aantal do nateurs is sterk teruggeloopen, waarom de voorzitter allen opwekt propaganda voor de vereeniging te maken door te trachten donateurs te werven. Spr. deelt nog mede dat het bestuur toekomstplannen heeft met betrekking tot verbetering der vergaderlokalitei ten en wenscht tenslotte de aangesloten vereenigingen in hun werk Gods zegen toe. Na het lezen der notulen, bracht de secretaris, dhr. J. A. de Jong, een goed verzorgd jaarverslag uit, waarin hij verschillende bijzonderheden betreffen de den arbeid der vereeniging en de exploitatie van het gebouw de revue liet passeeren.. Ook de penningmees ter, dhr. J. C. de Roon, bracht verslag uit omtrent den finantieelen toestand, die bevredigend genoemd mag worden. Nadat dhr. G. v. d. Schans namens de controle-commissie had medegedeeld dat boeken en bescheiden in orde wa ren bevonden, werd de penningmeester onder dank voor zijn accuraat beheer decharge verleend. Uit de vergadering werden hierna verschillende vragen gesteld met be trekking tot de exploitatie van het ge bouw en verdere vereenigingsaangele- genheden, die door den voorzitter wer den beantwoord. Met een opwekkend woord werd de vergadering door den voorzitter geslo ten, waarna dhr. J. C. de Roon in dank gebed voorging. VRIJHOEVE-CAPELLE. VVerklooze jongens van 17 25 jaar welke geplaatst wenschen te worden in het werkkamp te Chaam met ingang van de nieuwe kamp periode op Maandag 29 November a s. kunnen zich hiervoor aanmel den bij den secretaris der plaatse lijke Centrale voor Werkloozenzorg, den heer Jac. Vos, Hoogevaart, alhier. De arbeider G. V. in de Trampad kwam Zaterdagavond zoodanig met zijn rijwiel in botsing, dat hij een zware bloeduitstorting kreeg, zoodat eenige weken rust noodig zal zijn. Dinsdagmiddag werd op de Ned. Herv. begraafplaats leCapelle ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Chr. F. v. d. Hoeven welke op 29 October j 1. te Ridder kerk over boord sloeg en jammerlijk verdronk. Zijn lijk werd Zaterdag middag j.l. te IJsselmonde in de rivier de Nieuwe Maas drijvende gevonden. CAPELLE. De tijdens den dankstond voor het gewas in de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse gehouden ;extra col lecte ten bate van de diaconie en den eeredienst heeft f 92 opgebracht, De herschatting van paarden der vereeniging van paardenhouders »Ons Belang» zal plaats hebben a.s. Vrijdag 19 November des morgens 9 uur aan het Molenbosch te Sprang voor Oostzijde en om 10 uur voor Westzijde en des namiddags van 1 tot 2 uur bij de Ned. Herv. kerk a. d Loonschendijk en van 3 tot 4 uur aan het Station Capelie J"Jieuwevaart. Door B. en W. der gemeente Sprang—Capelie is aan het comité tot organisatie van een bazar ten bate van de Muziekvereeniging «Sirena» ie Vrijhoeve Capelie toe stemming verleend aan deze bazar een groote verloting te verbinden met als hoofdprijs een dames- of heerenrijwiel. De trekking dezer verloting zal plaats hebben op 19 Maart 1938. De actie tot stichting van een ziekenhuis te dezer plaatse, waartoe indertijd door Ds. J. R. Cuperus het initiatief werd genomen, zal ook na diens vertrek uit onze gemeente worden voortgezet. Naar wij ver nemen is het beheer over de voor dit doel tot heden ingekomen gelden opgedragen aan den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier. Het comité tot organisatie van het St. Nicolaasfeest voor de leer lingen der O. L. school in de Kom hoopt dit kinderfeest te houden op Zaterdag 4 December a.s. Bereids wordt voor dit doel een collecte gehouden. In de oudercommissie der O. L. School is met het oog op het a.s vertrek van den heer A. H. Spierings uit de gemeenie een vaca ture ontstaan, waarin op de eerst volgende ouderavond voorzien zal worden. RAAMSDONKSVEER. Vrijdagmiddag circa twee uur geraakte aan den loswal aan hel Fort twee paarden gespannen voor een bieten wagen op hol. Met dm wagen achter zich aan renden de dieren een steeg in, alwaar ze in botsing kwamen met een hek, dat geheel vernield werd De voerman kwam van den wagen te vallen en bezeerde zich ernstig aan zijn been, zoodat hij z ch onder geneeskundige behandeling moest stellen. De wagen werd ernstig beschadigd en ook de paarden bekwamen lichte verwon dingen. De keuring van dienstplichtigen der lichting 1938 zal voor deze gemeente plaats hebben op Dinsdag 14 December a.s. in het St. Henri- cusgebouw alhier en wel om 9 uur v.m. voor de letters A tot en met S en om 2 uur n.m. voor de overigen. Zondagavond omstreeks tien uur ontstond plotseling brand in de groote landbouwschuur van de wed W. H. van L. aan de Hoci- kade. De brand greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet viel te denken. Het vee kon nog bijtijds in veiligheid worden ge bracht. De brandweer die direct aanwezig was, moest zich dan ook bepalen tot het nat houden van de belendende perceelen. Dank zijden gunstigen wind, slaagde zij er dan ook in de omliggende gebouwen te behouden. Was dit niet 't geval geweest, dan was de ramp niet te overzien geweest, daar de schuur geheel ingebouwd staat en er veel arbeiderswoningen, waaronder met rieten daken aangrenzen. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbe kend. Wij kunnen er dan de noodige zorg aan besteden, U is ver zekerd van een goede plaats en wij kunnen tijdig gereed zijn. Nogmaals stelt niet nit tot 't laatst. Conversie van geldleeningen. Steunregeling Kleine Boeren. Vaststelling begrooting 1938. De raad van de gemeente Loonop- Zond kwam Dinsdagavond in Open bare vergadering bijeen onder voorzit terschap van den Edelachtb. Heer Burgemeester F. Ma Hens. De heer Dingemans was wegens uitstedigheid met kennisgeving afwe zig. Aan de orde: 1. Vaststelling notulen vorige verga dering. Goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Dankbetuiging van het hoofd der Bijz. School met den Bijbel voor de welwillende medewerking van den raad om een muur te plaatsen tot af scheiding van de speelplaats. b. Schrijven van Ged. Staten hou dende goedkeuring van het raadsbe sluit voor verlenging van den termijn tot ontruiming van onbewoonbaar ver klaarde woningen. c. Idem tot aanvulling van de plaatselijke politie verordening. d. Idem tot aankoop van de voor malige Lagere School. e. Idem dat de gemeenterekening ongewijzigd is vastgesteld. Al deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorstel om A. Brokx, meteropne- mer en incasseerder bij het ge meentelijk gasbedrijf in vasten dienst der gemeente te nemen. Zie prae-advies in ons blad van 1.1. Zaterdag. Goedgekeurd. 4. Voorstel om de huur van de wo ning, bewoond door H. van Noije te Loonopzand en staande aan de Kerkstraat aldaar, van 4.per week te brengen op 3.50 per week. Zie prae-advies in ons blad van 1.1. Zaterdag. Goedgekeurd. 5. Voorstel tot conversie van de na volgende geldleeningen dezer ge meente: 12.000.a 4 gesloten met den Pensioenraad: 24.500.a 3J/2 uitgegeven op obligatiën. Zie prae-advies in ons blad van 1.1. Zaterdag. Goedgekeurd. 6. Voorstel om medewerking te ver- leenen aan de door den Minister van Sociale Zaken in het leven ge roepen regeling tot steun aan klei ne boeren. Zie prae-advies in ons blad van 1.1. Zaterdag. De heer Snoeren zegt, dat vorige week enkele kleine boeren zich nog op de gemeente-secretarie voor deze steunregeling kwamen opgeven, doch dat hen toen gezegd werd dat de ter mijn voor inschrijving verstreken was. De Voorzitter zegt dat de heer Snoe ren blijkbaar niet goed ingelicht is ge weest. Er zijn naar sprekers meening trouwens meerdere gevallen dat de be trokken personen niet goed wisten waar ze moesten zijn. Zoo is gisteren nog iemand bij spreker geweest die kwam vragen waar hij zich voor deze regeling op moest geven. De heer v. d. Heuvel vindt het niet erg dankbaar dat misschien personen van deze regeling profiteeren die het niet noodig hebben, terwijl anderen hard om eenige steun verlegen zitten. De Voorzitter zegt dat hij in de Maasbode een stuk gelezen heeft van de hand van dhr. v. Haaren, waarin ook op dit euvel gewezen is. Dit punt is echter onder de aandacht van de Kaholieke Kamerfractie gebracht. Wordt goedgekeurd. ■PST 7. Behandeling der gemeentebegroo- ting voor het dienstjaar 1938 met de daarbij behoorende begrooting van het gasbedrijf en van de ex ploitatie der drainagevelden. De Voorzitter zegt dat er nog enkele wijzigingen in deze begrooting ge bracht zijn in verband met de conver sie van geldleeningen en aankoop van een schoolgebouw. Spreker zegt van meer dan een zijde woorden van lof le hebben gehoord over de correctheid, uitgebreidheid en vindingrijkheid, die uit deze begrooting blijken. Deze lof wil spreker echter ook overdragen aan het secretariepersoneel, dat voor een niet gering deel tot deze feiten heeft hijgedragen. De heer Snoeren or.nigt op de eerste plaats eveneens lof aan het hele-1 van B. en W., waardoor zij er in geslhagd zijn deze begrooting kloppend le krij gen. Het heeft spreker verheugd dat de voorgestelde subsidie verlaging van 2500.aan het Armbestuur geen doorgang heeft behoeven te vinden. Spreker heeft echter ook nog enkele aanmerkingen. Op de eerste plaats is er namelijk naar zijn meening te wei nig aandacht besteed aan de kwestie die Loonopzand heeft met een zeker Waterschap. Wegens het belang van deze kwestie voor de gemeente moet dit vraagstuk z.i. zoo spoedig mogelijk worden opgelost. Op de tweede plaats vindt spreker de loonen in werkverschaffing en steunverleening nog steeds veel te laag;- Spreker zeg dat B. en W. zich voort durend, als er een of ander geadvi seerd wordt om in dezen toestand ver betering te brengen, verschuilen ach- den inspecteur van de Werkverschaf- ling, of achter den minister en alle raadgevingen gewoonweg negeeren. Spreker wil B. en W. in overweging geven de sleunverleening en de rege ling van de loonen in werkverschaf fing voortaan soepeler toe te passen. Vervolgens wenscht de heer v. d. Heuvel nog het een en ander te zeg gen. Spreker zegt dat het hem verheugt dat de begrooting sluitend is gemaakt kunnen worden, een voorzichtig beleid in 1938 zal echter noodzakelijk zijn. Spreker noemt het een gelukkig feit dat de gemeente beschikt over een gasfabriek die de begrooting gunstig beinvloedt. Dat ditmaal een extra af schrijving op de gasfabriek afwezig is gebleven is naar sprekers meening en de huidige omstandigheden verant woord. Wat betreft de Steunverleening en Werkverschaffing zegt spreker dat men de zuinigheid niet te ver moet gaan doordrijven. Spreker hoopt dat er in de begrooting nog voldoende elasti citeit zal mogen zitten om waar noo dig, nog eens extra te kunnen bij springen. De heer v. Nieuwstadt zegt dat men wel in snelle tijden leeft die daarom ook spoedig en dikwijls veranderen. Een maand geleden zegt spreker werd gewag gemaakt van eenige verbetering in den algemeenen toestand van de ge meente, terwijl thans gezegd moet worden dat die toestand mogelijk nog nooit zoo slecht is geweest. Spreker doet het daarom genoegen dat hij ook enkele lichtpunten ziet en wel de verhoogde uitkeering uit het gemeentefonds en de conversie van geldleeningen. Het spijt spreker dat B. en W. nog geen aanleiding hebben kunnen zien om de salarisregeling van de gemeen te gencesheeren te herzien. Spreker wil B. en W. hiermede in overweging ge ven daartoe het intiatief te nemen, waarmede zeer zeker de andere raads leden zouden instemmen. Het voordeel dat men daardoor zou verkrijgen zou dan misschien aanlei ding kunnen geven tot opheffing van de precariorechten. Verlaging van personeele belasting en van biljard- belasting zou spreker ook zeer toe juichen, in Waalwijk was dit ook mo gelijk. Spreker wil zijn voldoening uitspre ken over het gevoerde financieele be leid waardoor hel mogelijk is geweest de begrooting sluitend te maken. Deze voldoening meent spreker ook te moe ten doen uitgaan tot het gemeenteper- soneel voor het vele en keurig gele verde werk. De Voorzitter verheugt het een aan gename toon te hebben mogen belui steren ten aanzien van het door B. en W. gevoerde beleid. Wat betreft die kwestie van het Waterschap zegt spre ker dat dit zoo maar niet in*orde te maken is. Men moet maar eens de wetgeving hieraangaande lezen. In de Werkverschaffing en Steun- verleeniijg is door B. en W. geen ander standpunt ingenomen omdat hoogere autoriteiten B. en W. aldus geadviseerd hadden. Het zal voorts, zegt spreker den heeren Snoeren en v. d. Heuvel niet vreemd zijn te ver nemen dat de betrokken inspecteur afwijkt van het advies tot ruimere tewerkstelling. Tot de heer van Nieuwstadt zegt spreker, dat het de hoogste tijd wordt dat de regeering eens kennis neemt van de groote noodtoestanden die in de schoenindustrie heerschen. Tot op heffing van precariorechten kan ook zoo maar niet worden overgegaan. Deze belasting kan trouwens, in tegen stelling met het gezegde van den heer van Nieuwstadt niet onrechtvaardig zijn, daar deze rechten toch door de re geering zijn goedgekeurd. Wat betreft de salariskwestie zegt spreker, dit, nu men een stille wenk uit den raad heeft gekregen, met B. en W. te willen bespreken. Wij moeten ons ook niet blindstaren, wanneer het gaat over verlaging van belasting, op de nooden in het caféhoudersbedrijf. Ook vele andere personen en vooral de middenstanders hebben het hard te halen. Wanneer tot belastingverlaging mocht worden overgegaan, zegt spre ker, dan zal dit geschieden over het algemeen. De heer Snoeren meent dat het voor komt, dat wanneer een persoon hier komt om hoogere tewerkstelling in werkverschaffing, hem gezegd wordt, dat hij dit maar aan den inspecteur moet vragen. Als deze het goedvindt dan vinden het ook B. en W. goed. Geeft de inspecteur echter zijn toe stemming dan kunnen B. en W. er zich later niet mee vereenigen. De Voorzitter zegt dat in zooverre rekening wordt gehouden met het ad vies van den inspecteur, wanneer B. en W. van oordeel zijn dat de hierdoor verhoogde declaraties worden goed gekeurd. De heer v. d. Heuvel noemt het ab soluut geen toestand, dat een persoon drie weken van de vijf in werkver schaffing moet gaan werken eh in die drie weken 14.50 per week ver dient, die hij over vijf weken moet verdeelen en bovendien nog een vrouw en zes kinderen heeft. Wanneer spreker dit beschouwt dan komt hij tot de slotsom oiat er nooddruft heerscht, die door B. en W. niet moet worden gesanctionneeri. Wanneer wij, zegt spreker eenige/maten ruim schoots de werkverschaffing gaan toe passen, dan is dat naar sprekers mee ning een financieel voordeel voor de gemeente, daar het Rijk toch 85% bij draagt. Is dit niet het geval dan zullen de inenschen moeten aankloppen bij het Armbestuur en de lakten hiervan komen ook ten laste van tie gemeente. De Voorzitter zegt dat het geval wat de heer v. d. Heuvel noemt van het gezin met 6 kinderen hem bekend is. Spreker zegt dat hierin reeds enigen tijd geleden is ingegrepen en naar de daartoe bevoegde instanties is geschre ven om ruimer plaatsing. De heer Snaphaan vraagt of het voorgestelde in het Centraal Rapport, betreffende een secretarieambtenaar wel in overeenstemming is met de sa larisregeling. De Voorzitter zegt dat aan deze re geling nooit de hand is gehouden, daar de regeering er zich nooit mee heeft kunnen vereenigingen. De heer Roestenberg is van meening dat er toch weer getracht zal moeten worden om wederom een salarisrege ling te krijgen. De heer Elshoul zou in plaats van verbetering van de Schoolstraat liever de Vaartstraat verbeterd willen zien. Ook breekt spreker een lans voor oprichting van een B.L.O. School, waarvoor door het Kerkbestuur po gingen in het "werk zijn gesteld De Voorzitter zegt dat verbetering van de Schoolstraat het hardste noo dig is. Wat betreft een B.L.O.-School zegt spreker dat het Kerkbestuur maar bij de gemeente met geheele plannen moet komen. De gemeente kan in deze niet tot het initiatief over gaan. De begrooting wordt hierna z.h.st. vastgesteld als aangeboden. Voorstel van B. en W.: a. tot vaststelling van de begroo ting van 't Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente voor 't jaar 1938, sluitende in ontvangsten en uitga ven op een bedrag van 21.534. met een subsidie van 20.000. van de gemeente. Wordt goedgekeurd.....^ frrf b. tot vaststelling van een veror dening op de heffing van school geld, welke slechts voor één jaar goedkeuring heeft gevonden. Wordt goedgekeurd. c. tot vaststelling van de verorde ning op de heffing eener straatbe lasting, waarvan de goedkeuring met ingang van 1 Januari 1938 af loopt. Deze verordeningen zijn in con cept gelijk aan de thans geldende, waarvan een exemplaar in het bezit der leden is, zoodat voor herhaalde toezending geen aanleiding meer bestaat. Voor de behandeling der begroo ting moge naar het Centraal Com missierapport betreffende het on derzoek der begrooting en het daarop gegeven Antwoord van burgemeester en wethouders wor den verwezen. Wordt goedgekeurd. 8. Voorstel tot het aangaan van een rekening - courant - overeenkomst met de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten, voor 't jaar 1938. Wordt goedgekeurd. Hierna sluiting. RKVV HERCULES. Het eerste elftal speelde Zondag j.l. een vriendschappelyken wedstrijd tegen Rapid uit Kaatsheuvel. Deze wedstrijd eindigde in een gelijk spel 3—3. Het A elflal der junioren speelde een com petitie-wedstrijd voor de RKJC. Deze wedstrijd werd van de Hercules-zijde wel wat te licht opgenomen, terwijl DES a er alles op zette om Hercules de eerste nederlaag toe te brengen hetgeen hen dan ook gelukt is. Met 21 werd Hercules geklopt. DUSSEN. R.K.V.V. Dussensche Boys. De Boys hadden Zondag vrijaf en kon den zich dus voorbereiden op den strijd tegen Be Ready 2 a.s. Zondag, terwijl zij volgenden Zondag de wedstrijd van deze competitie moeten spelen, n.l. tegen Veer- sche Boys, hun naaste concurrenten. R.K.V.V. BE READY. De geel-zwarten waren Zondag j.l. vrij van competitie en we hoopen dat deze rust hen goed gedaan heeft om Zondag a.s. met succes tegen WSC te Waspik te kunnen optreden. DAMMEN. W. D. V. Morgen (Donderdag) 18 November speelt onze plaatselijke damver. WDV haar tweede competitiewedstrijd te Gen- deren tegen GDV. Wanneer onze jongens zich tot het uiterste inspannen kan een gelijk spel worden behaald. Vertrek per auto aan het clubhuis ui terlijk 7.15 uur. Aanvang der wedstrijd 8 uur.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 7