Gemeenteraadsverslagen. Waalwijk. Binnenlandsch Nieuws. Dussen. KERKNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" 1 t zullen worden voorgelegd. De toon van het antwoord zou hoffelijk maar krachtig zijn. NIEUW VLIEGRECORD. De Fransche vlieger Paul Codos, die met den nieuwen Farman-eendekker „Chef Pilote Geurrero" een vlucht van Parijs naar Buenos Aires maakt, is Maandag om 14 .uur 58 G.M.T. in Buenos Aires geland. Codos en zijn collega's werden door de autoriteiten verwelkomd, terwijl een ontzaglijke menigte den koenen vlie gers een geestdriftige en langdurige ovatie bracht. Codos heeft den afstand Le Bourget Buenos Aires gevlogen in 52 uur 50 minuten. Het record is daarmede met 16 uur verbeterd. Hij is direct doorge vlogen naar Santiago. LIQUlDATiE VAN DE „WEitniJLUJAiVlliOKHiE 1937". Vrijdag en Zaterdag heeft de hoofd verkenner van de Nederlandsche pad- vinuers at scheid genomen. Officieel is het ontsiag Zaterdag ingegaan en he den is de jjenoennng van Z.K.H. Prins Bernhard tot Koninklijk commissaris van de Nederlandsche padvinders van kracht geworden. Het voordeeng saldo, dat de Jambo ree heeft opgeleverd en welk bedrag nog niet is vastgesteld, zal besteed worden voor de herstelling van het Rambonnet-fonds en zoo mogelijk voor aanschaffing van een kaïnpeer- centrum in het Westen des lands, het zij in Noord- hetzij in Zuid-Holland. HULDIGING VAN DEN HOOFD VERKENNER. Het afscheid van den hoofdverken ner van commissarissen had, Vrijdag op het bureau in de Alexanderstraat plaats. In boerderij „De Hoogwerf" in Mar lot hebben de hoofdverkenner en de commissarissen van de N.P.V. Zater dagavond een maaltijd aangeboden aan de commissarissen der Jamboree en de hoofden van afdeeling dezer or ganisatie. Commissaris van Leeuwen, het woord overnemende, heeft vervolgens namens alle Nederlandsche padvin ders, medegedeeld, dat besloten was aan vice-admiraal Rambonnet een auto met chauffeur ten geschenke te geven. Met dit geschenk hebben de Neder landsche padvinders hun dankbaar heid getoond voor de leiding van den hoofdverkenner. ACCIJNS OP BIER EN iGEDISTILLEERD. De nijverheidsraad heeft bij den minister aangedrongen op verlaging der accijnzen op bier en gedistilleerd en om verlichting der lasten voor de industrie. MAILBOOT OP STRAND GELOOPEN. Zondag is de „Prinses Juliana" van de Mij. Zeeland in den mist bij Cad- zand op strand geloopen. Het schip zat ongevaarlijk en de 38 passagiers moesten den nacht op 't schip door brengen. Het is 's morgens vlot geko men en naar Vlissingen opgestoomd. EEN ORDER VAN ƒ18 MILLIOEN VOOR NEDERLANDSCHE WERVEN. Naar wij vernemen heeft de Konink lijke Shell bij een aantal Nederland sche werven een order geplaatst voor den bouw van 8 groote tankschepen. De Nederlandsche Scheepsbouw Mij. zal twee schepen bouwen van 15.000 ton, de Rotterdamsche Droogdok Mij. één van 12.000 ton, de Nederlandsche Dok Maatschappij te Amsterdam en de Fa. v. d. Giesen te Krimpen aan den Lek elk een van 9000 ton. Met deze order is een totaal bedrag van 18 millioen gulden gemoeid. V00R7TTTERSCHAP R.K. STAATSPARTIJ. Naar wij vernemen zal on 18 De cember een vergadering worden gehou den van den Partijraad der R.K. Staatspartij. Op de agenda voor deze vergadering staat o.m. de benoeming van den partijvoorzitter, voor welke benoeming het bestuur der partij volgens het re glement een voordracht van twee can- didaten heeft opgemaakt. De samenstelling van deze voor dracht heeft plaats gehad in een Za terdag j.l. gehouden bestuursvergade ring. GROOT WERK IN ZUTD-AFRIKA VOOR NED. MAATSCHAPPIJ De algemeene chef van de Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappij heeft geadviseerd, het eerste deel van de werkzaamheden voor de nieuwe ha ven van Kaapstad op te dragen aan de Hollandsche Aanneming Maatschappij of aan de British Nash Dredging Company. Met dit werk is een bedrag gemoeid van 1.125.000 tot 1.600.000 pond sterling. Het uit te besteden werk omvat o.a. het construeeren van een voorloopigen dijk en het droogleggen van een kuststrook. BELANGRIJKE GIFT VAN H.M. DE KONINGIN. Het dagelijksch bestuur van het Na tionaal Fonds voor Bijzondere Nooden deelt met groote dankbaarheid mede, dat het na de reeds gepubliceerde gift van Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana, ook van Hare Majesteit de Koningin een belangrijke bijdrage heeft ontvangen in verband met de in zamelingsactie, welke het fonds orga niseert. Voor hen, wien dit koninklijk voorbeeld tol navolging zou kunnen strekken, zij nogmaals vermeld, dat het gironummer van het fonds is: 272727. DE BIJSLAG OP HET BEDRIJFS- INKOMEN ZUIDERZEEVISSCHERS. De directeur van den rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwel maakt bekend, dat de bijslag op hel bedrijfsinkomen met: ingang van 21 November voor geheel volwaardige IJsselmeervisschers, inclusief hoek- wantvisschers, die dit bedryf vrijwel uitsluitend uitoefenen, verhoogd wordt van 75 tot 100 pet. van den grondslag. De grondslag voor IJsselmeervis schersWaddenzeevisschers, niet te Wieringen woonachtig, blijft op nihil gehandhaafd. De maximum bijzondere bijslag, die verleend kan worden naar gelang de bedrijfsomstandigheden de zen wenschelijk doen zijn, wordt met ingang van 21 November verhoogd van 75 tot 100 pet. van den grondslag. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. De Minister van Sociale Zaken heeft ten aanzien van broodbakkerijen in alle gemeenten onder bepaalde voor waarden vergund, dat door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen, in afwijking van het bepaalde in ar tikel 35, tweede lid, der Arbeidswet 1919, met den bakkersarbeid mag worden begonnen: a. in den nacht van Vrijdag 3 op Zaterdag 4 December 1937; b. in den nacht van Donderdag 23 op Vrijdag 24 December 1937; c. in den nacht van Donderdag 30 op Vrijdag 31 December 1937, telkens van middernacht (12 uur) af; d. op Maandag 27 December 1937; e. op Maandag 3 Januari 1938, tel kens van 3 uur des voormiddags af. selijk. Wat heb je toen gedaan? Ik vertelde haar dat ik naar vrienden ging en haar het geld voor de kleeren zou sturen. Toen zei ze de vreeselijkste dingen. Anne was doods bleek. Daarom ging ik mijn koffer pakken en verdween. Met mijn zes stuivers kon ik net hier komen. Au rora was een engel. Ik moest van haar een brief schrijven en ze deed er het geld in, dat Mrs. Fossick zei dat ik schuldig was en ze stuurde een jongen om mijn koffer te halen. Daar zou ik niet eens aan gedacht hebben. Ze is een schat. John's attentie scheen afgeleid te worden. Zou je in een blauwe japon als deze kunnen trouwen? Neen ik geloof van niet. He! kuiltje was weer te voorschijn gekomen^ O!, Een korte pauze en toen: Wij gaan over veertien dagen trouwen. Ik vind morgen over veertien dagen een mooie dag. Dat is op Dinsdag. Ik vind het fijn om op Dinsdag te trouwen. Anne lachte en kreeg een kus. Er valt niets te lachen. Morgen gaan we je verlovings- en trouwring koopen. En als er voor de koffie nog tijd is, kan je iets koopen om in te trouwen. Anne uitte een zachten kreet en ge lijkertijd kwam miss Fairlie binnen. Ze was uitgedost in een vooroorlog- sche zwart satijnen japon en droeg drie rijen buitengewoon kostbare paarlen om een vuurrode hals. Slaat hij je soms al? vroeg ze. Dat doet hij vast als je niet oppast. Ik zou hem niet moeten hebben. Hij is je zoo de baas. Anne keek John zedig aan. Nu had ze twee kuiltjes. Er was een schitte ring achter de donkere wimpers, die even opgeslagen waren. Het zal mij benieuwen, zei ze. EINDE. Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en ie koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op De Winkelsluiting op Zondag 5 December. De raad dezer gemeente kwam Maandagavond in spoedeischende ver gadering bijeen. Voorzitter, de Edelachtb. heer bur gemeester E\ C. J. Moonen. Secretaris de heer J. van Mierlo. De heer J. Spijxerman was afwezig. De Voorzitter stelt na de opening aan de orde het eenigste punt van de agenda, houdende een mondeling ver zoek van de R.K. Middenstandsver. en van de R.K. Bakkerspatroonsvereen. om te willen bevorderen, dat de win- kelsluitings-verordening in dien zin wordt gewijzigd, dat de winkels op Zondag voor St. Nicolaas geopend mo gen zijn. B. en W. kunnen zich met dit ver zoek vereenigen en in het uitvoerig prae-advies wordt er op gewezen dat Waalwijk een centrum-gemeente is en de middenstandszaken van sluiting op 5 Dec. groot nadeel zullen ondervin den. Tevens wordt gezegd, dat de be woners van. deze streek, de Lang straat en het land van Heusden en Altena zich steeds meer op Waal wijk oriënteeren en bij sluiting op 5 Dec. naar de steden zullen gaan om hunne St. Nicolaas-inkoopen te doen. Er wordt dan ook het voorstel gedaan de winkelsluitingsverordening zooda nig aan te vullen dat op den Zondag, onmiddellijk voorafgaande aan den 6en December, de winkels van 5 uur v.m. tot 10 uur n.m. geopend mogen zijn Ook het venten zal dan worden toege staan. De Voorzitter zegt dat dit verzoek alleen voor een centrum-gemeente voor inwilliging vatbaar is en dat Waalwijk volgens een bevestiging van den Min. v. Soc. Zaken van 19 Sept. 1932, in derdaad een centrum-gemeente is. De heer Passier meent gelezen te hebben, dat men hetzelfde in Den Bosch reeds heeft weten te bereiken. De Voorzitter zegt dat men in Den Bosch hetzelfde probeert als hier. De heer van Driel kan zich in ver band met de Zondagsheiliging niet met het voorstel vereenigen. Ook komt het spr. voor dat de behoefte niet bestaat. Ook uit sociaal oogpunt is de wijziging niet goed, daar er zaken zijn die per soneel in dienst hebben, dat een geheele week hard heeft gewerkt en nu ook 's Zondags nog er bij. Spr. zou het wel goed vinden, wan neer b.v. een winkel in de morgenuren vier uur open mag zijn, dit verplaatst wordt naar 's avonds. De heer Klijn zegt, dat in Den Bosch alleen de bepaling voor Zondagen die op 5 Dec. vallen aangenomen is. De heer Passier meent dat dit ook voor Waalwijk wel voldoende zal zijn. De heer v. Beijnen is eenzelfde mee ning toegedaan. De Voorzitter zegt dat meerdere be perkingen het voor de regeering aan trekkelijker maken de wijziging goed te keuren. Wat betreft de verplaatsing van de uren dat enkele zaken open mogen zijn, zegt spr., dat dit alleen geldt voor ban ketbakkers- en sigaren-winkeliers. Z.h.st. wordt hierna op het verzoek ingegaan, in zooverre echter dat 5 De cember op een Zondag moet vallen. De heer van Driel wenscht aanteeke- ning te hebben tegengestemd. Hierna sluiting. De rekening 1937. Het Burgerlijk Armbestuur. Maandagmiddag kwam de raad der gemeente Dussen in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer burgemeester Snijders. Alle leden waren aanwezig. De notulen der twee vorige vergade ringen werden onveranderd vastge steld. De Voorzitter deelt mede dat op 19 Nov. 1.1. de verpachting heeft plaats gehad voor den tijd van drie jaar, van enkele stukken gemeentegrond. Een perceel aan de Molenkade is ge gund aan den hoogsten inschrijver, den heer J. v. Tilburg voor de som van 168. Eveneens is verpacht in vier percee- len het land van de vroegere landarbei dersstichting. De hoogste inschrijvers waren hier J. van Veldhoven 75.20; v. Veld hoven 59.01; P. Leemans 66.50 en J. v. Veldhoven 95.03, aan wie de pacht ook werd toegekend. Voorts deelt de voorzitter mede dat in tegenstelling met het plan van de NecL Heide Mij., tot verbetering van de Hankkade, voorloopig nog niet tot verharding van dien weg kan worden overgegaan. Ingekomen is een schrijven van den gemeenteraad van Beusichem, met het verzoek adhaësie te willen betuigen aan een door genoemd college verzonden adres naar de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, waarin verzocht wordt, dat op land- en veldwegen paarden voortaan per rijwiel mogen geleid wor den. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Een verzoek van de Dussensche Fanfare óm de subsidie van 45 tot 50 te willen verhoogen, wordt op voorstel van B. en W. z.h.st. goedge- keurd. Betreffende een verzoek om subsidie van de R.K. Drankbestrijdersvereeni- ging te Hank, zegt de Voorzitter dat B. en W. van meening zijn dat het drankmisbruik hier niet van overwe genden aard is, zoodat spr. voorstelt dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer Leeggangers is een tegen overgestelde meening toegedaan en hij wil voorstellen om een bedrag voor bo vengenoemde vereeniging beschikbaar te stellen. De Voorzitter zegt dat de menschen in Dussen wel eens een borreltje drin ken, maar spr. zegt dat ze toch niet steeds dronken over de straat loopen. Spr. vindt het heel mooi, dat-er aan drankbestrijding gedaan wordt, maar van misbruik is hier geen sprake. Spr. brengt het voorstel van den heer Leeggangers echter in stemming, het geen met 6 tegen 5 stemmen verwor pen wordt. De heer van Eeten deelt in een schrijven aan het gemeentebestuur me de dat hij bedankt heeft als voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. Wordt voor kennisgeving aangeno men. De Christelijke Landbouwschool te Andel vraagt een subsidie van 5.— voor elke leerling die uit de gemeente Dussen. bovengenoemde school be zoekt. Dit zijn er een drietal. B. en W. stellen voor de gevraagde subsidie te verleenen. Wordt goedgekeurd. Tot slot wordt voor kennisgeving aangenomen proces verbaal van kasop- neming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat boeken en beschei den in orde zijn bevonden. Z.h.st. wordt vastgesteld de veror dening regelende het beroep, als be doeld in de artt. 13, 15, 17 en 18 van het reglement Auto-vervoer personen. Deze verordening regelt het beroep bij den raad van Taxi- en Autobus-ver huurders, die een afwijzende beslissing krijgen, op een mogelijk verzoek, door hen tot B. en W. gericht, om in Dus sen een taxi- of autobus-verhuurinrich- ting te exploiteeren. Gemeente-begrooting 1938. Aangeboden wordt de gemeente-be grooting 1938, die in handen wordt ge steld van een commissie van onder zoek. De gemeente-rekening 1936 wordt voorloopig vastgesteld als volgt: Gewone Dienst: Inkomsten 129.297.46, Uitg aven 128.674.13, resteert een batiq slot van 623.33. De kapitaaldienst vermeldt aan in komsten 26.039.34 en aan uitgaven 23.449.38, batig saldo 2589.96. Eveneens wordt voorloopig vastge steld de rekening 1937 van het Burger lijk Armbestuur met aan inkomsten 5227.10 en uitgaven 5591.09, na- deelig saldo 363.99. Voldaan wordt aan het verzoek van Ged. Staten, door het rente-type van de geldleening waartoe in de vorige vergadering besloten was, na 15 jaar te brengen op 4 De Mij. „Noord-Bra- band te Waalwijk, waar die leening gesloten was, kan daarmede accoord gaan. Burgerlijk Armbestuur. De commissie, die een reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur wil doorvoeren, doet den gemeenteraad de volgende voorstellen: Te bepalen dat na een jaar één be stuurslid aftreedt, na twee jaar twee en na drie jaar weer één, zoodat het ge heele bestuur na drie jaren is afgetre den. Goedgekeurd. Voorts heeft de commissie de volgen de voordracht opgemaakt voor een eventueel bestuur: Braun en v. Dalen: P. de Wit en v. Honsewijk; A. v. Vught en D. de Graaf; A. v. Mierlo en v. Schijndel: B. Koekkoek en C. Vark. In plaats van de vierde voordracht, A. v. Mierlo-v. Schijndel, komen op voorstel van B. en W. A. Snijders en A. v. Mierlo. De Voorzitter zegt dat men tevens van plan is het geld voortaan in loon zakjes uit te reiken. De heer v. Rijswijk stelt voor het presentiegeld voor de leden van het Burgerlijk Armbestuur af te schaffen. De Voorzitter zegt dat dit plan van het Armbestuur zelf moet uitgaan en dat het Armbestuur dit bij B. en W. moet voorstellen. De heer v. Dalen had liever gezien dat er met bonnen zou gewerkt wor den inplaats van geld, terwijl deze bonnen dan alleen in de gemeente kon den worden besteed. De Voorzitter zegt dat men daar over hier moeilijk kan besluiten, daar het Armbestuur een zelfstandig lichaam is. Men moet deze kwestie dus aan het Armbestuur overlaten. Hierna werd overgegaan tot stem ming, die het volgende resultaat had: I. v. Dalen (3), Braun (7), A. v. Veldhoven (1); II. P. de Wit (9), v. Honsewijk (1), A. v. Veldhoven (1); III. A. A. v. Vught (8), D. de Graaf (2), H. Pellinkaan (1); IV. A. Snijders (8), A. v. Mierlo (3); V. B. Koekkoek (4), C. v. Vark (6), J. Raams (1). Benoemd zijn dus de heeren Braun, P. de Wit, A. van Vught, A. Snij ders en C. v. Vark. Tot slot van de vergadering deelt de Voorzitter dan nog mede dat de ge meente-architect een plan heeft ge maakt voor bebouwing van de Molen kade. B. en W. doen nu het voorstel dien grond voor bouwlustigen a 1,per M2 beschikbaar te stellen. Dit voorstel wordt z.h.st. goedge keurd. Hierna sluiting. Drie Nederlandsche paters ver moord in China. Bij den Nederlandschen Provin ciaal van de Orde der Lazaristen van het Moederhuis te Parijs is olfi. cieel mededeeling ontvangen, dat niet alleen de Nederlandsche bis schop mgr. Schraven het leven in China gelaten heeft, doch dat nog vijf of zes andere paters-missiona- rissen en twee broeders missiona rissen en een leek door een roover- hende ontvoerd en gedood zijn. Onder hen bevinden zich, behaive mgr. Schraven, nog de Nederland, sche paters G. Wouters uit Breda en de broeder A. Geerts uit Ouden bosch. Op 8 October 's morgens werd de stad Chenting-foe door de Japanners ingenomen en bezet. Op den avond van dienzelfden dag werd de resi dentie der Lazaristen aldaar plot seling door «soldaten» overvallen. Zij grepen eerst de twee Fransche confraters Lucien Lharny overste van Jen missiepost en Eugène Ber. trand, die zich beiden aan den ingang bevonden. Daarna drongen zij de eetzaal binnen, waar juist mgr. Schraven en de communiteit het avondmaal gebrui ten. Mgr. Schraven werd aanstonds geblinddoekt, men deed hem een toi-w aan den hals en zoo werd hij met de andere Europeanen onder de aanwezigen geboeid weggevoerd en later werden allen opgehangen. Het schijnt een rooversbende ge weest te zijn, die een veete hadden tegen den missiepost 1 Teraardebestelling van Mgr. van Son. Maandagmorgen is het stoffelijk overschot van Mgr C. A. van Son, oud-deken van Nijmegen op plech tige wijze ter aarde besteld. Door den bisschop van 's Hertogenbosch, Mgr. A. F. Diepen werd in de St. Augustinuskerk een plechtige H. Mis van Requiem opgediagen met assistentie van de kanunnikken mgr. Brekelmans en mgr. Hermus. Mgr. A. Sweens hield na de plech tige H. Mis een treffende lijkred Inbraak te Bussum Dezer dagen heeft een brutale inbraak plaats gehad in het papier- bedrijf van de firma Van M. te Bussum, welk bedrijf gevestigd is op het landgoed Walden. De dief heeft zich door het forceeren van een achterdeur toegang weten te verschaffen tot de kantoren, waar hij uit een der laden den sleutel van de brandkast wegnam. Hier mede heeft hij deze geopend cn een geldkistje medegenomen, waarin r o/!r* .een bedrag van ongeveer f 300 bevond. Daar de inbreker nogal goed met den toestand ter plaatse op de hoogte bleek te zijn, heeft de politie een onderzoek ingesteld bij oud- employé's der firma, doch zonder resultaat. Inbrekers te Tilburg aan 't werk. Tilburg is de laatste nach-en wederom het operatieterrein geweest van inbrekers, die zich bij twee gelegenheden meester wisten te maken van een geldkistje, hetgeen hen in totaal f370 opleverde. Bij de familie W. B J. in de Zuidoosterstraat verschaften zij zich door inklimming toegang tot een slaapkamer. Uit een geldkistje, dat in een der nachtkastjes was ge borgen, werd een bedrag van f200 gestolen. Verder kwam de heer G. P. J Coomans, leeraar aan het Lyceum alhier, die in pension is bi] de familie H. op den Nieuwen Bosschenw-g alhier, tof de onaan gename ontdekking, dat dieven een I i 1 v,~,r,..etnT rnr nnnpni;iii(iM ur rvi-

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2