Plaatselijke Berichten f2 AKKERTJES VERVOLG NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Woensdag 24 November 1937. No. 94. De Echo van het Zuiden Tweede Blad DRUNEN. Voor onze meest behoeftigen! Oproep van „Waalwijks Belang". Sinds tientallen van jaren is het de goede gewoonte van Waalwijks Belang eene collecte te houden om de meest behoeftigen onder onze ingezetenen tegen St. Nicolaas te verrassen met eene bijzondere gave, die zeer op prijs wordt ge steld. Ook dit jaar zal W. B. deze mooie traditie voortzetten. En nu weten we wel dat er veel gecollecteerd en gevraagd wordt en de toestanden voor zeer velen slecht zijn, maar toch kan er nog wel iets gegeven worden voor dit doel. Laat degenen die nog 't geluk hebben te kunnen geven, zulks in ruime mate doen, de anderen misschien wat minder, maar ieder geve wat voor het sympathieke doel waarmede telken jaren een 100-tal huisgezinnen en meer vooral in deze koude dagen blijgemaakt worden. Zendt de dames die dezer dagen bij U komen, niet zonder een gave, groot of klein weg. Waalwijkers, toont opnieuw uw goed hart voor de meest behoef tige evenmenschen en hunne dik wijls groote gezinnen. Het Bestuur van »Waalwijas Belang«. ■piimpiij.ii»! Verlichting Christelijke School. Door het Bestuur der Christelijke School wordt gevraagd gelden oe- schikbaar te stellen kiacbteus arti kel 72 der Lager-ündeiwijswet 1020 voor vervaiiging der bestaande gasverlichting uoor electrisch licut. Naar aanleiding daarvan hebben wij den Directeur der Gemeentelijke Lichtbedrijven opgedragen een on derzoek in te stellen naar de in die school thans aanwezige verlichting. Deze komt blijkens zijn aan ons uitgebracht rapport lot de conclusie, dat de bestaande verlichting onvol doende is. Hierin is verbetering te brengen door uitbreiding en mo derniseering der gasverlichting ofwel door vervanging dier verlichting door electrisch licht. De kosten daarvan worden door den Directeur begroot op resp. f 172,en f 292,— Hiervoor ziju zoodanige plannen opgezet, dat de verlichting absoluut voldoende is te achten en bij toepassing van beide soorten licht gelijk verlich tingsresultaat wordt verkregen. Bij deze gelijke verlichtiugsresultaten worden evenwel de verlichtings- kosten geraamd op resp. 8 en 10 cent per lokaal per uur. Wij stellen U daarom voor mede. werking te verleenen voor uitbrei ding en moderniseering der bestaan de yasverlichtings-instailatie, daar naar onze meening onder deze omstandigheden door aanleg van electrisch licht de normale eischen aan lager ouderwijs te stellen zouden worden overschreden, nu de ver beterde gasverlichting bij lagere exploitatiekosten hetzelfde resultaat zal opleveren. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, Plaatselijke Commissie van den Bijz. Vrijw. Landstsrm. De afdeeling Waalwijk heeft een Plaatselijke Landstorm-commissie ingesteld, waarin zich de navol gende heeren bereid verklaard heb ben, zitting te nemen: E. C. J. Moonen, Burgemeester, voorzitter. F. C. Smolders, secretaris. Leden H. de Hoop, Cl. Raming, Jan Tielen, Jud. Timmermans Phzn., Ger. Verwiel, Jan Wiesman. De installatie dezer commissie zal plaats hebben op Donderdag 16 December in Musis Sacrum, in welke bijeenkomst de film JeMain- tendrai zal worden gedraaid en de uitreiking van 't vaandel zal plaats hebben. Padvinderij. L.l. Maandag wapperde bij eenige inwoners onzer gemeente, betrokken bij de padvinders-bewe. ging, de nationale driekleur, ter gelegenheid van de plechtige in stallatie van Prins Bernhard als koninklijk Commissaris bij de Ned. Padvinders-beweging, die dien dag in den Haag plaats had. Werkloozen zorg. Jeugdige werkloozen van 17 tot 25 jaar die deel wenschen te nemen aan het Werkkamp der Centrale voor Werkloozenzorg 't Putven te Chaam kunnen zich melden bij den heer J. A. Mandemakers Grootestr. 95b Waalwijk, Secr. Comité Centrale voor Werkloozenzorg te Waalwijk. Slotvergadering Gouden Bruiloft. In caie A. v. u. Pluijm had Maan dagavond de slotvergadering plaats van de buurtgenoten betrokken bij het gouden huwelijksfeest van het echtpaar v. Deilt v. d. Gouw. Ecu batig saldo gaf de aanwezigen allen recht op enkele consumpties, waardoor er aanstonds de goede stemming inkwam. Op üe zijn eigen wijze sprak de heer v. Gent woorden van dank tot alle buui tgenooten die hebben medegeweiki om deze gouden brui- lolt zoo voortrellelijk te hoen slagen. De heer P. Pot Uracht namens de buurt dank voor het veie werk door het comité verricht, speciaal aan den voorzitter, uen heer v. Gent. Hierna werd er weer voorgedragen en gezongen dat het een lust was en nog langen tijd bleef men zoo- aoenue gezellig bijeen. Er werden op deze vergadering nog plannen geopperd om eene buurtveieeniging op te ricbten van de Mr. v. Gooinsiraat tot aan de Haven, in navolging van de sleden. De mogelijkheid hiervan zal nog nader onder het oog worden gezien. ,,De Twee Moeders". De leden van het patronaat »St. Cecilia«, te v.m. Besoijen, hebben Zondagavond in het patrouaatsge- bouw, aldaar een welgeslaagde uit voering gegeven van het Mariaspel »De Twee Moeders«. Het patronaatsgebouw was geheel bezet toen de Zeereerw. Heer Pas toor Kemps de bijeenkomst opende met den Christ. Groet en de aan dacht van de aanwezigen vroeg voor het op te voeren stuk. Het moet gezegd worden dat de meisjes op voortreffelijke wijze hebben geacteerd, vooral de uit beelding van Maria dwong ieders bewondering af. Een welverdiend applaus bewees dan ook wel voldoende dat de aanwezigen van harte hebben ge noten. In zijn slotwoord bracht de Zeer eerw. Heer Pastoor Kemps dan ook dank op de eerste plaats aan de leden van het patronaat, doch te. vens aan de Eerw. Zusters en aan Mej. M. Verwiel, die zich zooveel moeite gegeven hebben, om dezen avond zoo voortreffelijk te doen slagen. bpr. bracht echter ook dank aan den ontwerper der décors, den heer Chr. Klerkx Jr. en aan den heer N. Kroot, die zich bij het aanklee- den der tooneelen en verandering daarvan verdienstelijk maakte. De leden van »St. Cecilia« en tevens het bestuur kunnen met voldoening op dezen avond terug, zien. Maandag was dejaarlijksche feest dag voor de leden van »St. Cecilia«. Des morgens werd om halfzeven een H. Mis opgedragen, waarbij alle leden communiceerden. Des avonds kwam men onderling gezellig in het patronaatsgebouw bijeen, alwaar een souper werd aangeboden. De avond werd verder aangenaam doorgebracht met zang en voor dracht. Een gelukkige trekking Bij de in de vorige week gehou den trekking der groote loterij van den Franschen Staat, vielen onder 't agentschap van den heer Jos. Hamburg alhier, een prijs van frs. 50.000 en 4 van frs. 500. Postavond. Het Postavond comité heeft het sympathieke idee gehad, een gift af te zonderen voor de T.B.C.-com missie in onze gemeente, wat dank baar is aanvaard. N.V. Schoenfabriek v/h.A. Pulles van Gerwen en Co. Volgens bijvoegsel no. 1627 tot de Ned. Siscrt. no. 225 is opgericht de N.V. Schoenfabriek v/h. A, Pulles van Gerwen en Co, te Waalwijk. Oprichters zijn de heeren: A Melk. man, Abr. Presburg, Jos. Presburg, H. Swaab, kooplieden te Amsterdam, handelende ten deze als de eenige directeuren der te Amsterdam ge vestigde N.V. Presburg t A.W. Pulles, F. A. J. Pulles, J. C. J. Pulles, schoenfabrikanten te Waalwijken eenige vennooten der vennoot schap onder de firma: »A. Pulles van Gerwen en Co.» te Waalwijk, het doel der vennootschap is het voortzetten der zaken, v/h, gedreven onder de firma A. Pulles van Gerwen en Co. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f 100.000: het is verdeeld in aandeelen, elk groot f500. De aandeelen zijn verdeeld in 2 series, genaamd serie A en serie B. Elke serie bevat 100 aandeelen. Hiervan zijn geplaatst van de serie A 60 aandeelen en van de serie B 60 aandeelen Alle aandeelen zijn volgestort. Bij de oprichiting der vennoot schap is in het maatschppelijk ka pitaal deelgenomen door mede oprichtster de N.V. Presburg voor 60 aandeelen, waarvoor aan deze zijn uitgereikt 60 aandeelen der serie Adoor de heeren Pulles, mede oprichters onder B genoemd, te zamen voor 60 aandeelen, waarvan ieder voor 20 aandeelen, waarvoor aan ieder van hen zijn uitgereikt 20 aandeelen der serie B. Tot directeuren worden benoemd de heeren a. F. A. J. Pulles; b. J. C. J. Pulles, tot gedelegeerde de heer J. Presburg, en tot commissarissen de heeren A. W. Pulles en H. Melk man. Auto-ongevallen. Toen de landbouwer IJ. met z'n wagen en kar een stilstaande wagen in de Grootestraat passeerde, kwam de auto van den heer C. uit's Bosch hem achteropgereden. Inplaatsvan achter den wagen te rijden, wilde de automobilist nog langs de beide wagens passeeren, wat een onmo gelijkheid bleek. Hij kwam met een spatbord tegen den domp van 't wagenwiel: dat spatbord scheurde geheel vaneen, wat maar gelukkig was, daar anders 't gespan met voerman en al zeker met den grond zouden hebben kennis gemaakt. Alles liep dus gelukkig nogal goed af; de heer C. kreeg van den hoofd agent Kuypers, die ter plaatse was, een proces-verbaal, wegens 't in gevaar brengen van 't verkeer. Toen de heer S. in v.m. Baard wijk de straat overstak, zonder voldoende richting aan te geven, werd hij door den auto van den heer v. E, uit Deunen aangereden. Hij kwam te vallen en kreeg eenige verwondingen aan hoofd en beenen. THEATER MUSIS SACRUM. „Blonde Greet". Op Woensdag 24 November, dus hedenavond, zal het Groot Neder- landsch Volkstooneel slechts één voorstelling geven van het succes stuk »Blonde Greets, waarmede het Gr. Ned. Volkstooneel een ware triomftocht door Nederland maakt. Alleen in Amsterdam werden reeds meer dan 200 opvoeringen van dit stuk gegeven. Medewerkenden zijn alle eerste krachten van de Plantage en Hollandsche Schouwburg uit Amsterdam. De Hoofdrollen worden vertolkt door Willem Goosens en Greta v d. Knaap. De Nederlandsche pers was unaniem vol lof. Waalwijk wacht dus vanavond in Theater Musis Sacrum een zéér bijzondere tooneelavond. Des middags zal tevens door het Gr. Ned. Volkstooneel een groot Familie- en Kindermatinée worden gegeven van het bekende sprookje »Hans en Grietje«. Alle kinderen zullen medeleven wanneer Hans en Grietje in het groote bosch dwalen en zij de booze Heks in haar eigen oven zullen verbranden. Als bijzondere attractie zal St. NicoJaas dit groote kinderfeest bij wonen en Zijne Doorluchtige Hoog waardigheid zal zorgen, dat de kin deren een attractievolle middag zullen hebben. Noord-Brabant als millionnaire. Derde provincie met meer dan een millioen inwoners. Dat in Nederland 'n provincie millionnair wordt door het getal harer inwoners, is voorzeker een bijzondere gebeurtenis, waarop de openbare aandacht wel eens mag worden gevestigd. Volgens het Maandschrift van 't Centraal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenhage had Noord-Brabant op 1 September 1.1. reeds 998,478 inwoners en werden aldaar indien maand levend geboren 2170 kin deren, terwijl er 586 personen overleden. Bij een gelijk aantal verande ringen van woonplaats door vesti ging in en vertrek uil de provincie, zou Noord-Brabant reeds op het einde van September tot zijn eerste millioen inwoners gekomen zijn, want dan zelfs al met 62 personen zou overschreden zijn. Thans is dat getal zeker reeds meer dan bereikt. En met deze heugelijke gebeurtenis mogen de bestuurders en de bewoners van deze provincie wel worden geluk- gewenscht. Dank zij zijn gunstige geboortecijfers heeft Noord Brabant jaarlijks een beduidende toeneming van inwoners gehad. M. Duivensport-tentoonstellingen. Nu het tentoonstellingseizoen weder om is aangebroken, heeft de heer C. Wit. lox, Waalwfjk, wederom zyne eerste suc cessen behaald op de ieder jaar terug komende grootste Postduivententoon- sellingen vanDe Nederlandsche Ten- toonstelling-Club, De Postduif te Rotter dam. Deze werd gehouden van 18 tot en met 20 November in de ruime zalen van het Algemeen Ver'kooplokaal te Rotter dam. De meest bekende kweekers zijn daar steeds present. De heer Witlox zond in, 23 duiven. 21 Stuks werden hiervan bekroond n.l.: 10 eerste pryzen, 4 tweede prijzen, 2 vierde prijzen, 3 Zeer Eervolle vermel dingen en 2 Eervolle vermeldingen.. Rovcndien werden deze nog bekroond Voorwaar een pracht-succes. met elf extra Eere-prijzen. KATH. ARBEIDERS VROUWEN ORGANISATIE. Maandagavond werd in de groote zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging, een welgeslaagde filmavond gegeven, voor de leden van Kath. Arb. Vrou wen Organisatie. Deze pas opgerichte vereeniging mag zich op een gezonde activiteit be roemen en ook Maandagavond was de opkomst weer zeer goed te noemen. Nadat mej. Reijntjens, de' bijeen komst met den Christ, groet geopend had, heette zij de aanwezigen hartelijk welkom. Zij wees op de belangrijke plaats die de zuivelproducten bij een gezonde voeding innemen en spoorde de aanwezigen aan, om zooveel moge lijk van deze gezonde voeding gebruik te maken. Hierna werd de propaganda zuivel- film vertoond, uitgaande van het Zui- velbureau uit Den Haag, en speciaal bestemd voor de Propaganda afdee ling West Brabant. Deze film toonde aanschouwelijk de uitwerking van een glas melk op de werklust van arbeidsters en arbeiders in alle mogelijke branches. Een aardig amusementsfilmpje over hetzelfde onderwerp was het slot. Dezelfde film werd ook Dinsdag avond vertoond voor de leden van de K.J.V. in het K.J.V.-huis. WAARSCHUWINGEN. De Hoofd-Commissaris van Politie te Amsterdam ontraadt het aangaan van relaties met de firma Wilhelm Brigola te Portschach am See (Oos tenrijk), welke per advertentie in Ne derlandsche dagbladen vertegenwoor digers voor den verkoop van het rei nigingsmiddel „Brigol" vraagt. De Hoofd-Commissaris van politie te Amsterdam geeft bezitters van tui nen in overweging, niet in te gaan op aanbiedingen van Albertus Wilhelmus Johannes Ikelaar, geb. te Amsterdam 3 November 1893, kweeker, wonende van Beuningenplein 18 III, en Andrie<* Ledoe, geb. te Amsterdam 24 April 1897, wonende te Katestraat 45 II, beiden te Amsterdam, om, door mid del van bespuitingen, planten en hoo rnen tegen ziekte te behandelen. Ge bleken is, dat bij behandeling ondeug delijke middelen worden gebruikt en de bespuitingen derhalve geen nut kunnen hebben. De Burgemeester van Zwijndrecht maakt bekend, dat bij hem herhaalde lijk klachten binnenkomen over de photografen W. Huisman en P. Stam, aldaar. Deze photografen maken er' hun beroep van personen en huizen te photografeeren tegen vooruitbetaling en tegen belofte, dat de levering plaats heeft op korten termijn. Aan deze be lofte houden zij zich niet en heeft veelal aflevering plaats nadat de po litie er op aandringt. In vele gevallen werd eerst na herhaald schrijven het gestorte bedrag terugbetaald. Het is gewenscht dat het bedrag der bestel de photo's niet hij vooruitbetaling wordt voldaan. De Commissaris van Politie van den just, dienst B te 's-Gravenhage geeft eenieder in ernstige overweging in 't algemeen de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht te nemen bij het deelnemen in zg. speculatiekassen, ook wel syndicaten of beursclubs ge noemd. De exploitanten der animeer- banken, die deze kassen vormen, trachten meestal het publiek door schoon klinkende beursberichten over te halen tot deelneming, om daarna voor gemeenschappelijke rekening speculatieve beurstransacties te doen, die in den regel door de exploitanten, Nu komen de rheumatische pijnen en dergelijke kwaaltjes, die het gevolg zijn van kou en vochtigheid. Neem daarvoor "AKKERTJES", die snel en zeker Uw rheumatische pij nen, Uw spierpijn of spit in den rug zullen verdrijven, maar bovendien ook de oorzaak daarvan wegnemen. Nederlandsch Ongeëvenaard bij gevalle kou t Product Griep, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hooldpijn, enz. Per 12 st. 52 cl. Zakdoosje 20 cl. AKKER.CACHETS zonder vooraf overleg te plegen met de deelnemers, geheel zelfstandig ge daan worden. Veelal ontbreekt prac- tisch voldoende controle. Het is voor gekomen, dat aan deelnemers zooge naamd winst werd uitgekeerd, welk geldsbedrag later van hun eigen stor ting afkomstig bleek te zijn, terwijl na eenigen tijd door z.g. ongelukkige heurs-speculaties zij tot de gedupeer den bleken te behooren. De huidige lage koersen der fondsen hebben eeni ge exploitanten van speculatiekassen aanleiding gegeven 't publiek te over- stroomen met op die kassen betrek king hebbende cirsulaires, waarin bij aankoop van effecten bedangrijkc koerswinsten in uitzicht worden ge steld. i» itst- jjü -m wt (Zie Vervolg Provinciaal Nieuws Derde Blad). Collecteeren zonder vergunning. Collecteeren is geen nieuwtje meer Dat men daar n vergum ing van het gemeentebestuur voor moet hebben schijrt echter toch nog niet overal bekend te zijn. Zoo werd ook in de loop dei- vorige week gecollecteerd met een inteekenlijst, welke niet voorzien was van de vereischte goedkeuring. 't Collecteeren werd echter on- middelijk stopgezet toen 't geval bekend werd bij de bevoegde instantie. St. Cecilia. Heden viert het parochiaal Zang koor haar jaarfeest in Hotel Vissers en of 't gezellig zal zijn. Oranje-comité Zaterdagavond kwam het Oranje- comité in algemeene vergadering bijeen onder presideum van Notaris Schreurs. De plannen voor de viering der a.s. B1 ijde Gebeurtenis« in het vorstelijk huis werden besproken. De kindertractaties, dorpsver siering e.a. zullen de hoofdzaken der viering zijn. Een en ander zal nog nader worden uitgewerkt. Ontslagname In verband met zijn vertrek naar Princenhage heeft den heer A. van Drongelen ontslag genomen als voorzitter van den Bond van Huis. eigenaren, alhier. ELSHOUT Een liedertafel De R.K. W.V. heeft succes met haar plannen tot oprichting van een liedertafel. Een groot aantal liefhebbers meldden zich aan en bereids werden eenige repetities gehouden. Moge de zang in Elshout weer gaan bloeien. Middenstandscursus. Bij gebrek aan een goed functio. necrende midden stands vereeniging ter plaatse, kunnen door baar geen cursussen worden georganiseerd voor opleiding tot 't Middenstands- handelsdiploma. Door de onder wijzers Piet Jansen alhier en Jan van Drunen zal hierin worden voorzien, daar zij het initiatief genomen hebben deze cursussen ter dezer plaatse te organiseeren. AKKER Volgens recept van Apotheker Dumont

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5