een dubbeltje u HEUSDEN. SPRANG—GAPELLE. KAATSHEUVEL. NIEUWKUIJK. GEERTRUIDENBERG. IN DIT BLAD? IN DIT BLAD I Zondag jl. werd in het Patronaats gebouw, alhier, door de Tooneel- vereeniging «Kunst en Vermaak», haar eerste win teruitvoering gegeven De Weleerw. Heer Kapelaan, re gisseur der vereem'ging, heette de talrijk opgekomenen een harielijk welkom en hoopte, dat zij een gezellige en genotvolle avond zouden hebben. Allereerst werd hierna opgevoerd »De Schurkenstreken van Seapin« van Molière. Alhoewel dit stuk niet tot de gemakkelijkste behoort, mo gen we zeggen dal de tooneelislen het er keurig hebben afgebracht. We willen daarom geen uitzonde ringen maken, want elke rol was op z'n plaats en goed ingestudeerd en afgewet kt. Heen wonder, dat het publiek de tooneelislen een hartelijk applaus toebiaclit. Vervolgens werd nog opgevoerd het kluchtspel in een bedrijf »Jo- crisse de .ondelii g» Elke rol weid goed vertolkt, zoodal dan ook de lachspieren nu en dan danig in beweging werden gebracht. Na atloop dankte de Edelachtb. Heer Burgemeester W. J. N Wijs »Kunst en Vermaak* voor het goede, aangename en vlotte spel, hetwelk zij dezen avond ten beste gaf. «Kunst en Vermaak* vervolgde spreker, heeft heden weer getoond, dat zij er inag zijn. Aangezien dit de laatste maal is, dat spreker de uil voelingen van «Kunst en Ver maak« zal kunnen bijwonen, hoopte hij, dat de vereeniging steeds in groei en bloei zou blij ven toenemen. Een woord van dank bracht spre ker nog aan de pianisten. De Weleerw. Heer Kapelaan dankte de Burgemeester voor diens gesproken woorden en het publiek voor de belangstelling en hoople. dat bij een volgende gelegenheid de opkomst nog grooier zou zijn. Alhier werd een wedstrijd ge speeld door den Noordbr.dambond le klasse tusschen V.D. en de Bossche damclub. De uitslag was als volgt: V. D. Bossche damclub A de Graag Simplicolas afgebr. B. Klerks— J. Peperkamp 2—0 Ger. Jonker Dammer 0—2 C. Bux_A. Ascberl 2—0 F. v Mü ister-J. W. Roeffen afgebr. J. Timmermans P. Peperkamp 2 0 C Schaap Schijf 1 1 J. Andnesse—J. v. d. Braak 2 0 H. Heuveling B E. Spiers 0—2 G. Jonker H. J. v. Kempen afgebr. Voorioopige uiislag 9 -5 voor V.D. Naar wij vernemen zal het Dames-comité tot aanbieding van ge schenken aan moeders, die ongeveer gelijktijdig met H.K.H. Prinses Juliana een baby verwachten, a.s. Zaterdag 27 November voor dat doel een collecte doen houden. Het ligt in de bedoeling dat die moe ders in aanmerking zullen komen, die in dezelfde maand als H. K. H. Prinses Juliana verblijd worden met de geboor te van een zoon of dochter, dus indien b.v. de koninklijke telg geboren wordt in de maand Januari, ontvangen allen die in Januari moeder worden een ge schenk. De Burgemeester van Sprang- Capelle heeft met ingang van 1 No vember 1937 tot Hoofd van den Lucht beschermingsdienst benoemd de heer W. J. van Willigenburg alhier. SPRANG. J.l. Dinsdagmiddag werden op de Algemeene Begraafplaats alhier, on der zeer groote belangstelling, ter aar de besteld de stoffelijke omhulsels van wijlen mej. v. Baardwijk-de Bie en de heer Joh. Kruijf, die j.l. Donderdagmor gen beiden plotseling door den dood werden opgeroepen. Aan de groeve van wijlen mej. van Baardwijk-de Bie werd het woord ge voerd door Ds. W. Bousema. Het stoffelijk overschot van dhr. J. Kruijf werd grafwaarts gedragen door het personeel van de firma Oerlemans Zn., Bouwmaterialenhandel te Vrij- hoeve-Capelle, waarvan de overledene deel uitmaaktè, terwijl de lijkbaar o.a. werd gevolgd door zijn patroons en de leden der Geref. Mannenvereeniging alhier, waarvan de overledene lid was. Aan de groeve werd hier het woord gevoerd door Ds. B. A. van Lummel, terwijl de heer H. de Hoop, voorzitter der Geref. Mannenvereeniging sprak namens die vereeniging. Een der fami lieleden dankte voor de betoonde be langstelling. De belangstellenden verlieten zeer onder den indruk den doodenakker. De Geref. Mannenvereeniging al hier houdt a.s. Vrijdagavond half acht eene vergadering in de zaal van de Geref. Kerk. Door Ds. B. A. van Lum mel zal worden ingeleid: „De theologie van Karl Barth". In de j.l. Dinsdagavond gehouden vergadering van het bestuur van den Christel. Besturenbond Sprang-Capelle werd besloten in een adres aan den Raad der gemeente Sprang-Capelle te verzoeken een Commissie van Advies voor Werkverschaffingsaangelegenhe den in het leven te roepen. VRIJHOEVE-CAPELLE. Voor het Bazar-comité ten bate van het Fanfare-corps „Sirena" zijn de volgende giften ingekomen: van P. S. v. d. Sch., Heistraat: Etui met 6 lepeltjes, 2 boeken, 3 tulp glazen, 1 melkkannetje, 1 suikerstrooi er, 1 schilderij, 1 koperen bloemvaas; van J. B. te W., spatkleed, van W. te A. Sierkannetje, van G. te 's Gr. le peldoosje, van S. te 's Gr. bonbonstel, van W. te A. bloemvaasje, van H. G. te Vr. spatkleed, van mevr. den H.-O. te A. 1 keukenbusje, van mej. J. O. te Vr. 1 theemuts, van de dames D. N. Str. 1 kussen, 1 Boedhabeeldje, 1 inkt pot, 1 wandversiering, van G. F. K., Nieuwstr. 1 roomstel, van N. N. 1 pe per en zoutstel, van N.N. 8 schilderij tjes, van S. te W. 1 theelichtje, 1 schil derij, 1 bloempot, 1 rookstel; H. S., Heistraat 1 spiegeltje, 1 vaasje, 2 schil derijen, 1 theezeef met lekbakje, 1 zak lantaarn, 1 vulpen, 1 nikkelvaasje, 6 lepeltjes, 1 bonbonschaal, 1 biscuitpot; van C. v. P., Heistraat, 1 likeurstel, 1 vaas. Het 14-jarig zoontje van M. v. P. in de Heistraat, had Zaterdagavond te Waalwijk het ongeluk met zijn rij wiel tusschen de tramrails te geraken, zoodat hij kwam te vallen en een zijner beenen brak, zoodat opneming in het ziekenhuis te Waalwijk noodzakelijk bleek. In het gebouw voor Chr. Belan gen aan het Bruggetje wordt Donder dagavond 25 Nov. a.s. om half zeven eene vergadering gehouden van de Noord-Brabantsche Mij. v. Landbouw, om te komen tot oprichting van een af- deeling van Boerinnen en andere plat telandsvrouwen. Maandagavond kwam de Ring van Ned. Herv. Jong. Ver. op Geref. Grondslag 's-Capelle en Omstreken in de consistoriekamer te Capelle in le denvergadering bijeen onder leiding van den voorzitter Ds. J. R. Cuperus. Na de opening heette Z.E. in zijn ope ningswoord allen hartelijk welkom. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. Hierna werd een onderwerp ingeleid door den heer P. Schild van de Jong. Ver. te 's-Gravenmoer, over ,,'t Gebed", naar aanleiding van Math. 6. Op dit keurige onderwerp, hetwelk getuigde van een grondige studie volgde een goede be spreking. Hierna nam Ds. Cuperus af scheid als voorzitter van den ring. Z.E. dankte allen hartelijk voor de genoeg lijke samenwerking en wenschte allen op den arbeid in dit werk Gods onmis- baren zegen toe. De tweede voorzitter richtte woorden van dank aan 't adres van den voorzitter voor het vele werk steeds verricht aan den jeugdarbeid en sprak de hoop uit dat het Ds. Cuperus in zijn nieuwe woonplaats steeds naar wensch mag gaan, waarna den schei denden voorzitter toegezongen werd Ps. 121 4, welke hierna de vergade ring verliet. Wegens het vergevorderde uur werd het tweede onderwerp uitge steld en na nog enkele huishoudelijke zaken behandeld te hebben werd de vergadering op gebruikelijke wijze ge sloten. CAPELLE. Tot secretaris van de afd. Sprang- Capelle van den Bijz. Vrijw. Land storm is benoemd de heer W. Heijmans te Vrijhoeve-Capelle. De heer H. E. Klaren, assistent bij de Coöp. Stoomzuivelfabriek „De Toe komst" alhier, is benoemd tot Rijks- keuringsmeester bij het Zuivel-kwali- teitsbureau onder Rijkstoezicht te Am sterdam, met als standplaats Zutphen. In verband met zijn vertrek naar Doornspijk zal Ds. J. R. Cuperus a.s. Zondag des namiddags 2 uur in de Ned. Herv. Kerk zijn afscheidsrede uitspreken. Gedurende de predikants vacature zal het consulentschap wor den waargenomen door Ds. Oost te Raamsdonksveer. Bij de verkiezing van een ouder ling en diaken der Ned. Herv. ge meente a.d. Loonschendijk, wegens pe riodieke aftreding van de heeren H. A. van Achterberg en J. M. Bogers werd de heer H. A. v. Achterberg herkozen, terwijl in de plaats van den heer J. M. Bogers werd gekozen de heer J. A. Rij ken. V; De landbouwer v. d. W. vond een dezer dagen in zijn weiland een zijner schapen verdronken. Daar het dier niet verzekerd was, is dit voor den betreffende een heele schadepost. Derde Lustrum. De Eerste Loonopzandsche Politie- hondenvereeniging vierde Maandag in de zaal van dhr. Jan van Dun haar derde lustrum. In den namiddag werd een reünie gehouden van de leden en hunne da mes waarin het ontstaan en het ge beurde gedurende de 15 afgeloopen jaren in de gesprekken de revue pas seerden. 's Avonds werd een besloten bal gehouden waarop zeer veel burge rij aanwezig was. Het ging er hoogst gezellig en amu sant toe en met recht mocht de voor zitter van de vereeniging dhr. J. C. F. van Helsland en later ook de Edel achtb. heer Burgemeester Mallens die het geheele avondfeest met zijne tegen woordigheid vereerde in hunne toe spraak zeggen dat deze avond keurig demonstreerde dat tusschen burgerij en politie-ambtenaar een verhouding kan bestaan van intimiteit en samen leving die juist door zoo'n bijeen komst zoo prettig bevorderd wordt. De vereeniging mocht van verschil lende zijden felicitaties en huldeblij ken in ontvangst nemen. De voorzitter dankte in zijn slot woord allen hiervoor en tevens voor de prettige verhouding die tijdens het feest gebleken was. Verschillende andere sprekers voer den op dezen avond eveneens het woord. K. J. M. V. De Kath. Jonge Middenstands Ver eeniging heeft het initiatief genomen om te trachten aan de minderbedeelde kinderen een prettige St. Nicolaas te bezorgen. Voor dat doel zal Zondag een rondtocht gehouden worden door de plaats door den H. Man met zijn knechten vooraf gegaan door de har monie Apollo. De bedoeling van deze rondwandeling is een geldinzameling te houden, doch daarnaast speciaal te verzoeken om speelgoederen, die door het grooter worden der kinderen mo- geliik ongebruikt liggen. We mogen verwachten, dat menige huismoeder voor dit doel gaarne een opruiming houdt in de speelgoedkast. Polleke Prik. De schooltooneelclub van de Eerw. Broeders van Liefde die voor eenige weken met zeer veel succes de kinder operette Polleke Prik een twee-tal ma len opvoerden is uiïgenoodied om dit stuk te komen soelen in het Patronaat van de Parochiekerk aan den Breda- scheweg te Tilburg (Pastoor de Klijn) op Zondag 28 November. Werkloozen Triduum. ïn de parochiekerk van St. Joseph alhier wordt momenteel een werkloo zen Triduum gehouden, dat zoowel in de moreen als avondoefeningen enorme belangstelling trekt. De Eerw. Pater Camieün Henricus. de bekende redenaar uit Helmond wee.* ziin gehoor door ziin machtig woord on 'n wnze te boeien, dat geen oefe ning te lang kan duren. ST. JOACHIMSMOER. De collecte voor de behoeftige gezegende moeders bracht in ons gehucht van uitsluitend landbouwers de respectable som op van plm 30 gulden, wat in deze tijd van collecte's en bloemenverkoop veel mag genoemd worden. Zondag j.l. werd in het Patronaats- genouw door de Jonge Wacht haar eerste Winternitvoering gegeven. De belangstelling was maar matig le noemen. Desm'ettegeustaande is deze uitvoering schitterend geslaagd. Opgevoerd werk het tooneelspel «'t Schooiertje» en de blijspelen «Stagnatie in de dorpschool» en «Geest van Susante. De jongens kweten ieder voor zich zeer goed van hun taak en gaven onder leiding van M. Hornman goed spel. Ook de medewerkende humoristen C. van de Water en W. van Wijk wisten met hun repertoire de lachspieren in beweging te brengen; terwijl het «Happy hand» onder leiding van M. van Heivoort voor opiuislering zoagde. Op initiatief van de R K. Werk liedenvereeniging en de R.K, Boeren bond besloot men dit jaar het St. Nicolaasfeest op grootsche wijze te vieren en daarvoor een groote actie op touw te zetten. Zondag 28 Nov. a.s. hoopt St. Nicolaas met groot gevolg, vooraf gegaan door de harmonie «De Een dracht» een bezoek te brengen aan ons dorp voor het houden eener inzameling van allesoorten kleeding dekking, schoeisel enz. St. Nicolaas verzoekt allen mede te werken dit mooie werk te doen slagen. Door den architect A. G. Renniers te Geertruidenberg werd aanbesteed het bouwen van een landbouwschuur met woonhuis voor rekening van den heer van Woerden te Raamsdonksveer. Ingeschreven werd als volgt: Gebr. Naglé 11440,— J. de Beer 11315, P. van Suijlekom 11035, H. Zijlmans 11310, Firma Wed. A. J. du Pont 11269, M. Blom 10495,— Gebr. Oomen 9567, J. van Laarhoven 9285, H. Suijbroek 9492, C. Kersten 9116, Het werk werd gegund aan C. Kers ten te Raamsdonksveer. Voor het loodgieterswerk werd in geschreven Gos. A. Simonis, 517, Nico Simonis, 513, Ant. Broeders, 498, Gegund aan den laagsten inschrijver Ant. Broeders te Raamsdonksveer. Het schilderwerk werd onderhands opgedragen aan J. Koster te Raams donksveer. De aanbesteding had plaats on der uitsluitend georganiseerde aanne mers. -J De heer Baars, leeraar aan de Geertruidenbergsche Avondnijver heidsschool voor jongens, in het vak machineteekenen is benoemd tot leer aar in het werktuigkundig teekenen aan de ambachtschool te Leiden. Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer hoopt Zon dag a.s. des v.m. 9.30 en des n.m. 2 uur voor te gaan de heer Vroegindewei uit Middelharnis. - Tot beheerder van het R.K. Pa rochiehuis alhier is aangesteld de heer G. L. van Alphen, wonende in deze ge meente. Alhier werden een zekere van I. en K. beiden afkomstig uit Raams donksveer aangehouden als verdacht van diefstal van lood en koper ten na- deele van de Firma Spijer-Brothers. Reiden legden een bekentenis af waarna proces-verbaal volgde. Ook tegen den opkooper van T. uit Raams- donk werd proces-verbaal opgemaakt wegens heling van de gestolen goede ren. Naar wij vernemen ziin door den brandstichter R., die Vriidagmiddasr naar de strafgevangenis te Breda werd overgebracht ook nog een zestal dief stallen gepleegd. Dinsdagmiddag omstreeks half vier ontstond brand in de keuken van de woning van de Wed. A. C. J. Wiercx aan de Markt alhier doordat de vlam van een petroleumtoestel in een pot lijnolie sloeg welke op het stel was geplaatst. De vlammen laaiden al spoedig hoog op zoodat de zolder van de keuken al pauw in brand stond. Een ontzagge lijke rookmassa ontwikkelde zich. De gemeentebode P. C. Goossens begaf zich onmiddellijk in de keuken omdat zich aldaar ook een kindje in een wieg bevond en slaagde er in het kind te bevrijden. Ook de brandweer was spoedig onder leiding van burgemees ter Rianchi ter plaatse en wist door water op de vuurzee te werpen den brand spoedig te blusschen, zoodat verdere uitbreiding niet plaats vond. In welk blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit voerig als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, aanbestedingen, verkoopin- gen uit plaats en «treek, zooals ze voorkomen En dat alles voor in de week. ABONNEERT U THANS, SHORT STORY. INBREKERS. De vacantiemaand was weer aange broken en zooals telkenjare stond het fraaie heerenhuis van dokter Reggen weer Tn rep en roer. De meid was kof fers aan het pakken, de chauffeur deed eveneens, terwijl tuinman Kees zich met dezelfde bezigheid onledig hield. Een drietal kinderen verhoogden nog de luidruchtigheid. Mevrouw Reggen hield hier en daar een toeziend oog en deelde lakens uit. Dr. Reggen zelf be zocht nog eens de ergste patiënten, voor hij die voorloopig aan een dokter uit de naburige stad overgaf. Een flin ke vacantie met vrouw en kinderen had hij immers na een jaar van drukke praktijk wel verdiend.. Des middags om drie uur had de uittocht plaats van de familie, terwijl het personeel de bagage mee naar het station bracht, waarna ook zij voor veertien dagen vacantie zouden krij gen. „Hè, hè", zuchtte Kees de tuinman vergenoegd, „ik sta er goed op" en om zich op dezen heeten Augustusdag eerst eens wat te verkwikken, stapte hij café de „Druiventros" binnen en be-: stelde bij den puffenden dikken waard een lekker biertje. Hij maakte tevens een praatje met een tweetal aanwezigen, Taaie Koos en Scheele Gerrit, twee, zooals men dat noemt, zware jongens. Eerst had men het over het weer, maar waar het hart vol van is daar loopt de mond van over en Kees kreeg het over zijn va cantie en over die van de doktersfami lie. „Ja", zei hij, „reuze menschen hoor, die van Reggens, zij werken, wij wer ken; zij vacantie, wij vacantie." „Ah zoo, is de familie met vacantie?" informeerde zoo terloops Taaie Koos. „Ja, ja", zei Kees, „voor veertien da gen naar Zwitserland en het personeel daarom natuurlijk veertien dagen vrij af." „Een mooi werk", bromde Scheele Gerrit binnensmonds. Taaie Koos scheen in gedachten verzonken. Kees vertrok de twee kerels ble ven. „Als men geld heeft kan men er zoo nog wel eens een dagje tusschen uit knijpen, maar wij arme drommels...", zei de waard, die blijkbaar het geheele gesprek met Kees gehoord had. Koos en Gerrit dachten er, ieder voor zich, eveneens zoo over, maar zij zeiden niets meer en stapten na wat geld bij elkaar gescharreld en betaald te heb ben, eveneens op. Zij gingen ieder hun eigen weg. want zij woonden niet op dezelfde hoogte. Thuis gekomen zocht Koos naar beitels en sleutels, Gerrit even eens. Om twaalf uur vannacht ga ik het eens probeeren, geen mensch thuis, licht dat er wat te snappen valt, zei Koos; en Gerrit dacht wonderwel het zelfde, maar deze was van plan om één uur te gaan De avond was gevallen, de stille zo mernacht bracht rust over het stadje. Geen rust echter in de woningen van Gerrit en Koos, die voor een nachte lijken speurtocht hun laatste toebereid selen maakten. De klok sloeg twaalf uur en geruisch- loos werd achter het huis van Dr. Reg gen een keukenraam ingeduwd. Een lenige gestalte wrong zich naar binnen en begon onder het licht van een zak lantaarn een onderzoek in te stellen of er zaken aanwezig waren die inbrekers gewoonlijk plegen mee te nemen. Eerst de slaapkamers aan een grondig onder zoek onderworpen en langzaam vulde zich een groote zak met voorwerpen van allerlei aard. Toen begaf hij zich naar beneden, om daar een onderzoek naar de meest waardevolle voorwerpen te gaan instellen. Tegelijkertijd morrelde er iemand aan het slot van de voordeur, deze ging zachtjes open en een duistere gedaante trad de hal binnen en zorgvuldig werd de deur weer gesloten. Wat een schrik voor den nieuwen inbreker, toen hij in het schijnsel van 'n zaklantaarn plotseling boven aan de trap een gedaante zag verschijnen, Ijlings ging de deur weer open en met een luiden slag viel zij weer dicht ach ter den nieuwen indringer, die 't ha zenpad koos. De gedaante boven aan de trap schrok hevig van den slag die de voor deur gaf en ook spoedig was deze ver dwenen. „Wel verd....", dacht Scheele Ger rit, toen hij zich weer veilig waande, „ik dacht dat er niemand thuis was". „Wel verd....", zei Taaie Koos, toen hij na een flinke ren de deur van zijn woning weer bereikt had, „wie komt er nu zoo gauw van vacantie terug. Daar was ik bijna gesnapt!" D. I I I \J KJ vAftfcwmnliinnri iiii i m.-™ m tv.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6