Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. een dubbeltje VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS, VIJFDE BLAD Discussies over de verlichting der Nut's U.L.O. school en Chr, school te vm. Besoijen IN DIT BLAD? IN DIT BLAD I NUMMER 95. ZATERDAG 27 NOVEMBER 1937. 60c JAARGANG, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz; franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs. per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE* WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag ej Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. ooc. 3.? bsr i De raad dezer gemeente kwam gisterenavond in voltallige vergade ring bijeen. Voorzitter: Edelachtb. heer bur gemeester E. C. J. Moonen. Secretaris: de heer J. J. van Mierlo De notulen der vergadering van 29 October en 22 November 1.1. werden ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van den Directeur der Rijksvak school alhier. Verslag over 193G. b. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten. 's-Gra- venhage. Proces-verbaal van kapneming bij den ontvanger, gehouden 9 Nov. 1937. c. Van de Gedeputeerde Staten. Afschriftbesluit, houdende goedkeuring der besluiten van de raden der gemeenten Beers, Engelen, Escharen en Gassel inzake toetreding tot het streek plan voor Oostelijk Noordbra bant. Goedkeuring raadsbesluiten van 1 October 1937 tot wijziging der begrooting 1937. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 October 1937 tot aankoop van e,en strook grond aan de Putstraat van A. A. van Berkel. Bovenstaande ingekomen stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Nota van aanmerking op het raadsbesluit van 29 October 1937 tot het aangaan eener re kening-courant-overeenkomst met de N.V. Rotterdamsche Bankvereeniging. De Voorzit'.er zegt dat, zooals de heeren wellicht reeds gezien hebben, Ged. Staten de maximum rente van 4 pCt te hoog vinden. Zij stellen voor dit bedrag terug te brengen tot 33/4 pCt. De N.V. R'damsche Bankver. kon zich met dit voorstel vereenigen. Wordt goedgekeurd. Beslissing inzake het door den geneeskundigen inspecteur der volksgezondheid ingediende be zwaarschrift tegen de bij raads besluit van 29 Januari 1937 vastgestelde verordening, rege lende de verloskundige armen verzorging, tevens instructie voor de vroedvrouw, belast met de armenpraktijk. De Voorzitter zegt dat dit de veelomstreden kwestie is of de vroedvrouw bij huwelijk moet worden ontslagen. De raad is in deze een bevestigende meening toegedaan. De inspecteur vindt het evenwel beter om de vroedvrouw bij huwelijk te handhaven, omdat zij de praktijk waarschijnlijk toch zal blijven uit oefenen, hetgeen voor de gemeente weer een hoogere subsidie zal mee brengen. Ged. Staten hebben nu gedeeltelijk den raad in het gelijk gesteld en wtl iD zooverre, üal üe pensioengerechtigde leellijU jaar zal zijn, waar ook de inspecteur tegen was. De inspecteur heelt in zooverre gelijk gekregen, dat bij huwelijk geen ontslag zal plaats hebben. De heer v. d. Waerden meent in de betreffende stukken gelezen te hebben, dat de mogelijkheid open staat tegen de beslissing van Ged. Staten mondeling in verzet te komen. De voorzitter zegt dat de raad bij de0kroon in beroep kan gaan. De heer Koxs meent dal de kroon dit beroep toch wel af zal wijzen. De heer Pulles voelt daar toch wel wat voor, temeer daar dit z.i. een belangiijkc aangelegenheid is. De heer v. d. Waerden is een- zeltde meening toegedaan. De heer v. Uriel vraagt hoe deze zaak in andere plaatsen geregeld is. De voorzitter zegt datde inspecteur verschillendeplaatsen genoemd heelt waar de vroedvrouw na haar hu welijk in functie gebleven is. hierna wordt het voorstel van de heeren v. d. Waerden en Pulles, om bij de kroon in beroep te gaan in stemming gebracht en met 11 tegen 2 stemmen aangenomen Tegen stemden de beide wethou ders. 6. Ontvangstbericht van de bij raadsbesluit van 29. October 1937 vastgestelde verordening ingevolge artikel 9, derde lid, der winkelsluitingswet. De voorzitter zegt uat Ged. Staten enkele wenken aan de hand doen. diedeverordeningduidelijker maken. B, en W. stellen voor die wijzigin gen goed te keuren. Aldus geschiedt. 7. Ontvangstberichten van de bij raadsbesluiten van 30 Juli 1937 en 29 October 1937 vastgestelde verordeningen tot wijziging dei- politieverordening. De voorzitter zegt dat bij de wij zigingen een kleinigheid over het hoofd is gezien, daar er namelijk op het plakken of kalken, zonder toestemming, geen stralmaat ie ge steld. B. en W. stellen daarom voor die wijziging in te trekken en de toegezonden wijziging goed tekeuren. Wordt aangenomen, 2. Voorstel tot onderhandsche ver huring eener gemeentewoning aan de Mr. van Coothstraat. De Voorzitter zegt het het hier be treft de woning verhuurd aan H. J. F. Smelt, voor 575 per jaar. Deze vraagt nu de huur voor een jaar te verlengen van jaar tot jaar, met een opzeggings termijn van drie maanden. Wordt goedgekeurd. 3. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ingevolge artikel 72 der lager-onderwijs-wet aan het bestuur der Nut's-ULO-School voor de verbetering der school- verlichting en voor aanschaffing van enkele schoolbanken. De Voorzitter vraagt aan den heer v. Driel of deze hier nog eenige toe lichting noodig heeft, daar deze in de betreffende raadsvergadering afwezig was. De heer v. Driel zegt dat hij in de notulen de noodige gegevens heeft ge vonden, evenals in 't prae-advies. (Zie ons blad van Woensdag 17 Nov.). Het komt spr. voor dat men bij een vernieuwing van de installatie niet weer tot gas moet overgaan, omdat het niet zoo hygiënisch is als electrisch, daar het luchtbederf met zich meebrengt, terwijl electrisch tevens ook beter is voor de oogen. Ook wat de kosten betreft is spr. ook van meening dat gaslicht duurder uit zal komen dan electrische verlichting. Spr. kan zich daarom niet met het voorstel van B. en W. ver eenigen. De Voorzitter zegt dat wat betreft de kosten er geen redenen zijn om de berekeningen van den directeur van het gasbedrijf in twijfel te trekken. Ook voldoet het gaslicht zeker zoo goed als elk ander licht, terwijl het naar spr.'s meening daarenboven nog wel bacte- riëndoodend kan zijn. De heer v. d. Waerden zegt uit hy giënische overwegingen gaslicht even eens bezwaarlijk te vinden. Spr. zegt dat in een lokaal waar veel personen aanwezig zijn, de lucht door koolzuur bedorven wordt. Door het branden van gas nu, komt er ook koolzuur in de lucht, waardoor de lucht sneller be derft dan anders. Wanneer er toch veranderd moet worden, voelt spr. daarom meer voor electrisch dan voor gas, daar het bovendien nog moderner is. De heer van Gent is er bevreesd voor dat, wanneer men electrische verlich ting zou toestaan, er een precedent ge schapen zal worden. Maar als wij, zegt spr., zelf een verlichting noodig heb ben, zal er wel niemand aan denken om gas in huis te halen. Daarom moeten wij dit ook voor de gemeente niet toe staan, zegt spr. De Voorzitter zegt dat wanneer hij voor zijn woning voor een keuze kwam te staan, hij zeker electrisch zou prefe- reeren, maar een vergelijking gaat hier niet op. In een woning heeft men steeds licht noodig, voor een school echter slechts gedurende een bepaalden tijd en dan hoogstens nog maar enkele uren per week. Weth. Smolders zegt dat de opmer kingen van den heer v. Gent niet geheel en al juist zijn. Het gas is immers reeds aanwezig, waardoor veranderingen goedkoop zijn. Bij nieuwe scholen wordt wordt vanzelf reeds electrisch licht aangelegd. Het gaslicht is echter ruim schoots voldoende. Wanneer men des avonds door de Stationsstraat gaat, zegt spr., en de verlichting in de open bare school brandt, zal iedereen den ken, wat een beste verlichting is dat. De heer Spijkerman zegt dat de ver lichting in de scholen slechts enkele uren per week in den winter, noodig is, terwijl de verlichting met gas zeker niet behoeft onder te doen voor elec trisch. Spr. meent daarom dat men zich, tevens gezien de hoogere aanleg- kosten van een electrische verlichting, bij het voorstel van B. en W. moet neer leggen. De heer Pulles vindt het wel mogelijk dat ook andere scholen om electrisch licht zullen komen, wanneer ook hier tot electrische verlichting zal worden overgegaan. Men zal echter naar spr's meening niet eerder komen dan wan neer vernieuwing noodzakelijk is. Wat de kosten betreft, is spr. van meening dat men ook de duurzaamheid van de installatie moet nagaan en spr. meent dat die voor cflectrisch gunstiger is dan voor gas. De Voorzitter zegt dat wat de nood zakelijkheid van vernieuwing betreft er verschillende meeningen kunnen be staan. Spr. zegt dat bij de betreffende raadsvergadering over deze kwestie, den volgenden dag, Zaterdag, reeds een verzoek van een andere school kwam, om electrisch licht. Misschien is daar de noodzakelijkheid al jaren. De heer v. d. Waerden zegt dat de commissie van schooltoezicht reeds meermalen op het euvel van de gasver lichting gewezen is. De heer v. Driel zegt dat, wat be treft het bij den raad ingekomen ver zoek, reeds enkele dagen geleden in de bestuursvergadering besloten was, dus toen men nog niet kon gissen hoe de raad er over zou denken, om dit ver zoek te doen. De school moest namelijk een kwartier vroeger uitgaan en het handwerken, dat tegenwoordig na schooltijd onderwezen wordt, was bij de bestaande verlichting niet moge lijk. De heer Strijk zegt dat het preferee- ren van electrische verlichting boven gaslicht enkel een gevolg is van gemak zucht. Spr. zegt dat gas zeker zoo goed is als electrisch en ook veel beter voor de oogen. De onderhoudskosten voor electrisch licht zijn ook veel duurder, een electrische lamp kost al gauw 1.40 zegt spr. De Voorzitter brengt hierna het voorstel van B. en W. in stemming, hetgeen met 8 tegen 5 stemmen werd aangenomen. Tegen stemden de heeren Passier, v. Driel, v. d. Waerden, Pulles en van Gent. 4. Alsvoor aan het bestuur der Chr. School te Besoijen wegens ver betering der schoolverlichting. De heer v. Driel acht zich niet des kundig om de cijfers betreffende de kosten van vernieuwing, door den di recteur van het gasbedrijf opgemaakt, te bestrijden. Er moet z.i. echter door iemand een misrekening of een ver zuim hebben plaats gehad. Er is aan spr. medegedeeld dat de branders in deze school dagbranders zijn. Spr. heeft nu zelf een berekening opge maakt en komt daarbij tot de conclusie, dat er 4 lampen noodig zullen zijn voor elk lokaal, in totaal dus 16 lampen. Bij een verlichting van 5 uur per week komt dat op 2.68. Volgens opgave van den directeur komt daar dan nog bij 1.68, tesamen dus 4.30. Elec trische verlichting zou volgens spr. op 2.— per week komen, hetgeen dus heel wat voordeeliger is. Volgens een bericht in de ,,Echo" is het de bedoe ling, zegt spr., dat behalve de 16 lam pen voor de lokalen er ook 3 gang lampen noodig zullen zijn. Volgens een hem gedane opgave zouden dan de to tale aanlegkosten voor electrisch licht op 200 komen. Spr. weet niet wie hier abuis is, maar het is onder zijn aan dacht gebracht en hij acht zich ver plicht het hier ter tafel te brengen. Weth. Smolders is van oordeel dat het niet opgaat cijfers aan te gaan vechten, daar men niet kan oordeelen wat men voor die 200 kan krijgen. Spr. zegt dat men ballons kan krijgen voor 1.50, maar dat de goede wel op 6.50 komen. Wanneer er 16 ballons noodig zijn, maakt dit dus reeds een aanmerkelijk verschil. De cijfers kan men dus ook zoo niet beoordeelen. De Voorzitter zegt dat dit ook de taak van den raad niet is. Spr. zegt dat men moet aannemen, dat de verstrekte cijfers juist zijn en brengt het voorstel van B. en W. vervolgens in omvraag. Dit werd met hetzelfde resultaat als straks met 8 tegen 5 stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren Passier, v. Driel, v. d. Waerden, Pulles en van Gent. 5. Aanbieding rekening 1936 en begrooting 1938 van het Oude- Mannenhuis te v.m. Baardwijk. Goedgekeurd. 6. Voorstel tot wyziging der be grooting 1937. Goedgekeurd. Hierna sluit de voorzitter de open bare vergadering. In welk blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit voer i g als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, aanbestedingen, verkoopin gen uit plaats en «treek, zooals ze voorkomen En dat alles voor in de week. ABONNEERT U THANS, ST. CECIL1 A-FEEST. J.l. Donderdag vierde het zangkoor van St. Jan zijn jaarlijksch Cecilia- feest met een bijeenkomst in hotel Verwiel. Den zangers werd het welkom toe gesproken door den ZeerEerw. Heer Pastoor, die tevens dank bracht voor de bewezen diensten in het afgeloo- pen jaar. Het feestcomité n.l. de heeren W. de Graaff, Tom Burmanje en C. de Bont hebben zich eenig van hun taak gekweten en St. Cecilia-studio heeft menig lachspier in beweging gebracht. De vice-president feliciteerde mede namens den ZeerEerw. heer pastoor, kapelaans en zangers het nieuwe lid, den heer A. van den Meijdenberg met zijn benoeming en sprak de hoop uit dat hij vele jaren een verdienstelijk lid van ons zangkoor mag zijn. Den heer A. Raaijmakers die naar el ders vertrokken is werden nog woor den van hulde en dank gebracht. De tweede organist de heer L. Sars heeft den feestavond niet weinig ver hoogd met zijn correcte begeleiding op de piano. .Het aangeboden diner liet zich goed smaken; een woord van lof aan het adres van hotel Verwiel is hier zeker niet misplaatst. KAPPERS SLUITEN OP DINSDAG. Met ingang van 26 Nov. is in wer- ning voor de winkelsluiting dat de kappers en barbierszaken Dinsdags na 1 uur gesloten moeten zijn. ONZE NIEUWE FEUILLETON. Wij vestigen de aandacht op onze nieuwe feuilleton .Virginia's keuze", waarvan het eerste gedeelte heden ver schijnt. Het is een zeer interessante roman voor iedereen. Waalwyksche en Langstraatsehe Courant, 3-:' -"O £f»c Gemeenteraad

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 17