Buitenlandsch Nieuws. KfAfQ De natuurzuivere KING pepermunt S 4 i f! SM. Discussies over de verlichting der Nut's U.L.O. school en Chr, school te vm. Besoijen r i '1 diemerlaan en dr. M. Hartman, wo nende aan den Hartveldscheweg te Diemerbrug. Voorts verleende hulp dr. Knopper, chirurg van het Burger ziekenhuis te Amsterdam, die in aller ijl ontboden was. Zoowel de Prins als zijn metgezel, van wien èèn der beenen gebroken was, werd naar het Burger- ziekenhuis te Amsterdam vervoerd, r De voorloopige indruk was, dat de jj toestand van beiden geen zorg baarde. Het officieel communiqué Des middags te half drie heeft de 1 particuliere secretaris van Prins Bern- g hard, jhr. Dedel, het volgend officieel communiqué betreffende den toestand - van Z.K.H. verstrekt. J ..Prins Bernhard zal voorloopig nog niet naar Soestdijk vervoerd kunnen worden. In den loop van den dag zijn de verschijnselen eenigszins verbeterd I De wonde in het gelaat is gehecht en cie toestand is naar omstandigheden bevredigend". H.M. de Koningin stelt zich op de hoogte. Reeds om half elf arriveerde H.M. de Koningin, vergezeld van freule Schimmelpenninck uit Den Haag, aan het Burgerziekenhuis te Amsterdam. Zij werd hier ontvangen door den bur gemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, die den geneesheer directeur van het burgerziekenhuis, dr. S. C. M. Spoor, aan haar voorstelde. De Ko ningin vroeg onmiddellijk naar den toestand van den prins en terwijl de geneesheer-directeur haar daaromtrent mededeelingen deed, begaf zij zich naar de kamer van Prins Bernhard. H.M. vertoefde geruimen tijd aan het ziekbed van den Prins, die slapende vJas. Om circa 6 uur is H.M. de Konin gin in gezelschap van H.K.H. Prinses Juliana, wederom bij Prins Bernhard op bezoek geweest. De Koningin en de Prinses hebben den nacht in het zie kenhuis doorgebracht omdat het heen en weer reizen voor de Prinses te ver moeiend is. De oorzaak. Wat betreft de oorzaak van deze noodlottige aanrijding is nog niets met zekerheid bekend. Betreffende het on derzoek wordt nog medegedeeld, dat marechaussees den zand-auto in de richting Amsterdam hebben laten rij den en hem op den rijksweg herhaal delijk hebben laten stoppen en den remweg hebben gemeten. Op de ach terzijde van den zand-auto was met krijt de plaats afgeteekend, waar de two-seater hem had geraakt. Een der marechaussees nam voorts naast den bestuurder plaats om de werking van de reminstallatie te controleeren. Ver volgens mochten de beide mannen die in de bestuurscabine zaten de reis met de lading zand in de richting van Die- men vervolgen Men is er wel algemeen van over tuigd dat een ernstig verzuim heeft plaats gehad, doordat bij dezen geim- proviseerden zijweg geen speciale vei ligheidsmaatregelen getroffen waren. Allerwege deelneming. Allerwege is de deelneming begrij pelijkerwijze groot. De telefoon van het ziekenhuis heeft den geheelen nacht niet stilgestaan om te informeeren naar den toestand van den patiënt. In den Haagschen gemeenteraad sprak de burgemeester wenschen voor een spoedig herstel. De Duitsche-ex-keizer en Prinses Hermine waren bij het vernemen van het ongeluk van den Prins zeer ge troffen. Zij stelden zich onmiddellijk op de hoogte van den toestand van Z.K.H. en hebben in den loop van den dag de koninglijke familie hun deel neming betuigd met het gebeurde. De besturen van de Buitenlandsche Persvereeniging in Nederland en de Ned. Journalistenkring hebben tele grammen gezonden aan Z.K.H. Prins Bernhard. waarin zij hun beste wen schen uitspreken voor een spoedig herstel van Zijne Koninklijke Hoog heid. In den namiddagdienst, welke te vier uur in de Portugeesch-Israëlieti- sche synagoge te Amsterdam werd ge houden. is in tegenstelling tot andere werkdagen,- het gebed voor het Ko-, ninklijk Huis gelezen, waarna de voor zanger een kort gebed voor het her stel van den Prins zegde. De Brusselsche en Londensche bla den bevatten Maandagavond omstan dige artikelen over het ongeluk van Prins Bernhard, alle met goede por tretten en afbeeldingen van de auto na het ongeluk. Gisteren is uit Tokio telefonisch naar den toestand van Prins Bern hard gevraagd. TOESTAND VAN PRINS BERNHARD VOORUITGAANDE. Het bericht van Dinsdag luidde dat Prins Bernhard een rustige nacht ge had had en z'n toestand vooruitgaande was. HET VERPLICHTE ROODE ACH TERLICHT VOOR FIETSEN. Ondanks het feit, dat van 1 Januari af, een van het woord Rijkskeur voor zien rood achterlicht voor fietsen wet telijk verplicht wordt, zijn er nog slechts weinig fietsen, waarop zulk een achterlicht is gemonteerd. Ongetwij feld zal dit wachten tot het laatste oogenblik aanleiding geven tot een on vermijdelijke stagnatie, daar het rela tief geringe aantal rijwielhandelaren niet in staat zal zijn om in enkele da gen voor de montage van eenige mil- lioenen fietsen te zorgen. Wij moeten er belanghebbenden op merkzaam op maken, dat de rijwiel handel op het oogenblik aan de vraag naar achterlichten met Rijkskeur ge heel kan voldoen, daar alles in het werk is gesteld, om de achterlichten reeds geruimen tijd voor den wettelij- ken termijn te kunnen leveren. Wij raden daarom dringend aan, z8o spöedig mogelijk een achterlicht te laten monteeren. HET SPELLINGVRAAGSTUK. Naar het dagblad ,De Grondwet" uit goede bron zegt te* vernemen, be staat in de Katholieke Kamerfractie een vrij algemeene eenheid van mee ning ten aanzien van het spelling vraagstuk, waar omtrent na de wij- zigingsbesluiten van minister Slotema- ker de Bruine in de in 1934 afgekon digde spelling Marchant nieuwe veranderingen zijn ontstaan. De meening van de Kath. Kamer fractie zou n.l. zijn, dat resoluut nu radicaal een einde dient te worden ge maakt aan den chaos op het gebied der spelling, door volledige doorvoe ring van de spelling 1934, zonder nog weer eerst commissies aan het werk te zetten of proefnemingen te organisee- ren. DE RAMP VAN DE „SPECHT". Zondagmorgen tegen elf uur is te Amsterdam het s.s. ..Simaloer" aange komen, dat de stoffelijke resten aan boord heeft van de bij de ramp van de Specht omgekomen leden der beman ning, Sork, Ruben en Stodieck. Bij de aankomst waren aanwezig mr. Slotemaker, algemeen secretaris der K.L.M. en de K.L.M.-piloot Koo- per, namens de vereeniging van vlieg tuigbestuurders. Maandagmorgen om half elf is het stoffelijk overschot van de drie leden der bemanning op de begraafplaats ..Zorgvliëd" te Amsterdam in alle stilte ter aarde besteld. DE VERKOOP VAN KINDER ZEGELS. De secretaris van de centrale pro- paganda-commissie voor den verkoop van weldadigheidspostzegels in Ne derland verzoekt ons de aandacht er op te vestigen, dat Woensdag aan alle postkantoren in ons land en ook aan heel veel daartoe opgerichte tentjes in de kantoren wederom de weldadig heidspostzegels en prentbriefkaarten verkrijgbaar gesteld worden, waarvan de bijslag ten bate van het misdeelde kind komt. Verleden jaar bedroeg de bruto op brengst aan bijslagen ruim 140.000 en de opbrengst der prentbriefkaarten ongeveer 40.000 zoodat aan onge veer 350 vereeniigngen een bedrag van ruim 163.000 kon worden uitge keerd; dit jaar hoopt de commissie twee ton te kunnen bereiken. De uitgifte geschiedt van 1 Decem ber tot en met 5 Januari. Van Prinses Juliana en Prins Bern hard heeft de commissie reeds een be langrijke bestelling voor weldadig heidspostzegels ontvangen. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. In een Zaterdagavond te Leeuwar den gehouden gezelligen avond is op hartelijke wijze afscheid genomen van den afgetreden voorzitter prof. mr. R. Kranenburg. Namens het dagelijksch en algemeen bestuur werd hij toegesproken door den secretaris mr. L. G. van Dam. die hem een radio-toestel ofrfeerde. In de Zondag voortgezette verga dering werd bij enkele candidaatstel- ling mr. M. Slingenberg te Haarlem verkozen verklaard als voorzitter van den bond, zulks wegens periodieke af treding van prof. mr. Kranenburg die niet herkiesbaar was. Tot lid van het hoofdbestuur werd bij enkele candidaatstelling verkozen verklaard in de vacature A. Soetsma de heer D. A. Flentrop te Zaandam, terwijl de heer A. Bertels te Den Haag eveneens bij enkele candidaatstelling, herkozen werd vèrklaard. Ten slotte werd in de vacature mej. A. Goudsmit, die niet herkiesbaar was, gekozen mej. mr. F. A. Guentheri te Amsterdam. DIENSTPLICHT. Wat betreft den dienstplicht bij de groote gezinnen, stelt de regeering zich op het standpunt, dat de druk, welken de dienstplicht op deze gezin nen legt, niet alleen zijn uitdrukking vindt in het getal zonen, dat tot dienst vervulling wordt geroepen, maar ook en zelfs meer nog in de vraag, welke zoons dit zijn. En nu is bij de regeering de meening gerijpt, dat de groote ge zinnen veelal het zwaarst worden ge troffen, wanneer de oudste zoon voor een aantal maanden aan het gezin wordt onttrokken. Daarom acht de re geering het voor de groote gezinnen een belang van de eerste orde, dat de oudste zoon vrij blijft. Dit wijkt be langrijk af van hetgeen wordt bereikt bij vrijstelling wegens broederdienst, want deze vrijstelling kan eerst toe passing vinden, als er ten minste één gediend heeft. Zoowel bij het vroegere stelsel van vrijstelling van de grootste of van de kleinste helft als bij het sinds 1922 geldende stelsel, waarbij uit elk gezin slechts één zoon behoeft te dienen, moet in het algemeen al thans de oudste zoon opkomen. Voor de groote gezinnen b.v. ge zinnen met meer dan 6 kinderen (ook dochters medegerekend) zou de re geering dit willen omkeeren door den oudsten zoon buiten oproeping te la ten. EUWE VERLIEST DE 22STE PARTIJ WEER. De 22ste partij om het wereldkam pioenschap schaken is wederom door Euwe verloren. De stand is thans Aljechin 13 punten, met 8 gewon nen partijen, Euwe 9 punten, met 4 ge wonnen partijen. Remise: 10 partijen. ROOSEVELT'S PLANNEN VOOR WONINGBOUW. Het sinds geruimen tijd door president Roosevelt aangekondigde en door Wall Street en het zakenleven in het algemeen met spanning verwachte enorme huizenbouwplan is thans offi cieel bekend gemaakt in een bood schap, die de president aan het Con gres heeft gericht. De president stelt voor, in den loop der eerstkomende vijf jaar 3.000.000 a 4.000.000 huizen te doen bouwen. De kosten der verwezenlijking van dit plan raamt de president op min stens 12 a 15 milliard dollar. DE BRITSCH-JAPANSCHE SPANNING. De spanning in de Britsch-Japan- sche betrekkingen is opnieuw toegeno men tengevolge van een protest, dat van Japansche diplomatieke zijde tot de Britsche autoriteiten is gericht. De Japanners eischen de terugtrek king van zes Britsche stoomschepen te Tsjinkiang, die volgens de waarne mingen van Japansche verkennings vliegtuigen temidden van duizenden Chineesche jonken liggen, alsof zij deze tegen de Japansche bombardementen willen beschermen. Volgens de bladen vervoeren deze jonken Chineesche troepen, levens middelen en munitie. LEENING VAN 100 MILLIOEN POND AAN CHINA? Groot opzien is gebaard door den Darijschen correspondent van de ,,Ni Tsji Ni Tsji Sjimboen", die meldt, dat de Britsche, Amerikaansche, Fransche. 3elgische en Sovjet-Russische gedele geerden ter negen mogendhedencon- erentie in Brussel in antwoord op het >eroep van de Chineesche gedelegeer den Wellington Koo en Kwo-Tai- Tsji om financieelen 'steun en levering van wapentuig, informeel bijstand aan China hebben toegezegd, teneinde dit and in staat te stellen, langdurige vijandelijkheden tegen Japan te kun nen volhouden. ITALIë ERKENT MANDSJOEKWO. De Italiaansche regeering heeft be sloten, Mandsjoekwo te erkennen. Bij deze gelegenheid heeft de Ita liaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, het volgende tele gram gezonden aan den Japanschen minister van buitenlandsche zaken: ,,Het verheugt mij, uwe excellentie op last van den duce te kunnen mede- deelen, dat de fascistische regeering besloten heeft, over te gaan tot erken ning van Mandsjoekwo en tot instel ling van een koninklijke legatie in de zen staat. De Italiaansche consul-generaal te Moekden heeft opdracht gekregen, dit officieel aan de regeering van Mand sjoekwo mede te deelen." Ciano heeft eveneens een telegram gezonden aan den minister van buiten landsche zaken van v Mandsjoekwo waarin hij o.m. zegt: ,,Op het oogen blik, dat er tusschen onze beide landen geregelde betrekkingen worden geves tigd, wensch ik aan uwe excellentie de hartelijke groeten over te brengen van de fascistische regeering en van het Italiaansche volk met de beste wen schen voor de toekomst van Mand sjoekwo.' FRANSCHE BOOT MET BOMMEN BESTOOKT. De radiopost te Marseille heeft het volgende bericht ontvangen van het Fransche s.s. „Lezardrieux": Wij zijn om 7.36 vanmorgen op 15 mijl ten Noord-Oosten van Kaap Creus aan gevallen. Het vliegtuig heeft zich, na het bombardement, in Zuidelijke rich ting verwijderd. Om 8 uur zijn weer twee vliegtuigen verschenen, op 20 mijl ten Oosten van Kaap Béar, doch korten tijd later verdwenen zij ten Westen van de kaap. De „Lezardrieux" is een schip van Proeft alles, wat U maar wilt. Proeft óók KING pepermunt. En op het zelfde moment weet U het. KING blinkt uit in zuiverheid, in smaak, in verkwikking, in geneeskracht. Waar U staat of waar U gaat, draagt steeds KING bij U, om te genieten, om U te verkwikken, om fit te blijven. 934 ton van de Compagnie France de ^Navigation uit Marseille. Het schip vaart tusschen Marseille Sète en ver schillende Noord-Afrikaansche ha vens; het was op weg van Oran naar Sète waar het vandaag moet aanko men. Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen. c. De raad dezer gemeente kwam Vrijdagavond in voltallige vergade ring bijeen. Voorzitter: Edelachlb. beer bur gemeester E. C. J. Moonen. Secretaris: de heer J. J. van Mierlo. De notulen der vergadering van 29 October en 22 November 1.1. werden ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van den Directeur der Rijksvak school alhier. Verslag over 1936. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten. 's-Gra- venhage. Proces-verhaal van kapneming bij den ontvanger, gehouden 9 Nov. 1937. Van de Gedeputeerde Staten. Afschriftbesluit, houdende goedkeuring der besluiten van de raden der gemeenten Beers, Engelen, Escharen en Gassel inzake toetreding tot het streek plan voor Oostelijk Noordbra bant. Goedkeuring raadsbesluiten van 1 October 1937 tot wijziging der begrooting 1937. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 October 1937 tot aankoop van e,en strook grond aan de Putstraat van A. A. van Berkel. Bovenstaande ingekomen stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Nota van aanmerking op het raadsbesluit van 29 October 1937 tot het aangaan eener re kening-courant-overeenkomst met de N.V. Rotterdamsche Bankvereeniging. De Voorzit'.er zegt dat, zooals de heeren wellicht reeds gezien hebben, Ged. Staten de maximum rente van 4 pCt te hoog vinden Zij stellen voor dit bedrag terug te brengen tot 33/4 pCt. De N.V. R'damsche Bankver. kon zich met dit voorstel vereenigen. Wordt goedgekeurd. Beslissing inzake het door den geneeskundigen inspecteur der volksgezondheid ingediende be zwaarschrift tegen de bij raads besluit van 29 Januari 1937 vastgestelde verordening, rege lende de verloskundige armen verzorging, tevens instructie voor de vroedvrouw, belast met de armenpraktijk. De Voorzitter zegt dat dit de veelomstreden kwestie is of de vroedvrouw bij huwelijk moet worden ontslagen. De raad is in deze een bevestigende meening toegedaan. De inspecteur vindt het evenwel beter om de vroedvrouw bij huwelijk te handhaven, omdat zij de praktijk waarschijnlijk toch zal blijven uit. oefenen, hetgeen voor de gemeente weer een hoogere subsidie zal mee brengen. Ged. Staten hebben nu gedeeltelijk den raad in het gelijk gesteld en wel in zooverre, dat de pensioengerechtigde leeftijd 65 jaar zal zijn, waar ook de inspecteur tegen was De inspecteur heeft in zooverre gelijk gekregen, dat bij huwelijk geen ontslag zal plaats hebben. De heer v. d. Waerden meent in de betreffende stukken gelezen te hebben, dat de mogelijkheid open staat tegen de beslissing van Ged. Staten mondeling in verzet te komen. De voorzitter zegt dat de raad bij de kroon in»beroep kan gaan. De heer Roxs meent dat de kroon dit beroep toch wel af zal wijzen. De heer Pulles voelt daar toch wel wat voor, temeer daar dit z.i. een belangiijh€ aangelegenheid is. De heer v. d. Waerden is een zelfde meening toegedaan. De heer v. Driel vraagt hoe deze zaak in andere plaatsen geregeld is. De voorzitter zegt datdeinspecteur verschillendeplaatsen genoemd heeft waar de vroedvrouw na haar hu welijk in functie gebleven is. Hierna wordt het voorstel van de heeren v. d. Waerden en Pulles, om bij de kroon in beroep te gaan in stemming gebracht en met 11 tegen 2 stemmen aangenomen Tegen stemden de beide wethou ders. 6. Ontvangstbericht van de bij raadsbesluit van 29 October 1937 vastgestelde verordening ingevolge artikel 9, derde lid, der winkelsluitingswet. De voorzitter zegt dat Ged. Staten enkele wenken aande hand doen, diedeverordeningduidelijker maken. B, en W. stellen voor die wijzigin gen goed te keuren. Aldus geschiedt. 7. Ontvangstberichten van de bij raadsbesluiten van 30 Juli 1937 en 29 October 1937 vastgestelde verordeningen tot wijziging dei- politieverordening. De voorzitter zegt dat bij de wij. zigingen een kleinigheid over het hoofd is gezien, daar er namelijk op het plakken of kalken, zonder •I ll i r E j I TÖNNEMA CIE. FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SN EEK Gemeenteraad Waalwijk. 1).

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2