Plaatselijke Berichten. VERVOLG NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Woensdag 1 December 1937 No. 96. De Echo van- het Zuiden Tweede Blad DRUNEN. Sociëteit „De Gezelligheid.1' Zaterdag 1.1. herdacht de Sociëteit „De Gezelligheid" haar 80-jarig bestaan op feestelijke wijze met een diner op haar Sociëteitslokaal. De secretaris de heer Math, van Loon bracht daarbij een interessant verslag uit over die 80 jaren,geput uit oude notulen, ledenlijsten en anderen stukken. Als bijzonderheid mogen we ver. melden dat de vereeniging twee leden telt die bijna 50 jaren lid zijn en dat de vader van den huidigen voorziter den heer Jan Tielen, juist 50 jaar geleden dus in 1887 eveneens voorzitter der sociëteit was. in smis k Ontwikkelingsavond R. K. Werkliedenvereniging. Maandagavond werd in de groote zaal van den R.K. Gildenbond de derde Ontwikkelingsavond van het Winterprogramma gegeven voorde leden van de R.K. Werklieden ver eeniging. De refendaris van den Raad van Arbeid te 's Bosch hield zijn tweede spreekbeurt over de sociale wet geving met de behandeling van de Ongevallenwetten. De voorzitter van de R.K. Werk liedenver., de heer F. Passier opende de vergadering met den christ. groet en drukte er zijn vreugde over uit dat de zaal ditmaal goed bezet was, waarna hij het woord gaf aan den heer F. Hamelijnck. Deze ving zijn spreekbeurt aan met te wijzen op de mistoestanden die er bestonden in velerlei bedrijven en fabrieken vóórdat de Ongevallen wetgeving in werking trad. Zoo waren alle gevolgen die een ongeval met zich brengt voor rekening van de betiokkenen, zooals ziekenhuis- en dokterskosten, loonderving, enz. Toen echterin 1901 deOngevallen- wet tot stand kwam, kwam ook een einde aan de bovengenoemde mis toestanden. Iedere werkgever had voortaan den plicht de arbeiders die in zijn bedrijf werkzaam zijn te verzekeren tegen bedrijfsongevallen. Hieronder behoort o.a. ook een ongeval dat een arbeider op weg vau en naar zijn werk kan overkomen. De eerste en voornaamste ver plichting die de Ongevallenwet voor den werkgever meebrengt is aangifte te doen van zijn bedrijf. Onder aangifte wordt hier dan verslaan, het doen van mededeeling aan de Uitvoerende Organen, oat men een bedrijf begonnen is. Deze aangifte kan geschieden door middel van een formulier dat op alle postkantoren en Raden van Arbeid verkrijgbaar is. Na die aangifte krijgt de werk gever bericht dat hij als zoodanig aangenomen is en moet bij een loonlijst van zijn bedrijfoverleggen. Aan de hand van deze loonlijst wordt dan de zgn. premie berekend, die de werkgever moet betalen. De 'Ongevallenwet brengt dus geen ver plichting mee voor den werknemer. De groote van de premie is weer afhankelijk van het loon en het gevarencijfer dat aan het bedrijf is toegekend. Wanneer nu een arbeider een ongeval krijgt moet hij daarmede niet blijven rondloopen, maar daar van aangifte doen. Deze plicht van aangifte rust dus op den werknemer en mocht zoo iemand dit nalaten, dan stelt hij zich bloot aan straf vervolging. De arbeiders zullen echter in deze hun plicht wel begrijpen, daar deze uitvoering uilsluitend in hun eigen belang is en zij alleen er dus de vruchten van plukken. Deze belangrijke en vlotte lezing vond bij de aanwezigen dankbaar gehoor en een luid applaus was dan het slot. Door den voorz. werd de verga dering hierna op de gebruikelijke wijze gesloten. WINKELSLUITING OP 5 DEC. Naar wij vernemen heeft Z. E. de Min. van Eeconomische Zaken het raadsbesluit van deze gemeente, be treffende openstelling van winkels op Zondag 5 Dec., ter goedkeuring aan H. M. de Koningin voorgedragen. R.K. STUDIE- EN PROPAGANDA- CLUB. De R.K. Studie- en Propagandaclub zal morgenavond in de bovenzaal van den R.K. Gildenbond haar maandelijk- sche vergadering houden. Na de lessen in staatsinrichting van den voorzitter, den heer H. v. Well, zal de heer J. van Heeswijk een lezing houden over „Zelfmoord der Kiezers", naar het bekende boek van Marchant. LIEFDADIGHEIDSUITVOERING. De bekende dilettanten-tooneelclub „The Showboat' uit Tilburg, die al meermalen in onze gemeente optrad, zal Maandag 17 Januari 1938 een lief dadigheidsuitvoering geven ten bate der T.B.C.-commissie in Musis Sacrum. Opgevoerd zal worden: „Als je maar een verleden hebt"; een blijspel vol geest en humor. ST. NICOLAAS-COLLECTE VAN WAALWIJKS BELANG. De liefdadigheidszin van Waalwijk heeft zich opnieuw getoond in de St. Nicolaas-collecte van „Waalwijks Belang", waarin wij heusch voor dit maal niet zoo'n goed vertrouwen had den. Onze verwachting is beslist over troffen; er is ongeveer ƒ200.- gecollec teerd een bedrag hooger dan verleden jaar, wat tot groote voldoening zal stemmen, vooral waar zoovelen, de meesten misschien, kleine bedragen schonken. Een woord van hulde aan de dames collectrices. UITVOERING PAKKETPOSTDIENST ST. NICOLAAS. Te Waalwijk zal op 3 en 4 Decem ber des avonds een extra pakketpost bestelling worden uitgevoerd. Alle op 4 December met de avondtreinen ont vangen postpakketten zullen nog dien dag worden besteld met uitzon dering van die voor de buitenwijken waar slechts een brief- en pakket- postbestelling wordt uitgevoerd. De op Zondag 5 December aange brachte pakketten worden dien dag niet besteld, behalve die met expresse bestelling of waarvan door geadres seerden expressebestelling wordt ver zocht. Intusschen kunnen op dien Zondag van 8.30 tot 9 uur kosteloos pakketten worden afgehaald. Op Zaterdag 4 December zullen zoo wel op het hoofdkantoor als op de postagentschappen te Baardwijk en te Besoijen tot 18 uur pakketten ter ver zending kunnen worden aangeboden. Te Eethen, Sprang, Vrijhoeve-Ca- pelle, 's-Grevelduin-Capelle, Waspik en 's-Gravenmoer zullen ook alle op Zaterdagavond aankomende pakket ten op dien avond nog worden uitge voerd. Voorts kunnen op Zondag 5 December aldaar in den gewonen af- haaltijd postpakketten kosteloos wor den afgehaald. Op de hulpkantoren te 's-Graven moer, 's-Grevelduin-Capelle en Was pik zullen op Zaterdag 4 December tot 18 uur pakketten ter verzending kunnen worden aangeboden. AANBESTEDING. Uitslag aanbesteding van een land huis aan de Julianastraat te Waal wijk, onder architectuur van dhr. N. J. de Bont te Nieuwkuijk. Ingeschreven werd als volgt: Fa. A. Aarts Zn. Waalwijk 12.855 H. Kramer, Waalwijk 12.830 M. Koenen, Kaatsheuvel 12.674 Kleinloog Verhagen, Sprang- Capelle 12.653 Jac. v. d. Broek, Waspik 12.532 A. v. Hulten-Krol, Waalwijk 12.390 A. Rovers, Waspik 12.127 P. Hogendoorn, Waalwijk 12.120 L. Fitters, Waspik 12.112 J. W. Nieuwenhuijzen, Sprang 11.990 H. Jehoel, Drunen 11.950 J. Blankers, Nieuwkuijk 11.940 A. J. v. Hilst, Waalwijk 11.896 A. P. Kramer, Heusden 11.843 M. Blom, Raamsdonksveer 11.830 A. Vermeer, Waalwijk 11.784 W. v. d. Hammen, Waalwijk 11.650 C. B. Timmermans, Sprang 11.587 Fa. Th. en H. de Grauw, Waspik 11.576 H. Maas, Waalwijk 11.571 J. Mahieu, Waalwijk 11.493 v. Lieshout en van Uden, St. Michiels-Gestel 11.400 H. Brok, Oud-Heusden 11.311 P. Kramer, Genderen 11.271 A. A. v. Bergeijk, Wijk en Aalburg 11.219 P. H. Lamers en Zn. Den Dungen 11.181 Gebr. Oomen, Raamsdonk 11.125 A. C. Raaijmakers, Hintham 10.830 M. v. Loon, Drunen 10.786 Gebr. v. Delft, Drunen 10.690 Pennings en van Lamoen, St. Michiels-Gestel 10.690 A. Hereijgers, Drunen 10.468 A. Smit, Heusden 10.387 G. Merkx, Drunen 10.355 Gebr. de Grauw Pz., Waspik 10.274 Het werk is opgedragen aan den heer G. Merkx te Drunen. WELDADTGHEIDS- POSTZEGELS. De z.g. „Kinderpostzegels" zijn van af 1 December verkrijgbaar aan het Postkantoor en bij mevr. van Loon-de Jong, Mr. v. Coothstraat. De „Kinderbriefkaarten" alleen aan laatstgenoemd adres. JAARVERGADERING WAALWIJKSCHE ZWEM-VER. De Waalwijksche Zwemvereeniging ..W.Z.V." hield Maandagavond in Hotel „De Twee Kolommen" een goed bezochte algemeene jaarvergadering. De Voorzitter, de heer P. Treffers opende de vergadering met enkele woorden van welkom tot de aanwezi gen, waarbij hij tot zijn spijt moest me- dedeelen, dat de heer Bastijn, secreta ris van den Ned. Bond tot het redden, van drenkelingen, die dezen avond over reddingszwemmen zou spreken, wegens werkzaamheden elders verhinderd was. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Daar de penningmeester, de heer L. Both, wegens ziekte verhinderd was, bracht de voorzitter het finantieel jaar verslag uit. Hieruit blijkt dat ondanks velerlei uitgaven, de vereeniging er met een batig saldo van 150.-— goed voorstaat. Het totaal aan ontvangsten bedroeg 1368.70, totaal der uitgaven 1195.70. Een klein bedrag stond ech ter nog open. Het financieel jaarverslag werd goedgekeurd. De heer A. Somers bracht hierna het jaarverslag uit over 1937. Hieraan ontleenen wij dat de ver eeniging nog steeds, vooral door den aanwas van jongere leden groeiende is. Door de welwillende medewerking van het gemeentebestuur kon het laat ste gedeelte van den weg aanmerkelijk verbeterd worden, zeer tot gerief van de talrijke baders. Verschillende mooie verbeteringen konden aan het bad worden aange bracht; vooral werd dank gebracht voor het vele door den badmees ter daarbij verzette werk. Zeer tot genoegen kon worden geconstateerd dat het rentelooze voorschot geheel is afgelost, waardoor in de toekomst meer gelden voor verbetering der inrichting zullen gevoteerd kunnen worden. Ook het jaarverslag van den secre taris kon worden goedgekeurd, onder dankzegging voor het verrichtte werk. Als volgende punt stond op de agen da uitreiking der diploma's van den Ned. Zwembond. Hiervoor kwamen in aanmerking de dames C. v. Oldenbeek, J. Bicard, W. v. Delft, J. de Folter, C. v. d. Broek, J. Sikkers en A. Hooymayer en de heeren A. de Jong, J. Zeegers en J. Spijkerman. Van de rondvraag werd een geani meerd gebruik gemaakt. Van de zijde der dames kwam het voorstel om de dames-zwemgelegen- heid op Zondag te verlengen. Besloten werd dit met een half uur toe te staan, waardoor de heeren tot 4.30 uur gelegenheid tot zwemmen krij gen. Ook werd er op aangedrongen om nog eens pogingen in 't werk te stel len de fietspad op het laatste Oost- Westelijke gedeelte te verbeteren. De Voorzitter zegt dat er reeds meer malen in die richting gewerkt is. Deze weg is eigendom van den Binnenpolder van Baardwijk, welks bestuur de gel den voor verbetering niet ter beschik king heeft. Men zal echter hier alsnog eens op aandringen. Op voorstel van den heer v. Delft zal de polo-afdeeling „Glautos" waar schijnlijk het volgend seizoen een polo- tournooi organiseeren, temeer daar volgens mededeeling van den K.N.Z.B. de Waalwijksche Zwemvereeniging in 1938 voor het organiseeren van kring- wedstrijden in aanmerking komt. Voorts zullen er plannen worden on derzocht om te komen tot oprichting van een plaatselijke reddingsbrigade. In Januari a.s. zal weer het traditio- neele zwembal gehouden worden. Onder dankzegging werd daarna de ze geanimeerde vergadering door den voorzitter gesloten. WINTERCONCERT LIEDERTAFEL „OEFENING EN VERMAAK". Het reeds voorloopig aangekondigd eerste winterconcert der liedertafel moest wegens bezetting der concert zaal in de maand November uitge steld worden en is thans, mede in verband met de traditie in den Advent tijd geen uitvoering te geven, defini tief vastgesteld op begin Januari. Het tweede of z.g. Januari-concert volgt één maand daarna, zoodat de liedertafel haren honorairen leden en verderen muziekliefhebbers toch de volle honderd procent zal doen toeko men. Voor het eerste concert zyn onder handelingen gaande met eerste rangs solisten, zooals Musis-Sacrum dat toch door bemiddeling van Oefening en Vermaak reeds vele sterren aan den muzikalen hemel als gast telde, nog zelden binnen hare muren had. Wij komen hierop nog nader terug. Verder kunnen wij nog mededeelen, dat na het succesvol concert van de liedertafel in Tilburg nog een uitnoo- diging is binnengekomen van het roemruchte „Aurora" uit Oosterhout lot uitwisseling van concerten. VETERANENCLUB „ONS HUIS". Dat „Ons Huis" niet alleen geschikt is om medewerking te verleenen aan liefdadigheidsuitvoeringen of aan open bare feestelijkheden, heeft zij Zondag j.l. bewezen bij het organiseeren van een Sinterklaasfeest voor hunne gezin nen. Om 4 uur was het prachtig versier de zaaltje van dhr. v. d. Pluijm reeds propvol met vroolijke en ook angstige kinderen, onder bescherming van hun ne ouders. Nadat op onberispelijke wij ze door den Voorzitter het doel van dezen avond was aangekondigd, ver scheen de H. Man met zijn knecht in de feestzaal. Na door het bestuur ver welkomd te zijn, nam hij plaats op het tooneel. De toespraak van den H. Man was keurig; daarna liet hij verschillen de kleintjes bij zich komen, berispte hen zoonoodig, maar het laatste woord was steeds vriendelijk. Pieterman deel de maar lekkernijen uit en toen de Hei lige Man ieder kind een mooi cadeau gaf was de vreugde overweldigend. Na ieder kind persoonlijk nog een hand gegeven te hebben, verliet de H. Man deze geslaagde bijeenkomst. Hij keerde nog even terug om de dames van de Veteranen nog eens op het hart te drukken, dat zij hunne mannen trouw naar de repetieties moesten sturen en niet alleen dit, maar ook medewerken aan het hooghouden van zoo'n sympa thieke vereeniging „Ons Huis". Het geheele feest werd opgeluisterd door piano-muziek van den jongenheer Wilmont. ST. NICOLAAS TE V.M. BAARDWIJK. A.s. Zaterdagmiddag zal Sint Nico- laas zijn traditioneel bezoek aan Baard wijk brengen. Hij zal als gewoonlijk een tocht door Baardwijk maken, waarbij de harmo nie „St. Jan" voor muzikale opluiste ring zal zorgen, terwijl met bussen langs de huizen zal worden gecollec teerd. De Sint brengt een bezoek aan de jongens-, meisjes- en frobel-school, waar alle kinderen door hem met speel goed en lekkers worden bedeeld. Daarna zal de H. Man resideeren in het Patronaat, waar men bij het rad van avontuur voor enkele centen zijn ge luk kan beproeven en waar ook de trekking der verloting zal plaats heb ben. Ook de armen zullen niet door Hem vergeten worden. LIEFDESDRAMA IN ZAKFORMAAT. Vrijdagavond bemerkte een zekere K. dat zijn meisje blijkbaar z'n liefde versmaadde, daar zij met twee andere aanbidders, H. en v. d. W., gezellig door de straat wandelde en hem snood negeerde. Dit verdroot K. zeer en hij besloot korte metten te maken, met het gevolg dat er enkele harde klappen vielen en een paar blauwe oogen. De politie kreeg echter kennis van het gebeurde, zoodat deze liefdesidylle zeker wel niet met een „happy end" zal besloten worden. HET WEGGELD IN ONZE PROVINCIE. De commissie van rapporteurs over de provinciale begrooting doet het voorstel om: Een request aan de Kroon en de Staten-Generaal te zenden waarin verzocht wordt: De uitkeeringen uit het Verkeersfonds zoodanig te rege len dat de zware last, die de Brabant- sche bevolking zich moet opleggen, om een ook ter wille van den niet- inwonenden gebruiker, voldoend we gennet aan te leggen en te onderhou den, aanmerkelijk wordt verlicht. Het zal de Commissie aangenaam zijn het standpunt van Gedeputeerden ten aanzien van dit voorstel te verne men, en indien zij met dit voorstel accoord gaan zou de Commissie Ge deputeerde Staten willen verzoeken zich bereid te verklaren om namens de Staten het bedoelde adres samen te stellen, en aan de Kroon en de Sta ten-Generaal te verzenden. EEN NIEUWE DONGEBRUG. Door den Rijkswaterstaat zal op 22 December a.s. worden aanbesteed het maken van den onderbouw van de te vernieuwen brug over de Donge te Willemsveer (meer bekend als de Dongebrug) gelegen onder Raams donksveer, vormende de groote ver keersverbinding van BredaGorin- chem) met bijkomende werken. De raming bedraagt 40.000. Reeds jaren is er geschreven, dat al daar een nieuwe brug zou komen. Herhaalde malen is daarop door den A.N.W .B. en verschillende andere in stanties aangedrongen, thans zal het dan toch eindelijk bewaarheid wor den. Een groote verkeersverbetering zal hierdoor worden bereikt. BATA IN DE VEREENIGDE STATEN. Oprichting van een fabriek. Naar uit New-York wordt gemeld, heeft de Bata Shoe Company, een dochtermaatschappij van het Tsjechi sche schoenenconcern, besloten in Belcamp in de Vereenigde Staten, een schoenfabriek op te richten. De bouwkosten zullen, inclusief de ma chinale installatie, meer dan een half millioen dollar bedragen. Het is aan tenemen, dat het Bata-concern met het oog op de door de Amerikaansche schoenenindustrie in den laatsten tijd herhaaldelijk geëischte maatrege len tot beperking van den sterk geste- -gen invoer van Tsjechische schoenen, tot deze beslissing is overgegaan. De mislukking Vol vreugde heeft ieder Drunenaar de verbetering der «Steeger» tege moet gezien. Perspectieven voor 'n hard wegdek war. n in t zicht toen Maandag de Waalwijksche stoomwals kwam om t geheel vast te walsen ter vei krijging van een haid wegdek. Maar o, teleurstelling! De wals stoomde op zijn doel af en verzonk in 't mulle zand. Verzonk zoo erg, dat zijn krachten hem te kort schoten om zichzelf te redden. Men heeft hem toen weer vaste voeten onder de wielen gegeven en onverrichter zake kon hij de terug weg aanvaarden. Werkeloosheid. Op den laatsten Zaterdag van de maand Novembir stonden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschreven 122 personen. Hiervan waren er 98 geheel werk loos. Brandwonden. Het zoontje van li. Keetels kwam te vallen met een kan kolfie en liep daarbij ernstige brandwonden op. Biljarten. B. J. C. »Bil|artclub Jongens Con gregatie» nam deel aan de nederlaag wedstrijden der «Vioolijke Spelers» te 'sBosch. Van de 9 deelnemende clubs werd B. J. C nummer 4 met 117 winst punten, Schaken. Door de schaakclub S. D. J. C. werd op Zondag 28 November de derde partij gespeeld tegen deschaak- club «Schaakmat» in het Jonge Wachtlokaal om een zilveren me daille. Schaakmat S. D. J.C. Ed. IJsseldijk—M. v. Huiten 0 1 IJssel ijk_Th. Couwenberg0 - 1 W Brok—Th. Boelen a C. Musters-A Smits 1 0 J Merks-J. Willemse 1 0 J. Verdiesen L. v. Huiten 0—1 Uitslag 2'/2_31/3 Baby-uitzet-Comité De Dames-Comité voor het ver strekken van een baby uitzet ter gelegenheid van de blijde geneurtenis in de Prinselijke Familie is met de voorbereidende werkzaamheden ge reed gekomen. De moeders, die voor een baby uitzet (in de maand Januari) in aanmerking willen komen, zullen zich vóór den 20sten December a.s. moeten melden bij Mevrouw van der Heijden-Perquin. Een schitterende bruiloft. De Wolfshoek en vooral de Schei ding heeft haar sympathieke buurt bewoners, het echtpaar Chr. Muscnks- van Gorcum een onvergetelijken dag bereid. Met dennengroen was in de buurt een schitterende versiering aange bracht, terwijl voor de woning der jubilarissen een prachtige eerepoort was opgericht. Vrijdag was de eigenlijke dag en toen is een drukke receptie gehouden waar talrijke autoriteiten uit Drunen en omgeving de jubilarissen hun ge- lukwenschen kwamen aanbieden. 't Was alles 'n bewijs van alge

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5