Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws u JIOORD BRASH Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON VIRGINIA'S KEUZE. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD RUMMER 98. WOENSDAG 8 DECEMBER 1937. 60c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. j Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag et Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Een duidelijke Duitsche verklaring. „Zoftdar koloniën, geen volk". In een massavergadering van den Reichskolonial Bund heelt generaal von Epp voor tienduizenden toe hoorders het woord gevoerd over Duitschlands absolulen en onver- zetlelijken eisch inzake koloniën. »L)uitschland wil echter slechts die koloniën hebben die het bij het verdrag van Versailles verloren heelt. De berichten, dat Duitschland aan spraak zou maken op oen Belgi schen Congo en Portugeesch Angola ziju verzinsels van de buitenlaud- scüe pers«. Er is volgens von Epp geen en kele andere oplossing mogelijk dan restitutie van Duitschlands koloniën. «Duitschland was eens een rijk land. Door deze rooverij zijn wij tot be delaars geworden. Wij zijn niet als bedelaars geboren en willen het niet blijven. Indien de problemen van grond- stollen en ruimte opgelost moeten worden, dan is het noodig, dat de geest van Versailles verdwijnt. Het is noodzakelijk, dat de eigendom wordt teruggegeven aan den recht- matigen bezitter. Al het andere is nutteloos. Onze tegenstanders kun nen zich de moeite sparen, alter natieve voorstellen aan de hand te doen. Die bespreken wij niet meer«. Rondom de Belgische Koninklijke Familie. Koning Leopold is met zijn moe derkoningin weduwe Elisabeth,naar Engeland overgestoken voor een bezoek aan den hei tog van 't Port land. Al dadelijk gingen er weer ge ruchten dat hei hier ging om een verloving met de 2L-jarige klein dochter Ann Cavendish Bentinck. Deze geruchten zijn officieel te gengesproken, maar uit 't feit dat ook prins Karei naar Welbecn Abey is overgestoken concludeert men thans dat deze huwelijksplannen zou hebben met deze kleindochter, waarover drie jaar geleden al een gerucht liep. Nader is er echter niets meer van vernomen. De Belgische rijksbegrooting. De Belgische staatsbegrooting voor 1938 zal vermoedelijk een tekort vertoonen van 5UU miilioen francs. De toestand der Kerk in Duitschland. In verschillende Duitsche bis dommen zijn in de katholieke ker ken herderlijke brieven der bis schoppen voorgelezen, over de kerkvervolging in het Derde Rijk. In deze brieven wordt geprotes teerd tegen verschillende redevoe ringen en uitlatingen van ministers en vooraanstaande leiders van den staat en de nationaal-socialistische partij. Geconstateerd wordt, dat het zoo niet langer gaat en dat gespro ken moet worden in het belang van de kerk en van de gerechtig heid. Verschillende leiders ontzien zich niet openlijk onwaarheden over de kerk te verkondigen. De anti kerkelijke en anti christelijke propaganda wordt van olïicieele zijde gesteund. üok wordt geprotesteerd tegen het z.g. godsdienst-onderwijs dat burger-leeraren op vakscholen e.d. geven en dat de leerlingen van in plaats van tot de kerk brengt. De bisschop van Eichstatt en zeven pastoors worden in hun huizen streng bewaakt, omdat deze geprotesteerd nebben tegen een z.g. stemming, die onder de parochianen gehouden werd voor of tegen de openbare school. Frankrijk trok de toeristen in 1937. Nu het er om gaat de tentoon stelling 1937 al dan niet een ver volg 1938 te geven, worden vele balansen opgemaakt, o.m. die van het toerisme in Frankrijk geduren de de afgeloopen maanden. In vergelijking met 1936 „geeft deze een geweldige stijging van het aantal buitenlandsche bezoekers aan, met niet minder dan 112 °/0. Er werden 205.000 passagiers per luchtdienst vervoerd. Japansche bommen op Britsche schepen. Tijdens een bombardement van Woe Hoe gisterochtend door Japan sche vliegtuigen zijn twee Britsche stoomschepen de «Tunckwoa en de »Tatung« getroffen, die op duide lijke wijze de nationale kleuren op dekken en langszij geschilderd voerden. De «Tuckwo® vloog in brand, terwijl ook de »Tatung« ernstig beschadigd werd. Men heeft laatstgenoemd schip aan den grond gezet. Onder de bemanning van elk der beide schepen bevinden zich drie of vier Britsche officieren. Tijdens hetzelfde bombardement is 'n bom door het dak van een Engelsch pakhuis gegaan, waarop de Britsche vlag geschilderd was. United Press meldt-, dat de Ja panners vandaag hun dreigement om zoo noodig in de internationale concessie politie maatregelen te ne men, ten uitvoer hebben gebracht. Zij lieten namelijk door hun con sulaire politie huiszoeking verrich ten in het Great Eastern Hotel aan de Nanking Road te Sjanghai, welk hotel Britsch eigendom is Nanking genomen Volgens nog niet bevestigde Ja pansche berichten heeft de voor hoede van een van de vier colonnes, die naar Nanking oprukken, de vlag met de Rijzende Zon geplant op den Purperen Berg, aan den rand van de Chineesche hoofdstad. Indien dit bericht bevestigd wordt beteekent het, dat de Japanners een der sleutelposities van Nanking veroverd hebben. Op den berg bevindt zich het mausoleum van den stichter van de Chineesche republiek, Soen Jat-sen. Spanjaarden uitonslandgevlucht. Spanjaarden in ons land geinter. neerd en die volle vrijheid genoten op hun eerewoord om niet te ont vluchten. hebben dit eerewoord gebroken. Er zijn er in totaal J5 vertrokken uit Zeist, Eindhoven en Den Haag. Zij hebben zich Maandag niet meer gemeld. Zij zijn waarschijnlijk over Ant werpen naar Portugal vertrokken om zich zoo bij Franco te voegen. De daad dezer woordbrekers is 't ergste voor de 53 overgebleven Spanjaarden. De regeeringspersdienst meldt nl. in verband met de ontvluchting van een aantal hiir te lande geïnter neerde Spanjaarden, dat, met het oog op de onzekerheid, die mede daardoor aan den dag is getreden ten aanzien van de overgebleven Spanjaarden, de regeering besloten heeft, deze in verzekerde bewaring te houden tot van het bewind van generaal Franco bevestiging zal zijn ontvangen, dat de gevluchte Span jaarden, die hun aan de Nederland- sche regeering gegeven woord heb ben gebroken, bij aankomst in het onder dat bewind staande deel van Spanje naar Nederland zullen wor den teruggezonden. De betrokken Spanjaarden zijn in de plaats waar zij vertoefden, in politiebewaring gesteldin afwachting van overbrenging naar een gezamen lijke verblijfplaats. Ir. C. J. van Dusseidorp f Ir. C. J. van Dusseidorp, firmant van Heldring en Pierson in Den Haag, die met de „Dempo een reis naar Ned.—Indië maakte is Zondag tengevolge van een auto-ongeluk te Sabang om het leven gekomen. De auto stortte in een ravijn. Geen arbeid voor gehuwde vrouwen. Het door den minister van So» ciale Zaken bij den Hoogen Raad van Arbeid van wet in zake arbeid van gehuwde vrouwen, is van in grijpenden aard. Het behelst name- melijk een algemeen verbod voor gehuwde vrouwen om werkzaam HET GOEDKOOPE ZELFWERKENDE WASCHMIDDEL MET VERRASSINGSPAKKET van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 4) Er werd levendig geboden. De man, die de kandelaars had willen hebben, zat op den rand van een kleine tafel en riep zijn bod telkens tegen dat van den afslager in. Virginia keek belang stellend naar hem. Hij was niet knap, vond zij, maar hij had een zekere jon gensachtige charme, die haar voor hem innam. Terwijl zij op hem neer keek, keek hij plotseling naar boven en lichtte zijn hand op tot een groet. Zij vond het aardig van hem en haar stralend gezichtje zei hem dat. Mrs. Bleecker deed haar bod telkens met een koele, zakelijke stem. Virgi nia had wel van de Bleeckers gehoord. Anthony, de eenige zoon, was bij de marine. Zijn vader was multi-milli- onnair, maar het was nu eenmaal een traditie, dat in elk geslacht een An thony Bleecker de zee zou bevaren in dienst van zijn vaderland. Zij wist ook, niettegenstaande haar afzonde ring, dat de jongeman erg veel succes had bij het vrouwelijk geslacht. Ziju moeder scheen daar niets op tegen te hebben, want ieder oogenblik kwam zij met de groote auto naar Annapolis en had dan steeds een meisje bij zich, niet altijd hetzelfde, maar wel altijd een, dat knap was en rijk. En dan was Anthony altijd de trouwe begeleider van zijn moeder en haar charmant gezelschap. Zij heeft zooveel geld, dat zij niet weet wat ze ermee moet doen, zei Vir ginia, terwijl ze haar broer het kleine dametje aanwees. Maar mrs. Bleecker kreeg het bu reau toch niet, want plotseling begon een meisje te bieden. Zij scheen heele- maal alleen te zijn en stond met haar handen in de zakken van een dikken geruiten mantel. Zij was te dik om een Schotsche ruit te kunnen dragen, dat had zij toch wel kunnen weten. Maar haar gebrek aan smaak werd vergoed door haar frisch, aardig ge zicht en de bruine krullen, die onder het strakke blauw-vilten hoedje te voorschijn sprongen. Zij scheen het bureau absoluut te willen hebben en bood kalm tegen Michael en mevrouw Bleecker op. De vaklui zwegen allang, De prijs ging veel te hoog voor hun winstpercentage. Rickey luisterde in ademlooze span ning. Zeg Jin, als dat zoo doorgaat, hebben we straks een fortuin binnen! Het bureau werd tenslotte het ei gendom van het meisje met den blau wen hoed. Michael werd de gelukkige bezitter van het Chippendale stoeltje en van een anderen antieken leuning stoel, terwijl mrs. Bleecker met de oud-Hollandsche lepels ging strijken! Dat we hier nooit eerder aan ge dacht hebben, Jinny, we krijgen 1111 geld in overvloedriep Richard en thousiast. Maar zijn zuster was niet zoo optimistisch gestemd. Er zullen nu ook dubbele uitga ven zijn, Rickey en dan de schulden! Ja, de schulden! Den vorigen avond had zij tot diep in den nacht over de papieren gebogen gezeten en het re sultaat van al haar becijferingen had haar den angst 0111 het hart doen slaan. Er waren aangelegenheden, die haar vader jarenlang verwaarloosd had en die 1111 eigenlijk door Rickey zouden moeten worden verzorgd. Maar de mannen van de familie had den geen zakenhoofd. Virginia even min, maar zij begreep tenminste, dat er toch iemand moest zijn, die orde bracht in den chaos. Zij was tot de conclusie gekomen, dat, als de meu bels en het huis goed verkocht werden er net geld genoeg zou zijn 0111 de schulden af le betalen en haar ouders een onbezorgd verblijf in Californië te verschaffen. Wat Rickey en haarzelf betrof, och, zij waren jong en hadden het leven voor zich. Haar moeder en zij waren al die jaren zoo zuinig mogelijk ge weest. Hoewel zij in haar jeugd nooit een hand had behoeven uit te steken, had mrs. Farquhar het kleine teere vrouwtje, haar heele huwelijksleven lang nooit meer gehad dan een kleine dienstmeid. Virginia had leeren koken dekken, het oude mahonie wrijven en het zilver poetsen. Deze twee afstam melingen van beroemde schoonheden, die altijd in de rijkste gewaden en met de prachtigste juweelen getooid waren geweest, wisten hoe zij haar handen moesten gebruiken en hoe zij, niette genstaande haar armoede, het oude huis zijn voorname en toch hartelijke sfeer konden doen behouden. De mannen hadden dit als vanzelf sprekend aanvaard, zonder de vele op offeringen ook maar te vermoeden. Vader en zoon, beiden waren droo- mers en ongeschikt voor de harde wer kelijkheid van het leven. Mrs. Bleecker bood nu op een klei nen witgeverfden spiegel. Vroeg-Amerikaansch, verklaar de Grogan. Hij had natuurlijk niet ge verfd moeten worden, maar de lijnen zijn good. Hij liet den prijs oploopen, tot de spiegel tenslotte voor honderdvijftig dollar hel eigendom werd van mrs. Bleecker. Virginia kwam met een schok tot de werkelijkheid terug. O hemel, Rickey, ik kan haar dien spiegel niet laten koopen. Hij is niet echt Rickey's stem had weer even een ruwen klank. Wat heb jij ermee te maken? Ze denkt dat ze er verstand van heeft. Waarom zou je haar wijzer maken? Rickey Nou, kijk 111e maar niet zoo aan! Ze heeft geld genoeg. Doe niet zoo dwaas, Virginia! Maar zijn zusje was de kamer al uit. Zij holde op mrs. Bleecker toe. Het spijt mij wel, maar die spie gel is hij vergissing tusschen de andere dingen terecht gekomen, hij is niet an tiek. Ik heb hem zelf voor twee dollar gekocht, omdat ik hel wel een aardig ding vond. Daarom heb ik hem wit ge vertel en in mijn eigen kamertje opge hangen. Mrs. Bleecker nam het meisje van top tot teen op. Enfin, 11 bent tenminste eerlijk, zei ze tenslotte, met een air, alsof ze een straatjongen prees, die een ver loren portemonnaie terugbracht. Hel irriteerde haar verschrikkelijk, dat zij zich had laten beetnemen. Een paar antiquairs, die het gesprek hoorden, glimlachten spottend. Maar als die spiegel niet echt is, vroeg zij uit de hoogte, hoe kan ik dan van de andere dingen op aan? Daar sta ik voor in! Virginia's wangen brandden. Tonv kwam haastig tusschenbeide om de si tuatie te redden. En in zijn hart dacht hijDat kind gedraagt zich als een prinses! De ma nier waarop zij op Midget's beleedi- ging reageerde! (Wordt vervolgdj. en Langstraatscbe Ctirait, Zich verzek«r«n bij e n goede maatschappij is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT ESN HALF MILLIOE» M PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De ..NOORD-BRABAND" betaalde In 1936 circa f 1.500.000 uit aan hare verzekerden (Het pakket bevat een dezer aardige geschenken) PROBEER H.Z. ZELFWERKEND WASCHMIDDEL BESLIST OP UW EERSTVOLGENDEN WASCHDAG HJ496

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1