Gemeenteraad Waspik, Gemeenteraad Sprang-Capelle, i heden te verrichten in een onder neming. Een uitzondering is gemaakt voor vrouwen, die kostwinsler van gezin zijn. Ook de vrouw van het hoofd of den bestuurder der onderneming en de vrouw, die zelfaan het hoofd eener onderneming staat valt buiten het verbod. De minister wil zich niet tot een verbod van fabrieksarbeid beperken. Zijn uitgangspunt is niet het ver bieden van bepaalden arbeid of arbeid in een bepaald milieu, maar een verbod van arbeid van de ge huwde vrouw als zoodanig terwille van de bescherming van het gezin. De eerste vraag, welke beantwoord moet worden, is deze: hoevermoet op het onderwerpelijke gebied ge gaan worden? Een practisch bruik- baren maatstaf meent de minister gevonden te hebben door voorop te stellen een algemeen verbod voor gehuwde vrouwen om werkzaam heden in een onderneming te ver richten. Daarop zijn eenige uit zonderingen gemaakt. De Hedelsche Brug. De Minister van Waterstaat,Z.Exc. ir. v. Buuren, zal op Dinsdag 28 December a.s. de nieuwe brug over de Maas bij Hedel officieel openen. De toestand van Prins Bernhard. ~De secretaris van Prins Bernhard jhr. mr. C. Dedel, verstrekte Maan dagochtend 't volgende communiqué. »De goede toestand, waarin Prins Bernhard verkeert, houdt aan. Niettemin wordt bezoek vooralsnog niet toegestaan. In afzienbaren tijd blijven alle bemoeienissen van den Prins buitengesloten.» De toestand van hofjager Spek. De toestand van hofjager Spek is gunstig. Hij heeft een rustigen nacht gehad en lijdt weinig pijn. De operatie is Vrijdag goed gelukt. H. M. de Koningin naar Den Haag. H. M, de Koningin is Maandag ochtend ten elf, vergezeld van een hofdame, per auto van Amsterdam naar Den Haag vertrokken. De Koningin kwam des avonds weer in Amsterdam. Prinses Juliana maakte een wandeling in Artis. Beide blijven voorloopig in het Burgerziekenhuis verblijf houden Benoeming leden Burgerlijk Armbestuur, De raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond voltallig, onder voorzitter schap van den Edelachtbaren Heer Burgemeester Dekkers, in openbare vergadering hijeen. De notulen der vorige vergadering worden zonder aanmerkingen onver anderd vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken: a). Goedkeuring van Ged. Staten van het raadsbesluit tot heffing van straatbelasting over 1937. b). Idem van het raadsbesluit tot onderhandsche aanbesteding aan Vis sers te Drunen, van den weg in Was- pik-Boven. De Voorzitter zegt dat het gemeen tebestuur nu bij de beste gelegenheid het besluit kan nemen om met dien weg te beginnen. c). Van Ged. Staten goedkeuring van hel raadsbesluit tot aangaan van een kasgeldleening van 20000 a 2lU% ter bestrijding van de kosten voor het bouwen van 'n gemeentehuis. De Voorzitter zegt dat men het geld reeds benut heeft om het debet saldo bij de Bank van Nederlandsche Ge meenten te voldoen. De Voorzitter stelt vervolgens aan de "orde intrekking besluit tot verla ging van de personeele belasting in zake huurwaarde café's. Spreker zegt dat deze aangelegen heid nu niet meer in den raad behoeft te worden behandeld, daar hierover in de vorige raadsvergadering reeds vol doende gediscusieerd is. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met op een na algemeene stem men aangenomen. De heer Pruijssers stemde tegen. Burgerlijk Armbestuur. Als laatste punt stond op de agenda benoeming drie leden Burgedlijk Arm bestuur. De Voorzitter zegt dal deze func tionarissen om de 5 jaar door den raad benoemd moeten worden. Door B. en W. is nu in overleg met het Burgerlijk Armbestuur de volgende aanbeveling opgemaakt. I. A. Brokx, D. v. d. Rijken, G. Zijlmans. II J. Smits, M. v. Dongen, A. Kamp. III. W. Verschuren, Akkermans, C. Gijsman. De raad besluit om ineens op drie personen te stemmen. De heer Brokx merkt op dat des tijds aan het Armbestuur de mededee ling is gedaan, dat de stemming niet ineens zou plaats hebben. Spr. zegt dat anders bij een dergelijke stem ming de aftredende leden bovenaan de lijst werden geplaatst, terwijl de overigen slechts figuranten waren die niet gekozen behoefden te worden. Maar in dit geval nu zijn er tegencan- didaten gesteld. Spreker zou het lo yaler gevonden hebben dat de oude regeling was gehandhaafd gebleven, temeer daar de oude leden Kamp en de Winter niet meer voor de functie in aanmerking wenschen te komen, zoodat er vanzelf maar drie overblij ven, hetgeen strookt met de plannen van het gemeentebestuur om in ver band met bezuiniging het ledental van 5 op 3 terug te brengen. De Voorzitter zegt dat het Armbe stuur een groote verantwoordelijkheid heeft, maar dat de verantwoordelijk heid van het gemeentebestuur nog grooter is, daar de gemeente het Arm bestuur moet onderhouden. Spr. heeft daarom de wethouders gevraagd of een van hen eventueel in het Armbe stuur zitting zou willen nemen, waar door ook het gemeentebestuur beter van den toestand van Armbestuur op de hoogte blijft, hetgeen naar zijn mee ning zeer juist is. Spreker zegt dat de gemeente de laatste jaren groote of fers heeft gebracht, waarbij vooral 't Armbestuur duizenden en duizenden guldens kostte. Spreker is daarom van meening dat de nu gevolgde rege ling voor de gemeente het beste zal zijn. De heer Brokx is van meening dat de Voorzitter zich in deze voordracht onzijdig had moeten houden. De Voorzitter is het niet met deze bewering eens. Hij meent dat het ge meentebestuur wel degelijk mag ver tegenwoordigd worden. Hierna wordt tot stemming evergegaan met het vol gende resultaat: A. Brokx 7J. Smits 3W. Verschu ren 7; Pruijssers 4; C. Gijsman 1; M. van Dongen 4; A. J. Kamp2; D. v. d. Rijken 3; G. Zijlmans 2. Benoemd zijn dus thans de heeren A. Brokx en W. Verschuren. Hierna moet voor den derden persoon nog een vrije stemming plaats vinden. Het resultaat hiervan was: M. v. Dongen 4; J. Smits 3; W. Pruijssers 3; D. v. d. Rijken 1. Het lot moet nu beslissen wie be halve de heer van Dongen, mede voor den laatsten in aanmerking komt. Lo ting nu tusschen de lieeren Jan Smits en W. Pruijssers. De heer J. Smits zegt dat wanneer het lot moet beslissen hij zich liever terug trekt. De heer A. Brokx vraagt of hij dan niet gelukkig in de loterij is. De Voorzitter zegt dat tot loting moet worden overgegaan. Wanneer de heer Smits dan in stemming komt kan hij zich nog terugtrekken. De heer J. Smits is dan de gelukki ge en nu zal de beslissende stemming 't derde lid van het Armbestuur aan wijzen. Dit is dan de heer M. v. Dongen met 6 stemmen tegen 2 op den heer Jan Smits en 1 blanco. Daar zij alle drie hunne benoeming aannemen leggen zij in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. De Voorzitter kan, nu de benoeming geschied is, niet nalaten op de eerste plaats zijn dank te betuigen aan de aftredende leden van het Armbestuur. Spreker heeft daarbij in het bijzonder den heer Kamp op het oog, die 24 jaar lang, de belangen der armen keurig en corrert gediend heeft. De nieuwe leden wenscht spreker geluk met hun ne benoeming. Spreker heeft daarin gezien dat de gemeenteraad alle vertrouwen gesteld heeft in de af tredende leden. Spreker hoopt dat t gemeentebestuur gedurende de 5 ko mende jaren eensgezind met het Arm bestuur zal mogen samenwerken, waardoor veel goeds zal kunnen wor den bereikt. Spreker noemt de taak van hel Armbestuur niet makkelijk, hetgeen ook de twee herbenoemde Armmeesters zullen kunnen getuigen. Het Armbestuur heeft moeilijke jaren achter den rug, doch spreker hoopt dat nu ook eens de goede jaren voor het Armbestuur zullen mogen aan breken. De heer Brokx brengt namens zijn twee collega's den Voorzitter hartelijk dank voor de woorden die hij gespro ken heeft. Spreker zegt dat het Arm bestuur steeds eendrachtig heeft sa mengewerkt en hij hoopt dat men ook met het nieuwe lid, den heer v. Dongen, op aangename wijze zal kun nen blijven voortwerken. Spreker be treurt het dat de heer Kamp bedankt heeft, met wien hij nog vele jaren heeft kunnen samenwerken, daar er geen beter Armmeester dan de heer Kamp was. Spreker dankt ook den heer Jan Smits voor de vele jaren dat men met hem gezellig is samen geweest om de belangen van de armen te behartigen, en brengt tot slot ook nog een harte lijk woord van dank aan de leden van den raad. De heer Verschuren kan zich geheel en al bij de woorden van den heer Brokx aansluiten. Daar van de rondvraag geen ge bruik wordt gemaakt sluit de Voorzit ter hierna de openbare vergadering. Adres van den Christ. Be sturenbond aangenomen. Vaststelling begrooting 1938. De Woningbouwvereeniging te Capelle. Een Landbouwschool? De raad dezer gemeente kwam Maandagavond in Openbare vergade ring bijeen onder presidium van den Edelachtb. Heer burgemeester Smit. Secretaris de heer v. d. Berg. Aanwezig alle leden. Bij de vaststelling der notulen van de vorige vergadering verzoekt dhr. Verheijden den secretaris voorlezing van wat hij gesproken had over het Esperanto, waarbij spreker er des tijds op gewezen had dat men vroeger onder het liberale bewind in Capelle en Vrijhoeve hoofden van scholen aan stelde die in het bezit waren van de noodige bij-actes. Later vond men dat niet meer noodig. Spreker blijkt tegen de notulen geen bezwaar te hebben, want hij vroeg alleen voorlezing om dat hij het treurig vindt dat daar in een groot provinciaal blad den gek mee gehouden is. Spr. kwam door den exotischen huidenhandel veel met bui tenlanders in aanraking en verkeerde veel in het buitenland, zoodat hij er goed mee op de hoogte is wat men voor handel en industrie in het buiten land moet weten. Spreker zegt dat men daar volstrekt niet den gek mee te houden heeft. De notulen worden dan met een kleine wijziging vastgesteld. De ingekomen stukken worden ge opend met een schrijven van Ged. Sta ten, dat er geen bezwaar is tegen de aanstelling van een controleur voor de steunverleening tegen een salaris van 500.'s jaars. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Als Kerstgave voor de werkloozen zal 25% van het steunbedrag worden beschikbaar gesteld, terwijl de brand- stoffenbijslag voor kostwinners van 1.wordt gebracht op 1.30 en die voor kamerbewoners van 0.50 op 0.65. Het adres van den Christ. Be sturenbond. Voorts is ingekomen een adres van den Christelijken Besturenbond van Sprang-Capelle waarin verzocht wordt over te gaan tot het instellen van een commissie van advies voor werkver schaffingsaangelegenheden bestaande uit enkele raadsleden en een gelijk aan tal personen uit de plaatselijke vak centrale. De Voorzitter zegt dat hij een on derhoud heeft gehad met het bestuur van den Christ. Besturenbond, waar uit hem gebleken is dat het geenszins de bedoeling van de commissie zal worden om controle uit te oefenen op het beleid van B. en W. Het is enkel de bedoeling dat bij klachten van te- werkgestelden, die door het gemeen tebestuur worden behandeld, de com missie ingeschakeld wordt als een on partijdig lichaam, om van advies te dienen. Spreker zegt dat door den minister wel iemand is aangewezen voor dit district, maar deze persoon woont vol gens de meening van den Besturen bond te ver weg om voor een vlotte afwikkeling van klachten te kunnen zorgdragen. De besturenbond vond het daarom beter, dat er een plaatse lijke commissie was waar die zaken besproken kunnen worden. Spreker moet hieraan nog toevoe gen dat B. en W. van meening zijn, dat hier de behoefte aan een dergelijke commissie niet bestaat en spreker stelt daarom, namens B. en W. voor het verzoek van den Besturenbond af te wijzen. Spreker zegt nog dat B. en W. deze werkverschaffingsaangelegenhe den goed en correct behandelen en dat zij het daarom niet noodig achten, dat er een commissie komt die daarin medezeggenschap heeft. De heer Michaël zegt dat enkele jaren geleden reeds een dergelijk verzoek was binnengekomen. Dit is toen afge wezen, waar spreker ook voor was, omdat z.i. bij het beoefenen van werk verschaffing in het klein, zooals hier, zoo'n commissie overbodig was. Zoo als spreker het echter nu bekijkt zal er waarschijnlijk binnen enkele jaren, of misschien volgend jaar reeds een werk verschaffingsobject voor Sprang-Ca pelle komen van een kleine 100.000,-. Spreker meent dat er in zoo'n geval heel wat meer komt kijken. Spreker is er daarom nu voor een dergelijke com missie in het leven te roepen en hij wil den raad in overweging geven om uit zijn midden een paar menschen aan te wijzen die dan de commissie zullen vormen. Dan zal het mogelijk zijn dat zoo'n plaatsel. commissie de menschen voor zich roept met hunne klachten en dat er dan naar aanleiding daarvan werk van gemaakt kan worden. Wan neer men, zegt spreker, met die men schen kan samenwerken, dan is hij er voor om zoo'n commissie in- het leven te roepen. Dan hoeven, aldus spreker, de menschen altijd niet naar een ,,hoo- gere school". Deze dingen moet men volgens spreker, goed onder de oogen zien. Voor kleine objecten is het mis schien niet noodzakelijk, maar bij het groote object dat er voor de deur staat is een dergelijke commissie dringend noodig. De heer J. Vos kan de woorden van dhr. Michaël onderstrepen. Het verwondert spreker, dat het voorstel van B. en W. is om afwij zend op dit adres te beschikken van den Christ. Besturenbond, waar 500 arbeiders achter staan. Spreker zegt dat een commissie als hier verlangd wordt reeds in heel veel plaatsen be staat, terwijl ook de minister er sterk voor is dat een dergelijke commissie in het leven wordt geroepen. De bedoe ling is alleen maar om den goeden geest onder de arbeiders te bewaren. Spreker zegt dat er niets kwaads ach ter zit. Ook niet dat men niet tevreden is over hetgeen door B. en W. gedaan wordt. Iets anders was het, zegt spr., wanneer Sprang-Capelle de eerste ge meente was die iets dergelijks vroeg, maar er zijn reeds vele gemeenten die een dergelijke commissie bezitten, ter wijl ook de minister adviseert een der gelijke commissie te benoemen, hetgeen in vele plaatsen dan reeds gebeurd is. De heer Kerst vraagt wat voor ka rakter een dergelijke commissie heeft en in welke kwaliteit daarin eventueel raadsleden moeten zitting hebben. Spr. vraagt tevens of het mogelijk is dat de klachten steeds via den inspecteur gaan, of dat er ook een weg is, waar over eventueele klachten rechtstreeks bij B. en W. komen. De heer Michaël wijst er op dat er niet in het adres staat dat het een com missie van advies zal zijn. De Voorzitter zegt van wel. De heer Michaël zegt dat het de be doeling van de commissie zal zijn om een onderzoek in te stellen en de be zwaren der werkverschaffing dan naar voren te brengen. Het adres bedoelt dus dat er een onderzoek wordt inge steld door de plaatselijke commissie en dat zij eventueele bezwaren en klach ten zelf zal bijwerken als dat tenminste mogelijk is. Kan dit niet, dan gaan de klachten naar den inspecteur. De heer Timmermans twijfelt er niet aan of de zaken niet naar recht en waarheid zijn behandeld. Spreker meent dat er misschien niet zoo'n af keer van de werkverschaffing zal zijn, wanneer de tewerkgestelden hun klachten kunnen brengen bij een com missie van advies. Spreker is er van overtuigd dat die menschen er dan meer zeker van zijn dat hun recht ge daan wordt dan wanneer hun klach ten rechtstreeks door B. en W. behan deld worden. Om die redenen zou spr. het eens willen probeeren. De heer Kraak vraagt waar zich de menschen die zich benadeeld achten moeten vervoegen. De Voorzitter: in Utrecht. Dit nu is voor dhr. Kraak, omdat het zoo ver is een sterk argument om tot instelling van een commissie van advies over te gaan. De Voorzitter zegt dat iemand door den inspecteur de straf wordt opge legd, maar zoo iemand kan via den bond een klacht daartegen inbrengen wanneer hij meent onrechtvaardig ge straft te zijn. De bedoeling van het adres is nu, dat omdat de zetel van hem die door den bond is aangewezen zoo ver is, er een plaatselijke commis sie wordt ingesteld, die dan de kleine klachten kan behandelen. De heer Kraak vraagt hoe het dan zit met de steuntrekkers die ook wel eens gegronde klachten hebben. Waar moeten die zijn? De Voorzitter zegt dat die klachten door B. en W. behandeld worden. De heer Kraak zegt dat door B. en W. wel eens klachten worden afgewe zen omdat de personen die ze indienen niet al te best aangeschreven staan. Spreker is het echter bekend dat ook een klacht werd afgewezen van iemand die te goeder naam en faam bekend staat. De Voorzitter zegt dat alle men schen naar billijkheid behandeld zijn in de vergadering van B. en W. Spre ker zegt dat bij het door dhr. Kraak bedoelde geval, betrokken persoon een weinig te kort was gedaan in verband met den steenkolenbijslag. De heer Michaël: U wijkt af van het onderwerp. De Voorzitter: dat zal ik uitmaken, U hebt niet de leiding. Spreker be twijfelt bovendien of er wel veel ge meenten zijn waar zoo'n commissie be staat. Naar sprekers meening is een dergelijke instelling iets voor grootere gemeenten. Voor een gemeente als Sprang-Capelle achten B. en W. zoo'n commissie niet noodzakelijk. Op de gestelde vragen door dhr. Kerst antwoordt de Voorzitter dat de commissie alleen als een advieslichaam bedoeld is. Spreker zegt tevens dat over den inspecteur alleen de grootere gevallen loopen als schorsing enz. Bij B. en W. komen alleen de kleinere ge vallen, bijv. wanneer iemand bij de werkverschaffing minder ontvangt, dan hij aan steun zou gekregen heb ben. Spreker zegt dat zulks wel eens is voorgekomen en dat de betreffende klacht toen werd afgewezen. Dit komt echter, zegt spreker, omdat er dan niet genoeg gewerkt is, omdat de arbeiders denken, we hebben toch een vast uur loon. Door zoo'n commissie acht men blijkbaar alle partijdigheid in de behan deling van dergelijke zaken uitgesloten. De heer Michaël zegt dat over zijn voorstel maar heen gepraat wordt. Spreker heeft het gehad over de taak van de commissie wanneer een klacht betreffende de werkverschaffing op de lange baan geschoven word De Voorzitter: Zoo niet. De heer Michaël: pardon, mijnheer de Voorzitter ik ben aan het woord. U mag mij niet in de rede vallen. De Voorzitter zegt dat enkel kleine klachten bij B. en W. komen. De heer Michaël zegt dat het niet over kleine klachten gaat, zooals min der loon enz. Wanneer evenwel iemand mishandeld wordt door den leider, dan moet hij bij de commissie komen die die zaak dan zal onderzoe ken. Het gaat niet om de centen. Het betreft hier moreele kwesties, wanneer iemand door den leider wordt op zij gezet en afgesnauwd. Het behandelen van deze klachten, dat is de bedoeling van de commissie. Voor een klein werkverschaffingsobject acht spreker een commissie niet noodig, maar hij wijst er op dat hier grootere plannen Voor de deur staan, zooals ruilverka veling, dan is z.i. een commissie wel degelijk noodig. De heer J. Vos acht het gezegde van den Voorzitter, dat zoo'n commissie in gemeenten als deze niet noodig is, mo gelijk en hij wil ook aannemen dat er daarom ook maar in weinige plaatsen zoo'n commissie bestaat. Spreker is er evenwel van overtuigd dat vele plaatsen een vaste commissie zullen hebben. Spreker weet niet wat voor bezwaar er tegen zoo'n commissie kan bestaan. Het is immers maar een com missie van advies en de bedoeling is niet om werk uit handen van B. en W. te halen. De Voorzitter richt zich tot dhr. Michaël en zegt dat toch steeds de be slissing bij B. en W. blijft daar het hier slechts een commissie van advies betreft. Dhr. Kerst is het nog niet duidelijk. Spreker vraagt waarom, als het toch een commissie van advies is, er raads leden in zitting moeten hebben. Spr. is van meening dat dit eerder werk was voor menschen die buiten den raad staan en dan ook voor personen die buiten organisatieverband staan, zoo dat de commissie meer het karakter krijgt van contactorgaan, hetgeen ook meer in overeenstemming is, naar spre kers meening, met het doel om advies te geven. De Voorzitter zegt dat er nu een maal in het adres gevraagd wordt om enkele vertegenwoordigers van het ge meentebestuur en een gelijk aantal per sonen van de plaatselijke vakcentrale. Daar het voorstel van dhr. Michaël, om wel tot instelling van een commis sie over te gaan, door de heeren J. Vos en Versteeg gesteund wordt, brengt de Voorzitter het in omvraag. Het bleek met 6 tegen 5 stemmen te zijn aangenomen. Vóór stemden de heeren Versteeg, J. Vos, Michaël, Kraak Kerst en Tim mermans. De Voorzitter doet dan het voor stel om maar aanstonds tot aanstelling van de commissieleden over te gaan Spreker wil er echter wel uitdrukkelijk op wijzen, dat hij, in tegenstelling, met het gevraagde, niet als Voorzitter van de Commissie wil optreden. Weth. v. Willigenberg is ook niet bereid eventueel in de commissie zit ting te nemen. Spreker heeft er varing op dat gebied als voorzitter van Crisiscomité B. waarin ook enkele ar beiders afgevaardigden zitten. De klachten zijn evenwel toch nog legio. De raad besluit dan drie leden uit zijn midden te kiezen. De stemming heeft het volgende re sultaat: J. Michaël 3; J. Vos 6; J. Kraak 7; H. Kerst 5: C. Timmermans 6 en 6 blanco. i I ...een aangename inleiding voor de maaltijd.komt de gezondheid ten goede en verhoogt de ge zelligheid aan tafel. Mits het een echt-smakelijke soep is... MAGGI$ Soep! Een MAGGI5 Soep is voedzaam en licht-verteerbaar en van een bijzonder-fijne kwaliteit. Bovendien kunt U met MAGGI5 Soepen nog eens afwisseling brengen er zijn 20 soorten! -ti

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2