Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. een dubbeltje BURGERLIJKE STAND DUSSEN. GtERTRUIDENBERG. HERPT. RAAMSDONK. Rechtzaken. IN DIT BLAD? I N D I T BLAD Benoemd zijn dus de heeren Kraak, Timmermans en Vos. Beide eerst ge noemde heeren wenschen evenwel niet voor deze functie in aanmerking te komen. De Voorzitter vraagt of er mogelijk nog andere heeren zijn die niet voor benoeming in aanmerking wenschen te komen. De heer Kerst zou wel zitting willen nemen, maar hij heeft geen voldoende tijd beschikbaar. De heer Timmermans zegt dat zulks ook zijn reden was om de benoeming niet te aanvaarden. Hierna wordt wederom tot stem ming overgegaan om de twee andere plaatsen aan te vullen. Deze stemming had het volgende resultaat: J. Michaël 7; Verheijden 2; G. Vos 4; Versteeg 3 en 2 blanco. Daar alleen de heer Michaël de volstrekte meerderheid heeft is nog een stemming noodzakelijk. De heer Michaël neemt zijn benoe ming aan en zegt alle klachten netjes naar voren zullen brengen. Tevens dankt hij de heeren voor het in hem gestelde vertrouwen (hilariteit). De volgende stemming had tot re sultaat dat de heer Versteeg 5 stem men, tegen een op dhr. A. Verheijden en drie op dhr. G. Vos. Twee stem men waren blanco uitgebracht. De heer Versteeg is dus mede be noemd. De Voorzitter deelt dan nog mede dat geen van de heeren van B. en W. bereid is als voorzitter van genoemde commissie te fungeeren. Een Landbouwschool? De Voorzitter zegt dat voorts nog is ingekomen een adres van de Noord- Brabantsche Maatschappij van Land bouw, waarin wordt medegedeeld, dat genoemde maatschappij zich tot de re geering heeft gewend om subsidie voor de stichting van een Landbouwschool. Waren er oorspronkelijk plannen deze school in Raamsdonk te stichten, er bestaan nu redelijke gronden om aan te nemen dat deze school in Ca- pelle zal komen. Bovengenoemde maatschappij ver zoekt daarom het gemeentebestuur om alle mogelijke medewerking, zoowel moreel als financieel. Bij dit adres is tevens gevoegd een adhaesiebetui- ging van de afdeelingen Capelle en Raamsdonk. De Voorzitter kan nog niet mede- deelen wat de financieele gevolgen van medewerking zullen zijn. In principe zijn B. en W. evenwel geneigd den raad te adviseeren alle mogelijke me dewerking te verleenen. Weth. v. Willigenberg zegt dat hem is medegedeeld dat het niet mogelijk is hier een Christelijke school te krijgen. Om het gemeentebelang kan hij zich daarom ook wel in dit geval met een neutrale school vereenigen. Anderzijds is hem medegedeeld dat de kosten niet groot behoeven te zijn. Alle medewer king kan misschien de eerste jaren be staan in het beschikbaar stellen van een lokaal, hetgeen de gemeente een zeer geschikt heeft in het gymnastiek lokaal te Capelle, wat met geringe kosten te verbeteren zal zijn. De heer Michaël, kan met het ge zegde van Weth. v. Willigenberg mee gaan, wanneer hij zegt dat er geen Christelijke school kan komen. In Raamsdonk wilde men een R.K. school hebben, hetgeen ook tegenwerking had van verschillende zijden, toch heeft Raamsdonk haar adhaesie betuigd om hier een neutrale school te stichten. Spreker meent daarom dat hij tot het gemeentebestuur kan zeggen, dat het zijn volle activiteit moet inzetten om hier een Landbouwschool mogelijk te maken. Een gebouw is reeds ter be schikking dat met geringe kosten kan worden ingericht. Door die school zul len er, zegt spreker, weer frissche krachten in deze gemeente komen, tot bloei van het landbouwbedrijf. Weth. v. Willigenburg zegt dat ieder zijn eigen meening er op na kan houden, maar hij is voorstander van een Christelijke school. Alleen in dit speciale geval wil hij vakbelang boven principieel belang stellen. Besloten wordt hierna z.h.st. dat B. en W. namens den raad een adres tot de betrokken maatschappij zullen rich ten, waarin de volle medewerking van Het gemeentebestuur zal worden toe gezegd. - T- .vjsI Nog is ingekomen een aanmerking van Ged. Staten, betreffende conversie van een leening van 12.000.— tegen 3%%. Ged. Staten achten deze rente nog te hoog en willen die gebracht zien op 3J^%. De geldgever vindt dit goed maar dan alleen tegen weder in- lasching van de boetebepaling. Per slot vna rekening komt dit de gemeente nog duurder uit. Wordt goedgekeurd. Benoeming leden Armbestuur. Vervolgens komt aan de orde be noeming leden Burgerlijk Armbestuur, zulks wegens periodieke aftreding van C. J. v. d. Hoek te Capelle en J. G. v. Willigenburg te Sprang. Door B. en W. is de volgende voor dracht opgemaakt: Voor Capelle C. J. v. d. Hoek en J. J. Pruijssers en voor Sprang J. C. van Willigenburg en C. J. Heij. De aftredende leden werden her benoemd met 9 stemmen ieder 1 stem op J. J. Pruijssers, 1 stem op C. J. Heij, 1 ongeldig en 1 blanco. De voormalige veldwachterswoning te Vrijhoeve-Capelle wordt z.h.st. we derom onderhands verhuurd aan P. J. v. Drongelen voor ƒ2.75 per week. Gemeenterekening 1936. De Voorzitter stelt vervolgens aan de orde voorloopige vaststelling van de gemeenterekening 1936. De Voorzitter leest dan het rapport voor van de commissie, belast met het onderzoek van de rekening. De commissie adviseert: a. De turf die ligt in het v.m. woonwagenkamp te verkoopen, daar de gemeente anders door verweering daarvan schade zal lijden. B. en W. hebben hiertegen geen be zwaar. b. Wijst er op dat de verlichting van den Winterdijk te Vrijhoeve-Ca pelle nog steeds op zich laat wachten. De Voorzitter zegt dat in deze het standpunt van B. en NV. wel aan den raad bekend zal zijn. B. en W. nemen nog steeds geen ander standpunt in deze kwestie in. De heer Michaël blijft er op aandrin gen dat deze verlichting zoo spoedig mogelijk wordt aangelegd. De heer Kraak is het met den vori- gen spreker eens. De Voorzitter zegt dat deze kwestie reeds tweemaal behandeld is. De heer Kraak zegt dat het de be doeling van de commissie is, om er bij het gemeentebestuur op aan te drin gen, om zoo gauw als de financieën het toelaten met deze verlichting te be ginnen. c. Dringt er op aan de Sprangsche pad te verbeteren. De Voorzitter zegt dat hiermede in 1938 zal begonnen worden. De gemeenterekening 1936 wordt hierna z.h.st. voorloopig ongewijzigd vastgesteld. Z.h.st. wordt vervolgens goedge keurd wijziging begrooting 1937.. Dit betreft enkel overschrijving van een bedrag op de post steunverleening naar de post werkverschaffing. Woningbouwvereeniging Capelle. DRAISIJIA-van-VALKENBURC; 'S- e A LEVER! [er-Zacht van smaak - prus 70 ct» De schuld van deze aanrijding lag hij M. S., den bestuurder van de autobus, omdat hij zondernoodzaak aan de linkerzijde van den weg heeft gereden en omdat hij bij het tegen komen van de luxe-auto, niet be hoorlijk naar rechts was uitgeweken. Voor deze twee verkeersovertre dingen had S. Maandag j.l. zich te verantwoorden voor den Kanton rechter te 's-Hertogenbosch. De Ambtenaar van het O. M. die verdachte's schuld bewezen achtte, eischte twee geldboetes van f 15. subs, tweemaal 15 dagen hechtenis. Na het pleidooi van mr. Witlox uit Den Bosch, die op juridische gronden betoogde, dat hier maar van één enkele verkeersovertreding kan worden gesproken, werd S, door den Kantonrechter veroordeeld tot een geldboete van f 10,subs, 10 dagen hechtenis. Een kat levend verbrand. Voor den politierechter teHaarlem is een ergerlijb geval van dieren mishandeling behandeld. Een 23. jarig bakker had van een kennis een kat gekregen met het verzoek het dier te willen dooden. De kat zat in een zak. De bakker gaf het dier eerst een klap, doch het scheen daarna met dood te zijn. Daarom heeft hij het toen in het vuur van den oven gegooid. Het arme dier had tever- geefsgeprobeerd door hetrookkanaal te ontvluchten, doch hel is tenslotte in het vuur omgekomen. Verdachte zei voor den politie rechter, dat hij dacht dat de kat van den eersten klap al dood was. Toen zij in den oven lag, bemerkte hij dat zij nog leefde, De officier van justitie vond het een ergerlijk geval van dierenmis handeling en eischte f 15 boete De politierechter veroordeelde hem tot een week gevangenisstraf. De bazaar, gehouden ten bate van t buppletiefonds der Antonetta stichting en 't Vereenigingsgebouw »Kehoboth« heeft netto t 1368,— opgebracht. u- De dag van zijn zilveren ambts jubileum is voor den heer M v. Huiten gemeente-veldwachter alhier niet onopgemerkt voorbijgegaan. De dag weid begonnen met een H. Mis van dankbaarheid welken in de parochiekerk van St. Catharina werd opgedragen door den Zeer- eerw. Heer pastoor NV. Timmer mans. De belangstelling voor dit jubi leum kwam van alle zijden tot uiting. Reeds vroeg kwam hem compli- menteeren de heer Chr. v. Herpt voorzitter van het waterschap»Herpt en het Herptsche Veld« van welk water.-chap de jubi aris ongeveer 15 jaren in volle plichtsbetrachting polderbode is geweest, het speet hem dal hij wegens vergaderingen elders niet op een meer gelegen tijdstip kon komen. In den voor middag werd de jubilaris gecompli menteerd door het dagelijksch be stuur der gemeente en Burgemeester Wijs, verder kwamen hem nog zeer velen feliciteeren waaronder wij opmerkten den Zeereerw. Heer W. Timmermans pastoor, vele raadsle den en andere notabelen uit de gemeente. Van alle kanten kwamen schriftelijke en telegrafische geluk- wenschen. De geschenken van collega's en anderen waren menigvuldig. Het geheel gaf te zien dat hij hoog staat aangeschreven. De regeling van de financieele ver houding met de woningbouwvereeni ging te Capelle zal op voorstel van den Voorzitter gelijk met de gemeentebe- grooting 1938 behandeld worden. Begrooting Armbestuur. De begrooting van het Burgerlijk Armbestur te Capelle wordt voor den gewonen Dienst in inkomsten en uit gaven vastgesteld op 7009.72 en voor den Kapitaaldienst op ƒ3000. Dit Armbestuur heeft een gemeente subsidie van 1900.—. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur in Sprang wordt in inkom sten en uitgaven vastgesteld op ƒ5164.81, met een gemeentesubsidie van 2750.—. Op een vorige vergadering door dhr. Kraak gedane vraag, antwoordt de Voorzitter dat de administrateur van Capelle een vergoeding ontvangt van 50.—. De- gemeente geeft hiervoor 250.— aan het Armbestuur en hier van betaalt het Armbestuur dan dus zelf die 50.— voor administatiekos- ten. Daarna komt in behandeling de ge meente-begrooting voor 1938, welke in ons volgend nummer uitvoerig wordt opgenomen. Het verkeersongeval te Dussen. Op 27 October 1.1. bevond de 52-jarige landbouwer A. K., wonende te Sprang Capelle, zich met paard en kar op den provincialen weg onder de gemeente Duseen. Zonder dat zulks noodzakelijk was, bevon den paard en kar en voerman zich aan de linkerzijde van den weg. De gevolgen van deze groote onvoor zichtigheid bleven niet uit, want juist bij hel einde van een scherpe boeht, botste de motorrijder Frans Penninx uit Dussen, die uit de tegen- overgestelde richting aan de rechter zijde van den weg kwam aangereden, tegen paard en wagen op. Tengevolge van de botsing viel de motorrijder in een sloot. Daarde landbouwer K. uitSprang- Capelle, tengevolge van het links houden op den weg, deze aanrijding had veroorzaakt, moest hij ook de gevolgen daarvan dragen en zoo heeft hij als vergoeding voor dege leden schade aan Penninx reeds de som van f105 moeten betalen. Daar K. niet verzekerd is, blijkt dat een dure les te zijn en Maandagj.l. had hij voor het links houden zich boven dien nog te verantwoorden voor den Kantonrechter te 's-Hertogenbosch, die hem conform den eisch van den Ambtenaar van het O.M. nog ver oordeelde tot een geldboete van f7 50 subs. 5 dagen hechtenis. De aanrijding te Sprang-Capelle. Op den avond van 4 November j.l. heeft in de Nieuwstraat te Sprang. Capelle een aanrijding plaats gehad tusscben eer autobus, bestuurd door M. S., wonende te Oosterhout en een luxe-auto bestuurd door J. van der Schans, wonende te Sprang-Capelle. RAAMSDONKSVEER Tot le ambtenaar administrateur dezer gemeente is benoemd de heer A. J. I. M. Janssens, commies ter secretarie te Boxtel. De Kon. Erk. Harmonie »de EendrachU heeft besloten in haar laatst gehouden vergadering tot het geven van een bonte avond aan haar leden en donateurs. Naar we vernemen zal deze avond worden gehouden op Woens dag 29 December a.s. in de har moniezaal »Huis ten Deijlcr, alhier. Het bestuur heeft beslag weten te leggen op het bekende duo Kramer en Kees Wijnbelt uit Arnhem, die er wel voor zal zorgen dat het publiek zich zal amuseeren. Verder zal een clown er nog het zijne bijdoen, om den bonten avond toch maar geheel te doen slagen. De dienstplichtige J. G. van der Jansen der lichting 1937, is voor een jaar vrijgesteld van den dienstplicht wegens persoonlijke onmisbaarheid. De heer J. B. Zijlmans alhier, heeft ontslag genomen als lid van het Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente. Zondagavond werd in 't loge ment aangehouden de zwerver N. v. d. H., die nog tien dagen hechtenis bad te ondergaan. Maandagmorgen is hij op tran sport gesteld naar de Strafgevange nis te Breda. Maandagmorgen ging de mare chaussee alhier tot de aanhouding van A. V., wonende te R'veer, die wordt verdacht van het plegen van ontucht met kinderen. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek is in vollen gang. Het aantal werkloozen inge schreven bij de plaatselijke arbeids beurs bedraagt in deze gemeente 357. Het aantal steuntrekkers van de gemeente bedraagt 135 en het ge plaatste bij de werkverschaffing 83. In de landelijke omgeving van R'veer staat, iets afgelegen een boerderij, waar na het overlijden van den boer de knecht ongeveer be drijfsleider was geworden Alles wat hij doet wordt door de boerin en haar dochter goedgevonden, want het is hem best toevertrouwd, zoo vinden zij. Alle zaken handelt de knecht altijd zelf af, hetzij deze gaan over landbouwartikelen, hetzij over andere dingen. Zaterdagmiddag kwam een woon wagenbewoner langs, die een mooi paaid te koop had. Knecht en woonwagenbawoner maakten een praatje en zoodoende kwam het gesprek op de ponny welke de knecht in den stal had staan en die het eigendom van de land bouwersfamilie was. De woonwagen- bewoner-paardenkoopman kon die ponny best gebruiken, omdat hij al zoo'n paardje had en twee ponny's gemakkelijker kunnen worden verkocht dan één. Dus stelde hij voor om zijn paard te ruilen tegen de ponny van de land bouwster. De knecht had hier wel ooren naar, doch was van meening, dat zijn eigendom veel meerwaard was dan dat peerd, zoodat hij bij den ruil nog dertig gulden toe wilde hebben. Zij konden het hierover eens worden en de paarden werden geruild, terwijl de woonwagenbe woner »thuis« de 30 gulden zou gaan halen. Toen hij er mee terugkwam stond echter de boerderij op stelten. Moeder en dochter bleken absoluut geen afstand te willen doen van hun ponny en den knecht werden verwijten gemaakt over zijn eigen dunkelijk optreden. Van den han delaar wilden zij de 30 gulden niet meer hebben »die kande gerust gerust mee terug nemen en wij motten ons pèrdje weer terugebbe« Maar handel is handel en de ruil was gedaan. De «voon wagenbewoner wilde de ponny niet teruggeven en het geld wilden zij niet hebben, dus dat nam hij ook maar weer mee. Hiermee ging de landbouwers familie op haar beurt nietaccoord. Moeder en dochter namen de sterke arm in den arm om de ponny teiug te krijgen, doch alle pogingen bleken vruchtelooszelfs een lang durige stortvloed van tranen van de dochter was niet in staat om het paardenhandelaarshart week tt maken. Hij bleef beslist op zijn standpunt staan, doch toonde zich de kwaadste niet en wilde uiteinde, lijk de ponny wel weer terugruilen, maar alleen indien hem hiervoor 50 gulden betaald werd. De land bouwersfamilie kon hiertoe echter niet besluiten en daarom trok de ponny, met smartelijke blikken na gestaard de wijde wereld in. Inderdaad, waar twee ruilen moet de één huilen. De gemengde zangvereeniging »Excelsior<« heeft Zaterdagavond in gebouw «Ti»venu« te Nieuwendijk een in alle opzichten geslaagde zang en tooneeluitvoering gegeven. Even na zevenen werd de uit voering met enkele woorden van den voorzitter de heer M. Wuijten ingeleid, waarop gezamenlijk een psalmvers werd gezongen. Het ge heele koor zong daarop onder leiding van den heer N. Snijers een drietal liederen. Door Mej. A. Oosterling werd vervolgens een altsolo gezongen, daarna een sopraansolo door mevr. van de Weijer-Dubbelman en een duo door deze beide dames, hetgeen weer verdienstelijk werd uitgevoerd en waarvoor luide werd geapplaudi- seerd. Nadat een dubbelkwartet had ge zongen werden door de geheele vereeniging twee liederen gezongen, terwijl het programma voor de pauze werd besloten met de wals »An der Schónen blauen Donau« van Johann Strauss. Na de pauze werd opgevoerd een samenspraak in drie bedrijven »Zonsopgang« getiteld, waarvan de opvoering een succes is geworden. De zaal was zeer goed bezet. O Door hei bestuur van de R.K. Studieclub irilolia te Raamsdonks- veer is onze stadgenoot de heer G. Ullermans Jr., üoctorandus in de letterkunde, aangezocht een Vondel herdenking voor genoemde veree- mging te houden. Up 21 December a.s. zal deze herdenking plaats hebhen, in hotel de Reijer te Raams- donksveer. Noor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdouksveer hoopt Zondag a.s. des v.m. 9.3U en des n.m 2 uur voor te gaan de heer Paul uit Benthuizen. Vrijdag 10 December a.s. des avonds om 8 uur houdt de bekende 3r. NV. G. N. v. d. Sleen in Hotel Centraal alhier een lezing voor het Departement Geertruidenberg van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Dr. v. d. Sleen, welkepas eeuigen tijd geleden van een reis door Zuid-Afnka is teruggekeerd, is ook in Geertruidenberg geen onbe. kende. Reeds meerdere malen zijn door hem voor het Nut lezingen gehouden welke telkenmale op zeer onderhoudende en belangwekkende wijze werden behandeld. Deze keer zal dr. v. d. Sleen een lezing houden over het onderwerp: Naar het Paradijs van de Uermensch Per auto door Frankrijk en Spanje. De ingelanden van de Gecombi neerde Buitengronden van Geer. Iruidenberg en Drimmelen zullen Donderdag a.s. te beslissen hebben over de stichting van een nieuwe bemaling. Er zijn twee plannen ingediend. Bij de stichting van 1 gemaal bedragen de kosten f34200, bij ombouwing van de bestaande 2 gemalen zijn de kosten f26500.— waarvan f 19500.— aan arbeids- loonen. Het dagelijksch bestuur van den polder stelt voor om het goed. koopste plan, waarbij ook de ex ploitatiekosten iets lager zijn, uit te voeren. i/ Dinsdagavond had in hotel Lee mans alhier een lezing plaats van wege den N. C B. De belangstel ling der lanbouwers-tuinders voor het onderwerp: Het verzorgen van fruitboomgaarden en de moderne Iruitteelt«, was zeer gering, wat zeer te betreuren, is daar het een zeer leerrijk onderwerp was door een begaafden spreker behandeld. Door het geringe aantal luiste raars, werd besloten maar niet in een aparten zaal te gaan, doch in het café rond de kachel het onder werp te behandelen. De spreker stemde hier volgaarne in toe. Een kras staaltje van Brabantsche gemoedelijkheid I - De heeren O. de Rooij, A. Pelikaan en C. Donkersloot alhier zijn gekozen tot leden van het kies college der Hervormde Gemeente* RAAMSDONK Van 27 Nov. tot en met 3 Dec. '37. Geboren Johanes A. J. P. M., zv. Gfisbertus J. A. Nollen en Adriana P. P. M. de Kroon - Cornelia \V. M., dv. Petrus J. Oomen en Johanna J. van Dongen Jolianna G., dv. Theodoras Pelders en Antonia H. van Strien Johannes A., zv. Jacobus Fr. Knaapen en Johanna W. Raammakers. GehuwdGeene. Overleden Adriaan Pols, echtgel. van Johanna W. W. Verbunt, oud 51 jaren. In welk blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit voerig als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, aanbestedingen, verkoopin. gen uit plaats en «treek, zooals ze voorkomen En dat alles voor in de week. ABONNEERT U THANS,

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 3