KANTONGERECHT. AGENDA'0 VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. \J lJ RAAMSDONK. WASPIK, ORUNEN. Marktberichten, werden door den secretaris voorgele zen en goedgekeurd. De penningmees- teresse bracht verslag uit. waaruit bleek, dat pl.m. 250 in kas was. Het aftredend bestuur werd bij accla matie in z'n geheel herkozen. Besloten werd voor de a.s. blijde ge beurtenis in het Kon. Huis commissies te benoemen voor het opstellen van een programma. RAAMSDONKSVEER. Tot Notabelen der Hervormde Ge meente werden gekozen de Heeren W. J. Lankhnizen Szn. en G. Knaap AJ.zn. Zondagmorgen treedt Ds. Oost op om half tien In de Veersche Kerk en om twee uur in de Herv- Kerk op het Veer. Autobotsing. Over den Keizers- dijk reed een vrachtauto, waarvan de voorruit tengevolge van den regen erg was aangeslagen. De chauffeur wilde de ruit al rijdende met zijn hand schoonmaken, doch had daarbij geen erg in een personenauto die langs den weg stilstond. Het gevolg was dat de wagens met een harden slag tegen el kander botsten. De personenauto werd flink beschadigd en ook de vrachtauto kreeg schade. Tegen den chauffeur werd procesverbaal opgemaakt. De begin van deze week wegens ontucht gearresteerde A. V. werd Woensdagmorgen overgebracht naar Breda en ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. Na verhoor werd hij ingesloten in het huis van be waring. Woensdagavond hield de R. K. Werkliedenvereeniging St. Joseph een ledenvergadering in het Bondsgebouw. Nadat eenige huishoudelijke punten waren afgehandeld, werd door den voorzitter het woord verleend aan den heer P. Vriens, uit Tilburg, die een le zing hield voor de leden. De lezing vond bij de toehoorders een aandach tig gehoor. Woensdagavond had in het hotel Heessels onder groote belangstelling de trekking plaats van de verloting van de Winkelweek, waarvan de opbrengst geheel komt ten bate van het T.B.C. Fonds alhier. De uitslag is als volgt: le prijs, fiets no. 15267; 2e pr. ham no. 20028; 3e prijs 5 H.L. kolen no. 20203; 4e prijs wollen deken no. 3135; 5e prijs theeservies no. 19199; 6e prijs goudsche kaas no. 13380; 7e prijs een paar schoenen no. 9687; 8e prijs een stel pannen no. 11014; 9e prijs 50 si garen no. 23329; 10e prijs drie boter letters no. 17215. De prijzen kunnen tot 22 December a.s. worden afgehaald, na dien datum vervallen deze aan het T.B.C. Fonds te Raamsdonksveer. In hotel „Huis ten Deijl" heeft de plaatselijke damvereeniging D. G. V. een wedstrijd gespeeld tegen de dam vereeniging D.Ó.S. uit Breda. Laatst genoemde club wist den strijd met niet minder dan 13—5 te winnen. De ge detailleerde uitslag is als volgt: D.G.V., R'veer—D.O.S., Breda: J. Steigenga F. Hoogland 0— 2 G. v. Erk—A. Geerts 0— 2 J. C. Schott—P. Bogmans 1— 1 H. Blom P. Michielsen 0— 2 P. Blom—W. Vermeeren 1— 1 J. FaroA. Schneider 0<2 H. HeurterM. Moonen 20 N. SnijdersP. van Riel 02 M. Timmermans—H. Embregts 11 De partij D. Blom H. Roijmans werd afgebroken. Predikbeurten Zondag 12 Dec. 1937: Ned. Herv. Kerk, voorm. half tien en nam. twee uur Ds. G. Lans Jr. Naar we vernemen heeft zoo wel de Diaconie der Ned. Herv. Kerk als het Bestuur der Sint Vincentiusver- eeniging goedgunstig beschikt op de subsidie-aanvrage van het school-melk- comité. Opdracht. Het aanvoeren van het materiaal voor de vernieuwing der wegen is bij aanbesteding opgedragen aan expedi teur Bouwman uit Wijk. B. J. C. BJC biljartclub der Jongenscongre gatie groeit nog steeds. Op de laatste vergadering werden wederom een tweetal nieuwe leden aangenomen. Skiloopen. Zomers trekken de duinen "honder den toeristen en nu is er nog slechts enkele centimeters sneeuw gevallen of verschillende aspirant-skiloopers ko men zich oefenen op de lage heuvels. Een en ander gaf een Zwitsersche aanblik. Jammer dat de bovenlaag der duinen niet iets harder bevroren was. Burgelfjken Stand. Overleden: L. van Herpt 59 jaar. Lezing stalvoedercontröle. Dhr. Ariens uit Tilburg, Rijksvee- teeltconsulent sprak alhier voor een groot aantal belangstellenden uit Dru- ncn, Elshout, Nieuwkuik en Baard wijk. Spreker zeide te voelen, dat 't woord stalvoedercntröle direct geen prettige indruk zal maken bij de boeren, die meer dan genoeg hebben van 't woord controle en wat daarmede samen hangt in verband met de talrijke cri sis-maatregelen waarmede den boer te maken heeft. 't Woord controle voor deze stal- voedering is absoluut verkeerd en moet genomen worden als „vrijwillige adviseering in de veevoedering". De bedoeling hiervoor is dat be paalde personen bij de stalvoedering komen kijken die de juiste hoeveel heden noteeren, die aan het vee wor den opgevoerd. Aan de hand daarvan en opgestelde theorieën kunnen dan veranderingen in stalvoedering wor den aangebracht. Waarom is dit noodig? De jongeren deden reeds kennis en ervaring op met land bouwen r sussen e.a., waarvan door de ouderen thans veel is overgenomen. In de pers reeds meermalen uitvoe rig geschreven over het gebied dei- voorlichting bij de veevoedering. Ondanks dit alles zitten er nog groote fouten op dit gebied in de be drijven. De fouten kunnen alleen verdwijnen door persoonlijk contact met de boe ren. Door de jonge boeren is in den be ginne daar groote aandacht aanbe steed. Dit is allengs verslapt. De fou ten worden over het hoofd gezien, in- plaats van ze er uit te halen. De regeering heeft ook het nut in gezien voor de stalveevoedercontröle en geeft daarvoor jaaarlijksch een subsidie van 1200.— voor de provin cie Noord-Brabant, die verdeeld wordt over de plaatsen waar aan deze controle gedaan wordt. Wie moet die controle op zich nemen Een of twee jonge boeren moeten zich daarvoor beschikbaar stellen te gen een redelijke vergoeding en die bekwaam zijn voor hun taak. Deze vergoeding voor die contro leurs wordt in de meeste gevallen be taald door 't Rijk en de Zuivelfabrie ken, die er het grootste belang bij heb ben in verband met hun boterproduc- tie. Deze controle is ondergebracht en staat onder toezicht van het Prov. Veevoedingsbureau. Wat moet de controleur doen. Hij zorgt op een bepaald bedrijf een dag aanwezig te zijn en dan juist te wegen de hoeveelheden voedingstof fen, die aan bepaalde dierengroep worden opgevoerd. Deze gewichten moeten precies zijn om een nauwkeurig advies te kunnen geven. Daarbij blijkt in de meeste geval len, dat de verdeeling der eigen ver bouwde voedingsstoffen veel te wen- schen over laat. In de voedingswijze kunnen dan door den voorlichtingsdienst verande ringen worden aangeraden. Het is gebleken, dat toen er in een bedrijf bepaalde veranderingen wer den aangebracht dit een geheele buurt ging nadoen. De zuivelfabrieken dienen te wer ken voor de verbetering der stallen en daarmede melkwinning. Wat is er geschiedt? De stal voeder-controle werd in 1933 voor het eerst toegepast en toen na men daaraan deel 35 bedrijven over 85 diergroepen. De volgende twee jaren bleek dit mis te loopen en toen kwam er een nieuwe regeling en in 1936 namen 1098 bedrijven deel met 3532 diergroepen en werd deze controle gesteund door 27 zuivelfabrieken. Vervolgens gaf spreker eenige staal tjes van foutieve voedingswijze en wees er o.m. op dat men het voeder tegen bederf moet vrijwaren en de dieren gezond onbedorven voedsel dient voor te zetten. Het krachtvoer dient verdeeld te worden naar gelang de behoefte der dieren, waarom vermenging van krachtvoer met pulp of andere een onjuiste verdeeling daarvan brengt onder de dieren. Bij de menging der krachtvoeren moeten de verschillende soorten el kaar zoodanig aanvullen, dat een ge heel wordt verkregen met voldoende eiwitten. Dus met 's morgens veel eiwitten en 's avonds weinig of om gekeerd, maar regelmatig dezelfde hoeveelheid. Tweemaal per dag voederen en mel ken is voldoende. Het dier verlangt op tijd. Meerdere malen melken en voe deren vermoeid de koe onnoodig. Het laten drinken voor het vee moet gebeuren nadat deze het saprijk groen gevreten hebben. Per dag drinkt een koe 60 k 70 liter water of minder wa ter door onjuiste drinktijden, is scha delijk voor het dier. Voor dc vertering heeft een koe „ruwvezel noodig. Deze stof zit in hooi en stroo. Daarom de voertijden be ginnen met gesneden stroo of hooi. De toediening van de hoeveelheid ruwvoer komt minder nauw. De hoe veelheid krachtvoer dient gegeven te worden in evenredigheid van de melk- 9ift- Men zorge daarom voor een goede maat bij het krachtvoer. Spr. hield daarna een zeer interes sante causerie over de verdeeling der voeders over den winter. Jong vee kan geen voeder missen. Dit dient dus op de eerste plaats te ko men dan 't melkvee en ten slotte het paard, dat heel goedkoop te houden is. Het voer moet regelmatig verdeeld worden over den winter. Stoppelknollen kunnen goed worden ingekuild als ze veel blad hebben en minder knollen, 't Voedsel zit niet in de knollen. Ten slotte gaf spreker eenige voor- beelden, waar de stalvoedercontrole succes had gehad, doordat de winst marge per koe en per dierengroep aan zienlijk gestegen was tegenover andere jaren. Bij de debatten kwamen nog zeer interessante dingen voor den dag. 't Was een leerzame avond. Plechtige opdracht. Zondag om 5 uur zullen de aspirant leden der Jongens-Congregatie hun plechtige opdracht in de Parochiekerk „St. Lambertus". Als voorbereiding is een Triduum gehouden door Pastoor Goossens. ELSHOUT. Voor de kinderen, die ver af wonen en te Communie gaan zal gelegenheid zijn om bij de Eerw. Zusters een tas melk te gebruiken bij hun boterham tegen een geringe vergoeding. Dit gaat uit van het Kerkbestuur en van Rijk of Gemeente, zooals eerst heel grootsch was opgezet. Opdracht. Het bouwen van een winkelhuis voor rekening van L. van Huisveld, onder architectuur van A. van Hui ten Jr. uit Waalwijk, is opgedragen aan de firma J. v. d. Loo alhier, voor 4177.—. B.V.L. Hoe het kwam wij weten hel niet, maar de propaganda vergadering van den Landstorm is toch nog Donder dagavond doorgegaan. Heel toevallig belandden wij in het tehuis der B.V.L.-afdeeling alhier, komen vanuit een dikke laag sneeuw te midden der ware vriendschap en gezelligheid. De propaganda-avonden in Elshout zijn steeds grootsch opgezet, maar dit jaar heeft het weer den avond parten gespeeld. Overste Hafhemijer uit 's-Bosch was niet aanwezig, terwijl burgemeester Mr. R. v. d. Heijden be richt van verhindering had gestuurd. Wel merkten wij enkele eere-leden waaronder Notaris Schreurs, lid der Gew. Landstorm commissie „De Meijerij". Commandant L. Klijn riep de aan wezigen een hartelijk welkom toe en in het bijzonder Notaris Schreurs. Notaris Schreurs sprak vervolgens over het ontstaan der B.V.L., en richt te een propagandistisch woord tot de aanwezigen. Commandant Klijn dankte de No taris voor deze woorden, waarna aan alle leden een reproductie werd uit gereikt van het geschenk, aangeboden door den B.V.L. aan het Prinselijk Paar, voorstellende: Landdag te „Barneveld". Door de leden werd unaniem be sloten deze reproductie te doen in lijsten. Notaris Schreurs reikte vervolgens met een toepasselijk woord de prijzen uit aan: H. Muskens le prijs 284 pnt. C. Pelders 2e prijs 282 pnt. L. Klijn 3e pr. 275 pnt., G. Pulles 4e pr. 264 pnt., A. v. d. Wiel 5e pr. 262 pnt., A. Kem penaars 6e pr. 258 pnt., M. Klijn 7e pr. 248 pnt., C. Klijn 8e pr. 247 pnt., P. v. Huiten 9e pr. 247 pnt., C. Ha mers 10e pr. 247 pnt., A. Geelen 11e pr 244 pnt., A. v. Beek 12 e pr. 239 pnt., A. v. Delft 13e pr. 224 pnt., Th. v. d. Besselaar 14e pr. 222 pnt., M. Muskens 15e pr. 221 pnt., J. Brok 16e pr. 213 pnt., H. v. d. Besselaar 17e pr. 209 pnt., M. v. d. Wiel 18e pr. 207 p. Mart. Muskens 19 pr. 203 pnt. Hierna bleven allen gezellig bijeen, terwijl dank zij de gulle medewerking van „Hulsko" de klomp nog schitte rend werd uitgehaald en allen met Hulsko-kofl'ie en (of) thee en (of) tabak naar huis gingen. En als wij door de sneeuw naar huis peddelen denken wij in Elshout leeft de BVL. Uitspraken. De kantonrechter wees o.m. de volgende vonnissen H. V., Waspik, vuurwapenwet. f5,— boete. J. de R., Sprang, gespan zonder achterlicht, f 4,boete. R. R.. Loon op Zand, venten, f3,_ boete. M WOENSDAG 15 DECEMBER 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2: Hilversum 1875 M. Programma 3: Overtreding Vleeschkeuringswet. Voor het kantongerecht te s Bosch stonden een vleeschhandelaar en twee slagers terecht, wien ten laste gelegd was dat zij ongekeurd vleesch zouden hebbea verkocht. Dit vleesch was te Oss gekeurd, maar niet her keurd in Waalwijk. De slagers hadden dit vleesch gekocht en de handelaar S. had zich bij de vorige behandeling her roepen op 't leit, dat hij 't ter keuring had aangeboden, doch dat degene die het moest keuren eenige stukken vergeten had te stempelen. Dr. Bos werd als getuige gehoord, die vernlaarde dat het vleesch niet ter keuring was aangeboden. De beide slagers achtten spreker geheel te goeder trouw, waar zij in de meening verkeerden dat het in Waalwijk was gekeurd, maar zij hadden na moeten zien of het een stempel droeg. Conform den eisch van 't O.M. werd de vleeschhandelaar S. ver oordeeld tot f 25 of 25 d., de sla- gers D. en v. d. R. tot i 10 of lOjJ. WAALWIJK. Zaterdag 1.30—2.45 uur Dames, aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zaterdag, Zondag en Maandag Luxor Bioscoop »Gevaar in den Tunnek. Zaterdag, Zondag en Maandag Theater Musis Sacrum »De Twee- lingbroersct. Zondag 12 uur repetitie mannen koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Liedei tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Maandag 8—9.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gvmnastieklokaal O.S Dinsdag 78.30 uur. Gymnastiek dames K. enV. Gymnastieklokaal O.S Waalwijk, 10 December'37. Eieren 4>/25'/a cent. Biggen geen handel. RADIO—DISTRIBUTIE—BEDRIJF WAALWIJK. ZONDAG 12 DECEMBER 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2: Hilversum 187o M. Programma 3: MAANDAG 13 DECEMBER 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3 DINSDAG 14 DECEMBER 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3 Provinciale Staten van Noord Brabant. Tweede gewone zitting. Donderdag kwamen de Prov. Staten van Noord-Brabant in tweede gewone ziltK.g bijeen ouder voor zitterschap van oen Commissaris der Kouiugin Jbr. Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel. Ünmiduclijk na de opening uitte de voorzitter den wensen, dal Prins Bernüard spoedig algedeel hersteld moge zijn van zijn ongeval. De Voorzitter üerdacüt voorts in pieuse bewoordingen wijlen den uootdingenieur van den Prov. Water staat Kersemaekers, die op Woens dag j.l. overleed. het lid Kipp als oudste lid der Staten sloot zich namens de Staten- leden bij de woorden van den voor zitter aan. Aan de orde kwam voorts de begrooting van Prov, inkomsten en uiigaven over 1938. De Commissie van Kapporleurs acht den toestand der prov. geldmiddelen niet onver deeld gunstig. Zij is van meening dat voorzichtigheid in het financieel beleid geboden is. Na een aantal opmerkingen adviseert zij echter tot goedkeuring der begrootiug. Het lid Jansen nield aigemeene beschouwingen over waterschaps aangelegenheden. Spr. vroeg de aan- dacht voor N. \V. Brabant in de Biesbosch, Dongepolder etc. en vroeg plannen om het overstroomingsge- vaar te keeren. Spr. vroeg een centraal dijk waterschap. Verschillende andere sprekers voerden het woord Het lid Man- uaerts pleitte voor uitbreiding van hetP.N.E.M. neten vroegaansluiting van kleine gemeenten. Ook betreurue spr. de ernstige bezuinigingen op de beplantingen langs de wegen. Lie Voorzitter, de sprekers beant woordend, wees erop dat er een commissie is benoemd voor het ontwateringsvraagstuk van Brabant, waaronder ressorteert het Mark regime. - Lie instelling van dijkwaterschap- pen kan overwogen worden docb is niet universeel. In de Maaskant kennen wij reeds een dergelijk in stituut. De belastingen werden ongewij zigd vastgesteld. Aan de orde kwam wijziging der weggeldverordening. De Commissie van rapporteurs stelde* voor een request aan de kroon en aan de Staten-generaal te zenden, waarin verzocht wordt: de uitkeeringen uit het verkeersfonds zoodanig te rege len dat de zware last die de Bra- bantsche bevolking zich moet op- leggen om een ook ter wille van den niet inwonenden gebruiker vol doend wegennet aan te leggen en te onderhouden, aanmerkelijk worde verlicht. De commissie wilde het standpunt van gedeputeerden ten aanzien van dit voorstel vernemen en indien zij met dit voorstel ac- coord gaan zou de commissie ge deputeerde staten willen verzoeken, zich bereid te verklaren om namens de Staten het bedoelde adres samen te stellen en aan de kroon en staten generaal te verzenden. Gedeputeerde staten hebben zich bereid verklaard, de wenschen der staten aan de regeering over te brengen. Na een zeer levendige gedachten- wisseling waaraan vele sprekers deelnamen, deelde de voorzitter mede te bevestigen dat Ged. Staten zich tot de regeering zullen wenden om het verzoek van de commissie over te brengen. Zij overwegen of zij aan de staten generaal een quest zullen zenden of een afschrift van het adres aan de regeering. Besloten werd het verzoek aan de regeering te verzenden. ABONNEERT U OP DIT BLAD. 8.00 Keulen. 8.50 Diversen. 11.20 Droltwlch. 12.35 Keulen. 2.20 Londen Regional. 5.20 Droltwlch. 6.20 Keulen. 7—8 uur Gramofoonmuziek v.h. R. 1). 11. 10.20 Deutschlandsender. 1 .25 Droitwlch. Wijziging in programma voorbehouden. 8.30 Brussel Vlaamsch. 9.00 Keulen. 10.35 Brussel Franscli. 11.20 Keulen. 1.20 Brussel Vlaamsch. 2.20 Brussel Fransch. 2.40 Droltwlch. 1.20 Keulen. 5.20 Radio Parijs. 7.20 Weenen. 9.25 Droltwlch. 10.30 Berlijn. 8.00 Brussel Vlanmsch. 9.20 Diversen. 10.35 Droltwlch. 12.20 Brussel Vlaamsch. 12.45 Droltwlch. -1.50 Londen Regional. 3.20 Droitwlch. 7—8 uur Gramofoonmuziek v.h. R. D. B. 8.00 Londen Regional. 8.50 Droitwlch. 8.00 Brussel Vlaamsch. 9.20 Diversen. 10.35 Droicwich. 7—8 uur Gramofoonmuziek v.h. R. D. B. 8.00 Londen Regional. 8.20 Droltwlch.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 10