Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UOLKS-ALMAIIflK UILEItSPIEGEL 1938 VIRGINIA'S KEUZE. „KOORD BRASHIID" FEUILLETON De valsche tegenstelling. Prettige conversatie en nog wat! Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD NUMMER 99. ZATERDAG 11 DECEMBER 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr,-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. t&Wij lezen in het D. v. N. en Z. ï&Er is in bepaal ie bladen ook eeu katholiek blad was erbij de voorstellinggewekt, alsof de militaire slokop thans met grooten muil ge reed zou staan, om alles weg te happen wat anders aan sociale maat regelen zou kunnen worden besteed. Men zou bij het lezen van die klachten haast gaan gelooven, dat ons land een woestijn van sociale onmacht zou worden en dat alleen om de promotiekansen van officie ren te gerieven. Gelukkig heeft de hoofdwoordvoerder van de katho lieke fractie, de heer van Poll, deze voorstelling van zaken zoo krachtig mogelijk terug gewezen. Deze re geenng treft reeds sociale maatrege len, zoo constateerde hij terecht en ze heeft er nog meer aangekondigd in de Troonrede. Dit is echter niet het voornaamste. De heele tegenstelling tusschen so ciale en militaire maatregelen deugt niet. De grondslag van onze sociale structuur van onze beschaving,van onze geestelijke en godsdienstige vrijheden wordt gevormd door het zelfstandige volksbestaan. Wat nood zakelijk is om dit zelfstandige volks bestaan tegen aanslagen te verdedi gen, heeft dus ook sociale en geeste lijke strekking- Wat de regeering voorstelt, beteekent een druk, welke relatief nog geringer is dan die van de armste Europeesche staten. Ter wijl wij nog steeds betrekkelijk rijk genoemd mogen worden, waarvoor de gunstige gezondheidscijfers vol doende getuigenis afleggen. Ziedaar den gedichtengang van den heer van Poll in ietwatandere woorden weergegeven. En wie hem objectief volgt, kan aan de dwin gende kracht ervan niet ontkomen. Wenschdroomen moeten achter achter staan bij de logica van feiten en omstandigheden Als bijkomstig heid - een belangrijke bijkomstig heid kan nog worden aangestipt, dat de sterker bewapening zeker ook tijdelijk het bedrijfsleven op belangrijke punten kan stimuleeren. En voor de bestellingen, welke in het buitenland moeten gedaan wor. den, kan men export-compensatie bedingen. Zoo is er geen plaats voor de jammerklachten welke er naar aan leiding van deze ontwerpen zijn aangeheven. Vastberadenheid en saamhoorigheid zullen ons den door de omstandigheden opgelegder plicht kloekmoedig doen aanvaarden. Het is een feit dat velen onzer tekort schieten in de kunst van converseeren. Dezer dagen werd dat nog ergens aardig gedemonstreerd, toen een jonge dume de eer had voor de eerste maal een tafelhter te hebben Deze gezellige prater was aan het einde van zijn latijn, toen hij ge vraagd had hoe de vader, moeder, zuster, broer, enz. van het meisje 't maakte! Toen stokte't gesprek tot de jonge dame. deze situatie moede, zeide «mijnheer, ik heb ook nog een grootmoeder!» Ja, is 't en door dat gemis aan conversatie-lust of flair, worden we dikwijls grof als we «stemming» willen vertoonen. Let eens op b.v. op 't groote ver schil tusschen de fijn besnaarde, humoristische Fransche chansons en de rauwe boertigheid van vele liedjes in onze kleinkunst. Wij hebben behoefte het boven staande eens te zeggen nu wij Zater dag en Zondag j 1. veroordeeld waren» om de verschillende Sinterklaas- programma's van de Nederlandsche ümroep' ereenigingen te beluisteren. Daarbij bleek allereerst, hoezeer men den zin tot beperking mist, welke een der grondslagen van eiken goeden en logischen opzet is. Van Zaterdagmiddag af tot Zondagavond toe zijn de luisteiaars vervolgd met tallooze variaties op «Sinterklaas en z'n Zwarte Piet.» Dat is tenslotte nog dóóraan toe, maar de conversaties, welke voor de microfoon werden gerepro duceerd, waren de meeste althans absoluut ongenietbaar voor wie over eenigen goeden smaak beschik ken. De «gein» was vrij platvloersch, de rollen zoo geforceerd, dat de «kunst» van dat alles tesamen het gewone gehalte van het repertoir van de artisttn, die bruiloften en partijen plegen op te luisteren, niet te b >ven ging. Wij weten niet, of er niet een Omroepvereeniging was, welke iets EEN POLIS LEVENSVERZEKERING behoorlijk-» ten gehoore heeft ge bracht, wij zeil hebben dau Uat üeel tier uitzending toeva.lig gemist. Wat wij hebben gehoord, was geens zins passend in de steer, welae wij ons uit oude, goed-Hollandsche tra ditie herinnerden en die ons thans, luistei eude naar de radio-uitzeudin- geu, verre bleet. Wij vinden het echt jammer, dat het karakter van zoo'n mooi, lypiseh-vauerlandsch feest, gewelu wordt aangedaan, door het geweld van een soort kermislot, welke uit de luidsprtkeis de huis kamers de luisteraars veivulde. Wie Sinterklaasstemming willen brengen met onnatuurlijk bromme rig uiigespioken nonsenaikaliteiten, hall bedwongen gelach en geginne- gap op den achtergrond van de studio-kamer, flauwiteiten als het herhaaldelijk aanspreken van den bisschop met »bao&sie», die geven blijk, dat ze geeu flauwe notie hebben van de ideëele waarden, welke verscholen liggen in de volks gebruiken en -gewooiiten,opschoone legenden gebouwd. En nu wij het tóch aan den stok hebuen met de omroepvereenigingen welker groote verdiensten in het algemeen wij niet ontkennen en welker programma's meestentijds de toets der critiek, als we ze met die uil het buitenland vergelijken, best doorstaan - meenen wij aanmerking te moeten maken op hel te veel aan propaganda voor het eigen bedrijf en nel eigen propagandablad, inde zenduren. De strijd om het bestaan in den aether voert de intensiviteit dier propaganda steeds hooger op zoodat het middel méér dreigt te gaan beteekene.» dan het doel. Kunnen we ons een uitgever van 'n krant voorstellen, die de kolom men van zijn blad van de eerste tot en met de laatste bladzijde ge bruikt om het nut van zijn eigen uitgave en de noodzaak van het betalen van het abonnementsgeld duidelijk te maken en in zijn ijver vergeet om... ook nog wat nieuws berichten op te nemen. Een zeer giool deel van de Sinter- klaasprogramma's zijn door de Om. roepveretnigingen dienstbaar ge maakt aan reclame voor haar zaak. Trouwens ook op andere dagen kan men z'n luidspreker haast niet meer „aan" zetten, of nun „valt" aetherisch gespiuktn middenin een opwekkingom het «omroepblad met gi atis nummers en 'n geschenk" te bestellen, dan wel een lidmaat schapsbijdrage tegireeren. Het wordt alleverveleiidst. Men houdt ons in Huizen en Hilversum graag het spook van de radio belasting voor. Als de luiste raars niet vrijwillig betalen, dón Welnu, laat dan komen wat moet en rechtvaardig is. Het is betei, dat de klaploopers worden gedwongen te betalen voor wat ze betrekken, dan dat de «contribuanten uit eigen beweging» hun aetbergenot perma nent zien of juister: hóóren vergald door openbare vermaningen aan de slimmelingen, die de appels uit buurmans tuin het lekkerst vinden smaken. KOOPT OE bevattende kalender, mark ten,water getijden, tuinier.-- en vele andere nuttige gegevens, tal van aardige anecdoten, verhalen enz. met een inhoud van 96 bladzijden. PRIJS 15 CENT. Verkrijgbaar Bureau van dit blad. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Araerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 5) Mis. Bleecker voelde waarschijnlijk wel, dat zij te ver was gegaan, want even later zei ze: Ik zou graag van alles, wat ik ge kocht heb, de geschiedenis weten, miss Farquhar vooral van de Oud-Holland- sche lepels. Kunt u niet met ons gaan lunchen? Wij staan juist op het punt om een restaurant op te zoeken. Ik denk niet, dat het gaan zal, antwoordde Virginia. Maar Tony smeekte dadelijk: O, alstublieft, miss Farquhar! Wij zijn allemaal zoo verschrikkelijk benieuwd naar het verhaal van die lepels Vóór zij kon antwoorden, kwam Marty van Duyne met McMillan op hen toe. Jane, ik heb Michael uitgenoodigd om met ons te lunchen. Je hebt er toch niets op tegen? Het was om Michael dat Virginia toestemde. Zij vond mrs. Bleecker on uitstaanbaar, maar zij kon zich het pleizier van een nadere kennismaking met Michael McMillan niet ontzeggen. Dus dan zijn we met ons vijven, zei Jane Bleecker. Tony, je doet hel beste met even een tafel te reservee ren. Tony ging. Hij was ervan overtuigd dat Virginia om zijn aandringen ja had gezegd. Rickey had uit het zolder raam zijn zuster gade geslagen. Hij zag, hoe zij haar excuses maakte over den spiegel. Echt iets voor Jinny, om zoo op haar eer te staanWat maakte het voor verschil voor die menschen Rickey was er zich niet van bewust, dat zijn zuster mooi was. Hij hield van haar en hing aan haar, omdat zij van zijn prilste jeugd af zijn eenige kameraad was geweest, zijn steun in moeilijkheden, zijn veiligheidsklep in booze buien en zijn troost in alle ver drietelijkheden. Maar voor hem was zij geen sprookjesprinses, zooals voor Tony en Michael. Schoonheid zag Rickey alleen in vrouwen, zooals die eene daar bene den, die heelemaal in het zilvergrijs was. Die was pas mooi, mooi als een zilveren tooverfee. De zon scheen pal op haar, maar de hitte scheen haar niet te deren. Zij was koel en bleek, van een glanzende, doorschijnende bleekheid, alsof er binnen in haar een licht brandde. Hij kon zijn oogen niet van haar af houden en draaide onwil lig zijn hoofd af, toen hij Virginia's stem achter zich hoorde. Zeg Rickey, stel je voor, de Bleeckers hebben mij te lunchen ge vraagd Hij draaide zich snel heelemaal om en zag haar stralende oogen. Wat moeten ze van je hebben? Virginia maakte een kleine buiging. Mijn gezelschap! Toen zag ze den rimpel in zijn voor hoofd, en voegde eraan toe: Ze willen graag de geschiedenis weten van de dingen, die ze gekocht hebbefi, zie je, daar is het om begon nen. Vind je het erg? Het is nogal vervelend voor mij om er buiten te worden gelaten. Maar Rickey. Nou, schiet maar op. Hij wendde zich weer naar het ven ster. Zeg, wie is dat meisje dat er bij is? Marty van Duyne. Wat is zij mooi! Ik vind haar niet aardig. Waarom niet? Och ik weet het niet, het is na tuurlijk maar onzin, want ik ken haar niet eens. Maar zij doet mij denken aan de ijskoningin uit het sprookje. Ik ben van plan haar later in een boek te laten optreden. Daar hoort ze ook thuis, niet in het echte leven, glimlachte Jinny. Zeg Rickey, zie ik er niet vreeselijk armoedig uit naast die anderen? Hij keek naar de groene jumper en de oude bruine schoenen. Nou, chic is het ensemble niet, maar het is het beste wat je hebt. Zij trok een klein, groen hoedje over haar haar. Later, Rickey, als we rijk zijn, dan zul je eens zien, hoe ik me kan kleeden. Zijn gezicht klaarde op. Ja, later, dan zullen we dien men schen daar wel eens laten zien, wat we zijn. Je bedoelt, als jij je boek ge schreven hebt? Ja. Er zal een tijd komen, dat iedereen ons zal willen zien en ken nen. Dat iedereen jou zal willen ken nen Rickey. Ik hen dan alleen maar de beroemdheid. Hij aanvaardde dat als vanzelfspre kend. Jinny zei altijd zulke dingen en hij groeide er in. Toen ze de trap afging hing hij over de balustrade: Jinnv, meen je het heusch, ,wat je daar straks zei van die kandelaars? Ja. Weet je wel, dat je niet wijs bent? O, Rickey, begin er alsjeblieft niet over te kibbelen! Ik kibbel niet. Nou dan. Zij voltooide den zin niet maar liep teneergeslagen door. Het scheen Ric key niets te kosten het oude leven vaarwel te zeggen. Maar hij was jong, hij had een toekomst. Het verleden had hem aan banden gelegd, nu was hij vrij. Rickey zou zijn kans hebben en zij was trotsch, dat ze hem zou kun nen helpen. III. DE ZILVEREN TOOVERFEE. Met een somber gezicht staarde Rickey naar het groepje beneden. Hij voelde zich te kort gedaan. Virginia had zich bij de anderen gevoegd en nu liepen ze allemaal samen naar het hek toe. Maar Rickey zag alleen Marty van Duyne, Hij was een dichter en een droomer en hij droomde van roem en eer. Hy was niet van plan om het te doen zooals vader gedaan had, senti- menteele nonsens te schrijven, waar om niemand vroeg. Neen, eerst een boek. Dan met het geld daarvoor in zijn zak zou hij zich rustig kunnen wijden aan al de verzen, die er in zijn hoofd zongen. En daarna zou de roem komenjj Wat dat prachtige zilvermeisje be treft, hij zou dadelijk een sonnet op haar schrijven. Het was vervelend, dat hij niet met Jinny mee kon gaan. Niet om de lunch, hoewel het toch wel hard was, zich nu tevreden te moeten stel len met een paar droge boterhammen en een fleschje melk. Maar naast Mar- van Duyne te mogen zitten, dat zou zijn eten en drinken zijn geweest. Grogan zette den verkoop voort en het meisje in den Schotschcn mantel riep nog steeds haar bedragen met haar prettige stem, die een zacht, Zui delijk accent had. Rickey hekeek haar met het oog van een artiest en vond, dat zij wel iets aantrekkelijks had. Maar wat eeii kleeren. De volgende oogenblikken begon hij te fantaseeren hoe zij eruit zou zien als hij haar cos- tuums kon ontwerpen. Hij zou haar in het zwart kleeden, een zwart getail leerd mantelpak met een witte blousse en hooggehakte zwarte pumps, haar voeten waren goed gevormd. Het voorwerp van zijn belangstel ling keek opeens naar boven en toen zij Rickey zag, wenkte zij hem. Toen hij aarzelde, maakte zij een trompet van haar handen en riep: Kom naar beneden. (Wordt vervolgd). De Echo van hel Zuiden, Waalwijksi'bc en Langstrantsehe Courant, GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VCCR OE- KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1