Buitenlandsch Nieuws Echt en goed Binnenland! ;ch Nieuws. De strijd in het Oosten. Wordt Nanking verdedigd? Het is nog zeer onzeker of de Chineezen van de gelegenheid, welke de Japanners hun bieden om zieh over te geven, gebruik zullen raaKen. Volgens de jongste berichten uit Cbineescke bron te Haukau zijn de Cuineescbe autoriteiten vastbesloten NaaKing lol elKen prijs te verdedi gen. Verscheiden divisies zouden in de stad geconcentreerd zijn. Een van de drie colonnes der Japanners, die op de hoofdstad aanrukken, moet volgens deze lezing op heftigen tegenstand gestuit zijn, waarbij de aanvallers zware verliezen zouden hebben ge eden. Hoewel er geen sprake was van een grooten aanval ot stormloop is de dag bij Nanking toch niet ver- loopeu zonder krijgsi umoer. Van den rivierkant af is de stad voort durend beschoten en deCbineesche verdedigingswerken hadden eenige malen vliegeraanvallen te doorstaan. Laat in den avond werden gevechten geleverd in de heuvels rond de stad, waar de belegeraars trachtten hun posten op te schuiven in de richting van de acnttien poorten, welke zich in de muren van de stad bevinden. Een der afdeelingen rukte op naar de K wanghoeamen, de Poort van den Roem De Chineezen gaan voort de fraaie nieuwe huizen tusschen binnen- en buitenmuren aftebran den, teneinde te voorkomen dat de Japanners er dekking zoeken. De Amerikaansche legatie te Nan king heeft medegedeeld, dat zich nog achttien Amerikanen o.w. drie vrouwen in de stad bevinden, Men gelooft niet dat zq Nanking zullen vei laten, ondanks de her haalde waarschuwingen. Treedt Tsjang-Kai-Sjek af? Naar van het front van Nanking gemeld wordt, zou Tsjang-Kai-Sjek besloten hebben, het opperbevel over de Chineesche weermacht en al zijn staatsambten neer te leggen. Volgens onbevestigde berichten uit Cnineesche en buitenlandsche bron zouden de .'generaals Wang- Tsjing-Wei en Tsjang-Tsjoen-Sjoe als zijn opvolgers in den uitvoeren den raad en de generaals Pai— Tsjoeng—Hsi en Tsjen—Tsjeng als zijn opvolgers in het opperbevel zijn aangewezen. Verlovingsgeruchten van koning Karei tegengesproken. Op een vraag naar de mogelijk heid van een huwelijk van haar kleindochter met prins Karei van Vlaanderen, den broer van koning Leopold van België, heeft de hertogin van Portland hedenavond verklaard »dat er niets waar is van 't bericht volgens hetwelk de verloving van Lady Anne Cavendish aanstaande zou zijn«. In alle geval wist men Woens dagavond nog niet, waar prins Karei verblijft, noch of hij zich te Londen of elders in Engeland be vindt. Amerika's democratie ducht gevaar4 Aan het banket van de «American Civil Liberties Union« heeft de staatssecretaris van binnenlanusche zaken, II. L Ickes. een opzien barende rede gehouden, die door de radio over het geheele land ver breid werd. »De tijd zal komen«, zeide hij, »dat zelfs de krachtigste democ ratieën ter wereld paraat moeten zijn, om inbreuk op hun vrijheden door de totalitaire stalen te voor komen. Laat niemand gelooven, dat onze democratische regeeringsvorm voor alle tijden veilig is«. Duitsch bezoek aan België's Havens. Zooals men weet, doen de autori teiten van de havens van Antwer. pen en van Gent alles, wat mogelijk is, om het verkeer via deze havens steeds meer te doen toenemen. Zij bewerkten in dit verband vooral Frankrijk en Duitschland. Naar aanleiding hiervan is een Duitsche economische missie een bezoek komen brengen aan deze beide havens. De uitnoodiging hiertoe schijnt te zijn gedaan door de be trokken havenbesturen via de Bel gische regeering en haar gezant schap te Berlijn. Geheimen der Britsche lucht macht onthuld voor George VI. De geheimen van Engelands nieuwste gevechts- en bombarde mentsvliegtuigen, die thans in de Vickers- en Hawker fabrieken wor den aangemaakt, werden heden voor koning George onthuld, toen hij een onverwacht bezoek bracht aan het vliegveld te Brooklands en aan de fabrieken van deze firma. De minister van Luchtvaart, lord Swinton en .s konings particuliere piloot vleugel.commandant Fielden vergezelden den koning, die buiten gewoon veel belangstelling toonde in de technische delails der nieuwe modellen, welke voor onbevoegden angstvallig geheim worden gebou. den. Vooral stelde de koning belang in het Vickers-Wellesley bombarde mentsvliegtuig, met welk toestel de Britsche lucntmacht het volgend jaar een poging zal ondernemen om het record voor lange afstand- vluchten te slaan. Gedurende het koninklijk bezoek bleven de arbei ders gewoon aan hun werk, doch toen de koning vertrok snelden allen naar buiten om hem bij het wegrijden hartelijk toe te juichen. De kerkstrijd in Duitschland. Er was een aciie aangekondigd van de Nat. Soc. autoriteiten tegen de christelijke kerken in Duitschland naar aanleiding van het bisschoppe lijk schrijven dezer dagen in alle katholieken kerken voorgelezen. De «Angriff» en »Das 5chwarze Korps» zijn ten aanval getrokken. De »Angrifi» komt met de reeds zoo dikwijls grondig weerlegde be schuldiging aandragen, waarin de Duitsche geestelijkheid beschuldigd wordt van »poluiek katholicisme.» »Das Schwarze Korps» zinspeelt op maatregelen tegen het kerkelijk bezit en laat het volle licht schijnen op de anti-kerkelijke bedoelingen der nazi-autoriteiten. Maar wat wij wenschen, aldus het blad, is, dat de nationaal-socialisti- sche onderwijzer, ook zonder een »vakdiploma» in staat moet zijn aan kinderen godsdienstonderwijs te geven en hun Gods openbaring in de natuur bij te brengen. De staatsreligie moet boven de religie staan. Zij moet onafhankelijk zijn van dogma's, waarin wij slecuts menscbenwerk zien, al zijn zij wel licht ook door menschen gemaakt, die het goede en het reine wilden. Nat. Socialisme en Godsdienst in Duitschland. Vroeger dan verwacht werd heeft men van nationaal—socialistische zijde geantwoord op de herderlijke boodschap van den bisschop van Berlijn, graaf Conrad von Preysing, welke verleden Zondag in alle kerken van den kansel is voorgelezen Terwijl de »Angriff» een persoonlijke aanval op den bisschop onderneemt en een andere vei klaring van hem verlangt, publiceert het »Schwarze Korps», het lijfblad der S.S., een uitvoerig artikel over de verhouding van kerk en staat, dat door alle Berlijnsche avondbladen met eigen commentaar op de voorpagina's wordt overgenomen. Dit artikel, waarvan het »Berliner Tageblatt» schrijft, »dat de daarin besproken problemen ongetwijfeld in de komende jaren de ontwikke ling der kerkelijke kwestie zullen bepalen», stelt drie eischen lo. Scheiding tusschen Kerk en Staat. 2o. Een nieuw onderzoek naar 't eigendomsrecht op de kerkelijke goederen. 3o Het verleenen van bevoegdheid aan nationaal.socialistische onder wijzers om godsdienstonderwijs in de scholen te geven. Dat iedereen op zijn eigen manier zalig moet worden, beteekent niet alleen gewetensvrijheid en aller recht om zich vrijelijk in religieus opzicht te vereenigingen het beteekent oo dat de kerken zich moeten beperken tot dte ©zaligheid», d.w.z tot de zielzorg voor die menschen, die zich biervoor in kerkelijke vereenigingen hebben aaneengesloten. De burgeroorlog in Spanje. Een communique van links meldde gisteren «Vanmiddag hebben 24 toestellen der regeering met succes de militaire doelen van de marine- en luchtvaart basis van Palma en Marjarca ge - bombardeerd. Drie vijandelijke toestellen zijn omlaag gescboten. Wij hebben een toestel verloren.» Voorts meldt Havas uit Barcelona, dat tot de slachtoffers van den lucht aanval van gisteren op Barcelona ook Joaquim Villa behoort,'t hoofd van den persdienst van den minister president van Catalonië. Van de fronten is er geen nieuws. In Arragon is veel sneeuw gevallen. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw een halve meter hoog. De non interventie. In zijn antwoord, dat gepubliceerd is, tegelnk met het communique van de zifting van de non interventie, stelt Franco de commissie voor, dat tegelijk met de toekenning van oor logsrechten aan elk derbeidezijden 300 vrijwilligers zullen worden teruggetrokken. Met den volledigen internationalen status zou de regeering van Franco wellicht een overeenkomst kunnen sluiten, welke de terugtrekking der vrijwilligers regelt en de controle versterkt. De regeering van Franco vraagt voorts of de niet inmengingscom missie voldoende macht en gezag heelt om de vertegenwoordigde mogendheden te dwingen hun ver plichtingen na te komen, welke zonder andere bemiddeling met de Spaansche regeering zijn aangegaan. Met zekere voorbehouden worden verder de voorstellen der commissie in beginsel aangenomen. Tokio verwerpt vredesvoorstellen via derden. De Japansche premier en de mi niders van Buitenlandsche Zaken, Oorlog, Marine en Financien hebben besloten, vredesvoorstellen, door China door bemiddeling van andere mogendheden gedaan, te verwerpen, en na den val van Nanking het streven naar bet brengen van »ver betering in de houding van China» zonder onderbreking voort te zetten. De ministers van Buitenlandsche Zaken en van Financiën hebben hun collega's de verzekering gegeven, dat Japan de financieele moeilijkheden en verwikkelingen op het gebied der buitenlandsche politiek, welke door een voorzetting der vijandelijkheden zonden kunnen ontstaan, te boven komen. Italië uit den Volkenbond. De uitzonderlijke boodschap, die in den nacht van Zaterdag op Zondag van het balcon van het Venezia— paleis af den volke bij monde van Mussolini zal worden kond gedaan, naar aller vaste overtuiging, over Italië's uittreden uil den volkenbopd - zal, naar geruchten doen ver moeden, niet alléén de mededeeling bevatten van Italië'sdefinilieve breuk met Genève. Naar verluidt, zou de duce het volk ook een hervorming der con stitutie aankondigen. Het hooldmotiel voor de uittreding zal natuurlijk de weigering van den Volkenbond zijn om Italië als im perium en daaimede als recht hebbende op Abessinië te erkennen. Men verwacht dat dit hoofdmotief vergezeld zal gaan van het meer algemeene.dat Italië den Volkenbond niet bevoegd en niet in staat acht tot het oplossen van de internatio nale problemen. De band tusschen Italië, Duitsch land en Japan zal er nog nauwer door aangehaald worden. Als het ware zal een tweede Volkenbond naast dien van Genève en waar schijnlijk tegen dien van Genève in het leven zijn geroepen, een Volken bond, welke men, ter onderscheiding van dien van Genève kan not men den bond der onverzadigde volkeren zijn Puedt rs alleen, wanneet zij de handtee kening diagen van ckn fabrikant a, Mijnhardt, verzekerde bewaring zijn gesteld, over te brengen naar de Citadel kazerne te Gorinchem. De overbienging naar Gorinchem uit de verschillende plaatsen, waar de Spanjaarden zijn aangehouden, heeft gisieren in den loop van den dag plaats gehad. Vier nieuwe sanatoriavoort.b e.- lijders op Java. Het staat thans vast, aldus kan medegedeeld worden, dat 't volgende jaar vier sanatoiia voor t.b.c. patiënten op Java gebouwd zullen woruen. In het ontwerp van de begrooting van den dienst wordt voorts een som van f 1,51)0,UÜU aangevraagd voor den bouw van een nieuw ziekenhu.s te Soerabaja. Geen pensioen voor leden van den Volksraad Naar wij vernemen, staat de Indische regeering geheel afwijzend tegenover het voorstel tot invoering van een pensioenregeling voor leden van den Volksraad. UIT DE MEMORIE VAN ANT WOORD OP DE ONDERWIJS- BEGROOTING. Vestigingsverbod voor broodbakkerijen. Minister Steenberghe grijptin. Tweede toepassing van de ves tigingswet kleinbedrijf. In verband met de ernstige moei lijkheden waarmee het broodbak kersbedrijf te kampen heeft, is door den minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe een tijdelijk vestigingsverbod voor broodbakkerijen ingevoerd. Naar aanleiding van een desbe treffend voorstel van den midden- standsraad heeft de minister van Economische Zaken thans bepaald dat voorloopig zonder zijn vergun ning geen inrichting zal mogen worden gevestigd, waarin het brood- bakkersbedrijf zal worden uitge oefend. Onder het broodbakkersbedrijt wordt niet alleen verstaan een bak kerij in den eigenlijken zin, maar ook elke winkel waar brood verkocht wordt. Uitgezonderd hiervan is het verkoopen van brood voor verbruik ter plaatse. De minister is te gereeder over gegaan tot deze beslissing nu door de ervaring bij de toepassing van het tijdelijk vestigingsverbod in het slagers-bedrijf wel duidelijk gebleken is, hoevelen zich op onberaden wijze als zelfstandig patroon willen ves tigen, daarbij gedreven door de vrees, dat straks zekere eischen van handelskennis en vakbekwaamheid zullen worden gesteld. Sneeuwstorm over ons land. De eerste sneeuwval van dezen winter is in het Oosten en Zuid oosten van onslandeensneeuwstorm geweest, zooals men dien in jaren niet heeft meegemaakt. Op sommige plekken in Oost Twente ligt de sneeuw anderhalven meter dik. Blijft de jacht der witte vlokken aanhou den. dan is het gevaar niet denk beeldig, dat verschillende plaatsen niet meer door trams en auto's te bereiken zijn en derhalvegeisoleerd komen te liggen. HM de Koningin in de Residentie teruggekeerd. H.M. de Koningin is gister- namiddag omstreeks halfzes uit Amsterdam irr Den Haag terugge keerd en heeft 't paleis Noordeinde weer betrokken. Blijde gebeurtenis in het Burgerziekenhuis Naar wij vernemen wordt in ver band met de verpleging vau Z K.H. Prins Bernhard in het Burgeizie- kenhuis en het verblijf van H.K.H. Piinses Juliana aldaar rekening gehouden met de mogelijkheid dat de in midden Januari verwachte blijde gebeurtenis niet in net paleis te Soestdijk maar in het Burger ziekenhuis zal plaats vinden. Een beslissing zal spoedig kunnen wor den verwacht. Aangezien H.K.H. Prinses Juliana den wensch te kennen heeft gegeven in 't Burger ziekenhuis bij baar gemaal te blij ven bestaat er groote kans dat hier alles voor de komende blijde ge beurtenis in orde zal worden gebracht. De dienstplichtwet afgehandeld. Begrooting van Koloniën goedgekeurd. Voor het eerst sinds jaren schaar de de Kamer zich in overweldigende meerderheid achter de begrooting van Defensie, die nu door rechter- en linkerzijde werd goedgekeurd. Practisch heeft de Kamer daarop de Dienstplichtwet in veilige haven gebracht, nadat de katholieke amendementen waren aanvaard. Tenslotte zag minister Weiter zijn departementbegrooting z. h. s. goedgekeurd. Ook de S.D.A.P. en Vrijz.-Demo craten stemden voor de defensie- begrooling, al waren ze het met het huidige defensie-beleid niet eens. Het s.s. Aldabi op een rots geloopen. Het Nederlandscbe stoomschip Aldabi van Van Nievelt, Goudriaan en Co. te Botterdam is gisteren op weg van Buenos Aires naar Rotter dam nabij Kaap Santa Marta (Brazilië) ten Zuiden van Floriano- polis op een rots geloopen. Ruim 1 en 2 staan onder water. Voor de bemanning bestaat geen gevaar. Nieuwe Phllipsfabriek in Engeland. Bij de verleden week gehouden inschrijving voor de aanbesteding van een complex fabrieksgebouwen voor de op te lichten Philipslabriek te Blackburn (Engeland) is dit werk gegund aan de Building and Con struction Company Ltd. te Londen, bij welke onderneming deHolland- sche Betonmaatschappij is geïnteres. seei d. De Building and Construction Company heelt de staalconstructie van dezen bouw opgedragen aan de firma De Vries Rohbé te Gorin chem. Met den bouw der fabriek is inmiddels een aanvang gemaakt. Industrie-financierirg. In totaal is tot eind 1936 door Mij. voor industrie-financiering in 1936 aan credieten eeu bedrag van f2,242,500 verleend. Hiervan werd intusschen f 1,760,500 terugbetaald (c.q. niet opgenomen), van welke som t 1,710,000 in min dering van het onderhavige artikel is geboekt, zoodat ten laste daarvan is gebleven f532,500. De Biesbosch niet afgesloten. Na acht jaar van intensieve actie voor de oplossing van de wa er- staatkundige vraagstukken in en om de Langstraat en den Brabant schén Biesbosch, is men thans eindelijk zoover gekomen, dat men weet dat net groote plan, dat door de ingestelde commissie van alle belanghebbenden in 1934 in een uitvoerig rapport werd bepleit,... niet zal worden uilgevoeid. De Minister van Waterstaa 1 bee aan het bestuur van den Noord brabantschen Waterschapsbond be richt, dat de voorloopige nitkomsten van het onderzoek, waarmede de oud inspecteur genei aal van den Rijkswaterstaat, ir. A. R. v. Loon, nog steeds bezig is, hem tot de conclusie hebben geleid, dat het stormvloedvrij maken van den BrabanUcben Biesbosch niet waar schijnlijk geacht moet worden in verband met de waterstaatkundige belangen van andere gebieden, die daarbij in het gedrang zouden kunnen komen. De Minister voegt er aan toe dat nog onderzocht wordt in hoeverre de afsluiting van Oude Maasje en Donge nadeeligen invloed kan hebben voor andere streken. Aldus verneemt 't D. v. N. De gearresteerde Spanjaarden. De regeering beeft besloten alle Spanjaarden, die dezer dagen in Het spellitigsvraaystuk. In de memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over de begrooting van onderwijs, kunsten en wetenschap pen wordt betreffende de spelling ge zegd djit de regeering ervan overtuigd ts dat de toestand, waarbij de regeering de eene, de jeugd een andere spelling toepast, niet bestendigd kan blijven; dat dus regeering en school in beginsel de zelfde schrijfwijze moeten gaan volgen. Zij is intusschen eveneens overtuigd, dat de keuze, waarvoor zij staat niet kan worden gedaan zender dat zeker heid verkregen is omlient hetgeen ter zake in België kan worden verwacht. Zonder zich te willen binden aan el ders te nemen besluiten en overtuigd van haar taak om een zelfstandige keu ze te doen, is de regeering niettemin van oordeel, dat ge'ijk eenige leden het uitdrukken ,,de culturei ie band tusschen Nederland en de Vlamingen' zoo eenigszins mogelijk niet door een verschillende schrijfwijze van de ge meenschappelijke taal moet worden ge schaad. De regeering vertrouwt, dat zij weldra zekerheid zal kunnen verkrij gen omtrent het standpunt, dat de Bel gische regeering te dezer zake inneemt, waarna zij onverwijld haar verdere houding zal bepalen. Het denkbeeld, om de spelling in hoofdlijnen bij de wet vast te leggen, is bij de regeering in overweging. Het ligt echter niet in de bedoeling om met een beslissing over de thans hangende vra gen te wachten totdat deze overweging tot een resultaat heeft geleid. De H.B.S. A. In den algemeenen maatregel vai bestuur tot vaststelling van het regle ment en het programma voor de eind examens der Hoogere Burgerscholen A, die eerlang kan worden verwacht, zul len bepalingen worden opgenomen, waardoor het mogelijk zal zijn, bij die examens de medewerking van daartoe geschikte personen uit de kringen van handel en nijverheid te verkrijgen. Het wiskundeprogramma der hooge re burgerschool A, acht de minister, ook in vergelijking met het wiskundepro gramma voor de A-afdeeling van het gymnasium, niet te moeilijk. Zoodra de omstandigheden dit toe laten, zal de uitzonderingsbepaling van de „stopwet" worden toegepast. Een ontwerp van wet inzake onder wijzersopleiding is bereids in handen van den Raad van State. Het is ge bouwd op een systeem, waardoor, zon der dat de kosten noemenswaard wor den verzwaard, de opleidingskansen der aanstaande onderwijzers intellec tueel, paedagogisch en practisch be langrijk beter zullen worden. Het brengt tevens de financieele gelijkstel ling tusschen de rijkskweekscholen en de gesubsidieerde bijzondere kweek scholen. Invoering van eene verlaagde leer- lingenschaal is op 't oogenblik wegens financieele redenen niet mogelijk. Daar dit omstreeks 8.2 millioen zou kos ten. De kwestie van tuchtrecht ligt op de eerste plaats bij gemeente- en school besturen. Verlenging der leerplicht is van dezen minister niet te wachten. ZIJ DIE ZICH MET INGANG VAN 1 JANUARI OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS GRA TIS. CII luw

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8