VERVOLG NIEUWS UIT UE LANGSTRAAT EN UMGEVING DÜSSEN. GEERTRUIOENRERG, WHIWKIK. QRUNEN. WASPIK. HEUSDEN. 4 De installatie der plaatselijke Commissie en de Vaandel-overdracht der B. V. L. te Waalwijk. Zittend van links naar rechts: Burgemeester Moonen, oorz pi. Comm. Burgemeester van Beek, Voorzitter, Overste Halkcmeijer, Com mandant, L. van Acht, Secr. Landstorm-Verband »de Meijerij», Fr. Smolders, Secr. pl. Commissie. Staande: C. Raming, lid pl. Commissie; L. Momhers, pl leider met het vaandel; J. Tielen en J. Timmermans Phzn. leden pl Comm. De heeren G. Verwiel en J. Wiesman leden pl. Comm. waren verhinderd. dagen van November 1918, toen het Duitsche front ineen stortte en over heel Europa een revolutiegolf opstak, en toen ook in Nederland werd ge werkt om tot een revolutie te komen. De S.D.A.P. met aan het hoofd Mr. Troelstra, was het, die pogingen in het werk stelde om het wettig gezag omver te werpen. Nooit zal spreker den 12en November, vergeten, toen er in de Ka mer door Mr. Troelstra zou geïnter pelleerd worden over relletjes die hadden plaats gehad in de Harskamp. Z.E. Minister Ruys de Beercnbroek stond toen achter de regeeringstafel, innerlijk trillend, wit als een doek, maar in bewustzijn van zijn waardig heid en verantwoordelijkheid. Op hel spreekgestoelte stond Mr. Iroelslra, die begon te spreken, eerst kalm, maar al spoedig was hij die kalmte kwijt en toen liet hij blijken dat het de S. D. A.P. te doen was de constitutioneele monarchie omver te werpen. Ruys de Beerenbroek was het toen die hem er op wees, dat alle Neder- landsche mannen en vrouwen kies recht hadden, waardoor hen de keuze over de regeeringsvorm was overge laten. Zij hadden deze regeering geko zen en die zou blijven, als de verte genwoordigster van het wettig gezag! In dien tijd, zegt spreker, was het dat de jonge mannen thuis kwamen van de grenzen. Zij hoorden van de dreiging in den lande en waren aan stonds bereid het wettig gezag te be schermen. In die tijd is de B.V.L. ontstaan. Door het bekwame werk van de hoog ste militairen is deze B.B.L. organisa torisch thans puik in conditie. Ieder een weet thans, dat wanneer iemand zijn handen durft uitsteken naar de vaderlandsche cultuurgoederen, naar vorstin en vaderland, hij zal stuiten op een geoefend blok van 100.000 goed geschoolde Nederlanders, die dat on der geen conditie zullen toelaten (ap plaus). Nu is men 20 jaar later. Nu zijn er menschen die op grond van den uit slag der verkiezingen meenen dat men zich niet druk behoeft te maken. Spreker bewijst echter heel breedvoe rig en duidelijk het tegendeel, door te wijzen op de steeds toenemende macht van het bolsjewisme en nat. socialis me in de ons omringende landen. Spreker komt daarbij tot de con clusie dat juist thans de toestanden veel erger zijn dan 20 jaar geleden. Nu is het dringend noodzakelijk dat de regeering ten allen tijde kan be schikken over geoefende mannen om in tijden van gevaar have en goed te beschermen. Spreker zegt dan dat er menschen zijn die denken dat door de Neder- landsche gemoedelijkheid de Neder- landsche soldaten niet krachtig zijn, maar spreker logenstraft die meening ten sterkste, waarvoor hij verwijst naar de film „Je Mantiendrai", die straks vertoond zal worden. Spreker geeft dan de geschiedenis van een treffend voorbeeld van vader landsliefde van een Duitsch officier in 1914 in België ter dood veroor deelden die als laatste gunst een groet bracht aan het Duitsche vaandel en het Duitsche vaderland; besluit met de maar al te ware woorden dat de strijd van tegenwoordig tegen het staatsgezeg met geen ander doel ge streden wordt, dan om door de ver nietiging van het staatsgezag daar mede ook Gok in den Hemel te tref fen. Voor de bescherming van deze heiligste rechten doet spreker een be- Ons blad verschijnt a.s. week DINSDAG en DONDERDAG. roep op alle aanwezigen en hij doet daarmede tevens een beroep om onze vrijheden, onze beschaving te bewaren voor het nageslacht tot in de verste verten. Deze prachtvolle rede maakte die pen indruk op alle aanwezigen en een daverend applaus was de belooning voor de schitterende woorden van den spreker waarvoor den Edelachtb. heer v. Beek hem oprecht dank bracht namens allen. Na een korte pauze werd de film „Je Maintiendrai" gedraaid, een uit nemend filmwerk niet alleen als pro paganda voor de B.V.L. maar ook uit de tal van schitterende beelden uit ons vaderland. Hij had dan ook een gioot succes; zooals de geheele avond een mooi succes en een uitstekende propa ganda geweest is, waarvoor speciaal den leider der afdeeling, den lieei Lambert Mombers een woord van hulde toekomt, waar hij zich voor de uitstekende organisatie en 't vlotte verloop zeer veel moeite heelt gege ven. Geluidsfilm „Volgt onze Vanen". De Chr. Gymnastiek Vereeniging Kracht en Ylugheid« heeft beslo ten de propaganda film »Volgtonze Vanen« van het Nedvrlandsch Chr. Gymnastiekverbond te laten ver toonen in de zaal »Musis Sacrum« op Donderdag 27 Januari '38. Kath. Jonge Middenstand. De Vooizilter treedt af- Gisterenavond hield de K.J.M.V, hare 14-daagsche vergadering. De voorzitter, de heer Chr. Klerkx Jr. deelde mede dat in Januari a.s. voor K.J M,V. leden een retraitezal worden gegeven in huize Loyala le Vught, waarvoor deelnemers zich kunnen melden. De heer Duquesnoy hield eene lezing over »Volksgebi uiken inden winter«. De voorzitter nam hierna weder het woord doch nu om de verga dering eene mededeeling te doen, die zeker niemand had verwacht,, n.l. dat hij besloten had af te tre den, zulks wegens studieplichten. Het behoeft zeker geen nader betoog dat dit een zwaar verlies is voor deze sympathieke vereeniging. Dit kwam dan ook tot uiting uit de woorden die een der leden na mens de vergadering tot den schei denden voorzitter bracht. In de volgende vergadering zal tot keuze van een nieuwen voor zitter worden overgegaan Ontwikkelingsavond R.K. Werkliedenvereeniging. In de zaal van den R.K. Gildenbond zal Maandag 17 Januari a.s. om 8 uur wederom een ontwikkelingsavond ge geven worden voor de leden van de R.K. Werkliedenvereeniging. Als spreker zal optreden de Zeer- Eerw. Heer S. J. Morel, Aalmoezenier van den Dioc. Bond, over het onder werp „Het Gezin". Op 2 Februari d a.v. zal weder de jaarlijksche Werkloozendag gehou den worden, waarop wij nog nader hopen terug te komen. LUXOR-BIOSCOOP. RIVALEN. Schitterend spel van Wallace Beery. Deze schitterende film, waarin Wallace Beery en Jackie Cooper weer eens te zamen spelen, geeft den bezoeker de spannende geschiedenis van twee rivalen die om de heerschappij van een ge deelte van New-York „the Boweryeen hevigen strijd voeren. Deze film zou men het beste een „humoristisch melodrama" kunnen noe men, Er komen tal van grappige momenten in voor en hoewel ook tra gische oogenblikken niet onibrektn, is de totaal indruk van den film zeker geen tragische. Wallace Beery brengt weer die mengeling van drogen humcr, sen timentaliteit en bruutheid, die hem zoo goed ligt, George Raft is in al zijn bravour evenmin van humor ontbloot en Jack e Cooper is weer het eigenwijze .ochie, dat opgevoed wordt in een om geving. die niet bepaald geschikt is voor kinderen, maar een kereltje, dat ten allen tijde ziin goede hart laat spreken. Fay Wray, die de vrruwelijke hoofdrol speelt, stelt een lief, onschuldig meiske voor, dat tusschen al de krachtfiguren van de „Bowtry'' ontluikt als een korenbloem in een veld van hooge, sterke aren. Dit geheel aparte werk zal zeker wel in staat zijn vele bezoekers naar de Luxor Bioscoop te trekken. Voor de stille armen. De eerstevoorstellir.g ten bate van de stille armen van Waalwijk met de films „Nederland" en „Julika" in het theater „Musis Sacrum" is zéér goed in den smaak gevallen. De zaal was goed bezet en het publiek voldaan. De film „Nederland" geeft inderdaad prachtige beelden te zien van ons land en Nederlandsch-Indië. Hij blijkt met groote liefde te zijn samengesteld, met tegenlichtopnamen worden prachtige effecten bereikt, zoodat, toen de apotheose, bestaande uit sketches van de verlovings- en huwelijksfeesten van H.H. K.K. H.H Prins Bernhard en Prinses Juliana op het doek verscheen en het beeld van onze vorstin H. M. Koningin Wilhel- mina zichtbaar werd er een spontaan applaus in de zaal opklonk. De film „Julika" overtreft verre de verwachtingen. Het spel van Paula Wessely is bewonderenswaardig, zij verdient met recht den naam van de meest karaktervolle actrice van het witte doek. Wij wenschen de initiatiefnemers volle zalen en een groot finantiëel succes voor onze noodlijdende mede- menschen. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politic-bui'eau alhier, zijn in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen: Een beige regenjas, twee rijwielbe- lastingmerken, een vulpen, een sleu teltje, een zwarte fietsmof, een bril in metaal etui. De heer Peterse meende, gezeten op zijn rijwiel, rustig zijn courant te kunnen lezen, terwijl hij zich van het verkeer blijkbaar niets aantrok. Dit kwam hem duur te staan. Hij werd door een passeerende vrachtwa gen gegrepen en tegen den grond ge slingerd. De verwoede courantlezer rolde van den hoogen dijk naar beneden en kwam daar onzacht terecht. Zijn rijwiel kwam gelukkig juist achter den wagen terecht. Hier werd een groote onvoorzichtig heid, die groote gevolgen had kunnen hebben, op voorbeeldige wijze gestraft. Dezer dagen keerde een groep ar beiders die in t voorjaar naar Duitsch- land was vertrokken wederom in onze plaats terug. Zij zijn allen over het werk en de verdiensten zeer tevreden, terwijl het eten volgens hen een kwestie van gewoonte is, en hoewel niet te verge lijken met ons dagelijksch voedsel, toch nog goed te noemen is. Indien mogelijk keeren deze allen t volgende jaar wederom terug. Hoewel aanvankelijk gedacht werd, dat de gevreesde ziekte, het mond- en klauwzeer onder de dieren tot staan was gekomen, blijkt dat dit zich nog steeds uitbreidt en nog groote ren omvang heeft aangenomen in onze plaats. HANK. Dezer dagen had de fabrieksar beider K. het ongeluk met zijn rijwiel te vallen. Hij bezeerde zich zoodanig aan een zijner enkels, dat hij zich on der behandeling van Dr. van Vuuren te Dussen moest stellen. Door veldwachter Keller is te gen een zekeren V. te Almkerk en M. te Wijk c.a. proces verbaal opgemaakt wegens het vervoeren van stroo met een vrachtauto die te breed was gela den. Hiertegen wordt nogal eens ge zondigd, maar door de politie wordt hierop streng gelet. Door een zekeren L. alhier werd bij de plaatselijke politie aangifte ge daan dat zijn pas nieuwe achterlicht van zijn rijwiel was ontvreemd. Dit schijnt den laatsten tijd meer voor Je komen. Men zij op zijn hoede. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Naar wij vernemen bestaan er ernstige plannen om de R.K. Midden- standsvereeniging, die de laatste jaren wegens gebrek aan belangstelling op non activiteit was gesteld, weer nieuw leven in te blazen. Binnenkort zal een vergadering daartoe worden belegd in het parochiehuis. Wegens vacature-beurt zal Zon dag a.s. om 7 uur door Ds. W. F. ten Bruggenkate in de Ned. Herv. Kerk een kerkdienst worden gehouden. Het aantal gesloten huwelijken in deze gemeente bedraagt thans reeds 26, dat is ruim 4 x zooveel als vorig jaar. Tramremise De geruchten als zou een «groot industrie» de gebouwen der remise alhier aangekocht hebben, blijken onjuist te zijn. De toekomst dezer gebouwen zal zijn een openbare verkooping. Wel vernemen wij, dat de gebou wen in de grootere plaatsen voor eerst nog niet verkocht zullen wor den, terwijl dit voor Drunen wel 't geval zal zijn. Benoemd. Met ingang van 1 Jan. a.s. is den heer P. C. Nistelrooij alhier benoemd lot onderwijzer aan de R.K. Jongens school te Gemert. Baldadigheid. De baldadigheid is nog niet ten einde. Toen oe jongenheer van Drunen zijn rijwiel even onbeheerd liet bij deJongens-Congregatie, kwam hij later tot de ontdekking,dat men getracht had de schijnwerper van zijn fiets te breken en hem daar mede totaal had vernield. Van de dader(s) nog geen spoor. Biljarten. B. J. C. I contra E. B. C. I Utslag B. J. C. I E. B. C. 1 H Brok Tausch J. Brok A, Klerks de Munnink M. Klerks C. v. d. Hoven A. Klijn H. Verhoeven H. Muskens 600-394 Hoogste serie H. Brok 33 car. ELSHOUT. E. B. C. II contra B. J. C: II Uitslag E. B. C. II B. J. C. II H. Pulles W. Vissers 61-100 C. Klijn M. Klerks 74-100 A. MerkS L. Kuijpers 100— >-6 C. Pulles P. Willemse 100— 66 B. Klerks A. v. Leest 75- 33 Ongeval. Terwijl de landbou werszoon T. Pullens. Woensdagnamid dag circa half vijf bezig was met het uitspannen, sloeg plotseling het paard op hol. Het dier dat door den jongen niet vastgehouden kon worden rende de straat op in de richting van het be tegelde voetpad dat op pl.m. 25 M. van den verkeersweg is gelegen. Hier botste de kar een paar maal tegen een boom, waarna een der burries afbrak en daar na omsloeg. De toevallig ter plaatse op het voetpad wandelende ruim 80-jarige heer de Wilt uit Herpt, verpleegde in het St. Gertrudus-gesticht, alhier, werd waarschijnlijk door de vallende kar ge grepen en tegen den grond geworpen. Bloedend werd de man in het nabij- zijnde gesticht binnengedragen. De ont boden geneesheer Dr. Weijers uit Vlij men constateerde slechts een kleine wond aan den slaap. Waarschijnlijk Jal een en ander nogal meevallen. Nadat de wijk het Hoog van elec- trisch licht is voorzien, is thans de Pe perstraat aan de beurt. De werkzaam heden hier zijn reeds .zoover gevordert dat binnen korten tijd ook deze wijk van licht voorzien zal zijn. Alleen bij nkele achteraf wonende menschen indt men nog de oude petroleumlamp. Woensdagavond j.l. gaf de Chr. Gem. Zangvereeniging „Oefening Kweekt Kunst" te Waspik in de Ned. Herv. Kerk haar jaarlijksche uitvoe ring. Om half 8 opende Ds. G. Lans de samenkomst met gebed en voorlezing van Psalm 150, nadat vooraf door de aanwezigen Psalm 75 1 was gezon gen. Na een kort woord van welkom, verzocht Zijn Eerw. den heer A. v. d. Kolk, directeur der zangvereeniging, de leiding over te nemen en werden ach tereenvolgens verschillende Kerstnum mers, zoowel voor koor als voor dubbel kwartet en soli ten gehoore gebracht. Hoewel hier en daar wel wat aan de samenstemming ontbrak, waaraan en kele ontstoken kelen wel niet geheel onschuldig geweest zullen zijn, wer den de nummers over het algemeen toch goed en vlot gezongen. Toen dit deel van het programma af gewerkt was, hield de Eere-voorzitter, Ds. G. Lans, zijn rede ter herdenking JARENLANG AAN INDIGESTIE GELEDEN. Voelt zich weer uitstekend. „Jarenlang heb ik erg aan indigestie geleden. Allerlei middeltjes bleven zon- der resultaat. Toen begon ik met Kru- schen Salts en dit scheen me wel goed te doen. Ik ging er mee door en nu voel ik mij weer uitstekend. Ook heb ik geen last meer van opgeblazenheid wanneer ik iets gegeten heb." Mevr. E. C. D. Indigestie wordt veroorzaakt wan neer Uw voedsel in Uw lichaam wordt opgehoopt, waardoor dit gaat gisten en allerlei schadelijke stoffen ontstaan. De zes zouten in Kruschen Salt zetten Uw spijsverteringsorganen aan tot regel matig werken, waardoor er voorgoed een einde komt aan Uw indigstie. U krijgt weer een gezonde eetlust en kunt alles eten zonder de minste vrees voor pijn of opgeblazenheid. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij apothekers en erken de drogisten a 0.40. 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels- Mij.. A dam, voorkomt. van het 300-jarig bestaan van de Bij belvertaling, de zoogenaamde Staten vertaling. Op eenvoudige, boeiende wijze besprak Z.E. het ontstaan van den Bijbel, het werk der vertaling van 1625—1637 en het gebruik van den Bijbel. Met groote aandacht werd deze rede aangehoord. Op deze rede volgde de afwerking van het tweede gedeelte van het pro gramma, eveneens door koor, dubbel- kwartet en solo. Nog beter dan bij het eerste gedeel te kwamen de onderscheidene num mers, die nu een meer gevarieerd ka- rakter droegen, tot hun recht. Klank volume en zuiverheid van toon ston den bij dit gedeelte op een hoog peil. Ook de soliste van dezen avond kweet zich heel goed van haar taak en de Zangver. mag zich gelukkig achten in Mej. Ossen zulk een uitstekende kracht te bezitten. In het woord van dank, dat de Eere voorzitter na beëindiging van het pro gramma tot alle medewerkenden richt te. sprak Zijn Eerw. er zijn teleurstel ling over uit, dat niet veel meer perso nen deze mooie uitvoering hadden bij gewoond. Een vereeniging die zoo voor den dag komt, verdient den steun van de geheele gemeente. Ook wekte spre ker nog op om lid te worden der ver eeniging. hetgeen ongetw-ijfeld de beste steun is die gegeven kan worden. Ongeveer kwart voor tien werd de uitvoering met dankgebed door Ds. G, Lans gesloten. J Predikbeurten Zondag 19 De cember 1937: Ned. Herv. Kerk, voorm. half tien en nam. twee uur Ds. G. Lans. Bediening H. Avondmaal en dankzeg ging voor het H. Avondmaal. Woensdagavond jl. hield de Heus- densche IJsvereeniging in Hotel Con cordia haar jaarvergadering. Door den secretaris werden de nofuten en het jaarverslag voorcelezen. De penning meester deed rekening en verantwoor ding, waaruit bleek, dat pl.m. f 90 in kas was. Wegens periodiek aftreden van het bestuur en twee vacatures wérden ge- kozen C. Verhoeven, voorzitter; G. Carpaij, vice voorzitterJ. v Laarnoveu, secre taris; G- Doedeijns, penningmeester; A. Boelen, P. Bruijsten, P. Sprengers, leden. Verder werd besloten de organisatie van eventueele ijsfeesten aan het bet stuur over te laten. Vervolgens werd overgegaan tot het verloten van vier paar schaatsen onder de aanwezige leden, door middel van het raden naar een flesch erwten. De schaatsen vielen ten deel aan Mej. v. d. Bogert, P. J, Bruijsten A. de Graag en A Smits. Hierna sloot de voorzitter de verga" dering. In de gehouden Kerkeraadsver gadering werd als Ouderling herkozen A. Bouman en als Diaken J. v. Wijk. In de vacature ontstaan door overlijden van S. A. den Engelse (Ouderling) werd benoemd A. D. Scholten. In de vacature J. v. d- Schoor werd als Diaken be noemd S- C- Deurlo. Doordat den heer Schimmel, arts, alhier de partij schaken tegen den heer Phaf heeft gewonnen, heeft onze stad genoot beslag g'legd op den tiiel van kampioen schakers voor Den Bosch en omgeving. De standenlijst is als volgt: 14 - 12 E. Schimmel. 13 9'/a M. v. d. Laar. 14—9'/a W. Phaf. 14—8'/a W. C. A. Bazuijen. 14 8'/a J. H. v. Hoof. 12—7 E. Lenaart. 13—2 C. v. Dijk. 14— l'/i P. Goossens. In de jaarvergadering der Muziek vereniging »Fanfare der H. Familie* werden de notulen en het jaarverslag voorgelezen en goedgekeurd Als leden der kascommissie werden aangewezen L. Hoften en A. Verschuur. Aan de muziekcommissie zullen nadere mede- deelingen worden gedaan voor de mu zikale medewerking i.z. de plannen der »Oranje vereeniging* bij de a.t. feeste lijkheden. 150- 66 150- 85 136-100 100- 40 64-100 410-385

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 10