V 'n Kieuwjaarswensch een dubbeltje SPORT, AGENDA'0 KUNST EN LETTEREN, GEMENGD NIEUWS. Laatste Berichten. BABILONIENBROEK. HERPT. Marktberichten, IN DIT BLAD? IN DIT BLAD slechts f 0.50, De aftredende leden, H. v, d. Polen Joh. van Eggelen.' werden bij acclamatie herKOzen, terwijl de heer H. v. d. Pol met algemeene stemmen als President werd gekozen. Hierna sloot de voorzitter deze jaar vergadering. Bij de algemeene ledenvergadering van Heusdens Belang, vond de voor zitter het zeer droevig, dat deze verga dering zoo slecht bezocht werd. De secretaris bracht zijn jaarverslag uit, terwijl de penningmeester rekening en verantwoording deed, waaruit bleek, volgens onderzoek vah een Denoemde commissie, dat alles in behoorlijkeorde was. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen. De heer A. v. Delft bracht een woord van dank aan het bestuur voor het werk, dat in het afgeloopen jaar voor Heusden was gedaan. Bij de gehouden stemming door stemgerechtigde leden derNed.Herv. Gemeente alhier, werden herkozen G. N. van der Beek en H. J. van Brugge resp. tot ouderling en diaken. Beiden hebben hunne benoeming aangenomen. Onder Voorzitterschap van Mej. van Herpt Verouden vergaderde gisterenmiddag de Herptsche boe- rinnenbond met bijna alle leden in calé Verhoeven. De notulen der vorige vergade ring werden voorgelezen en goed gekeurd. Een zeer interessante lezing werd gehouden door Mevr. Theunis- sen over de verzorging onzer mael tijden, deze had een aandachtig gehoor. Het geven van een knip- en naaicursue werd besproken en daartoe besloten alsmede tafelver. zorging, dekken en dienen. De ZeerEerw, Heer Adviseur pastoor W. Timmermans sprak nog en aanmoedigend woord waarna een lied werd gezongen en de ver gadering gesloten. R.K. V. V. W.V.B. Na een rustperiode van enkele weken ontvangt ons eerste elftal morgen Was pik 1 Op bezoek. Deze ploeg behoort tot de middelmoot op den standenlijsten beeft zich tot dusverre in dezen zwaren competitie zeer goed geweerd. O.a. wer den de huidige leiders, Velocitas uit Tilburg, op eigen terrein door deze stoe re Waspikkers geklopt. Ook onze jón gens hebben de kracht van deze Lang- straters aan den lijve ondervonden toen zü in den uitwedstrijd bij het begin der competitie met niet minder dan 72 sneefden. In dtfn returnmatch wacht den oranje hemden de zware taak zich te revan- revancheeren. Het spel van de WVB'ers is den laatsten tijd vooruitgegaan, doch daartegenover staat, dat zij morgen den steun van enkele- barer beste spelers zullen moeten ontberen. Van de overige spelers zal derhalve de.grootst mogelijke inspanning gevergd worden, willen zij niet voor de 'tweede maal de meerder heid van de Waspikkers worden opge legd. Wij hebben evenwel zooveel ver trouwen in de oranjehemden, dat zij zich,niet zonder slag of stoot zullen over geven. Is dit het geval, dan staat ons een interessante ontmoeting tusschen twee gelijkwaardige partijen te wachten, waar in onze jongens, trots hun onvolledig heid, geenszins kansloos zijn. Aanvang 2 uur. WVB 2 reist naar Rood-Blauw te Til burg en gaat hier een zeker schijnende nederlaag tegemoet. Een anderen uitslag zou ons tegen deze ongeslagen leiders allermeest verrassen. Vertrek per auto om 12 uur van het clubhuis. RKVV HERCULES. Programma voor Zondag a.s.: HVC 1Hercules 1 Hercules 2Zigo 1 HerculesBlauw-Wit Het eerste elftal onderneemt a.s. Zon dag de reis naar Heesch en zal daar den gast zijn van HVC. De vorige ontmoeting eindigde in een 42 overwinning voor HVC, en gezien HVC op eigen veld zeer 1 goed speelt, en Hercules a.s. Zondag we gens ziekte van verschillende spelers ge noodzaakt is met invallers uil te komen geven wij de onzen weinig kans op suc ces. Toch willen wij onze spelers nog maals aansporen a.s. Zondag allen hun uiterste best te doen om zoodoende te trachten een goed resultaat te bereiken De wedstrijd vangt aan om 2 uur. Ver trek 12.15 uur bij café de „Lindeboom". Het tweede elftal speelt om 2 uur een thuiswedstrijd tegen Zigo 1 en zullen be grijpelijkerwijze alles in het werk stellen om revanche te nemen op de 32 ge- leden nederlaag in Tilburg. Voor het derde elftal staat een belang rijke wedstrijd op het program, evenwel tegen hun voornaamste concurrent Blauw-Wit uit St. Joachimsmoer. Indien het onze jongens gelukt dezen wedstrijd te winnen stijgen de kansen voor den kampioenstitel aanmerkelijk. Maar dan zal er a.s. Zondag ook flink gewerkt moeten worden daar Blauw-Wit over een zeer goede ploeg beschikt. Deze wedstrijd vangt aan om 12 uur. DUSSEN. R.K.V.V. De toestand in de Be Ready gelederen is zoodanig, dat wij voor het behoud der oudste Dussensche club vreezen. RADIO—DISTRIBUTIE WAALWIJK. BEDRIJF ZONDAG 19 DECEMBER. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2: Hilversum 1875 M. Programma 3: MAANDAG 20 DECEMBER. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3 DINSDAG 21 DECEMBER. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3 WOENSDAG 22 DECEMBER. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2: Hilversum 1875 M. Programma 3: Waalwijk, 17 December'37 Varkens 16—18. Eieren 5—5"/2 cent. WAALWIJK. Zaterdag 1.302.45 uur Dames, aspiranten Gymn. Vereen. K. en V Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zaterdag, Zondag en Maandag Luxor Bioscoop »Rivalen«. Zaterdag, Zondag en Maandag en Dinsdag Theater Musis Sacrum »Julika«. Zondag 12 uur repetitie mannen koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Liedet 'afel „Tot Bloei der Toonkunst". Maandag 89.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gvmnastieklokaa) O.S Dinsdag 78.30 uur. Gymnastiek dames K. enV. Gymnastieklokaal O.S Dussensche Boys. üe Boys moeten a.s. Zondag naar WVR om aldaar hun tweede elftal partij te geven. Dit wordt een zware opgave, maar de overwinning kan worden behaald, en dat is voldoende. Boys, laat je kans nu niet voorbij gaan. De laatste loodjes we gen het zwaarst! R.K.V.V. Be Ready. Noch voor het eerste, noch voor het tweede elftal der Hankenaren is een wedstrijd vastgesteld voor a.s. Zondag. De toestand van Prins Bernhard. Naar wij vernemen, heeft het ziekte proces van Z K.H. Prins Bernhard een volkomen normaal verloop. De doktoren zijn zeer tevreden over de ontwikkeling ervan. Ook al zou de prins voor Kerstmis zooals in sommige bladen is veron dersteld niet naar Soestdijk gaan, dan volgt daaruit geenszins, dat er reden tot ongerustheid zou bestaan. Iedereen weet zoo voegde onze berichtgever eraan toe dat de be handeling van een geval als dit van een patiënt een week of zes vordert. Na de blijde gebeurtenis in het Koninklijk huis zullen door leger en vloot 101 of 51 saluutschoten worden gelost; de volgende dag wordt gevierd als een verjaardag van een der leden van het Konink lijk huis. Dr. Euwe heeft de laatste twee matchen van den wedstrijd Euwe— Aljechin gewonnen. Het oude vestingstadje Grave krijgt een garnizoen van een regi ment infanterie. De Duitsche regeering gaat een leenig aan van een milliard. De cijfers van de verliezen, die in de vier maanden, dat de vijandelijkheden in China duren, geleden zijn, toonen wel een ver schrikkelijk beeld. Ongeveer een half millioèn soldaten zijn in die korte spanne tijds gedood of ge wond, duizenden burgers zijn ge vallen. Meer dan een milliard dol lar bedraagt de aangerichte mate rieele schade en wat de handel onder dit alles te lijden heeft gehad, valt niet te becijferen. JAN VAN DELFT. In ons vorig nummer hebben we een uitvoerig verslag gegeven van de hul digingsreceptie van den heer Jan van Delft te Tilburg bij z'n zilveren jubi leum als do ent. aan de R.K. Leergan gen. bij welke gelegenheid ook een ten toonstelling van z'n werk in ..Moder ne' is georganiseerd. In een naschrift op dit verslag heb ben we er onze verbazing over uit gesprokendat in de verslagen en be schouwingen der dagbladen absoluut niet gerept werd over de jaren voor z'n vestiging in Tilburg, z'n jeugd, z'n scholing, z'n werk in Waalwijk enz. De heer Frans Mandos Tzn. te Til burg, voorzitter der huldigings-com- missie, zendt ons nu een no. van de Niéuwe Tilb. Crt. met het verslag der opening der tentoonstelling van werken van Jan van Delft, waarbij de heer Mandos een inleiding gehouden heeft over „Het werk van Jan van Delft" en van welke opening wij inder tijd hebben bericht. In dit nummer komt.ook een artikel voor „Een Tilburgsch kunstenaar jubi leert". Uit dit artikel blijkt dat we ons ten aanzien van de „Nieuwe Tilb. Ct.", wat onze klacht betreft, hebben ver gist, waarvoor we gaarne onze excu ses aanbieden. Met ingenomenheid la ten wij een gedeelte van 't bewuste ar tikel volgen: Een Tilburgsch kunstenaar jubileert. Jan van Delft 25 jaar docent aan de Academie der R. K. Leergangen. Een meester van het portret. Zondag 12 December was het 25 jaar geleden, dat onze stadgenoot, Jan van Delft, de bekende kunstschilder, als docent aan de R.K. Leergangen ver bonden werd. Is dit feit alleen reeds iets bijzonders, omdat Jan van Delft de eenige docent is, die vanaf de oprich ting der instelling al het lief en leed hiervan medemaakte, van méér betee- kenis wordt het omdat zich in die voor bije kwart-eeuw uit Jan van Delft een kunstenaar van groot formaat heeft ontwikkeld, t Is dan ook waarlijk geen gezochte gelegenheid, die de huidige en ook de oud-studenten der Academie hebben aangegrepen om hun leermees ter eens voor het voetlicht te halen door het organiseeren van een retrospectieve tentoonstelling van werken van Van Delft, waarvan Donderdagavond de officieele opening heeft plaats gehad. Jan van Delft verdient eens in de bloe metjes gezet te worden! Hoewel al vele jaren in onze stad verblijvend is de jubilaris van origine toch een Waalwijker. Het was in dit Brabantsche schoen-stadje, dat hij 6 September 1879 geboren werd als één van de achttien kinderen van den fo tograaf en decoratieschilder Van Delft, die aldaar tevens Directeur van de Teekenschool was. De appel viel der halve niet ver van den boom; de jonge Jan bracht de lust tot teekenen en schil deren van huis uit mede zooals dit ook kan gezegd worden van zijn thans nog te Waalwijk woonachtigen broer Theo van Delft, die zich eveneens tot een er kend kunstschilder ontwikkeld heeft. Eenigen tijd was de jonge Jan in de zaak van zijn vader werkzaam, waarbij hij zich speciaal met de afdeeling foto grafie bezig hield, doch het zwart-wit bevredigde hem niet doordat een inner lijke drang hem naar de kleuren dreef en naar het penseel deed grijpen. Een eerste erkenning van zijn be kwaamheid vond hij in zijn benoeming tot leeraar aan de plaatselijke teeken school, welke functie hij na vijf jaar kon verwisselen voor die van Direc teur, als opvolger van zijn vader. On geveer 15 jaar gaf hij hieraan zijn beste krachten totdat hij zich bij de oprich ting der Leergangen geroepen zag tot docent in het teekenen en schilderen. Intusschen echter had Jan van Delft ook nog gewerkt aan ontwikkeling van eigen talent, door 't volgen van 'n 2- jarigen cursus van de rijksnormaal school voor teeken-onderwijzers te Am. sterdam en 'n cursus aan de avond- teekenschool van Piet Schlager te Den Bosch, de tegenwoordige school voor Kunst, Techniek en Ambacht. In de jaren aan de R.K. Leergangen, eerst te 's-Bosch en later, bij de over plaatsing van het Instituut, te Tilburg, ontplooide zich zijn schilders-aanleg in ïeel zijn volheid. Kunstreizen naar Ita- ië, België. Duitschland, Engeland, Noorwegen en Denemarken verruim den zijn horizont: Noorw daarbij pok in letterlijken zin zijn lief de, want het was hier. dat hij zijn echt- genoote leerde kennen. De werklust die Jan van Delft aan den dag legt, is enorm. Op de expositie treft men alleen reeds 72 belangrijke stukken aan, hetgeen echter nog maar een gedeelte is van wat zijn penseel voortbracht. Eenmaal een stuk onderhanden dan concentreert hij zich hier geheel op en het eten en drinken wordt er dan wel eens bij vergeten. Van Delfts groote liefde gaat uit naar den mensch, waartoe hij' als het ware van zelf gedreven werd. Jan van Delft schildert echter niet alleen het uiterlijk waarneembare van dien mensch. maar als fijn psycholoog schouwt hij in het binnenste van zijn model, leest hier het karakter om vooral dit daarna in zijn werk tot uitdrukking te brengen. Hij schildert dus geen motielooze wassenbeelden inaar inenschcn van vleesch en bloéd. Dat is het wat liet werk van dezen kunstenaar karakteri seert en wat hem vóór alles maakt tot den meester-van het portret, al wordt ook ander genre niet groote knap heid door hem beoefend. Dat zijn capaciteiten als zoodanig ook erkend worden moge blijken uit de vele in opdracht geschilderde por tretten van próminennte personen uit onze omgeving, zooals van den Hoog- Eerw. heer Deken Sanders, den bur gemeester, minister Steenberghe, den Rector der R.K. Leergangen en zeer vele anderen. Maar ook tot huiten onze omgeving reikt zijn faam. Dit blijkt uit de ver- eerende opdracht tot het schilderen van Z.Em. Kardinaal Van Rossum z.g., die te Rome, tusschen zijn drukke bezigheden door, voor den Tilburg- schen kunstenaar poseerde, en verder wel bijzonder uit het feit, dat zelfs H. K.H. Prinses Juliana bereid gevonden werd voor hem te poseeren. De een voudige Tilburgsche Jan v. Delft ge noot daartoe de eer verscheidene ma len op 't Loo te worden ontvangen en er zelfs te logeeren op uitdrukkelijk verlangen der koninklijke familie. KALENDERS. Noord-Braband Mij. van Verzekering op hel Leven te Waalwijk komt mei Nieuwjaar weer uitstekend voor den d g, een zeer smaakvolle, keurig uitg voerde en ingedeelde zak-agenda, de bekende maandkalenders en de niet minder populaire zak-kalendertjes. die ieder zoo gaarne in z'n portefeuille bij zich draagt. De N.V. G. van Loons Import-Mij. te Waalwijk verrasite ons weer met den kalender der Alied Kid Company, Boston. Elke nieuwe uitgaaf wedijvert om de vorige in s naak, schitterende uitvoering, artistiek peil te overtreffen- Ook dit jaar is de kalender bijzonder mooi en ook het idee de elegante dame met een goed chtvreau avondsandaaltje, is goed ge vonden. Ook de kalender is duidelijk, dus in elk opzicht 'n mooie en prac- lische wandversiering. De Vereeniging van Ned. Wijn handelaars (secr. Scheper.str. 68a te Rotterdam) maakt altijd veel werk van haar jaarlijkschen kalender en zoo munt die voor 1938 alweer uit door geestig teekenwerk op de zes schilden en een schaf van literatuur beginnende bij aarts vader Noë en .eindigende met den keldermeester van de abdij van Haut- villiers, dom Pierre Pérignon, den geesteliiken vader van den Vin de Champagne. De Staatsspoor verrastfe ons wederom met een prachtige maand- kalender. Als elk jaar is de uitvoering zeer kunstvol en geeft verschillende mooie beelden van 't reuzenbedrijf der S-S. Een schitterend stuk werk tevens. Voorts ontvingen wij nog de bekende duideliike maandkalenders van de Hollandsche Sociëteit van Levens verzekeringen'' en van de Nationale Verzekeringsbank te Roiteidam (|e Rolterdamsche) en een keurig en zeer gedocumenteerde zak-apenda van de vereeniging Wet Risicoaangesloten bii „Ceniraal Beheer". In welk blad vindt U berichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit voerig als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, aanbestedingen, verkoopin gen uit plaats en streek, zooals ze voorkomen En dat alles voor in de week. ABONNEERT U THANS, Drie stroopers verdronken. Naar eerst thans bekend wordt, heeft zich in den Beermcndpolder onder Fijnaart een slroopersdrama afgespeeld, waarbij vermoedelijk drie persoren het leven hebben gelalen. Nog staal wel niet met zekerhe dvast wat er in den b wusten nacht precies gebeurd is, doch niettemin lijdt het geen twiifel, dat de 45 jarige werklooze Godefriedus van H^m wonende in h t Slobbegors en zï;n beide zoons de 21 jirige Govert en de 17-jarige Jan niet meer tot d£ leverde behooren. De vader en zijn beide zoons hebben zooals bij onderzoek getlelen is Maan dagnacht omstreeks één uur hun woning verlaten om te zamen met den iets verder wonenden L. van Alphen met den lichtbak in den Bermoi dpolder Ie gaan stroopen. Van Aiphen hteft van Ham en zijn beiden zoons dan ook voor het laatst gezien toen zij hem aan zijn woning kwamen halen. Van Alphen achlte het weer echter niet gunstig om te gaan stroopen, waarna de drie Van Hams gezamenlijk vertrokken Nadien heeft niemand hen meer gezien Toen men ook Woensdag nog niets omtrent de drie mannen bekend was stelde de marechaussée een onderzoek' in waarbij gebleken is dat zij waarschijn lijk met een platte vaarbak de Mark wilden oversteken, waarbij de bak moet zijn omgeslagen met het gevolg dat alle drie moeten zijn verdronken Ijlings is men toen begonnen Ie dreggen met het resultaat dat n den avond de lijken konden worden opgehaald. De drie lijken zijn naar de R. K. Begiaafplaals te Fijnaart overgebracht. Een ambtenaar schoot zijn hospita neer. Gisterenavond te omstreeks tien uur heeft in de Boomstraat te Utrecht een ongeveer dertigjarige ambtenaar bij een crisis-instelling Ie Ulrecht, vermoedelijk in een vlaag van woede, revolverschoten gelost op zijn hospita en haar dochter. Het meisje bracht den huurder, die reeds eerder blijk had gegeven er een zeer onaangenaam humeur op na te houden, een bordje met boterhammen op zijn kamer. Plotseling hoorde de moeder dal er boven lawaai was en haar dochter haar hulp inriep. Zij snelde naar boven waar de ambtenaar uit een revolver eenige schoten op haar losle. Door een der kogels werd zij levers gevaarlijk in den buik geword. De 16 jarige dochter kreeg een schampschot aan den hals. Inmiddels waren omwonenden op het hulpgeroep toegesneld. Zij vonden het dochterlje in overspannen toestand vcor de deur van het huis. Boven lag de moeder. Zij bleek er zeer ernstig aan toe te zijn. In allerijl werd de vrouw naar de rijksklinieken gebracht, waar zij vrijwel direct na aankomst overleed. De dader, die zich uit de voelen had gemaakt, heefl zich ongeveer een kwar tier na het gebeurde bij den politiepost aan de Witte Vrouwenbrug gemeld. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. in dit blad is voor eiken zakenman in WAALWIJK en de Langstraat noodzakelijk maar ook voldoende. Hij bereikt er z'n clientèle, z'n afnemers mee in elke plaats der streek, waarmede onze gemeente relaties heeft, maar ook z'n vrienden, bekenden enz. Daarenboven kost dezeadvertentie op dubbele kolom f 1.—bij vooruit betaling. Plaatst Tlus uw Nieuwjaarswensch in 't blad dat straks 60 jaar HET blad is van plaats en streek DE ADMINISTRATIE. De zaak Weidmann. Zooals men weet, heeft Weidmann, die overigens de schuld voor zijn moorden op zich neemt, zijn aanvanke lijke verklaring dat hij ookdenmoorde naar was van den advertenfiereiziger Leblond, ingetrokken en daarvan zijn makker Million beticht Deze beschuldiging schiiut steun te vinden in verschillende feiten. Weidmann schoot ziin slachtoffers neer met een revoluer van 7,65 m.m. en wist hen steeds bij het eerste schot doodelijk te treffen, Leblond is echter afqemaakt met een revolver van kaliber 6,35 en er zijn twee schoten op hem gelost. Nu heeft men bij Million Sr. een eenbrief van ziin zoon gevonden, waar in hij meedeelde dat hij te Cannes een revolver van 6,35 had gekocht Deze revolver was sinds Seplember in zijn bezit. Hij heeft van het bezit van deze revolver aangifte qedi Wijziging in programma voorbehouden. 8.30 Diversen. 8.50 Keulen. 10.20 Brussel Fransch. 10.15 Keulen. 1.20 Brussel Vlaamscli. 2.20 Brussel Fransch. 2.35 Brussel Vlaamscli. 3.20 Keulen. 5.20 Badiu Parijs. 7.20 Keulen. 9.20 Diversen. 9.50 Keulen. 11.20 Berlijn. 8.00 Brussel Vlaamscli. 9.20 Diversen. 10.35 Droitwich. 1.50 Londen Regional. 2.35 Droitwich. 7.008.00 Gramofoonniuziek v.h. R.D.Ii. 8.00 Londen Regional. 9.05 Droitwich. 8.00 Keulen. 9.05 Radio Parijs. 9.40 Diversen. 10.40 Radio Parijs. 11.05 Londen Regional. 12.35 Keulen. 1.20 Droitwich. 3.35 Keulen. 1.20 Londen Regional. 5.20 Droitwich. 0.20 Keulen. 7.00—8.00 Gramofoonniuziek v.h. R.D.R. 8.20 Rome. 8.00 Keulen. 9.20 Radio Parijs. 9.40 Pauze of diversen. 10.35 Radio Parijs. 11.05 loonden Regional. 11.50 Keulen. 1.20 Brussel Vlaamscli.. 2.20 Radio p.t.t. Nord. 3.05 Radio Parijs. 3.20 Droitwich. 4.05 Keulen. 5.50 Boedapest. 0.20 Keulen. 7.008.00 Gramofoonniuziek v.h. R.D.R. 8.20 Keulen. 9.20 Brussel Fransch. 10.20 Brussel Vlaamscli. 10.30 Keulen. 11.20 Diversen.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 11