vraagt MEISJES DE ECHTE „RONDINE" Geen 2e keus! „RONDINE" Ook voor Uw SEBST-T8ACT4T1E j Gerard Sars-Raaymakers, INGEZONDEN STUKKEN. BURGERLIJKE STAND RECHTZAKEN. BINNENLAND. ADVERTENTIEN JONGENS tot 16 jaar. i Groote verscheidenheid leuke, gevulde Kerstsurprises. Echte Thiiringer Rhum Weimchtstollen, Kerstkransen (onk met kersen), Worstenbrocd enz. 1 Ij i Oralis ALLEEN BIJ ONS prima matzijden DAMESKOUS voor ct.t in de modernste tinten LET OP! Op elk paar kousen staat het merk KOOPT ZE EENS BIJ ONS EN 11 VRAAGT ZE ALTIJD. Progres-taarten met slagroom, Polonaise Mocca Vruchten Creme-taarten in diverse smaken. lïrV-, i s\ i i i j r i c. stf te (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Waalwijk, 15 December 1957 Geachte Redactie, In Uw blad van 15 December komt een verslag voor van een terechtzitting van bet Kantongerecht te 's Bosch, geuouden op Maandag 15 Decern oer j.i., in welke zitting het veroaliseeien van 2 WaalWijk- sche peurders op de Bergsche Maas onder de Heerlijkheid Besoijen aan dj orde kwam. Aan de hand van door getuige notaris B kuypers te Dorditch rentmeester van den Ambachts heer van Besoijen verstrekte gegevens betredende het Heerlijk Viacnrecht van bovengenoemde!! Amhactiisheer werden btide verba liseerden van het hun ten laste gelegde vrijgesproken. lol zoo ver zijn wij het met het verslag geheel eens. Niet echter met de conclusie aan het eind van het verslag als zou de Zuid-zijde van het »Uune Maasjea onder üe Heer lijkheiü Besoijen repsorteeren. Aan de hand van authentieke, betrouw bare kaarten van de Heerlijkheid Besoijen is onweerlegbaar aan te toouen, datde Noordgrens der Heer lijkheid Besoijen lag tusschen net Oude Maasje en de in 1891 vol tooide Bergsche Maas. Het Oude Maasje wordt sinds tienlallen jaren door Registratie en Domeinen verpacht. De tegenwoordige pachtster is de Vereeniging VisscherslusU te Waal wijk, welke vereeniging bij eventu- eele overtredingen niet zal schromen haar recht op bedoeld water te doen gelden. Waar op het kantongerecht te 's Bosch een overtreding op de lieigsche Maas werd berecht, achi het Bestuur der Vereeniging de canclusie als zou de zuidzijde van de «Oude Maast bij de Heerlijkheid Besoijen bohooren, op zijn zachtst uitgedrukt uiierst uourburiy, en niet in het belang van vergunninghou deis der Heerlijkheid Besoijen, die misleid door bedoelde conclusie gevaar loopen op de »Oude Maas« verbaliseerd te worden. üe heer Inspecteur der Registralie en Domeinen te Dordrecht is vol komen op de hoogle met de ge spannen verhouding, welke mo menteel bestaat tusschen pachtster Oude Maas en pachter Heerlijkheid Besoijen Genoemde Inspecteur zal zeer zeker ten gerieve der pachtster het eigendomsrecht voor Registralie en Domeinen opeischen en verde digen. In het onwankelbaar ver trouwen, dat Visscherslust« als rechtmatige pachtster der »Oude Maas« hier ook rechtmatige rechten kan doen gelden en in het besef, dat hiermede een verkeerde mee ning is rechtgezet in het belang van veel hengelaars, verblijven wij, Het Bestuur der Vereeniging »Visscherslust«. Wij hebben aan 't Ingezonden Stuk van Visscherslust, dat wij gaarne een plaats inruimen, niets toe te voegen, dan dat de conclusie aan 't eind van ons verslag, volgens on<e zegsman afkomstig is van Notaris B. Kuypers te Dordrecht, rentmeester van den Ambachtsheer van Besoijen. Red. DE TOESTAND IN DE SCHOENINDUSTRIE. Met belangstelling hebben wij in de Echo van Woensdag j.l. het ingezon den artikel gelezen van een Schoen fabrikant uit Waalwijk als reactie op de alarmkreet door ons in ons blad en diverse Provinciale bladen over den toestand van onze industrie geslaakt. Het is ons zeer aangenaam te mo gen constateeren, dal inzender met vele anderen met ons van oordeel is, dat de kreet door ons geslaakt niet te voorbarig en niet ongemotiveerd is. Dat inaender het met ons niet in alles eens is, waar wij antwoordend op een ingezonden epistel van een Til- burgsche Fabrieksarbeider ook Waal wijk noemden, kunnen wij ons inden ken. De zienswijze omtrent oorzaak en gevolg zullen op zoo'n uitgebreid en moeilijk terrein vanzelfsprekend niet geheel parallel loopen. Juist dit verschil in meening kan vaak leiden tot het trekken van een goede eindconclusie, mogelijk tot het treffen van maatregelen, die kunnen leiden tot eenige verbetering in den den plorabelen toestand. Wij schreven: Ook in Waalwijk is niets te doen. Inzender betoogt dan, dat de toe stand in Waalwijk nog niet zoo slecht is ook buiten de twee genoemde bedrijven als in Kaatsheuvel. Wanneer wij spreken en schrijven: er is in de schoenindustrie momenteel niets te doen, dan zal niemand dat op nemen, dat er absoluut niets te werken is. Dat was de bedoeling niet van Waalwijk te beweren evenmin, als wij dat letterlijk genomen van Kaatsheu- b-iSTfiri "«i hohapupn fp getuigen. eens zijn, dat de toestand zoo^ slecht is, als hij nog nimmer te voren was. Daarom slaakten wij die alarmkreet en daarom noemden wij in eenen adem alle plaatsen waar eens de schoenin dustrie voor werkgever en werknemer de bron van bestaan was. Nog deze week lazen wij in eenige Provinciale bladen over den toestand in Waalwijk: De verkoop van schoe nen is beneden normaal, alleen voor het artikel pantoffels bestond de laat ste weken zeer groote belangstelling, en werden duizenden paren verkocht. Aanvullingsorders komen er bij de schoenindustrie weinig binnen, met voorjaarsorders is men hier en daar reeds begonnen. Over het geheel is de toestand ellendig slecht (onderstre ping van ons). De werkloosheid is in onze gemeente (Waalwijk) thans groo- ter dan in eenige andere periode tij dens den geheelen crisis, vooral dooi de toename der groep lederbewerkers. Inzender zal toegeven, dat dit ge luid over Waalwijk nog niet in ma jeur staat. Met het betoog omtrent 'l collectief arbeidscontract met wat daaraan vast zit, ga ik gaarne accoord, ofschoon ik me kan voorstellen, dat als de toestand lang duurt ook dit voor de grootere bedrijven met meer kapitaal een blok aan het been wordt, die concurrentie met Bata of andere winkel of grossiers-bedrijven hoe lan ger hoe moeilijker maakt. De onkos- ten-rekening, die reeds te zwaar drukt als niet op volle capaciteit kan gewerkt worden, wordt daardoor op den duur belast op een wijze, dat con currentie onmogelijk is. Voor de Waalwijksche bedrijven, die tol heden de 50% bij niet arbeiden bleven uitbetalen, ook uit Kaatsheu vel een eere-saluut. Wij zijn niet chau vinistisch aangelegd en waardeeren gaarne eerlijk al het goede in onzen evenmensch. Ordening in het bedrijf zal er moe ten komen wil de toestand weer cenigszins geregeld worden, en die ordening zal niet slechts moeten om vatten een regeling in arbeidsloonen en werktijden, doch daarnaast in ves tiging en uitbreiding, in getalverhou ding van arbeidskrachten en zoo mo gelijk in beperking van mechanisatie daar wij het anders mogelijk nog be leven, dat de wereld aan zijn eigen initiatief ten gronde gaat. De correspondent nan Kaatsheuvel. WAALWIJK. Van 10 tot en met 17 Dcc. 1937. Geboren Anna Martina Maria, dv. Wde Bruyn- Dietvorst Marinus Wilhelmus Maria zv. M. J. Maas-de Hart. Overleden A. W. Pulles, oud 50 jaren. Huw. aangiften: P. J. Bergmans, oud 44 jaren en Ga. Ha. Passier, oud 31 jaren, beiden te Waalwijk H. H. Volleberg, oud 47 ja ren, wonende te Oploo c.a. en E. J. van Kempen, oud 46 jaren. GehuwdGeene. Ingekomen: L. P. Chr. van der Lee, van Made c.a. Ca. van Oosterhout, van Sprang-Ca- pelle G. A. M. B. Metsers van Ginne- ken en Bavel M. van Bergen, van Gef- fen Ia A. C. de Backer, van Woens- drecht Fr. J. G. Ooms, van Hilvaren- beek D. M. van Campen, van Heesch Aa. M. van der Linden, van Vlijmen Chr. W. Heijbroek, van Heemstede. Vertrokken Aa. J. Verhoeven naar Drunen. SPRANG-CAPELLE. Over de maand November '37. Geboren Antonia Adriana Gerdina, dv. K. Brouwers en S. Mandemakers Johan na Maria, dv. J. de Hooij en C. Wage- makers Marinus Johannes, zv. J. A. van der Schans en J. Waarts Willem Arie, zv. J. Bax en A. Michael Nicolaas Leonardus, zv. N. den Boet en 1van der Burgtit Jacoba Cornelia, dv. C. G. Chabot en H. Groeneveld Everdina, dv. H. Mouthaan en H. E. de Lint Pe ter Leendert, zv. K. Snijders en G. Ver- (jujjn Johanna Geertruida, dv. T. M. van Vugt en G. van Tuijl -- Marinus Dirk, zv. O. D. van Peer en J. Hommel. Gehuwd W. Haverhals, oud 32 jaren en E. de Rooij, oud 31 jaren H. Quirijns, oud 28 jaren en E. A. van de Werken, oud 32 jaren S. D. Wagemakers, oud 30 jaren en N. C. van der Schans, oud 27 jaren W. A. van der Schans, oud 27 jaren en P. Sprangers, oud 21 jaren. Overleden J. A. de Bie, oud 89 jaren, wed. van A. van der Hoeven W. D. Meijer, oud 62 jaren, echt. van N. C. Quist J. Kruijf, oud 57 jaren, wed. van J. M. van der Schans A. de Bie, oud 56 jaren, echt- gen. van M. van Baardwijk. De doodelijke aanrijding te Vlijmen Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch verscheen G. J V. aannemer te Drunen, verdacht van dood door schuld. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 1 Oct. j.l. te Vlijmen met zijn auto de wiel rijdster A. Smits bij het voorbijrijden had aangereden tengevolge waarvan zij overleed. Verdachte zei. dat hij er niets aan had kunnen doen. Hij had normaal gereden met een behoorlijk verlichte auto in den avond van genoemden datum. Voor hem uit reden op het Wonderlijk zooals Dampo helptl man en een vrouw op de iiets, de vrouw achterop. Deze laatste had zich voorover geoukt op naar rijwiel en was daaroij door 'n zwenking voor z'n auto gekomen, die haar greep, waarop zij over de kap met haar noofd tegen de voorruit vloog terwijl de fiets langs den radiator ging. Uit het getuigenverhoor kwam het volgende vaststaan- Het slachtoffer had recnis op het acnterhoofd een onregel matig verloopende verwonding, die plaaiselijk hei been bloot liet, voorts een scnedjloreuk met ernstige hersen kneuzing en een riDbenfractuur- De vrouw keerde met naar echtgenoot Piet Boom terug van de weide, waar zij het vee gemolken hadden. Het was geneel donker op den weg, omdat de straatverlichiing t; Vlomen op bepaalde tijden, waarin op de medewerking der natuur gerekend wordt, de straatverlich ting niet brandt. Een getuige had de vrouw oij hei voorbijrijden hooren klagen dat haar licht niet goed brandde waarop zij zich over haar rijwiel boog. om iets te verschikken. Door 'n zwenking die zij daarbij maakte kwam 2ij voor de auto, waardoor zij werd gegrepen. De man van het slachtoffer en een vrouw, die ook op dat rijwielpad een eind achter de echtlieden gereden had, verklaarden, dat verdachte te dicht langs net rij vielpad gereden had De heer Boom verklaarde ook, dat verdachte geen oehoorlijk licht had gevoerd, maar andere getnigen verklaarden dat de wagen be hoorlijk verlicht was. De dokter die spoedig aanwezig ge weest was had het slacntoffer naar het ziekenhuis laten vervoeren, maar onder weg was zij overleden. De officier van Justitie meende uit de door de aanrijding ontstane sporen op fiets en auto te kunnen afleiden, dat de vrouw onmogelijk tijdens een zwenking met haar rijwiel was gegrepen door verdachte's auto en ashtte grove schuld bij verdachte aanwezig, waarom hii een maand gevangenisstaf requireerde met een jaar ontzegging van de bevoegdheid een nioforrij tuig te besturen Verdediger Mr. van Zinnicq-Bergman Den Bosch, pleitte vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Verkeersbonden werken samen. De Kon. Nederlandsche Toeristen bond A.N.W.B de Kon. Neder- landsche Automobiel Club, de Kon. Nederl. Motorwielrijders Vereeni ging en de Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland hebben be sloten een geregeld contact tot stand te brengen, teneinde meer eenheid te bevorderen èn op het gebied van wegenvraagstukken èn in de beant woording van verzoeken om advies van belangrijken aard betreffende dergelijke vraagstukken, en teneinde te bevorderen, dat de belangrijkste officieele stappen op dit terrein zoo veel mogelijk eensgezind worden gedaan. Zij hebben daarom besloten dit contact te doen bestaan uit maan- delijksche bijeenkomsten, waarvan het voorzitterschap en het secreta riaat afwisselend gedurende een half jaar bij een der vereenigingen zullen berusten. Dit besluit zal 1 Januari 1938 in werking treden. Voorzitterschap en secretariaat zullen het eerste half jaar door den Kon. Nederlandschen To ristenbond A.N.W.B. worden waargenomen. Nederlandsche deelneming aan de Wereldtentoonstelling New-York 1S39. Bij nota van wijziging in de be grooting voor economische zaken wordt 750.000 noodig geacht voor deelneming aan de wereldtentoon stelling New-York 1939. Ter toelichting daarvan zegt de minister: Nederland zal op de New- York World's Fair niet kunnen ont breken. De omstandigheid, dat de tentoonstelling zal worden gehouden in de Ver. Staten van Amerika, met welk land Nederland uitnemende betrekkingen van cultureelen en eco- noraischen aard onderhoudt,maakt de deelneming voor Nederland van bijzondere waarde Op het gebied van den handel en het toerisme heeft Nederland zeer veel belang bij de Ver. Staten. De uitvoer naar de Ver. Staten heeft zich in de laatste jaren gunstig ontwikkeld, niet alleen van talrijke grondstoffen uit de overzeesche ge- biedsd. elen, doch ook van allerlei industrie-, landbouw en visscherij- producten uit Nederland. De minister is overeenkomstig het gevoelen van zijn ambtgenoot van koloniën van meening, dat het bij de Nederlandsche deelneming in de eerste plaats moet gaan om 't geven van een algemeen beeld van hetgeen de verschillende rijksdeelen op eco nomisch, sociaal, cultureel en loe- band daarmee zal de zorg voor een alleszins waardige deelneming van de regeering moeten uilgaan en zul- len de kosten van het algemeen propagandistische gedeelte der deel neming door de schatkist moeten worden gedragen. In verband met bet bovenstaande wordt een bedrag van f 750 UOU voor deze deelneming noodig geacht, waarvan t 5U0.UUU voor rekening van het rijk in Europa en f250.U00 voor rekening van de overzeesche gewes ten zal moeten komen. Minister Steenberghe schetst zijn beleid. In twee lijvige memories heeft minister Steenberghe de hoofdlijnen van zijn beleid thans uiteengezet. De eene is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de be grooting van zijn depaitement, de andere is de memorie van antwoord inzake de begrooting van het Land bouwcrisisfonds, waarvan wij de voornaamste punten reeds vermeld den. Bij 's ministers uiteenzetting van zijn economisch beleid kan men on derscheiden in negatieve en positieve mededeelingen. Wat de negatieve betreft: van den minister is niet te verwachten eenige maatregel tot verlaging van vaste lasten, geen landnationalisatie, geen staatshypo- theekbank. Wat de positieve betreft hij streeft naar bevordering van in* dustrialisatie, naar bevordering van uit het bedrijfsleven zelf opkomende ordening, en naar verruiming der werkgelegenheid. De minister ont kent eenige protectionist^ che ot autarkische lendenz hij zijn handels politiek de tariefmaebtigingswet zal dan ook zeker niet gebruikt worden voor de instelling van vechttarieven. Zijn handelspolitiek is gericht op de afsluiting van bi-laterale verdra gen, zoolang het streven naar multi laterale verdragen zonder veel re sultaat blijft. Als concrete maatregelen kondigt de minister o. m. aan: vpriuiming van de credietverleening aan den kleinen middenstander, spoedige ai- kondiging der vestigingseischen, on derzoek na .r het cadeaustelsel, een wetsontweip lot regeling van den markt en straathandel, spoedige invoering der nieuwe IJkwet en wettelijke regeling van het accoun- tantsberoep. Zijn landbouwcrisisbeleid is als volgt samen te'vatten vasthouden aan de tot dusver gevolgde grond beginselen van de landbouwcrisis- poliliek (directe tinancieele steun, icgeling van het binnenlandsche prijspeil en teeltregeling). Echter zal bepeiking en eventueel ophelfing van de directe steunuitkeering plaats v.nden zo< dra voor eenig product een prijspeil is bereikt, dat de directe productiekosten goed maakt. NED. SCHOENEN UNIE BLOCH EN STIBBE' „HOLLANDIA" in den leeftijd tot 19 jaar, die reeds gemakkelijk VLECHT- WERK gedaan hebben. Tevens: 58659 natuurlijk naar SAR S—R AAYMAKERS. in alle prijzen en soorten. Zie onze Kerst etalage en vanaf a.s. Woensdag onze speciale taarten-etalage. Aanbevelend, Luxe Bakkerij - Tel. 315 - Stationsstr. 40, .'.-V.r.r.V cl~E"'Y^. ^)«,pj'-Pn.Pn Tn ver- |l i1 i nmgn WTWWPIPIIIW^WW.. bij koop van doos of potDampo deze Dampo-inhalator om bij een hevige verkoudheid Dampo-dampen in te ademen. Doos 30 Pot 50et. Bij Apoth. on Drog. mmmammmmmm mijnharde maar uiemeiiieid Altijd peter aihjd qoedkooper Speciale taarienreclame

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 12