Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. if «f» ve.Koop. 100 Heeren- en Jongens-Ulsters' Si»1"" Dames- en pris VIRGINIA'S KEUZE. „ROORD 8RAB AdD" BINNENLAND. FEUILLETON Het voorgenomen verbod van arbeid voor de gehuwde vrouw. Dit nummer bestaat uit Drie 8laden EERSTE BLAD Een waar woord* ZATERDAG 18 DECEMBER 1937. 60c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag et Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat In crilischen zin vormt zich ge makkelijk een communis opinio, een algemeene gedachtengang, maar als dezen ^algemeeneu gedachten« tegemoet wordt gekomen met een d&ad, dan scheidt het leger der criticasters zich in groepen, die principieele. dan wel op portunis- tische bedenkingen laten hooren en bereid zijn om bet kind te verwer pen mél het waschwater. Dat zien we thans weer met de zeer jonge geschiedenis van minis ter Romaic's vóórontwerp van wet tot verood van arbeid voor de gehuwde vrouw. Tot voor kort bevatten bladen van allerlei richting herhaaldelijk protesten tegen het feit, dat zelfs uit overheidsdien sten gezinnen (en meestal kleine gezinnen) dubbele inkomsten geno ten door loonarbeid van man èn vrouw, terwijl enkele honderddui zenden gezinnen, doordat de man nelijke verzorgers werkloos zijn, op onderhoud ten koste van de ge meenschap zijn aangewezen. Nu minister Romme een daad wil stellen door het uitlokken van een verbod van arbeid voor de gehuwde vrouw, voor zoover deze geen kostwinster is, worden allerlei principieele bedenkingen gelanceerd, welke vóór er van dit initiatief sprake was vlot waren achter gesteld bij de eischen van de prac- tijk. Dat achten we jammer, omdat we geen maatschappelijke ordening mogelijk achten, wanneer die niet uegiiit met een rationeele verdeeling van den beschikbaren arbeid. Ongetwijfeld plaatst minister Rom me zich hier op de eerste plaats op principieel standpunt, waar hij terecht zegt »de gehuwde vrouw terug in het gezin«. Maar ook degenen die anders denken dan hij kunnen de klem mende eischen der practijk naar voren brengen en dan moeten ze dergelijk verbod volkomen recht vaardigen. Tegenstanders en tegenstandsters van het ontwerp beweren dat geen overheid zich het recht mag aanmatigen om den weg naar het levensideaal van het individu af te snijdenen dat de vrouw bij den man wordt achtergesteld, wanneer men haar het recht op vrijen arbeid onthoudt. Wat het eerst-aangevoerde be zwaar betreft, algemeen maat schappelijke vrijheid zou onbestaan baar wezen, wanneer deze niet ware gegrondve t op een zekere gebon denheid van de vrijheid van het individu. Zonder wetten, welke de persoonlijke vrijheid reglementee ren, zouden »we«, als massa, slacht offers zijn van de willekeur der bautalen en van de onverzadigbaren. Het komt herhaaldelijk voor, dat we omwille van het algemeene be lang een persoonlijk ideaal moeten opofferen. We kunnen menschen van den vrede zijn en toch zedelijk ook wettelijk gedwongen wor den om het volk met de wapenen in de hand bij te staan. Er zijn tal van voorbeelden te noemen, waarin menschen worden gedwongen om idealen op te geven, omdat grootere belangen dan dat van het individu, zulks vereischen. Als ieder geheel werd vrijgelaten om het leven in te richten, zooals hij dat wil, werd de maatschappij een chaos. En wat het tweede bezwaar be treft, een verbod van arbeid voor welke categorie ook, behoeft geen ontkenning te wezen van het recht in principe op arbeid, want het verbod is als een maatregel van economische orde bedoeld. Wanneer de dokter een patiënt dieet voor schrijft, ontkent hij daarmee niet het recht van dien mensch om te eten als een ander, 'n Journalist mag per dag 24 uur werken (en hij moet het helaas wel eens óók). Is nu een arbeider, die maar 8 uur aan de machine mag staan of een winkelier, die op een bepaald uur moet sluiten, bij hem »ten achter gesteld« De overheid bepaalt, dat een 65-jarige, die in haar dienst is ontslag moet nemen. Behoeft hij zich daarom minderwaardig te ge- voelen, of in zijn rechten beknot te achten? Ten laste van de maatschappij moeten nu eenmaal de honderd duizenden gezinnen worden onder, houden, welker natuurlijke ver zorgers werkloos zijn. Wat is nu logischer dan dat deze maatschappij ordenend optreedt en haar financiën reëel beheert, door de arbeids gelegenheid zoo rationeel mogelijk te verdeelen, d.i. in de eerste plaats onder hen, die niet alleen uit een persoonlijke, maar ook uit natuur lijke roeping zijn aangewezen om loonend te arbeiden voor't gezin 1 Bij een beschouwing over den wereldtoestand, speciaal in 't verre Oosten, de kwestie tusschen Japan en Amerika en Engeland, schrijft een der bladen terecht de volgende juiste woorden: «Zoo kunnen wij Nederlanders «bijna iederen dag een levensles «putten uit de gebeurtenissen van «de laatste weken. Want wanueer «de Engelschen en Amerikanen «door onmacht resp. onwil nog «niet te wapen loopen, wanneer «hun eigen onderdanen worden «neergeschoten, hun eigen vlag «wordt belasterd en bezittingen «worden vernield, dan moet men »wel een groot optimist zijn om «te meenen, dat deze volken wel «naar de wapenen zullen grijpen, «indien het bezit van anderen «wordt aangerande:. Ma is tevreden... Het is rijpe Ster Tabak Amsterdam krijgt garnizoen. Amsterdam krijgt garnizoen, n.l. het op te richten 2e regiment lucht doel artillerie. Deze zal gelegerd worden in de Oranje-Nassau-kazerne aan de Sarphatistraat. Voorloopig komt er 400 man, dat geleidelijk aangroeit tot er meer ruimte komt. Er wordt een groot oefenterrein aangelegd in den z.g. Riekenpolder bij .Schiphol. Eindhoven krijgt garnizoen. Naar het Eindh. Dagbl. ter oore komt moet het thans vaststaan dat Eindhoven garnizoenstad wordt. Het grensbataljon (infanterie, dat te Eindhoven gelegerd wordt, is 700 man sterk. Voor Kerstmis wordt twee ton van de spaarregeling uitgekeerd. Minister Romme heeft aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat voor Kerstmis de eerste uilkeering van f200.000 uit het kleeding-, schoeisel en dikkingfonds zal ge schieden aan hen die op het tijdstip van „De Echo van het Zuiden". Naar het Amerikaansch van TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden). 7) Daarom willen we nu ook samen naar New York, zie je. Ik geloof zeker, dat het wat zal worden, 't Zal in het begin wel heel vreemd zijn, we zijn nog nooit van huis geweest. Maar ik zal daar puist alles vinden wat ik noodig heb, contact met anderen en zoo. Hij zweeg en Mary Lee staarde over het blauwe water. Je praat over vrijheid, zei ze even later. Maar ik vraag me af of je zuster je niet een beetje onder den duim houdt. Rickey hief verontwaardigd zijn hoofd op. Mij onder den duim Neem nu bijvoorbeeld het geval met die kandelaars. Jij zult ze niet verkoopen, als zij het niet hebben wil. Zij zweeg en liet dat bezinken. Even later zei Rickey, 'n beetje beschaamd: O, maar je moet niet denken, dat het met alles zoo gaat of dat ik bang voor haar ben. Zij keek hem vast aan. Bang ben je zeker niet, maar ik zoh het'bewijs wel eens van je willen zien. Zij lachte ondeugend. Waarom zou je het niet doen? Je doet er mij een plezier mee en jezelf, en alles is in orde. Rickey lachte nu ook. Ja, waarom eigenlijk niet? Ik zal het tegen Grogan zeggen, als we te rugkomen. Zij keek op haar horloge, uiterlijk kalm, maar innerlijk zegevierend. Het wordt tijd, dat we opstappen. Hij hielp haar met opruimen en toen hij naast haar in de auto zat, zei hij 't Is eigenlijk een goeie mop. Mary Lee voelde een oogenblik wroeging. Misschien wel meer dan een mop zei ze ernstig, maar meteen weer met haar oude zorgeloosheid: Enfin, doe precies, zooals je zelf wilt en draag de gevolgen, dat is mijn levensleus! Toen Grogan de nieuwe instructies ontving, vroeg hij: Weet uw zuster ervan? Wetend, dat Mary Lee naar hem keek, antwoordde Rickey: Neen, maar ik heb ertoe besloten. De venduhouder begreep onmiddel lijk den toestand. Hebt u er een oogje op, miss Lo gan? Ja, als de prijs niet te hoog loopt wil ik ze hebben. Maar de prijs liep ie hoog. Want vóórdat de kandelaars aan de beurt waren kwam Michael McMillan, die met de kandelaars ging strijken, al was het dan ook voor een prijs, die ver boven zijn budget ging. Doch het was niet alleen om hun historische waarde, dat hij er zoo fel op was, maar omdat zij van Virginia waren. Het verwonderde hem, dat Grogan ze te koop aanbood. Hij vroeg zich af, of Virginia hiervan op de hoogte was. Zoo niet, dan zou hij ze haar terug geven. Toen Marty met Michael naar het huis liep, zag Rickey haar. Hij stond in de deur en toen zijn oog op haar viel, verdween al het andere. Mary Lee was vergeten, alles was vergeten, voor hem bestond alleen nog maar dat glanzende, zilvergrijze figuurtje. Marty was gewend aan bewonde ring, maar toen zij den blik van dien jongen zag, voelde zij, dat dit meer dan de gewone bewondering was. Wie is dat? vroeg ze zachtjes aan Michael. De broer van Virginia Farquhar. Ken je hem? Ik heb hem daarstraks gespro ken, als je dat bedoelt. Ik zou hem willen leeren kennen. Michael stelde hen achteloos aan elkaar voor en Marty zei: Hoe kunt u afstand doen van al die mooie oude dingen. Omdat ik op zoek ben naar nieu we dingen, die nóg mooier zijn. Zij keek hem vragend aan. Wat bedoelt u? Wel, dat ik het leven wil leeren kennen. Hier in dit oude stadje leef je niet, je bestaat hier alleen maar. Zij voelde zich ontroerd door de emotie en de opwinding in zijn stem. Verwacht niet te veel van het leven. Waarom niet? Het geeft ons nooit wat wij ver langen. O, maar, ikik zal het dwin gen. Wéér voelde zij een vreemde ont roering, maar zij zweeg. Even later liep zij door met Michael. Toen zij het hek bereikt had, keek zij om, Rickey's blik was nog steeds op haar gericht. Hij is anders, dacht zij, anders dan alle andere mannen, die ik ken. Rickey voelde plotseling een tikje op zijn arm. Toen hij zich omdraaide, zag hij Mary Lee. Wie is dat meisje? vroeg zij. Welk meisje? Waar je de laatste tien minuten naar hebt staan staren. Rickey scheen uit een droom te ont waken. Heb ik heusch staan staren? Ja. Wie is zij? Miss van Duyne uit New York. Hoelang ken je haar al? Ongeveer tien minuten. Tien minuten! Jij kunt 't gauw... Rickey's gezicht betrok. Wat bedoel je? O, dat je smoor verliefd op haar ben Hij draaide zich boos om, maar zij hield hem tegen. Ik heb je niet willen kwetsen. Dat denk ik ook niet. Zij stak hem haar hand toe. Als ik je niet meer zie kom je me in New York dan eens opzoeken? Ga je al weg? Vanavond. Er lag een schaduw over haar, zy was niet meer zoo vroolijk en over moedig als daar straks. Zij gef Ricky haar adres. Hij noteerde het, schudde haar de hand en was haar oogenblik- kelijk vergeten. Grogan kwam met een stalen doos naar hem toe. Vood ik het vergeet, mr. Farqu har, zei hij, ik heb hier een massa contanten, Ik zal u die maar meteen overhandigen, de chèques krijgt u morgen uitbetaald. Hij telde de bankbiljetten na, de som liep over de duizend dollar. Berg het veilig wag, waarschuw de hij. Rickey lachte. (Wordt vervolgd). o van het Zuiden, Waalwpstbe en Langstraatsclie Courant* Zich verzekartn bij en goede maatschappij Ie een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De ..NOORD-BRABAND" betaalde In 1936 circa f 1.500 OOO uit aan hare verzekerden L

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1