DE NIEUWE MEESTER. I WEEKPRAATJE. Buitenlandsch Nieuws AKKERTJES Zaterdag 18 December 1937. No. 101. De Echo van het Zuiden Tweede Blad 'n "Akkertje" beschermt U Mooie Man- en Vrouwenkunst. Een dezer dagen heeft Nederland bezoek gehad voor 24 uur, want méér tijd kon de «mooie man« niet aan zoo'n klein landje be steden van Robert Taylor. Ik kende hem niet, want ik kom niet veel in een bioscoop Misschien alléén, omdat ik er zoo goed als niet voor in de gelegenheid ben. Hoe dat ook zij, anderen kennen hem des te beter. Het is me gebleken dat hij een wereldberoemdheid is en dat tienduizenden vrouwen en meisjes smelten van zijn beeld, dat in vele groote iilms te bewonderen schijnt. Deze Robert Taylor heeft geen oorlogen gewonnen, geen leeuwen gedood in Afrika, geen record vlucht over de wereld gemaakt en geen beroemden bokser verslagen; hij is geen worstelaar en geen staatsmin; hij heeft alleen maar... een mooi gezicht en een slank figuur. Waarom men hem een Adonis noemt. Zijn lieve snuit en ranke leest hebben hem de adoratie van zoo vele vrouwen bezorgd. Ook in Amsterdam waren zij gek met 'm. Ik lees in de »Telegraaf«: Op de Weteringschans hadden zich honderden en honderden vereersters van Robert Taylor verzameld, zij lieten zich tol de k >mst van den acteur in bedwung houden Maar toen Robert er een maal was, kon zelfs de Amster- damsche politie geen weerstand bieden aan de vereende krachten van de fanatieke Taylor-fans. Dies kon het geschieden, dat Robert Taylor door enkele Amsterdam, sche meisjes omhelsd werd En weer omhelsd werd. Wtl of niet door dezelfde meisjes. Het ge drang verhinderde een nauw keurig vaststellen van het aantal herhalingen van deze handeling. Tom ik van dit delirium las, heb ik zacht geweend. Eerstensom het feit, dat'ik geen Robert Taylor ben met al den gevolge van dien Tweedens, omdat men tegenwoordig zulke onmannelijke eigenschappen dient te bezitten om in de gunst der vrouwen te kunnen komen. Ik heb 'n foto van den filinartist gezien, staande aan de reeling van een schuit, welke hem naar Marken vervoerde. Zijn hoed had-ie ver trokken tol een model, waardoor het passend werd voor elk bak- visschenkopje.En zijn gelaat straalde zoo lieflijk en guitig, dat 'n man zich er zelfs op klaarlichten dag in vergissen zou. Je zou 'm zóó een zoentje geven 1 Er moet toch beiderzijds iets niet in orde wezen De mannen worden zoo decadent, dat ze mooi willen zijn als een vrouw en de vrouwen takelen blijkbaar zóó af, dat ze deze vervorming van het mannelijk ideaal met vreugde accepteeren. Gaat de wereld op 'r kop? Dr. W. Marston zegt van ja. Hij is de vroegere directeur van het psychologische laboratorium der Harvard Universiteit, die uitvinder is van den z g.n..»leugen-verklikker«. Dr. Marston is van meening, dat men in de komende honderd jaar in de Vereenigde Staten het begin zal aanschouwen van een nieuw bewind, waarin de vrouwen zullen regeeren. Binnen 5UÜ jaar, zoo zeide hij, zal een strijd om de macht gevoerd worden tusschen de twee geslachten en binnen 10l)U jaar zal een matriarchaat ontstaan en zullen de vrouwen het lands bestuur in handen nemen zoowel op politiek als economisch gebied. Hoe »mooier« de mannen zich gaan maken, hoe onstuimiger de vrouwen hen om den hals vallen om ze... daar na een schort voor te doen en ze in de keuken aan de afwasch te zetten. Ik voor mij, sedert ik van Robert Taylor heb gehoord en kiekjes van hem heb gezien, geloof ik aan de voorspelling van Dr. Marston. Van Dr. Marston gesproken, hij heeft gelijk. De vrouwen zijn ei volstrekt op uit om ons mannen met haar kunsten als slaven aan haar voeten te doen knielen en ons tot volledige idioten te maken. Daar hebben we Lilian Harvey. Dat is een echte vrouwelijke film- artiste. Die kwam een paar dagen na Robert Taylor in Amsterdam en ze versloeg met den door haar gekweekten aanbidaingswaanzin den «mooien man« royaal. Dezefde »Telegraaf« gaf over haar een artikel, waarboven over dubbelkolomsche breedte en in koeien van letteis als «kop« stond afgedrukt: «Lilian Harvey: zoo frêle, dat zij over bloemkelken kan dansencr. 't Komt nog zóó ver dat men naar de krankzinnigengestichten zal moeten om het laatste restje gezond verstand van de menschheid te zoeken. De man van de »Telegraaf« heeft het onuitsprekelijke vooriecht ge had om de artiste in haar kamer van het Amstelhotel te mogen be zoeken en hij zegt er van in zijn krant «Daar zat ze dan; wie baaraan- keek, keek meteen in 't fonkelend licht van de zon, dat heur haren goudblond kleurde«. Laten we ons niet meer schamen om 't »heidensche« van onze voor ouders, want in onzen modernen tijd bloeit de afgoderij als nooit te voren. Mussolini. In ons vorig nummer hebben we medegedeeld dat «Mussolinia in de met heel veel ophef aangekondigde volksbijeenkomst heeft afgekondigd «het uittreden van Italië uit den Volkenbonda. De psychologische ooi zaken daar toe worden door den »Toestand«- redacteur van de »N. Rolt Ct.« als volgt geschetst Mussolini heeft den laatsten tijd menig teeken van onrust en ongeduld gegeven Wel heeft Italië de sancties, door den Volkenbond ingesteld, overwonnen, maar het heeft de lei ders van het Italiaansche volk een bovenmenscheltjke inspanning ge kost. Met de beëindiging van de s meties waren de zorgen niet opge heven. Het touw, om in Mussolini's beeldspraak te blijven, waarmede men het Italiaansche volk had willen wurgen, is wel losser gemaakt maar niet weggenomen. Mussolini her kreeg niet die bewegingsvrijheid, welke hij wenschte. Wel keerde het handelsverkeer terug, maar het kapitaalverkeer bleef uit. Londen toont nog steeds geen haast om zijn geldmarkt voor Italië open te zetten. Iedere poging van Italiaansche zijde ondernomen om een leening op te nemen, is tot dusver mislukt. Al bion's geduld schijnt den Italianen schier eindeloos. Eenmaal, aan het begin van den Italiaanschen expan sie oorlog, heeft Engeland zich ver gistnu zal de Britsche leeuw toonen, wat uithoudingsvermogen en vasthoudendheid vermogen. Wij kunnen slechts trachten de wederzijdsche stemmingen te ver klaren. In Engeland heeft men het oog onafgebroken op de Middel- landsche Zee gericht, in Rome weet men, dat Londen de krachten be- heerscht, die over de exploitatie mogelijkheden van Abessinië beslis sen, dat daar de, door de Engelsche regeering bewaaktegeldbronner. zijn, zonder wier hulp een kolonisatie in Afrika vrijwel onmogelijk is. En niet zonder leedvermaak ziet men in Londen, hoe zich geleidelijk de mis lukking voltrekt van de grootsche plannen, waarvan Italië in Afrika heeft gedroomd. Wat het uitblijven van het Engel sche kapitaal is voor de oeconomi- scne krachten van het Italiaansche rijk, beteekent het uitblijven van de erkenning van de verovering voor het moreel van het Italiaansche volk. Hoe moet Mussolini, die beter dan eenig ander de lasten kent, waar onder het volk gebukt gaat, verlan gen naar het oogenblik van de erkenning van het Italiaansche im perium, het moment waarop hij zijn menschen voor kan houden, dat ook de anderen de prestatie van het Italiaansche volk bekrachtigen. Maar zoowel dit moment als het benoo- d gde kapitaal blijven uit, ondanks het terugtrekken van de Italianen uit Spanje. Engeland en Frankrijk laten den tijd voor zich werken en op Mussolini moet dit passeeren van weken, waarin niets gebeurt, werken als verstrijken van de uren voor den man, wien het schavot wacht, De impulsieve Duce kon zich niet langer beheerschen, zijn tot berstens geladen gemoed had be hoefte aan een daad. Langs vriend schappelijken weg kon hij zijn doel niet bereiken, hij kreeg het gevoel uitgehongerd te worden. Hij zal laten zien wat hij vermagmen wil hem tergen maar men zal en plezier van beleven Zoo dient men het Italiaansche gebaar in de eerste plaats te bezien. KERST-AMNESTIE IN DUITSCHLAND. Over enkele dagen zal Hitier, naar United Press in politieke kringen ver neemt, een Kerstamnestie afkondigen, waarvan omstreeks 100 socialisten en ruim 1000 andere aanhangers van linksch, en wel in hoofdzaak com munisten, zullen profiteeren. Als 'l gure weer U koud en rillerig doel thuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doel vreezen, neem dan voor 'l naar bed gaan een "AKKERTJE" Ge voorkomt dan veel narigheid en staal morgen gezond en prettig opl Een amnestie in de technische be- teekenis van het woord is de maatre gel niet, aangezien er geen veroor deelden onder vallen, doch uitslui tend personen, die hetzij in concen tratiekampen ondergebracht hetzij in de gevangenis opgesloten zijn, zonder dat een vonnis geveld of een acte van beschuldiging tegen hen uitgebracht is. Tot hen behoort een aantal leiden de socialististen en communisten, die gedetineerd zijn wegens hun politieke actie vóór het nationaal-socialistische régime, of wel omdat zij zich na Hitle's machtsaanvaarding vijandig jegens het nieuwe bewind betoond hebben. CECHOSLOVAKEN JUBELEN DELBOS TOE. De ontvangst, die den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Delbos, Woensdag in Cechoslowakije het vierde land, dat hij officieel bezoekt ten deel viel, is niet min der geestdriftig geweest, dan dezer da gen in Joegoslavië het geval was. Het begon reeds te Bratislava waar de menigte zich over een lengte van 1 K.M. langs de spoorlijn had opge steld en op goederenwagens en loco motieven klom om den minister be- door IET HOOGERS. Er was een nieuwe onderwijzer gekomen. Hij was nog een jonge man en hij had wel een vriendelijk gezicht. Maar de eerste keer toen de jongens van de vijfde klas na de vacantie weer op school kwamen, en voor het eerst les van hem hadden keken ze hem toch wel een beetje wantrouwend aan. Die vorige mees ter hadden ze al gehad van af de tweede klas, dien kenden ze precies Ze wisten, dat hij soms erg driftig kon worden, maar dat ze best tussen de lessen een beeije met elkaar mochten praten. Maar zo'n heel nieuwe meester, je wist maar nooit wat die wel en wat die niet goed vond. Daarom was de klas eerst nog een beetje terughoudend, maar dat duurde niet lang, want direct de eerste morgen al zei de nieuwe meester: „Medunkt, we moesten als kennismaking, maar een verteluurtje houden, vanmorgen." Ja, en welke jongen of welk meisje is nu niet dol op vertellen in school I Maar zoals die meester kon vertellen, zo hadden ze het nog nooit gehoord. De prachtigste verhalen kende hij en als je naar zijn stem luisterde en naar zijn oogen keek. dan zag je gewoon alles gebeuren. Net gelijk wat hij vertelde, of het een echt verhaal was, want voortaan hield hij elke week 'n verteluurtje, meestal Zaterdags of vaderlandsche ge schiedenis of over de volken van andere landen bij aardrijkskunde, altijd was het even fijn en je moest wei luisteren of je wilde of niet. Dat was nou een meester waar iedereen van hield; als kinderen van andere klassen vroegen; „Hoe is de „nieuwe?" dan was altijd het ant woord: „Onze meester, een reuzen- kerel, een tijne meester 1" En wat hij al niet verzon 1 Toen hij er twee maanden was, zei hij op een Woensdagmorgen: „Weten jullie wat ik vanmiddag ga doen? Het is nu herfst en het heeft een poos ge regend, ik ga paddestoelen zoeken, die zijn er nu een heele boel. Als een van jullie soms zin heeft om mee te gaan, moet hij maar komen. Steek je vinger maar op, wie wil mee?" Roef daar gingen bijna alle vingers in de hoogte, ook van de meisjes. „Nou vooruit, dan de hele klas maar!" lachte de meester. Toen er 's winters sneeuw lag, ging de meester met ze sneeuwballen gooien, op het schoolplein en leerde hen hoe je altijd zachte sneeuwballen moet gooien en zo gaan staan, dat de ruiten geen gevaar loperf. 's Mid dags ging hij mee sleeën, toen er ijs kwam, was hij op de ijsbaan. In 't voorjaar vond hij goed, dat de jon- gens kikkervisjes en salamanders meenamen en die kwamen in een fles in de klas te staan. Het was een enige meester in een woord Een ding was wel erg jammer: hij had nooit willen zeggen, wanneer hij jarig was. Dat deed de vorige meester wel, en dan gaven ze hem een cadeau en versierden de klas en hij tracteerde op zuurtjes en chocola. Maar van dezen meester kwamen ze het niet te weten. Jaap van den hoofdenderwijzer wou hei wel aan zijn vader vragen, maar die zou het toch niet zeggen, dat wist hij wel. En dus zouden ze geen feestdag hebben enden meester geen cadeau geven. En toch hadden bijna alle jongens en meisjes al eens bij zichzelf overlegd, dat de meester nu eens een extra mooi cadeau moest hebben. Het liep alweer naar de zomer- vacantie en tegen de overgang Op een dag, wat was dat? Daar stond de meester van de zesde klas in hun lokaal en zei: „Nu zullen wij het samen eens proberen,jongens,want jullie eigen meester komt vandaag niet". „Waarom niet? Is die ziek? Wat heeft hij?" wou de hele klas weten, maar ze kregen alleen maar te horen, dat hij niet ziek was en alleen maar een paar dagen weg moest. Over drie dagen zou hij weer komen. Die middag aan tafel vroeg Jaap dadelijk aan zijn vader waarom hun meester er niel was, maar vader zei alleen dat hij Don derdag terugzou komen. De meester van de zesde klas was ook wel aardig, o, ja, hoor, maar 't was toch niet hun eigen meester en ze zeiden onder elkaar al dat ze hoopten dat „meester" met hun klas mee zou gaan na de overgang. Donderdagmiddag kwam Jaap vlak na zijn vader thuis en in de gang hoorde hij hem juist tagen moeder zeggen ,,'k Ben daarnet opgebeld door Verhoeven, hij is geslaagd voor zijn hoofdacte, nu kan hij de vaste aanstelling krijgen." Verhoeven Dat was immers hun meester! Die was geslaagd... dus daarom was hij weggeweestEn meteen had Jaap al een plan voor elkaar. Om half twee gi g hij al naar de school en al de jongens van zijn klas riep hij bij elkaar. En daar werd het bele plan besproken Om vier uur ging een van de jongens naar de juffrouw, waar meester op kamers was en vroeg wanneer hij terugkwam. Met de trein van zeven uur had zij gezegd. Hij vloog weer naar de markt waar de jongens stonden te wachten. En dadelijk was de afspraak gemaakt: om half zeven samen komen, jongens en meisjes van de vijfde, allemaal, en dan samen meester gaan halen 1 Dat was een hele drukte op het stationnetje, met z'n vier en dtrligeD stonden ze op het perron. Eu toen de trein aankwam en ze meester er uit zagen slappen, was er geen houdeu meer aan. Meester werd bestormd door zijn jongens, ze drongen zich om hem been,grepen zijn handen en riepen maar door elkaar „Wel geleliciUerd, wel gele- liciteeid." En de meisjes, die gauw bouquelten hadden geplukt, duwden den meester de bloemen haast in 't gezicht. „Jongens, kindeitn". zeide meester iactiend, wat vind ik dat leuk. Zo'n fijne verrassing heb ik nog nooit gehad I Maar hoe wisten jullie..,...?" Maar ze lieten hem niet uitpraten, wantopetns begon er een te zingen: „Lang zal hij leven 1" en allemaal zongen ze mee, De andere reizigers hingen uit de raampjes om te kijken, wie er toch zo algehaald werd. En meester lachtte maar. En de volgende dag hadden ze toch nog feest, want meester tracteerde en bij las 'sraorg.ns en 's middags een uur voor en hij had gezegd, dat het de mooiste verrassing was, dus was het ook nog mooier dan het verjarings cadeau, dat ze hem toegedacht hadden. OPLOSSINGEN. RAADSELS. 1. Scha-de-post. 2. Zon-dag. 3. De echo. 4. De schaduw. 5. Pad-de-stoel. 6. De kokosnoot. 1. Asperen. 2. Beers. 3. Hardegarijp. 4. Lichtenvoorden. 5. Drachten. 6. Duizel. 7. Riel. 8. Budel. VERBORGEN PLAATSNAMEN. 9 Daar ben ik altijd een voorstander van geweest. 10 Het had zoo geregend dat ik doornat thuiskwam. Nederlands* Ongeëvenaard bij oevatte hou Product Griepf rheumaiische pijnen. Zenuwpijnen, Hoofdpijn, en*. Per 12 si. 52 cl. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumoat

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5