WEK DE GAL IN UW LEVER OP VERVOLG NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING BINNENLAND. KAATSHEUVEL. SPRANG-CAPELLE. R. K. Fabrieksarbeidersbond. Deze week werd een ledenvergade ring gehouden van de R.K. Fabrieks arbeidersbond Afd. St. Willibrordus, ter voorziening van de vacature voor zitter, ontstaan door het vertrek van den heer M. Dingemans. De heer J. Gubbens werd tot bestuurslid en daar na tot voorzitter gekozen. De heer G. die een van de stuwkrachten is ge weest van de Jonge Werkman, zal on getwijfeld als voorzitter van den R.K. Fabrieksarbeidersbond zijn plaats waardig zijn. T.B.C.-bestrijding Rundvee. In Euphonia vergaderden de Vee houders, speciaal de melkvee-boeren om een duidelijke en practische uit eenzetting omtrent de T.B.C.-bestrij ding bij het rundvee van den Weled. Heer A. Spierings Dierenarts uit Waal wijk te aanhooren. Door deze causerie is de belangstelling, die deze bestrij ding zeer zeker verdient weer eens op nieuw aangewakkerd. Het zeer grootc belang, vooral voor de melkvee-hou ders springt hierbij direct in het oog. Meerdere leden traden tot de T.B.C.- Bestrijdingscommissie staande de ver gadering toe. Tot voorzitter werd ge kozen de heer A. in 't Groen, alhier. R. K. Spaarbank. Met het oog op de algemeene veu laging van den rentestandaard heeft 't bestuur van de R.K. Spaarbank al hier, zich genoodzaakt gezien de rente der beleggingen welke aan de bank zijn toevertrouwd, met ingang van 1 Januari 1938 te verlagen van 3 op 2.64%. Vincentius-vereeniging. Ten gevolge van de meer dan gé* wone inzinking, welke de schoenin dustrie ondervindt en de als gevolg daarvan meerdere aanvragen om hulp en steun van hen die geheel of ge deeltelijk werkeloos zijn geworden, is het de St. Vincentius-vereeniging ab hier, niet meer mogelijk aan de ge wone kerslbedeeilng te denken. De Vereeniging doet thans een be roep op de weldoeners om te trachten hier en daar Kerstvreugde te brengen in behoeftige gezinnen, speciaal bij de stille armen. Gegund. Het bouwen van een winkel-woon huis in de Hoofdstraat alhier, voor rekening van den heer J. van Kemena- de, onder architectuur van het Inge nieursbureau Ir. C. G. Geenen uit Eindhoven, is bij onderhandsche aan besteding gegund aan C. B. Timmer mans, aannemer te Sprang. Werkloosheid. Bij het plaatselijk agentschap der arbeidsbemiddeling staan heden 385 personen als geheel en 79 als gedeel telijk werkloos ingeschreven. Het aan tal steuntrekkenden bedroeg over de afgeloopen week 185, terwijl 58 per sonen in de werkverschaffing waren opgenomen. Verkooping. Ten overstaan van Notaris Jan van Ham had Donderdagavond in Eupho nia de toeslag plaats van het winkel pand en slagerij van den heer P. Ver hiel in de Peperstraat alhier. De ver kooping liep op den inzet zijnde 4600.aan en werd niet gegund. R. K. Coöperatieve Vereeniging Broederhulp. Zondag 19 December zal in de R.K. Gildenbond alhier en terzelfder tijd in het filiaal te Waalwijk de stem ming plaats hebben voor de bestuurs- vacature in de Coöperatie. De candi- daten voor deze vacature zijn de hee- ren J. v. Rijswijk en A. Kerkhof te Waalwijk en A. Dingemans te Kaats heuvel. Bel Canto's Tweede Lustrum. Het Feestconcert ter viering van Bel Canto's tweede lustrum is thans definitief vastgesteld op Zondag 2 Januari a.s. Zooals we reeds meldden zal hel programma een beeld geven van het ontstaan en den groei van het Man nenkoor, Dameskoor en Gemengd koor der vereeniging. De mooiste con- courswerken en andere succeswerken van het koor zullen in tijdsverband ten gehoore worden gebracht. Als bijzondere attractie zal het be kende Bel Canto uit Tilburg onder eminente leiding van den heer Jan van Leeuwen hare zustervereeniging komen huldigen met diverse koor werken. Als première krijgt Kaats, heuvel alsdan het optreden van het dameskoor van dit elite corps te hoo- ren. Het ligt in de bedoeling dit concert geheel gratis aan te bieden aan de ho noraire leden der vereeniging en hun ne dames en daarnaast aan autoritei ten ter plaatse en de besturen van zustervereenigingen, zoowel in als buiten de plaats. Wij kunnen veronderstellen dat Bel Canto voor dit concert op een groote belangstelling zal mogen rekenen. Geslaagd. Voor het diploma Machine-schrij ven, slaagde aan de R.K. Middelbare Handels-avondschool te Waalwijk de heer F. Schalken ahier. 1 Kaatsheuvelsche Middenstandsver. Onrerstaand adres werd aan de Mi nister van Economische en Sociale Zaken gezonden: Aan hunne Excellenties den Minister van Economische Zaken en Sociale Zaken 's-Gravenhage. De R.K. Middenstands-vereeniging te Kaatsheuvel neemt door hooge noodzaak gedreven de vrijheid het vol gende onder Uw aandacht te brengen: Schier geen enkele tak van bedrijf in onze plaats is nog rendabel ondanks verhoogde activiteit, slagers, bakkers, bouwpatroons en winkeliers kunnen instede van in hun levensonderhoud te voorzien veelal hun bedrijfskosten niet verdienen, andere centrumplaat sen der schoenindustrie verkeeren in de zelfde omstandigheid. Eenerzijds wordt door eenige groot bedrijven in den lande gewerkt onder hoogdruk van den loopenden band, waardoor een uitputting ontstaat die zenuwsloopend de arbeiders reeds vroegtijdig tot zenuwzieken maakt, anderzijds zijn ter plaatse en elders in de schoenindustrie honderden arbei ders zonder werk, en lijden phisiek en moreel onder de gedwongen arbeid- loosheid waarbij de steunregeling vooral voor groote gezinnen absoluut ontoereikend is. De moordende concurrentie die door de schoenfabrikanten onderling wordt ^gevoerd gaat voor een groot deel ten koste der arbeids-loonen en met vernietiging van bedrijfskapitaal, terwijl de geschoolde afbeiders zijn vervangen door goedkoop ongeschoold personeel. De schoenprijzen zijn van dien aard dat deze even over de grenzen min stens 50% meer kosten. Er wordt hier zoowel in arbeiders als in middenstandskringen nijpende armoede geleden al treedt dit voor de laatste groep niet zoo naar buiten. In verband met bovenstaande, nemen wij de vrijheid U beleefd doch dringend te verzoeken afdoende maat regelen te beramen om aan dezen noodtoestand een einde te maken, in alle bescheidenheid bevelen wij U on derstaande maatregelen aan: lste. Stopzetting der hoofdmachi nes o.a. zwikmachine, voor die bedrij ven welke uitsluitend voor binnen- landsch verbruik werken. Het product zal hierdoor niet noemenswaardig in prijs stijgen doch zouden door dezen maatregel vele honderden krachten wederom in het productie-proces worden opgenomen, waardoor duizen den guldens per week aan steungel den uitgespaard worden. 2de. Spertijd voor vestiging in het kleinbedrijf der schoenindustrie. 3de. Spoedige toepassing van het ontwerp bedrijfsvergunning voor de grootbedrijven. 4de. Spertijd voor vestiging van schoenwinkels. R.K. Midenstandsver. Afd. Kaatsheuvel. J. F rede riks, Voorz. J. v. d. Linden, Secr. LOON-OP-ZAND. W erkloozenavond. In onze parochie zal men Woensdag a.s. voor de eerste maal een Werk- loozenavond gaan houden, De „Credo Pugno" club bereidt dezen avond voor en is er in geslaagd met mede werking van de besturen der stands- en vakorganisatie het zoover te bren gen dat onzen werkloozen een avond kan worden verschaft van gepaste ontspanning, waaraan ze hopelijk nog lang met genoegen zullen terug denken. Burgerlijke Stand. Van 9 tot en met 15 Dec. 1937. Geboren Maria, dv. C. Laros en Aa. Kleijberg Wilhelmus, zv. C. Vriens en Sa. Ja. Krui- ze Johanna, dv. W. van Osch en Ja. Venrooij Johannes, zv. A. Emmers en Eth. Remmeren Martinus, zv. M. Broeders en Ca. Broeders Jehanne, dv. G. v. d. Wildenberg en H. v. d. Biggelaar Catharina, dv. A. Dirksen en Ja. van Gulik. Overleden Maria Snoeren, oud 1 jaar Cornelis Moolenschot, oud 43 jaren, echtgen. van Aa. Moreval. Ingekomen Ca. Vugts, van Uden. Vertrokken B. Horikx naar Leiden G. Strik naar Nijmegen J. van Breugel naar Dongen J. Weijenberg naar Maasbree Wa. Bosch naar Raamsdonk A. Klijsen naar Beugen. Onder leiding van Mevrouw Smit kwam te haren huize het dames comité tot aanbieding van een geschenk aan moeders, die in dezelfde maand als H. K. H. Prinses Juliana een baby ver wachten, bijeen. De gehouden collecte bleek te heb ben opgebracht de som van 158.44. Volgens verkregen inlichtingen van de plaatselijke doktoren zouden 7 moe ders in Januari een baby verwachten. Besloten werd om 10 geschenken be schikbaar te stellen: mochten in Januari geen 10 geboorten in de gemeente plaats vinden, dan zullen die moeders nog in aanmerking komen, die in het laatst van December of begin Februari moeder worden. Het geschenk zal bestaan uit: een kinderledikant, matras en kussen en deken. De meergegoeden zullen geen deken ontvangen. De geschenken zullen in de gemeen te worden gekocht. Mevr. Bousema deelde tijdens de vergadering mede, dat de Ned. Herv. Meisjesvereeniging „Persis" te Sprang besloten had een twintigtal geschenken, bestaande uit babykleertjes, beschik baar te stellen voor meergenoemde moeders. Namens het Comité dankte de presi dente voor dit zeer gewaardeerd aan bod, dat op hoogen prijs wordt gesteld. De geschenken zullen eerst worden uitgereikt na de geboorte van den Prins of Prinses. SPRANG. Predikbeurten Zondag 19 Decem ber 1937: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. half drie Ds. B. A. van Lummel. A.s. Dinsdagavond half 8 zal in het Geref. Kerkgebouw alhier voor de jeugdvereenigingen als spreker optre den Mr. Bijleveld van Amsterdam. De vergadering zal staan onder lei ding van Ds. van Lummel. Door de leden van de Meisjesver eeniging zullen enkele kerstliederen ten gehoore worden gebracht. Woensdagavond half 8 houdt de Chr. Gymnastiekvereeniging ,,Pro Pa- tria" van Sprang-Capelle, in de zaal va nden Chr. Volksbond alhier haar eerste jaarvergadering. VRIJHOEVE-CAPELLE. Woensdagavond herdacht de Ned. Herv. Jong. Vereeniging Gideon aan den Loonschendijk in het Herv. Kerkgebouw aldaar haar 10-jarig be staan, onder leiding van den toekom- stigen predikant, Cand. A. Vroeginde- wei van Waddinxveen. De leider opent deze samenkomst met het laten zingen van Ps. 103 2 en 9, leest vervolgens Amos 3 en gaat voor in gebed. In zijn openingswoord heet Z.E. de talrijk aanwezigen hartelijk welkom en zegt dat het hem goed doet hier in het mid den der gemeente aan wezig te mogen zijn. Spreker hoopt nog vele malen in dit kerkgebouw met de gemeente sa men te komen. Naar aanleiding van het voorgelezen schriftgedeelte, wijst spre ker er op dat Gods stem weerklinkt; Zijn stem wordt gehoord over de gan- sche aarde, Hij ziet het gansche rijk der aarde, Hij toornt over de zonde. Daarom is het taak Gods Woord te onderzoeken, opdat uit de Jongelings- vereeniging, onder Gods zegen, man nen gevormd worden voor Kerk, Staat en Maatschappij. De secr. dhr. B. A. Maijers, bracht een uitvoerig jaarverslag uit en gaf te vens een overzicht van deze 10 jaren vereenigingsarbeid. De vereeniging is opgericht 16 September 1927 onder lei ding van Ds. Schlemper te Besoijen, met aanvankelijk 18 leden. Spr. wijst op het voorrecht dat deze jonge menschen gevonden werden om de Heilige Schrift te onderzoeken. Vanaf dien oprich tingsdatum is dhr. J. Paans penning meester. Spreker brengt hem hartelijk dank voor zijn tro^.w en liefde voor de vereeniging betoond. Het ledental be draagt thans 14. Het aantal gehouden vergaderingen bedroeg in 't afgeloopen jaar 40. Aan het einde van zijn verslag brengt spr. dank aan God voor den ze gen in het afgeloopen vereenigingsjaar ondervonden. De voorzitter dankt den secretaris voor zijn uitvoerig verslag en spreekt de hoop uit dat het ledental voordat spr. in deze gemeente komt, belangrijk uit gebreid zal zijn. De penningm. dhr. J. Paans gaf een finantieel overzicht, het welk een optimistisch geluid deed hoo- ren, de kas sloot met een batig saldo van ruim 16.—. De nooden zijn vele geweest, maar het heeft ons aan niets ontbroken, want grooter dan de Hel per is de nood toch niet, aldus de pen ningmeester. Laten we daarom geden ken hoe voor dezen, ons de Heer heeft gunst bewezen. Ook dezen functionaris werd dank gebracht voor zijn belang rijken arbeid. Door dhr. P. J. Rijken werd een onderwerp ingeleid, hande lende over Efeze 2 1 10 en door W. Oostdijk, getiteld „Israël en Neder land". Voordrachten werden gegeven door de leden A. Nieuwenhuizen, H. Maijers, J. v. Dommelen en N. Oerle- mans, terwijl door M. Rosenbrand een referaat werd gegeven over „Calvijn's jeugd en bekeering" en door J. Haver- hals, getiteld „Jezus Christus, het Hoofd der Kerk". Zoowel onderwerpen als voordrachten, getuigden van een gron dige studie. Afgevaardigden van de J. V. uit de omgeving brachten hunne fe licitaties over. De voorzitter der ver eeniging, de heer P. J. Rijken, bracht den leider een woord van hartelijken dank, voor de wijze, waarop Z. E. de zen eersten avond in Loonopzand wist te leiden. Na het zingen van Ps. 119 9 werd deze goed geslaagde lustrum- nam, te half twaalf met dankzegging i door den leider gesloten. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Cand. Oosten brink van Kampen. I nhet lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart leesdienst. CAPELLE. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" gaf j.l. Dinsdagavond in het Stationskoffiehuis van den heer P. Pruijssers voor leden en donateurs een uitvoering, welke niet druk bezocht was. Na een kort openingswoord van den voorzitter, dhr. J. Michaël, waarbij spr. de aanwezigen welkom heette en hun een genoegelijken avond toewenschte, werd onder leiding van den directeur, den heer Alb. Christ, begonnen met de afwerking van het muzikale gedeelte van het programma. De verschillende nummers werden op werkelijk verdien stelijke wijze uitgevoerd en gaven blijk, dat de laatste weken ijverig gestudeerd is onder goede leiding. Na ieder num mer hadden directeur en werkende le den dan ook een welverdiend applaus in ontvangst te nemen, een bewijs, dat het uitgevoerde op prijs werd gesteld. Ter afwisseling trad het duo Van Ryen uit Oosterhout op, alsmede de accordeonnisten van Ryen, eveneens uit Oosterhout, en Adr. van der Linde, alhier. Te ongeveer 12 uur, na uitvoering door de muziekvereeniging van het laatste nummer, bracht de voorzitter dank aan allen, die aan deze uitvoe ringsavond hun krachten haden gege ven, waarmede het einde kwam van de zen avond. Donderdagavond d.a.v. werd het zelfde programma voor niet-leden nog maals uitgevoerd. .J Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des namiddags 2 uur op te treden Ds. Vreugdenhil uit Gorinchem. 's Mor gens half tien leesdienst. A.s. Zondag des namiddags half 3 hoopt voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse op te treden Ds. Bouse ma uit Sprang, 's Morgens half tien leesdienst. Kj Tot assistent-directeur der Coöp. Stoomzuivelfabriek „De Toekomst" al hier is benoemd de heer K. Damstra te Assendelft. Voor de le klasse B afd. 4 van den Brab. Voetbalbond speelt de voet- balvereeniging „Neerlandia" a.s. Zon dag een wedstrijd te 's-Hertogenbosch tegen het 5e B.V.V., terwijl het tweede elftal voor de 2e klasse B afd. 4 naar Vlijmen moet om aldaar te spelen te gen Vlijmen 2_ \J De Coöp. Aankoopvereeniging Sprang-Capelle en Omstreken w.a., houdt Woensdag 22 dezer des avonds half zeven een algemeene ledenverga dering in het café van den heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje te Vrijhoe- ve-Capelle. De agenda vermeldt: 1 Opening, 2 Notulen, 3 Verkiezing van 3 bestuursleden en één commissa ris van toezicht, wegens periodieke af treding, 4 Benoeming van een commis sie tot het nazien der boeken. 5 Aan schaffen veevoeder, kunstmeststoffen, steenkolen, 6 Rondvraag en sluiting. In verband met de aanneming zijner benoeming tot kerkvoogd der Ned. Herv. kerk a.d. Loonschendijk door den heer B. Verhoeven, zal a.s. Zaterdag namiddag van 2 3 uur in de consis toriekamer der Ned. Herv. kerk aldaar de stemming plaats hebben ter verkie zing van een notabel in de hierdoor ontstane vacature. O De postduivenvereeniging „De Luchtvaart" houdt a.s. Zaterdag 18 dezer des avonds half acht in het club lokaal bij mej. Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart een algemeene le denvergadering. Door de plaatselijke afdeeling van den Bond van Ned. Boerinnen en an dere Plattelandsvrouwen wordt op Woensdag 22 dezer des avonds 7 uur in het gymnastieklokaal der O. L. school in de Kom een filmavond geor ganiseerd, waarop een bedrijfsfilm over Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken zal vertoond worden. DE STAND DER RIJKSMIDDELEN Volgens het overzicht van den stand der rijksmiddelen per uit. November j.l. bedroeg de opbrengst der „overige middelen" in November 38.310.382 v.j. 34.414.472). Alleen de beursbelasting heeft zeer weinig opgebracht. INSTELLING VAN DRIE LUCHT VAARTREGIMENTEN. De Luchtvaartafdeeling uitgebreid tot een brigade. Naar wij vernemen, zal, evenals het korps Luchtdoelartillerie, ook de Luchtvaartafdeeling binnenkort wor den gereorganiseerd. Men is voornemens, haar uit te brei den tot een brigade van drie regimen ten. Het eerste regiment zal de lucht strijdkrachten ten behoeve van de luchtverdediging en het luchtbombar dement omvatten; in het tweede regi ment zullen de luchtstrijdkrachten van het veldleger worden opgenomen, ter wijl tot het derde regiment alle scholen (vliegschool, waarnemersschool, radio- school) zullen behooren. DEFENSIE WIL WAALHAVEN KOOPEN. Naar wij vernemen is het Departe ment van Detensie onlangs in onder handeling getreden met het gemeente bestuur van Rotterdam over den aan koop van het vliegveld Waalhaven door het Rijk. Detensie bood voor het terrein, dat /4 H.A. groot is, een prijs van j 2.— per viernante meter. JJit aanbod is thans bij het College van B. en W. in overweging. Het zou in de bedoeling liggen, dat op Waalhaven een atdeehng van de te reorganiseeren Luchtvaartaideeling ge vestigd zou worden. Een deel van de op Waalhaven aanwezige gebouwen zou door Detensie worden overgeno men, doch overigens zouden er nieuwe kazernes en andere dienstgebouwen worden gebouwd. NIEUW NEDERLANDSCH— duiisch handelsverdrag VERWACHT. De onderhandelingen, welke de Ne- derlandsche handelsdelegatie onder lei ding van dr. Hirschteld te Berlijn reeds sedert 14 dagen voert, hebben de laat ste dagen na de moeilijkheden, die de vorige week telkens weer optraden, een aanmerkelijk vlotter verloop genomen. Under deze omstandigheden is het zeer waarschijnlijk, dat de besprekingen nog aan het einde dezer week afgesloten zullen worden. j Een bewoge zitting in de Tweede Kamer. Dinsdag inaakle de Tweede Kamer een zeldzaam bewogen zitting mee speciaal door de onbekookte aan vallen van Ennesbeeers Dielers en Host van rouuingen legen de Joden, wien zij, oiiidal ze van een ander ras zijn, del Ne jerlaudschap zouden onthouden willen zien. Kiachlig was het protest daartegen van de Kamer èn van de munster van Justitie, die er met trillende stem aan herinnerde, hoe we juist in deze dagen hadden te bedenken, dat Jezus, Dien millioenen als bun Ver* losser erkennen, voortkwam uil het Joodsche volk en gesproten was uit een Joodsche moeder. Het klate rend applaus van alle banken op deze wooideu moge den Ennesbeeers hebben geleerd, boe ver ze met bun verduiiscblen geest van de Neder- landsche neutraliteit vervreemd zijn. De rijwielbelasting in Noord-Brabant. De Tweede Kamer uam Woensdag in avond- en nacht-vergadering in behandeling de begrooting van het Vei keerslonds. De heer bweens (KK.) vestigde de aandacht er op dat in Noord-Brabant naast de rijksbelas tingen een provinciale verkeeis oelasting wordt geheven. Hier wordt een tegenstelling geschapen met andere, gelijk gerechtigde Neder landers. Deen wonder dat er in Brabant een desbetreffende actie gaande is. Spreker acht deze regelingonbillijk. Toen heeft Noord-Brabant op het gebied van wegverbetei ing baan brekend werk verricht. Bij de slich ting van het Verkeerslonds had aan deze aangelegenhtid aandacht moe ten zijn besteed. Spreker wil een uitkeering uit het Veikeersfonds of dal het rijk de provinciale wegen in Brabant in onderhoud en beheer zal nemen. De heer van Lienden (S.D.) wijst eveneens op den onhillijken toestand dat de Brahantsche bevolking extra rijwielbelasting moet betalen. De drang tot afschaifiug wordt steeds grooter. Minister van Buuren antwoordde, dat hier de kwestie voornamelijk van financieelen aardis. De minister zal alle aandacht schenken aan voor stellen van het provinciaal bestuur. Een nieuw dagblad. Woensdag verscheen het eerste nummer van een nieuw algemeen dagblad. Alsof daéraan nog behoefte bestond. „12 uur" h et het; het wil vooral „trein kost" zijn en den lezer de »schakel (brengen) tusschen ochtend- en avondblad", doorhem in het middaguur de laatste berich ten te brengen 1 Alsof het karakter van het moderne leven al niet denderend genoeg ware. ADVERTEERT IN DIT BLAD. t en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal ln de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende Is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverptlletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 7