Plaatselijke Berichten H.deBont-v.Hulten Uit 4 overwegingen VOLKSBELANG" PropÉandaaioml Bill. Vrijw. Landstorm. Voor onze lezers en adverteerders. Sierlijke Kerstboomstandaards Philips Heerenkleeding naar maat Zaterdag 18 December 1937. No. 101 De Echo van het Zuiden Derde Blad Onze BRAADPANNEN Fa. ANTON HOLTGREFE Inde Kerst- en Nieuwjaarsweek zal ons blad Dinsdag en Donderdag verschijnen inplaats van Woensdag en Vrijdag; dit met het oog op de tijdige ontvangst van 't Zondagnum mer door de post-abonné's. Het blad wordt Donderdagavond aan de buiten-abooné's gezonden, de bestelling te Waalwijk en door de colporteurs geschiedt Vrijdags. De advertenties kunnen ingezon den worden tot Dinsdagochtend 9 uur en Donderdag 12 uur; voor de Waalwijk editie nog tot Vrijdagoch tend 9 uur. Voor heeren adverteerders een goede reclamegelegenheid, waar het blad reeds Donderdagavond of Vrij dagochtend in 't bezit is van alle lezers. A.s. Dinsdag en Donderdag komt ons blad aus uit; heeren correspon- dantan en advartaardars gelieven hier mede rekening te houden. De Administratie. DE WINKELSLUITING MET KERSTMIS EN NIEUWJAAR. Omtrent de regeling der winkelslui ting met Kerstmis en Nieuwjaar kun nen wij het volgende mededeelen: Van 18 tot en met 24 Dec. mogen alle winkels op werkdagen tot 10 uur open zijn. Op 26 Dec. mogen Brood-, Banket en Chocoladewinkels henevens bloe menwinkels van 8 tot 8 uur geopend zijn. Op 30 Dec. mogen bloemenwinkels tot 10 uur open zijn. Op 31 Dec. mogen Brood-, Banket- Chocolade- en bloemenwinkels en te vens slijterijen en winkels met een volledige vergunning tot 10 uur open zijn. Kapperszaken mogen op 24 Dec. tot 11 uur geopend blijven en deze mo gen ook open zijn Dinsdagmiddag 21 December. Eersten Kerstdag en Nieuwjaarsdag mogen de winkels open zijn van 5 uur v.m. tot 8 uur n.m. VOOR HET KIND. In het postkantoor alhier, zullen a.s. Woensdag, Donderdag en Vrijdag resp. 22, 23 en 34 December en de daaropvolgenden Woensdag, Donder dag en Vrijdag resp. 29, 30 en 31 De cember vanaf 10 uur s morgens eenige dame# zitting houden, om postzegels en prentbriefkaarten voor het kind te verknopen. Te dien einde zal in het postkantoor een smaakvol tentje wor den ingericht. Wij zouden het pu bliek willen verzoeken de dames te beloonen, door die dagen, aldaar post zegels en" kaarten te komen koopen, vooral ook- omdat gij daardoor ook een buitengewoon goede daad stelt, want de meer-opbrengst dezer zegels en kaarten komt geheel ten goede aan het misdeelde kind. Helpt dus allen mede om de opbrengst zoo groot mo gelijk te maken en komt naar het post kantoor om zegels en kaarten te koo pen. Kersttentoonstelling K J.V. In enkele artikelen hebben wü Uwe aandacht en belangstelling gevraagd voor onze Kerstactie en Kersttentoon stelling. Thans, na maandenlang ploe teren, staan wij voor het oogenblik dat onze tentoonstelling geopend gaat wor den een dag door onze K J.V-'ers met verlangen tegemoetgezien, om U getuige te doen zijn van het vele werk dat zij verzet hebben, U te doen aanvoelen de warme liefde die in hun jonge harten leeft voor hun lijdende broeders en zusters, doch bovenal om U te doen deelen in hun vreugde zoowelen een Kerstgave te kunnen schenken. Onze kleinsten zün trotsch op wat zij vQor de Kerstactie hebben mogen maken. Want als wij hier spreken van het werk van onze K J.V., dan is dit van de geheele katholieke vrouwelijke jeugd van onze plaats. Alle groepen, tot onze jongsten, (z g. Zonnekinderen) kleuters van 9 en 10 jaar, toe, hebben ijverig meegeholpen. U zult U misschien afvragen, wat kunnen dergelijke hum mels nu doen. Komt U maar eens kijken, en wij zullen het U tojnen. De jeugd is vindingrijk als het gaat haar idealen te bereiken: elke kracht benut ze, elke gelegenheid wordt aan gegrepen, niets blijft ongebruikt, als zij zich een doel voor oogen heeft gesteld. De jeugd kent niet het zorgvuldig wik ken en wegen der ouderen. De edel moedigheid drijft haar voort. Voor geen hinderpalen terugschrikkend, geen rem men op haar edelmoedigheid kennend stuift zij vooruit. Het bovenste, het beste, het meeste, de toppen wil zij bereiken. Onze K J.V-'ers zijn niet terugge schrikt om van winkel tot winkel te gaan, om in naam van de Christelijke Charitas een büdrage te vragen, welke inzameling, dank zij de reeds eerder vermelde vrijgevigheid van onze mede burgers, de verwachtingen overtroffen heeft. Gaarne zouden wij alle edelmoedige gevers onze erkentelijkheid betuigen, doch zoo «ls U zult begrijpen is zulks onm «gelijk. Wij meenden evenwel niet te mogen nalaten melding te maken van, en speciaal dank te brengen aan den heer Scnohaus voor de mooie voorwerpen en Migazijn Electra voor het scnemerlampje, welke zij zoo be langeloos afstonden. Steunende op de belangstelling die U voor ons werk aan den dag gelegd hebt, durven wij U thans uit te noodi gen een kijkje te komen nemen op onze tentoonstelling welke van Zaterdag 41,2—9 uur en van Zondag 12 2 en 4—9 uur geopend is. CMze fancy-fair biedt attractie op allerlei gebied zelfs de Heeren, die veelal de meening zijn toegedaan dat zij op dit gebied niet meetellen, zijn niet vergeten, en kunnen hun krachten op den Sjotlbak beproeven. Mage het Zaterdag en Zondag zoo overweldigend druk zijn bij het K.j.V.- huis dat een politie agent moet worden gerequireerd om een stremming van het verkeer te voorkomen. De armen zullen er dan wel bij varen. Het Kerstkind, ter wiens liefde dit alles ondernomen werd, zegene over vloedig Uwe huisgezinnen en vervulle Uwe harten met Zijn vrede die alle begrip te boven gaat. Een Leidster. H. FAMILIE. Voor de leden van de H. Familie, parochie St. Jan, zal op 6 en 7 Januari een Triduüm worden gehouden te ge ven door den Eerw. Pater Loos, Re demptorist te 's Bosch. Op Zondag 9 Januari zal de slui ting plaats vinden bij welke gelegen heid tevens een dertigtal nieuwe le den zullen worden aangenomen, ter wijl een viertal jubilarissen zullen warden gehuldigd. Voorts nemen heden 76. heeren leden deel aan de retraite die gegeven wordt in huize Loyola te Vught. 109, Tilburg 1761, Valkenswaard 101, Vlymenen 130, Vught 102, Waalwijk 103, en Zevenbergen 143. BILJARTSPORT. De Eerste Baardwijksche Biljart club, gevestigd ten koffiehuize van den heer W. Pullens aan het Laag einde, speelde een wedstrijd tegen Ons Genoegen. De uitslag was voor E.B.B.C.: W. Pullens 89; H. Klein 32; J. Slaats 48; L. v. d. Geld 34; H. Pullens 75; G. Pullens 52; H. Slaats 43; M. v. Mierlo 60; K. Leijtens 60 en J. Ver meulen 23; totaal 516 punten. Voor Ons Genoegen was de uitslag: F. Slaats 100; J. de Graaff 100; Th. van Weert 100; Jos Klerx 75; S. Dijk stra 64; Zwaans 75; J. Passier 75; G. Rombouts 39; W. v. d. Heijden 43 en J. Rombouts 60; totaal 731 punten. R.K. WERWLIEDENVEREENIGING ST. CLEMENSPAROCHIE. In hel patronaatsgebouw van de St. Clemensparochie hield de R.K. Werkliedenvereniging een algemeene jaarvergadering. In de bestuursvacature vah den voorzitter C. Maas werd gekozen de heer F. Verhofstad. Na de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, die onder dank zegging werden goedgekeurd, hield de heer Schuurman uit Orthen een rede over de beteekenis der drie voornaam ste gemeenschappen van Staat, Kerk en gezin. Spreker had aan het eind van zijn rede een hartelijk applaus in ont vangst te nemen, waarna de vergade ring op de gebruikelijke wijze werd gesloten. DE TOESTAND IN DE SCHOENINDUSTRIE. In de bijeenkomst van winkeliers- vereen. te Amsterdam gehouden, heeft de heer Verhey uit Nijmegen, als ver tegenwoordiger van de Federatie van Ned. Schoenfabrikanten naar voren gebracht, wat er den laatsten tijd door deze Federatie aan saneeringswerk is en wordt gedaan. Zij was de eerslé, die 130 September j.l.) een verzoek bij Prijzen vanaf f 0.55 tot f 1.95 Blijven een menschenleven te gebruiken hebben reeds 30 jaar hun goede naam van «Onverslijtbaar». Voorradig van de kleinste tot de grootste maten. VERDER: Poffertjespannen, wafelijzers, frituurpannen,patat- tes frites machines, borstplaatvormen, cakeblikken, tulband vormen, braadsleden, garneerspuitjes met en zonder zak, appelboren, kurketrekkers, bus openers, notenkrakers, enz. enz. Ons devies: Alleen de beste kwaliteit tegen de laagste prijs. v h. Bierlaagh „DE GROOTE IJZERHANDEL" WAALWIJK HOEK RAADHUISPLEIN TELEFOON 72. ALS DE SIRENE GAAT. Dit is de titel van het pakkende tooneelspel in drie bedrijven door Jac. Bram dal de tooneelafdeeling der harmonie „St. Jan" op Tweeden Kerstdag in het Patronaat te v.m. Baardwijk zal opvoeren. Het belooft een bijzonder mooie tooneeluitvoering te worden en ge zien het groote succes dat elders met dit pakkend stuk behaald werd, twij felen we er niet aan of ook de too- neelclub der harmonie, onder de be kwame regie van dhr. C. Mol, zal hier voor veel publieke belangstelling en waardeering ondervinden. De harmonie „St. Jan" zorgt verder als gewoonlijk voor een keurig mu ziekprogramma. Wij komen op deze uitvoering vol gende week nog nader terug. STEUNVERLEENING. In 125 gemeenten in Brabant werd gedurende de maand November aan 14.532 personen, krachtens de Rijks steunregeling, geldelijke ondersteu ning verleend. Gemeenten met meer dan 100 ge- steunden zijn: Bergen op Zoom 524. Boxtel 282, Breda 1221, Deurne 172, Dongen 103, Eindhoven 1989, Geldrop 179, Gemert 138, Ginneken 227, Hal steren 114, Helmond 804, 's-Hertogcn- bosch 981, Hoeven 176, Loon op Zand 146, Oosterhout 513, Oss 280, Princen- hage 163, Raamsdonk 144, Roosen daal 340, Rucphen 115, Sprang-Capelle den minister indiende tot verbindend verklaring van een collectieve ar beidsovereenkomst en wel in de schoenindustrie. Verwacht wordt dal deze bindendverklaring nog vóór 1 Jan. a.s. zal afkomen. Een onzer eerste wenschen, waarover zoo lang is gestreden, gaat dan in vervulling. Dan is er de wet op de betere ver deeling van de beschikbare arbeid. Er is een enquête gehouden, waaraan 90 fabrikanten hebben medegewerkt, om te onderzoeken in hoeverre deze wet in de schoenindustrie toepassing kan vinden. Aan de hand van het hierover door den Bedrijfsraad uitgebrachte rapport zal aan den Minister worden geadviseerd om de arbeid van vrou wen in schoen- en pantoffelfabrieken te verbieden (behalve in de stikkerij- afdeeling) en voorts dat minstens 50% van het personeel ouder dan 25 jaar moet zijn. Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds- omstan dighedenaangepast. BESTE KWALITEITEN LAAGSTE PRIJZEN COULANTE BEDIENING EERLIJKHEID IN DE RECLAME. Dus voor MANUFACTUREN TRICOTAGES KOUSEN SOKKEN MODE-ARTIKELEN WERKMANSKLEEDING ENZ. Installatie plaatselijke com missie. Overdracht vaan del. Donderdagavond is in onze gemeente een uitstekend geslaagde propaganda- avond gehouden van den Bijz. Vrijw. Landstorm. De onlangs ingestelde plaatselijke commissie werd om half acht ten ge meentehuize op min of meer plechtige wijze geïnstalleerd. De commissie die bestaat uit den Edelachtb. heer E. C. J. Moonen als voorzitter, den heer F. Smolders, als secretaris en verder als leden de heeren H. de Hoop, Cl. Ra ming, J. Tielen, J. Timmermans, J. Wiesman en G. Verwiel, verzamelde zich daartoe op de burgemeesterskamer. De heeren leden G. Verwiel en J. Wies man waren met kennisgeving afwezig, resp. wegens uitstedigheid en onge steldheid. De installatie werd verricht door den Edelachtb. heer F. W. van Beek, Bur gemeester van Boxtel, voorzitter der Gewestelijke Landstormcommissie ,,De Meijerij", terwijl Overste Hafkemeijer, commandant van het corps, en de se cretaris, de heer van Acht, mede tegen woordig waren. Spr. zeide gaarne aan de uitnoodi- ging gevolg te hebben gegeven om de plaatselijke landstormcommissie Waal wijk te installeeren. Hij wees er op dat de taak van den B. V. L. dezelfde is, als die welke ge- ëischt wordt van de politie en van het leger. De B. V. L. is in moeilijke tij den een zeer geschikte steun voor de regeering op die plaatsen waar deze 't noodig oordeelt. De B.V.L. kan deze steun ook geven door haar leden-aan tal van 90.000, waarvan ,,de Meijerij"- afdeeling de meeste leden telt en wel 13.000. Spr. zeide dat het tot de taak van de plaatselijke commissie behoorde door haar invloed ter plaatse de landstorm beweging bij voortduring krachtig le ven in te blazen en toe te zien dat geen ongewenschte elementen binnensluipen en den onderlingen band zoo sterk mo gelijk aan te halen. Spr. hoopt dat de heeren hun lid maatschap met opgewektheid zullen aanvaarden, ten voordeele van de af- deeling Waalwijk, waarmede hij de Commissie voor geïnstalleerd verklaar de. De commandant van het Landstorm corps, Overste W. J. Hafkemeijer, zoo wel als de secretaris, gaven hierna nog eenige technische toelichtingen, waar na de plechtigheid ten raadhuize be sloten werd. De Vaandeloverdracht. In de zaal Musis Sacrum, die bij de ze gelegenheid geheel bezet was, had de overdracht van het vaandel plaats. De Voorzitter van de Gew. Land stormcommissie, de heer v. Beek, riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe. Spr. meende zeker te voldoen aan aller wensch door dè hoop uit te spre ken dat Z. K. H. Prins Bernhard thans spoedig geheel hersteld zal mogen zijn. (Applaus). Spr. heeft gaarne de uitnoodiging aanvaard om bij de overdracht van het vaandel aanweizg te zijn. Het vaan del is naar spr's meening, een zinne beeld van diepe beteekenis en heeft dan ook in de geschiedenis van alle volken een voorname plaats ingenomen. Een vaandel noemt spr. het militaire symbool bij uitnemendheid. Spr. schetst dan de waarde van den B. V. L. als preventieve voorzorgs maatregel, waardoor men zich wel tweemaal zal bedenken, alvorens iets tegen gezag en staat te ondernemen. Na het spelen van het Wilhelmus, dat door alle aanwezigen staande werd meegezongen, nam de voorzitter van de plaatselijke commissie, de Edelachtb. heer E. Moonen, het woord. Spr. begon met erop te wijzen dat er in Waalwijk eigenlijk drie afdeelingen van den B. V. L. zijn, welker verrich tingen spr. steeds nauwlettend gevolgd heeft. De inlichtingen die hij over deze afdeelingen inwon, hebben zijn hart ge rust gesteld. De verrichtingen dezer af deelingen hebben groote waardeering voor de Waalwijksche B. V. L. doen ontwaken en hij heeft het daarom ook toegejuicht dat de afd.' Besoijen enkele jaren geleden door het bezit van een vaandel, het aanzien harer afdeeling heeft willen verhoogen, aan welke ge voelens hij bij de onthulling uiting heeft gegeven. Ook de afdeeling Waalwijk heeft daarna pogingen in het werk gesteld om eveneens in het bezit van een vaan del te komen, en op het oogenblik, zegt spr., is die wensch in vervulling ge gaan. Zich richtend tot Overste Hafke meijer gelooft en vertrouwt spr., dat dit vaandel een blijvend steunpunt zal zijn in het belang van de Waalwijksche afd. B.V.L. en dat tevens dit vaandel een eereplaats zal krijgen bij alle plechtig heden, waarin de afdeeling zal betrok ken zijn. Namens de Waalwijksche burgerij droeg spr. hierna het vaandel over aan Overste Hafkemeijer. Overste Hafkemeijer noemde het een voorrecht het vaandel te hebben mo gen ontvangen van de afd. Waalwijk. Van de afdeeling, waarvan spr. weet, dat zij lang den wensch gekoesterd heeft een eigen vaandel te bezitten. Het vaandel zegt spr., is een sym bool van trouw en saamhoorigheid. Met de hoop dat de afdeeling Waalwijk steeds haar plicht getrouw mag blij ven, aanvaardt spr. het vaandel en wil het overdragen aan den plaatselijken leider. Hierna vindt onder een hartelijk ap plaus de overdracht aan den plaatselij ken leider, den heer Lambert Mombers plaats. De heer Mombers brengt dank aan de Waalwijksche ingezetenen, daar met milde bijdragen de afdeeling in staat is geweest een vaandel aan te schaffen. Dank brengt spr. ook aan Overste Haf kemeijer voor het in hem gestelde ver trouwen. Spr. doet een beroep op de leden om steeds hun afdeeling hoog te houden met woord en daad. Spr. is er van overtuigd dat het vaandel nog meer ambitie zal brengen bij de leden en daardoor bijdragen tot grooteren groei en bloei van de afdeeling. De Propaganda-rede. Hierna was het woord aan den heer Krijgsman uit 's-Hertogenbosch die een propagandistische spreekbeurt zou hou den. Spr. zegt zijn woorden te willen sa menvatten in: ,,na bijna twintig jaar". Om de aanwezigen een denkbeeld te geven van de noodzakelijkheid van rustige ontwikkeling en opbloei van het mooie vaderland, vindt spr. het noo dig nog eens de moeilijke tijden van 1914—1918 te schilderen, In geestdriftige, begeesterende, suggestieve woorden gaat spreker dan de toestanden in die dagen na: Iets langer staat spreker stil by de Kerstmis,Quil-enNienwjaarl Al TUD OETLB AH,J0 GOEDKOOPER

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 9